جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/01/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5244


وقت کشي هندي ها در پرداخت بدهي هاي نفتي


امضاي قرارداد جديد فروش نفت به اروپا


معادلات انرژي


خبر


 وقت کشي هندي ها در پرداخت بدهي هاي نفتي 

 
هند در حالي هنوز بدهي 6.5 ميليارد دلاري نفتي خود به ايران را پس از لغو تحريم ها تسويه نکرده است که ساير بدهکاران نفتي، پرداخت ها را آغاز کرده اند؛ حتي شرکت شل همه بدهي خود را به حساب بانک مرکزي ايران واريز کرده است.به گزارش ايرنا، هندي ها بابت خريد نفت از ايران در دوران تحريم حدود 6.5 ميليارد دلار به ايران بدهکارند که تاکنون از تسويه کامل آن خودداري کرده اند.يکي از مشکلات هند در پرداخت بدهي خود به ايران، اصرار دهلي بر دادن بدهي به صورت روپيه (پول ملي هند) است اما ايران خواستار دريافت ارزهاي معتبر بين المللي نظير يورو است.

همچنين دهلي در پي آن است که در ازاي طلب نفتي ايران، به کشورمان کالا و محصولات هندي صادر کند اما مقام هاي مسئول در ايران با آن مخالفت کرده اند؛ هر چند که در دوران تحريم، بخشي از طلب به صورت خريد کالاي هندي تسويه شد.

يک مقام آگاه وزارت نفت در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا گفت: چالشي که به تازگي بين ايران و هند در اين بخش شکل گرفته، اصرار دهلي به پرداخت تدريجي و اقساطي بدهي 6.5 ميليارد دلاري است.

در واقع، دهلي تمايل داد با قسط بندي بدهي چند ميليارد دلاري خود، از وارد کردن شوک به نظام بانکي اين کشور جلوگيري کرده و همچنين از اين فرصت براي فروش کالاي هندي به ايران استفاده کند.

ولي الله سيف رئيس کل بانک مرکزي پيش از اين گفته بود، ايران خواهان دريافت طلب نفتي خود از هند با يورو است درحالي که آنها علاقه مندند اين بدهي را به روپيه پرداخت کنند.

وي با بيان اينکه پرداخت بدهي اين کشور به دليل تبديل به ارز ديگر زمان مي برد؛ اضافه کرد: ايران از روپيه در حد نيازهايش استفاده خواهد کرد و بقيه طلب نفتي را نيز به يورو دريافت مي کند.

رئيس بانک مرکزي هند نيز درباره آخرين وضعيت پرداخت بدهي هاي نفتي اين کشور به ايران گفته است، بانک مرکزي هند در حال بررسي شرايط بازپرداخت بدهي هاي نفتي اين کشور به ايران است.

«راگورام راجان» رئيس بانک مرکزي هند اعلام کرد که اين کشور، مذاکره با دولت ايران براي شرايط پرداخت بدهي هاي نفتي را آغاز کرده است.

وي گفت: در حال مذاکره با ايران درباره روش مطلوب آنها براي دريافت مطالباتشان هستيم؛ بي گمان درباره زمان و شيوه پرداخت با آنها همکاري مي کنيم؛ گمان نمي کنم که اين پرداخت به صورت يکجا باشد و اين کار به تدريج انجام خواهد شد.

رئيس بانک مرکزي هند، مبلغ قابل پرداخت به ايران را به طور دقيق مشخص نکرد اما اعلام کرد که هند بي گمان به تعهد خود عمل مي کند؛ با توجه به وجود 350 ميليارد دلار در صندوق ارزي هند، مانعي براي ايفاي تعهد اين کشور به ايران در کار نيست.

يکي از مسئولان بانک مرکزي هند پيش از اين در ماه اوت سال 2015 ميلادي اعلام کرده بود که اين نهاد براي پرداخت 6 ميليارد و 500 ميليون دلار بدهي پالايشگران نفتي هند به ايران، همکاري مي کند.

هند در دوران تحريم، با خريد 20 درصد نفت صادراتي ايران (حدود 200 هزار بشکه) به عنوان دومين خريدار نفت ايران به شمار مي رفت.

با اجرايي شدن برجام، پالايشگاه هاي هندي مذاکره هايي را با ايران آغاز کردند تا بتوانند خريد نفت از ايران را افزايش دهند که منجر به توافق با برخي خريداران شد.

بر اساس گزارش ها، پالايشگاه هاي هندي سفارش خريد محموله هاي نفتي جديد را ارائه کرده اند که در ماه هاي آينده تحويل داده خواهد شد.

بر اين اساس، خبرگزاري رويترز گزارش داده است که اطلاعات اوليه کشتيراني نشان مي دهد در ماه مارس 2016، واردات نفت خام هند از ايران به بالاي 500 هزار بشکه در روز رسيده است که بالاترين رقم در پنج سال گذشته به شمار مي آيد.

«دارمندرا پرادهان» وزير نفت هند براي ديدار با مقام هاي ايران شنبه هفته آينده (21 فروردين) وارد تهران مي شود؛ قرار است در ديدار با مسئولان ايران، درباره موضوع هاي مختلف از جمله پرداخت بدهي هاي نفتي گفت وگو شود.

پس از اجرايي شدن برجام در دي ماه سال گذشته، شرکت هاي بدهکار خارجي مانند شل و اينوک امارات پرداخت بدهي هاي خود به ايران را آغاز کردند. تاکنون شل همه بدهي خود را پرداخت کرده است.


 امضاي قرارداد جديد فروش نفت به اروپا 

 مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با اشاره به آغاز صادرات نفت به يونان، اعلام کرد: ايران چند قرارداد جديد فروش نفت با شرکت‌هاي اروپايي امضا کرد.سيدمحسن قمصري در گفتگو با مهر درباره امضاي قراردادهاي جديد صادرات نفت خام ايران به شرکت‌هاي نفتي در اروپا، گفت: پس از امضاي قراردادهاي فروش نفت با چند شرکت اروپايي همچون توتال فرانسه، قراردادهاي جديد ديگري براي صادرات نفت خام به اروپا امضا شده است.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه قراردادهاي جديد فروش نفت خام به شرکت‌هاي اروپايي امضا شده اما هنوز اين قراردادهاي عملياتي نشده است، تصريح کرد: با عملياتي شدن اين قراردادهاي جديد، نام شرکت‌هاي جديد خريدار نفت ايران در اروپا اعلام خواهد شد.

آغاز صادرات نفت ايران به يونان

اين مقام مسئول همچنين در پاسخ به پرسش مهر مبني بر آغاز صادرات نفت ايران به يونان، اظهار داشت: با شرکت «هلنيک پتروليوم» توافق کرده و صادرات نفت خام ايران به يونان آغاز شده است.

شرکت ملي نفت ايران پس از امضاي قراردادهاي فروش نفت خام با لوک اويل روسيه، توتال فرانسه و سپساي اسپانيا، قراردادي به منظور فروش نفت خام با شرکت هلنيک پتروليوم يونان امضا کرده است.

مديريت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي وزارت نفت اخيرا با انتشار گزارشي، اعلام کرد: هلنيک پتروليوم به عنوان بزرگترين پالايشگر نفت يونان جز مشتريان سنتي نفت ايران بوده و بر اساس توافق انجام شده تا پايان ماه مارس سال 2016 ميلادي (10 فروردين 1395) اولين محموله نفت خام تحويل اين شرکت يوناني خواهد شد.

اميرحسين زماني نيا معاون وزير نفت هم اخيرا با بيان اينکه در قالب تفاهم نامه‌اي که بين دو کشور امضا شد بدهي نفتي يونان به زودي تسويه مي‌شود، گفته است: در سفر اخيرم به يونان تفاهم نامه مقدماتي مشترکي براي تسويه بدهي شرکت نفتي هلنيک پتروليوم و خريد نفت از ايران حاصل شده است، در قالب اين تفاهم نامه قرار است بدهي يونان به ايران تسويه شود.

در همين حال، رکن‌الدين جوادي مديرعامل شرکت ملي نفت پيشتر در گفتگو با مهر با تاکيد بر اينکه هم اکنون نمي‌توان درباره قطعي بودن طرح فروش اعتباري نفت به پالايشگاه‌هاي يوناني در دوران پساتحريم اظهار نظر کرد، بيان کرده بود: بايد ديد پالايشگاه‌هاي بدهکار نفتي يونان، تعهدات گذشته را چه کار مي‌خواهند کنند و اگر قرار باشد اعتباري باشد، در آينده چگونه مي خواهند رفتار کنند.

صادرات نفت به آفريقاي جنوبي فعلا متوقف است

قمصري همچنين در پاسخ به پرسش ديگر مهر در خصوص آغاز صادرات نفت خام ايران به آفريقاي جنوبي و پهلوگيري اولين نفتکش ايراني در پايانه هاي نفتي قاره سياه، توضيح داد: صادرات نفت خام ايران به آفريقاي جنوبي هنوز آغاز نشده است.

بيژن زنگنه وزير نفت هفته جاري و در حاشيه ديدار نوروزي کارکنان صنعت نفت در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود: در نخستين روزهاي فروردين ماه سال‌جاري حجم صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران از مرز 2 ميليون بشکه در روز عبور کرده است.

در همين حال، سيد پيروز موسوي مديرعامل پايانه‌هاي نفتي ايران هم با بيان اينکه با وجود طوفان در خليج فارس، صادرات نفت ايران متوقف نشده است، تاکيد کرده است: از ابتداي امسال روزانه بيش از يک نفتکش، در پايانه خارگ نفت به عنوان بزرگترين ترمينال نفتي ايران در خليج فارس پهلوگيري و بارگيري کرده است.


 معادلات انرژي 

 صادرات نفت کردستان عراق از طريق ايران

پايگاه خبري کردي روداو به نقل از يک مقام کردستان عراق مدعي شد که دولت منطقه کردستان عراق صادرات نفت از طريق ايران را در راستاي يک توافق که ظرف چند ماه آينده امضا مي‌شود، شروع خواهد کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه روداو، عبدالله آکري رئيس بخش روابط ايران- کردستان در دپارتمان امورخارجه کردستان عراق گفت: هيئتي از سوي وزارت منابع طبيعي دولت اقليم کردستان عراق با مقامات وزارت نفت ايران درباره صادرات نفت اين منطقه از طريق ايران ديدار کردند.

آکري افزود: براي توافق نهايي بين طرفين يک ماه زمان باقي مانده است. گفتگوها درباره صادرات نفت کردستان از طريق استانهاي تبريز و کرمانشاه در حال پيشرفت است و در مرحله نهايي قرار دارد و براي امضاي قرارداد تنها يک ماه زمان براي طرفين باقي مانده است.

آکري انتظار دارد که نشست پيش بيني شده در اربيل کردستان عراق برگزار شود.

در اواخر ماه مارس نمايندگان منطقه کردستان عراق در تهران گفتند که گفتگوها درباره صادرات نفت منطقه کردستان عراق از طريق خاک ايران پس از تعطيلات نوروز از سرگرفته خواهد شد.

نخستين قرارداد مايع سازي گاز ايران در دريا

معاون سرمايه‌گذاري و تامين منابع مالي شرکت ملي نفت ايران از برنامه‌ريزي براي برگزاري دومين مزايده گازهاي مشعل اين شرکت خبر داد و گفت: بيش از 20 ميليون متر مکعب گازهاي همراه نفت به مزايده گذاشته مي شود.

به گزارش ايسنا، علي کاردر با بيان اين مطلب افزود: با توجه به اين که افزايش توليد نفت، سوختن گازهاي همراه بيشتري را نيز به دنبال خواهد داشت و از سوي ديگر، بخش عمده اي از گازهاي به مزايده گذاشته شده در سال 93 متقاضي نداشت، مزايده دوم گازهاي مشعل شرکت ملي نفت ايران با عرضه مجدد بيش از 20 ميليون مترمکعب گاز برگزار مي شود.

کاردر اظهار کرد: قيمت گازهاي مشعل در مزايده دوم نيز مشابه مزايده اول اعلام مي شود.

قيمت يارانه اي براي خريد برق حاصل از گازهاي مشعل قابل قبول نيست

وي در پاسخ به اين سئوال که با توجه به استقبال نه چندان مناسب از مزايده اول، استقبال از مزايده دوم را چگونه پيش بيني مي کنيد، عنوان کرد: با توجه به ورود به دوران پساتحريم و امکان حضور شرکتهاي خارجي در مزايده، پيش بيني مي کنيم مزايده دوم با استقبال مناسب تري مواجه شود.

کاردر با يادآوري اين که خريداران به طور معمول از اين گاز براي تبديل به برق استفاده مي کنند و قيمت کنوني برق که يارانه اي است باعث مي شود اين فرايند، براي برخي خريداران توجيه اقتصادي مناسبي نداشته باشد، ادامه داد: برخي شرکتهاي خارجي به دليل استفاده از فناوريهاي روزآمدتر و نوآوري، مي توانند گازهاي همراه نفت را با هزينه تمام شده کمتري به محصولات مدنظر خود بدل کنند و از اين جهت، حضور در مزايده براي آنها صرفه اقتصادي بيشتري دارد.

اين مقام مسئول با يادآوري اين که خريد اين برق نبايد با قيمت يارانه اي صورت گيرد، تاکيد کرد: توجه داشته باشيد اين برق در فرايند متفاوتي توليد مي شود زيرا با اين اقدام از سوختن گازهاي همراه نفت جلوگيري و علاوه بر جلوگيري از آلايندگي هوا، گاز بي مصرف و آلاينده بازيافت مي شود و به اين ترتيب، مي توان اين برق را انرژي تجديدپذير تلقي کرد.

کاردر در پاسخ به اين که مشکلات وزارت نيرو براي همکاري در اين زمينه چيست؟، با بيان اين که وزارت نيرو نيز دليل موجهي دارد و آن هم کمبود منابع مالي است، افزود: دولت بايد در سطح کلان به طور جدي تمهيداتي در اين زمينه بينديشد و در نظر داشته باشد که عوايد حاصل از فروش گازهاي همراه نفت و تبديل آن به برق، حتي به ازاي خريد برق با قيمت غير يارانه اي بسيار زياد است و بايد از اين فرصت اقتصادي به بهترين شکل ممکن استفاده شود.

معاون سرمايه گذاري و تامين منابع مالي شرکت ملي نفت ايران همچنين با اشاره به نهايي شدن مذاکرات قراردادي براي فروش گازهاي مشعل چهار ميدان نفتي کشور گفت: با اجرايي شدن اين قراردادها، هشت ميليون مترمکعب گازهاي همراه نفت شرکت ملي نفت ايران تعيين تکليف مي شود.

کاردر، اين مذاکرات را در نتيجه برگزاري مزايده گازهاي مشعل در سال گذشته عنوان کرد و افزود: در سال 93، حدود 21 ميليون مترمکعب گازهاي همراه نفت به مزايده گذاشته شد که از اين ميان، حدود هشت ميليون مترمکعب از گازهاي مشعل در قالب چهار قرارداد با طرفهاي ايراني تعيين تکليف مي شود.

وي خاطرنشان کرد: جلوگيري از سوختن گازهاي همراه نفت ميدان فروزان به ميزان 5,7 ميليون مترمکعب، بزرگترين قرارداد در بين اين چهار قرارداد است.


 خبر 

 سه ميدان نفتي در راس برنامه شکست فريز نفت

ايران به طرح فريز نفتي نمي‌پيوندد و البته در همين راستا يکي از اولويت‌دارترين برنامه‌هاي وزارت نفت براي ماه‌هاي پيش‌رو، افزايش ظرفيت توليد از ميادين نفتي غرب کارون است.

به گزارش ايسنا،‌ افزايش توليد نفت از ميادين نفتي غرب کارون جزو سرفصل‌هاي دستورکار وزارت نفت در سال جديد است، به اين ترتيب که قرار است با افتتاح فازهاي نخست يادآوران، آزادگان شمالي و ياران شمالي حجم توليد نفت از اين حوزه 100هزار بشکه در روز افزايش يابد.

البته برنامه‌هاي وزارت نفت براي افزايش توليد از اين حوزه به برنامه يکساله 1395 ختم نمي‌شود، بلکه غرب کارون جزو برنامه‌هاي اصلي نفتي کشور در سياست‌هاي برنامه ششم توسعه نيز قرار دارد.

به گفته زنگنه قرار است تا پايان سال جاري توليد از ميادين نفتي غرب کارون به 200 هزار بشکه در روز و پس از آن تا پايان عمر دولت يازدهم به 300 هزار بشکه در روز افزايش يابد، اما تا پايان زمان اجراي برنامه ششم توسعه مقدار توليد نفت خام از اين ميدان به 700 هزار بشکه در روز خواهد رسيد.

برنامه شرکت مهندسي و توسعه نفت براي ميادين نفتي غرب کارون اين است که با توسعه آزداگان، ياران و يادآوران مجموع توليد از اين ميادين را تا پايان سال آينده به 500 هزار بشکه در روز برساند.

بر اساس اين برنامه‌ها قرار است با افتتاح رسمي آزادگان شمالي و يادآوران هر يک از اين ميادين به ترتيب با توليد 75 و 85 هزار بشکه در روز کار خود را آغاز کنند.

افزايش 160 هزا بشکه‌اي توليد با افتتاح اين دو ميدان نفتي با در نظر داشتن توليد 50 هزار بشکه‌اي از آزادگان جنوبي توليد از غرب کارون را تا پايان امسال به 300 هزار بشکه در روز افزايش خواهد داد و البته در صورت تحقق اين امر اين ميزان توليد معادل هدف‌گذاري دولت براي پايان عمر خود است.

بنابراين پيش‌بيني تا سال 1396 توليد نفت از ميادين نفتي غرب کارون به 550 هزار بشکه در روز مي‌رسد و البته به گفته حاجي‌حسين‌نژاد با توسعه فازهاي دوم آزادگان شمالي و يادآوران مي‌توان به توليد 700 هزار بشکه در روز از اين حوزه دست پيدا کرد يعني مقداري نزديک به هدف تعيين شده براي پايان برنامه ششم توسعه.

يادآوران يکي از مياديني است که روي افتتاح و آغاز توليد آن در سال جاري حساب شده است، ميداني که پيش از شروع سال نيز اعلام شده بود که آماده افتتاح با ظرفيت توليد 85 هزار بشکه نفت خام در روز است که به ترتيب شامل 70 هزار بشکه نفت خام سبک و 15هزار بشکه نفت خام سنگين مي‌شود.

آزدگان شمالي ديگر ميداني است که توليد از فاز نخست آن طي سال جاري در راس برنامه‌هاي وزارت نفت قرار دارد که به گفته زنگنه کار فاز نخست اين ميدان نيز تقريبا به اتمام رسيده است و البته براي فاز دوم نيز چيني‌ها مي‌توانند کار را به دست گيرند.

اين ميدان نيز در روزهاي پاياني سال گذشته با ظرفيت توليد 75 هزار بشکه در روز آماده افتتاح شده بود و قرار است با افتتاح فاز دوم اين ميدان توليد از اين به طور کلي به 150 هزار بشکه در روز برسد.

ياران شمالي نيز ديگر ميداني است که در راس برنامه‌هاي وزارت نفت براي شروع بهره‌برداري است ميدان ديگري که آن هم آغاز بهره ‌برداري‌اش براي پايان سال گذشته براي توليد 15 هزار بشکه در روز آماده شده بود و البته به گفت مديرعامل متن قرار است ظرفيت توليد از اين ميدان تا پايان امسال به 30 هزار بشکه در روز خواهد رسيد.

افزايش توليد نفت در سال جاري و البته صادرات از جمله برنامه‌هاي وزارت نفت براي سال جاري به عنوان نخستين سال بدون تحريم است و به همين دليل نيز ايران علاقه‌اي به پيوستن به طرح فريز توليد ندارد. بنابراين برنامه‌ريزي‌ها توسعه غرب کارون به منظور افزايش بهره‌برداري از برنامه‌هاي اصلي وزارت نفت است و افزايش 100 هزار بشکه‌اي از توليد اين حوزه هدفي است که دولت مي‌خواهد تا پايان امسال به آن دست پيدا کند.

پالايشگاه بندرعباس، صادراتي مي شود

با اصلاح کيفيت و اجراي طرح تبديل مازاد بنزين، پالايشگاه بندرعباس بزودي صادراتي مي شود.به گزارش شانا، عباس کاظمي در نشست با اعضاي کميسيون انرژي و بازديد از طرح افزايش توليد بنزين پالايشگاه بندرعباس، با اشاره به شعار امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل گفت: با توجه به برنامه ريزيهاي صورت گرفته، اميدواريم بخشي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري و سياستهاي پيش بيني شده را عملياتي کنيم.مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، با اشاره به اين که پالايشگاه بندرعباس جزء 8 پالايشگاه ايران است که بعد از انقلاب با هدف صادرات ساخته شد، اما به دليل نياز داخلي تاکنون موفق به صادرات نشده است، گفت: با توسعه صورت گرفته و برنامه هاي تدوين شده، اميدواريم به هدف صادرات در اين پالايشگاه دست يابيم.کاظمي با اشاره به طرح افزايش ميزان توليد بنزين در پالايشگاه بندرعباس گفت: با اجراي اين طرح، در نيمه نخست امسال با افزايش ظرفيت سه ميليون ليتر بنزين استاندارد در اين پالايشگاه ظرفيت موجود به 12 ميليون ليتر خواهد رسيد. به گفته مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، با توجه به اصلاح کيفيت صورت گرفته قطعا پالايشگاه بندرعباس به پالايشگاهي پيچيده، قدرتمند، با توان صادراتي بدل خواهد شد.وي با بيان اين که تبديل مازوت به بنزين جزء اولويتهاي پالايشي وزارت نفت تعريف شده است، گفت: در حال حاضر سرمايه گذاران خارجي حاضر به سرمايه گذاري البته با تضمين دولت هستند که اميدواريم با همکاري بخش خصوصي اين طرح به مرحله اجرا برسد.

کاظمي ادامه داد: مازوت موجود در فرآورده ها در حال حاضر 30 درصد است که اميدواريم با اصلاحات صورت گرفته به زير 10 درصد کاهش يابد. مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، ادامه داد: دولت مکلف شده است توليد پالايشگاهها را اصلاح کند و سالانه دو درصد از توليد مازوت را کاهش دهد و در نهايت طبق چشم انداز به کمتر از 10 درصد برساند.کاظمي اعلام کرد: با اجراي اين پروژه در پالايشگاهها قطعا پالايشگاههاي کشور از حاشيه ضرر و سود کم خارج خواهند شد و به سوددهي خواهند رسيد.

معاون وزير نفت اظهار داشت: دنيا به سمت استفاده از ال ان جي حرکت کرده و ادامه نادرست توليد مازوت بايد هر چه سريعتر در کشور با توان بالا به سمت اصلاح و کاهش حرکت کند.وي از پالايشگاه اراک به عنوان مصداق واقعي و مثبت ياد کرد که با اجراي اين طرح، مازوت را به حدود 10 درصد رسانده و در حال حاضر از سود 8 دلاري برخوردار شده؛ بنابراين اجراي اين طرح نشان از چرخه اقتصادي براي ديگر پالايشگاهها و خروج آنها از مرحله ضرردهي دارد.کاظمي با بيان اينکه از سال گذشته با اصلاح و بهبود توليد و مصرف از وارد کننده به صادرکننده نفت گاز و ديگر فرآورده ها دست يافته ايم و در حال حاضر به صادرات پايدار رسيده ايم، گفت: با توجه به توفيق حاصله، در زمينه صادرات فرآورده ها اميدواريم با اصلاح کيفيت توليدات پالايشگاهها و وارد مدار شدن پالايشگاه خليج فارس تا پايان امسال به صادرکننده بنزين بدل شويم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته