جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/01/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5240


تاکيد شرکت‌کنندگان در نشست واشنگتن بر جلوگيري از رسيدن سلاح هسته‌اي به تروريست‌ها


جزئيات برگزاري مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي


خبر


اعتصاب يک روزه اتحاديه معلمان درشهر شيکاگو آمريکا


مراسم آغاز به کار جهاد دانشگاهي در سال جديد


سرمقاله


لاريجاني: ماجراجويي غرب در حوزه موشکي ايران يک جنجال آفريني تبليغاتي است


اوباما: ضرورتي ندارد که ايران در مبادلات تجاري از دلار استفاده کند


آمانو: ايران تعهدات خود را فراتر از توافقنامه اجرا کرده است


چين: توافق هسته اي ايران درس بزرگي براي دنيا بود


افشاي جاسوسي آلمان از دولت اسرائيل، صندوق بين المللي پول، اوپک و ناسا


ملک سلمان از قدرت کناره گيري مي‌کند؟


نگراني غرب از احتمال «حملات راديواکتيو» داعش در اروپا


خبــــر


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


 تاکيد شرکت‌کنندگان در نشست واشنگتن بر جلوگيري از رسيدن سلاح هسته‌اي به تروريست‌ها 

 
رهبران و مقامات عالي 50 کشور جهان در نشست امنيت هسته‌اي واشنگتن که به کار خود پايان داد، بر التزام خود به "تلاش براي ممانعت از رسيدن سلاح‌هاي هسته‌اي به دست تروريست‌ها" تاکيد کردند.به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، نشست امنيت هسته‌اي که در سطح سران و نمايندگان عالي 50 کشور در واشنگتن برگزار شده بود، با انتشار بيانيه‌ مشترکي به کار خود پايان داد.

رهبران کشورهاي شرکت کننده در اين بيانيه تاکيد کردند "هنوز کارهاي زيادي براي ممانعت از رسيدن سلاح و مواد تشعشع‌زا به دست گروه‌هاي غيردولتي که ممکن است از آنها در اقدامات ناصحيح استفاده کنند وجود دارد."

باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در پايان اين نشست در سخناني گفت که او کشورهاي مشارکت کننده در نشست واشنگتن را ترغيب کرده سطح تبادل اطلاعات امنيتي را افزايش دهند تا به اين شيوه از حملات گروه‌هاي تروريستي همانند داعش جلوگيري شود. باراک اوباما همچنين اعلام کرد که ايالت متحده تلاش دارد تا زرادخانه هسته‌اي خود را کاهش دهد و گفت که واشنگتن از زمان امضاي معاهده استارد 2 با روسيه به شکل چشمگيري تعداد سلاح‌هاي هسته‌اي فعال خود را کاهش داده‌ است اما بهتر مي‌دانند که زرادخانه هسته‌اي آمريکا بيش از اين کوچک شود.

رئيس جمهوري آمريکا همچنين از "قدرت‌هاي جهان" خواست به نقش خود در خصوص توافق هسته‌اي با ايران عمل کنند تا به گفته وي تهران را مجبور کنند از حجم برنامه‌هاي هسته‌اي خود بکاهد.اوباما گفت: مادامي که ايران نقش خود را براساس توافق امضا شده انجام دهد ما نيز معتقديم که جامعه جهاني بايد نقش خود را براساس اين توافق انجام دهد.


 جزئيات برگزاري مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي 

 مرحله دوم انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 10 ارديبهشت در 56 حوزه برگزار خواهد شد تا تکليف 69 کرسي باقي مانده تعيين شود.به گزارش ايسنا، در اين مرحله کساني مي‌توانند در يک حوزه راي دهند که در مرحله نخست در همان حوزه‌ انتخابيه راي داده باشند. همچنين کساني که در مرحله اول راي نداده باشند مي‌توانند در انتخابات شرکت کنند. براي مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي تعرفه جديد چاپ مي شود و تعرفه هاي مرحله اول به هيچ عنوان براي مرحله دوم قابل استفاده نيست. احکام مرحله دوم از جمله مربوط به تبليغات همانند مرحله اول خواهد بود يعني نامزدها يک هفته فرصت تبليغات خواهند داشت و 24 ساعت قبل از راي گيري اين فرصت به پايان مي رسد.

تاکنون از 207 حوزه انتخابيه مجلس، صحت برگزاري انتخابات در 202 حوزه در شوراي نگهبان تاييد شده است. شوراي نگهبان اعلام کرده است که در چهار حوزه بازرسي انجام داده است. وزارت کشور نيز به شکايات رسيدگي کرده و آراي برخي شعب نيز بازشماري شده که تغيير در نتايج انتخابات حاصل نشده است.

ميزان مشارکت در انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان در تهران 50 درصد و در کل کشور 62 درصد بود.

صحت انتخابات مجلس خبرگان در همه حوزه‌ها به تاييد شوراي نگهبان رسيد و تکليف اين انتخابات در يک مرحله مشخص شد. دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از 7 خرداد ماه آغاز مي‌شود.


 خبر 

 مسکو: ترکيه تامين کننده اصلي سلاح و تجهيزات نظامي داعش است

روسيه نهادهاي دولتي ترکيه به ويژه دستگاه امنيتي اين کشور را به مسلح کردن داعش در سوريه متهم کرد.به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، ويتالي چورکين، سفير روسيه در سازمان ملل در سخناني گفت: ترکيه منبع اصلي سلاح و مهمات براي تروريست‌هاي داعش است و سازمان اطلاعات ترکيه بر انتقال اين سلاح‌ها به خاک سوريه و رسيدن آن به دست تروريست‌ها نظارت دارد.وي افزود: مواد منفجره، سلاح‌ و مواد شيميايي که ارزش آن به حدود دو ميليون دلار مي‌رسد از طريق مرزهاي ترکيه به گروه‌هاي تندرو در سوريه انتقال يافته است.

گزارشات روزنامه‌هاي مخالف در ترکيه نيز که پيشتر سازمان اطلاعات ترکيه را به انتقال سلاح براي تروريست‌ها در سوريه متهم کرده بودند بر اظهارات چورکين در ين باره صحه مي‌گذارد.

درپيام صريح به جمهوري‌خواهان اعلام‌شد؛

ابطال برجام شرط آيپک براي حمايت از نامزدهاي رياست جمهوري آمريکا!

لابي صهيونيستي آيپک «نقض برجام» را اصلي ترين پيش شرط خود براي حمايت از نامزدهاي حزب جمهوريخواه ايالات متحده آمريکا در انتخابات رياست جمهوري قرار داده است.به گزارش مهر، اين پيش شرط که هم اکنون «دونالد ترامپ»، «تد کروز» و «مارک روبيو» هر سه نامزد جمهوريخواهان نسبت به آن متعهد هستند، پيش از اين به صورت تلويحي به آنها اعلام شده بود.

بنابر اين گزارش، لابي آيپک اما اين بار در پيامي صريح و مستقيم از نامزدهاي حزب جمهوريخواه ايالات متحده خواسته است تا ضمن ابراز مخالفت خود با سند توافق هسته اي صورت گرفته ميان ايران و اعضاي 5+1، در جريان تبليغات انتخاباتي خود بر لزوم ابطال برجام در صورت حضور در مسند رياست جمهوري تاکيد کنند.در اين خصوص نخست تد کروز که در جريان تصويب برجام نيز از اصلي ترين مخالفان توافق هسته اي با ايران محسوب مي شد اعلام کرد که نسبت به برجام پايبند نبوده و در صورت حضور در کاخ سفيد سند برجام را پاره خواهد کرد.

پس از تد کروز، مارک روبيو در جريان مبارزات انتخاباتي خود تاکيد کرد که نسبت به سند برجام و اجرايي شدن آن پايبند نخواهد بود.سرانجام دونالد ترامپ نامزد جنجالي انتخابات رياست جمهوري آمريکا نيز در سخنراني خود در جمع اعضاي ارشد لابي آيپک تاکيد کرد که در صورت حضور در کاخ سفيد سند برجام را پاره خواهد کرد.نکته قابل تامل اينکه هيلاري کلينتون نامزد حزب دموکرات انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده آمريکا نيز با هدف جلب حمايت لابي آيپک و زير شاخه هاي آن، ديگر کمتر سخني در حمايت از توافق هسته اي با ايران به ميان مي آورد.


 اعتصاب يک روزه اتحاديه معلمان درشهر شيکاگو آمريکا  


 مراسم آغاز به کار جهاد دانشگاهي در سال جديد 


 سرمقاله 

 بيماران خاص و معضلات درمان

حميدرضا عسگري

ايران به لحاظ تعداد بيماران سرطاني و کليوي يکي از کشورهاي مطرح در جهان مي باشد. بسياري از بيماران سرطاني و کليوي وضعيتي دارند که تا پايان عمر بايد تحت درمان باشند و ممکن است تاخير در دوره هاي درماني موجب مرگ آنها گردد .

اما هزينه هاي درمان و تامين داروي اين بيماران بارسنگيني را بر دوش خانواده آنها نهاده است. درحال حاضراگر يک بيمار کليوي (پيوند کليه) بخواهد فقط هفته‌اي دو بار به پزشک و آزمايشگاه مراجعه کند بايد مبلغ 150 هزار تومان پرداخت کند که مسلماً از توان خانواده‌هاي اين بيماران که اغلب جزو طبقه متوسط و ضعيف جامعه هستند، برنمي‌آيند. اين مبلغ جدا از تمام مبالغ هزينه‌هاي اياب و ذهاب، آزمايشگاه، ويزيت و هزينه‌هاي دارويي مي باشد.

بعضا خانواده ها به سبب در اختيار نداشتن هزينه هاي درمان، مجبورند دوره هاي درماني را به تعويق بياندازند و يا نتوانند داروهاي مورد نياز بيمارشان را تهيه کنند. حتي تصورش هم سخت است که پدري به علت نداشتن پول در زير نگاه چشمان منتظر فرزند بيمارش آب شود و کوتاه شدن عمر وي را نظاره کند...

اين هزينه هاي سنگين که برعهده خانواده مي باشد باعث اختلال در وضعيت زندگي ديگر اعضاي خانواده مي گردد. بسيارعذاب آور است که يک خانواده به خاطر هزينه هاي سنگين درمان نتواند هزينه‌هاي ديگر فرزندان يا جهيزيه دختر خانواده يا ... را فراهم کند.

اکثر بيماران سرطاني، کليوي و دياليزي‌ به دليل مشکلات عديده‌اي که خانواده‌هاي آنان بر اثر اين افزايش‌هاي هزينه‌هاي دارويي متحمل مي شوند، سرخورده و خود را سربار خانواده به حساب مي‌آورند که اين مسئله باعث کاهش عمر آنان مي‌شود.

وقتي يک بيمارسرطاني يا کليوي مشاهده مي کند که ديگر اعضا به خاطراو متحمل زحمات و گرفتاري هاي فراوان شده اند ميل به زندگي را از دست مي دهد. متقابلاً اين فشار رواني به پدر، مادر و ديگر فرزندان نيز منتقل مي شود و علاوه بر سرخوردگي از ادامه زندگي موجب بروز بسياري از ناهنجاري هاي اجتماعي مي گردد.

اين در حالي است که بيماران سرطاني و کليوي بايد تا آخر عمر تحت پوشش خدمات دارويي و درماني قرار گيرند و هزينه‌هاي بسياري را پرداخت کنند که با اين وضعيت افزايش قيمت‌هاي دارويي که هر ماهه ما شاهد آن هستيم باعث مشکلات بسيار زيادي براي اين بيماران و خانواده‌هاي آنان مي‌شود.

البته انكار زحمات و اقدامات مناسبي كه وزارت بهداشت درمورد كمك رساني به اين بيماران انجام داده كار درستي نيست، اما اين توقع از دولت وجود دارد تا حداقل در آخرين ماه سال 94 كه منتهي به سال جديد خواهد شد با كمك بيش از پيش به اين بيماران خانواده‌هاي آنان را ياري نموده و حداقل در اين ايام طعم شيرين زندگي را به آنها بچشانند.

مقايسه در نوع عملكرد و تخصيص اولويت‌ها در اين فضا كار درستي نيست، اما آيا جان بيماران سرطاني، كليوي، و همه آنهايي كه هزينه درمانشان ميليوني محاسبه مي‌شود، كمتر از جان بخشيدن به صنعت خودروسازي است؟! آيا نمي‌شود به يكباره يك دهم چنين مبالغي را براي بهبود وضعيت مراكز رسيدگي به اين بيماران اختصاص داد؟

ما از مسئولان تقاضا داريم در اين زمينه حال اين بيماران و خانواده‌هايشان را مدنظر بگيرند و اقدامات لازم را جهت بهبود وضعيت آنها به کار بندند تا در آخرين ماه زمستان گرماي سلامتي و بهبودي به خانه و خانواده بيماران خاص بازگردد.


  لاريجاني: ماجراجويي غرب در حوزه موشکي ايران يک جنجال آفريني تبليغاتي است 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: هيچکدام از موشک هاي بالستيک توليد شده از سوي ايران، براي حمل کلاهک هسته اي طراحي نشده اند، بنابراين ماجراجويي هاي جديد غربي ها هيچ مبناي حقوقي نداشته و تنها يک جنجال آفريني تبليغاتي است.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در ديدار نوروزي با کارکنان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت مسئله اقتصاد مقاومتي اظهار داشت: در شرايط کنوني، کشور نيازمند يک حرکت عميق و همه جانبه براي تحقق اقتصادي مولد و درون زا است. البته براي تحقق اين مسئله لوازم و مسائلي وجود دارد که يکي از آنها مسئله تحريم هاي کشورهاي غربي عليه جمهوري اسلامي بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در زمان اعمال تحريم ها، مسائل و مشکلاتي به ويژه بالا رفتن هزينه توليد و برخي مشکلات ديگر در حوزه توليد ايجاد شد.وي افزود: در مذاکرات هسته اي هدف اصلي اين بود که تحريم ها برداشته شود، اين مسئله، سنگي بود که غربي ها بر سر راه ملت ايران انداختند و خوشبختانه در سال گذشته همه همت کردند تا اين سنگ برداشته شد.

لاريجاني ادامه داد: در اين رابطه بايد دقت کرد همان کشورهايي که در مسير جمهوري اسلامي ايران سنگ انداخته بودند، ممکن است از راه ديگري وارد شوند و بار ديگر اقدام به سنگ اندازي و اعمال تحريم هاي جديد از طرق ديگر کنند، از اين رو بايد اين اقدامات و موضوعات کاملا رصد شود.وي گفت: همچنين اينکه رهبر معظم انقلاب تاکيد کردند که کشورهاي ديگر بايد به تعهدات خود عمل کنند، مسئله اي بقاعده و بسيار سنجيده است.

لاريجاني ادامه داد: ما مي توانيم آمريکايي ها را از در بيرون کنيم، اما آنها به دنبال وارد شدن از پنجره هستند تا از راه هاي ديگري تحريم ها را عليه ملت ايران اعمال کنند که اين مسئله نشان دهنده لزوم اهميت هوشياري، رصد و مراقبت از اقدامات آنها است.

رئيس قوه مقننه گفت: در شرايط کنوني همدل و يکصدا بودن در داخل کشور در مقابل دشمنان امر مهمي است و اين بدان معناست که به جاي آنکه افراد به جان يکديگر بيفتند بايد در مقابل اجانب همصدا باشند؛ از اين رو، اين ايستادگي و يکصدا بودن موجب شد که غربي ها در مذاکرات هسته اي عقب نشيني کنند.

وي افزود: در شرايط کنوني نيز غربي ها مدام به دنبال ايجاد ماجراهاي جديدي هستند که قطعاً ما براي مقابله با اين اقدامات به همدلي، ايستادگي و استقامت نياز داريم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در واکنش به اظهارات و ادعاهاي کشورهاي غربي درخصوص مسئله موشکي کشورمان اظهار داشت: غربي ها در چند روز اخير ادعاهايي را مطرح و اعلام کرده اند که آزمايش هاي موشکي ايران بايد در شوراي امنيت ( سازمان ملل ) مطرح و بررسي شود که اين نشان دهنده آن است که در اين اقدامات سوءنيت وجود دارد.

وي توضيح داد: زيرا همان زماني که بحث برچيده شدن قطعنامه هاي ظالمانه مطرح بود، اين موضوع از سوي کشورهاي غربي به ميان آمد که بحث موشک هاي بالستيک ايران نيز بايد شامل تحريم باشد.

لاريجاني افزود: آنها اصرار داشتند که اين موضوع در قطعنامه جديد گنجانده شود که موشک هايي که قابليت حمل سلاح هسته اي را دارند، بايد شامل تحريم ها شوند، اما جمهوري اسلامي زير بار اين خواسته نرفت.

وي ادامه داد: پس از مخالفت ايران با اين موضوع مقرر شد که ايران از طراحي موشک هايي با کاربرد هسته اي پرهيز کند و جمهوري اسلامي به اين مسئله پايبند است. وقتي گفتيم که سلاح مخرب هسته اي را نمي سازيم، حال اين موضوع يا ساخت بمب بوده يا ساخت کلاهک موشک است، همان موقع اين دقت نظر بود که اگر غربي ها بگويند که موشک هاي داراي قابليت حمل سلاح هسته اي، ممکن است اين مسئله را معطوف به موشک هاي بالستيک ايران کنند. بنابراين موضوع طراحي موشک هايي با کاربرد هسته اي مقرر شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: ادعاها و مسئله سازي جديد غربي ها نشان دهنده آن است که آنها يا تازه از خواب بيدار شده يا به دنبال بهانه گيري جديد هستند، زيرا هيچکدام از موشک هاي بالستيک توليد شده از سوي ايران، براي حمل کلاهک هسته اي طراحي نشده اند، بنابراين ماجراجويي هاي جديد غربي ها هيچ مبناي حقوقي نداشته و تنها يک جنجال آفريني تبليغاتي است.

وي ادامه داد: در شرايط کنوني با توجه به اينکه غربي ها به دنبال ماجراجويي در رابطه با ايران هستند، بايد حواس ها را بسيار جمع کرد و دقت نظر بيشتري داشته باشيم تا دشمنان نتوانند از پنجره وارد شوند. از طرف ديگر اين موضوع بسيار داراي اهميت است که در داخل کشور سازوکارهاي مهمي را فراهم کرد تا مردم علاقه مند به کارآفريني شوند، زيرا قطعاً توسعه و توجه به توليد داخل موجب مي شود که فشارهاي خارجي تاثيري بر ما نگذارند، اما اگر به توليد داخل توجه کافي نشود، اقتصاد کشور از اين فشارها تاثير مي گيرد که اين موضوع همواره از سوي رهبر معظم انقلاب مورد تاکيد و توجه بوده است.


 اوباما: ضرورتي ندارد که ايران در مبادلات تجاري از دلار استفاده کند 

 
وال استريت ژورنال: رئيس جمهوري آمريکا مي گويد ايران معاملات خود را بر پايه مکانيسم مالي اروپا انجام مي دهد و بنابراين نيازي نيست که آمريکا رويکردي مبني بر استفاده ايران از مبادلات دلاري اتخاذ کند. باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا مدعي شد که آمريکا و متحدانش در حال برداشتن گام هايي با هدف کمک به ايران براي بهره مندي هر چه بيشتر از توافق هسته اي هستند که اين مي تواند شامل اقداماتي در جهت تسهيل تجارت و تراکنش هاي بانکي نيز باشد. وي در اين باره مدعي شد: ما آمادگي همکاري با ايران براي پاسخگويي به برخي از دغدغه هاي مطرح شده از سوي آنها را داريم.

اوباما نيز در سخنان خود مدعي شد: ضروري نيست که ما رويکردي مبني بر استفاده ايراني‌ها از مبادلات دلاري اتخاذ کنيم. آنها مي‌توانند از طريق موسسات مالي اروپايي هم کارشان را پيش ببرند.


 آمانو: ايران تعهدات خود را فراتر از توافقنامه اجرا کرده است 

 
ايرنا: مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي بعد از نشست سران و نمايندگان 1+5 با حضور «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا در بيانيه اي اعلام کرد: ايران تعهدات خود را فراتر از توافقنامه رسمي با آژانس اجرا کرده است. «يوکيا آمانو» در ادامه اظهارداشت: در حال حاضر ايران زير نظر قوي ترين نظام بازرسي هسته اي در جهان است. وي افزود: اين کشور نه تنها موافقتنامه پادمان با آژانس بلکه پروتکل الحاقي را به صورت شفاف و حتي فراتر از تعهدات خود تحت توافقنامه رسمي خود با آژانس اجرا کرده است. وي که به منظور حضور در نشست امنيت هسته اي در واشنگتن به آمريکا سفر کرده است، گفت: در ديدار مشترک خود با روساي جمهوري چين، فرانسه و آمريکا، نخست وزير انگليس، رييس شوراي اروپا، وزير دفاع آلمان، مسوول سياست خارجه اتحاديه اروپا و همچنين سفير روسيه در آمريکا، بر تعهدات مربوط به فعاليت هاي هسته اي ايران تحت طرح جامع اقدام مشترک (برجام) که مورد تاييد آژانس است، تاکيد کردم.


 چين: توافق هسته اي ايران درس بزرگي براي دنيا بود 

 
ايرنا: «شي جين پينگ» رئيس جمهوري خلق چين از توافق هسته اي ايران به عنوان درس بزرگ ديپلماسي دنيا ياد کرد که بايد از آن بسيار آموخت. وي که براي حضور در اجلاس سران کشورهاي هسته اي به آمريکا سفر کرده است، خاطرنشان کرد : موضوع توافق هسته اي شش قدرت بزرگ دنيا با ايران نبايد به فراموشي سپرده شود و بايد همواره به آن توجه داشت. «شي» تاکيد کرد که همواره بايد مد نظر داشت که گفت وگو و مذاکره مي تواند بسياري از مشکلات را حل کرده و اختلافات را کاهش دهد. وي بخصوص به توافق هسته اي ايران به عنوان يک مثال بارز اشاره کرد و افزود: راه حل هسته اي ايران نشان داد مي تواند بزرگترين مشکلات را با گفت وگو حل و فصل کرد. رهبر حزب کمونيست چين از ديپلماسي بکار گرفته شده در حل موضوع هسته اي ايران به عنوان درس عبرت آموزي براي دنيا ياد کرد که مي تواند روش مناسبي جهت يافتن راه حل براي حل مشکلات باشد.


 افشاي جاسوسي آلمان از دولت اسرائيل، صندوق بين المللي پول، اوپک و ناسا 

 يک رسانه آلماني فاش کرد، سرويس اطلاعاتي اين کشور اقدام به جاسوسي عليه دولت رژيم صهيونيستي، آژانس فضايي آمريکا (ناسا) و نهادهاي بين‌المللي نظير صندوق بين المللي پول و سازمان کشورهاي صادر کننده نفت موسوم به اوپک مي‌کرده است.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، نشريه آلماني اشپيگل فاش کرد، سرويس اطلاعاتي فدرال آلمان (BND) از دولت اسرائيل، وزارت کشورهاي دو کشور اتريش و بلژيک، وزارت دفاع انگليس و مقرهاي سازمان هاي بين المللي اوپک و صندوق بين المللي پول جاسوسي مي کرده است.

بر اساس گزارش اشپيگل، سرويس اطلاعاتي آلمان همچنين عليه آژانس فضايي آمريکا موسوم به ناسا و نيروي هوايي ارتش آمريکا نيز جاسوسي مي کرده است. اين نشريه همچنين فاش کرده که وزارت امور خارجه آمريکا و کارمندان سفارتخانه هاي کشورهاي اتحاديه اروپا نيز هدف جاسوسي هاي سرويس اطلاعاتي آلمان قرار داشته اند.

در ماه اکتبر گذشته نيز فاش شده بود که آژانس اطلاعاتي آلمان سالهاست که دست به جاسوسي از آژانسهاي دولتي در اتحاديه اروپا و آمريکا و سفارتخانه هاي آنها مي زند.

در سال 2013 آژانس اطلاعاتي آلمان تصميم گرفت که جاسوسي عليه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا و ناتو را متوقف کند اما طبق گزارش جديد نشريه اشپيگل برخي از اهداف اين کشور ها همچنين مورد جاسوسي اين آژانس قرار مي گيرند.


 ملک سلمان از قدرت کناره گيري مي‌کند؟ 

 شاه عربستان قصد دارد در اقدامي غيرمنتظره به نفع فرزند 30 ساله اش محمد بن سلمان از حکومت کناره گيري کند.

به گزارش ايرنا پايگاه خبري صعده پرس يمن نوشت موسسه تحقيقاتي آمريکايي ويژه امور کشورهاي خليج فارس که مقر آن در واشنگتن قرار دارد و توسط علي آل احمد يک مخالف رژيم سعودي اداره مي شود در اين گزارش آورده است: ملک سلمان بن عبدالعزيز شاه 80 ساله عربستان با برادران بزرگ خود مثل طلال، عبدالرحمن، بندر و مشعل در قصرهايشان ديدار کرده تا آنها را براي موافقت با انتقال قدرت به محمد بن سلمان فرزندش که هم اکنون پست جانشيني وليعهد اين کشور را برعهده دارد، قانع کند. در اين خبر آمده است: شاه عربستان قصد دارد به شيوه تغيير حکومت در کشور اردن که از پدر به پسر و برخلاف شيوه موروثي که از زمان تاسيس حکومت آل سعود بين برادران بزرگتر (فرزندان عبدالعزيز) منتقل مي شده، عمل کند. اين در حالي است که طبق رويه پيشين، حکومت مي بايست به برادرش محمد بن نايف که هم اکنون سمت وليعهدي را برعهده دارد، منتقل شود.

در اين گزارش در توجيه مقامات آل سعود براي انجام اين انتقال قدرت از ملک سلمان به فرزندش آمده است که محمد بن نايف (وليعهد عربستان) فرزند پسري ندارد و بهتر است براي تضمين بقاي حکومت در قبضه آل سعود براي مدتي طولاني، حکومت به محمد بن سلمان که چندين فرزند پسر دارد، منتقل شود. ملک سلمان هم اکنون به بيماري «زوال عقل» که از سال 2008 ميلادي شروع شده و اکنون يکي از بزرگترين رازهاي خاندان آل سعود در درگيري براي رسيدن به قدرت است، مبتلا مي باشد.


 نگراني غرب از احتمال «حملات راديواکتيو» داعش در اروپا 

 دور جديد اجلاس امنيت هسته اي که در واشنگتن برگزار شد، يک مسأله مهم مربوط به اين حوزه را که تاکنون کمتر درباره آن گفته و نوشته شده بود، برجسته ساخت: احتمال دستيابي گروه هاي تروريستي، به ويژه داعش به سلاح هسته اي و استفاده از اين سلاح ها. در همين راستا، گمانه هايي نيز مبني بر احتمال استفاده داعش از پهپادها براي انجام حملات راديواکتيو مطرح شده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه «تلگراف»، ديويد کامرون، نخست وزير انگليس، نسبت به احتمال استفاده گروه ترويستي داعش از پهپادها براي آلوده کردن شهرهاي کشورهاي غربي به مواد راديواکتيو و استفاده از «بمب کثيف» هشدار داده است.

اين اظهارات نشان مي دهد که رهبران کشورهاي غربي نگرانند تروريست هاي داعش بتوانند با خريد پهپاد ـ که اين روزها کار ساده اي هم شده ـ از آنها براي انجام حملات راديواکتيو در دل شهرهاي غربي و قتل عام هزاران تن استفاده کنند. در همين راستا، کامرون در ادامه اظهارت خود هشدار داده که احتمال دستيابي داعش به مواد هسته اي، بسيار جدي است. به تازگي تصاويري منتشر شده که نشان مي دهد، داعش توانسته پهپادهايي در اختيار بگيرد و خطر مربوط به اين جريان تا آن حد جدي شده که در يک اقدام نادر، رهبران کشورهاي مختلف جهان تصميم گرفته اند مانورهايي براي واکنش نشان دادن به اين تهديد برگزار کنند.


 خبــــر 

 عذر خواهي وزير فرانسوي از زنان مسلمان

«لورانس روسينول» وزير حقوق زنان فرانسه يک روز پس به کار بردن تعبير «برده» درباره زنان مسلمان و در پي افزايش انتقادات، از موضع خود عقب نشيني و عذر خواهي کرد.به گزارش ديپلماسي ايرني به نقل از العالم، وزير حقوق زنان فرانسه پس از اينکه زنان مسلمان را «برده» توصيف کرده بود، از موضع خود عقب نشيني کرد و پوزش خواست.

او در اظهاراتي گستاخانه مدعي شده بود که برخي از زنان مسلمان، مانند کنيزان آمريکايي و آفريقايي چند دهه پيش، خودشان «بردگي» را انتخاب مي کنند.

اين وزير زن فرانسوي از مخالفت خود با گرايش برندهاي جهاني به مدهاي اسلامي و مطابق با «حجاب» و سرمايه گذاري زياد در داخل فرانسه سخن گفت و سپس زنان مسلمان را به دليل انتخاب حجاب، «برده» ناميد و جنجال زيادي به راه انداخت.

لورانس روسينول، در پاسخ به گفته مجري راديو مونته کارلو که «برخي زنان اين نوع لباس را با کمال ميل انتخاب مي کنند»؛ با به کار گيري تعبيري وقيحانه گفته بود: «بله، زناني هستند که آن را انتخاب مي کنند.در گذشته هم برخي مادران آفريقايي و آمريکايي، ادامه بردگي را انتخاب کردند(!)».

اظهارات اين وزير فرانسوي انتقادات گسترده اي را به دنبال داشت به گونه اي که به امضاي هزاران نامه الکترونيکي و درخواست براي استعفاي او منجر شد.شمار زيادي از رسانه هاي فرانسه، سازمان هاي اسلامي فرانسه از جمله ديده بان ملي مخالف با اسلام هراسي و انجمن فرانسوي هاي مسلمان نيز اظهارات او را به شدت محکوم کردند.

در پي بالا گرفتن انتقادات، وزير فرانسوي در برنامه شبکه فرانس-5 عذرخواهي کرد و گفت: من در انتخاب واژه موفق عمل نکردم و اگر به کسي توهين کرده ام، معذرت مي خواهم.


 ميز خبر 

 پوتين خواستار آتش‌بس فوري در قره باغ شد

سخنگوي کرملين مي گويد رئيس جمهوري اين کشور توقف فوري تبادل آتش در منطقه مرزي قره باغ بين ارمنستان و آذربايجان را خواستار است.

به گزارش فارس، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه خواستار آتش بس فوري در منطقه قره باغ شد.

به گفته ديميتري پسکوف سخنگوي کرملين، پوتين از ارمنستان و آذربايجان مي خواهد که به تبادل آتش در قره باغ پايان دهند.

منطقه مورد مناقشه قره باغ ديروز بار ديگر به صحنه درگيري نظامي بين آذربايجان و ارمنستان بدل شد.

شبه نظاميان موسوم به «ناگورني» اعلام کردند که يک فروند بالگرد Mi-24 ارتش آذربايجان را ساقط کرده اند. منابع خبري وابسته به ارمنستان هم مدعي شده اند که حملات آذربايجان به کشته شدن يک کودک 12 ساله منجر شده است. آذربايجان اين ادعاها را رد کرده است.

تعداد تلفات انفجار دياربکر ترکيه به 34 تن رسيد

حزب کارگران کردستان ترکيه مسئوليت انفجار دياربکر را که به کشته شدن هفت تن از نيروهاي پليس ترکيه انجاميد برعهده گرفت.

به گزارش روزنامه مستقل راي اليوم، حزب کارگران کردستان ترکيه (پ ک ک ) مسئوليت انفجار روز پنجشنبه در شهر کردنشين دياربکر واقع در جنوب شرق ترکيه را برعهده گرفت. روز پنجشنبه انفجار يک خودروي بمبگذاري شده در شهر دياربکر به کشته شدن هفت تن از نيروهاي پليس ترکيه و زخمي شدن 27 تن ديگر انجاميد.

در گفتگوي تلفني با کري مطرح شد؛

لاوروف: شوراي امنيت راه نفوذ تروريست‌ها از ترکيه به سوريه را ببندد

وزير امور خارجه روسيه در گفتگو با همتاي آمريکايي طرح بستن مرزهاي ترکيه و سوريه براي جلوگيري از ورود تروريست ها به خاک سوريه را مطرح کرد و خواستار مداخله شوراي امنيت در اين زمينه شد.

به گزارش النشره، سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه در گفتگوي تلفني با جان کري همتاي آمريکايي خود مسئله بسته شدن مرزهاي ترکيه و سوريه را مطرح کرد.وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه اي با اعلام اين خبر افزود: لاوروف در اين گفتگوي تلفني خطاب به کري اعلام کرد که طبق اطلاعات مسکو، مرزهاي ترکيه و سوريه دچار شکاف هايي است و به طور گسترده براي ورود افراد مسلح از ترکيه به سوريه استفاده مي شود لذا بايد از طريق شوراي امنيت سازمان ملل متحد تدابيري انديشيده شود.

اردوغان: با مطبوعات سر جنگ ندارم

رئيس‌جمهوري ترکيه انتقادات مختلف مبني بر جنگ وي عليه رسانه‌ها را رد و اظهار کرد، انتقاد نبايد با توهين و هتک حرمت اشتباه گرفته شود.به گزارش ايسنا، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه طي حضورش در واشنگتن به منظور شرکت در کنفرانس امنيت هسته‌اي در گفت‌وگوي اختصاصي با کريستين امانپور، خبرنگار شبکه خبري سي‌ان‌ان تاکيد کرد که "با رسانه‌ها سر جنگ ندارم".

اردوغان در اين باره توضيح داد: بايد تعريف کنيم که اساسا جنگ عليه رسانه‌ها در نگاه شما و من چه معني مي‌دهد. ما هرگز در توقف و تحديد آزادي بيان يا آزادي مطبوعات اقدامي نکرده‌ايم. اين در حالي است که رسانه‌ها در ترکيه نسبت به من و دولتم ديد بسيار انتقادي دارند و بسيار جدي به من حمله مي‌کنند. در قبال اين حملات ما بسيار صبور بوده‌ايم.

رئيس‌جمهوري ترکيه در پاسخ به سوالي درباره واکنش وي نسبت به شوخي يک آلماني با او در حالي که نشان مي‌دهد اردوغان "نازک‌نارنجي" است، گفت: هر حرفي چه جدي و چه شوخي بايد داراي حريم و مرزهايي باشد. يک کاريکاتور طنزآميز قابل قبول است و هيچ مشکلي با آن وجود ندارد اما اگر يک کاريکاتور بکشند و بعد آن را با موضوعاتي مرتبط کنند که نبايد، روشن است که ديگر قابل قبول نخواهد بود.


 يك نكته از هزاران 

 بازهم پاياني تكراري...

پرونده سفرهاي نوروزي تا پايان 13 فروردين ماه با بيش از 350 كشته در تصادفات جاده‌اي بسته شد و بار ديگر همچون سال‌هاي پيش بيشترين آسيب جاني به مسافران به سبب كيفيت پايين ايمني خودروها عنوان شده است. البته اين كيفيت پايين مختص خودروهايي است كه در داخل و به دست خودروسازان وطني توليد مي‌شود و به گفته مقامات راهور ناجا در تصادفات شديد خودروهاي خارجي جان سرنشينان حفظ شده و آسيب جاني به آنها نرسيده است.

روايت اين واقعيت تلخ كه بي كيفيتي و غير استاندارد بودن سيستم امنيتي خودروهاي داخلي آمار كشته‌هاي جاده‌اي را افزايش داده است داستان تازه اي نيست، اما اينكه چه زماني قرار است در نحوه توليد و عملكرد خودروسازان تغيير حاصل شود سوالي است كه همگان منتظر پاسخ آن هستند.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-74

گفتگوي بين فرهنگي IAU: يک مقاله براي بحث

آموزش بين فرهنگي نمي تواند جدا از آموزش براي حقوق انسان باشد

" آموزش بين المللي بايستي فراتراز کشف تغيير وتنوع که به عنوان روابط با ديگران است برود؛ اينکار بايستي همچنين درشخص کودک وجوان انجام شود، ظرفيتي که براي عمل کردن درموضوعات حقوق انسان وبرهم افزاکردن درساختارشخصيت کودک،در مراحل مختلف رشد او و در رَدِّ همه شکل هاي تبعيض است. اگر فرد ديگري، ياکسي که با او متفاوت است يعني اکثراً ازطريق وضعيت قانوني، اجتماعي اقتصادي يا سياسي نامساوي باشد، چگونه يک فرد ميتواند آموزش بين فرهنگي را بدون ارجاعات قانوني، معنوي و اخلاقي درک نمايد؟ مسئله فقط برهم افزايي تغيير به عنوان تنوع فرهنگي يايک عنصر مثبت که بايدشناخته شده باشد نيست، بلکه همچنين، هنگامي که اين تغييربا عدم تساوي شناخته شده است، به عنوان بيان يک شکافي است که بايد پرشود، يک واقعيت منفي که قراراست تغيير نمايد."

Antonio perotti,council of Europ

شروع با اصول مطرح شده در متن مقدماتي براي کارگاه در مورد گفتگوي بين فرهنگي در کنفرانس ليون (صفحه4.6) است. پيرو گزارش تهيه شده و پس ازانجام بحث ها، مانيازمندآنيم که آنچه را IAU براي آن کار ميکند، وگفتگوي بين فرهنگي به عنوان يکي از چهار موضوع اولويت آنها است، تعهد نمايد. سه سؤال اصلي که درابتدا بايستي پرسيده شود عبارتند از: آموزش بين فرهنگي چيست؟چرا اين موضوع به عنوان يک موضوع با اولويت انتخاب ميگردد؟ چگونه يک فرد بايستي اين سؤال را باز کند و چگونه يک فرد براي اعضاي انجمن بايستي آن را مطالعه کند؟

چه هست آن؟

البته موضوع اصلي اين است که بدانيم گفتگوي بين فرهنگي وآموزش بين فرهنگي درهر سطحي از دانشگاه چه معني ميدهد. اگر برنامه هاي تدريس وموضوعات مديرت هستند(سياستها يا راهبردجديد براي کارکنان سرپرستي)، پژوهش و مطالعه مؤثردر راهبردهاي جديد براي گفتگوي بين فرهنگي درمورد اتصال بين دانشگاه وجامعه وجود دارد. دراينجا برخي از موضوعات که در انتشارات و کنفرانس ها بيشترين صحبت درمورد آنها شده مي آوريم:

- يادگيري محيط زيست؛

- تئوري ها / تجربيات آموزش و پرورش؛

- قوميت گرايي وکلي گرايي، ارزش ها، اعتقادات وموضوعات جدال آميز درآموزش و پرورش؛

- سنت ها واعمال فرهنگي و ايدئولوژيک / آگاهي فرهنگي؛

- فرهنگ هاي بومي ومذهبي؛

- چالش هاي جهاني(ازنظر باستان شناسي، ازنظر ادراک، ازنظر فرهنگي، ازنظر اجتماعي)؛

- شهروند(جهاني)؛

- شايستگي هاي بين فرهنگي؛

- تفکيک پذيري تضاد(فرهنگي)؛ فرهنگ پذيري.

منابع:

Sources: http://www.clubs-unesco.asso.fr/EAD12.asp


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته