جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5259


چرا شب اول در مکان هاي جديد مشکل تر مي‌خوابيم؟


لباسي که ضربان قلب را اندازه مي گيرد


سنگي که از قوانين فيزيک پيروي نمي کند


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 چرا شب اول در مکان هاي جديد مشکل تر مي‌خوابيم؟ 

 
از نظر پروفسور ساساکي انسان ها با تمرين مي‌توانند ياد بگيرند که چگونه از شر اين بي خوابي ها خلاص شوند و مغز خود را از حالت نگهبان شب درآورده و به خوابي راحت و عميق بروند.دانشمندان آمريکايي راز مشکل خوابيدن يا بي خوابي در شب اول در مکاني تازه را کشف کردند.

به گزارش عصر ايران به نقل از سي ان ان نتايج تحقيقات دانشمندان آمريکايي در يک لابراتوار با بررسي خواب 35 نفر در طي مدت يک هفته نشان داد دليل اصلي بي خوابي يا بد خوابي افراد در مکان هاي "جديد" يا "ناآشنا" به فعاليت بيشتر بخش چپ مغز در طي خواب شبانه در اين مکان هاي جديد به عنوان "نگهبان شب " بستگي دارد.

در ارزيابي هاي دانشمندان از اسکن هاي فعاليت مغزي 35 نفر مشخص شد بخش چپ مغز آنها در طول مدت خواب به دليل رصد کردن صداها به منظور نگهباني در برابر تهديدات احتمالي در يک مکان تازه و ناشناس مانع عمده خواب راحت شبانه در مکان هاي تازه و ناآشنا است.

گفتني است مطالعه روي برخي موجودات دريايي و پرندگان نيز نشان مي دهد آنها نيز مانند انسان ها وضعيتي مشابه دارند و در مکان هاي تازه و غريب اختلال خواب دارند.

نهنگ ها و دلفين ها نيز به هنگام خواب حساسيت يک طرف مغز آنها بيدار مي ماند.

پروفسور "يوکا ساساکي " از دانشگاه "براون " نتايج تحقيقات خود را در اين زمينه با انتشار مقاله اي در نشريه " کورنت بيولوژي" تشريح کرده است. اين دانشمند آمريکايي در تشريح دليل بي خوابي در مکان هاي جديد اين عارضه را به دليل انعطاف پذيري فوق العاده مغز دانسته است.

از نظر پروفسور ساساکي انسان ها با تمرين مي توانند ياد بگيرند که چگونه از شر اين بي خوابي ها خلاص شوند و مغز خود را از حالت نگهبان شب درآورده و به خوابي راحت و عميق بروند.ساساکي به افرادي که معضل بي خوابي در شب اول در مکان هاي ناآشنا و جديد را دارند توصيه کرده است بالش خود را به همراه داشته باشند.

از نظر پروفسور ساساکي کمکي که بالش فرد به خواب راحت در مکاني ناآشنا مي کند اين است که مغز را تا حدود زيادي اقناع مي کند که مکان ناآشنايي نيستيم.


 لباسي که ضربان قلب را اندازه مي گيرد 

 
يک شرکت اروپايي با بکارگيري پارچه هاي رسانا در تي شرت هاي ورزشي آنها را به فناوري پوشيدني هوشمند تبديل کرده است.به گزارش مهر، محصول جديد پوشيدني Myzone نام دارد که قادر به اندازه گيري ضربان قلب شخص است. اين لباس هوشمند را مي توان شست و يا آن را تا کرد.

در سمت چپ اين لباس هوشمند از الياف رسانا و چند حسگر استفاده شده و با نصب يک برنامه بر روي گوشي هوشمند اين قابليت براي کاربر مهيا مي شود تا ميزان ضربان قلب خود را مشاهده کند.

در واقع اطلاعات قلبي که توسط حسگر ها به گوشي ارسال مي شوند، توسط اپليکيشن Myzone مورد تحليل قرار مي گيرند.

بکارگيري اين لباس حتي براي کساني که دچار بيماري قلبي هستند، مفيد خواهد بود و به آنها اين اجازه را مي دهد تا از ضربان قلب خود مطلع شوند تا در صورت نا منظم شدن ضربان قلب خود اقدامات اوليه را انجام دهند.

ساخت كفشي كه قادر به توليد الكتريسيته است

يك شركت ايتاليايي اقدام به توليد نمونه اوليه كفشي كرده كه قادر به توليد الكتريسيته از حركت كاربر است.

به گزارش روزشنبه گروه علمي ايرنا از ستادويژه توسعه فناوري نانو، ويبرام (Vibram) يك شركت ايتاليايي مشهور در حوزه توليد كفش است، اين شركت نمونه اوليه محصول جديد خود راكه قادر به تبديل انرژي حركتي به الكتريسيته است را رونمايي كرده تا از آن براي شارژ موبايل استفاده كند.

اين كفش با فناوري انحصاري شركت ويبرام ساخته شده و مؤسسه فناوري ايتاليا (IIT) نيز در اين پروژه به ويبرام كمك كرده است، علاوه براين، شركت اين‌استپ نانوپاور (InStep Nanopower) نيز در توليد اين محصول همكاري داشته است، اين‌استپ يك شركت آمريكايي است كه از فناوري‌ نانو در حوزه انرژي‌هاي تجديدپذير استفاده مي‌كند.

اين دو شركت ايتاليايي و آمريكايي با استفاده از فناوري‌ نانو، كفش‌هايي توليد كردند كه مي‌تواند حركت كاربر را به انرژي الكتريكي تبديل كرده و آن را ذخيره‌سازي كند.

از اين انرژي مي‌توان براي شارژ ادوات همراه نظير موبايل استفاده كرد.،در مركزاين كفش، يك قطعه الكترونيكي قرار داده شده‌است كه مي‌تواند انرژي الكتريكي توليد كند.

اگر كاربر با سرعت معمولي حركت كند، اين كفش قادر به توليد يك وات انرژي است، با 8 ساعت حركت كردن مي‌توان انرژي مورد نياز تلفن همراه را تأمين كرد، البته وزن كاربر نيز در ميزان انرژي توليد شده مؤثر است به طوري كه با افزايش وزن و سرعت حركت، ميزان انرژي توليد شده نيز افزايش مي‌يابد.

در اين كفش يك تراشه قرار دارد كه از طريق بلوتوث به ادوات الكترونيكي ديگر متصل مي‌شود به طوري كه امكان رصد شرايط كاربر نظير دماي پا، موقعيت و تعداد قدم‌ها قابل كنترل است، همچنين اطلاعات مربوط به سطح باتري كفش با استفاده از اين فناوري قابل كنترل است و مي‌توان از طريق تلفن همراه اين اطلاعات را به دست آورد.

علاوه بر شارژ، اين تلفن به يك پورت ميكروUSB مجهز است كه از طريق آن، انرژي را مي‌توان به ادوات ديگر منتقل كرد.

اين شركت ايتاليايي با شركت لنوو (Lenovo) قرارداد همكاري مشترك منعقد كرده‌است تا از سيستم GPS در اين كفش‌ها استفاده شود و اين سيستم به ادوات لنوو قابل اتصال باشد.


 سنگي که از قوانين فيزيک پيروي نمي کند  

 اگر چه دليل واقعي وجود اين سنگ همچنان کشف نشده اما چند فرضيه تا کنون به وجود آمده است. يک توضيح اين است که اين سنگ به طور طبيعي به اين صورت درآمده اما زمين شناسان چنين چيزي را بعيد مي دانند، چرا که فرسايش طبيعي نمي توانسته چنين شکل عجيبي را به وجود آورد.

برترين ها - براي بيش از 1300 سال اين سنگ بزرگ باعث شگفتي و حيرت اهالي Mahabalipuram، شهري ساحلي نزديک چنهاي(Chennai) در جنوب هند شده است. اين سنگ بر روي تپه اي با شيب 45 درجه مستقر شده و سطح کوچکي از سنگ که بر روي تپه قرار گرفته آنچنان تعادل آن را حفط کرده که اين سنگ حتي يک اينچ تکان نمي خورد. مردان و حتي فيل ها سعي در تکان دادن سنگ از اين حالت خطرناک داشته اند، اما تا کنون همه ي تلاش ها منجر به شکست شده است.

اهالي محلي به آن Vaanirai Kal (سنگ خداي آسمان) مي گويند، اما اين سنگ بيشتر به "کره ي کريشنا" (‘Krishna’s Butter Ball) معروف است و مي گويند غذاي مورد علاقه ي کريشنا يعني کره از بهشت به زمين افتاده است. اين سنگ که بر جاذبه ي زمين غلبه کرده با 6 متر ارتفاع و 5 متر قطر حدود 250 تن وزن دارد. عليرغم اندازه ي غول آسايش، اين سنگ بر روي يک سطح يک متر مربعي در شيب يک تپه ي کوچک در حومه ي Mahabalipuram محکم قرار گرفته است. به نظر مي آيد که هر لحظه ممکن است ليز بخورد و به ته تپه برود اما براي قرن هاست که همانجا باقي مانده است.

اگر چه دليل واقعي وجود اين سنگ همچنان کشف نشده اما چند فرضيه تا کنون به وجود آمده است. يک توضيح اين است که اين سنگ به طور طبيعي به اين صورت درآمده اما زمين شناسان چنين چيزي را بعيد مي دانند، چرا که فرسايش طبيعي نمي توانسته چنين شکل عجيبي را به وجود آورد. يک سطح اين سنگ کاملا صاف شده و شکل آن تقريبا مثل نيم کره است. فرضيه هاي عجيب و غريبي نيز وجود دارد که پيشنهاد مي کند که خدايان از بهشت اين سنگ را اينجا قرار داده اند تا قدرت خود را نمايان سازند و يا موجوداتي فرازميني هزاران سال پيش به اينجا آمده اند و اين سنگ را اينجا گذاشته اند.

Narasimhavarman پادشاهي که در سالهاي 630 تا 668 پس از ميلاد بر جنوب هند حکومت مي کرد اولين کسي بود که سعي کرد تا اين سنگ را جابجا کند. ظاهرا او ميخواسته اين سنگ را از پيکرتراش ها دور نگه دارد، اما حتي قوي ترين مردانش نتوانستند آن را جابجا کنند. در سال 1908 نيز آرتور لالي (Arthur Lawley) فرمانرواي مادراس (Madras) تصميم گرفت تا اين سنگ را جابجا کند، چرا که مي ترسيد که به پايين تپه حرکت کرده و شهري را نابود سازد. او هفت فيل را براي اين کار مامور ساخت اما برخلاف انتظارش سنگ ذره اي تکان نخورد.

اين سنگ هم اکنون يک نقطه ي توريستي پر طرفدار است که هزاران گردشگر را هر سال به خود جذب مي کند. بازديد کنندگان هم براي تکان دادن اين سنگ تلاش مي کنند. سنگ که البته تکان نمي خورد، ولي عکس هاي خوبي نصيب گردشگران مي‌شود.


 عجيب و جالب 

 کشف رنگارنگترين ميوه دنيا

ميوه جنگلي آفريقايي که از ظاهري بسيار متفاوت و زيبا برخوردار است به عنوان رنگارنگ‌ترين گونه زيستي که تا کنون در جهان کشف شده، معرفي شد.

ميوه امپرسيونيسم

بازتاب رنگ‌هاي مختلف از سلول‌هاي پوسته اين ميوه ظاهري مشابه آثار امپرسيونيسم به آن داده است

اين ميوه کوچک بر روي گياه «پوليا کاندنساتا» در محدوده‌هايي از جنگل‌هاي اتيوپي، آنگولا و موزامبيک رشد مي‌کند.

فيبرهاي سلولوزي

رنگ‌هاي عجيب اين ميوه به واسطه تعامل نور با رشته‌هاي بسيار کوچک سلولوزي که در ديواره سلولي اين ميوه به شکل لايه‌هاي مارپيچي قرار گرفته‌اند، ايجاد مي‌شود.

اين ميوه کوچک کروي به رنگ آبي متاليک بوده و بر روي گياه «پوليا کاندنساتا» در محدوده‌هايي از جنگل‌هاي اتيوپي، آنگولا و موزامبيک رشد مي‌کند. سلول‌هاي اين ميوه مي‌توانند رنگ‌هاي مختلفي را بازتاب داده و ظاهري مشابه نقاشي‌هاي امپرسيونيسم که از مجموعه‌اي از لکه‌هاي رنگارنگ تشکيل شده‌اند، مي‌دهد.

عکسبرداري ميکروسکوپي از اين ميوه پوسته رنگين‌کماني آن را به خوبي آشکار کرده‌است، پوست خاص اين ميوه باعث مي‌شود رنگ آن با تغيير زاويه نور تغيير پيدا کند. رنگ‌هاي عجيب اين ميوه به واسطه تعامل نور با رشته‌هاي بسيار کوچک سلولوزي که در ديواره سلولي اين ميوه به شکل لايه‌هاي مارپيچي قرار گرفته‌اند، ايجاد مي‌شود.

فاصله ميان اين لايه‌ها از سلولي به سلول ديگر تغيير پيدا مي‌کند و اين موضوع باعث تغيير نور بازتابيده شده از زواياي مختلف و ايجاد ظاهري پيکسل دار و رنگارنگ در ميوه مي‌شود. به گفته محققان هريک از سلول‌هاي اين ميوه نور را به سمت راست يا چپ بازمي‌تابانند، ويژگي که براي يک سلول بسيار غير عادي است.

به گفته محققان رنگ اين ميوه ابزاري براي جلب توجه حيواناتي است که به گرده‌افشاني کمک مي‌کنند. به اين شکل رنگ عجيب ميوه بدون اينکه گياه ماده غذايي براي حيوانات داشته باشد،‌ توجه آنها را جلب کرده و به پراکنده‌سازي گرده خود کمک مي‌کند. رنگ اين ميوه همچنين مي‌تواند توجه حيواناتي که لانه‌هاي خود را تزئين مي‌کنند، به خود جلب کند.

منبع:takna

بلندقامتان حيات وحش

زرافه که به شتر، گاو، پلنگ، معروف است، حيواني با وجوه مشترک و در عين حال متضاد با ديگر حيوانات است. گردن و پا‌هاي او شبيه شتر، سر و شاخ، بدن، سم او شبيه گاو و شکل و رنگ پوست آن شبيه پلنگ است.

مشرق - زرافه حيواني خارق العاده با زباني‌ دراز است، او يک جانور آفريقايي، پستاندار، داراي پنجه و سم، بلندقدترين حيوان زمين و بزرگترين نشخوارکننده ‌است.

زرافه قدي بلند و هميشه سر به بالا دارد. قادر نيست به طور کامل از آنچه در زمين و زير پايش است، آگاه شود. به همين دليل، ممکن است، آسيب ببيند. سخت‌ترين کار براي اين موجود، خوردن آب است، او به سختي اين کار را انجام مي‌دهد.

زرافه نمي‌تواند از علف‌هاي سطح زمين تغذيه کند. به همين دليل رو به خوردن سرشاخه‌هاي درختان، به ويژه درختان نو رسته اقاقيا آورده است. گفته مي‌شود در مناطق زيستي و بومي اين حيوان آسيب زيادي به محيط زيست و طبيعت منطقه وارد مي‌شود، چرا که تغذيه او مانع رشد درختان مي‌شود.

زرافه که به شتر، گاو، پلنگ، معروف است، حيواني با وجوه مشترک و در عين حال متضاد با ديگر حيوانات است. گردن و پا‌هاي او شبيه شتر، سر و شاخ، بدن، سم او شبيه گاو و شکل و رنگ پوست آن شبيه پلنگ است.

با وجود اين، گوشت، شير و پوست او بر خلاف گاو، قابل استفاده نيست. صبر و بردباري و قناعت شتر را ندارد. در بيابان خار نمي‌خورد و بار نمي‌برد.

چابکي، چالاکي و غرور پلنگ را هم ندارد. اين حيوان معمولا کمياب است و به جز در برخي نقاط جهان که زيستگاه آن است در ساير نقاط بيشتر مردم او را در باغ وحش‌ها، تصاوير کتاب‌ها و فيلم‌هاي مستند، ديده و شناخته‌اند.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد گربه قادر نيست مزه شيرين را تشخيص دهد

آيا مي دانيد يک گرم سم مار کبري مي تواند 150 نفر را بکشد

آيا مي دانيد حس چشايي نوعي پروانه بزرگ 13 هزار بار دقيق تر از انسان است

آيا مي دانيد لاما شتر بدون کوهاني است که به هنگام عصبانيت بر صورت طرف مقابل تف مي اندازد.

آيا مي دانيد قلب گنجشک 100 بار در دقيقه مي تپد.

آيا مي دانيد فيل تنها حيواني است که مي تواند ايستادن روي سر و گردن را ياد بگيرد.

آيا مي دانيد يک موش کور 14 سانتي مي تواند در يک شب تونلي به طول 91/4 متر حفر کند.

سفره ماهي غول پيکر آب هاي شيرين

طبق برخي گزارشات زهر لقمه ماهي قرمز آنقدر قدرتمند بوده که در پاره اي از موارد بدنه قايق ها را سوراخ کرده است. البته بايد در نظر داشته باشيد که ماهي از اين سلاح خود به عنوان راهکار آخرش استفاده مي کند.

ديجياتو - در زمان هاي دور، ملوانان از وال هايي ميگفتند که بعضا با جزيره اشتباه گرفته مي شدند و حتي کشتي ها روي آنها لنگر مي انداختند و به نيروهاي خود دستور مي دادند که از کشتي پياده شده و ساعاتي را روي آنها قدم بزنند.

اما وقتي ملوانان روي اين جزاير آتش روشن مي کردند، جانور بيدار شده و با تکان هاي شديدي که به خود مي داد ملوانان را به زير آب مي برد. در سال 1990 ميلادي نيز وقتي دانشمندان نخستين بار با لقمه ماهي قرمز آب هاي شيرين جنوب شرقي آسيا برخورد کردند همين فکر به ذهنشان خطور کرد (اين آبزي مي تواند طولي در حدود 5 متر متر پيدا کند و وزنش نيز تقريبا به 590 کيلوگرم مي رسد).

اين جانور نيشي سمي به طول 38 سانتي متر دارد با اين حال، موجودي بسيار آرام است که به ندرت از نيش خود استفاده مي کند و دانشمندان اميدوارند که پيش از انقراضش به دست انسان آن را مورد موشکافي و بررسي دقيق قرار دهند.

اين آبزي احتمالا بزرگ ترين ماهي در آب هاي شيرين است اما نخستين گزارشات از وجود آن در اوايل سال 1980 ميلادي در روزنامه هاي تايواني منتشر شد. به سختي مي توان يکي از اين لقمه ماهي ها را ديد زيرا تمامي تجهيزات شکار و ماهي گيري را نابود مي کند و حتي در صورتي که بهترين تجهيزات را در اختيار داشته باشيد، چنانچه اين ماهي به قلاب بيافتد، خود را در بستر دريا دفن مي کند و ابدا بالا نمي آيد

در سال 2010 ميلادي، گزارشي منتشر شد دال بر اينکه يکي از اين ماهي ها بعد از 6 ساعت تلاش و زحمت مدام توسط 15 ماهي گير به دام افتاده است که اين خبر از يک سو توان بالاي ماهي را نشان مي دهد و از طرفي مهارت هاي قابل توجه آن ماهي گيرها. اين لقمه ماهي آنقدر نيرو دارد که مي تواند قايق ها را براي چندين کيلومتر در آب به دنبال خود بکشد و حتي آنها را با خود به زير آب ببرد.

طبق برخي گزارشات زهر لقمه ماهي قرمز آنقدر قدرتمند بوده که در پاره اي از موارد بدنه قايق ها را سوراخ کرده است. البته بايد در نظر داشته باشيد که ماهي از اين سلاح خود به عنوان راهکار آخرش استفاده مي کند.

زب هوگن يکي از زيست شناسان دانشگاه نوادا در اين باره مي گويد: اين موجودات کنجکاو هستند و مانند ديگر آبزيان به هيچ وجه خجالتي محسوب نمي شوند. او در ادامه گفت: ماهي ها معمولا دوست ندارند که به آنها نزديک شويد و در صورتي که زياد به انسان نزديک شوند در جاي خود ثابت مي شوند، اين در حالي است که لقمه ماهي از نزديک شدن به انسان باکي ندارد و در برخي موارد حتي عمدا به انسان نزديک مي شود.

البته اين به معناي بي توجهي کردن به نيش اين جانور نيست. وقتي نيش آن وارد بدن انسان مي شود به اين راحتي هم از آن خارج نمي شود و حتي کوچک ترين برش ايجاد شده توسط خارهايي که در پشت بدن آن وجود دارند مي توانند شديدترين درد را در بدن انسان ايجاد کنند.

اما سطح بيروني خارهاي بدن اين ماهي با غشاي نازکي پوشيده شده و در داخل آن غشا هم نوعي سم وجود دارد که درد زيادي را به انسان تحميل مي کند و حتي باعث ايجاد عفونت مي شود.

خود هوگان مي گويد: من هيچگاه مستقيما نيش اين جانور را دريافت نکرده ام اما يک بار به واسطه برخورد همين خارها با بدنم، خراش کوچکي روي پوستم ايجاد شد که بسيار دردناک بود. اما اگر بر حسب تصادف يکي از نيش هاي دردناک اين لقمه ماهي را دريافت کرديد، بايد بدانيد که محل برخورد نيش دچار تورم شده و دردناک مي شود و خود زخم نيز عفوني مي گردد و بهترين راه براي آرام کردن درد ريختن آب داغ روي آن است. با اين کار مقداري از ماده سمي نيز از داخل بدنتان خارج مي گردد.

در رودخانه ميکونگ که بزرگ ترين ماهي هاي دنيا را در خود جاي داده است، اين ماهي بزرگ ترين گونه به شمار مي رود. براي نمونه گربه ماهي ميکونگ يکي از آبزيان ساکن در اين رودخانه است که طولش به سه متر و وزنش به 294 کيلوگرم مي رسد با اين همه، در مقايسه با اين پهن ماهي کوچک تر است.

اين اکوسيستم طيف گسترده اي از ماهي ها و بي مهرگان نظير خرچنگ و ميگو را در خود جاي داده است و لقمه ماهي نيز مي تواند درست مانند کوسه ها با تشخيص ميدان هاي مغناطيسي به راحتي آنها را پيدا کرده و شکار نمايد. جانور ابتدا کارش را با نشستن روي طعمه و خفه کردن آن شروع مي کند و سپس طعمه را به داخل دهانش فرو مي برد و در آنجا با بافت هاي قدرتمندي دهاني اش آن را خرد مي کند.

اما تنوع زيستي باور نکردني در رودخانه ميکونگ و همچنين فضاي گسترده اي که براي سکونت موجودات مختلف دارد (در کنار اين حقيقت که ماهي ها در فضاي گرم زودتر رشد مي کنند) به لقمه ماهي امکان مي دهد که بيشترين رشد خود را در اين آبها تجربه نمايد.

با اين همه، اين ماهي غول پيکر و ديگر گونه هايي که در اين رودخانه زندگي مي کنند، با مشکلات عديده اي دست و پنجه نرم مي کنند. هوگان باور دارد که اين ماهي هاي بزرگ نقش تورنسل تست را براي سنجش ميزان سلامت کل اکوسيستم ايفا مي کنند و متاسفانه وضعيت خوبي را نشان نمي دهند.

آلودگي بالا و تخريب محيط سکونتگاه اين ماهي ها باعث شده که گربه ماهي و لقمه ماهي هاي اين منطقه به شدت در خطر انقراض قرار داشته باشند. بدتر از همه اينکه ماهيگيرها هم علاقه ويژه اي به صيد آنها دارند و حتي بعد از آنکه شکار خود را در آب رها مي کنند، به خاطر استرسي که به آنها وارد مي کنند، آنها را در معرض خطر مرگ قرار مي دهند.

خطر ديگر مجموعه داران و آکواريوم داراني هستند که اين ماهي ها را براي قرار دادند در داخل مجموعه هاي خود شکار مي کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته