جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5212


آخرين اجراهاي سال 94 تماشاخانه‌ ايرانشهر


ديدار "جرج كلوني" با "آنگلا مركل" براي حمايت از پناهندگان سوري


بهترين بازيگر تئاتر فجر 34 در هيأت داوران جشنواره فيلم برلين


«يادم تو را فراموش» به نيمه رسيد


«دراکولا» آماده نمايش


رکوردشکني «سينما نيمکت» در بخش هنر و تجربه


«پايان خوش» هانکه در جشنواره فيلم برلين


خبرهنري


دنياي هنرمندان


ميز خبر


 آخرين اجراهاي سال 94 تماشاخانه‌ ايرانشهر 

 
علي شمس، ياسر خاسب، مرتضي مير منتظمي و نصير ملکي جو آخرين کارگرداني هستند که در تماشاخانه‌ي ايران‌شهر در سال 94 آثارشان را به روي صحنه مي‌برند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي تماشاخانه‌ ايران‌شهر، نمايش «کرگدن» به کارگرداني نصير ملکي جو و «مالي سوييني» به کارگرداني مرتضي مير منتظمي در اين تماشاخانه‌ي به روي صحنه خواهند رفت، اين دو نمايش آخرين نمايش‌هاي روي صحنه سالن استاد ناظر زاده کرماني در سال 94 خواهند بود که به ترتيب از 25 و 27 بهمن‌ماه شروع خواهند شد. پيش تر نيز دو نمايش رقص مرگ بي لالا به کارگرداني ياسر خاسب و داستان هاي ميان رودان به کارگرداني علي شمس نيز به عنوان آخرين نمايش هاي سالن استاد سمندريان تماشاخانه ي ايران شهر از 13 بهمن به ترتيب در ساعات 18 و 19:30 به روي صحنه رفته اند.

نصير ملکي جو کارگردان جوان نمايش کرگدن در خصوص اين اجرا گفت: «کرگدن» اقتباسي از نمايشنامه اوژن يونسکو است و به سياق کارهاي پيشينم، تئاتري تجربي است. تلاش کرده‌ام مفاهيم را وارونه و گاهي با شکستن روايت ارائه دهم و روايتي مطابق با جهان امروز را از دل متن به تماشاگر نشان دهم، اما در اين اثر برخلاف کارهاي قبلي که اغلب بي ديالوگ بودند، ديالوگ‌هايي وجود دارد.

وي هم‌چنين در خصوص شيوه اجرايي کارهاي خود گفت: در نمايش‌هايي که اجرا کرده‌ام گرايش به سمت کارهاي آوانگارد در جهان تصوير داشته‌ام. درنهايت يک‌جور ايده هميشگي دارم و آن تمايل به استفاده از کاريکاتورهاي بلوک شرق و تئاتر اروپاست.

مهدي بجستاني، سينا رازاني، اشراق اشتريان، مهناز افتاده‌نيا، سولماز امين‌مقدم، معصومه ايرانشاهي، پارسا بهشتي، راد پورجبار، سارا پورسرخ، تينا تيماج‌چي، علي خسروجردي، ثمين راد نيکنام، بهار رضي‌زاده، سروش شاکر، معين ضرابي، ديانا فتحي، پگاه کاظمي، آوا گنجي، درسا مؤيدي، نفيسه ملکي‌جو، سعيده ولي‌پور، پرهام يداللهي بازيگران نمايش کرگدن هستند.

همچنين نمايش «مالي سوييني» به کارگرداني مرتضي مير منتظمي با بازي صابر ابر، الهام کردا و عباس جمالي نيز قرار است از 27 بهمن ساعت 20:30 در سالن استاد ناظر زاده کرماني به روي صحنه برود، مرتضي مير منتظمي کارگردان نمايش مالي سوييني نيز در خصوص نمايش گفت: «مالي سوئيني» نمايشنامه‌اي ايرلندي نوشته برايان فري‌يِل با ترجمه حميد احيا است و روايتگر زندگي زني نابيناست که به اصرار همسرش چشم‌هايش را عمل مي‌کند و پس از وارد شدن به دنياي بينايان، ماجراهايي در آنجا برايش رخ مي‌دهد.

مير منتظمي با اشاره به تفاوت فضاي اين نمايش باکارهاي گذشته‌اش اضافه کرد: متن کارهاي پيشين من اغلب از طرحي يک‌خطي شروع مي‌شد و با حضور نويسنده در تمرينات، متن به‌صورت کارگاهي و هم‌زمان با اجرا کامل مي‌شد؛ ولي اين نمايش ازلحاظ داستاني و فضايي که دارد، نسبت به ديگر کارهاي من بسيار متفاوت است و مشق جديدي براي ما و گروه ماست.

اين کارگردان همچنين ادامه داد: نمايش «مالي سوئيني» قرار بود سال آينده به صحنه برود و ما امسال نمايش «سگ لرز» که عباس جمالي آن را نوشته است را اجرا کنيم ولي «سگ لرز» به چند دليل به اجراي امسال نرسيد و چون نمايشي است که نياز به تمرينات زياد و به خصوصي دارد، ما احتمالاً آن را در نيمه‌ي دوم سال آينده به صحنه ببريم.

نمايش «مالي سوئيني» به کارگرداني مرتضي مير منتظمي تا پايان اسفندماه ساعت 20:30 در سالن ناظرزاده کرماني تماشاخانه‌ي ايرانشهر به صحنه مي‌رود.


 ديدار "جرج كلوني" با "آنگلا مركل" براي حمايت از پناهندگان سوري 

 جرج کلوني بازيگر فيلم «درود بر سزار!» يک روز پس از حضور در افتتاحيه فيلم برلين، با صدراعظم آلمان ملاقات و درباره بحران سوريه و پناهندگان صحبت كرد.

به گزارش مهر به نقل از گاردين، جرج کلوني در ملاقاتي که ديروز جمعه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان داشت، حمايت خود را از سياست درهاي باز آلمان در برابر مهاجراني که از وضعيت سوريه به کشورهاي ديگر پناهنده مي‌شوند اعلام کرد.

کلوني به اتفاق همسرش امل، وکيل حقوق بشري در ملاقاتي يک ساعته با مرکل درباره مسايل خاورميانه و واکنش سياسي اروپا در برابر آن صحبت کردند.

کلوني بازيگر، کارگردان و فعال حقوق بشر آمريکايي که قرار است در برلين با پناهندگان هم ملاقات کند، پيش از اين از مواضع مرکل حمايت کرده بود و گفته بود: کاملا با مرکل موافقم.

در اين ديدار ديويد ميلي‌بند،‌ وزير امور خارجه پيشين بريتانيا نيز حضور داشت. وي که اکنون مسئول «کميته امداد بين‌الملل» در نيويورک است، از مرکل به خاطر «رهبري بسيار قدرتمند» در طول اين بحران، قدرداني کرد.

کلوني سال پيش گفته بود بعد از ازدواجش با اين وکيل لبناني تبار، ديد جديدي نسبت به بحران سوريه پيدا کرده و مي‌خواهد بدون اينکه به صورت مستقيم وارد مسايل سياسي شود، به مردم اين منطقه کمک کند. کلوني از سال 2008 «پيغام‌رسان صلح سازمان ملل» بوده است و در همين زمينه از آمريکا خواسته است پناهندگان بيشتري بپذيرد.

اين بازيگر يک روز پيش در افتتاحيه فيلم برلين در برابر سوال يک خبرنگار که از او پرسيد چه تعهدي نسبت به سوريه دارد واکنش تندي نشان داد و گفت: من وقت زيادي براي اين مسايل صرف مي‌کنم. خيلي عجيب است که کسي بپرسد داري چه کار مي‌کني؟

مايکل مولر، شهردار برلين نيز به شرکت‌کنندگان در برليناله گفت آلمان بايد به گذشته‌اش نگاه کند و بعد موضع‌گيري کند. او گفت: ساختن ديوارهاي جديد و سيم خاردار و شليک به پناهندگان ديگر نبايد از سوي آلمان تکرار شود.


 بهترين بازيگر تئاتر فجر 34 در هيأت داوران جشنواره فيلم برلين 

 بازيگر نقش «هملت» به کارگرداني توماس اوسترماير که در سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر بازيگر برتر مسابقه بين‌الملل جشنواره شد، يکي از اعضاي هيأت داوران جشنواره فيلم برلين است.به گزارش مهر، اين روزها شصت و ششمين جشنواره فيلم برلين کار خود را با رياست مريل استريپ بر هيأت داوران اين رويداد مطرح سينمايي آغاز کرده است.

هيأت داوران اين دوره از برلينانه متشکل از کلايو اون بازيگر آمريکايي، آلبا رورواچر بازيگر ايتاليايي، لارس ايدينگر بازيگر آلماني، نيک جيمز منتقد انگليسي، بريژيت لاکومب عکاس فرانسوي و مالگورزاتا زوموسکا کارگردان لهستاني است.

در بين نام‌هاي حاضر در هيأت داوران شصت و ششمين جشنواره فيلم برلين نام لارس ايدينگر بازيگر تئاتر آلمان نيز ديده مي‌شود که براي مخاطبان تئاتر در ايران نيز شناخته شده است.ايدينگر که از اعضاي گروه تئاتر «شابونه» آلمان است، چندي پيش با نمايش «هملت» به کارگرداني توماس اوسترماير در سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به صحنه رفت و جايزه بازيگر برتر مسابقه بين‌الملل اين دوره از جشنواره را از آن خود کرد.


 «يادم تو را فراموش» به نيمه رسيد 

 ايسنا: فيلمبرداري فيلم سينمايي «يادم تو را فراموش» به نيمه رسيد.«يادم تو را فراموش» جديدترين ساخته علي عطشاني است که به گفته خودش عاشقانه‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران است.

تدوين اين فيلم برخلاف ديگر آثار عطشاني به بعد از فيلمبرداري موکول شده است. در «يادم تو را فراموش» مازيار فلاحي، خواننده پاپ يکي از نقش‌هاي اصلي را بازي کرده و موسيقي متن فيلم را هم ساخته است. بازيگران: حسين ياري، ميترا حجار، ماه‌چهره خليلي، مازيار فلاحي، بيتا عطشاني و غزل يگانگي.


 «دراکولا» آماده نمايش  

 باشگاه خبرنگاران: نسخه جديدترين اثر بلند سينمايي رضا عطاران براي گرفتن پروانه نمايش ارائه شد. علي سرتيپي تهيه‌کننده سينما گفت: تمام مراحل فني فيلم انجام شده و آماده نمايش است و نسخه آن را براي دريافت پروانه نمايش ارائه داديم.

گفتني است؛ در «دراکولا» بازيگراني چون لوون هفتوان، ويشکا آسايش، سيامک انصاري، ژاله صامتي، ليلا بلوکات، اميد روحاني، محمود نظر‌عليان، نيما راد، عباس محبوب، صادق حسني، فروغ لساني، فريده گل محمدي، محمد عدالت‌زاده، ژيلا دايي، علي مهرباني، محمود بياتي، علي درويش، سپيده جمالزاده و بازيگران خردسال سوگل محرابي و آرش دوست محمدي نقش‌آفريني مي‌کنند.


 رکوردشکني «سينما نيمکت» در بخش هنر و تجربه 

 آفرينش: فيلم «سينما نيمکت» به کارگرداني محمد رحمانيان با استقبال فراوان مخاطبان در پرديس چارسو روبرو شد.

به نقل از روابط عمومي اين فيلم، در دهمين روز از سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر، پنجشنبه 21 بهمن فيلم سينما نيمکت سه بار در پرديس چارسو به سئانس فوق العاده رسيد تا با احتساب دو سانس عادي خود، با پنج نوبت نمايش رکورد اکران در يک شب را بشکند. اولين فيلم محمد رحمانيان طبق جدول برنامه هاي جشنواره فيلم فجر در دو سئانس 18 و 20 در پرديس چارسو روي پرده رفت و در سانس هاي 18:30، 20:30 و 22:30 هم به صورت فوق العاده اکران شد.


 «پايان خوش» هانکه در جشنواره فيلم برلين 

 ايسنا: فيلم جديد «ميشائيل هانکه» کارگردان صاحب‌نام اتريشي در بازار جشنواره فيلم برلين (بازار فيلم اروپا) به خريداران عرضه شد.«پايان خوش» جديدترين ساخته «ميشائيل هانکه» فيلمساز پرافتخار اتريشي است که قرار است از تابستان سال جاري ميلادي در مناطق شمالي فرانسه مقابل دوربين برود.

«پايان خوش» روايتگر داستان خانواده‌اي بورژوازي است که چشمان خود را به آنچه در جهان اطرافشان مي‌گذرد، بسته‌اند. قرار است در اين فيلم «ايزابل هوپرت» و «ژان لوئي تيرينتينان» مقابل دوربين «ميشائيل هانکه» بروند که هر دو در فيلم «عشق» نيز بازيگران اصلي بودند.


 خبرهنري 

 تقدير از موسوي‌گرمارودي در اختتاميه پنجمين جشنواره شعر انقلاب اسلامي

نشست رسانه اي پنجمين جشنواره شعر انقلاب اسلامي با حضور فاضل نظري معاون هنري و مدير مركز موسيقي حوزه هنري، عليرضا قزوه دبير هنري جشنواره و مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري در سالن امير حسين فردي حوزه هنري برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري،عليرضا قزوه، مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري و دبير هنري پنجمين جشنواره شعر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانش در اين نشست گفت: اميدوارم همانطور كه شاعران به شعر نگاهي والا و هنرمندانه و جدي دارند و اصحاب رسانه هم به كارشان نگاهي هنري و جدي داشته باشند و انتقال معنا و مفهوم هنرمندانه و باجديت برخورد كنند. گاهي شاعران براي انتخاب يك واژه وسواس و جديت زيادي به خرج مي‌دهند تا همه چيز به طور مطلوب اتفاق بيفتد، ما هم اميدواريم خبرنگاران عزيز اين كار را انجام دهند.

به گفته قزوه داوري پنجمين جشنواره شعر داستان با كدگذاري آثار و بدن مشخص بودن نام شاعران انجام گرفته و از هر حيث عادلانه و مطلوب بوده است.

وي با بيان اينكه وجدانم از شيوه داوري اين دوره از جشنواره كاملا آسوده و راضي است، گفت: داوران هيات انتخاب «قادر طراوت‌پور»، «عباس محمدي» و «دكتر عبدالحميد ضيايي» بودند و داوران نهايي آثار برگزيده هم «محمد كاظم كاظمي»، «مصطفي عليپور» و «مرتضي اميري اسفندقه» بوده‌اند.

دبير هنري پنجمين جشنواره شعر انقلاب اظهار كرد: ما فردا 25 بهمن‌ماه براي افتتاح اين جشنواره به زاهدان مي‌رويم و در آنجا با حضور چهره‌هاي برجسته ادبي از جمله محمدرضا عبدالملكيان، علي داودي، مرتضي نوربخش، محمد جواد شاهمردادي و ... همچنين با حضور دو شاعر از هندوستان و پاكستان عزير مهدي و سيد احمد حسيني، اين جشنواره افتتاح خواهد شد. همچنين فردا دوشنبه 26 بهمن‌ماه مراسم اختتاميه اين دوره از جشنواره به همراه معرفي برگزيدگان آن در تهران حوزه هنري، سالن سوره برگزار خواهد شد.

مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري با بيان اينكه مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره شعر انقلاب اسلامي ساعت 18 برگزار خواهد شد، گفت: اين مراسم با يك تقدير ويژه از يك شاعر پيشكسوت انقلابي همراه خواهد بود. در اين مراسم از سيد علي موسوي گرمارودي به عنوان شاعر پيشكسوت و برجسته انقلاب اسلامي كه پيش از وقوع انقلاب هم براي اين واقعه مبارك شعر داشته و به دليل فعاليت‌هاي انقلابي‌اش به زندان رژيم پهلوي رفته تقدير و تجليل مي‌شود. قزوه همچنين از برگزاري كارگاه تخصصي شعر با حضور مصطفي عليپور و دبير هنري جشنواره خبر داد و گفت: قبل از مراسم اختتاميه در ساعت 14 كارگاه شعري را در تالار سلمان هراتي حوزه هنري برگزار خواهيم كرد تا شاعران جوان در ارتباط با يكديگر از تجربيات خويش و پيشكسوتان استفاده كنند. اين شاعر انقلاب اسلامي با اشاره به پيشنهاد فاضل نظري براي برگزار كردن اين جشنواره در سطح بين‌المللي گفت: البته كارهاي زيادي را مي‌توان در سال‌هاي آتي براي گسترش اين جشنواره انجام داد، از جمله بين‌المللي كردن اين جشنواره، اما تسلط اقتصاد مقاومتي در جشنواره‌ها باعث مي‌شود بسياري كارهاي عملياتي نشود. ما همين امسال جشنواره شعر انقلاب اسلامي را با رقمي زير 50 ميليون تومان برگزار مي‌كنيم كه تازه بخش اعظم اين مبلغ هم به جوايز برگزيدگان اختصاص دارد. اين ميزان از بودجه كار را سخت كرده است.

دبير هنري جشنواره شعر انقلاب اسلامي سپس به ارائه آماري از آثار ارسال شده به پنجمين دوره اين جشنواره پرداخت و توضيح داد: 211 نفر در اين دوره شركت كرده‌اند كه 72 نفر از آنان خواهران هستند و 130 نفر آن از برادران شاعر. 735 اثر به دبيرخانه ارسال شد كه از ميان آن‌ها 78 اثر آن مجموعه شعر بوده است؛ از ميان اين تعداد مجموعه شعر 41 مجموعه شعر كلاسيك بود و 37 مجموعه شعر نيمايي و سپيد. وي ادامه داد: از ميان كل آثار ارسالي 617 اثر به صورت تك اثر به دبيرخانه اين دوره از جشنواره رسيده است.

قزوه درپايان درباره بخش پژوهش اين دوره از جشنواره گفت: متاسفانه بخش پژوهش چندان جدي گرفته نشده و حدود 40 اثر پژوهشي به دبيرخانه ارسال شد. اگر چه اين عدد، براي پژوهش عدد كمي نيست ولي بايد بدانيم كه ما بيش از نقل شعر انقلاب اسلامي نيازمند نقد شعر انقلاب اسلامي هستيم و دوستان بايد بيشتر در اين زمينه كار كنند.

گفتني است، افتتاحيه جشنواره شعر انقلاب امروز 25 بهمن در زاهدان و مراسم اختتاميه و اهداي جوايز 26 بهمن‌ماه 1394 در تالار سوره حوزه هنري تهران برگزار مي شود.


 دنياي هنرمندان 

مسعود كيميايي؛ فيلم ساز كهنه كار سينما

مريم اخوان صالح

هميشه فراتر از فيلم هايش است و فراتر از ستاره هايي كه به قول خودشان شانس بازي در فيلم هايش را پيدا مي كنند.

شايد به همين دليل است كه براي دوستداران سينه چاكش ابدا اهميتي ندارد كه چه جور فيلمي بسازد و چه قصه اي را چگونه بگويد.

او در هرحال در محدوده سينماي ايران يك ”برند” است.

درست است كه چند سالي ست عده اي به حرمت سن و سالش مخالفان فيلم هايش را به خويشتن داري و پرهيز از نقد سفت و سخت دعوت مي كنند اما واقعيت اين است كه بسياري از منتقدان ديروز او , ديگر دل و دماغي براي تكرار انتقادهاي پيشين خود ندارند اما فيلم ساز كهنه كار به رغم خستگي مفرط كه در ظاهرش هويداست همچنان فيلم مي سازد و از اين حيث در ميان تمام هم نسلانش ركوردي دست نيافتني دارد.

كافي ست مقايسه اش كنيم با ناصر تقوايي و بهرام بيضايي تا تفاوت شمار فيلم هايي كه او ساخته با دو فيلم ساز ديگر , قشنگ به چشم بيايد.

در سال 93 با ذكر خاطره اي از فروغ فرخزاد جنجال ساز شد و مدتي بعد با حضور در تلويزيون بار ديگر تلاش كرد از زير سايه سنگين يك قصه پر حاشيه قديمي بيرون بيايد.

در هرحال او براي دوستداران و البته براي مخالفانش همواره مسعود كيميايي است‎ٌُْ- قابل احترام است حتي اگر شاهكار نسازد يا حتي اگر فيلم نسازد.


 ميز خبر 

 آغاز اكران«منو کجا مي‌بري؟» از 28 بهمن ماه

فيلم سينمايي «منو کجا مي‌بري؟» به کارگرداني «حميد زرگرنژاد» و تهيه‌کنندگي «عليرضا جلالي» و «حميد آخوندي» از روز چهارشنبه 28 بهمن ماه جاري در سينماهاي سراسر کشور اکران مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اين فيلم، فيلم سينمايي «منو کجا مي‌بري؟» با نام قبلي «پايان خدمت» نخستين ساخته بلند «حميد زرگرنژاد» به نويسندگي «بهروز افخمي»، به تهيه‌کنندگي «عليرضا جلالي» و «حميد آخوندي» و همچنين با بازي «سعيد راد»، «امير جديدي»، «هدي زين‌العابديني»، «حسين سليماني»، «پيام احمدي‌نيا»، «رامين راستاد»، «محمد فيلي»، «علي اوسيوند»، «سعيد داخ»، «فرهاد بشارتي» و «حسين توشه» از روز چهارشنبه 28 بهمن ماه جاري در سرگروهي «اريکه ايرانيان» توسط شرکت پخش «اميد فيلم» به مديريت «سيروس تسليمي» در سينماهاي تهران و شهرستان‌هاي مختلف کشور روي پرده مي‌رود. پوستر فيلم سينمايي «منو کجا مي‌بري؟» که توسط «حميدرضا اسحاقي» طراحي شده است؛ در آستانه اکران سراسري اين فيلم در سينماهاي سراسر کشور، رونمايي شد. آنونس «منو کجا مي‌بري؟» هم با صداي «بهروز رضوي» و «سعيد راد» از بازيگران اين فيلم با هدف آشنايي مخاطبان با اين اثر سينمايي منتشر شده است.

فيلم سينمايي «منو کجا مي‌بري؟» در ابتدا با نام «پايان خدمت» در نخستين نمايش خود در بخش رقابتي «نگاه نو» (مسابقه فيلم‌هاي اول) در سي و دومين

دوره جشنواره بين‌المللي فيلم فجر روي پرده رفت و در بخش‌هاي بهترين فيلمنامه، بهترين بازيگري مرد و همچنين بهترين فيلمبرداري کانديد دريافت جايزه بود که در نهايت توانست با بازي «امير جديدي» جايزه بهترين بازيگري مرد بخش «نگاه نو» اين جشنواره را از آن خود کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته