جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5214


«بازگشته»، برنده بزرگ جوايز بافتا 2016


شبکه تهران 18 ساعته مي‌شود


«خشکسالي و دروغ» در انتظار پروانه نمايش


رفع مشكلات فني «يتيم خانه ايران»


اميد علومي «خوش‌ شانس» مي‌شود


راه يابي «قندون جهيزيه» به جشنواره سنگاپور


"اکبر عبدي" داغدار شد


ميز خبر


دنياي موسيقي


خبر هنري


 «بازگشته»، برنده بزرگ جوايز بافتا 2016 

 
فيلم «بازگشته» ساخته «آلخاندرو گونزالز ايناريتو» با کسب پنج جايزه از جمله بهترين فيلم، کارگرداني و بازيگر مرد نقش اول در جوايز بافتا 2016، به استقبال جوايز اسکار رفت.به گزارش ايسنا، مراسم پاياني شصت‌ونهمين دوره جوايز آکادمي فيلم و تلويزيون بريتانيا (بافتا) در حالي در لندن برگزار شد که فيلم «بازگشته» توانست پنج جايزه اصلي را از آن خود کند و «مکس ديوانه: جاده خشم» ساخته «جورج ميلر» نيز با چهار جايزه درخشش قابل توجهي داشت.

«ايناريتو» که سال گذشته با فيلم «مرد پرنده» نيز در سه بخش از جوايز بافتا نامزد بود، پس از کسب جوايز اصلي اين دوره از اين رويداد سينمايي با تمجيد از «لئوناردو دي‌کاپريو» و ديگر عوامل گفت: تعهد کاري آنها ساخت اين فيلم در چنين شرايط سختي را ميسر ساخت.

«پل جاسوس‌ها» جديد‌ترين ساخته سينمايي «استيون اسپيلبرگ» و «کارول» ساخته تحسين‌شده «تاد هينس» که هر کدام با نامزدي در 9 بخش پيشتاز نامزدهاي جوايز سينمايي بافتا در سال 2016 بودند، تنها به دريافت يک جايزه بسنده کردند.

در بخش بازيگري در کنار «دي‌کاپريو» که جايزه بهترين بازيگر نقش اصلي مرد را کسب کرد، «بري لارسن» براي فيلم «اتاق» بهترين بازيگر نقش اصلي زن شد و در بخش بازيگران نقش مکمل زن و مرد نيز به ترتيب «کيت وينسلت» براي بازي در فيلم «استيو جابز» و «مارک رايلنس» براي بازي در فيلم «پل جاسوس‌ها» برگزيده شدند. در ساير بخش‌ها جايزه بهترين مستند به «امي» ساخته «آصيف کاپاديا» رسيد و «Inside Out» بهترين انيميشن شد، جايزه بهترين فيلم خارجي جوايز بافتا به «داستان‌هاي وحشي» به کارگرداني «داميان سيفرون» از آرژانتين رسيد و همچنين «بروکلين» به کارگرداني «جان کروالي» جايزه بهترين فيلم انگليسي سال را به خانه برد. همچنين «امانوئل لوبزکي» فيلمبردار چيره‌دست فيلم «بازگشته» موفق به کسب جايزه بهترين فيلمبرداري سال از جوايز بافتا شد و در دو بخش بهترين فيلمنامه اصلي و اقتباسي، نويسندگان دو فيلم «کانون توجه» و «کسري بزرگ» برنده شدند.

به گزارش اسکرين ديلي، سال گذشته فيلم «هتل بزرگ بوداپست» با 5 جايزه در صدر برندگان اين رويداد سينمايي قرار گرفت و «پسرانگي» با بردن جايزه‌هاي بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين بازيگر نقش مکمل زن، «تئوري همه چيز» با کسب جوايز بهترين بازيگر نقش اول مرد، بهترين فيلم‌نامه اقتباسي و بهترين فيلم انگليسي و درنهايت فيلم «تازيانه» با کسب جوايز بهترين بازيگر نقش مکمل مرد، بهترين تدوين فيلم و بهترين تدوين صدا، هر کدام با 3 جايزه اين مراسم را ترک کردند.

فهرست برندگان شصت ونهمين دوره جوايز سينمايي بافتا به شرح ذيل است:

بهترين فيلم: «بازگشته»

بهترين فيلم انگليسي: «بروکلين»،

بهترين کارگردان: «آلخاندرو گونزالز ايناريتو» براي «بازگشته»

بهترين بازيگر نقش اول مرد: «لئوناردو دي کاپريو» براي «بازگشته»

بهترين بازيگر نقش اول زن: «بري لارسن» براي «اتاق»،

بهترين بازيگر نقش مکمل مرد: «مارک رايلنس» براي «پل جاسوس‌ها»

بهترين بازيگر نقش مکمل زن: «کيت وينسلت» براي «استيو جابز»

بهترين فيلم غيرانگليسي: «داستان‌هاي وحشي» از آرژانتين

بهترين مستند سينمايي: «امي»

بهترين انيميشن: «Inside Out»

بهترين فيلمنامه اصلي: «کانون توجه»

بهترين فيلمنامه اقتباسي: «کسري بزرگ»

بهترين فيلمبرداري: «امانوئل لوبزکي» براي فيلم «بازگشته».


 شبکه تهران 18 ساعته مي‌شود 

 مدير شبکه تهران گفت: سعي داريم تا با اضافه کردن برنامه‌هاي گفتگو محور و مستند، پخش برنامه‌هاي اين شبکه 18 ساعته مي‌شود.

احسان کاوه مديرشبکه تهران در گفت‌وگو با تسنيم، گفت: پخش برنامه‌هاي شبکه تهران که از ساعت 10 صبح آغاز مي‌شود تا ساعت 24 ادامه دارد، قرار است که با توليد برنامه‌هاي جديد به مرور زمان 4 ساعت ديگر به پخش برنامه‌هاي اين شبکه اضافه شود تا شاهد پخش برنامه‌هاي اين شبکه به 18 ساعت باشيم.

وي افزود: در حال حاضر مخاطبان شبکه اچ دي توقعاتي دارند که بايد پخش برخي برنامه‌ها ادامه داشته باشد که در اين راستا پخش فيلم‌هاي سينمايي، مستند، سريال‌هايي مانند «معماي شاه» را ادامه مي‌دهيم و در چند ماه آينده و به مرور زمان برنامه‌‌هاي اين شبکه با محوريت استان تهران پخش مي‌شود.

کاوه با بيان اينکه در حال حاضر برنامه «در شهر» و «اخبار 18:30 » دقيقه به شبکه تهران منتقل مي‌شوند، اضافه کرد: شبکه تهران، شبکه‌اي عمومي است و در آن به همه موارد از جمله سياسي، اجتماعي، فرهنگي، ورزشي و ... مي‌پردازيم و هر موضوعي به تهران رخ دهد مانند انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان به آن خواهيم پرداخت اما رويکرد اصلي ما يک آيينه است که هر چه اتفاق مي‌افتد را در آن مي‌بينيم.

وي با اعلام اين خبر که هيچ برنامه زنده‌اي در اين شبکه پخش نمي‌شود، گفت: برنامه «تهرانگرد» از جمله برنامه‌هاي شاخص اين شبکه است که به مدت سي دقيقه به موضوع استان تهران مي‌پردازد و برنامه «اينجا تهران» برنامه‌اي ترکيبي- استوديويي ديگري است که با محوريت شهر تهران و اخبار اين شهر پخش مي‌شود. همنچين «در شهر» از برنامه‌هاي اصلي اين شبکه بوده که بنا بر اقتضائات موضوعي استان تهران پخش مي‌شود. که سعي داريم در اين راستا برنامه‌هاي گفتگو محور و مستند ديگري را اضافه کنيم.


 «خشکسالي و دروغ» در انتظار پروانه نمايش 

 «خشکسالي و دروغ» جديدترين اثر بلند سينمايي پدرام عليزاده در مقام کارگرداني است که اين روزها منتظر گرفتن پروانه نمايش جهت اکران عمومي است.سيد غلامرضا موسوي تهيه‌کننده سينما و فيلم «خشکسالي و دروغ» به باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: با توجه به اينکه شوراي بازبيني درگير فيلم‌هاي سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر بودند، منتظريم «خشکسالي و دروغ» را ببينند و بعد از اينکه نظراتشان را دادند و فيلم پروانه نمايش گرفت، آن زمان تصميمات لازم را جهت اکران خواهيم گرفت.

وي در مورد اکران «خشکسالي و دروغ» در ايام عيد نوروز عنوان کرد: به طور قطع اکراني براي اين فيلم در عيد نوروز نداريم و بعد از اين ايام فيلم را در سينماهاي کشور نمايش خواهيم داد.اين تهيه کننده درباره‌ شرکت «خشکسالي و دروغ» در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر عنوان کرد: همان‌طور که گفتم منتظر پروانه نمايش فيلم هستيم که اگر اين اتفاق بيفتد، در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر نيز حضور خواهيم يافت.

گفتني است؛ «خشکسالي و دروغ» دومين فيلم بلند سينمايي پدرام عليزاده در مقام کارگرداني بعد از فيلم کمدي «آخرين سرقت» است و اين فيلم نخستين اقتباس از يک نمايشنامه ايراني بعد از انقلاب و برگرفته از نمايشنامه محمد يعقوبي تحت همين عنوان است.در اين فيلم بازيگراني چون: محمدرضا گلزار، پگاه آهنگراني، علي سرابي، آيدا کيخايي، مهدي محرابي، مارال بني آدم و خاطره اسدي حضور دارند.

ساير بازيگران: نيما راد، مهدي حسيني نيا، فرشاد ميرزايي، سمانه اسماعيلي، افشين اخلاقي، آيلين کيخايي، زهرا مصطفوي، ابوالقاسم کرامتي و صدف فاني.


 رفع مشكلات فني «يتيم خانه ايران»  

خبرگزاري صدا و سيما: تهيه کننده فيلم سينمايي«يتيم خانه ايران» گفت: 15 روز ديگر اشکالات فني اين فيلم رفع مي شود.محمدرضا تخت کشيان درباره آخرين وضعيت فيلم سينمايي «يتيم خانه ايران» گفت: اين فيلم به دليل مشکلات فني نتوانست در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر به نمايش درآيد و اين مشکلات تا 15 روز ديگر رفع مي شود.«يتيم خانه ايران» به کارگرداني ابوالقاسم طالبي و تهيه کنندگي محمدرضا تخت کشيان داستان قحطي و خشکسالي عظيم ايران است که در سال‌هاي 1295 تا 1297 و در دوران جنگ جهاني اول در زمان اشغال ايران به دست قواي بيگانه روس و انگليس رخ داد.


 اميد علومي «خوش‌ شانس» مي‌شود 

 باشگاه خبرنگاران: خواننده پاپ موسيقي کشور در يک فيلم سينمايي به نام «خوش‌ شانس» بازي مي‌کند. فيلم سينمايي «خوش‌شانس» يک کمدي درام اجتماعي است که قرار است با بازي اميد علومي خواننده سبک پاپ موسيق کشور ساخته شود. اين فيلم به داستان دختر و پسري مي‌پردازد که پس از گذشت 5 سال از خطبه عقدشان، به دليل مشکلات مالي هم‌چنان موفق به تشکيل زندگي نشده‌اند و خانواده دختر از اين اتفاق ناراحت هستند و براي داماد مهلتي براي مراسم ازدواج تعيين مي‌کنند و اينکه اگر تا پايان مهلت داده شده، ازدواج سر نگيرد بايد از هم جدا شوند و سرانجام و پس از تلاش‌هاي نافرجام و ...

علاوه بر اميد علومي، نازنين زينب نصيري در اين پروژه به ايفاي نقش پرداخته است.


 راه يابي «قندون جهيزيه» به جشنواره سنگاپور 

 مهر: علي ملاقلي پور کارگردان «قندون جهيزيه» از پذيرفته شدن اين فيلم در بخش رقابتي دومين جشنواره جهاني فيلم سنگاپور خبر داد.

به دنبال حضور در جشنواره هاي بين المللي قرار است در تاريخ 19 و 20 فروردين سال 1395 در جشنواره فيلم سنگاپور نمايش داده شود. اين جشنواره با محوريت تحليل سينماي نقاط مختلف دنيا در کشورهاي مختلف دنيا در موقعيت هاي مختلف زماني برگزار مي شود.

اين جشنواره علاوه بر سنگاپور در کشورهايي چون اتريش، آمريکا، کانادا و هلند نيز برپا مي شود.


 "اکبر عبدي" داغدار شد 

 تسنيم: مسعود ده‌نمکي کارگردان سينماي ايران در صفحه اينستاگرام خود از درگذشت پدر اکبرعبدي خبر داد.ده نمکي با انتشار تصويري از اکبر عبدي در نقش حاج يوسف فيلم «رسوايي» در اين پست آورده است: اکبر عبدي بازيگر توانمند کشورمان در سوگ پدر نشست.

اکبر عبدي 4 شهريور سال 1339 از پدر و مادري اردبيلي در تهران محله نازي آباد به دنيا آمد. در کارنامه بازيگري اکبر عبدي، تجربه همکاري با کارگردان‌هاي مطرح سينماي ايران ديده مي‌شود.


 ميز خبر  

 با حضور رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران؛

افتتاح کانون قرآن فرهنگ‌سراهاي فردوس و معرفت

آيين گشايش کانون قرآن فرهنگ‌سراهاي فردوس و معرفت امروز سه‌شنبه 27 بهمن‌ماه با حضور دکتر محمود صلاحي (رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران)، حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر يحيي صالح‌نيا (امام جمعه منطقه غرب تهران) و جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي و مذهبي اين منطقه برگزار مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 5، با گشايش اين مرکز در راستاي سياست‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، برنامه‌ريزي و هماهنگي فعاليت‌هاي قرآني در سطح منطقه در اين کانون انجام شده و شورايي متشکل از اساتيد و پيشکسوتان قرآني برنامه‌هاي قرآني منطقه را راهبري مي‌کنند.

کانون قرآن فرهنگ‌سراي فردوس با هدف آموزش عمومي قرآن کريم، ضرورت تبديل فعاليت‌هاي قرآني به جريان فرهنگي، به‌کارگيري دانش و ابزارهاي مختلف هنري و ارتباطي در راستاي انجام فعاليت‌هاي تبليغي و ترويجي دين مبين اسلام و قرآن‌کريم و انس بيشتر جامعه جوان با اين کتاب آسماني راه‌اندازي مي‌شود. برپايي غرفه محصولات قرآني به منظور ارائه قرآن و کتب علوم قرآني، محصولات ديجيتالي و چندرسانه‌اي قرآني، سخنراني ميهمانان مراسم، ارائه گزارش از فعاليت‌ها و دوره‌هاي آموزشي قرآن مراکز فرهنگي هنري منطقه و فعاليت‌هاي قرآني کانون‌هاي مردمي از جمله برنامه‌هاي اين مراسم است. علاقه‌مندان براي حضور در اين مراسم مي‌توانند امروز سه‌شنبه 27 بهمن‌ماه ساعت 9 به فرهنگ‌سراي فردوس واقع در فلکه دوم صادقيه، بلوار فردوس شرق، بعد از چهارراه شهيد سليمي جهرمي مراجعه نمايند.

گيشه پررونق در انتظار فيلم‌هاي جشنواره فجر

علي سرتيپي سال آينده را از نظر اکران بسيار خوب پيش‌بيني کرد. مدير فيلميران در گفت‌وگو با ايسنا،‌ با ارزيابي فيلم‌هاي به نمايش درآمده در جشنواره فيلم فجر و پيش‌بيني‌اش از اکران سال آينده گفت: اگر چيدمان خوب باشد‌ و نظارت روي آن شود، قطعا رقم فروش 20 تا 30 درصد از امسال بيشتر خواهد بود و شرايط رکورد را داريم.

وي درباره فيلم‌هاي پرفروش اظهار کرد: «باديگارد»، «بارکد»، «ابد و يک روز»، «لانتوري»، «ايستاده در غبار»، «دختر»، «خشم و هياهو»، «سيانور» و «رسوايي 2» قابليت فروش خوب را دارند و آثاري هستند که مي‌توانند در گيشه موفق باشند. اين پخش‌کننده ادامه داد: فيلم‌هايي خارج از جشنواره هم مانند «50 کيلو آلبالو» و «دراکولا» هستند که مي‌توانند اکران موفقي داشته باشند و در مجموع فيلم‌هاي خوبي داريم که نويد از اکران خوبي در سال آينده مي‌دهد.

آغاز روايتي ديگر از«مرگ يزدگرد» در تماشاخانه سنگلج

نمايش «مرگ يزدگرد» نوشته «بهرام بيضايي» و به کارگرداني «سهيل بابايي» شب گذشته در ميان استقبال تماشاگران اجراي خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي تماشاخانه سنگلج، نمايش «مرگ يزدگرد» نوشته «بهرام بيضايي» پس از دودهه از آخرين اجراي آن اجراي خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز کرد. در اجراي آغازين اين نمايش هنرمنداني چون کريم اکبري مبارکه، اصغر نوري، عباس غفاري، حسن پارسايي و... همراه با تماشاگران به تماشاي «مرگ يزدگرد» نشستند.

اين نمايش به مقطع حساس و تاريخي اواخر دوران ساسانيان مي پردازد و فرار آخرين پادشاه ساساني به مرو و کشته شدن او در آنجا به دست يک آسيابان و همسر او را روايت مي کند. در نمايش «مرگ يزدگرد» بازيگراني چون سهيل بابايي ، سيما شکري ، مهسا انجداني ، آرش رضايي ، صادق برقعي ، پويا بيگي و محمد پارسا ايفاي نقش مي کنند. اين نمايش که جزو منتخبين هفدهمين جشنواره آييني سنتي محسوب مي شود که با نگاهي به آيين هاي ايراني و بومي سعي در ارائه پرداختي جذاب به اين اثر ارزشمند ادبي و هنري دارد.


 دنياي موسيقي 

 گذري بر تاريخ موسيقي ايران

قسمت اول

موسيقي سنتي ايراني، شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها و آوازها، از هزاران سال پيش از ميلاد مسيح تا به امروز سينه به سينه در متن مردم ايران جريان داشته و آنچه دلنشين‌تر، ساده‌تر و قابل‌فهم تر بوده است؛ امروز در دسترس است. بخش بزرگي از آسياي مرکزي، افغانستان، پاکستان، جمهوري آذربايجان، ارمنستان و ترکيه متأثر از اين موسيقي است و هر کدام به سهم خود تأثيراتي در شکل گيري اين موسيقي داشته‌اند. اينک قبل از بررسي خلاصه وار تاريخ موسيقي ايران بايد به چند نكته توجه كرد: اول آنكه ايران باستان، كشوري پهناور بوده كه حدودا شامل 30 كشور امروزي بوده است و به طبع داراي اقوام، مذاهب و فرهنگهاي گوناگوني بوده‌اند.

بنابراين ما نبايد منتظر فرهنگي يك پارچه باشيم زيرا اين اقوام در كنار هم و به كمك دستاوردهاي يكديگر به پيشرفت و تكامل رسيده‌اند و نه به تنهايي. از طرفي موسيقى اقوام و ملل مختلف در قالب ملى و بومى بر اساس قواعد و مقررات خاصى تشکيل مى‌شود. حوادث تاريخي، انقلاب‌ها، تمدن‌ها و ... در پى‌ريزى مبانى موسيقى سنتى و ملى سهم بسزايى دارند. کشور ايران از لحاظ موسيقى قدمت تاريخى و درخور توجهى دارد. تاريخ‌نويسى به‌طور تخصصى امرى است جديد و موسيقى در ايران از ديرباز تا امروز داراى تاريخ نوشته شده‌اى نيست.

البته به‌جز اين علت، دلايل ديگرى نيز براى اين امر وجود دارد. از آنجائى‌که موسيقى هنرى است شفاهي، از ساير هنرها ديرتر و کمتر به نوشته درآمده است. شرايط ناپايدار ايران به‌دليل هجوم‌هاى مداوم قبايل و کشورهاى بيگانه و نيز نابسامانى‌هاى داخلى موجب شد که از اين نظر مستندات کافى - اگرهم وجود داشته - از بين برود و باقى نماند. طبق نظريه‌هاى برخى مورخان مشرق‌زمين، قدمت موسيقى ايرانى را در زمان هخامنشى برآورد کرده‌اند و يکى از خط و زبان‌هاى هفتگانه آن دوران که عامه مردم آن را بلد بوده‌اند، احتمالاً موسيقى بوده و آوازهايى از قبيل سوگ سياوش را با آن خط و زبان مى‌خواندند. اما از اين دوران اطلاعات دقيقى در دست نيست.

منبع:ايران اوراسيا


 خبر هنري 

 مذاکره براي اکران نوروزي فيلم "ده‌نمکي"

پخش فيلم سينمايي «رسوايي 2» به تهيه‌کنندگي و کارگرداني مسعود ده‌نمکي به فيلميران رسيد.

به گزارش آفرينش به قنل از روابط عمومي اين فيلم، به دنبال استقبال گسترده مخاطبان از جديدترين ساخته مسعود ده‌نمکي و پس از مذاکره شرکت‌هاي پخش‌کننده بزرگ براي دريافت حق پخش اين فيلم، در نهايت پخش «رسوايي 2» به موسسه فيلميران رسيد.

اين در حالي است که «رسوايي 2» جدي‌ترين گزينه براي اکران نوروزي به شمار مي‌رود و رايزني‌ها در اين باره ادامه دارد. گفتني است اکران فيلم‌هاي پيشين مسعود ده‌نمکي در سال‌هاي اخير با گردش مالي 40 ميليارد توماني و با استقبال شگفت‌انگيز از سوي مردم مواجه شده است؛ به طوري که «اخراجي‌ها 2» لقب پرمخاطب‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران را به خود اختصاص داده است. اکبر عبدي، محمدرضا شريفي‌نيا، فخرالدين صديق‌شريف، مهران رجبي، سحر قريشي، امير نوري، رامين راستاد، اسماعيل‌ خلج، عباس محبوب، ابوالفضل همراه، مختار سائقي، امين ايماني، مجيد شهرياري، فريبا ترکاشوند، غزل عبدي، ژاله درستکار، سيدمحسن خرم‌دره، سيامک اشعريون، مليکا شعبان، سام مؤذني، عليرضا تابان، قدير شهرياري و هومن ستوده بازيگران اين فيلم هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته