جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5273

آيت الله هاشمي:
تمايل کشورهاي مترقي، براي همكاري با دانشگاه آزاد اسلامي

دکتر صالحي در جشن دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتي شريف:
دانش‌آموختگان متعهد به کسب استقلال کشور باشند

در20 استان کشور برگزار شد؛
بزرگترين رقابت علمي دانشجويي کشور در ششمين مسابقه ملي فناوري نانو


خبر


ميز خبر

با شرکت 72 هزار داوطلب ؛
برگزاري آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي


 آيت الله هاشمي:
 تمايل کشورهاي مترقي، براي همكاري با دانشگاه آزاد اسلامي 

 
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که تحول عمده‌اي در دانشگاه آزاد اجرايي مي‌شود و بايد خودمان را آماده کنيم، افزود: کشورهاي مترقي علاقه‌مند شدند که با دانشگاه آزاد همکاري کنند، حتي اخيرا در کشور فرانسه شخصي زمين وسيعي را براي دانشگاه آزاد در نظر گرفته است.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در نشست صميمي با اعضاي هيات امنا و رييسان دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان گيلان که در دانشگاه آزاد انزلي برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد با رياست دکتر ميرزاده يک وضع جديدي پيدا کرده که قبل از آن برنامه‌هاي پنج ساله که تدوين مي‌کرديم، در دوران دولت احمدي‌نژاد متوقف مي‌شدند ولي در حال حاضر به مسائل پژوهشي بيش‌تر بها داده مي‌شود.

رفسنجاني با بيان اين که حالت بين‌المللي دانشگاه آزاد خيلي دور از انجام نيست و به زودي محقق مي‌شود، گفت: ما حسود، مخالف و دشمن سياسي خيلي داريم؛ همان‌هايي که خواستند دانشگاه آزاد را زمين بزنند ولي خودشان زمين خوردند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص مصوبه اخير مجلس مبني بر تجميع کنکور، بيان کرد: مصوبه مذکور به ما رسيد و در مجمع آن را مخالف سياست‌هاي کلي تشخيص داديم اين در حالي است که هم از مجلس و هم از شوراي عالي انقلاب فرهنگي مجوز کنکور مجزا داريم لذا اين کار شدني نيست و استقلال کنکور در دانشگاه آزاد حفظ مي‌شود گرچه در وزارت علوم شياطيني هستند که خرابکاري مي‌کنند اما بعيد به نظر مي‌رسد که به مقاصدشان برسند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام بيان کرد: مساله مهم‌تري را در دانشگاه آزاد دنبال مي‌کنيم. اکنون 9 کشور بزرگ دنيا با مشارکت يکديگر تلاش مي‌کنند تا توليد نور و حرارت به‌جاي مصرف مواد فسيلي با گداخت هسته‌اي اجرايي شود؛ اين عالي‌ترين تکنولوژي است که دنيا بر روي آن کار مي‌کند زيرا کارايي مانند خورشيد دارد و به دنبال اين هستند تا طي سه سال آينده نيروگاه خود را در فرانسه به بهره برداري برسانند و دانشگاه آزاد از ايران در اين مجموعه نماينده است.

وي تصريح کرد: تالاب ظرفيت بسيار ارزشمندي است در حالي که به دليل عقب‌نشيني آب خزر در حال نابودي است و در اين زمينه ارتباط همه جانبه دانشگاه آزاد با سازمان محيط زيست ضروري است.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه کرد: در حال حاضر دو هزار و 500 واحد دانشگاه آزاد در کشور داريم، افتخار مي‌کنيم که دانشمنداني در اين مراکز پرورش مي‌يابند تا چرخ‌هاي توسعه کشور را بچرخانند؛ بايد حرکت عميقي داشته باشيم تا گره‌هاي دانش و صنعت را برطرف کنيم و دانشگاه آزاد اين ظرفيت را دارد.


 دکتر صالحي در جشن دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتي شريف:
 دانش‌آموختگان متعهد به کسب استقلال کشور باشند 

 
رييس سازمان انرژي اتمي کشور، نقش دانش‌آموختگان در توسعه، استقلال و پيشرفت کشور را مهم ارزيابي کرد و گفت: خوشبختانه کشور ما از نظر نيروي انساني، تکنولوژي و زيرساخت‌ها فرصت خوبي براي پيشرفت و توسعه دارد اگرچه با مشکلاتي نيز مواجه است اما هيچ استقلالي مجاني به دست نمي‌آيد و دانشگاهيان بايد براي کسب استقلال و فرهيختگي کشور تلاش کنند.

به گزارش ايسنا، دکتر علي اکبر صالحي در مراسم جشن دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتي شريف، دانش‌آموختگان اين دانشگاه را سرمايه بسيار ارزشمند براي کشور دانست و اظهار کرد: وقتي مراسم امروز را با اولين جشن دانش‌آموختگي دانشگاه که در سال 60 برگزار شد مقايسه مي‌کنم، قابل مشاهده است که تعداد فارغ‌التحصيلان در مقاطع مختلف کارشناسي، ارشد و دکترا رشد قابل توجهي داشته است به طوري که ما در سال 60 فارغ‌التحصيل دوره دکتري در اين دانشگاه نداشتيم.

وي در ادامه افزود: دانشگاه صنعتي شريف از همان بدو تاسيس در موقعيت علمي، آموزشي و پژوهشي بسيار بالايي قرار داشت اما جايگاهي که امروزه در نتيجه تلاش مديران لايق، اساتيد زحمتکش، دانشجويان، دانش‌آموختگان و مسئولان کسب کرده است، بسيار ستودني و ارزشمند است.

دکتر صالحي يادآور شد: دانشگاه صنعتي شريف توسط استاد متعهد، شاخص و بزرگ مرحوم دکتر مجتهدي قبل از انقلاب تاسيس شد و ملت قدرشناس کشور و دانش‌آموختگان دانشگاه با عمل و رفتارشان نشان دادند که همواره قدرشناس اين بزرگان هستند و اين ميراث گرانبها را به جايگاهي که بايد باشد خواهند رساند.

رييس سازمان انرژي اتمي کشور تاکيد کرد: دانشگاه صنعتي شريف هميشه در عرصه‌هاي داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي در زمينه‌هاي مختلف علمي، تحقيقاتي و آموزشي افتخارآفرين بوده است. نمونه آن اين است که اولين بانوي برنده جايزه جهاني فيلد رياضي از فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه است.

به گفته صالحي، بزرگترين افتخار دانشگاه شريف اين است که دانش‌آموختگان ايران نه تنها در ايران بلکه در عرصه‌هاي جهاني نيز خوش مي‌درخشند به طوري که در بسياري از فارغ‌التحصيلان عهده‌دار مسئوليت‌هاي مديريتي در مراکز و شرکت‌هاي بزرگ و علمي دنيا هستند.

رييس پيشين دانشگاه صنعتي شريف گفت: امروزه کشور ما از نظر زيرساخت‌ها، نيروي انساني، امکانات و تکنولوژي فرصت خوبي براي حرکت به سمت توسعه و پيشرفت دارد. اميدوارم دانش‌آموختگان اين دانشگاه بتوانند در اين زمينه افتخارآميز باشند و پيشرفت خود را به رخ جهانيان بکشند.

دکتر صالحي به نقش حساس ايران در منطقه و جهان اشاره کرد و گفت: امروزه کشورهاي ثروتمند و حتي پيشرفته در کنار ما وجود دارند که مورد توجه جهانيان قرار نمي‌گيرند اما ايران در کانون توجه جهانيان قرار دارد. به اين دليل است که ملت ما يک بار با انقلاب خود نشان دادند مي‌توانند فرهيخته باشند و گيتي را مديريت کنند.

رييس سازمان انرژي اتمي کشور ادامه داد: ملت ايران بعد از کشور يونان بزرگان و انديشمندان برجسته‌اي نظير ابن سينا، زکرياي رازي، خواجه نصير طوسي را تربيت و به عرصه جهاني معرفي کرده است بنابراين اين ملت دوباره پتانسيل و توانايي اين را دارد که تاريخ‌ساز شوند و تبديل به مدلي براي کشورهاي در حال توسعه و جهان شوند.

بنا بر اظهارات دکتر صالحي، موفقيت و حرکت ملت ما براي توسعه و سازندگي مي‌تواند بسيار خطرناک باشد چرا که مديريت جهاني به هم مي‌ريزد و کشور ما مي‌تواند با وجود همه محدوديت‌ها، تحريم‌ها، جنگ تحميلي و برخي موانع ديگر در عرصه‌هاي
بين المللي بدرخشد.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر اقتصادي مشکلاتي داريم اما هيچ استقلالي مجاني به دست نمي‌آيد. ما امروزه روي سکوي پرتاب قرار گرفته‌ايم. اين دانشگاهيان و دانش‌آموختگان هستند که روي اين سکو قرار دارند و به سمت توسعه و پيشرفت در حال پرتاب هستند.

دکتر صالحي در پايان گفت: کشور ما امروزه دوران برانگيختگي و شکوفايي را پشت سر گذاشته و وارد دوره فرهيختگي خواهيم شد به طوري که در حال حاضر حدود 4 و نيم ميليون دانشجو در کشور وجود دارد که مي‌تواند اين فرهيختگي و توسعه را ايجاد کند.


 در20 استان کشور برگزار شد؛
 بزرگترين رقابت علمي دانشجويي کشور در ششمين مسابقه ملي فناوري نانو 

 ششمين دوره مسابقه دانشجويي ملي فناوري نانو صبح با حضور 4 هزار و 545 داوطلب در 20 استان کشور برگزار شد.به گزارش ايسنا، هدف از برگزاري اين مسابقه که بزرگترين رقابت علمي دانشجويي کشور در زمينه فناوري نانو است، ايجاد فضاي رقابتي سالم به منظور افزايش آشنايي دانشجويان با فناوري نانو، گسترش آموزش فناوري نانو در دانشگاه‌ها و ديگر مراکز علمي – آموزشي کشور و جهت‌دهي فعاليت‌هاي آموزشي و حمايت‌هاي تشويقي صورت گرفته از سوي ستاد توسعه فناوري نانو است.

اين مسابقه در يک مرحله‏ و بصورت تئوري برگزار و کليه سوالات آزمون به صورت چند گزينه‌اي طراحي شده بود. همچنين در اين آزمون تعدادي سوال تشريحي براي سنجش توان آموزشي داوطلبان، علاوه بر سوالات چهار گزينه اي ارائه شد تا داوطلبان دريافت گواهي توانمندي تدريس فناوري نانو به آن پاسخ دهند.

داوطلباني که بتوانند علاوه بر 100 سوال چهار گزينه اي اين آزمون به 3 سوال تشريحي هم پاسخ دهند، بر اساس امتيازي که کسب مي‌کنند گواهي تدريس در سه سطح الف، ب و جيم را دريافت خواهند کرد و پس از آن مي توانند به تدريس فناوري نانو در آموزش و پرورش يا دانشگاه‌هاي کشور بپردازند و از حمايت‌هاي ستاد نانو برخوردار شوند.

در اين مسابقه که 56 درصد شرکت کنندگان آن را داوطلبان زن و 44 درصد را داوطلبان مرد تشکيل دادند، 106 نهاد فناوري نانو شامل 64 نهاد ترويجي دانشجويي، 16 نهاد ترويجي شرکت‌هاي آموزشي، 6 نهاد آموزش وپرورش و 20 نهاد از ساير نهادهاي ترويجي مشارکت داشته‌اند.

نتايج اين مسابقه نيمه دوم خرداد ماه اعلام و براي برگزيدگان اين مسابقه جوايز مختلفي از جمله اعتبار مالي، استفاده از خدمات آزمايشگاهي و فناوري نانو و شرکت در دوره‌هاي توانمندسازي نيروي انساني ستاد توسعه فناوري نانو در نظر گرفته شده است.


 خبر 

در شوراي معين بررسي شد؛

تاسيس 38 رشته و 37 مرکز تحقيقاتي در دستور کار وزارت بهداشت

تاسيس 38 رشته در مقاطع مختلف، 37 مرکز تحقيقاتي و ايجاد 3 مجتمع آموزش عالي سلامت در شوراي معين شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بررسي شد.به گزارش مهر، دکتر احمد خالق نژاد دبير شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي با اعلام برگزاري بيست و پنجمين نشست شوراي معين شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي در ارديبهشت ماه 1395 از بررسي درخواست هاي واصله از دانشگاهها و دانشکده هاي علوم پزشکي کشور در اين جلسه خبر داد.

خالق نژاد گفت: شوراي معين شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي به عنوان بازوي مشورتي شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي پيش از برگزاري جلسات اين شورا برگزار شده و درخواست هاي واصله با رويکرد کارشناسي در اين جلسه بررسي مي شود.دبير شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي اضافه کرد: در واقع نتايج جلسات شوراي معين به عنوان ورودي هاي جلسات شوراي گسترش بوده و بررسي هاي کارشناسي که در اين شورا صورت مي گيرد سياستگذاري در شوراي گسترش را تسهيل مي کند.

وي با بيان اينکه بيست و پنجمين نشست شوراي معين شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي با حضور کارشناسان مربوطه در ستاد وزارت بهداشت تشکيل شد اظهار داشت: در اين نشست درخواست تاسيس يک دانشکده و يک پژوهشکده مورد بررسي قرار گرفت.

دبير شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي بررسي درخواست تاسيس 37 مرکز تحقيقاتي در دانشگاه هاي علوم پزشکي و همچنين تاسيس 3 مجتمع آموزش عالي سلامت را از ديگر مباحث اين نشست ذکر کرد.

وي گفت در زمينه توسعه رشته مقاطع علوم پزشکي نيز تاسيس و راه اندازي 2 رشته در مقطع فوق تخصص ، 5 رشته در مقطع دکتري تخصصي ، 6 رشته در مقطع Ph.D و 14 رشته در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته ، 11 رشته در مقطع کارشناسي پيوسته و کارشناسي ناپيوسته و 1 رشته در مقطع کارداني مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

خالق نژاد گفت: نتايج اين درخواست ها پس از تصويب در شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشکي به دانشگاهها و دانشکده هاي مربوطه اعلام خواهد شد.

مديرکل صندوق رفاه دانشجويان خبر داد:

راه اندازي سامانه جامع صندوق رفاه دانشگاه آزاد

مديرکل صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد گفت: سامانه جامع صندوق رفاه اين دانشگاه با هدف ارائه خدمات بر بستر اينترنت به زودي راه اندازي مي شود.فريد ذاکر در گفتگو با مهر گفت: مراحل طراحي سامانه جامع صندوق رفاه دانشگاه آزاد به اتمام رسيده و درحال حاضر در مرحله تست هاي نهايي قرار دارد. وي افزود: با راه اندازي اين سامانه دانشجويان به صورت الکترونيکي قادر خواهند بود بدون مراجعه حضوري به کميته هاي وام، نسبت به ثبت و ارائه درخواست هاي خود اقدام کنند.

مديرکل صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد تاکيد کرد: با راه اندازي اين سامانه زمان رسيدگي به درخواست هاي دانشجويان کاهش مي يابد.ذاکر خاطرنشان کرد: اين سامانه در مراحل نهايي خود قرار دارد و پس از تست هاي نهايي به صورت رسمي راه اندازي خواهد شد.

با شعار « ارتقاي کيفيت خوابگاهها»؛

آغاز هفته خوابگاه‌هاي دانشجويي

هفته خوابگاه‌هاي دانشجويي با شعار کلي ارتقاء کيفيت خوابگاه‌ها، اصلاح الگوي مصرف، اقدام وعمل از امروز شنبه 25 ارديبهشت 95 آغاز مي شود.

به گزارش مهر، در هفته خوابگاه ها، براي هر يک روز ها اسمي در نظر گرفته شده است که مطابق اسمي که انتخاب شده برنامه هايي در خوابگاه‌ها اجرا مي شود، اسامي هفته خوابگاه ها بدين شرح است :

شنبه 25 ارديبهشت 95، زندگي جمعي، تعامل فرهنگي، انسجام و وحدت ملي، يکشنبه 26 ارديبهشت 95، زندگي خوابگاهي، مديريت مشارکتي، حقوق شهروندي، دوشنبه 27 ارديبهشت 95، سيماي مطلوب زندگي دانشجويي، کارآفريني و نوآوري، سه شنبه 28 ارديبهشت 95، نهادهاي عمومي مردمي، خيرين و خوابگاه سازي، چهارشنبه 29 ارديبهشت 95، تغذيه سالم، بهداشت، ايمني، محيط زيست و مشاوره، پنجشنبه 30 ارديبهشت 95، اصلاح الگوي مصرف اقتصاد مقاومتي و جمعه 31 ارديبهشت 95 ، ورزش اوقات فراغت (استفاده از زمان، منابع و امکانات). صندوق رفاه دانشجويي وزارت علوم در نظر دارد در نشست آتي معاونان دانشجويي سراسر کشور از دانشگاه هايي که در اين هفته طرح ها و ابتکارات نو و ارزنده اي را به کار گرفته اند تقدير کند.


 ميز خبر 

 برنامه دانشگاه صنعتي بهبهان براي تأسيس دانشکده نفت

رئيس دانشگاه صنعتي خاتم‌الانبياء بهبهان با اشاره به پيش‌بيني احداث يک دانشکده نفت در ساختار سازماني اين دانشگاه، از امکان اختصاص ساختمان در حال اتمام دانشگاه به اين دانشکده خبر داد.

دکتر سيدمنصور سيدنژاد در گفت‌و‌گو با ايسنا، با بيان اين‌که در دورنماي ساختار دانشگاه صنعتي، يک دانشکده نفت ديده شده است، اظهار کرد: اين دانشکده تاکنون عملياتي نشده است و چنانجه بتوانيم به‌عنوان يک آرزو آن را محقق کنيم خدمتي به دانشگاه در جهت صنعتي بودن آن با توجه به شرايط منطقه انجام داده‌ايم.

وي در خصوص علت کم‌تعداد بودن رشته‌هاي صنعتي خالص در اين دانشگاه با وجود صنعتي بودن عنوان آن توضيح داد: دانشگاه صنعتي بهبهان در واقع يک مرکز آموزشي خيّرساز است که سال‌هاي 82 – 81 يک دانشکده منابع طبيعي از دانشگاه شهيد چمران اهواز بوده و آن زمان بحث دانشگاه صنعتي مطرح نبوده است.

رئيس دانشگاه صنعتي خاتم‌الانبياء بهبهان افزود: پس از آن دانشکده مهندسي توسط يک خيّر با اين هدف که دانشگاه صنعتي را محقق کند، احداث مي‌شود؛ از سوي ديگر ان مرکز براي دانشگاه شدن بايد حداقل سه دانشکده داشته باشد، بنابراين در کنار دانشکده منابع طبيعي موجود به‌عنوان قديمي‌ترين دانشکده و دانشکده مهندسي، يک دانشکده علوم پايه نيز تعريف مي‌شود.

سيدنژاد با بيان اين‌که در حال حاضر اين سه دانشکده در دانشگاه فعال هستند، گفت: در دانشکده‌هاي منابع طبيعي و علوم پايه، رشته‌هايي وجود دارد که از مباحث مهندسي به دور هستند؛ يعني با اهداف دانشگاه صنعتي فاصله دارند اما رشته‌هايي مانند صنايع چوب و شيلات نيز هستند که تحت عنوان مهندسي تعريف مي‌شوند و به‌طور مشخص در دانشکده منابع طبيعي ارائه مي‌شوند؛ اما طبيعتاً ايده‌آل آن است که دانشکده‌هاي مهندسي دانشگاه توسعه يابد که دانشکده نفت مي‌تواند نمادي از آن باشد.

وي با اشاره به اين‌که اين موضوع در چارت سازماني دانشگاه نيز ديده شده است اما تاکنون اقدام عملي براي آن انجام نشده است، خاطرنشان کرد: براي اين دانشگاه پنج دانشکده پيش‌بيني شده است که در کنار اين سه دانشکده فعال يک دانشکده کشاورزي و يک دانشکده نفت نيز ايجاد شود.

رئيس دانشگاه صنعتي خاتم‌الانبياء بهبهان هدف مديريت دانشگاه را توسعه دانشکده نفت عنوان کرد و افزود: در حال حاضر يک ساختمان در حال اتمام در دانشگاه وجود دارد که به‌احتمال زياد تا اواخر مهرماه به بهره‌برداري مي‌رسد. البته اين ساختمان براي دانشکده برق و الکترونيک پيش‌بيني شده بود اما مي‌توان با تغيير کاربري آن را به دانشکده نفت اختصاص داد.

سيدنژاد با اشاره به ديگر الزامات تأسيس دانشکده نفت تصريح کرد: اخذ مجوزهاي لازم از وزارتخانه و جذب هيأت‌علمي مرتبط از ديگر اقداماتي است که براي تأسيس اين دانشکده بايد انجام شود که اين موارد هنوز محقق نشده است؛ اما ساختمان در مراحل آخر است و شايد تا مهرماه به اتمام برسد.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد تاکيد کرد؛

ضرورت هم افزايي ناشران و مسئولان دانشگاهي

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي بر لزوم هم افزايي ناشران و مسئولان دانشگاهي براي نشر آثار علمي تاکيد کرد.

دکتر علي ابطحي در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين که دانشگاه آزاد اسلامي امسال به علت کوچکي فضا نتوانسته تمامي توان خود را در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي کتاب به نمايش بگذارد، گفت: بهتر است ناشران هم افزايي با مسؤلان دانشگاه ها ايجاد کنند تا از اين طريق تمامي مديران و مسؤلان براي چاپ کتب و نشر آثار علمي ترغيب شوند.

ابطحي با اشاره به کتاب هاي پزشکي ارائه شده در غرفه دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در غرفه امسال دانشگاه آزاد در حوزه هاي مختلف از جمله گياهان دارويي، فيزيولوژي، پرستاري، کودکان و سالمندان کتبي بسيار ارزشمندي ارائه شده است که جامعه به آن نياز دارد.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به لزوم تشويق جامعه به کتابخواني افزود: اولين اقدام براي گسترش کتابخواني اين است که بايد تعداد کتب مجازي افزايش يابد تا دسترسي به کتاب از طريق فضاي مجازي آسان تر صورت گيرد.

وي به لزوم دسترسي آسان به کتاب هاي چاپي گفت: دسترسي به کتاب ها بايد آسان باشد. در اين زمينه شهرداران مناطق و محله ها مي توانند موثر باشند و از طريق تاسيس کتابخانه در محلات نياز مردم به کتاب را برطرف کنند.

وي با بيان اينکه کتاب يکي از خدمات اجتماعي است گفت: کتاب يکي از نيازهاي مهم جامعه است. در تمامي غرفه هاي دانشگاه کتاب هايي ارائه شده است که فقط منحصر به دانشجو نيست بلکه مي تواند نياز جامعه مصرفي، طبقات پايين، خانه دارها، کاسبان، بازاري را نيز بر طرف کند.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه ما در زندگي مديريت درستي براي زمان نداريم گفت: گاهي زمان هاي بسياري در زندگيمان به بطالت مي گذرد و فرصت هاي از دست رفته ما زياد است، کتابخواني مي تواند زندگي ما را مديريت کند.

ابطحي تاکيد کرد: رشته پزشکي رشته اي نيست که در زماني متوقف شود و سرفصل ها و کتب آن دائما در حال تغيير هستند. امروز نه تنها کتب بلکه نوع بيماري‌ها هم تغيير کرده است. 30 سال پيش حصبه، سل، مالاريا، اسهال وبا در صدر آمار مرگ و مير بود، اما امروز ديگر عوامل مرگ و مير تغيير کرده است. امروز دانشجويان تنها بيماري ديفتيري را در کتابها مي شناسند اما هر روز مصدومان تصادفات و بيماران قلبي را مي بينند. از اين جهت تدريس پزشکي با گذشته فرق دارد.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي در پايان خاطرنشان کرد: کتاب يک ثروت ملي است و من از همه کساني که در برپايي چنين نمايشگاهي نقش داشتند سپاس گزاري مي کنم و اميدوارم که بتوانيم يک نمايشگاه دايمي از کتب و مجلات و نشريات در کشور داشته باشيم تا دايم در دسترس دانشجويان محققين معلمان و مردم عادي قرار بگيرد.


 با شرکت 72 هزار داوطلب ؛
 برگزاري آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي 

آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي در روزهاي پنجشنبه و جمعه 23 و 24 ارديبهشت ماه با رقابت بيش از 72 هزار داوطلب برگزار مي شود و داوطلبان روز گذشته در نوبت صبح آزمون در 17 رشته به رقابت پرداختند.

به گزارش مهر، داوطلبان در 77 رشته و مجموعه رشته با هم به رقابت مي پردازند. 72 هزار و 989 نفر در اين آزمون ثبت نام کرده اند که از اين تعداد 53 هزار و 244 داوطلب زن و 19 هزار و 745 داوطلب مرد هستند. بيشترين شرکت کننده در گروه پرستاري ثبت نام کرده اند.

باتوجه به اعلام دبيرخانه شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي داوطلبان رشته هاي مهندسي پزشکي (بيوالکتريک زيست مواد)، فيزيک پزشکي، راديوبيولوژي، مهندسي بهداشت حرفه اي، مهندسي بهداشت محيط ، ارگونومي و فناوري تصويربرداري پزشکي مجاز به استفاده از ماشين حساب هستند.

نوع ماشين حسابي که داوطلبان مي توانند استفاده کنند در مرکز سنجش آموزش پزشکي درج شده است. استفاده از هرگونه ماشين حسابهاي پيشرفته و داراي امکانات برنامه ريزي، ممنوع است.

به گفته دکتر محمدحسين پورکاظمي رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي، پس از برگزاري آزمون کليد پاسخنامه ها در روز 29 ارديبهشت منتشر مي شود و داوطلبان مي توانند با در اختيار داشتن دفترچه سئوالات، در صورت اعتراض به آزمون از 29 ارديبهشت تا 2 خرداد اعتراض خود را به صورت اينترنتي اعلام کنند.

فرم انتخاب رشته و کارنامه علمي داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي هفته اول تيرماه منتشر مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته