جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5259

سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر:
بايد در بازنگري مجازات اعدام قاچاقچيان به حذف مطلق فکر نکنيم


خبرها


يادداشـت


وقايع


 سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر:
 بايد در بازنگري مجازات اعدام قاچاقچيان به حذف مطلق فکر نکنيم 

 
سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن تاکيد بر بازنگري بر مجازات اعدام براي قاچاقچيان اظهار کرد: بايد در بازنگري مجازات اعدام به حذف مطلق فکر نکنيم بلکه مسدودسازي و کيفي‌سازي جدي آن مدنظر ما باشد.

به گزارش ايسنا، پرويز افشار در نشست علمي پژوهشي تحليلي بازنگري در مجازات اعدام موادمخدر و امکان جايگزيني آن که در دانشکده حقوقي دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد، با بيان اينکه در حال حاضر کشورهاي مختلفي در دنيا بر روي اين موضوع کار مي‌کنند، اظهار کرد: روز گذشته از نيويورک بازگشتيم و در اجلاس ويژه مجمع عمومي موادمخدر مباحثي مطرح شد اما بحث مجازات اعدام به سال 2019 موکول شد.

وي ادامه داد: يک رويکرد علمي متمرکز در اين زمينه وجود دارد که از طبي‌سازي مواد شروع مي‌شود و دسترسي راحت بيماران را به داروهاي ضد درد تضمين مي‌کند. در حال حاضر 80 درصد نيازمندان به داروهاي ضد درد، دسترسي مناسبي به اين داروها به علت رويکردهاي سختگيرانه ندارند اما در مقابل کساني که نبايد اين مواد را دريافت کنند به راحتي در دسترسشان قرار مي‌گيرد.

سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر با بيان اينکه در دنيا درباره مجازات اعدام براي قاچاقچيان موادمخدر سه نوع ديدگاه وجود دارد، گفت: ديدگاه نخست مربوط به کشورهايي چون مالزي و سنگاپور است که از مجازات اعدام دفاع مي‌کنند. ديدگاه دوم مربوط به کشورهايي است که مطلقا با اعدام مخالف هستند و ديدگاه سوم مربوط به کشورهايي است که يک نظر بينابيني در اين خصوص دارند و نظر ما به اين ديدگاه نزديک‌تر است.

افشار ادامه داد: بايد يک بررسي جدي درباره اثربخشي مجازات اعدام انجام شود. اگرچه بررسي جامعي در کشور در اين باره نداريم، اما مطالعات پراکنده نشان‌دهنده آن است که مجازات آن داراي بازدارندگي مطلوب نيست.

سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: در زمان جنگ تحميلي هرگاه مردم خدمت حضرت امام (ره) مي‌رسيدند ايشان مبارزه با موادمخدر را جزو اولويت‌ها مطرح مي‌کردند، اين اولويت‌گذاري بعدا توسط مقام معظم رهبري دنبال شد و مسوولان به سمتي برد که فکري جدي به حال موادمخدر کنند.

معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اينکه در همان زمان ستاد مبارزه با موادمخدر تشکيل شد و سياست راه‌اندازي آن ريشه‌کني موادمخدر بود، گفت: در آن زمان تصور مي‌شد با دستگيري قاچاقچيان، تعيين ضرب‌الاعجل براي ترک معتادان و ريشه‌کني از طريق اعدام، مي‌تواند ظرف سه سال مشکل را حل کند به همين خاطر عمر ستاد را سه ساله فرض کردند در حالي که اعتياد ريشه در تاريخ دارد و ردپاي آن در زمان‌هاي مختلف ديده مي‌شود. افشار افزود: هنوز کشوري را نمي‌شناسيم که قائل به ريشه‌کني به موادمخدر باشد بلکه همگي در مهار و کنترل آن تاکيد دارند.

وي به قانون مبارزه با موادمخدر نيز اشاره کرد و گفت: قانون موادمخدر جزو معدود قوانيني است که به علت فوريت‌ها، توسط مجمع تشخيص مصلحت نظام تصويب شد. نگاه در اين قانون بيشتر نگاه کمي به موادمخدر بود و باعث شد راه فرار براي قاچاقچيان پيدا شود و آنها به راحتي قانون را دور بزنند و افرادي واسطه و نيازمند را براي ترانزيت و حمل موادمخدر اجير کنند.

معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: متاسفانه اين افراد اکثرا نيازمند، فقير و محروم از رفاه اجتماعي هستند. 20 سال گذشته بررسي محدودي روي تعدادي از زندانيان محکوم به اعدام انجام شد و مشخص شد که اکثرآنها افراد دسته دوم و دسته سوم هستند.

افشار با بيان اينکه ما بايد در اين زمينه بازنگري جدي انجام دهيم، گفت: بايد به اين پرسش پاسخ داده شود که آيا مجازات اعدام بازدارندگي دارد يا خير؟ متاسفانه مطالعه‌اي در اين خصوص انجام نشده اما برداشت کلي اين است که اين مجازات علي‌رغم شدتي که دارد چندان بازدارنده نيست. از سوي ديگر خانواده‌هاي بسياري به اين افراد وصل هستند و به علت برچسبي که به آنها مي‌خورد ديگر نمي‌توانند زندگي خوبي در جامعه داشته باشند. در واقع خانواده هم گرفتار عوارض اجتماعي اعدام قاچاقچيان به ويژه خرده پاها مي‌شود و نظام اجتماعي به گونه‌اي سامان پيدا نکرده است که از خانواده‌هاي اين افراد حمايت مطلوب داشته باشد.

سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر با تاکيد بر اينکه آنچه که در کشور نياز داريم اين است که در بازنگري مجازات اعدام براي قاچاقچيان و حذف مطلق فکر نکنيم، اظهار کرد: بايد مسدودسازي و کيفي‌سازي مجازات مدنظر باشد. در مجامع بين‌المللي هم اعدام را به جرايم خشن محدود مي‌کنند.

معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با موادمخدر همچنين تاکيد کرد: مجلس بايد چاره‌اي بينديشد و به جاي مجازات اعدام به دنبال مجازات بازدارنده‌اي چون حبس‌هاي طولاني‌مدت با رويکرد بازتواني و تغيير فکر زندانيان باشد و همچنين کليه اموال ناشي از جرايم موادمخدري از فرد ضبط شود و صرف بزه‌ديدگاني شود که از فعل قاچاق صدمه ديده‌اند.


 خبرها 

 مجوز دادستاني به پليس در برخورد با رانندگان مست و بدحجاب

دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: پليس در جرايم مشهود مکلف به اقدام است. دادستاني تهران به پليس اذن داده با رانندگي در حال مستي، کشف حجاب بانوان در اتومبيل و رانندگي غيرمتعارف برخورد کند.

به گزارش مهر، عباس جعفري دولت آبادي در جلسه‌اي با حضور فرمانده و معاونان پليس راهور، معاونان دادستان و سرپرستان نواحي و سرپرستان دواير نظارت زندان دادسراي عمومي تهران، دادستان‌‌هاي شهرستان‌ها و روساي دادگاه‌هاي عمومي بخش استان تهران، گفت: پليس در جرايم مشهود مکلف به اقدام است و صرفاً در جرايم غيرمشهود بايد طبق دستور قضائي اقدام کند.

وي با تاکيد بر اينکه يکي از وظايف پليس، انجام وظيفه ذاتي خود است تاکيد کرد: شرب خمر از گناهان کبيره است و اخباري که از نواحي دادسراي ارشاد و راهور داريم، نشان مي‌دهد که در اين بخش بايد کار بيش‌تري انجام شود که از دو جنبه‌ آموزش مردمي و برخورد با جرم برخوردار باشد.

دولت آبادي با تأکيد بر اينکه تصادفات از مسائل مهم است که کنترل آن، انعکاس تلاش‌هاي پليس و دادسرا در پيش‌گيري از اين حوادث را در پي دارد و با اعلام اين که يکي از اقدامات دادستاني تهران طي چند سال اخير، رصد اخبار تصادفات و انعکاس برخي از اين موارد به مقامات مربوط بوده است، به برخي از اين آمارها اشاره کرد.

دادستان تهران گفت: همکاري و هماهنگي پليس و دادستان‌ها در مقابله با حوادث رانندگي از اين جهت که از علل عمده مرگ و مير در کشور است ضروري است.

جعفري با اعلام اينکه دادستاني تهران طي مجوزي به پليس اذن داده است که در سه مورد شامل رانندگي در حال مستي، کشف حجاب توسط بانوان در اتومبيل و رانندگي غير متعارف مانند ويراژ دادن، خودرو را متوقف و اقدامات لازم را جهت انعکاس مراتب به مقام قضايي به عمل آورند، اعلام کرد: در اين موارد پليس مکلف است طبق دستور صادره اقدام کند.

دادستان تهران با مهجور خواندن موضوع تصادفات در سيستم قضايي، اين جلسه را سر آغاز توجه دادسراي تهران به اين موضوع دانست و از سرپرستان نواحي و دادستان‌هاي شهرستان‌هاي تهران خواست با تشکيل چنين جلساتي با پليس ناحيه و حوزه قضايي خود، سعي در پيش‌گيري از وقوع حوادث رانندگي نمايند.

وي حضور قضات محاکم در چنين جلساتي را ضروري خواند و با اعلام اين ضرورت که پليس راهور لازم است آمار حوادث رانندگي را به طور ماهيانه براي دادستان ارسال کند، چنين اقدامي را زمينه‌ بررسي ميزان اختلاف آمار قضايي و آمار پليسي خواند. دولت‌آبادي راهکار ديگر جهت بهبود عملکرد پليس و دستگاه قضايي پيرامون حوادث رانندگي را آموزش و همايش تخصصي خواند و ضمن اين که رسيدگي تخصصي به پرونده‌هاي قضايي مربوطه را ضروري به شمار آورد، گفت: به عنوان نمونه، دادسراي راهور رسيدگي به پرونده‌هاي تصادفات در غرب تهران را بر عهده دارد و چنانچه زمينه‌هاي لازم فراهم شود، در شرق تهران نيز ناحيه‌اي از دادسرا براي رسيدگي به اين امر اختصاص خواهد يافت.


 يادداشـت 

 خودتان را سر ذوق آوريد

الهام فراهاني

در دوران كودكي همه ما زمان هايي بوده كه بسيار خوشحال و ذوق زده مي شديم و يا اتفاق هايي يا چيزهايي وجود داشت كه ما از ته دل احساس رضايت و خوشبختي مي كرديم مثل بازي هاي آن موقع دنبال بازي دوچرخه سواري و شنيدن قصه ايي ك از زبان پدر يا مادر خود مي شنيديم اما در اين ميان وقتي رفته رفته بزرگ مي شويم در چالش‌هاي زندگي و تلاطم هاي زندگي مي افتيم، مي گوييم كاش بچه مي مانديم وبزرگ نمي شديم اما جالب اين جاست تا زماني كه كودكي هفت ساله‌ايم رؤياي بزرگ شدن را در سر داريم و لحظه شماري مي كنيم اين ذات آدمي است كه هميشه از موقعيت خود گله مند است و احساس رضايت نمي كند .

اما ما بايد براي بقاي زندگي خود و جلوگيري از اين روزمرگي به خودمان اهميت دهيم و خودمان را بر سر ذوق بياوريم و با برنامه ريزي براي وقت خود زمان هايي را براي خوشحال كردن، خود اختصاص دهيم و به ياد دوران كودكي كه به كوچكترين بهانه اي ذوق زده مي شديم به خود اين زمان را بدهيم كه هنوز هم مي شود مثل دوران كودكي خوشحال بود و براي هر چيزي ذوق زده و خندان شد.


 وقايع 

 انهدام دو باند بزرگ مواد مخدر

فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان، از انهدام دو باند بزرگ مواد مخدر، کشف يک تن و 929 کيلو مواد افيوني و دستگيري پنج قاچاقچي خبر داد. به گزارش مهر، سردار حسين رحيمي گفت: ماموران انتظامي شهرستان زاهدان با انجام اقدامات فني و اطلاعاتي از فعاليت يک باند قاچاقچيان مسلح که اقدام به جا به جايي مواد مخدر به صورت گسترده مي کردند،مطلع شدند.

وي افزود: پس از شناسايي يکي از اعضاي اين باند،ماموران وي را به صورت نامحسوس تحت نظر قرار داده و پس از يک هفته اقدامات اطلاعاتي، محل دپو مواد مخدر را در يکي از روستاهاي حاشيه شهر زاهدان شناسايي کردند. سردار رحيمي تصريح کرد: با شناسايي محل دپو مواد مخدر ،ماموران در يک عمليات غافلگيرانه ضمن دستگيري يک قاچاقچي، 612 کيلو ترياک،272 کيلو مرفين،102 کيلو حشيش و يک قبضه سلاح کلاش با مهمات مربوطه را که به طرز ماهرانه در زير خاک مخفي شده بود، کشف و يک دستگاه خودرو سبک و دو دستگاه موتورسيکلت متعلق به اعضاي اين باند را توقيف کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته