جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5263


صنعت نفت به‌دنبال انتشار اوراق قرضه بين المللي


مشکلات بيمه و کشتيراني دليل کندي صادرات نفت


حساب بانکي پالايشگاه‌هاي ايران معمولاً 4 ماه از سال بسته است


معادلات انرژي


خبر


 صنعت نفت به‌دنبال انتشار اوراق قرضه بين المللي 

 
معاون سرمايه‌گذاري و تامين منابع مالي شرکت ملي نفت ايران از تلاش اين شرکت براي احياي رتبه اعتبارسنجي در موسسه بين المللي Fitch خبر داد و گفت: با عملي شدن اين اقدام، انتشار اوراق قرضه بين المللي به روشهاي تامين منابع مالي صنعت نفت افزوده مي‌شود.

به گزارش ايسنا، علي کاردر با بيان اين مطلب افزود: ارتباط شرکت ملي نفت ايران با موسسه اعتبارسنجي فيچ (Fitch)، حدود هشت سال پيش قطع شد و اکنون براي احياي رتبه اعتبارسنجي و فراهم شدن امکان انتشار اوراق قرضه بين المللي، نيازمند برقراري ارتباط دوباره و ثبت عضويت در اين موسسه هستيم که حداقل به هشت ماه زمان نياز دارد.

وي با اشاره به اين که اتکاي شرکت ملي نفت ايران به منابع داخلي مانند بانک مرکزي، اوراق مشارکت ريالي، صندوق توسعه ملي و ... در دولت گذشته به اوج رسيد که در تاريخ صنعت نفت بي سابقه بوده است، ادامه داد: ناگزير اين روند تاکنون نيز ادامه يافته؛ اما شرکت ملي نفت ايران در تلاش است با استفاده از روشهاي متنوع جذب سرمايه گذاري، تا حد ممکن از اتکا به منابع مالي داخلي بکاهد.

اين مقام مسئول ادامه داد: شرکت ملي نفت ايران با تنگناهاي مالي بسياري روبروست و براي رسيدگي به طرحهاي توسعه اي در چنين شرائطي، بايد هنر جذب سرمايه گذاري خارجي داشته باشيم و از روشهاي خلاقانه بهره گيريم.

کاردر، اخذ تسهيلات از بانکهاي خارجي را يکي از راهکارهاي جذب منابع مالي از خارج از کشور عنوان و اذعان کرد: با راهکارهايي که مدنظر قرار داده ايم، امکان جذب سرمايه گذاريهاي خارجي به تدريج فراهم مي شود و اميدواريم با تمهيدات انديشيده شده که البته ناگزير زمانبر است، از سال 96 به بعد، استفاده از منابع داخل کشور مانند تسهيلات بانک مرکزي يا منابع صندوق توسعه ملي به حداقل ممکن کاهش يابد.

معاون سرمايه گذاري و تامين منابع مالي شرکت ملي نفت ايران به استفاده از بند (ق) تبصره 2 بودجه سال 93 و همچنين ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير بودجه سال 94 به عنوان منبع تامين بخشي از سرمايه هاي مورد نياز اين شرکت اشاره کرد و گفت: بر اساس اين بندهاي قانوني، درآمد هر ميدان مي تواند به بازپرداخت سرمايه گذاران و يا ادامه فعاليتهاي توسعه اي در همان ميدان يا پروژه هاي همجواري که در يک بسته سرمايه گذاري از شوراي اقتصاد مجوز گرفته اند، اختصاص يابد.

کاردر با بيان اين که اين روش تامين منابع مالي، صرفا براي ميدانهاي مشترک غرب کارون و ميدان گازي پارس جنوبي مورد استفاده قرار مي گيرد، به پايگاه خبري وزارت نفت گفت: بر اين اساس، در پارس جنوبي، امکان استفاده از 40 درصد عوايد حاصل از فروش ميعانات گازي و در ميدانهاي غرب کارون نيز امکان استفاده از 50 درصد عوايد حاصل از ميدان فراهم شده است. وي تاکيد کرد: درآمدهاي شرکت ملي نفت ايران، حتي با نفت بشکه اي 70 دلار هم نمي تواند جوابگوي طرحهاي توسعه اي باشد و از اين رو استفاده از روشهاي متنوع براي جذب سرمايه گذاري اجتناب ناپذير است.


 مشکلات بيمه و کشتيراني دليل کندي صادرات نفت 

 
رويترز با اشاره به اينکه 2 محموله نفت ايران در راه اروپاست نوشت اکثر صادرات ايران از محل ذخاير است تا از محل توليد از ميادين و اين بدان معناست که ايران مي تواند در حفظ سطح صادرات با پايان يافتن ذخاير با چالش روبرو شود.به گزارش فارس به نقل از رويترز، دو پالايشگاه اروپايي قرار است که نخستين محموله‌هاي نفت خريداري شده از ايران پس از لغو تحريم‌ها را دريافت کنند.به گفته منابع آگاه، شرکت «ايپلوم» ايتاليا يک محموله يک ميليون بشکه‌اي نفت خام ايران را که نفتکش «پوئتيک» به سوي اين کشور حمل مي‌کند، رزرو کرده است. اين نخستين محموله‌اي است که پس از لغو تحريم‌ها به ايتاليا مي‌رود.منابع تجاري و کشتيراني نفت گفتند پالايشگاه يوناني «موتور اويل هلاس» نيز نخستين محموله نفت ايران پس از لغو تحريم ها را دريافت خواهد کرد. محموله اين پالايشگاه در نفتکش «کريتي بريز» در جزيره خارک در 20 آوريل بارگيري شده است.

اين دو پالايشگاه پيش از اعمال تحريم‌ها عليه ايران، از اين کشور نفت مي‌خريدند. پيش از تحريم‌ها، بيش از يک سوم صادرات نفت ايران به سوي اروپا مي‌رفت.

شرکت توتال فرانسه، سپساي اسپانيا و هلنيک پتروليوم يونان، محموله‌هايي از نفت خام ايران براي پالايشگاه‌هاي اروپايي در سال جاري رزرو کرده‌اند.ديگر پالايشگاه‌هاي اروپايي نظير ساراس و اني ايتاليا نسبت به خريد نفت ايران ابراز تمايل کرده‌اند اما به علت چالش‌هاي موجود در کشتيراني و بيمه، صادرات نفت ايران بسيار کندتر از آنچه ايران در نظر داشت پيش مي رود.

بر اساس آمار انرژي اسپکت، صادرات نفت ايران در ماه مارس به 1.90 و در ماه فوريه به 1.51 ميليون بشکه در روز رسيد.ريچارد مالينسون، تحليلگر انرژي اسپکت گفت: «خريداران به تدريج راه‌هايي براي مديريت موضوعات بيمه کشتيراني و مبادلات بانکي مي‌يابند... با پيوستن خريدارن بيشتر ما شاهد افزايش محموله ها به سوي اروپا خواهيم بود که قطعا يک هدف براي ايران است.»

مالينسون خاطرنشان کرد اکثر اين صادرات از محل ذخاير تامين مي‌شود تا از محل توليد از ميادين نفتي و اين بدان معناست که ايران مي تواند در حفظ سطح صادرات با پايان يافتن ذخاير با چالش روبرو شود.


 حساب بانکي پالايشگاه‌هاي ايران معمولاً 4 ماه از سال بسته است 

 يک مدير مسئول در شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي بسته شدن حساب هاي پالايشگاهها را مورد عادي در طي چند سال اخير دانست و گفت: آخرين باري که سازمان امور مالياتي اقدام به مسدود کردن حساب ها کرد مربوط به دو ماه پيش بود.به گزارش تسنيم، سازمان امور مالياتي در زمينه دريافت ماليات بر ارزش افزوده و ماليات هاي وضع شده بر روي فعاليتهاي پالايشي، در چند سال اخير اختلاف حسابهاي بسياري با 9 پالايشگاه نفت کشور و همچنين شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران پيدا کرده است.

به موجب اين اختلاف حساب ها، سازمان امور مالياتي بارها اقدام به بستن حساب هاي بانکي پالايشگاههاي کشور کرده و شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران نيز با مسدودي حساب از سوي اين نهاد مالي مواجه شده است.

پيگيري ها از چرايي به وجود آمدن اين مسئله نشان مي دهد که حساب بانکي پالايشگاه‌هاي ايران معمولاً 4 ماه از سال بسته است و يک مدير مسئول در شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران که نخواست نامش فاش شود، بروز اين مسئله را مورد عادي در طي چند سال اخير دانست و گفت: آخرين باري که سازمان امور مالياتي اقدام به مسدود کردن حساب ها کرد مربوط به دو ماه پيش بود.به گفته وي، اين مسئله به روالي عادي در کار شرکت هاي پالايشي تبديل شده به طوريکه هر چند وقت يکبار سازمان امور مالياتي حساب ها را مسدود مي کند و دوباره با رايزني ها، حساب ها باز و فعال مي شوند.


 معادلات انرژي 

 مشتريان جديد اروپايي براي نفت ايران

رويترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دو پالايشگاه اروپايي قرار است نخستين محموله‌هاي نفتشان را از ايران که با برداشته شدن تحريمها صادراتش را براي پس گرفتن سهم بازار بالا برده است، دريافت کنند.

به گزارش ايسنا، ايران پس از برداشته شدن تحريمهاي بين المللي در ماه ژانويه توليدش را افزايش داده و حاضر نشد در نشست 17 آوريل توليدکنندگان عضو و غيرعضو اوپک که براي مذاکره درباره فريز سطح توليد و حمايت از قيمتها در دوحه گرد آمده بودند شرکت کند. مذاکرات مذکور به دليل اعتراض عربستان به عدم مشارکت ايران بي‌نتيجه به پايان رسيد.

رويترز به نقل از منابع صنعتي گزارش داد شرکت ايپلوم (IPLOM) ايتاليا محموله اي به ميزان يک ميليون بشکه نفت از ايران خريداري کرده که توسط کشتي پوئتيک در راه ايتالياست.

منابع معاملات نفت و کشتيراني اظهار کرده اند پالايشگاه يوناني "موتور اويل هلاس" هم نخستين محموله نفت خريداري شده از ايران در دوران پساتحريم را که توسط کشتي کريتي بريز حمل مي‌شود دريافت خواهد کرد. اين محموله 20 آوريل از جزيره خارک بارگيري شد.

بر اساس اين گزارش، هر دو پالايشگاه پيش از اينکه تحريمهاي هسته اي عليه ايران صادرات نفت به اروپا را متوقف کند، مشتري نفت اين کشور بودند. شرکت توتال فرانسه، سپساي اسپانيا و هلنيک پتروليوم يونان امسال براي پالايشگاه‌هاي اروپايي خود از ايران نفت خريداري کرده اند.

ساير شرکتها شامل ساراس و اني ايتاليا براي خريد نفت ايران ابراز تمايل کرده اند اما به دليل مشکلات حمل و بيمه، صادرات نفت ايران کندتر از ميزان مورد هدف بوده است. صادرات نفت ايران در سال 2011 به بيش از 2.5 ميليون بشکه در روز رسيد و اين کشور را در آن سال دومين صادرکننده بزرگ نفت پس از عربستان سعودي ساخت اما صادرات ايران پس از تشديد تحريمها در سال 2011، به حدود يک ميليون بشکه در روز کاهش پيدا کرد. طبق آمار موسسه "انرژي اسپکتس"، واردات جهاني نفت ايران از 1.51 ميليون بشکه در روز در ماه فوريه به 1.90 ميليون بشکه در مارس افزايش پيدا کرده است.

به گفته ريچارد مالينسون، تحليلگر "انرژي اسپکتس"، خريداران به تدريجي راه‌هايي را براي کنار آمدن با مشکلات مربوط به بيمه نفتکش‌ها و مبادلات بانکي پيدا مي‌کنند و با جذب خريداران بيشتر، صادرات ايران به اروپا افزايش پيدا مي‌کند. با اينهمه وي خاطرنشان کرد بيشتر صادرات مذکور مربوط به ذخاير بوده و توليد ميادين نفتي نيست که به معناي دشوار بودن حفظ سطح صادرات براي ايران به دليل کاهش ذخاير خواهد بود.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس:

اختيار دو نرخي شدن بنزين دست دولت است

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه دولت مخالف دو نرخي شدن است گفت: با توجه به اينکه اجراي قانون در اختيار دولت است و دولت هم مخالف آن مي‌باشد مي‌تواند نسبت به دو نرخي يا تک‌نرخي بودن تصميم گيري کند.

محمد سعيد انصاري در گفت و گو با ايسنا در ارزيابي خود از دو نرخي شدن بنزين بر اساس قانون بودجه گفت: در جلسه کميسيون انرژي مصوب کرديم که فقط کارت سوخت باقي بماند بيشتر، کمتر و چند نرخي شدن اصلا نه هدفمان بود و نه تصويب کرديم.

وي افزود: بعد از مصوبه کميسيون، در تلفيق هم خوشبختانه مشکلي وجود نداشت تا اين که در صحن علني مجلس يکي از نمايندگان پيشنهادي را مطرح کرد که براساس آن قيمت بنزين چند نرخي مي‌شد اما نهايتا مجددا در کميسيون تلفيق بررسي اشکال اوليه تا حدود زيادي برطرف شد.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس خاطر نشان کرد: دولت مخالف دو نرخي شدن است و در قانون هم گفته است دولت مي‌تواند دو نرخي کند مي‌تواند هم اين کار را انجام ندهد. بنابراين اجراي اين قانون در اختيار دولت است. انصاري تصريح کرد:‌ دولت هم با توجه به مشکلات مردم و مسائل جانبي يا وجود زمينه‌اي فساد هيچ وقت حاضر نيست اين مشکلات زياد شود و با توجه به اينکه دولت مخالف دو نرخي شدن است دو نرخي نخواهد شد. نماينده مردم آبادان در مجلس در پايان ابراز کرد: اين مصوبه نبايد تصويب مي‌شد و همان روال تک نرخي باقي مي‌ماند، اما مردم هم نبايد نگران باشند فکر مي‌کنم دولت به سمت دو نرخي شدن نرود.

نفت ايران در آستانه معاملات 40 دلاري

با وجود شکست مذاکرات طرح «فريز» نفتي، قيمت اکثر شاخص‌هاي نفت جهان افزايش يافته و بهاي هر بشکه نفت سبک صادراتي ايران هم در محدوده معاملات 40 دلاري قرار گرفته است.

به گزارش مهر، با وجود عدم افزايش قابل توجه تقاضا براي طلاي سياه در بازارهاي کشورهاي مختلف آسيايي و اروپايي و افزايش ذخيره‌سازي نفت خام در اکثر کشورهاي بزرگ مصرف‌کننده، اما قيمت نفت روند صعودي در بازارهاي جهاني در پيش گرفته است.

بر اين اساس سياست جديد آمريکا مبني بر عدم افزايش نرخ بهره و تضعيف ارزش قيمت دلار، منجر به افزايش چند درصدي بهاي طلاي سياه در معاملات هفته گذشته شده است.

در حال حاضر قيمت اکثر شاخص‌هاي معتبر نفت خام جهان در محدوده بشکه‌اي 40 دلار معامله و پيش‌بيني مي‌شود در صورت هماهنگي بيشتر بين کشورهاي بزرگ توليدکننده نفت عضو اوپک و غير عضو اوپک همچون روسيه، عربستان سعودي، کويت، امارات، قزاقستان، ايران و عمان روند تثبيت و حتي افزايش قيمت نفت در معاملات هفته‌هاي آتي افزايش يافت. بر اين اساس با وجود شکست اجراي طرح فريز نفتي و افزايش بي‌سابقه توليد و صادرات نفت کشورهايي همچون عراق و ايران و از سوي ديگر کاهش تقاضاي فصلي در آستانه تابستان اما هماهنگي‌هاي به وجود آمده بين روسيه و عربستان به عنوان دو توليدکننده بزرگ نفت جهان کماکان تقويت‌کننده وضعيت قيمت‌ها در بازار نفت خواهد شد.

از اين رو در معاملات منتهي به 22 آوريل سال جاري ميلادي، قيمت هر بشکه سبد نفتي اوپک با 40 سنت افزايش به 38 دلار و 64 سنت رسيد، همچنين قيمت هر بشکه نفت خام شيرين وست تگزاس آمريکا با افزايش 42 سنتي در محدوده 41 دلار و 51 سنت معامله شده است.

قيمت هر بشکه نفت برنت درياي شمال هم با افزايش 67 سنتي در محدوده 42 دلار و 90 سنت داد و ستد شده، ضمن آنکه قيمت هر بشکه نفت عمان با افزايش 31 سنتي در محدوده 40 دلار و 14 سنت و شاخص نفت دوبي با افزايش 42 سنتي در محدوده بشکه‌اي 39 دلار و 72 سنت در بازار جهاني داد و ستد شده است. قيمت نفت خام‌هاي سبک و سنگين صادراتي ايران هم متأثر از افزايش قيمت‌ها در بازار جهاني در معاملات منتهي به 22 آوريل 2016 ميلادي گران شده به طوري که قيمت هر بشکه نفت سبک صادراتي ايران با افزايش 46 سنتي در محدوده 39 دلار و 32 سنت معامله شده است. علاوه بر اين، قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي ايران با افزايش 44 سنتي در محدوده 36 دلار و 95 سنت داد و ستد شده است.

اين در حالي است که با وجود افزايش چند سنتي قيمت نفت در معاملات هفته گذشته، متوسط قيمت صادراتي هر بشکه نفت خام سبک ايران 31 دلار و 91 سنت و قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي 29 دلار و 38 سنت بوده است.


 خبر 

 معاون وزير نفت:

عمليات اجرايي طرح‌هاي پتروشيمي تسريع شود

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران بر تسريع در روند عمليات اجرايي طرح‌هاي پتروشيمي با بهره‌گيري از تمام ظرفيتهاي موجود تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، مرضيه شاهدايي در حاشيه بازديد از طرح پتروشيمي لردگان در جمع مديران و کارکنان اين طرح افزود: روند اجرايي تمامي طرح‌هاي پتروشيمي به طور منظم رصد مي شوند و به دنبال ايجاد تحرک و شتاب در ساخت طرحهاي توسعه اي اين صنعت در سراسر کشور هستيم.

وي گفت: ساخت پتروشيمي لردگان پس از حدود 10 سال که با مشکلات مختلفي روبرو بود، طي چند ماه گذشته با تلاشهاي صورت گرفته از پيشرفت خوبي برخوردار شده و اين روند بسيار اميدوارکننده است.معاون وزير نفت در خصوص خريد تجهيزات و قطعات اين طرح پتروشيمي، ادامه داد: تامين تجهيزات و قطعه هاي مورد نياز اين طرح از محل توليد برترين سازندگان بين المللي مي تواند خبر خوبي براي ساير طرح ها باشد؛ اما بايد در نحوه سفارش و پايش برخي سازندگان خارجي دقت و توجه ويژه اي کرد.

وي با اشاره به اهميت استفاده از دانش و فناوريهاي پيشرفته در صنعت پتروشيمي اظهار کرد: روشهاي نوين مديريت و نيز سيستمهاي اجراي طرحها در صورت نهادينه شدن مي تواند شتاب در ساخت طرحهاي پتروشيمي را به دنبال داشته باشد و در اين مسير بايد از روشها و فناوريهاي نوين جهان استفاده کرد.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران با بيان اين که بخش مهندسي بايد در طرح پتروشيمي لردگان با جديت بيشتري فعال شود، گفت: همکاري مستمر ميان شرکتهاي داخلي و سازندگان ايراني همکار در پتروشيمي لردگان با توجه به برنامه ريزيهاي انجام شده براي ساخت اين طرح از اهميت بسياري برخوردار است.

شاهدايي با تاکيد بر اهميت تکميل زنجيره ارزش و توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي، از مديران طرح پتروشيمي لردگان خواست تا زمينه را براي توسعه اين صنايع در سطح منطقه بررسي کرده و امکان ساخت صنايع تکميلي را در صورت امکان فراهم کنند تا زمينه براي توسعه اقتصادي و نيز اشتغالزايي فراهم شود.

براساس گزارش شرکت ملي پتروشيمي، مجتمع پتروشيمي لردگان در زميني به مساحت 300 هکتار در شهرستان لردگان واقع در استان چهارمحال و بختياري منطقه فلارد در حال ساخت است. اين مجتمع به­ دليل دسترسي مناسب به منابع آبي و منابع گازي (نزديکي به سه­ خط لوله گاز کشوري) و همچنين دارا بودن زمين مناسب از نظر تسطيح و انجام کارهاي زيربنايي، از موقعيت مکاني مناسبي برخوردار است.

ذخاير نفت درجاي آزادگان شمالي 30 درصد افزايش يافت

مطالعات مهندسي نفت ميدان آزادگان شمالي حاکي از افزايش 30 درصدي ذخيره نفت درجاي اين ميدان نسبت به برآوردهاي طرح جامع توسعه (MDP) اوليه ميدان در سال 87 است.

محمدرضا اسدي، مدير مهندسي شرکت متن در گفتگو با شانا از جمله دستورکارهاي مديريت مهندسي نفت شرکت متن را تهيه و نهايي سازي، برنامه جامع توسعه ميدانها (MDP) و مطالعات مفهومي در رابطه با تاسيسات اعلام کرد و افزود: براين اساس پارسال MDP فاز 2 ميدان يادآوران نهايي شد و تنها بخش باقيمانده، مدت زمان اجراي کار و برآورد قيمت است که بايد نهايي شود.

وي با اشاره به مطالعات انجام شده درباره توسعه فاز 2 ميدان آزادگان شمالي، ادامه داد: برآوردهاي انجام شده حاکي از اين است که نفت درجاي اين ميدان 30 درصد بيش از برآوردهاي اوليه انجام شده در مطالعات MDP اوليه در سال 87 است.

مدير مهندسي نفت شرکت متن، نفت درجاي ميدان را يک واقعيت فيزيکي دانست که با انجام فعاليتهاي حفاري و اخذ اطلاعات جديد، برآوردها براساس مطالعات انجام شده با استفاده از اطلاعات جديد بدست آمده دقيق تر و به روز مي شود.

اسدي درباره عملکرد پارسال اين شرکت در بخش مهندسي نفت، گفت: سال گذشته با شروع حفاري حدود 100 حلقه چاه بيش از 250 هزار متر حفاري انجام شد که عمليات حفاري 60 حلقه چاه به پايان رسيده است و برخي از چاهها هم به توليد رسيده اند.

مصر مجوز انتقال نفت ايران از خط لوله «سومد» را صادر کرد

مصر برخلاف سياست‌هاي نفتي عربستان، مجوز تردد کشتي‌هاي نفتکش غول پيکر ايران به مقصد اروپا را از کانال سوئز به منظور استفاده از خط لوله «سومد» را صادر کرد.به گزارش مهر، دولت مصر مجوز تردد کشتي‌هاي نفتکش غول پيکر ايران به مقصد اروپا را از کانال سوئز به منظور استفاده از خط لوله «سومد» صادر کرد.

با صدور اين مجوز، عملا تلاش و برنامه‌هاي عربستان سعودي براي محدودسازي صادرات نفت خام ايران به کشورهاي اروپايي با شکست جديدي همراه شده و نفتکش‌هاي ايراني مي‌توانند از ظرفيت خط لوله سومد و کانال سوئز براي انتقال نفت خام استفاده کنند.بر اين اساس دوم آوريل سال‌جاري ميلادي، امکان استفاده و تردد کشتي هاي نفتکش ايران حامل نفت خام صادراتي به کشورهاي اروپايي از کانال سوئز و خط لوله نفتي «سومد» صادر شده است.

مديريت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي ايران امروز با انتشار گزارشي، اعلام کرد: ايران مي‌تواند از مسير کانال سوئز و خط لوله سومد محموله‌هاي نفت خام خود را به مقصد کشورهاي اروپايي صادر کند و مصر مجوزهاي لازم را صادر کرده است.در شرايط فعلي به طور متوسط روزانه حدود 500 هزار بشکه از نفت خام ايران روانه بازارهاي اروپايي مي شود که با صدور اين مجوز جديد امکان استفاده از کشتي هاي نفتکش ايراني براي صادرات به اروپا فراهم شده است.

در همين حال، نصرالله سردشتي مدير بازرگاني شرکت ملي نفتکش ايران فروردين ماه سال جاري، گفته بود: نخستين کشتي نفتکش ايراني در يکي از بنادر آفريقا پس از لغو تحريم‌ها پهلوگيري کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته