جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5259

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت:
تحقق تمدن اسلامي بدون الگوي پيشرفت اسلامي ايراني ممکن نيست

رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه مقدونيه:
واکسينه کردن جوانان در برابر انديشه‌هاي افراطي در فضاي مجازي


اوباما : داعش تهديدي مشترک براي اروپا و آمريکاست


لاوروف:اميدواريم قانون اساسي جديد سوريه تدوين شود


اسد: تروريسم بخشي از يک بازي سياسي شده است


افشاگري‌هاي اسناد پاناما؛ دست‌هاي پوتين در کار است؟


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

رئيس قوه قضاييه:
احكام ديوان عالي آمريكا دستبرد به اموال ايران است


خبر


سفر رئيس جمهور آفريقاي جنوبي به اصفهان


حضور اوباما و مرکل در آيين گشايش نمايشگاه سالانه هانوفر آلمان


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت:
 تحقق تمدن اسلامي بدون الگوي پيشرفت اسلامي ايراني ممکن نيست 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت، هدف انقلاب اسلامي را «تحقق تمدن اسلامي» خواندند و با اشاره به مباني غلط و ناکارآمديِ الگوهاي توسعه جهاني و ضرورت ارائه الگوي جديد اسلامي- ايراني، «کار جهادي و انقلابي»، «استفاده از ظرفيت غني و قوي منابع اسلامي و حوزه‌هاي علميه»، «برخورداري از قوت علمي» و «گفتمان‌سازي» را از الزامات توليد و تدوين «الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت» برشمردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه‌اي در تبيين مراحل پنجگانه تحقق اهداف انقلاب اسلامي و نسبت آن با الگوي پيشرفت، گفتند: مرحله‌ي اول در اين فرآيند، شکل‌گيري انقلاب اسلامي است و پس از آن بايد بلافاصله نظام اسلامي تشکيل شود که هنر بزرگ امام خميني(ره) نيز ايجاد نظام اسلامي بود.

رهبر انقلاب، مرحله سوم را که اکنون در آن قرار داريم، «تشکيل دولت اسلامي» يعني تشکيل دولتي بر اساس الگوها و معيارهاي کاملاً اسلامي خواندند و افزودند: تا وقتي اين مرحله به طور کامل محقق نشده است، نوبت به «تشکيل جامعه اسلامي» نمي‌رسد و در اين صورت، موضوع سبک زندگي اسلامي نيز صرفاً در سطح گفتمان‌سازي در جامعه باقي خواهد ماند.

تا وقتي مرحله «تشکيل دولت اسلامي» به طور کامل محقق نشده است، نوبت به «تشکيل جامعه اسلامي» نمي‌رسد

ايشان، گام نهايي در مراحل پنجگانه اهداف انقلاب اسلامي را تحقق «تمدن اسلامي» دانستند و خاطرنشان کردند: تمدن اسلامي، کشورگشايي نيست بلکه به معناي تأثير پذيرفتن فکري ملتها از اسلام است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي توليد الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني را لازمه تحقق «تمدن اسلامي» خواندند و در پاسخ به اين سؤال که «چرا الگوهاي موجود و آزموده‌شده در دنيا نمي‌توانند الگوي مطلوبي براي ما باشند؟»، گفتند: الگوهاي رايج توسعه، از لحاظ مباني، غلط و بر پايه اومانيسم و اصول غير الهي هستند و از لحاظ آثار و نتايج نيز نتوانسته‌اند وعده‌هايي را که در خصوص ارزشهايي نظير آزادي و عدالت داده بودند، محقق کنند.

رهبر انقلاب، وضعيت نامناسب برخي کشورهاي دنبال‌کننده اين الگوها در شاخص‌هايي نظير بدهي‌هاي کلان مالي دولتها، بيکاري، فقر و اختلاف طبقاتي شديد را نشانه‌هايي از ناکارآمدي الگوهاي رايج خواندند و افزودند: اين جوامع اگرچه پيشرفتهايي نيز داشته‌اند اما پيشرفتها تا اعماق آن جوامع نفوذ نکرده و به «اخلاق، عدالت، معنويت و امنيت» منتهي نشده است، بنابراين ما بايد الگوي پيشرفت بومي خود را متکي بر مباني اسلامي و فرهنگ ايراني، تعريف و ارائه کنيم.

ايشان، «اسلامي بودن» الگوي پيشرفت را اساس کار خواندند و تأکيد کردند: لازمه تحقق اين موضوع، تحقيقات عميق اسلامي و ارتباط وثيق و پيوسته با حوزه‌هاي علميه و فضلاي متفکر، آگاه و مسلط بر مباني فلسفي، کلامي و فقهي است.

لازمه اسلامي بودن الگوي پيشرفت، تحقيقات عميق اسلامي و ارتباط وثيق با حوزه‌هاي علميه و فضلاي متفکر، آگاه و مسلط بر مباني فلسفي، کلامي و فقهي است

حضرت آيت الله خامنه‌اي، توجه به وَجه ايراني در عنوان الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت را نيز مهم ارزيابي کردند و افزودند: ايران، زمينه‌ي تحقق اين الگوست و اگر به فرهنگ، تاريخ، جغرافيا، اقليم، آداب و سنن و سرمايه‌هاي انساني و طبيعي کشور توجه نشود، الگوي پيشرفت، سندي غيرقابل تحقق و بدون استفاده خواهد شد.

رهبر انقلاب پس از بيان اهميت و ضرورت الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني به بيان الزامات توليد آن پرداختند.

ايشان، «تنظيم و تدوين علمي»، «ايجاد زمينه براي بحث و تضارب آرا درباره الگو»، «مشخص شدن مرزبندي‌ها و تمايزات الگو با نسخه‌هاي فراوان و مکاتب موجود در دنيا»، «توجه توأمان به آرمانها و واقعيات»، «کاربردي بودن» و «برخورداري از قوت و مقاومت علمي در برابر نظرات معارض و مخالف» را از جمله الزامات تدوين الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني خواندند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در ادامه چند توصيه نيز خطاب به اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت بيان کردند.

«عجله نکردن در تهيه و تدوين الگو»، «آسيب‌شناسي عملکرد پنج‌ساله مرکز»، «نقد جدي و قوي الگوهاي رايج توسعه جهاني»، «کار جدي، جهادي و انقلابي و استفاده از محققان جوان، خوش‌فکر، مؤمن و انقلابي»، «ارتباط با دستگاهها و بدنه مديريتي کشور» و «گفتمان‌سازي» توصيه‌هاي رهبر انقلاب اسلامي به اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت بود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأکيد بر اهميت «گفتمان‌سازي»، افزودند: بايد با استفاده از دستگاهها و امکانات، به نحوي گفتمان‌سازي شود که الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني، به گفتماني حاکم بر ذهنها و دلهاي جوانان يعني نسل آينده مديران کشور تبديل شود.

بايد به نحوي گفتمان‌سازي شود که الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني، به گفتماني حاکم بر ذهنها و دلهاي جوانان يعني نسل آينده مديران کشور تبديل شود

ايشان همچنين شرط لازم براي موفقيت در هر اقدامي را «ايمان و اعتقاد راسخ» خواندند و از فعاليتهاي رئيس و اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي ايراني تشکر کردند.


 رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه مقدونيه:
 واکسينه کردن جوانان در برابر انديشه‌هاي افراطي در فضاي مجازي 

 رييس جمهوري اسلامي ايران در ديدار وزير خارجه مقدونيه، امکانات و توانمندي‌هاي دو کشور را براي توسعه و تعميق سطح همکاري ها بسيار گسترده دانست و تاکيد کرد که هيچ مانعي در مسير گسترش روابط همه جانبه تهران و اسکوپيه وجود ندارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار «نيکولا پوپوسکي» اظهارداشت: حجم مبادلات تجاري ايران و مقدونيه نشان مي دهد که تاکنون از ظرفيت ها و توانمندي هاي دو کشور به خوبي استفاده نشده و لازم است در دوره جديد، با بهره گيري مناسب از فرصت‌ها و امکانات، تحرکي در اين روابط ايجاد کرد.

رييس جمهوري با اشاره به اظهارات وزير خارجه مقدونيه مبني بر علاقه مندي به گشايش قريب الوقوع سفارتخانه کشورش در تهران، تصريح کرد: با معرفي توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي مشترک به بخش خصوصي دو کشور، شرايط جديدي در روابط تهران – اسکوپيه ايجاد خواهد شد.

دکتر روحاني به پيشرفت‌ها و توانمندي‌هاي فني و مهندسي شرکت هاي ايراني در همه زمينه‌ها و از جمله ساخت راه‌، سد و نيروگاه اشاره کرد و گفت: شرکتهاي ايراني هم اکنون در بسياري از کشورها فعال هستند و بي ترديد در مقدونيه نيز قادرند در رقابت‌‎ها با ديگر شرکتها‌، بسياري از پروژه هاي اين کشور را به خوبي و با کيفيت اجرا کنند.

رييس جمهوري تقويت همکاريهاي فرهنگي و رفت و آمد مردم دو کشور را نيز براي ايجاد شتاب در روند توسعه روابط، بسيار مهم برشمرد.

دکتر روحاني همچنين به تببين ريشه هاي تروريسم و خطر جهاني اين معضل پرداخت و اظهارداشت: ايران تجربيات ارزنده اي در مبارزه با تروريسم دارد که مي تواند اين تجربيات را در اختيار ساير کشورها از جمله مقدونيه قرار دهد.

رييس جمهوري، واکسينه کردن جوانان در برابر انديشه‌هاي افراطي گري بويژه در فضاي مجازي را ضروري دانست و گفت: برخي تلاش دارند با انتساب تفکرات انحرافي به اسلام که البته هيچ ارتباطي نيز با اسلام و مسلمانان ندارد، جوانان را به سمت تروريسم و حرکتهاي افراطي بکشانند.

وزير خارجه مقدونيه نيز در اين ديدارتاکيد کرد: اسکوپيه مصمم به گسترش و تعميق روابط همه جانبه خود با جمهوري اسلامي ايران است و در همين ارتباط بزودي سفارت خود را در تهران افتتاح مي کند.

«پوپوسکي» با اشاره به مذاکرات خود و هيات همراه با مقامهاي ايراني اظهارداشت: زمينه براي توسعه سريع همکاريهاي تهران – اسکوپيه آماده است و حضور هيات بزرگي از بازرگانان مقدونيه اي در تهران نشان دهنده عزم راسخ ما به توسعه سطح همکاري ها است.

وي به موضوع تروريسم و ضرورت مبارزه همگاني با آن اشاره کرد و افزود: متاسفانه اروپا براي دوره اي طولاني از اين معضل غافل بود و مبارزه با اين پديده که نگراني مشترکي را براي جامعه جهاني ايجاد کرده، نيازمند هماهنگي و تلاش همه کشورها است.


 اوباما : داعش تهديدي مشترک براي اروپا و آمريکاست 

 
اسکاي نيوز: رئيس جمهوري آمريکا درهانوفر آلمان با بيان اينکه داعش تهديدي واقعي و مشترک براي اروپا و آمريکاست حمايت بيشتر کشورهاي اروپايي در جنگ عليه داعش را خواستار شد.باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در سخنراني خود در نمايشگاه تجاري هانوفر گفت: جهان امروز با چالش‌هاي گوناگوني رو به روست. لذا ما بايد براي رويارويي با پديده تروريسم که تهديدي واقعي براي همه جهان است متحد شويم. وي در اين اظهارات درباره تحولات جاري در سوريه، عراق، سودان، ليبي و برخي ديگر از کشورها و همچنين مساله تروريسم و درگيري روسيه با اوکراين که اوباما از آن به عنوان نقض حاکميت اوکراين ياد کرد، گفت: جهان و آمريکا به يک اروپاي دموکراتيک متحد نياز دارند. آمريکا حامي ديدگاه اروپايي متحد است و در کنار اروپا براي حفظ اين اتحاد مي‌ايستد. اروپاي متحد دستاورد بزرگي است که بايد حفظ شود و تاکيد مي‌کنم که وحدت اروپا حامي صلح و امنيت جهاني است.


 لاوروف:اميدواريم قانون اساسي جديد سوريه تدوين شود 

 
ايسنا: وزير خارجه روسيه تأکيد کرد که مذاکرات ژنو به رغم عقب‌نشيني هيئت مخالفان مورد حمايت رياض ادامه دارد. سرگئي لاوروف گفت: ما نبايد مثل هيئت مخالفان مورد حمايت رياض درها را به روي حل و فصل سياسي در سوريه ببنديم. مذاکرات ژنو به رغم عقب‌نشيني اين هيئت همچنان ادامه دارد.لاوروف گفت: پنتاگون و وزارت خارجه آمريکا کاملا آشکارا تلاش مي‌کنند تا از هماهنگي با نظاميان روس در سوريه شانه خالي کنند.رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه با بيان اين که مسکو دوست دارد روند تدوين قانون اساسي جديد در سوريه تا قبل از اوت تدوين شود، گفت که شوراي امنيت ضرب‌الاجل شش ماهه‌اي را براي تدوين قانون اساسي به عنوان يک زمان تقريبي تعيين کرده است.

لاوروف گفت: واشنگتن توافق ما را براي عقب نشيني مخالفان از حومه حلب جهت هدف قرار دادن النصره اجرا نکرد.


 اسد: تروريسم بخشي از يک بازي سياسي شده است 

 
پايگاه اينترنتي العهد: رئيس جمهوري سوريه اعلام کرد که تروريسم بخشي از بازي سياسي شده است که هدف از آن ضربه زدن و تضعيف کشورهايي است که به مستقل بودن تصميم خود پايبند هستند. بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ديدار با عبد القادر مساهل، وزير الجزاير در امور کشورهاي مغرب و اتحاديه آفريقا و اتحاديه عرب تصريح کرد، تروريسم ديگر يک مساله محلي نيست و بخشي از بازي سياسي شده است که هدف از آن ضربه زدن و تضعيف کشورهايي است که به مستقل بودن تصميم خود پايبند هستند. اسد در اين ديدار از موضع اصولي الجزاير در ايستادن در کنار سوريه قدرداني کرد و گفت که وضعيت در سوريه بهتر شده است و مردم سوريه به پايداري خود براي دفاع از سرزمينشان ادامه مي‌دهند. در اين ديدار، روابط دو جانبه ميان سوريه و الجزاير و اهميت تقويت اين مناسبات در تمامي زمينه‌ها به ويژه در سطح اقتصادي و گسترش چشم اندازهاي همکاري ميان دو کشور که در راستاي خدمت به دو ملت برادر سوريه و الجزاير باشد، مورد بررسي قرار گرفت.


 افشاگري‌هاي اسناد پاناما؛ دست‌هاي پوتين در کار است؟ 

 در اسناد افشا شده پاناما اسامي دوستان متعدد رئيس جمهور روسيه به چشم مي‌خورد و بسياري را مجاب مي‌کند که پاي خود سياستمدار عالي روس هم در اين ماجرا دخيل است؛ اتهامي که از سوي مرد شماره يک سياست روسيه اتهام زني آمريکا نام مي گيرد و تئوري ديگري را در ذهن بيدار مي‌کند: آيا روس‌ها پشت اين افشاگري نيستند؟

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري استراليا نتورک، اين تئوري که به سرعت در حال گسترش است پيش از همه توسط کليفورد گدي، اقتصاددان موسسه بروکينگز مطرح شد. گدي کارشناس مسائل اقتصادي روسيه و مشاور سابق وزير اقتصاد روسيه در دهه 1990 است.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-92


اطلاعات عمومي براي شرکت کنندگان

پراگ، جمهوري چک

برق: جمهوري چک برق 230 ولت /50 هرتس رابکار مي برد.

حمل ونقل عمومي در پراگ

حمل ونقل عمومي در پراگ کاملا داراي کارايي است. براي بکار بردن حمل ونقل عمومي شمانيازمند خريد يک بليط از قبل مي باشيد. (12czk براي 60 دقيقه(90دقيقه در طول آخر هفته) براي تمام شبکه، يا 8czk براي 30 دقيقه براي يک سفر مستقيم، بدون هرگونه تغيير ممکن). شما ناگزير از اعتبارسنجي بليط در شروع سفرتان در قطار يا اتوبوس مي باشيد.

براي اطلاعات در مورد سيستم حمل ونقل عمومي، لطفا به وب سايت زير به زبان انگليسي مراجعه کنيد.

http://www.dp-praha.cz

ارز: يک hallers 100=( 1 czk)Czech crown

نرخ رسمي مبادله تقريبا بدين صورت است که 1USD=1EUR=30czk، اما نرخ هاي روزانه در سايت http:www.xe.com/ucc يا

http://wdb.cab.cz/cnbeng/cnbeng.wwrmedia.show? P type=plsql&p

id=44&p currcornerid=40&p lang uage- us

هيچگونه محدوديتي در مورد مقدار پولي که مي تواند به czk تبديل شود وجود ندارد و دفاتر زيادي براي تبديل پول، يا بانک هاي شهر وجود دارند. بسياري از کارت هاي اعتباري در فروشگاه هاي بزرگ و رستوران ها در مرکز شهر مورد قبول قرار مي گيرد. گرچه ما قوياً توصيه مي کنيم که پول را با افراد در خيابان مبادله نکنيد.

هوا: خيلي مشکل است که هوا را در آخر تابستان در پراگ پيش بيني کنند. متوسط درجه حرارت براي سپتامبر 14 درجه سانتيگراد است، اما ممکن است از 20 درجه سانتيگراد تا 6 درجه در شب تغيير نمايد. امکان بارندگي وجود دارد.

تاکسي: در پراگ يک تاکسي سواري مي تواند رنگارنگ، سرگرم کننده و کارا، يا سخت و کلافه کننده باشد، که بستگي به راننده دارد. قبل از سوارشدن تاکسي، مطمئن شويد که فرد داراي مجوز يعني با شماره ثبت شده و به روشني مشخص است وکرايه ها به صورت روشن روي درب ها نوشته شده است.

معيارهاي امنيتي: جرائم خشن هنوز خيلي نادراست، تعداد دزدي ها قابل ملاحظه مي باشد لطفاً اشياء قيمتي را درهتل بگذاريدودر مورد خطر جيب برها در مکان هاي پرجمعيت، به خصوص در قطارها، قطارهاي زيرزميني و رستوران ها هشيار باشيد.

شماره تلفن هاي مهم

پليس: 158

آمبولانس: 155

شماره اضطراري از تلفن هاي موبايل 112

اطلاعات بيشتر

درباره جمهوري چک: www.czech.cz

www.visitczechia.cz

درباره پراگ: www.prague.cz

www.visitprague.cz

www.praguesite.cz

درباره دانشگاه چارلز

http://www.cuni.cz/index.phpz?lng=eng


1- قدرت ميدان هاي الکتريکي 50 سيکل درثانيه است که خيلي پايين است.


 يك نكته از هزاران 

 غلبه دخانيات بر بهداشت...

آمارها و ارقام بسياري پيرامون واردات و قاچاق سيگار و تنباكو اعلام مي‌شود كه اگر هركدام از آنها واقعيت داشته باشد تاسفي بزرگ براي اقتصاد و حوزه بهداشت و سلامت كشور قلمداد مي‌شود. مسلماً برخورد با اين موضوع مسئله‌اي ملي است، اما زماني كه قدرت لابي دخانيات بيشتر از حوزه سلامت و بهداشت باشد ديگر اميدي به بهبود شرايط نخواهد بود.

با تمام اين اوصاف بايد تلاش كرد تا نهادهاي فرهنگي و بهداشتي با حمايت رسانه‌ها، آموزش‌هاي لازم را به جامعه بدهند تا حداقل، خريد و استعمال اين مواد كاهش يابد و بيش از اين شاهد مرگ و ابتلا به سرطان‌هاي مختلف به سبب استفاده از اين مواد نباشيم.


 ميز خبر 

 بيش از 30 کشته و زخمي در پي انفجار خودروي بمب‌گذاري شده در زينبيه دمشق

منابع سوري از وقوع يک انفجار تروريستي در منطقه "زينبيه" در ريف دمشق خبر دادند. به گزارش سايت النشره از وقوع انفجار يک خودوري بمب‌گذاري شده در يک ايست بازرسي ارتش سوريه در ورودي شهرک الذيابيه واقع در منطقه زينبيه دمشق خبر داد و اعلام کرد در جريان اين انفجار 10 تن کشته و بيش از 20 تن از جمله نظامي و غيرنظامي زخمي شدند.

به گزارش النشره، يک عامل انتحاري اين خودرو را در حالي که نيروهاي ارتش سوريه قصد تفتيش آن را داشتند، منفجر کرد که موجب کشته شدن غيرنظامياني شد که داخل خودروهايشان بودند. اين انفجار خسارت‌هايي را نيز به همراه داشته و موجب سوختن چندين دستگاه خودرو شد. اين خودرو همچنين نزديک هتل فرسان که به زخمي‌ها و خانواده‌هاي شهرک‌هاي کفريا و فوعه اختصاص داشته منفجر شده است.

اسارت بيش از 600 داعشي در درنه ليبي

شوراي "مجاهدين درنه" ليبي اعلام کرد که اين شورا از زمان آغاز درگيري‌ها با داعش در مرکز اين شهر تاکنون بيش از 600 داعشي را اسير کرده است.

به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، سعد هابيل، سخنگوي محور "الحيله" در شهر درنه اعلام کرد: جنگ ما با داعش در سه روز اول هفته گذشته به کشته شدن تعداد زيادي از سرکردگان داعش از جمله "ابوراکان الليبي"، "ابوالزبير الجزراوي"،" ابوعبدالرحمن التونسي"، "ابوصدام التونسي" و" ابوعائشه الشوداني"، رئيس دادگاه شرعي داعش انجاميد. اين مسئله موجب فلج شدن گروه داعش در داخل درنه و از بين رفتن قدرت آن‌ها براي مقابله شد. وي افزود: نزديک به 300 تن از اعضاي داعش در 10 روز نخست درگيري‌ها خود را تسليم کردند و بقيه نيز به منطقه "الفتائح" و محله 400 عقب‌نشيني کردند تا اينکه درگيري‌هاي جديد در اين منطقه به سيطره شوراي مجاهدين درنه بر محور الحيله و قطع خطوط امداد داعش منجر شد.

اشرف غني: اسلام آباد به جاي تلاش براي مذاکره، وارد جنگ با طالبان شود

رئيس‌جمهوري افغانستان از پاکستان خواست تا بيشتر از آنکه براي آوردن طالبان سر ميز مذاکره تلاش کند به مبارزه با اين گروه بپردازد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اشرف غني، رئيس‌جمهوري افغانستان طي سخنراني خود در پارلمان اين کشور آن هم يک هفته پس از حمله طالبان در پايتخت افغانستان که منجر به مرگ 64 تن شد، اين اظهارات را مطرح کرد. مقامات افغانستاني مدت‌هاست که پاکستان را به تساهل با طالبان متهم مي‌کنند. گفته مي‌شود که رهبري طالبان در مناطق قبيله‌اي پاکستان در مرز با افغانستان اقامت دارد. غني در سخنانش اظهار کرد: هيچ تروريست خوب يا بدي وجود ندارد، آنها فقط تروريست هستند. پاکستان بايد اين موضوع را درک کرده و عليه آنها دست به عمل بزند. افغانستان، پاکستان، چين و آمريکا مدتهاست که براي احياي مذاکرات صلح بين کابل و طالبان تلاش مي‌کنند اما تاکنون شاهد پيشرفت چنداني نبوده‌اند.

با هدف رهايي از وابستگي به نفت؛

اعلام رسمي "طرح تحول ملي" در عربستان

کابينه عربستان سعودي "طرح تحول ملي" يا "چشم‌انداز عربستان در 2030" را اعلام و اجراي آن را به طور رسمي آغاز کرد؛ طرحي گسترده شامل برنامه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و عمراني که سعودي‌ها تلاش دارند با اجراي آن از خطر ورشکستگي کامل و تکيه بر درآمدهاي نفتي رهايي يابند.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، در جريان جلسه کابينه عربستان سعودي، سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان با اعلام اين طرح تاکيد کرد، از زماني که عهده دار پادشاهي عربستان شده، تلاش براي توسعه فراگير را مد نظر خود قرار داده است.

وي بر بکارگيري امکانات عربستان و موقعيت اين کشور "جهت تحقق آينده‌اي بهتر براي مردمانش" تاکيد کرد.

طرح تحول ملي زير نظر محمد بن سلمان، وزير دفاع 30 ساله و پسر پادشاه عربستان که در واقع اکنون قدرتمندترين مرد خاندان سعودي نيز محسوب مي‌شود، تهيه و تدوين شده است.


 خبــــر 

 دکتر جهانگيري در مذاکرات مشترک ايران و اروگوئه تأکيد کرد؛

توافق هسته اي نشان دهنده ظرفيت ديپلماسي ايران در حل سوءتفاهمات است

معاون اول رئيس جمهور با تأکيد بر لزوم انجام مراودات مستقيم اقتصادي و تجاري ميان ايران و اروگوئه بدون حضور کشور ثالث گفت: براي توسعه مناسبات ميان تهران و مونته ويدئو هيچ مانع سياسي از جانب ايران وجود ندارد و جمهوري اسلامي ايران براي توسعه همکاري هاي خود با کشورهاي آمريکاي جنوبي و به خصوص کشور دوست اروگوئه هيچ محدوديتي قائل نيست.

دکتر اسحاق جهانگيري در نشست مذاکرات مشترک هيأت هاي عليرتبه ايران و اروگوئه که در مجموعه سعدآباد تهران برگزار شد اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران در چارچوب اصول سياست خارجي خود، توسعه و گسترش روابط با اعضاي بين الملل را با هدف تأمين منافع متقابل مدنظر دارد.

معاون اول رئيس جمهور خاطرنشان کرد: آمريکاي جنوبي و کشورهاي مهم اين منطقه از جمله اروگوئه همواره جزو دوستان جمهوري اسلامي ايران بوده و دولت و مردم ايران همواره براي ملت هاي اين منطقه احترام قائل بوده اند.

دکتر جهانگيري با اشاره به سابقه ديرينه در روابط جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي منطقه آمريکاي جنوبي تصريح کرد: روابط ايران با ا ين کشورها همواره مبتني بر صميميت و سرشار از دوستي متقابل بوده است و اميدوارم سفر معاون رئيس جمهور اروگوئه به ايران، منجر به گسترش روابط دو کشور شود.

دکتر جهانگيري با اشاره به تحولات اخير در روابط ايران و کشورهاي 1+5 و توافق هسته اي گفت: توافق هسته اي ايران نشان دهنده ظرفيت ديپلماسي اين کشور براي حل مسائل و رفع سوءتفاهمات با جامعه بين المللي است.


 رئيس قوه قضاييه:
 احكام ديوان عالي آمريكا دستبرد به اموال ايران است 

 رئيس قوه قضاييه با بيان اينكه احكام ديوان عالي آمريكا نوعي دستبرد آمريكايي ها به اموال جمهوري اسلامي ايران محسوب مي‌شود، با اشاره به لزوم رعايت هنجارهاي اخلاقي و ديني گفت: مقابله با هنجارشكني ها نبايد با تعدي به حقوق شهروندان توام شود.به گزارش اداره كل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني اين مطلب را در جلسه مسئولان عالي قضايي عنوان كرد.

احكام ديوان عالي آمريكا دستبرد به اموال ايران است

رئيس قوه قضاييه به احكام ديوان عالي آمريكا كه نوعي دستبرد آمريكايي ها به اموال جمهوري اسلامي ايران محسوب مي‌شود اشاره كرد و با محكوم كردن اين اقدام گفت: آمريكايي ها توسط ديوان عالي خود حكم مفتضحانه اي صادر كردند و بدون هيچ دليلي حادثه اي را كه سي سال پيش در كشوري كه خود اشغال كرده بودند، رخ داده، به ايران ربط داده اند در حاليكه بايد پرسيد اين پرونده چه ربطي به ايران دارد جز اينكه شما بخواهيد قدرت نمايي كنيد و البته آمريكايي ها بدانند دولت و ملت ايران تسليم اين قدرت نمايي ها نخواهند شد.

آمريكايي ها دست دوستي دراز مي كنند و از پشت خنجر مي زنند

رئيس قوه قضاييه طرح چنين مسائلي را مخالف روح برجام دانست و با انتقاد از اينكه «آمريكايي ها دست دوستي دراز مي كنند و در عين حال از پشت خنجر مي زنند» تاكيد كرد: دولت محترم و وزارت امور خارجه بايد با قدرت و صلابت در مقابل چنين حركاتي بايستند.

آيت الله آملي لاريجاني با تاكيد بر اينكه «نبايد از خنده ها و خوش و بش هاي آمريكايي ها گول خورد» افزود: همه بايد در مقابل اقدامات و تحركات آمريكا به هوش باشيم و قوه قضاييه نيز در اين راه هر امكان و قدرتي داشته باشد در كمك به دولت دريغ نخواهد كرد.

برخورد قانوني با هنجارشكنان بايد دستور كار همه نهادها قرار گيرد

رئيس دستگاه قضا در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به لزوم رعايت هنجارهاي اخلاقي و ديني گفت: اين هنجارها حتي اگر شكل قانوني نيز به خود نگرفته باشند واجب الرعايه هستند و در صورت قانوني شدن آنها، لزوم رعايتشان واضح‌ تر است.

رئيس قوه قضاييه افزود: متاسفانه برخي افراد در اثر غفلت و اشتباه و تحريك برخي رسانه ها در مسير هنجارشكني قرار مي گيرند و دولت، نيروي انتظامي، قوه قضاييه و همه نهادهاي مرتبط بايد برخورد قانوني با اين هنجارشكنان را در دستور كار قرار دهند.

آيت الله آملي لاريجاني با تاكيد بر اينكه «البته در برخورد با هنجارشكني ها نبايد مرتكب هنجارشكني و منكر ديگري شد» افزود: همان طور كه نبايد به بهانه تعدي به حقوق اشخاص، اجراي حدود و احكام الهي و امر به معروف و نهي از منكر را زير سئوال برد، ضابطان قضايي نيز در انجام وظايف موظف به رعايت قانون هستند و مقابله با هنجارشكني ها نبايد با تعدي به حقوق شهروندان توام شود.

رئيس قوه قضاييه با اشاره به اينكه مقابله با هنجارشكني هايي مانند «بدحجابي» «بي حجابي» و «رفتارهاي غير اخلاقي» قانون مشخص و مدون دارد گفت: تمام كساني كه در اثر غفلت يا اشتباه مرتكب هنجارشكني مي شوند بايد بدانند كه رعايت حقوق ديگران الزامي است و حتي اگر اعتقاد شخصي به قانوني ندارند بايد آن را رعايت كنند، بدحجابي و بي‌حجابي جرم است و مجازات آن در قانون معين شده است.

رئيس دستگاه قضا با تاكيد بر اينكه «نيروي انتظامي در اصل مقابله با هنجارشكني ها مسير درستي را انتخاب كرده است و همه بايد در انجام وظايف قانوني به آن كمك كنند» تصريح كرد: اگر برخي طرح ها و برنامه ها داراي اشكالاتي است بايد دلسوزان و متدينان جامعه تذكر دهند كه اصلاح شود و البته اصل مقابله با هنجارشكني ها نبايد در سايه امور فرعي و عرضي قرار گيرد.


 خبر 

 ظريف:

دولت آمريکا را مسئول حفظ اموال‌ ايران مي‌دانيم

ظريف اعلام کرد: ما دولت آمريکا را مسئول حفظ اموال خود مي‌دانيم و اگر دست‌اندازي به اموال ما صورت بگيرد در زمان لازم ادعاي خسارت مي‌کنيم.

به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در نشست خبري با وزير امور خارجه مقدونيه، اظهار کرد: ما دولت آمريکا را مسئول حفظ اموال خود مي‌دانيم و اگر دست‌اندازي به اموال ما صورت بگيرد در زمان لازم ادعاي خسارت مي‌کنيم.

وي افزود: تمام تلاش ما اين است که مانع دسترسي آمريکا به اموال‌مان شويم.

اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان در مصاحبه مطبوعاتي مشترک با نيکولا پوپسکي، وزير امور خارجه مقدونيه که براي اولين بار بعد از استقلال اين کشور در رأس هيأتي تجاري و اقتصادي در اين سطح به ايران سفر کرده است، اظهار کرد: خوشحال هستيم که امروز ميزبان وزير امور خارجه مقدونيه هستيم. براي اولين بار است که از زمان استقلال مقدونيه ما يک مهمان رسمي در اين سطح در ايران داريم.

وزير امور خارجه کشورمان در اين نشست در پاسخ به سوال خبرنگاري در ارتباط با حکم اخير دادگاه آمريکا مبني بر مصادره 2 ميليارد دلار از اموال ايران، اظهار کرد: اقدامات و آراي خلاف حقوق بين‌الملل دادگاه‌هاي آمريکا عليه ايران سابقه طولاني دارد. در اواسط دهه هفتاد يعني در سال 1996 کنگره آمريکا قانون مصونيت‌هاي ديپلماتيک را از ديدگاه خود اصلاح کرد که از نظر ما اين موضوع نقض اين قانون است. بر اساس اصلاحي که آنها انجام دادند اين اجازه به دادگاه‌هاي آمريکايي داده شد تا دادگاه‌هاي اين کشور بتوانند ادعاهايي را در مورد کشورهايي که در ليست وزارت امور خارجه آمريکا به عنوان حاميان تروريست ذکر شده است، مطرح کنند. در پي اين موضوع دعاوي متعددي مطرح شد و مجلس شوراي اسلامي نيز در همان زمان در اقدام مقابله به مثل قانوني را تصويب کرد که اتباع ايراني مي‌توانستند در دادگستري ايران عليه اقدامات آمريکا طرح دعوي کنند.


 سفر رئيس جمهور آفريقاي جنوبي به اصفهان 


 حضور اوباما و مرکل در آيين گشايش نمايشگاه سالانه هانوفر آلمان  


 سرمقاله 

 حسرت‌هايي كه گذشت، غفلت‌هايي كه ادامه دارد

حميدرضا عسگري

شايد گفتن از گذشته‌ها دردي از وضعيت حال درمان نكند، اما براي تذكر بر تجربه‌هاي پيشين لازم است و تكرار آن مي‌تواند زنگ هشداري براي مديران و برنامه ريزان كنوني كشور باشد. بسيار تلخ است كه در اين موضوع تامل كنيم كه بيش از نيمي از درآمد كل تاريخ نفت كشور در هشت سال صرف شد و در پايان نه تنها پيشرفتي در وضعيت مالي ملت و كشور ايجاد نگرديد، بلكه اقتصاد تا ورطه ورشكستگي پيش رفت و مردم همچنان با سختي امرارمعاش مي‌كنند.

دلارهاي نفتي كه بايد صرف سرمايه گذاري در صنعت، توليد، كشاورزي و تجارت مي‌شد، باآتش فساد آميخته گرديد و چاشني بي مدريتي خاكستر آنها را به باد داد. آنچنان شد كه امروز در هر حوزه‌اي خبرهاي ناگواري از اقدامات ناصحيح و يا تخلفات مالي به گوش مي‌رسد و بر افسوس ملت افزوده مي‌شود.

اخيراً نيز خبر تازه اي از سرمايه گذاري مسئولان دولت قبل در آمريكا به گوش مي‌رسد كه هنوز از كم و كيف آن اطلاع چنداني دردست نيست. اما نكته جالب موضوع، نگاه و نگرش تصميم گيرندگاني بوده است كه مجوز چنين امري را صادر كرده‌اند. كشوري كه مردمش براي معيشت روزانه و فرار از بيكاري نيازمند يك وام 10 تا 20 ميليوني است، برخي مسئولانش دوميليارد دلار در آمريكا اوراق قرضه مي‌خرند تا چه تحولي صورت گيرد؟ آيا اين اقدام در جهت حمايت از مستضعفان و افزايش رفاه مردم صورت گرفته؟! مگر آمريكا همان كشور متخاصمي نيست كه در هر حالتي درپي ضربه زدن به منافع ايران و ارزش‌هاي انقلاب است؟!

شايد بيش از اين قلم ما توان بازكردن اين موضوع را نداشته باشد و از اين جا به بعد چشم به اقدامات مسئولان قضائي مي‌دوزيم تا مسائل مربوط به اين موضوع بررسي و دادرسي قرار گيرد. اما محور اصلي بحث همانطور كه گفته شد تاكيد بر اشتباهات گذشته براي بازگشت از مسير انحرافي است.

در دولت‌هاي قبلي عزمي براي كمك و توسعه صنعت ديده نشد و امروز دستاوردهاي توليدي كشور شاهد بر اين مدعا مي‌باشند. اما بايد از دولت فعلي خواست تا اين رويه را تغيير دهد. دولت گذشته برنامه‌اي براي توسعه صنعتي نداشت و دولت فعلي نيز با طرح برنامه‌هاي اقتصادي هنوز نتوانسته تغييري در روند قبلي دهد. شايد نگاه‌هاي دولت قبل و مسئولان امروزي متفاوت باشد، اما در ماهيت قضيه تغييري حاصل نشده و نتيجه يكي است!!.

امروز تمام مشكلات داخلي و خارجي كشور بر پايه‌ اقتصاد كشور نهاده شده و قوام بخش اين پايه، گسترش و توسعه صنعت و توليد داخلي مي‌باشد. مدام در مصاحبه‌ها، گزارش‌ها و سخنراني‌هاي داخلي و خارجي مسئولان در مورد رونق اقتصادي از طرق مختلف تاكيد مي‌شود، اما در عمل شاهد تعطيلي يا ورشكستگي اكثر صنعت گران و توليدكنندگان خرد و متوسط در شهرك‌هاي صنعتي هستيم.

كافي است مسئولان اقتصادي و صنعتي كشورسري به شهرك‌هاي صنعتي اطراف پايتخت بزنند تا متوجه ركود توليد كشور گردند. رونق اقتصادي زماني محقق مي‌شود كه توليدكنندگان كوچك و متوسط افزايش يابند و صنعت گران خرد به گسترش خط توليد دست پيدا كنند. چراكه سروپا ماندن صنعت گران كلان كشور كه همگي از سينه دولت ارتزاق مي‌كنند، نشاني براي رونق اقتصاد و توليد نيست.

بمب ساعتي بيكاري، مدام به لحظه انفجار نزديك تر مي‌شود و استارت آن در زماني زده شد كه با وجود درآمدهاي سرشار نفت زيرساخت‌هاي اقتصادي ايجاد نشد و كسي اهميت به اشتغال جوانان نداد. امروز نيز بيكاري افسارگسيخته تمام خانواده‌هاي ايراني را رنج مي‌دهد، اگرچه دولت اقداماتي را براي ايجاد شغل در دست اجرا دارد، اما بازهم نمي‌توان تاثير و تغيير در روند گذشته يافت.

منكر نگاه منطقي تيم اقتصادي كشور به معضلاتي همچون بيكاري و ركود توليد نيستيم، اما به عمل كاربرآيد و تا وقتي مردم تغييري درزندگي روزمره احساس نكنند و شاهد بهبود وضعيت مالي خود نباشند، نمي توان مهر تاييد بر عملكردهاي اقتصادي زد.

تنها برگ و امتيازي كه دولت فعلي در دست دارد و آن را از اقدامات غيرمسئولانه در سال‌هاي گذشته مبري مي‌سازد، اعتماد واميدي است كه مردم به برنامه‌هاي اعلامي كابينه دارند. اگر امروز حسرت سال‌هاي گذشته را مي‌خوريم، نبايد با غفلت از آن اشتباهات، راه و رويه قبلي تكرار شود. لذا مسئولان بايد تامل كنند و به خود تذكر دهند كه هنوز تغيير ملموسي در وضعيت اقتصاد كشور و ملت حاصل نشده، پس نبايد به گونه‌اي رفتار كرد كه اعتماد و اميد جامعه از دست برود و درآخر تفاوت و تمايزي ميان عملكردهاي فعلي و سال‌هاي گذشته قرار ندهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته