جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5264


خسارت ده‌ها ميليارد دلاري ايران به دليل عدم برداشت از پارس جنوبي


بازگشت غول‌ها به صنعت نفت ايران


معادلات انرژي


خبر


 خسارت ده‌ها ميليارد دلاري ايران به دليل عدم برداشت از پارس جنوبي 

 
يونس آرا گفت: اگر کشورهاي ذينفع طرح بهينه وجامعي براي توسعه ميدان و توليد و بهره‌برداري ارائه کنند مجموعا توليد بيشتري داشته و منافع طرفين لحاظ مي‌شود و هزينه‌هاي توليد نيز کاهش پيدا مي‌کند.

عبدالله يونس آرا کار‌شناس و تحليلگر بازار نفت در گفت‌و‌گو با ايلنا با اشاره به اينکه طي سالهاي گذشته تاخير در بهره برداري از ميدان گازي مشترک با قطر، فضا را براي بهره برداري بيشتر شريک ايران فراهم کرده است،گفت: آنچه مسلم است، هر طرفي که کمتر برداشت مي‌کند، بازنده است، اما تجربه نشان داده است که هر زمان که ما به ميزان برداشت قطر نزديک شده‌ايم اين کشور درخواست بهره‌برداري بهينه از ميدان را داده و تقاضا داشته که تعامل وهمکاري کنيم اما وقتي ما عقب افتاديم، هيچ دليلي براي همکاري ومساعدت براي توليد صيانتي ازمخزن نداشته‌اند.

وي تصريح کرد: براي بهره‌برداري ازميادين مشترک نفت و گاز دو رويکرد کلي وجوددارد. يکي اينکه کشورهاي ذينفع درمخازن هرکدام به تنهايي در جانب خود بدون توجه به اينکه با توسعه و توليد بهينه از مخزن چقدر مي‌توان از آن بهره‌برداري کرد شروع به حفاري، توليد وبرداشت مي‌کنند و حالت دوم اينکه براي توسعه مخزن طرح جامع مشترک ارائه مي‌شود و يک شرکت مشترک بين کشورهاي دارنده مخزن (معمولا) به نسبت سهمي که از مخزن دارند تشکيل شده و اين شرکت مسئوليت توسعه و بهره‌برداري از مخزن را عهده‌دارمي‌شود و چون توسعه‌دهنده و بهره‌بردار يک شرکت و هويت واحد است برنامه‌ريزي به گونه‌اي انجام مي‌شود که بيشترين ميزان بازيافت و برداشت از مخزن در طول عمر آن تحقق يابد.

يونس‌آرا توضيح داد: حالت اول، همان اتفاقي است که در پارس جنوبي و توسط همسايه ما کشور قطر انجام مي‌شود، يعني هرکس در سمت خودش چاه حفر مي‌کند و حداکثر توسعه ممکن را انجام داده و با حداکثر نرخ برداشت ممکن از مخزن شروع به بهره‌برداري مي‌کند که توليدي يکجانبه و بخشي‌نگر است و حالت دوم شرايطي است که طي آن مثلا انگلستان، نروژ و هلند از نفت و گاز درياي شمال برداشت مي‌کنند و به شکل مشارکتي که ذکر شد و با اجراي طرح توسعه بلندمدت و توليد صيانتي ميزان بيشتري سيالات نفت،گازوکانديسيت برداشت مي‌کنند.

وي ادامه داد: وقتي کشورهاي ذينفع باهم مشارکت کرده و طرح بهينه وجامعي براي توسعه ميدان و توليد و بهره‌برداري ارائه کنند مجموعا توليد بيشتري داشته و منافع طرفين لحاظ مي‌شود و هزينه‌هاي توليد نيز کاهش پيدا مي‌کند و با حفر تعداد کمتري چاه‌‌ همان ميزان برداشت را خواهند داشت، ضمن اينکه مجموع توليد در طول سالهاي عمر مخزن هم افزايش مي‌يابد و اين اتفاقي است که در ميادين نفتي درياي شمال افتاده است.

اين تحليلگر بازار نفت با اشاره به شرايط کنوني منطقه و برنامه ايران براي جبران عقب ماندگي از قطر در توليد و برداشت از پارس جنوبي اظهارداشت: درحال حاضر شرايط سياسي و بازار جهاني نفت تغيير و قيمت‌ها نيز کاهش پيدا کرده، لذا مشخص نيست که واکنش فعلي قطر چه خواهد بود،اما با جبران عقب ماندگي در توليد از ميادين مشترک، قطعا وزني که کشور ما درمديريت بازارهاي جهاني نفت و گاز دارد افزايش خواهد يافت و ما در کوتاه مدت و ميان مدت شاهد نتايج آن خواهيم بود.

وي خاطرنشان کرد: وقتي شريک ايران به صيانت توجهي ندارد براي ما نيز چاره وگريزي باقي نمي‌ماند جز اينکه به توليد حداکثري از مخزن بپردازيم.

يونس آرا ادامه داد: اگر کشورهاي همسايه ما هم مثل درياي شمال به بلوغ سياسي واقتصادي رسيده بودند که براي بهره‌برداري بهينه کنسرسيوم تشکيل دهند، برداشت‌ها يکطرفه نبود.اما شريک ما فاقد چنين درک اقتصادي و سياسي است و طي سال هاي اخير به صورت يکجانبه به برداشت از مخزن پرداخته است، لذا منافع ملي ما اقتضا مي کند که در حداقل زمان، بيشترين ميزان توليد ممکن را برنامه ريزي و اجرا کنيم.

وي ميزان خسارت ايران درعدم برداشت از پارس جنوبي را با توجه به برآورد‌ها و مفروضات مختلف موجود بالغ بر دهها ميليارد دلار اعلام کرد و گفت: به ضرس قاطع، جبران عقب ماندگي پارس جنوبي را بعد از برجام و تبعات آن بايد قوي‌ترين دستاورد اقتصادي صنعت نفت و حتي دولت يازدهم دانست.

اين کار‌شناس ارشد انرژي تاکيدکرد: درحال حاضر مهم اين است که عقب ماندگي در توليد جبران شود، چرا که انرژي مهم‌ترين برگ برنده ايران در صحنه اقتصادجهاني است و بي‌دليل نبود که در زمان وضع تحريم بر عليه کشورمان، جهت گيري اصلي به اين سمت بود که ايران را در بازار جهاني نفت و گاز کمرنگ کنند و متاسفانه در مقاطعي،توفيقاتي نيز حاصل کردند. اما صنعت نفت ايران، امروز در صدد احياي جايگاه تعيين کننده کشور در معادلات منطقه اي و جهاني انرژي است.


 بازگشت غول‌ها به صنعت نفت ايران 

 درحالي که در سال‌هاي گذشته و از زمان اجرايي شدن تحريم‌ها عليه ايران، شرکت‌هاي بزرگ نفتي فعاليت خود را در ايران متوقف کرده بودند، نمايشگاه نفت امسال که نخستين نمايشگاه نفت بعد از اجرايي شدن برجام است، به محل اعلام رسمي بازگشت غول‌هاي نفتي به ايران تبديل شده است.به گزارش ايسنا، در نمايشگاه امسال صنعت نفت شرکت هاي مطرحي که در چند سال اعمال تحريم ها از حضور در نمايشگاه بين المللي چشم پوشي کرده بودند، حضور خواهند داشت. پيگيري‌هاي ايسنا نشان مي‌دهد که در ميان اين شرکت ها نام توتال فرانسه، او ام وي اتريش، سايپم ايتاليا، لينکولن الکتريک، سولزر، قوچز، آرذرنر، زيمنس، لوک اويل و گازپروم به چشم مي‌خورد.

گفته مي‌شود استقبال شرکت هاي خارجي براي حضور در نمايشگاه بيست و يکم پس از برجام منجر به تقاضاهاي بيش از ظرفيت سالن هاي نمايشگاه بين المللي تهران شد به طوري‌که تمامي سالن ها و فضاي سرپوشيده و باز نمايشگاه زير بار نمايشگاهي رفته است. علاوه بر اين با توجه به ثابت بودن فضاي نمايشگاه و افزايش تقاضا، با مطالعاتي که روي مشارکت کنندگان انجام شد، شرکت هاي غير مرتبط با حوزه نفت و گاز از حضور در نمايشگاه منع شده‌اند تا فرصت در اختيار شرکت هاي تخصصي قرار گيرد.

آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد تعداد کشورهاي حاضر در نمايشگاه امسال همچون برندهاي شناخته شده جهاني در صنعت نفت و گاز نيز افزايش قابل ملاحظه اي داشته است. به طور مثال در نمايشگاه امسال علاوه بر پاويون کشورهاي چين، آلمان، اسپانيا، ايتاليا و فرانسه که سال گذشته نيز برقرار بودند، پاويون کشورهاي کره جنوبي، ترکيه، اتريش و فنلاند نيز اضافه شده است و علاوه بر مليت هاي سال گذشته شامل آلمان، اوکراين، چين، ايتاليا، امارات، ارمنستان، اتريش، بلژيک، فرانسه، هنگ کنگ، هند، مالزي، هلند، لهستان، امريکا، کانادا، ونزوئلا، کره جنوبي، روسيه، اسپانيا، ترکيه، انگلستان، آذربايجان، نروژ، برزيل، بلغارستان، روماني، ژاپن، نيوزلند، تايوان، اندونزي و فنلاند چند کشور مطرح ديگر از جمله سوئيس، موناکو، استراليا، سنگاپور، سوئد و پرتغال نيز در نمايشگاه حضور به هم مي رسانند که حاکي از افزايش کشورهاي جديد در نمايشگاه بيست و يکم است.

درحالي که از اهداف مهم برپايي نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي مي‌توان به مواردي مانند گام برداشتن در جهت خودکفايي، توسعه توانمندي صنعتگران، سازندگان، پيمانکاران و مشاوران ايراني درباره تامين نيازهاي صنعت نفت کشور و حضور در عرصه‌هاي بين‌المللي، ايجاد ارتباط موثر بين دولت، صنعت و دانشگاه، بهره‌گيري از فناوري‌هاي روز دنيا براي استفاده و بهبود عملکرد صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و توليد فرآورده‌هاي نفتي، ايجاد شرکت‌هاي پيمانکاري عمومي، برقراري تعامل و ارتباط با شرکت هاي بين المللي براي کسب دانش فني و تجربه آنها و همکاري سازنده اشاره کرد، نمايشگاه امسال قاعدتا بايد رويدادي متفاوت نسبت به سال‌هاي گذشته باشد.

حضور 634 شرکت خارجي در نمايشگاه نفت ايران از 35کشور جهان

نمايشگاه نفت امسال از خيلي جهات مي تواند نمايشگاهي خاص در تاريخ صنعت نفت ايران باشد. نمايشگاه بيست و يکم در شرايطي برگزار مي شود که جمهوري اسلامي ايران توانسته است فضاي جهاني را با اتخاذ شيوه هاي جديد ديپلماتيک به نفع کشور تغيير دهد و ضمن حضور فعال در عرصه همکاري هاي بين المللي زمينه مشارکت و همکاري اقتصادي و صنعتي را بيش از پيش فراهم آورد. اميد مي رود توسعه همکاري هاي جهاني و منطقه اي، بازار وسيع تري را با توجه به توان بالاي علمي و فني کشور در اختيار فعالان اين بخش قرار دهد.

در دوران پسا برجام به دليل فرصت هاي سرمايه گذاري بسياري که به منظور توسعه صنعت نفت ايران ارائه شده است، شرکت هاي خارجي و داخلي زيادي مشتاق به معرفي استعدادها و توانايي هاي خود در نمايشگاه هاي مختلف ايران به ويژه نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي شدند؛ به گونه اي که به گفته محمد ناصري، مدير بيست و يکمين نمايشگاه تعداد غرفه هاي ارزي امسال نسبت به سال گذشته افزايش چشمگيري داشته و از 546 غرفه به 791 غرفه رسيده است اين در حالي است که متراژ کلي فضاي سرپوشيده ناخالص نمايشگاه در سال گذشته 70 هزار مترمربع است که افزايش 10 هزار متر مربعي داشته است.

در نمايشگاه امسال نگاه ويژه به موضوع ديپلماسي انرژي و تاکيد بر توانمندي هاي ساخت داخل با تکيه بر اصول اقتصاد مقاومتي شده است؛ همچنين براساس اعلام مسئولان برگزاري نمايشگاه، سعي شده با تاکيد بر امر پژوهش و توسعه در صنعت نفت و اختصاص فضاي مناسب به گروه هاي پژوهشي در بخش هاي خصوصي و دولتي توسعه صنعت پژوهش محور مد نظر قرار گيرد و حضور فعال تشکل ها و گروه هاي صنعتي و بازرگاني به صورت تخصصي و ايجاد شرايط لازم و فضاي مناسب براي آنها از موارد تمرکز اين نمايشگاه بوده است.

از سوي ديگر، مسئولان برگزاري نمايشگاه معتقدند اين نمايشگاه فرصتي براي معرفي سياست هاي اجرايي وزارت نفت در زمينه توسعه صادرات در بخش هاي مختلف توليدي فرآورده هاي نفتي و خدمات فني و مهندسي و همچنين معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري در صنعت نفت و در صورت لزوم برگزاري سمينار تخصصي با حضور شرکت هاي خارجي حاضردر نمايشگاه است.


 معادلات انرژي 

 پتروشيمي لرستان سه‌شنبه افتتاح مي‌شود

پتروشيمي لرستان با ظرفيت سالانه 300 هزار تن اتيلن سبک و سنگين خطي روز 14 ارديبهشت ماه با حضور معاون اول رئيس جمهوري افتتاح مي شود.به گزارش ايسنا، شرکت پتروشيمي لرستان افزون بر اتيلن سبک و سنگين خطي، 30 هزارتن بوتن -1 خواهد داشت که قرار است روز سه شنبه 14 ارديبهشت ماه با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري به صورت رسمي افتتاح شود.

اين مجتمع پتروشيمي که با سرمايه گذاري 233 ميليون يورويي از محل تسهيلات بانک صنعت و معدن تکميل شده است، براي 580 نفر اشتغال فراهم مي کند و با راه اندازي صنايع پايين دستي اين رقم تا پنج هزار شغل افزايش پيدا خواهد کرد.

پتروشيمي لرستان طي سه مرحله راه اندازي شده که نخستين آن شامل سرويسهاي جانبي در شهريورماه سال 1392 بود، مرحله دوم مربوط به توليد بوتن -1 بود که در فروردين 1393 راه اندازي شد و مرحله نهايي اواخر پارسال بود که مربوط به پلي اتيلن سبک و سنگين خطي است.عمليات اجرايي شرکت پتروشيمي لرستان از مهرماه 1388 آغاز شد و بهره برداري رسمي آن قرار است 14 ارديبهشت ماه صورت گيرد.

شرکت صادرات گاز با کره جنوبي تفاهم‌نامه امضا کرد

نخستين يادداشت تفاهم همکاري نفتي ايران و کره جنوبي ميان شرکت ملي صادرات گاز ايران و شرکت گازکره جنوبي (COGAS) امضا شد.

به گزارش ايسنا، نخستين يادداشت تفاهم همکاري نفتي ايران و کره جنوبي را عليرضا کاملي و سيونگ هو لي، رئيس شرکت گاز کره جنوبي (کوگس) امضا کردند.

صادرات گاز ايران به صورت ال ان جي، بازار گاز، انتقال تجربه ها در زمينه تعاملات گازي محور اصلي اين يادداشت تفاهم بوده است؛ شرکت گاز کره جنوبي در سال 1983 ميلادي تاسيس شده است و از شرکتهاي اصلي وارد کننده ال ان جي در جهان به شمار مي رود.

کانگ هو اين، وزيرزمين، امور زيربنايي و حمل و نقل کره جنوبي که صبح امروز به ديدن زنگنه آمده بود، اظهار کرد: همزمان با سفر رئيس جمهوري اين کشور20 ميليارد دلار توافقنامه با ايران امضا مي شود.

بيژن زنگنه، وزير نفت نيز پس از ديدار امروز با بيان اين که خريد نفت کره جنوبي از ايران پس از لغو تحريمها 300 هزار بشکه افزايش يافته است، مقدار کنوني دريافت نفت اين کشور از ايران را 400 هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: فروش نفت به کره جنوبي باب نخست همکاري ميان دو کشور بود و مرحله بعدي اين همکاري مربوط به تامين مالي پروژه هاست که فکر مي کنم در اين سفر گشايش مهمي حاصل شود.

فروش نفت‌ و ميعانات گازي به کره‌جنوبي 4 برابر شد

وزير نفت از افزايش 300 هزار بشکه‌اي فروش نفت و ميعانات گازي به کره جنوبي پس از لغو تحريم‌ها خبرداد و گفت: هم اکنون مقدار فروش نفت و ميعانات گازي ايران به کره جنوبي به 400 هزار بشکه در روز رسيده است.

بيژن زنگنه، پس از ديدار با کانگ هو اين، وزير امور زمين، زيربنايي و حمل و نقل کره جنوبي در جمع خبرنگاران درباره حجم فروش نفت و ميعانات گازي ايران به کره جنوبي پس از لغو تحريمها، اظهارکرد: فروش نفت و ميعانات گازي ايران به کره جنوبي با 300 هزار بشکه افزايش در روز به 400 هزار بشکه رسيده است.

وي افزود: اين مقدار، پيش از لغو تحريمها يکصدهزار بشکه در روز بود.

زنگنه با بيان اين که هنوز مشکل بانکي با کره جنوبي حل نشده است، تصريح کرد: اين موضوع در حال پيگيري است.

زنگنه با اشاره به اين که همزمان با سفر رئيس جمهوري کره جنوبي به ايران يادداشت تفاهمي با وزير انرژي اين کشور امضا مي شود، درباره اين که کره ايها علاقمند هستند در چه طرحهايي حضور يابند، گفت: ايران ال ان جي، طرح توسعه بخش دوم فاز 12 پارس جنوبي (که اتان و مولکولهاي سنگين تر را به عنوان خوراک پتروشيمي جدا مي کند)، پالايشگاه بيدبلند 2، ان جي ال و همچنين پالايشگاه بهمن گنو در جاسک از طرحهاي مورد علاقه کره ايها هستند.

وي با بيان اين که شرکتهاي دو کشور درباره برخي پروژه ها با هم گفتگو کرده اند و تعدادي از آنها به نتيجه رسيده است، تصريح کرد: در پروژه هايي مانند ال ان جي، ايران ادامه مذاکره را با شرکتهاي کره اي منوط به خريد ال ان جي از سوي آنها عنوان کرد که موافقت کردند؛ بنابراين مذاکرات در اين زمينه نيز ادامه مي يابد.

پيش‌بيني بانک جهاني از نفت 41 دلاري

بانک جهاني، قيمت جهاني نفت در سال‌جاري ميلادي را حدود 41 دلار پيش بيني کرد.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري «انگليش لايو نيوز»، بانک جهاني، قيمت نفت را براي ماه‌هاي باقي‌مانده از سال 2016 رقم 41 دلار پيش‌بيني کرد که 4 دلار بيش از قيمت پيش‌بيني قبلي اين نهاد مالي يعني 37 دلار است. اين نهاد مالي علت اين امر را بهبود وضعيت بازار و کم شدن ارزش دلار دانست.

بعد از مشکلاتي که در روند توليد نفت در کشورهاي عراق و نيجريه به وجود آمد و همچنين کاهش توليد کشورهاي غيرعضو اوپک، قيمت نفت از 25 دلار در هر بشکه در ميانه ژانويه به رقم 40 دلار در ماه آوريل رسيد. پيشنهاد طرح فريز نفتي به وسيله کشورهاي توليدکننده هم در ميانه ماه آوريل با شکست مواجه شد.

«جان بافس» اقتصاددان برجسته مي‌گويد: «بعد از دوره مازاد توليد در بازار و پس از به تعادل رسيدن دوباره ميزان توليد، ما براي بقيه سال قيمت‌هاي نسبتاً بالاتري در مورد محصولات انرژي پيش‌بيني مي‌کنيم اما با اين وجود اگر اوپک توليد خود را بسيار افزايش دهد و کشورهاي غيرعضو اوپک هم آنچنان که پيش‌بيني مي‌شود به سرعت اقدام به کاهش توليد خود نکنند، قيمت انرژي ممکن است بيشتر هم کاهش پيدا کند.»


 خبر 

 اعتبار طرح‌هاي توسعه اي پارس جنوبي و غرب کارون تامين شد

طرحهاي توسعه اي پارس جنوبي و غرب کارون به عنوان طرحهاي اولويت دار وزارت نفت، در چارچوب اجرايي شدن سياستهاي اقتصاد مقاومتي تامين اعتبار شد و اين 2 طرح امسال مشکل مالي نخواهند داشت.

به گزارش شانا، مديريت برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران اعلام کرده است: طرح توسعه فازهاي پارس جنوبي و ميدانهاي نفتي غرب کارون امسال مشکل تامين اعتبار نخواهند داشت.

عبداله آقاخاني، سرپرست معاونت بررسي و امکان‌سنجي اقتصادي و مالي طرحهاي مديريت برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران در اين زمينه به خبرنگار شانا گفت: اقدامها و تلاشهايي که به منظور اخذ مجوز تامين اعتبار از محل صندوق توسعه ملي، تامين مالي از طريق شرکتهاي سرمايه گذار و ... انجام شده بود، به نتيجه رسيده است و طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي و ميدانهاي نفتي غرب کارون که از حيث مشترک بودن در اولويت وزارت نفت و کشور قرار دارند، امسال با مشکل تامين مالي مواجه نمي شوند.

وي گفت: البته مشکل تامين منابع مالي براي ديگر طرحهاي توسعه اي شرکت ملي نفت ايران به قوت خود باقيست و اميدواريم بتوان با تمهيدات مختلف، اعتبار مورد نياز طرحها و پروژه هاي صنعت نفت را تامين کرد.

بر اساس اين گزارش، با توجه به اولويت توسعه ميدانهاي مشترک نفتي و گازي و به منظور تامين منابع اعتباري تکميل مراحل توسعه طرحهاي توسعه اي ميدان گازي پارس جنوبي و ميدانهاي نفتي غرب کارون، مجوز تامين اعتبار از محل صندوق توسعه ملي و اوراق مشارکت ريالي اخذ و قراردادهاي تامين مالي با شرکت هاي سرمايه گذار و بانکهاي عامل امضا شده است.

معاونت بررسي و امکان‌سنجي اقتصادي و مالي طرحهاي مديريت برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران گزارش داده است: در فهرست جداول منابع - مصارف بودجه امسال با توجه به اهميت و اولويت ميدانهاي مشترک، منابع اعتباري در دسترس و قابل توجهي از محل صندوق توسعه ملي و اوراق مشارکت ريالي براي اين دو طرح در نظر گرفته شده است که شامل 10 ميليارد دلار از محل مجوزهاي مختلف صندوق توسعه ملي ( بند هاي (ل)، (ق) و مجوز سالهاي قبل) و 35 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت ريالي به منظور تامين اعتبار طرح توسعه پارس جنوبي و 2,8 ميليارد دلار از محل مجوزهاي مختلف صندوق توسعه ملي (بندهاي (ل) و (ق)) و 15 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت ريالي به منظور تامين اعتبار طرح توسعه ميدانهاي نفتي غرب کارون است.

مجموع تامين منابع اعتباري هر دو طرح در سال 95 معادل 12,8 ميليارد دلار و 50 هزار ميليارد ريال است.

بي ترديد، در عين حال که تامين منابع اعتباري به عنوان شرط اول اجرايي شدن طرحها و پروژه ها مدنظر است، اهتمام شرکتهاي مجري و نماينده کارفرما در استفاده بهينه و بجا از منابع در اجراي پروژه ها و زيرپروژه ها و کنترل آنها بر اساس اولويتهاي اجرايي و توليدي، نقشي تعيين کننده در تحقق سياستهاي اقتصاد مقاومتي خواهد داشت.

تعويض پوشش 400 متر از خط لوله انتقال فرآورده سمنان - شاهرود

خط انتقال فرآورده هاي نفتي 22 اينچ سمنان – شاهرود با هدف ايمن سازي و پيشگيري از مخاطرات احتمالي، تعويض پوشش مي شود.به گزارش شانا، رئيس واحد مهندسي خوردگي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال شرق، گفت: ترميم و تعويض پوشش خطوط انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي در پنج استان کشور، از جمله فعاليتهايي است که به آن توجه مي شود.

عليرضا طالع زاري افزود: برپايه اين مسئوليت، خط 22 اينچ سمنان – شاهرود پس ازشناسايي نقاط آسيب ديده (خوردگي لوله) در مسيري به طول 400 متر با رعايت الزامهاي زيست محيطي تعويض پوشش شد.

وي حفاري و کندن پوشش قديم اين خط لوله، سند بلاست کردن، پوشش پلي يورتان به طول 400 متر، همچنين خاکريزي دوباره و ايجاد گرده ماهي درطول اين مسير 400 متري را مجموعه فعاليتهاي انجام شده براي تعويض پوشش عنوان کرد.

سهميه سوخت خودروهاي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث از خردادماه قطع مي شود

سهميه سوخت خودروهاي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث، در صورتي كه تا خردادماه بيمه نامه خود را تكميل نكنند، قطع مي شود.به گزارش آفرينش به نقل از وزارت نفت، مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران اعلام كرد: مالكان خودروهاي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث از روز دوشنبه ( 6 ارديبهشت ماه) با ورود كارت به سامانه هوشمند براي دريافت سوخت، پيام 'هشدار- بيمه' دريافت كردند و بر اين اساس بايد تا خردادماه مشكل بيمه خود را حل كنند.

سيد ناصر سجادي با بيان اينكه تاكنون 95 هزار خودرو سنگين فاقد بيمه شخص ثالث در كشور شناسايي شده اند، گفت: بر اساس برنامه ريزي و هماهنگي صورت گرفته با نهادهاي مربوطه، از خردادماه سهميه سوخت خودروهاي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث قطع خواهد شد.

مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بيان اينكه درباره زمان دقيق قطع سهميه اطلاع رساني خواهد شد، گفت: در مرحله دوم از ابتداي خردادماه صاحبان خودروهاي سنگين فاقد بيمه شخص ثالث با ورود كارت به سامانه هوشمند براي دريافت سوخت پيام ' خطا- بيمه' دريافت مي كنند. وي ادامه داد: اين پيام به اين معناست كه تا زمان رفع مشكل بيمه، كارت سوخت اين خودروها غيرفعال شده و امكان سوختگيري در هيچ يك از جايگاه هاي كشور را نخواهند داشت.

به گزارش ايرنا، بر اساس گزارش هاي موجود، بخشي از خودروهايي كه سوخت قاچاق مي‌كنند، متوقف بوده و فعاليتي ندارند و از طريق اجاره كارت سوخت و ارسال به مناطق مرزي، كسب درآمد نامشروع مي‌كنند؛ از اين رو خودروها انگيزه و ضرورتي براي بيمه كردن خودرو ندارند.

بنابراين قانون، خودروي فاقد بيمه اجازه تردد ندارد و هيچگونه خدماتي نيز به آن تعلق نمي‌گيرد.

برنامه‌ريزي ها و اقدام هاي كارشناسي براي اجراي اين طرح از حدود يك سال پيش آغاز و اطلاعات خودروهايي كه بيمه شخص ثالث ندارند با همكاري بيمه مركزي و نيروي انتظامي كسب و به مركز مديريت حمل و نقل سوخت اعلام شد.

تاكنون حدود 790 هزار كارت سوخت براي خودروهاي گازوييل سوز صادر شده و در مجموع 9 گروه خودرويي سهميه گازوييل دريافت مي كنند كه شامل 6 گروه باري و سه گروه مسافربر مي شوند. همچنين طرح تخصيص سوخت به ازاي پيمايش از ابتداي پارسال آغاز شده كه بر اساس آن بيش از 700 هزار خودرو گازوييل سوز، سوخت مورد نياز خود را به صورت سهميه بندي دريافت مي كنند، از زمان اجراي اين طرح تاكنون مصرف گازوييل نسبت به دوره مشابه پارسال حدود 15.5 درصد كاهش يافته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته