جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5215


ته‌ ديگ‌هاي سرطان‌زا

با محوريت تصويربرداري زنان برگزار مي شود؛
سي و دومين کنگره راديولوژي ايران ارديبهشت ماه در تهران


گرفتگي "عروق" شايع ترين علت نارسايي قلب


چرا بايد دندان عقل را جراحي کنيم؟


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 ته‌ ديگ‌هاي سرطان‌زا 

 
رئيس مرکز تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي کشور گفت: سرخ کردن مواد غذايي در دماي بالا موجب آزاد شدن عوامل خطرناکي در ترکيبات قندي و پروتئيني مي‌شود و براي سلامتي بسيار مضر است.به گزارش آفرينش به نقل از جام جم سرا ، هدايت حسيني به مردم توصيه کرد: هرگز از خوردن تکه‌هاي سوخته غذا لذت نبريد زيرا معمولاً غذاهاي سوخته به دليل موادي که در آنها وجود دارد بسيار خطرناک است و بدن ما بايد فعل و انفعالات زيادي را به کبد تحميل کند تا اين مواد از بدن دفع شود.

رئيس مرکز تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي کشور، گفت: وقتي به مواد غذايي که داراي ترکيبات قندي و پروتئيني هستند، دماي بسيار بالا داده مي‌شود، منجر به تغييرات مخاطره آميزي در اين مواد مي‌شود؛ در واقع ترکيبات پروتئيني و قندي در اثر واکنش‌هايي مانند واکنش هاي ميلارد يا پيروليز در دماي بالا مانند سرخ کردن‌هاي بسيار شديد، عوامل خطرناکي مانند آکريل آميدها ايجاد مي‌کنند که مي‌‎تواند سرطان‌زا باشد.

وي به ته‌ديگ غذا که ما ايراني‌ها به آن بسيار علاقه‌مند هستيم اشاره کرد و گفت: ديده مي‌شود هر چه ته‌ديگ غذا سرخ شده تر باشد برايمان لذيذتر است درحالي‌که ته‌ديگ مي‌تواند سرطان‌زا باشد؛ البته نبايد فراموش کرد که نان برشته با سوخته متفاوت است و بايد تکه‌هاي سوخته را جدا کرد.

حسيني، ادامه داد: به‌ طور کلي توصيه مي‌شود تا جايي که امکان دارد از روش‌هاي پخت کُند و آرام مانند آب پز کردن و يا بُخارپز کردن استفاده کرد تا ترکيبات سمي در حين پخت و فرآوري در آن آزاد نشود.


 با محوريت تصويربرداري زنان برگزار مي شود؛
 سي و دومين کنگره راديولوژي ايران ارديبهشت ماه در تهران  

 
"سي و دومين کنگره راديولوژي ايران" با محوريت تصوير برداري زنان 14 تا 17 ارديبهشت ماه سال آينده در برج ميلاد تهران برگزار مي شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي راديولوژي ايران، دکتر مارينا پورافکاري، رييس اين کنگره با اعلام خبر فوق گفت: با توجه به شيوع بيماري‌هاي پستان به ويژه سرطان ها از يک سو و از سوي ديگر مسايل مربوط به حوزه سلامت مادر و جنين و لزوم غربالگري هاي ناهنجاري هاي جنين در زمان بارداري،

"تصويربرداري زنان" به عنوان تم اصلي اين کنگره انتخاب شده است.

وي ادامه داد: همچنين لزوم رسيدگي به بيماري هاي خاص زنان و تامين سلامت بانوان به خصوص سلامت مادر و جنين از ديگر دلايل انتخاب تم تصوير برداري زنان است.

دکتر پورافکاري با اشاره به اينکه با توجه به شيوع بيماري هاي گوارشي به ويژه سرطان هاي دستگاه گوارشي، تصويربرداري بيماري هاي گوارشي به عنوان ديگر محور اين کنگره انتخاب شده است، تصريح کرد: قرار است در اين کنگره ميهماناني از کشورهاي امريکايي، اروپايي و کشورهاي همسايه در اين زمينه به سخنراني بپردازند.

وي ادامه داد: همچنين قرار است در اين کنگره در زمينه تصوير برداري از سرطان هاي گوارشي علاوه بر ارايه تکنيک هاي جديد، آخرين پروتکل هاي درماني نيز مورد بررسي قرار گيرد.

رييس سي و دومين کنگره راديولوژي ايران يادآور شد: از تم هاي فرعي اين کنگره که بر اساس نياز سنجي از جامعه راديولوژيست هاي کشور انتخاب شده است،"گزارش دهي تصويربرداري سازمان يافته" است که در صورت اجراي اين طرح، گزارش هاي تصويربرداري در سراسر کشور از ساختار يکساني برخوردارشده که اين دستاورد مي تواند در زمينه تشخيص و درمان بسيار کمک کننده باشد.

وي گفت: "اقتصاد تصويربرداري" از ديگر تم هاي کنگره سي و دوم راديولوژي است که به دليل آنکه طي سال هاي اخير در زمينه تهيه تجهيزات و مواد راديولوژي و نيز در زمينه تعرفه با مشکلات متعددي روبرو بوده ايم، سعي شده در راستاي اقتصاد مقاومتي، وضعيت راديولوژي هاي کشور را بررسي کرده تا بتوانيم با کمترين هزينه براي بيماران، بيشترين خدمات را به آنان ارايه دهيم.

دکتر پورافکاري اظهار داشت: همچنين بر اساس روال هميشگي کنگره هاي سالانه راديولوژي در کنگره امسال نيز ساير زمينه هاي اين علم از جمله تصويربرداري هاي ديجيتالي، تصويربرداري از دستگاه‌هاي عصبي، تنفسي، استخواني و عضلاني و نيز تصويربرداري تهاجمي مورد توجه قرار خواهند گرفت.

وي از برپايي بيش از 40 ساعت کارگاه آموزشي در اين کنگره خبر داد و افزود: اين کارگاه ها بر اساس نياز سنجي از جامعه راديولوژيست هاي کشور طراحي شده است تا علاوه بر دانش علمي، مهارت هاي عملي آنان نيز افزايش يابد.

رييس سي و دومين کنگره راديولوژي ايران يادآور شد: در اين کنگره ميهماناني از امريکا، کانادا، آلمان، فرانسه، ايتاليا، پرتقال، ترکيه و تمامي کشور هاي همسايه حضور خواهند يافت که حضور ميهمانان از کشورهاي همسايه علاوه بر تبادلات علمي به منظور مسايل صنفي و مراودات آموزشي و اقتصادي است که با کشورهاي منطقه داريم.

وي تصريح کرد: همزمان با برپايي اين کنگره، نمايشگاه جانبي برپا خواهد شد که در نمايشگاه امسال به دليل شرايط "پسا برجام" و بهبود مراودات تجاري با کشورهاي اروپايي و امريکايي، شاهد حضور چشمگير شرکت هاي خارجي خواهيم بود که اين شرکت ها به ارايه آخرين دستاوردهاي تکنولوژيکي در حوزه راديولوژي خواهند پرداخت.


 گرفتگي "عروق" شايع ترين علت نارسايي قلب 

 يک فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي گرفتگي عروق را شايع ترين علت نارسايي قلب دانست و گفت: ديابت، فشار خون، چربي خون، استعمال سيگار و داشتن زمينه ارثي از جمله علل بروز گرفتگي عروق قلب است.

به گزارش آفرينش، دکتر سعيد عليپور پارسا ، گرفتگي عروق قلب را شايع ترين علت بروز نارسايي هاي قلب دانست و گفت: نارسايي قلب از علل شايع مرگ و مير در جهان و ايران بوده و گرفتگي عروق قلب، کارديوميوپاتي و فشار خون از علل شايع بروز اين نارسايي است.

اين فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي درباره ريسک فاکتورهاي بروز گرفتگي عروق قلب، گفت: ديابت، فشار خون، چربي خون، استعمال سيگار و داشتن زمينه ارثي از جمله علل بروز گرفتگي عروق قلب است که برخي از اين عوامل مانند فشار خون، استعمال سيگار، چربي خون و ديابت قابل پيشگيري و يا درمان هستند.

دبير اجرايي پنجمين کنگره بين المللي نارسايي قلب بروز گرفتگي عروق قلب را در آقايان شايع تر دانست و افزود با افزايش سن احتمال گرفتگي عروق قلب افزايش مي يابد بطوريکه شايع ترين سن ابتلا سنين بالاي 45 سالگي عنوان شده اما در برخي موارد گرفتگي عروق قلب در جوانان نيز ديده مي شود.

عليپور در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد توصيه ميشود افراد بالاي 20 سال براي مقابله و پيشگيري از گرفتگي عروق قلب آزمايش چربي خون را انجام و در صورت طبيعي بودن هر 5 سال يکبار آزمايش را تکرار و در غير اينصورت بررسي سالانه ضروري خواهد بود.

اين فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي در پايان خاطرنشان کرد: کنترل فشار خون نيز از فاکتورهاي ضروري پيشگيري از اين بيماري در افراد بالاي 20 سال محسوب مي شود.

پنجمين کنگره بين المللي نارسايي قلب ايران 15 تا 17 ارديبهشت 95 درمركز همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود .


 چرا بايد دندان عقل را جراحي کنيم؟ 

 دندان عقل سومين گروه از دندان‌هاي آسيا به حساب مي‌آيد که در انتهايي‌ترين بخش دهان قرار گرفته و بي‌کاربردترين عضو بدن تلقي مي‌شود.به گزارش ايسنا، معمولا بخش‌هايي از دندان عقل يا تمامي آن زير لثه باقي مي‌ماند که فضاي مناسبي را براي رشد باکتري فراهم مي‌سازد و در نتيجه درد، التهاب، عفونت و در نهايت پوسيدگي دندان را به دنبال دارد.

دندانپزشکان بر اساس اين علائم تصميم مي‌گيرند چه موقع جراحي دندان عقل لازم است. براي جراحي دندان عقل نهفته و خارج کردن آن بايد شکافي روي لثه ايجاد کرد، استخوان‌هايي که جلوي ريشه دندان‌ را گرفته‌اند خارج نمود و سپس دندان را به چند تکه تقسيم و هر يک از تکه‌ها به ترتيب از دهان خارج شوند. پس از اين مرحله، بخيه لثه به سرعت انجام شده و قطعا اين پروسه بدون درد نيست.

به گزارش مديکال ديلي، همچنين دندانپزشکان جهت بيهوش کردن بيمار به منظور انجام جراحي دندان عقل سه گزينه دارند که شامل بيهوشي موضعي، مصرف آرام بخش‌ها و بيهوشي عمومي مي‌شود. در بيهوشي موضعي يک يا چند تزريق «نووکائين» در نزديکي محل دندان عقل به منظور بي‌حس کردن لثه انجام مي‌شود و در بيهوشي عمومي هم بيمار به طور کامل بيهوش مي‌شود.


 خبرهاازعالم علم 

 مدال ملي صربستان در دستان «پروفسورسميعي»

پروفسور «مجيد سميعي» متخصص و جراح برجسته مغز و اعصاب مدال ملي صربستان را به نام «نشان طلايي لياقت » از «توميسلاو نيکوليچ» رئيس جمهوري صربستان، دريافت کرد.

به گزارش ايرنا، رئيس جمهوري صربستان همه ساله مدال طلايي لياقت را در روز ملي اين کشور به افرادي که فعاليت هاي آنها در زمينه هاي مختلف از جمله فرهنگي، علمي، فني و ورزشي براي صربستان ارزشمند است در مراسم باشکوهي، اهدا مي کند.

در اين مراسم مجيد فهيم پور سفير جمهوري اسلامي ايران در بلگرد نيز حضور داشت.

نيکوليچ در مراسم اهداي مدال طلا به شخصيت هاي برجسته اي که فعاليت يا اقدام هاي بشردوستانه آنها به نحوي براي صربستان مفيد بوده است، اهداي اين مدال به آنان را از طرف تمامي شهروندان صربستان، افتخاري براي خود دانست.

رئيس جمهوري صربستان همچنين خطاب به افرادي که اين مدال را دريافت کرده ند به نقل از يک فيلسوف گفت: هنگامي که براي ديگران کار مي کنيد به گونه اي کار کنيد، درست مانند اينکه براي خودتان کار مي کنيد. رئيس جمهوري صربستان در هنگام اهداي مدال لياقت به پروفسور سميعي، از فعاليت هاي علمي و همکاري درازمدت وي با صربستان قدرداني کرد. پرفسور سميعي پس از دريافت مدال در نشستي با نيکوليچ با حضور سفير کشورمان در بلگراد، در باره همکاري هاي علمي گفت و گو کرد.

پرفسور سميعي از بيش از 25 سال پيش با بيمارستان ها و مراکز پزشکي صربستان که در ارتباط با جراحي و مغز و اعصاب فعاليت مي کنند، از جنبه هاي مشورتي و آموزشي، همکاري دارد. همچنين پزشکان مغز و اعصاب صربستان براي ديدن آموزش هاي لازم در اين زمينه، به بيمارستاني در آلمان مراجعه مي کنند که پرفسور سميعي در آن فعاليت دارد.

آموزش بيش از يک هزار جراح مغز و اعصاب از سراسر جهان که در کشورهاي خود داراي مراتب بالاي علمي، اجرايي و آموزشي هستند از جمله دستاوردهاي مهم پروفسور سميعي به شمار مي رود.


 خبرپزشكي 

 يافته هاي محققان نشان مي دهد؛

کلم بروکلي موجب کاهش روند پيشرفت سرطان سينه مي شود

طبق يافته محققان، ترکيب موجود در کلم بروکلي و ساير سبزيجات خانواده کلم ها موجب کاهش روند رشد سلول هاي سرطان سينه مي شوند.

به گزارش مهر، در حاليکه مطالعات قبلي ارزش ضدسرطاني سولفورافن (ترکيب موجود در انواع سبزيجات کلمي) را نشان داده اند، حال محققان دانشگاه ايالتي اورگن آمريکا در مطالعه ايي جديد دريافته اند که اين ماده در کاهش روند پيشرفت سرطان هم نقش دارد.اين يافته ها حاصل اولين مطالعات باليني مربوط به بررسي تاثير سولفورافن بر بافت سينه زنان مبتلا به سرطان سينه است.

در اين مطالعه به 54 زن مشکوک به ابتلا به سرطان سينه، به طور تصادفي ماده دارونما يا مکمل هاي تامين کننده سولفورافن داده شد. ميزان سولفورافن دريافتي توسط اين زنان معادل حدوداً يک فنجان کلم بروکلي در روز بود.

«اميلي هو»، عضو تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «نتايج اين تحقيق بسيار گفت آور بود. ما شاهد کاهش نشانگرهاي رشد سلول بوديم که به معناي آن است که اين ترکيب ممکن است به کاهش روند رشد سلول هاي سرطاني کمک کند.»

مطالعات قبلي نشان داده اند زناني که سبزيجات کلمي شکل نظير کلم بروکلي، گل کلم يا کلم فندقي زياد مصرف مي کنند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان سينه قرار دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته