جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5215

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بيست و يکمين آيين تکريم خادمان قرآني:
مبادرت وزارت ارشاد در دولت يازدهم در شناسايي فعالان قرآني


«رضا حسين‌زاده» گوينده خبر در بيمارستان بستري شد


فروردين ماه؛ اولين دوره جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران»


حال بازيگر «زير آسمان شهر» خوب نيست


آغاز توليد «جنگ ستارگان 8»


نمايش دو فيلم در خانه هنرمندان


نمايش «هلن» در بخش بين‌الملل فيلم فجر


دنياي هنرمندان


ميز خبر


خبر هنري


دنياي موسيقي


 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بيست و يکمين آيين تکريم خادمان قرآني:
  مبادرت وزارت ارشاد در دولت يازدهم در شناسايي فعالان قرآني 

 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بر اساس رويکرد دولت تدبير و اميد در نهادينه کردن اصل کرامت انسان‌ها، با تشکيل شورايي متشکل از اساتيد و کارشناسان خبره در هفت رشته به شناسايي فعالان قرآني مبادرت ورزيد.به گزارش آفرينش به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، «علي جنتي» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بيست و يکمين آيين تجليل از خادمان قرآني در تالار وحدت تهران با بيان اين مطلب گفت: شوراي مذکور با تشکيل جلسات متعدد و بررسي شاخص هاي لازم و در نظر گرفتن اولويت هاي تخصصي، علمي، هنري و اخلاقي از ميان ده ها فعال قرآني که هرکدام از آنها شايستگي هاي لازم را براي عنوان ارزشمند خادم قرآن داشتند سيزده نفر را که از اولويت بيشتري برخوردار بودند به عنوان منتخبان بيست و سومين دوره همايش تکريم خادمان قرآني معرفي کرد که در اين جلسه از خدمات و تلاش‌هاي خالصانه آنها به ساحت قرآن قدرداني شد.

وي افزود: سپاس بي‌کران خداوند بي همتا را که بار ديگر توفيق داد تا در نظام جمهوري اسلامي که اساس آن بر مبانيِ قرآني استوار است ـ در نشستي نوراني به تجليل و تکريم از خادمانِ قرآن کريم بپردازيم و به عنوان خدمتگزاران اين نظام مقدس براي توسعه ارزش‌ها و نشرِ معارف الهي و ترغيبِ نسل جوان به بهره گيري از جمال و جلال اين معجزة ماندگار و جلوة پروردگار، انجام وظيفه کنيم.

جنتي ادامه داد: به باور کساني که به وحياني بودنِ اين کتاب اعتقاد دارند «قرآن رساترين بيان است و از نظر موسيقي و لفظ، وزنش نه وزن شعر است و نه نثر، بلکه هر دو و برتر از هر دو است، در حدّي که در توان غيرخدا نيست، وزن و لفظ آن به گونه‏اي با معنا تناسب و انسجام دارد که گويي معنايش در آن تجسم يافته است.

وي گفت: بايد در آيات اين کتاب تدبر کنيم و نتها به تلاوت و حفظ آن اکتفا نکنيم بلکه به فهم و تفسير و تدبر و در نهايت به عمل آن نيز بنديشيم.

وي تصريح کرد:قرآن و احکام آن به راستي اساس اتحاد و همدلي ميان همة مسلمانان است و در سالي که مزين به نام همدلي و هم‌زباني است بايد بيش از پيش مبناي همدلي و وحدت قرار گيرد.

وي افزود: ما وظيفه داريم از همه امکانات از جمله کتاب، مطبوعات، نشريات، فيلم هاي مستند و سينماي هنرهاي نمايشي و ... در جهت توسعه فرهنگ قرآني بهره ببريم و با استفاده از ابزارهاي هنري که رساترين وسيله انتقال پيام است، استفاده کنيم.

جني ادامه داد: لازم است معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با همکاري معاونت هاي هنري، مطبوعاتي، فرهنگي و سازمان سينمايي همه امکاناتي که وزارت ارشاد دارد را در جهت خدمت به فضايل اخلاقي و توسعه فرهنگ قرآني به کار گيرد.

وي در ادامه بر استفاده از نهادهاي مردمي و کمک به اجتماع هاي مردمي در جهت توسعه و ترويج فعاليت هاي قرآني تاکيد کرد.


 «رضا حسين‌زاده» گوينده خبر در بيمارستان بستري شد 

 «رضا حسين‌زاده» گوينده پيشکسوت خبر به علت سکته در بيمارستان بستري شد.به گزارش فارس، حسين‌زاده در گفت‌وگويي درباره علت بستري شدن خود گفته است: دو روز پيش با احساس درد در قلب و تنگي نفس به بيمارستان پارسيان مراجعه کردم و بنا به تشخيص پزشکان در بخش مراقبت‌هاي ويژه بستري شدم و تحت آنژيوگرافي قرار گرفتم.

وي افزود: دليل ديگري که باعث مراجعه من به بيمارستان بود، مشکلات ريوي است که بر اثر شيميايي‌شدن در جبهه‌هاي جنگ برايم به وجود آمده است.حسين‌زاده تاکيد کرد: من در همه حال به نظام و مردم کشورم خدمت کردم. همچنان نيز براي خدمتگزاري در هر شرايطي آماده هستم. هيچ کدام از اين صحبت‌ها شعار نيست. اگر همين الان هم جبهه نبردي باشد، علي‌رغم تمام مسائل موجود من آمادگي خود را براي حضور و دفاع از کشورم اعلام مي‌کنم. فرقي نمي‌کند در قلبم دردي احساس کنم و يا از تاول‌هاي شيميايي رنج ببرم.

گوينده خبر ساعت 14 تاکيد کرد: خدمت به نظام جمهوري اسلامي ايران از اوجب واجبات است. همه جوان‌ها از جايگاه ويژه‌اي برخوردارند؛ اما من و هم نسلانمان در اين زمان هم آماده دفاع از کشور خود در هر شرايطي هستيم.

وي در پايان تصريح کرد: علي‌رغم وجود مشکلات شيميايي در جسمم احساس مي‌کنم، همان رضا حسين‌زاده هفده ساله‌اي هستم که در عمليات والفجر مقدماتي، مهران، حضور داشتم. من همان جوان هفده ساله‌اي هستم که به صدا و سيما نيامده و همچنان براي خدمتگزاري آماده است.


 فروردين ماه؛ اولين دوره جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران» 

 جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران» با رويکرد تمرکز بر روي تصوير و ايجاد فضاسازي در سينما برگزار خواهد شد.

عليرضا قاسمي دبير و بنيانگذار جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران» در خصوص جزئيات اين جشنواره که اولين دوره خود را برگزار خواهد کرد، به باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران» با رويکرد تمرکز بر روي تصوير و فضاسازي در سينما و پرداختن به فيلم‌هاي بدون ديالوگ کار خود را آغاز مي‌کند. در واقع نگاه ما اين است که چالش و کنش‌ را در فيلم‌ها از روي ديالوگ برداريم و کارگردان را مجبور به فضاسازي بدون استفاده از ديالوگ کنيم.

وي ادامه داد: هفته چهارم فروردين ماه سال 1395 کار خود را آغاز مي‌کنيم و به مدت 6 روز و روزي پنج سانس دو ساعته پخش فيلم داريم.

وي ادامه داد: در اين دوره که اولين دوره جشنواره خواهد بود. از شش داور ملي و شش داور بين‌المللي که از داوران سينماي ما و خارج از ايران هستند، استفاده خواهيم کرد.

قاسمي عنوان کرد: در اين دوره 2350 فيلم با ميانگين 15 الي 20 دقيقه به دست ما رسيده که 850 فيلم ايراني و 1500 فيلم خارجي در چهار بخش داستاني، مستند، تجربي و انيميشن هستند که در نهايت حدود 200 فيلم در بخش‌هاي مسابقه و خارج از مسابقه انتخاب و اکران مي‌شوند.

وي بيان کرد: در اين دوره نشست نقد و بررسي و تجليل نداريم؛ اما برنامه‌‌ريزي‌هايي در خصوص دعوت از اهالي سينما را در دستور کار قرار داديم و در نهايت 12 جايزه در بخش ملي و 8 جايزه در بخش بين‌المللي به فيلم‌ها اهدا خواهيم کرد.

وي عنوان کرد: اين دوره توسط دانشگاه هنر برگزار مي‌شود و گروهي که در اين راستا ياري مي‌کنند از بچه‌هاي دانشکده سينما تئاتر دانشگاه هنر هستند.

اين دبير اظهار داشت: حامي جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران» در اين دوره دانشگاه هنر، مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، استانداري تهران، ايوان شمس، خانه سينما و شبکه مستند است.

قاسمي در بخش پاياني صحبت‌هاي خود خاطرنشان کرد: در خلال برگزاري جشنواره بين‌المللي «فيلم بي‌کلام تهران»، بخش جنبي به نام هفته فيلم جشنواره نيز با حمايت موزه‌ هنرهاي معاصر تهران در سينما تک موزه به مدت پنج‌روز برگزار مي‌شود که فيلم‌هاي مطرح سينماي صامت جهان را پخش خواهيم کرد.


 حال بازيگر «زير آسمان شهر» خوب نيست 

 باشگاه خبرنگاران: "ملکه رنجبر"، بازيگر سينما و تلويزيون که اين روزها در بستر بيماري است، در خصوص حال جسماني خود اظهار داشت: حال عمومي خوبي ندارم.

قند خونم بالاست و شرايط راه رفتن برايم سخت است. در اين امر از پرستار کمک مي‌گيرم.بازيگر سريال «زير آسمان شهر» که متاسفانه به بيماري پارکينسون مبتلاست، گفت: سلامتي نعمتي است که بايد قدر آن را دانست و تا انسان به بيماري مبتلا نشود، قدردان اين نعمت خداوند نيست.


 آغاز توليد «جنگ ستارگان 8» 

 مهر: کار توليد قسمت هشتم «جنگ ستارگان» با افزودن دو ستاره به گروه بازيگران اين فيلم شروع کرد. به نقل از اسکرين ديلي، «جنگ ستارگان: اپيزود هشتم» با حضور بنسيو دل تورو و لورا درن در کنار گروه بازيگران قسمت هفتم، ساخته مي‌شود. قسمت هشتم اين افسانه فضايي به کارگرداني ريان جانسن ساخته مي‌شود.

بنسيو دل تورو، لورا درن و بازيگر تازه‌کار کلي مري‌تران ديگر بازيگراني هستند که به گروه بازيگران قبلي افزوده شده‌اند.

طبق برنامه ريزي قبلي قسمت هشتم اين افسانه فضايي 15 دسامبر 2017 اکران مي‌شود.


 نمايش دو فيلم در خانه هنرمندان 

 آفرينش: دو فيلم سينمايي «وارونگي» به کارگرداني بهنام بهزادي و «پل خواب» به کارگرداني اکتاي براهني در سينما تک خانه هنرمندان نمايش داده مي شود.

بنابر گزارش روابط عمومي خانه هنرمندان، امروز چهارشنبه 28 بهمن ماه «وارونگي»ساعت 18 و فيلم سينمايي «پل خواب» که در بخش نگاه نو جشنواره فيلم فجر حضور داشت، ساعت 20 نمايش داده مي شود. سحر دولتشاهي، علي مصفا، ستاره پسياني، رويا جاويدنيا، عليرضا آقاخاني، شيرين يزدان بخش بازيگران فيلم «وارونگي» هستند.در اين فيلم سينمايي «پل خواب» بازيگراني چون اکبر زنجانپور، ساعد سهيلي، هومن سيدي و آناهيتا افشار حضور دارند.


 نمايش «هلن» در بخش بين‌الملل فيلم فجر 

 آفرينش: فيلم سينمايي «هلن» جديدترين اثر علي‌اکبر ثقفي در سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به نمايش درمي آيد.

در اين فيلم ثقفي پس از سال‌ها دوباره کارگرداني را تجربه کرده است. پژمان بازغي، روشنک گرامي، ستاره پسياني، سارا کاشفي، رويا نونهالي، هوتن شکيبا و حسين مهري به ايفاي نقش پرداخته‌اند. ضمن اينکه روشنک گرامي جايگزين طناز طباطبايي شده است. کارگرداني و تهيه‌کنندگي «هلن» برعهده علي‌اکبر ثقفي بوده است که مضمون اجتماعي دارد و داستان دختري را روايت مي‌کند که با خانواده‌اش دچار چالش‌ها و اختلالاتي مي‌شود.


 دنياي هنرمندان 

 نيكي كريمي؛

از بازيگري تا كارگرداني

مريم اخوان صالح

بازي نيكي كريمي درفيلم سارا ( داريوش مهرجويي) فقط يكي از بهترين بازي هايش نيست بلكه هم خواني دل پذيري با سير فعاليت هنري خود دارد.

فيلم مهرجويي بر اساس نمايشنامه خانه عروسك ساخته شده بود و قصه زني بود كه نمي خواست در جايگاه يك زيبارو متوقف بماند و دوست داشت به عنوان يك انسان با همه دغدغه ها و مسئوليت هايش به رسميت شناخته شود.

كريمي هم خيلي زود خودش را از چنين جايگاهي جدا كرد و توانست به جاي استفاده از موهبت ذاتي چهره اش ، بازيگري را با حضور در فيلم هاي بزرگان سينماي ايران به شكل جدي و دور از زرق و برق هاي عامه پسند دنبال كند.

هرچند در كارنامه او فيلم هاي نه چندان خوب هم به چشم مي خورد اما كفه ترازو آشكارا به سوي فيلم هاي با ارزش سنگيني مي كند.

بازيگري تمام دغدغه كريمي نبود و حالا او پس از چهار فيلم بلند سينمايي به عنوان يكي از مهم ترين فيلم سازان زن سينماي ايران شناخته مي شود.

سومين فيلمش سوت پايان در سال 1389 با تحسين منتقدان رو به رو شد و نشان از پختگي و تسلط او در كارگرداني داشت.

سال 93 چهارمين فيلم بلندش را با نام شيفت شب جلوي دوربين برد.

او كه سابقه داوري در جشنواره هاي معتبر سينمايي را هم داشته ،مدتي هم سرگرم ساخت مستندي درباره مناسبات فوتبال ايران بود و در مجموع ، يكي از موفق ترين زنان سينماگر ايران در عرصه هاي مختلف است.


 ميز خبر  

 آخرين خبرها از «سنتوري 2»

داريوش مهرجويي اين روزها مشغول آخرين مراحل بازنويسي فيلمنامه «سنتوري 2» است.مدير برنامه اين کارگردان در گفت‌وگو با ايسنا‌، با اعلام اين خبر افزود: آقاي مهرجويي تصميم گرفت دوباره کل فيلمنامه را بازنويسي و ويرايش کند و اين چنين است فيلمنامه «سنتوري 2» به مراحل نهايي رسيده است. البته نسخه جديد خيلي هم نسبت به نسخه قبلي متفاوت نيست، اما آخرين روتوش‌هايي است که بر فيلمنامه انجام شده است.

هادي خوانساري درباره ترکيب احتمالي بازيگران اين فيلم توضيح داد: هنوز هيچ بازيگري به طور قطعي انتخاب نشده است.وي درباره گروه موسيقي فيلم نيز گفت: اين ترکب مشخص شده است اما فعلا قرار نيست اعلام کنيم و تنها نکته‌اي که مي‌توانم بگويم، اين است که اين فيلم به لحاظ موسيقي با «سنتوري 1» بسيار متفاوت است.هادي خوانساري درباره زمان احتمالي آغاز پيش توليد اين کار توضيح داد: فعلا مشغول رايزني با سرمايه‌گذاران مختلف هستيم و در وهله اول بايد تکليف سرمايه‌گذار فيلم معلوم شود. به همين دليل معلوم نيست پيش توليد فيلم پيش از سال نو آغاز شود. چون بايد با تمام عوامل قرارداد بسته شود و اين موضوع زمان‌بر خواهد بود. به گزارش ايسنا، مهرجويي پيش‌تر درباره اين فيلم گفته بود: فيلم جديدم با نام «سنتوري، مرد پاييزي»، با بازي حامد بهداد و ليلا حاتمي ساخته مي‌شود اما ظاهرا حضور اين دو بازيگر هم هنوز قطعي نشده است.


 خبر هنري 

 با حضور معاون امور فرهنگي انجام شد؛

تقدير از 15 شهر راه يافته به مرحله نيمه نهايي دومين دوره پايتخت کتاب ايران

مراسم تقدير از 15 شهر راه يافته به مرحله نهايي دومين دوره جشنواره پايتخت کتاب ايران با حضور سيد عباس صالحي؛ معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي اصغر سيدآبادي؛ مديرکل دفتر مطالعات و برنامه ريزي هاي فرهنگي و همايون اميرزاده؛ مشاور اجرايي و نمايندگان شهرهاي اصفهان، بوشهر، تبريز، خورموج، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزوار، سيرجان، شهرکرد، شيراز، کاشان، نيشابور، يزد و شهرري در سالن سراي کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون امورفرهنگي در اين نشست ضمن تشکر از نمايندگان 15 شهر راه يافته به مرحله نهايي اين جشنواره عنوان کرد: تمايز جشنواره پايتخت کتاب ايران با ديگر جشنواره ها در اين است که اين جشنواره به بهانه برگزاري به دنبال گسترش زيرساخت هاي نشر و کتاب در کشور است. اين جشنواره بهانه اي است تا نگاه بخش خصوصي، عمومي و دولتي را به زيرساخت هاي فرهنگ مکتوب معطوف کند.

صالحي با اشاره به تعداد شهرهاي شرکت کننده در اين دوره از جشنواره و مقايسه آن با دور اول جشنواره گفت: 99 شهر در اين دوره از جشنواره شرکت کردند که نسبت به سال گذشته يک سوم افزايش داشته است. انتظار مي رود بخش خصوصي، عمومي و دولتي را براي گسترش زيرساخت هاي نشر گسترش دهيم. امسال شاهد هم افزايي و هم گرايي بيشتر ميان شهرها و مناطق و در عين حال ميان بخش هاي مختلف شهر به منظور شرکت در اين جشنواره بوديم. اين مسير با همه نوپا بودن توانسته است سازمان ها و مجموعه هاي خصوصي و دولتي را درگير اين موضوع کند. اين جايزه يک فرصت است تا گروه هاي مختلف به سوي هم افزايي بيشتر به منظور بهبود زيرساخت هاي کشور در حوزه مکتوب بشتابند.

اميرزاده همچنين درباره تقدير از 15 شهر راه يافته به مرحله نهايي دور دوم جشنواره پايتخت کتاب ايران گفت: به هر يک از اين شهرها مبلغ 100 ميليون ريال حواله خريد کتاب اختصاص داده شده که در پايان اين جلسه اهدا مي شود.


 دنياي موسيقي 

 گذري بر تاريخ موسيقي ايران

قسمت دوم

البته سرودهاى مذهبى گات‌ها به‌گونه‌اى موزون به‌صورت آواز خوانده مى‌شده ولى در مذهب قديم ايراني، موسيقى داراى اهميت چندانى نبوده است. ولى موسيقي غيرمذهبى به صورت رقص و آواز رايج بوده است. پس از حمله اسکندر، در زمان سلوکيان و اشکانيان، ايران تحت تأثير تمدن يونان واقع شد و تحولى در عرصه موسيقى اتفاق افتاد؛ اما در حقيقت پايه‌ريزى موسيقى ايران به دوره ساسانيان باز مى‌گردد و اسناد اوليه موسيقى ايران متعلق به اين دوران است.

از امپراتورى خسرو پرويز و شکوه دربارش بسيار گفته شده؛ وى از موسيقى‌دانان حمايت مى‌کرده؛ از مهمترين موسيقى‌دانان اين دوره رامتين، بامشاد، باربد، نکيسا، آزاد و سرکش بودند که هنوز نامشان باقى است. از ميان اين‌ها باربد برجسته‌ترين چهره بود و داستان‌هاى زيادى بعدها درباره مهارت او در نوازندگى و آهنگ‌سازى نقل کرده‌اند. تنظيم و سازماندهى سيستم موسيقايى يعنى هفت ساختار مقامى معروف به خسروانى و سى مقام اشتقاقى (لحن) و سيصد و شصت ملودى را به او نسبت مى‌دهند. شمار آنها با تعداد روز در هفته، ماه و سال تقويم ساسانيان برابر بوده‌است.

امروزه به‌درستى معلوم نيست که اين مقام‌ها و آهنگ‌ها چه بوده‌اند؛ اما نام‌هاى بعضى از اين ‌آهنگ‌ها توسط نويسندگان دوره اسلامى ذکر شده؛ نام‌هايى چون کين ايرج، کين سياوش که شايد اشاره به حوادث تاريخى داشته‌اند و اسامى چون باغ شيرين و باغ شهريار که شکوه دربار را نشان مى‌داد، و نيز اسامى چون سبز بهار و روشن چراغ را بکار مى‌بردند. اما درباره آن آهنگ‌سازى‌ها اطلاعات درستى در اصول نظرى آن دوران وجود ندارد.

منبع:ايران اوراسيا


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته