جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5259


گزارش جديد از دخل وخرج خانوار


نهادهاي مالي


يادداشت


گمــرك


تريبون


 گزارش جديد از دخل وخرج خانوار 

 مرکز آمار ايران نتايج وضعيت هزينه و درآمد خانوارهاي شهري کشور در سال 93 را اعلام کرد که طي آن، هزينه ساليانه خانوار 23.4 ميليون تومان و درآمد نيز 24.1 ميليون تومان بود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مركزآمار، براساس نتايج اين طرح در سال 1393متوسط تعداد افراد خانوار 3.46 نفر بوده است. توزيع خانوارهاي نمونه بر حسب تعداد افراد خانوار، نشان مي‌دهد که خانوارهاي 4 نفري با 29.2 درصد، بيشترين و خانوارهاي 10 نفر و بيشتر با 0.2 درصد کمترين تعداد خانوارهاي نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهاي نمونه بدون فرد باسواد 5.8 درصد بوده است و خانوارهاي داراي 2 نفر باسواد با 27.4 درصد بيشترين سهم را در کل خانوارهاي نمونه داشته‌اند.

متوسط تعداد افراد شاغل خانوارهاي نمونه 0.9 نفر و متوسط تعداد افراد داراي درآمد 1.4 نفر بوده است. خانوارهاي داراي يک نفر شاغل با سهم 59.7 درصد از کل خانوارهاي نمونه، بيشترين و خانوارهاي داراي 5 نفر شاغل و بيشتر با 0.1 درصد، کمترين تعداد خانوارهاي نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهاي بدون فرد شاغل 25.7 درصد از خانوارهاي نمونه را تشکيل داده است.

بررسي فعاليت اصلي محل کار سرپرست خانوار حاکي از آن است که 11.6 درصد در بخش «ساختمان»، 11.0 درصد از سرپرستان خانوارهاي نمونه در هر يک از بخش هاي «صنعت» و «عمده فروشي، خرده فروشي، تعمير وسايل نقليه موتوري و موتور سيکلت ها و کالاهاي شخصي و خانگي»، 9.4 درصد در بخش «حمل و نقل، انبارداري و ارتباطات»، 4.5 درصد در بخش «اداره امور عمومي، دفاع و تامين اجتماعي اجباري»، 3.5 درصد در بخش «کشاورزي، شکار و جنگلداري»، 3.3 درصد در بخش آموزش، 35.8 درصد «غير شاغل» و 9.9 درصد در ساير فعاليت هاي اقتصادي اشتغال داشته اند.

نتايج طرح نشان مي دهد که در بين خانوارهاي شهري وضع شغلي سرپرست اغلب خانوارها مزد و حقوق بگير خصوصي و پس از آن کارکن مستقل است. در اين بخش ابتدا درصد خانوارهاي نمونه شهري بر حسب نحوه تصرف مورد استفاده خانوار نشان داده شده است. در سال 1393 نحوه تصرف بالغ بر 65.7 درصد خانوارهاي نمونه به صورت ملکي (ملکي عرصه و اعيان و ملکي اعيان) است.

بررسي خانوارها از نظر تعداد اتاق در اختيار آنها نشان مي‌دهد که 40.1 درصد خانوارهاي نمونه داراي 4 اتاق، 36.4 درصد داراي 3 اتاق، 12.4 درصد داراي 5 اتاق، 7.5 درصد داراي 2 اتاق، 2.9 درصد داراي 6 اتاق و بيشتر و 0.8 درصد داراي 1 اتاق بوده‌اند.

نتايج بررسي در سال 1393 نشان مي دهد 99.0 درصد از خانوارهاي نمونه از اجاق گاز، 98.1 درصد از تلويزيون رنگي، 94.1 درصد از تلفن همراه، 90.5 درصد از جاروبرقي، 83.6 درصد از ماشين لباسشويي، 52.7 درصد از ويديو، DVD و VCD، 56.0 درصد از يخچال فريزر، 48.3 درصد از چرخ خياطي، 46.0 درصد از يخچال، 45.6 درصد از اتومبيل شخصي، 39.5 درصد از پنکه، 39.2 درصد از رايانه، 22.0 درصد از فريزر، 15.3 درصد از موتورسيکلت، 11.5 درصد از راديو ضبط، ضبط و پخش صوت، 10.0 درصد از دوچرخه، 8.9 درصد از ماکروويو و فرهاي هالوژن دار، 5.0 درصد از راديو، 5.3 درصد از ماشين ظرفشويي، 3.3 درصد از کولر آبي متحرک، 1.1 درصد از کولر گازي متحرک و 0.7 درصد از تلويزيون سياه و سفيد استفاده کرده اند.

هزينه‌هاي خانوار

بر اساس نتايج اين طرح در سال 1393، متوسط هزينه سالانه يک خانوار شهري برابر 234865 هزار ريال بوده که از اين مقدار 24.7 درصد مربوط به هزينه هاي خوراکي و دخاني و 75.3 درصد مربوط به هزينه هاي غير خوراکي است.

متوسط هزينه سالانه خانوار شهري در مقايسه با رقم مشابه در سال 1392، 14.0 درصد افزايش يافته است. هزينه هاي خوراکي و دخاني خانوار در سال 1393 نسبت به سال 1392 معادل 5.8 درصد و هزينه هاي غير خوراکي معادل 17.0 درصد افزايش يافته است. در سال 1393 متوسط هزينه خوراکي و دخاني يک خانوار شهري، برابر 58126 هزار ريال بوده است که در مقايسه با سال 1392 به ميزان 5.8 درصد افزايش نشان مي دهد.

درآمدهاي خانوار

بر اساس نتايج به دست آمده، متوسط درآمد اظهار شده سالانه يک خانوار شهري در سال 1393، برابر 241318 هزار ريال بوده که نسبت به سال قبل، 18 درصد افزايش داشته است. بررسي منابع تامين درآمد خانوارهاي شهري نشان مي‌دهد که 51.4 درصد درآمد از محل درآمدهاي متفرقه، 32.3 درصد از مشاغل مزد و حقوق بگيري و 16.3 درصد از محل مشاغل آزاد تامين شده است.

بررسي متوسط درآمد سالانه يک خانوار شهري بر حسب فعاليت اصلي محل کار سرپرست خانوار نشان مي‌دهد، خانوارهايي که فعاليت اصلي محل کار آنها، بهداشت و مددکاري اجتماعي است با درآمد اظهارشده سالانه 353380 هزار ريال بيشترين درآمد و خانوارهايي که فعاليت اصلي محل کار سرپرست آنها خانوارهاي معمولي داراي مستخدم است، با درآمد اظهارشده سالانه 148089 هزار ريال کمترين درآمد را در سال 1393 داشته‌اند.

متوسط هزينه ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسي متوسط هزينه کل سالانه يک خانوار شهري نشان مي دهد که استان تهران با 323807 هزار ريال بيشترين و استان قم با 162228 هزار ريال کمترين هزينه را در سال 1393 داشته اند. بر اساس نتايج به دست آمده استان تهران با 262759 هزار ريال بيشترين و استان کرمان با 98059 هزار ريال کمترين متوسط هزينه هاي غير خوراکي سالانه يک خانوار شهري را در سال 1393 دارا مي باشد. استان کهگيلويه و بوير احمد با 87135 هزار ريال بيشترين و استان قم با 30353 هزار ريال کمترين متوسط هزينه خوراکي و دخاني سالانه يک خانوار شهري را نشان مي دهد.

همچنين استان تهران با 331658 هزار ريال بيشترين و استان کرمان با 167864 هزار ريال، کمترين متوسط درآمد سالانه يک خانوار شهري را در سال 1393 به خود اختصاص داده است.


 نهادهاي مالي 

 اگزيم بانك تركيه 400 ميليون دلار خط اعتباري به بانك توسعه صادرات اعطا مي كند

مديرعامل بانك توسعه صادرات ايران از اعطاي 400 ميليون دلار خط اعتباري توسط اگزيم بانك تركيه به بانك توسعه صادرات خبر داد و گفت: اين خط اعتباري براي واردات مواد اوليه كالا و اجراي طرح ها و پروژه ها در كشور است.علي صالح آبادي در گفت و گو با ايرنا، اضافه كرد: اين خط اعتباري ابتدا 350 ميليون دلار بود كه سپس به 400 ميليون دلار افزايش يافت. وي با بيان اينكه وزارت امور اقتصادي و دارايي ضمانت بازپرداخت اين خط اعتباري را برعهده دارد، گفت: بازپرداخت در زمينه مواد اوليه و كالاها دو ساله است؛ بازپرداخت در مورد خدمات نيز در هفت سال، از زمان آغاز استفاده اين خط اعتباري انجام مي شود.

ديدار آيت الله صديقي با مديرعامل و مديران بانک قوامين

مديرعامل بانک قوامين گفت: جهت تحقق اهداف کلان اقتصاد مقاومتي بايد همه تلاشي دگرگونه و اثربخش داشته باشيم و ضمن استفاده از تمام ظرفيت هاي ممکن از کوچک ترين هدر رفت ها جلوگيري نماييم.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك قوامين ،آيت الله کاظم صديقي عضو تشخيص مصلحت نظام و خطيب موقت نماز جمعه تهران در ديدار با مديرعامل ، قائم مقام و معاونين بانک قوامين، اقتصاد مقاومتي را يک استراتژي و روزنه رحمت دانست و تصريح کرد : شما در محور کاري خودتان اقتصاد مقاومتي را به عنوان يک راهبرد قرار دهيد و آن را عملياتي نماييد.

عضو هيات مديره بانک رفاه:

سهم بازار بانک رفاه در سالجاري افزايش يابد

عضو هيات مديره بانک رفاه همزمان با سفر استاني رئيس جمهوري و هيات دولت به استان سمنان از اداره امور شعب و شعب اين بانک در شهرستان سمنان بازديد کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، حسين رحمتي در بازديد هاي به عمل آمده طي سخناني گفت: همه ارکان بانک بايد با تلاش و فعاليت هاي اثربخش به رشد و تعالي سازماني کمک کنند.

امکان افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز با اينترنت بانک سينا

در راستاي اجراي سياست هاي توسعه اي بانک سينا در حوزه بانکداري الکترونيک و تسهيل و تسريع در انجام خدمات بانکي مورد نياز هموطنان، امکان افتتاح سپرده قرض الحسنه با استفاده از اينترنت بانک و اينترنت بانک همراه فراهم شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا در راستاي افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز در تمامي شعب اين بانک، به منظور تسهيل در ارائه خدمات بانک و ايجاد دسترسي بيشتر هموطنان، امکان افتتاح اين سپرده از طريق سامانه هاي اينترنت بانک و اينترنت بانک همراه سينا نيز ميسر شده است.


 يادداشت 

 چگونگي نجات كشور از وابستگي

قسمت اول

محمد حسين سدهي نيا

كارشناس پولي و بانكي

مدت ها بود موضوعي كه ازگسترش و پيچيدگي ويژه اي برخوردار بود فكر مرا به خود مشغول كرده بود و نمي دانستم چگونه و از كجا شروع كنم ،تا اينكه با شنيدن پيام نوروزي سال 1395 مقام معظم رهبري و رهنمودهايي كه تحت عنوان شعار سال (اقتصاد مقاومتي ،اقدام وعمل )مطرح فرمودند ،از آنجايي كه شعارها وقتي موضوعيت پيدا مي كند كه با برنامه ريزي صحيح از امكانات و منابع به نحو مطلوب بهره برداري شود ،برايم راهگشا شد ،كه به چه علت ما ازاين نعمت هاي خدادادي به نحو احسن و اكمل استفاده نكرده كه نتيجه آن نا كامي و حسرت شده است .

مرا بر آن داشت براي بررسي موضوع با توجه به ذخائرو منابعي كه در كشور و جود دارد از طريق مصرف مورد بررسي قرار دهم ،ما مي توانيم كل مصرف جامعه را به سه دسته تقسيم كنيم .1-مصارفي كه كلا با استفاده از مواد اوليه و امكانات داخلي در كشور تهيه و توليد مي شود .2- مصارفي كه بخشي از آن در داخل و بخشي ديگري براي جبران كمبودها از خارج تامين مي گردد.3- مصارفي كه كلا از خارج وارد مي شود .لذا با شنا سايي مصارف و دسته بندي كردن آنها به راحتي آمار نوع و تعداد كالا هايي كه در سال مصرف مي شود تنظيم و با بررسي اقلام متشكله آن با توسل به آيه شريفه (كلوا و اشربو ولا تسرفو )و با توجه به اينكه در نظام اقتصاد اسلامي برعكس نظام سرمايه داري كه به عناوين مختلف و تبليغات مردم را به مصرف بيشتر براي كسب در آمد بدون توجه به آثار مخرب آن تشويق مي كنند و اسراف گناهي كبيره است بايد توليد را درجهت تامين اساسي ترين نيازهاي ضروري مردم سوق داده شود و به منظور داشتن استقلال اقتصادي و حفظ عزت سياسي و فرهنگي بدون تحمل رياضت مشروط بر آنكه با برنامه ريزي از هدر رفتن امكانات جلوگيري كنيم، مي توان اقتصادي شكوفا و مرفه داشته باشيم .

ادامه دارد...


 گمــرك 

 ويژگي هاي تحول سازماني گمرك كشورهاي جهان

قسمت سيزدهم

دكتر مسعود كرباسيان

پيشرفت هايي نيز در كشور موزامبيك گزارش شده است.

به طوري كه مدت زمان ترخيص از موقع اظهار تا اجازه ترخيص از 18 روز در سال 2000 به 8 روز در سال 2002 كاهش يافته بود.

ترخيص گمركي در پرو در حال حاضر بين 24 ساعت براي مسر قرمز و 12 ساعت براي مسير نارنجي و يك ساعت براي مسير سبز زمان نياز دارد.

در فيليپين زمان متوسط ترخيص بين 18 تا 20 ساعت براي كالاهاي وارداتي توسط تجار خوشنام بسته به رنگ مسير متفاوت است.

در تركيه 72 درصد واردات تا مدت 24 ساعت و 83 درصد كالاها تا 48 ساعت ترخيص مي شوند.

در اوگاندا، با ساده شدن رويه ها، ترخيص گمركي براي يك محموله يكپارچه يك روز و براي يك محموله پيچيده حداكثر 3 روز طول مي كشد.

در غنا زمان متوسط ترخيص در فرودگاه بين المللي كوتوكا از 3 روز به چهار ساعت و مدت بررسي اسناد گمركي كه در گذشته 24 ساعت زمان مي برد، به چند دقيقه كاهش يافته است.

در بندر تما، زمان ترخيص ميانگين يك هفته به چند روز كاهش يافت و در حال حاضر 14 درصد كالاها در همان روز اول ترخيص مي شوند و سي درصد ترخيص ها طي يك تا دو روز، چهل و پنج درصد ترخيص ها بين دو تا پنج روز و 11 درصد آنها بيشتر از پنج روز طول مي كشند.

بررسي اسناد گمركي به طور ميانگين 15 دقيقه و پرداخت هاي بانكي بعد از بهره برداري كامل شبكه گمرك غنا فقط ده دقيقه به طول مي انجامد.

واكنش هاي كاربران خدمات گمركي به اصلاحات صورت گرفته عمدتا مطلوب گزارش شده است.

همه با اين نكته موافق بودند كه عملكرد همه جانبه گمركات بهبود و فساد مالي كاهش يافته است.

در برخي كشورها پس از بهره مندي از فوايد اصلاحات، مخالفت هاي ابتدايي بعضي بازرگانان در اصلاح گمركات جاي خود را به موافقت داد.

در كشورهايي كه گمركات به همكاري نزديك تر بخش خصوصي نياز داشتند، گشايش جديد، به طور وسيعي مورد تحسين قرار گرفت.

با وجود اين كاربران تاكيد داشتند كه نوسازي گمركات روند رو به پيشرفتي است كه مستلزم ادامه راه و مبادله تجربيات با تجارت مدرن در جهان امروز است.

ادامه دارد...


 تريبون 

 کارگران امسال حق مسکن مي‌گيرند

معاون روابط کار وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اعلام دليل تصويب نشدن حق مسکن سال گذشته، گفت: همه کارگران مشمول قانون کار امسال حق مسکن خود را دريافت مي کنند.سيدحسن هفده‌تن در مصاحبه با ايسنا، اظهار کرد: علاوه بر حقوق و دستمزدي که براي سال 95 کارگران مشخص کرديم از اول فروردين ماه حق مسکن قابل پرداخت خواهد بود و جزو مطالبات معوق قرار نخواهد گرفت.

وي افزود: در حال حاضر مبلغ حق مسکن، 20 هزار تومان است که در صورت تصويب افزايش 20 هزار توماني در هيات وزيران رقم 40 هزار تومان در فيش حقوقي کارگران اعمال خواهد شد.

هفده تن درباره علت عدم اجراي مصوبه حق مسکن سال گذشته نيز اظهار کرد: مصوبه بدوي در شوراي عالي کار تصويب شد منتها در دولت به دليل مباحث بودجه اي مسکوت ماند و امسال به دليل تقاضاي مجدد اعضاي شوراي عالي کار و موافقت وزير بررسي و تصويب اين مصوبه از سر گرفته شد.

به گفته معاون وزير کار، مکاتبات اوليه در اين خصوص آماده شده و پس از امضاي وزير، در هيات دولت به تصويب رسيده و از ابتدا امسال حتما پرداخت مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته