جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5262

محمد علي كشاورز درجشن انجمن کارگردانان خانه تئاتر:
شعار بازيگري ما نجابت، شرافت و انسانيت بود


آخرين آمار فروش فيلم هاي سينمايي در حال اکران


اسکورسيزي با «جورج واشنگتن» در سينماها


«فريماه فرجامي» اين روزها چه مي کند؟


«يحيي سکوت نکرد » بهترين فيلم جشنواره تريپولي لبنان


اكران «هولوگرامي براي پادشاه» در آمريکا


بازيگري جايگزين «آنجلينا جولي» در يك فيلم


نمايشگاه بيست و نهم


ميز خبر


رد پاي قريحه


 محمد علي كشاورز درجشن انجمن کارگردانان خانه تئاتر:
  شعار بازيگري ما نجابت، شرافت و انسانيت بود 

 
مراسم تقدير از محمدعلي کشاورز و ولي‌الله شيراندامي در خانه هنرمندان ايران برگزار شد.

به گزارش آفرينش ، در جشن انجمن کارگردانان خانه تئاتر که در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ايران برگزار شد، از محمدعلي کشاورز و ولي‌الله شيراندامي تقدير به عمل آمد. از حاضران در اين مراسم مي‌توان به محمدعلي کشاورز، ولي‌الله شيراندامي، مجيد رجبي معمار، ايرج راد، جعفر والي، بهزاد فراهاني، نصرت‌الله وحدت، اسدالله يکتا، شهره سلطاني، مجيد قناد و.. اشاره کرد.

در اين مراسم مجيد رجبي معمار، مديرعامل خانه هنرمندان ايران، ضمن ارزشمند توصيف کردن بزرگداشت هنرمندان گفت: تقدير و سپاسگزاري از بزرگان را همه‌ي حکما و بزرگان دين توصيه کرده‌اند و عقل نيز به آن حکم مي‌کند. قدرداني از بزرگان مي‌تواند تبديل به الگويي براي نسل جوان شود تا از اين منش درس گرفته و آينده بهتري را براي مملکت خود رقم بزنند. نماد هنر تئاتر، دو صورتک خندان و گريان است و در ايام هفته تئاتر آمده‌ايم تا با شادي، ارادت را خود نسبت به دو شخصيت بزرگ عرصه تئاتر و بازيگري ابراز کنيم.

در ادامه اين مراسم و پس از پخش فيلمي کوتاه از زندگي و آثار ولي‌الله شيراندامي، با حضور مجيد رجبي‌معمار، هرمز هدايت و محمد بنايي از اين پيشکسوت عرصه تئاتر تقدير به عمل آمد. شيراندامي نيز طي سخناني کوتاه گفت: از هنرمندان و مسئولان برنامه تشکر مي‌کنم که با برگزاري اين مراسم موجب شدند بعد از 15 ماه بيماري بتوانم از خانه خارج شده و در اين مراسم شرکت کنم. کار در عرصه هنر و رسيدن به جايگاه فردي مانند محمدعلي کشاورز نيازمند عشق، تحصيل، گذشت و صبر است.

پس از آن فيلمي از آثار محمدعلي کشاورز به نمايش در آمد و در ادامه با حضور جعفر والي، ايرج راد، مجيد رجبي معمار و محمد بنايي با اهداء مداليوم خانه تئاتر به کشاورز از اين چهره پيشکسوت تئاتر و سينما و تلويزيون تقدير شد. محمدعلي کشاورز نيز لحظاتي براي حاضران در سالن سخن گفت. وي ضمن کسب اجازه از نصرت‌الله وحدت به‌عنوان پيشکسوت عرصه هنر، گفت: جعفر والي کارگردان اولين نمايشنامه‌اي بود که در تلويزيون اجرا کردم. ضمن اينکه همه‌ ما بايد دعاگوي دکتر مهدي فروغ، دکتر آريان‌پور و ديگر اساتيد دانشکده هنرهاي دراماتيک باشيم که خدمات فراواني به تئاتر مملکت کردند. شعار بازيگري ما در دانشکده هنرهاي دراماتيک «نجابت، شرافت و انسانيت» بود و اين را دکتر فروغ به ما آموخت.

ما هنرمندان در خدمت مردم هستيم و بايد براي مردم کار کنيم. محمدعلي کشاورز در پايان از حاضران خواست به احترام حميد سمندريان و هما روستا يک دقيقه سکوت کنند.


 آخرين آمار فروش فيلم هاي سينمايي در حال اکران 

 فيلم هاي کمدي همچنان بيشترين آمار فروش را از آغاز سال 95 تا کنون داشته اند.به گزارش خبرگزاري صدا و سيما ؛ هفته اول ارديبهشت روزهاي خوبي براي فروش فيلم هاي سينمايي بود. به گونه اي که در بعضي از شب ها بعضي از فيلم ها بيش از 100 ميليون تومان فروش داشتند.

در ميان فيلم هاي روي پرده سينما فيلم سينمايي«من سالوادور نيستم» به کارگرداني منوچهر هادي با فروش بيش از 13 ميليارد تومان در 100 سينماي تهران و شهرستانها و در 62 روز در صدر جدول فروش قرار دارد و در هفته گذشته توانست رکورد فروش شهر موش ها را جا به جا کند.

آمار فروش «50 کيلو آلبالو» به کارگرداني ماني حقيقي که از 26 اسفند پارسال در 93 سينماي تهران و شهرستانها اکرانش آغاز شد به مرز 9 ميليارد تومان رسيد.

فيلم سينمايي«باديگارد» به کارگرداني ابراهيم حاتمي کيا پر فروش ترين فيلم اجتماعي اين روزهاي سينماي ايران است. اين فيلم با نمايش 42 روزه در 27 سينماي تهران و 45 سالن شهرستانها 3ميليارد و 270 ميليون در تهران و 1 ميليارد و 850 ميليون تومان در شهرستانها و به مرز 5 ميليارد و 500 ميليون تومان رسيد.

فيلم «ابد و يک روز» به کارگرداني سعيد روستايي در 42 روز نمايش در 23 سينماي تهران و 20 سينماي شهرستانها 3 ميليارد و 920 ميليون تومان در تهران و 1 ميليارد و 450 ميليون تومان در شهرستانها فروخت.

فيلم سينمايي «خشم و هياهو» به کارگرداني هومن سيدي بعد از 6 هفته نمايش در13سالن سينماي تهران و 4 هفته نمايش در 8 سالن شهرستانها به ترتيب 930 و 140 ميليون تومان رسيد.

از 15 ارديبهشت بسياري از اين فيلم ها جاي خود را به فيلم هاي جديد مي دهند و نوبت دوم اکران بهار 95 آغاز مي شود.


 اسکورسيزي با «جورج واشنگتن» در سينماها 

 مارتين اسکورسيزي کارگردان سرشناس سينما فيلم زندگي «جورج واشنگتن» اولين رييس جمهور آمريکا را مي‌سازد. به گزارش ايسنا، مارتين اسکورسيزي، کارگردان اسکاري هاليوود در پروژه جديد خود به سراغ زندگي جورج واشنگتن اولين رييس جمهور ايالات متحده آمريکا مي‌رود.

اين فيلم که «ژنرال» نام دارد‌، درباره دوران جنگ‌هاي انقلابي و رهبري واشنگتن در اين برهه زماني است. گفته مي‌شود سازنده «گرگ وال استريت» براي نگارش فيلمنامه اين اثر با «آدام کوپر» و «بيل کالج» مذاکره کرده است. اين پروژه سينمايي پيش از اين قرار بود توسط «دارن آرنوفسکي»، ديگر کارگردان مطرح سينما ساخته شود.

«ژنرال» دومين فيلمي است که درباره زندگي اين شخصيت سياسي آمريکا ساخته مي‌شود. «ويرجينيايي‌ها» با بازي «بردلي کوپر» اثر سينمايي ديگري است که به زندگي «واشنگتن» پرداخته است.


 «فريماه فرجامي» اين روزها چه مي کند؟ 

 ايسنا: فريماه فرجامي بازيگر با سابقه سينماي ايران که در پرونده کاري‌اش آثار خاطره انگيزي ديده مي شود از بازي در فيلم جديد مسعود کيميايي خبر داد.اين بازيگر که سالهاست فعاليتي مقابل دوربين ندارد درباره اين روزهايش گفت: حالم خيلي خوب است و در کنار خانواده‌ام بسيار خوش هستم. بيشتر دوست دارم سفر بروم و قرار است بزودي با مسعود کيميايي کار کنم.

وي خطاب به مردم اظهار کرد: همه مردم ايران را دوست دارم و خوشحالم در کنارشان زندگي مي کنم.


 «يحيي سکوت نکرد » بهترين فيلم جشنواره تريپولي لبنان 

 ايلنا: فيلم سينمايي «يحيي سکوت نکرد» به کارگرداني کاوه ابراهيم پور برنده جايزه بهترين فيلم در بخش مسابقه جشنواره «تريپولي» لبنان شد.اين جشنواره 20 تا 27 آوريل (1 تا 8 ارديبهشت) در بيروت پايتخت لبنان برگزار شد و فيلم «يحيي سکوت نکرد» به کارگرداني کاوه ابراهيم پور جايزه بهترين فيلم بلند را از آن خود کرد.

فاطمه معتمد آريا، ماهان نصيري ندا، ندا جبرييلي، تورج منصوري، صالح ميرزا آقايي و... در «يحيي سکوت نکرد» به ايفاي نقش مي پردازند .


 اكران «هولوگرامي براي پادشاه» در آمريکا  

 مهر: فيلم «هولوگرامي براي پادشاه» که به وضعيت زندگي در عربستان، از جمله نابرابري حقوق زن و مرد، اعدام در ملاءعام و وضع کارگران مي پردازد به تازگي در سينماهاي آمريکا به نمايش درآمده است.

به نقل از يورونيوز، «هولوگرامي براي پادشاه» براساس رمان پرفروشي به همين نام نوشته دِيو اِگرز، داستان تاجري درگير روزمرگي را روايت مي کند که براي فروختن دستگاهي به پادشاه عربستان، راهي اين کشور مي شود. دستگاهي که مي توان با کمک آن به شکل مجازي در يک نشست حضور يافت.

تام هنکس در نقش اصلي اين فيلم ظاهر شده است.


 بازيگري جايگزين «آنجلينا جولي» در يك فيلم 

 خبرآنلاين: آليسيا ويکاندر در سري فيلم‌هاي «توم ريدر» نقشي را بازي خواهد کرد که با نام آنجلينا جولي شناخته مي‌شود.

آليسيا ويکاندر در اقتباس سينمايي از بازي ويدئويي «توم ريدر» نقش قهرمان اصلي داستان لارا کرافت را بازي خواهد کرد. لارا کرافت يکي از مهم‌ترين نقش‌هاي دوران فعاليت هنري ويکاندر تا امروز است.

آنجلينا جولي پس از دريافت اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل زن براي بازي در فيلم «دختر، ازهم‌گسيخته» پيشنهاد بازي در نقش لارا کرافت را دريافت کرد.


 نمايشگاه بيست و نهم 

 بازديد مسجدجامعي از روند آماده‌سازي نمايشگاه کتاب

احمد مسجدجامعي از روند آماده‌سازي نمايشگاه کتاب تهران بازديد کرد.به گزارش آفرينش به نقل از ستاد خبري بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، احمد مسجد جامعي عضو شوراي اسلامي شهر تهران در برنامه تهران گردي خود از شهر آفتاب محل برگزاري بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران بازديد کرد.

مسجدجامعي در اين بازديد با اشاره به برگزاري نمايشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب گفت: برگزاري نمايشگاه کتاب تهران در چنين فضايي بسيار خوب است. نمايشگاه کتاب تهران بيست و نه ساله است و در طول اين سال‌ها تجربيات بسياري از سر گذرانده است. اميدواريم اين دوره از نمايشگاه سنگ بنايي براي دوره‌هاي بعدي باشد.وي افزود: البته بايد تلاش شود کمبودها و نقاط ضعف نمايشگاه شناسايي و در دوره‌هاي بعدي نسبت به بر طرف کردن آن‌ها اقدام شود.

عضو شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به زيبا سازي‌هاي محيطي در فضاي نمايشگاه عنوان کرد: انصافا به لحاظ زيبا سازي فعاليت‌هاي بسيار خوبي در شهر آفتاب انجام شده است. مسير چهارباغ، ميدان فرهنگ، نمادهاي کتابخواني و... فضاي بسيار خوبي را در نمايشگاه براي بازديدکنندگان ايجاد کرده است.

بر اساس اين گزارش، مسجد جامعي در اين بازديد با نمايندگان تشکل‌هاي نشر، ناشران و ستاد اجرايي نمايشگاه ديدار کرد و در جريان آخرين پيشرفت هاي نمايشگاه قرار گرفت.

در ادامه اين برنامه بازديد، عضو شوراي اسلامي شهر تهران از سالن ناشران عمومي، سالن هاي کودک و نوجوان، ميدان فرهنگ و ديگر بخش‌هاي نمايشگاه بازديد کرد.

اعلام متراژ غرفه‌هاي بخش كودك و نوجوان نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران

بخش كودك و نوجوان در فضاي باز و در چادرهاي استاندارد نمايشگاهي برپا خواهد شد که امسال1000 مترمربع فضا نسبت به سال هاي گذشته کاهش داشته است.

انجمن فرهنگي ناشران کتاب کودک و نوجوان، مجري بخش کودک و نوجوان نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران امسال نيز با تشكيل كارگروهي، مسئوليت اين بخش را همچون سنوات گذشته در بيست و نهمين دوره نمايشگاه بر عهده گرفت.

بر اساس اين گزارش انجمن يادشده، بيش از 340ناشر براي ثبت‌نام اقدام كردند و به بيش از 280 ناشر که شرايط شرکت در نمايشگاه را داشتند غرفه تعلق گرفت. مبناي اختصاص غرفه به ناشران بخش كودك 40 عنوان كتاب اعلام شده است كه حداقل 15 عنوان آن بايد چاپ اول باشد و كتاب‌هاي تجديد چاپ در هر سال فقط يك عنوان محسوب مي‏‌شوند. عناوين مذكور از ابتداي سال 1391 تا 12 اسفند 94 به بعد و بر اساس اطلاعات خانه كتاب قابل پذيرش است. عرضه محصولات غيركتابي در غرفه‌‏ها بر اساس ضوابط اعلامي خواهد بود و مقررات نمايشگاه براي ناشران دولتي و بخش خصوصي يکسان است.

انجمن فرهنگي ناشران کتاب کودک و نوجوان اعلام کرده متراژ و هزينه اجاره غرفه ناشران از طريق سايت ثبت‌نام نمايشگاه از تاريخ 6/2/95 اعلام شده و ناشران تا پايان وقت اداري امروز شنبه 11/2/95 فرصت دارند اجاره بهاي غرفه را به صورت اينترنتي پرداخت و شماره غرفه و سالن خود را دريافت كنند.

سالن هاي کودک و نوجوان در قسمت شمال شرقي شهر آفتاب به شماره هاي 108 و 109 مي باشد

آغاز ثبت نام بن کارت خريد کتاب مهدهاي کودک

ثبت نام مهدکودک ها براي دريافت بن کارت خريد کتاب در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران آغاز شد.اين اقدام به منظور تجهيز کتابخانه مهدکودک هاي سه استان تهران، البرز و قم براي نخستين بار در نمايشگاه کتاب انجام مي شود. در روزهاي برگزاري نمايشگاه کتاب تهران تخفيف 50 درصدي به مهدکودک ها ارايه مي شود تا کتابخانه هاي خود را براي کودکان و مربيان مهدها تجهيز کنند.


 ميز خبر 

 ديدار مديران تئاتر فرانسه و هلند با مدير کل هنرهاي نمايشي

دو مدير تئاتر فرانسه و هلند که در هفته گذشته مهمان امور بين‌الملل اداره کل هنرهاي نمايشي بودند با مدير کل هنرهاي نمايشي ديدار کردند.به گزارش آفرينش ، نيک فوم بروج مدير گراند تئاترشهر گرونينگن و يکي از مديران هنري جشنواره نوردزين در شهر گرونينگن هلند به همراه ريچارد کاستلي يکي از تهيه کنندگان معتبر تئاتر در اروپا، امريکاي شمالي و کانادا که سابقه مديريت تئاتر هاي فرانسه ، تئاتر کرتي ، موبوژ و جشنواره‌هاي via و exit را در پرونده کاري دارد طي هفته اول ارديبهشت به تماشاي نمايش هاي روي صحنه تهران نشستند.

اين گروه که با هدف شناخت ظرفيتهاي نمايشي ايران در سفري يک روزه با هنرمندان و مسئولان تئاتر خراسان رضوي ديدار کرده و در تئاتر شهر مشهد به تماشاي نمايش «تاريکي» کار عبداله برجسته نشسته بودند در پايان سفر خود با مدير کل هنرهاي نمايشي ديدار کردند.در اين ديدار صميمانه، مهدي شفيعي در جريان نقطه نظرات نيک فوم بروج و ريچارد کاستلي درباره نمايشهاي روي صحنه قرار گرفت.

برگزاري تورهاي اجرا، چگونگي تامين هزينه ها، تعداد کمپاني هاي تحت حمايت دولت، رويکرد جشنواره هاي مختلف اروپا و امريکاي شمالي در دعوت از گروه هاي نمايشي ديگر کشورها، زمينه هاي برپايي کارگاههاي مشترک آموزشي، ايجاد فرصت هاي مطالعاتي بين المللي و آشنايي نزديک هنرمندان کشورهاي هلند، فرانسه و ايران از جمله موضوعاتي بود که در اين نشست مورد بحث و دقت نظر قرار گرفت.

سيف‌الله صمديان :

حال عمومي عباس کيارستمي خوب است

به گفته سيف‌الله صمديان، حال عمومي عباس کيارستمي که اين روزها در منزل دوران نقاهت پس از چند جراحي را پشت سر مي‌گذارد، مساعد است.سيف‌الله صمديان در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت جسماني عباس کيارستمي کارگردان سينماي ايران که به تازگي از بيمارستان مرخص شده است اينگونه گفت: همين که ايشان مرخص شده و در منزل حضور دارد نشان از اين دارد که حال عمومي‌اش بهتر شده است ضمن اينکه از قديم هم گفته‌اند «هيچ جا خانه آدم نمي‌شود» و حضور در منزل در روحيه فرد تاثير مثبت دارد.

وي افزود:اوضاع جسمي آقاي کيارستمي بهتر است و همه ما اميدواريم که 2- 3 ماهي که براي استراحت درنظر گرفته شده است هم به خوبي پشت سر گذاشته شود. در حال حاضر وي دردهاي ناشي از جراحي‌هاي پي در پي را تحمل مي‌کند.اين عکاس و مستندساز تاکيد کرد: يادمان باشد او در اين چند ماه چه دوران سختي را پشت سر گذاشته است و نياز به احياي قواي جسماني دارد.

صمديان با اشاره به اينکه عباس کيارستمي کسي است که در هر شرايطي که باشد به کارهاي هنري‌اش فکر مي‌کند، بيان کرد: اگر دست و پا و زبان عباس کيارستمي بسته باشد او در ذهنش کارهاي هنري‌اش را دنبال مي‌کند. همين روحيه باعث شده او اين روزها همکارانش را هدايت مي‌کند تا فيلم جديدش هم به سرانجام برسد.

اجراي نمايش "كروكوديل" در خانه موزه عزت الله انتظامي

نمايش «کروکوديل» به نويسندگي، تهيه کنندگي و کارگرداني محسن آزاد تا 31 ارديبهشت ماه ساعت 20 در خانه موزه استاد عزت الله انتظامي به روي صحنه مي رود.به گزارش آفرينش "، نمايش «کروکوديل» ماجراي آسايشگاهي است که در آن بيماران رواني نگهداري مي شوند و مدير اين آسايشگاه تصميم به فروش آن مي گيرد، اما در نهايت شخصي به نام مبارک که دم آسايشگاه سکني دارد به همراه بيماران رواني با کارهايي مانع از فروش آن مي شود و...

اميرحسين انصافي، الهه پورجمشيد، علي عطايي، محمد نوحيان، کوروش رخشنده پي، محسن قصري، باران ستوده، طاهره بهرامي، امير شهدوست، حامد کشميري و محسن آزاد در اين نمايش به ايفاي نقش مي پردازند.

نمايش «کروکوديل» تا31 ارديبهشت ماه هر شب ساعت 20 به اجراهاي خود در خانه موزه استاد عزت الله انتظامي واقع در قيطريه، بلوار اندرزگو، رو به روي بلوار کاوه، کوچه احمدي پلاک 28 ادامه مي دهد.


 رد پاي قريحه 

 دلبسته ...

دل بسته ام به تو،

زخيالم نمي روي

از آن زمان رو به زوالم

نمي روي

زيباي خفته اي تو ، و

بي طاقت است اشك

توآن كبوتري كه ز حالم، نمي روي

نقاش آسماني و نقشي كشيده اي

اي نقش مستند، زخيالم نمي روي

محمد مهدي پاكي


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته