جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5284

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان:
راه پيشرفت و مقابله با نفوذ اقتدار و جهاد کبير است


ادعاي اوباما: ايران را متقاعد کرديم سلاح هسته‌اي نسازد


هشدار العبادي نسبت به افزايش خطرناک تحرکات برخي گروه‌ها در بغداد


لاوروف : آماده‌ايم به حل اختلاف ايران و عربستان کمک کنيم


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


عراقچي:اجازه نقض برجام را نخواهيم داد


بيانيه پاياني نشست استراتژيک روسيه و شوراي همکاري خليج فارس


خبر


استقبال مردم از برگزيدگان ايراني جشنواره کن


نشست سران هفت کشور صنعتي جهان در ژاپن


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان:
 راه پيشرفت و مقابله با نفوذ اقتدار و جهاد کبير است 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و نمايندگان منتخب ملت در پنجمين دوره مجلس خبرگان، اين مجلس را پديده اي واقعاً عظيم خواندند و با تبيين «هويت و مسير انقلابي» اين مجلس، تأکيد کردند: تنها راه بقا و پيشرفت نظام و تحقق اهداف انقلاب، «اقتدار حقيقي کشور» و «جهاد کبير» يعني تبعيت نکردن از دشمن است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، ايشان با سپاسگزاري به درگاه پروردگار براي انتخابات خوب، استقبال وسيع مردم و تشکيل مجلس وزين و محترم خبرگان افزودند: مجلس خبرگان موهبتي الهي است و حتي صرف نظر از وظايف خود در قانون اساسي، پديده اي عظيم و تأثيرگذار به شمار مي رود.

رهبر انقلاب، شکل گيري مجموعه «منتخب و مورد وثوق مردم» از علما و صاحبنظران ديني و علمي را في نفسه حائز اهميت فراوان دانستند و افزودند: اين مجموعه برجسته و متعالي داراي ظرفيتي عظيم براي تبادل نظر، هماهنگي و فعاليت تأثيرگذار است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ارتباط علما و فضلاي عضو مجلس خبرگان با قشرهاي مختلف مردم در سراسر کشور و قدرت تأثيرگذاري آنها در افکار عمومي خاطرنشان کردند: نبايد اين مجموعه تا هنگام سر رسيدن زمان لازم براي ايفاي وظايف مصرح در قانون اساسي بي تحرک بماند.

ايشان، «هم انديشي درباره مسائل مختلف»، «تمرکز بر مسائل مورد نظر»، «اعلام مواضع و خواسته ها» و «شکل دهي نوعي گفتمان و مطالبه عمومي» را از ظرفيتهاي مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: در صورت تحقق اين هدف، قواي مختلف و مسئولان و مجريان نيز به طور طبيعي براي تأمين آن مطالبه حرکت خواهند کرد.

رهبر انقلاب با تأکيد بر اينکه مسير و اهداف مجلس خبرگان بايد همان مسير و هدفهاي انقلاب باشد، افزودند: «حاکميت اسلام»، «آزادي»، «استقلال»، «عدالت اجتماعي»، «رفاه عمومي»، «ريشه کني فقر و جهل»، «مقاومت در مقابل سيل بنيان کن فسادهاي اخلاقي، اقتصادي، اجتماعي و سياسي جاري در غرب» و «ايستادگي در مقابل سلطه جبهه استکبار» از مهمترين اهداف انقلاب اسلامي ملت ايران است.

ايشان، سلطه گري را ذات و طبيعت استکبار خواندند و خاطرنشان کردند: جبهه استکبار ذاتاً به دنبال فراگير کردن سلطه بر ملتهاست و هر کشور و ملتي مقاومت نکند، در دامهاي آن اسير مي‌شود.

هر ملتي مقابل سلطه استکبار مقاومت نکند در دام‌هاي آن اسير مي شود

حضرت آيت الله خامنه اي، اسلام را بدون ترديد، قلع و قمع کننده ظلم و استکبار خواندند و افزودند: البته آن اسلامي مي تواند در مقابل زورگويان جهاني مقاومت و جبهه سلطه را نابود کند که به صورت يک نظام حکومتي استقرار يافته و داراي ابزارهاي قدرت نظامي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و رسانه اي باشد.

ايشان، حفظ انقلاب را دشوارتر از ايجاد آن خواندند و در تشريح چگونگي مواجهه صحيح با جبهه ظالمان جهاني افزودند: دشمنان ملت ايران ابتدا تهاجم سخت را در دستور کار قرار دادند؛ جنگ تحميلي 8 ساله، شورش‌هاي اوايل انقلاب، حمايت از گروهکهاي تروريستي، حمله به سکوهاي نفتي ايران و سرنگون کردن هواپيماي مسافربري از نمودهاي اين تهاجم بود که به ياري پروردگار و در پرتو هيبت الهي امام خميني و صبر و مقاومت ملت، به شکست دشمنان انجاميد.

رهبر انقلاب، «حمله نرم» را مرحله ديگري از تهاجمات بي وقفه زورگويان جهاني خواندند و خاطرنشان کردند: تحريم مستمر اقتصادي، حملات پيوسته سياسي، تبليغات اغواگر و زدن عقبه هاي جمهوري اسلامي در ديگر کشورها از روشهاي مرحله دوم تهاجم دشمنان است که به فضل الهي و پايداري ملت و مسئولان به نتايج مورد نظر آنان منجر نشده است.

حضرت آيت الله خامنه اي مرحله سوم تهاجم دشمنان يعني «نفوذ» را بسيار خطرناک و ادامه همان جنگ نرم برشمردند و تأکيد کردند: استکبار در راهبرد نفوذ چند هدف اصلي را دنبال مي کند: «تأثيرگذاري در مراکز تصميم ساز و تصميم گير»، «تغيير باورهاي مردم» و «تغيير محاسبات و مواضع مسئولان».

اهداف نفوذ: «تأثيرگذاري در مراکز تصميم ساز و تصميم گير»، «تغيير باورهاي مردم» و «تغيير محاسبات و مواضع مسئولان»

ايشان، حمله به مباني و نهادهاي انقلاب از جمله سپاه پاسداران، شوراي نگهبان، جوانان حزب اللهي و روحانيون انقلابي را از جمله روشهاي جاري بيگانگان خواندند و تأکيد کردند: هدف اصلي دشمنان در اين مرحله از جنگ نرم، زمينه سازي براي تهي شدن نظام از عناصر دروني قدرت است.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: اگر اين هدف محقق و جمهوري اسلامي از عناصر قدرت تهي شود، از بين بردن آن، يا تغيير اساسيِ جهتِ حرکت آن، کار دشواري نيست، به همين علت است که تأکيد مي کنيم تبعيت نکردن از دشمن و مقاومت در برابر خواسته هاي آن، «جهاد کبير» است.

حضرت آيت الله خامنه اي پس از تبيين مسير حرکت انقلابي مجلس خبرگان افزودند: نوآوريهاي منضبط ديني به وسيله عناصر با سواد و داراي قدرت استنباط و التيام بخشيدن به زخمهايي که دشمن وارد مي کند از جمله «تفرقه مذهبي و طائفي»، «اختلافات جناحي» و «ايجاد دو قطبي هاي مصنوعي در کشور»، از ديگر وظايف مجلس خبرگان است.

ايشان، خطاب به منتخبان ملت در مجلس پنجم خبرگان تأکيد کردند: ايستايي جايز نيست؛ اصل تحول و پيشرفت را براي تحقق اهداف اسلام و انقلاب همواره به طور جدي مورد نظر داشته باشيد.

بخش پاياني سخنان رهبر انقلاب به تشريح وظايف عمومي مسئولان در اين برهه زماني اختصاص داشت.

ايشان، مقتدر شدن حقيقي کشور را تنها راه «بقا، پيشرفت و تحقق اهداف انقلاب و ملت» برشمردند و افزودند: همه مسئولان و دستگاهها در اين مسير وظايفي دارند که بايد به طور جدي به آن عمل کنند.

دوستان مي گويند در مذاکرات امتياز گرفتيم و طرفهاي مقابل صنعت هسته اي را پذيرفتند؛ اين البته بعد از عيني شدن اقتدار ايران يعني غني سازي 20 درصد حاصل شد

رهبر انقلاب، «توليد 19 هزار سانتريفيوژ نسل اول»، «به کارگيري ده هزار سانتريفيوژ»، «توليد نسل‌هاي دوم، سوم و چهارم سانتريفيوژ» و «کارخانه توليد آب سنگين» را از ديگر نمودهاي قدرت هسته اي ايران خواندند و افزودند: دشمن که زماني حاضر نبود وجود حتي يک سانتريفيوژ را در ايران بپذيرد، پس از مواجه شدن با قدرت هسته اي کشور، مجبور به پذيرش شد؛ در واقع اين امتياز را امريکايي ها ندادند بلکه ما در پرتو قدرت خود گرفتيم.

رهبر انقلاب افزودند: ان شاء الله با عيني شدن نتايج اقتصاد مقاومتي و قدرت گيري اقتصاد کشور، دشمن بي اثر بودن حربه تحريم را نيز درک خواهد کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي، مطالبه و پيگيري تحقق عناصر دروني اقتدار از مسئولان و دستگاه‌ها را از جمله ظرفيتهاي مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: اين جمع با عظمت مي تواند در اين روند نيز تأثيرگذار باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين تقوا، شجاعت، بصيرت، صراحت به وقت لازم، نهراسيدن از سرزنش ديگران و شناخت صحيح و دقيق از جبهه دشمن و سازوکارهاي آن را از ملاک‌هاي اصلي انقلابي بودن برشمردند.


 ادعاي اوباما: ايران را متقاعد کرديم سلاح هسته‌اي نسازد 

 
پايگاه اينترنتي کاخ سفيد: رئيس‌جمهور آمريکا با تکرار ادعاهاي خود درخصوص برنامه هسته‌اي کشورمان گفت: کشور بزرگ و پيچيده ايران را متقاعد کرديم سلاح اتمي نسازد. به گزارش ايسنا، باراک اوباما رييس جمهور آمريکا در يک کنفرانس خبري در ايسه شيما در ژاپن، با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 با بيان اين که توافق هسته‌اي با ايران يکي از بزرگترين دستاوردهاي ما است؛ مدعي شد: ما توانستيم بدون اينکه مجبور باشيم حتي يک گلوله شليک کنيم، کشوري بزرگ و پيچيده را که برنامه هسته‌اي به اندازه کافي توسعه يافته داشت، متقاعد کنيم که سلاح اتمي نسازد. اوباما در بخش ديگري از اين کنفرانس به موضوع هسته‌اي کره شمالي اشاره کرد و گفت: با وجود اينکه ما پيشرفتي را که انتظار داشتيم، در رابطه با کره شمالي شاهد نبو‌ده‌ايم اما توانسته‌ايم جامعه بين‌المللي را متحد و بسيج کنيم تا فعاليت‌هاي تکثير (هسته‌اي) آنها با دقت بيشتر زير نظر و حسابرسي باشد.


 هشدار العبادي نسبت به افزايش خطرناک تحرکات برخي گروه‌ها در بغداد 

 
اسکاي نيوز : نخست وزير عراق با تاکيد بر اينکه وزارت کشور را مکلف به حمايت از شهروندان و حفظ اموال عمومي و خصوصي کرده است، هشدار داد برخي گروه‌ها در بغداد قصد دارند تحرکات خطرناکي داشته باشند.

به گزارش ايسنا، دفتر حيدر العبادي، نخست وزير عراق در بيانيه‌اي فاش کرد، طبق گزارش‌هايي اطلاعاتي مشخص شده در حالي که کشور در وضعيت جنگي قرار دارد، برخي گروه‌ها در عراق قصد دارند دست به تحرکات خطرناکي در بغداد بزنند.

طبق اين بيانيه،‌ نخست وزير و فرمانده کل نيروهاي مسلح عراق با اشاره به اينکه نيروهاي نظامي اين کشور و فرماندهي عمليات بغداد درگير عمليات نظامي بزرگ آزادسازي فلوجه هستند، با صدور دستوراتي وزارت کشور را مکلف به حمايت از شهروندان و اموال عمومي و خصوصي در بغداد کرد.


 لاوروف : آماده‌ايم به حل اختلاف ايران و عربستان کمک کنيم 

 
خبرگزاري اسپوتنيک: وزير امور خارجه روسيه گفت که مسکو آماده است به حل مشکلات در روابط ميان ايران و عربستان کمک کند.به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه در نشست خبري مشترک با عادل الجبير همتاي عربستاني خود در مسکو گفت: ما درباره لزوم حل مشکلات منطقه در چارچوب قوانين بين‌المللي تاکيد کرديم. روابط ميان ايران و اعضاي شوراي همکاري خليج (فارس) بايد بر اساس قوانين بين‌المللي و بدون مداخله در امور داخلي کشورها باشد. لاوروف ادامه داد: ما درباره اوضاع منطقه خليج (فارس) بحث و گفت‌وگو و بر لزوم پايبندي به اصل حسن همجواري به ويژه با ايران تاکيد کرديم.

وي افزود: ما با هر دو طرف روابط خوبي داريم و مايليم تا از اين روابط خوب براي کمک به ايجاد شرايط برقراري يک گفت‌وگوي ويژه براي عادي سازي روابط که تنها از طريق مذاکرات مستقيم ممکن خواهد بود، کمک کنيم.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم -117

اجلاس کميته اجرايي IAU

I Rue Miollis,paris,France

جمعه،10 ژانويه 2003، ساعت 19 تا17

يادداشت ها

معرفي:

هَنزوَن گينکل رئيس IAU، رئيس دانشگاه ملل متحد، ژاپن

فرانکوئيس رَجاسون نايب رئيسIAU،دبيرکل انجمن دانشگاه هاي آفريقا، غنا

فلاويوفاوادي مُرائس نايب رئيس IAU، رئيس قبلي دانشگاه سائوپولو، برزيل

لوس وِبِر نايب رئيس IAU، مديرقبلي دانشگاه ژنو، سوئيس

دبيرخانه:

اِوا اِگرُن پولاک دبيرکل IAU

کلودين لنگ لوئيس مديرمرکز اطلاعات IAU

گاي نيو مدير پژوهش IAU

هيليچي وَنت لَند هماهنگ کننده توسعه برنامه IAU

اعضاي کميته:

حنانصير معاون IAU، رئيس دانشگاه بيرزيت، فلسطين

افتتاح اجلاس

رئيس IAU به اعضاي کميته اجرايي در دفتر جديد IAU در اطاق اجلاس خوش آمد گفت.

1. تصويب دستور جلسه

دستور جلسه تصويب شد.

رئيس IAU گزارش کرد که EC به صورت کوتاه با دبيرکل در کامرا (تصويري) ملاقات کرد. يک خلاصه اي از تصميمات اتخاذ شده درطول اين اجلاس ضميمه پيوست 1 مي باشد. از آنجاييکه موضوعات پرسنل در ميان موضوعات مورد بحث بود، رئيس IAU به عنوان ضبط موضوع اعلام کرد که کلودين لنگ لوئيس تا آخر 2003 قراراست بازنشسته گردد. ساختار آينده وکار مرکز اطلاعات به طور دقيق در طول سال آينده مورد تجزيه وتحليل قرارخواهد گرفت تا از عهده اين حرکت برآيد. به هيأت مديره، که در اجلاس آينده پراگ ملاقات دارند، درباره تغييرات ساختاري مورد انتظار اطلاع داده خواهدشد. دبيرخانه قرار است پيشنهاد درباره اين موضوع آماده نمايد.

رئيس IAU بهبود وضعيت مالي IAU را متعهد شد و توضيح دادکه ممکن است درآينده اختصاص سرمايه اوليه براي حمايت از پروژه هاي جديد امکان پذير باشد.

رئيس IAU به دبيرکل به خاطر انتقال موفقيت آميز در فضاي جديد تبريک گفت. او تذکر داد که فضاي کمتري موجوداست وبا دبيرکل موافقت کرد که اين ممکن است درآينده، به خصوص در رابطه با اميد براي رشد تعداد پرسنل مشکلاتي را به وجود آورد. در هرحال کميته از اين فضاي جديد متشکر است، که اجازه مي دهد اجلاس ها مثل اين اجلاس در فضاهاي متعلق به IAU باشد. سوالاتي درباره دسترسي به مرکز مستندسازي وکاربردي که اين تسهيلات داده شده است وجود دارد. اين مرکز تحت سرپرستي IAU به روي همه باز است (البته به خاطر انتقال به محل جديد نه خيلي زياد) ومورد استفاده واقع شده است.


 يك نكته از هزاران 

 ايران اسلامي با فرهنگ و تمدني غني در عرصه‌هاي مختلف، همواره موجب تحسين و احترام جامعه بشري بوده و هست. مشاهير و دستاوردهاي علمي، هنري، ادبي و ميراث‌هاي متعددي كه از نياكان به ما ارث رسيده، گنجينه‌اي است كه بايد همچون جان از آن‌ها صيانت كرد، چرا كه هويت هر ملتي را به تمدن آن مي‌شناسند.

طي سال هاي اخير برخي كشورهاي همسايه نسبت به ميراث ادبي و هنري و حتي ورزشي كشورمان دست‌اندازي كرده‌اند و به دنبال ثبت اين آثار و شخصيت‌ها به نام كشور خود هستند. مسلماً انتظار مي‌رود مسئولان ما در وزارت خارجه و ميراث فرهنگي همانطور كه در تلاش براي بازپسگيري آثار باستاني و هنري از موزه‌ها و كشورهاي ديگر هستند، به فكر صيانت از داشته‌هاي ملي نيز باشند تا آيندگان نسبت به عملكرد امروز ما حسرت و افسوس نخورند.


 ميز خبر 

 با انتشار بيانيه اي صورت گرفت؛

پايان نشست رهبران «جي هفت» با تاکيد بر رفع مشکلات اقتصادي جهان و نگراني از گسترش تروريسم

سران کشورهاي «جي هفت» در پايان نشست دو روزه خود در ژاپن با ابراز نگراني از گسترش افراطي گري و تروريسم، متعهد شدند تمامي تلاش خود را براي از ميان برداشتن چالش هاي اقتصادي پيش روي رشد و توسعه دنيا بکار گيرند.

به گزارش ايرنا، چهل و دومين اجلاس سران گروه هفت با حضور رهبران آمريکا، فرانسه، آلمان، ‌ژاپن، انگليس، کانادا و ايتاليا که در شهر ايسه شيما ژاپن آغاز به کار کرده بود، با انتشار بيانيه اي به کار خود پايان داد.

شرکت کنندگان در اين اجلاس در بيانيه پاياني خود خاطرنشان کردند که دنيا با مخاطرات اقتصادي فراواني روبرو است و از وظايف اين کشورها مي بايست همکاري متقابل براي حل اين مشکلات باشد که سد راه رشد اقتصادي شده است.

آنان در نشست پاياني خود همچنين گفتند به دنبال همکاري بيشتر براي مقابله با تهديدهاي سياسي هستند و افزودند که در آينده همکاري ها براي از بين بردن تروريسم و افراط گرايي خشونت آميز بيشتر خواهد شد.

رهبران گروه هفت تصريح کردند که مسئله پناهجويان و آوارگان جنگي از ديگر معضلاتي است که امروز دنيا تجربه مي کند و براي حل اين مشکل لازم است تروريسم ريشه کن شده و منازعات منطقه اي پايان يابد.

در بيانيه آمده است که «جي هفت» و اعضاي آن داراي يک ماموريت ويژه براي مهار معضلات و مقابله با چالش ها و برطرف کردن مخاطرات جهان هستند.

آنان بر اعتمادسازي بيشتر تاکيد ورزيده و در بيانيه آورده اند که بايد بسته هاي محرک اقتصادي براي رشد در نظر گرفت و فرصت‌هاي شغلي ايجاد کرد و همکاري هاي جهاني را براي رفع چالش ها افزايش داد.

در بيانيه خاطر نشان شده است که بايد فرصت هاي شغلي فراگير در دنيا ايجاد کرد. بايد کاري کرد که تقاضاي پايين و مشکلات زيرساختي که مانعي براي رشد اقتصادي جهان است برطرف شود.

در بخش ديگري از بيانيه آمده است: اعضا در مورد زمان و شرايط بسته‌هاي محرک اقتصادي اختلافاتي دارند اما قبول کرده اند بر اساس شرايط هر کشور چنين کاري را صورت دهند و بخصوص آلمان پذيرفته است سياست‌هاي مالي جديدي در نظر بگيرد.

مسکو: با واشنگتن براي تمديد آتش‌بس در برخي مناطق سوريه توافق کرده‌ايم

وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که مسکو و واشنگتن براي تمديد آتش‌بس در برخي مناطق سوريه توافق کرده‌اند.

به گزارش شبکه خبري الميادين، وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که غرب از طريق شوراي امنيت و سازمان منع گسترش سلاح‌هاي شيميايي بر سوريه فشار مي‌آورد.

در بيانيه وزارت خارجه روسيه آمده است که مسکو و واشنگتن براي تمديد آتش‌بس در برخي مناطق سوريه توافق کرده‌اند.

وزارت خارجه روسيه همچنين اعلام کرد که مسکو با بغداد درباره مبارزه با تروريسم در سوريه و عراق در تماس است.

اخيرا به دنبال همکاري ميان روسيه و آمريکا آتش‌بس در برخي مناطق سوريه از جمله حومه حلب و حومه دمشق برقرار شد هرچند که گروه‌هاي مسلح همواره به نقض آتش‌بس مي‌پردازند.

تصميم براي ارسال کمک‌ از طريق هوا براي ساکنان محاصره شده سوريه

نماينده آمريکا در سازمان ملل اعلام کرد که گروه بين‌المللي حامي سوريه تصميم گرفته‌ کمک‌هاي بشردوستانه را ظرف چند روز آينده از طريق هوايي به دست ساکنان شهرک‌هاي محاصره شده سوريه برساند.

به گزارش شبکه خبري العربيه، سامانتا پاور، نماينده آمريکا در سازمان ملل اعلام کرد که روسيه بايد بر نظام سوريه فشار بياورد تا حملات را متوقف کرده و رساندن کمک‌هاي بشردوستانه به دست ساکنان محاصره شده را تسهيل بخشد.

وي افزود: گروه بين‌المللي حاميان سوريه تصميم گرفته‌اند که ظرف چند روز آينده کمک‌هاي بشردوستانه به ويژه کمک‌هاي غذايي را از طريق هوايي به مناطق محاصره شده سوريه برسانند. آن‌ها برنامه جهاني غذا را در جريان اين تصميم خود گذاشته‌اند تا طرح خود را براي عمليات پرتاب کمک‌ها از هوا از ژوئن ارائه کند.

يونکر: تهديدات ترکيه عليه "توافق پناهجويان" کارساز نيست

رييس کميسيون اروپا با بيان اينکه تهديدات ترکيه عليه توافق پناهجويان هيچگونه کارکردي ندارد، گفت: ترکيه بايد به تعهدات خود در توافق با اتحاديه اروپا درباره پناهجويان عمل کند.

به گزارش روزنامه حريت، يان کلود يونکر ادامه داد: اگر ترکيه مي‌خواهد که شهروندانش از سفر بدون رواديد به اروپا برخوردار شوند، بايد قوانين خود را درباره مبارزه با تروريسم تصحيح کند.

وي در جمع خبرنگاران در حاشيه اجلاس جي 7 گفت: ما توقع نداريم که ترکيه تعهدات خود را اجرا نکند. تهديد کردن بهترين ابزار ديپلماتيک نيست.

رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه به اتحاديه اروپا هشدار داد، اگر خواسته کليدي آنکارا درخصوص سفر بدون رواديد شهروندان به کشورهاي اروپايي اجابت نشود، پارلمان ترکيه قوانين مربوط به توافق مهاجرتي را مسدود خواهد کرد.


 خبــــر 

 خاتمي: انتخاب جنتي تودهني به آمريکا و انگليس بود

آيت‌الله سيداحمد خاتمي نقطه برجسته پنجمين اجلاس خبرگان رهبري را انتخاب فقيه مجاهد آيت‌الله جنتي به رياست مجلس خبرگان رهبري دانست و گفت: آنچه خبرگان انجام داد در حقيقت مردم انجام دادند و تودهني محکمي به آمريکا و انگليس و رسانه‌هاي ضداستکباري زدند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله احمد خاتمي در نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به اينکه تخريب‌هاي رسانه‌هاي استکباري عليه فقيد مجاهد، ‌آيت‌الله جنتي در ايام انتخابات خبرگان به نتيجه نرسيد، اظهار کرد: انتخابات هيأت رئيسه و اعضاي کميسيون‌هاي شش‌گانه مجلس خبرگان رهبري در فضايي بسيار صميمي شکل گرفت و پيام اين انتخابات اين بود که تحليلگران بيگانه بدانند واقعيت آن چيزي است که در مجلس خبرگان رهبري خود را نشان داد و اينکه تخريب‌ها اگر در کوتاه مدت جواب دهد در درازمدت جواب نخواهد داد.

وي با اشاره به اينکه مقام معظم رهبري مجلس خبرگان را موهبت الهي و مجلس معظم خواندند، خاطرنشان کرد: در مجلس خبرگان 88 مجتهد با انتخاب مردم در مورد موضوعات کلان مملکت تصميم‌گيري مي‌کنند و شخصيت حقوقي مجلس خبرگان کاملاً روشن است که بايد از شخصيت‌هاي حقيقي آن نيز بيشتر استفاده شود.

درخواست نماينده آيت‌الله سيستاني از نيروهاي عراقي براي حفاظت از غيرنظاميان

نماينده آيت‌الله سيد علي سيستاني از نيروهاي عراقي خواست از جان غيرنظاميان در برابر حملات محافظت کنند.

به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، احمد الصافي، نماينده آيت‌الله سيد علي سيستاني، مرجع عاليقدر شيعيان در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته در کربلا خطاب به نيروهاي عراقي گفت: نجات جان يک انسان بي‌گناه مهم‌تر از هدف قرار دادن دشمن است. نيروهاي عراقي بايد از جان غيرنظاميان در برابر حملات محافظت و آن‌ها را از شر دشمنان رها کنند.

وي نقش نيروهاي امنيتي در عمليات آزادسازي شهر فلوجه را ستود و گفت: "اي کاش ما هم با شما بوديم تا يک پيروزي عظيم رقم مي‌زديم."


 عراقچي:اجازه نقض برجام را نخواهيم داد 

 رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام گفت: آمريکا و رژيم صهيونيستي دشمني خود را با ايران کنار نگذاشته اند و چالش هاي ما با آنها ادامه دارد و اجازه نخواهيم داد که نقض برجام به طور صريح صورت گيرد.به گزارش ايرنا، سيد عباس عراقچي در يک گفت و گوي خبري در خصوص مصوبه اخير کنگره آمريکا مبني بر جلوگيري از خريد آب سنگين ايران توسط آمريکا افزود:اين مصوبه در صورت تصويب هم اهميتي ندارد . وي با بيان اينکه اين مصوبه بايد به سنا برود و بعد از تصويب بايد مورد وتوي رئيس جمهور آمريکا قرار گيرد،افزود:در دور قبلي که در مجلس سنا تلاش شد تا جلوي فروش آب سنگين ايران گرفته شود موفقيت آميز نبود و راي نياورد.

رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام خاطرنشان کرد: اصولا طبق برجام آمريکا و هيچ کشور ديگري متعهد به خريد آب سنگين از ايران نيست.

وي افزود:تنها تعهدي که ايران دارد اين است که مازاد بر نياز آب سنگين خود را به بازارهاي بين المللي عرضه کند براي فروش، اگر خريدار پيدا شد، شد و نشد هم نشد. معاون وزير امور خارجه با بيان اينکه آب سنگين کالاي با ارزشي است و مشتريان زيادي براي آن وجود دارد اظهار داشت:آمريکا خود 40 تن آب سنگين ايران را خريداري کرد و براي 40 تن ديگر با کشورهاي ديگر درحال مذاکره هستيم .

به گفته رييس ستاد پيگيري برجام، اگر هم مشتري پيدا نشود دراجراي برجام مشکلي رخ نداده و نه آنها متعهد به خريد هستند و نه ما متعهد به فروش، ما فقط متعهد به عرضه هستيم.عراقچي با اشاره به ترويج فضاي ايران هراسي و تاثير آن بر روند اجراي برجام گفت:تلاش هايي که براي ايران هراسي در داخل آمريکا توسط جناح هاي تندرو و در منطقه هم در حال صورت گرفتن است در جهت اجازه ندادن به ايران براي استفاده از فضاي برجام است.


 بيانيه پاياني نشست استراتژيک روسيه و شوراي همکاري خليج فارس 

 بيانيه پاياني چهارمين نشست استراتژيک روسيه و شوراي همکاري خليج فارس که در مسکو برگزار شد، به موضع دو طرف درباره مسائل متعددي از جمله بحران سوريه، اوضاع يمن، عراق، ليبي، مسئله فلسطين، مبارزه با تروريسم و روابط کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس با ايران اشاره مي‌کند.

به گزارش روزنامه رأي اليوم، وزراي خارجه روسيه و شوراي همکاري خليج فارس در بيانيه پاياني نشست استراتژيک خود در مسکو درباره مسئله سوريه بر لزوم حفظ وحدت، حاکميت و تماميت ارضي اين کشور و اهميت رسيدن به راهکار سياسي بحران که به توقف درگيري‌ها براساس قطعنامه 2254 شوراي امنيت منجر شود، تأکيد کردند.

وزرا هم‌چنين بر لزوم ارسال کمک‌هاي بشردوستانه به ساکنان و غيرنظاميان در تمامي مناطق سوريه براساس قوانين بين‌المللي و ازسرگيري مذاکرات صلح ژنو تأکيد کردند.

اين وزرا درباره يمن نيز از توقف درگيري‌ها در اين کشور استقبال کردند و از تمامي طرف‌ها خواستند به آتش‌بس پايبند باشند.

آن‌ها در بيانيه پاياني نشست حمايت قوي خود را از تلاش‌هاي الشيخ احمد اعلام و بر اهميت پيشرفت در مذاکرات تأکيد کردند.

وزراي خارجه روسيه و شوراي همکاري خليج فارس همچنين از تمامي طرف‌ها خواستند اقدامات سختي را براي حل و فصل سياسي و دائم بحران براساس قطعنامه 2216 شوراي امنيت، طرح شوراي همکاري خليج فارس درباره يمن و نتايج مذاکرات ملي اتخاذ کنند. آن‌ها بر پايبندي کامل خود به حفظ وحدت و تماميت ارضي يمن و مخالفتشان با مداخله کردن در امور داخلي اين کشور تأکيد کردند.

اين وزرا درباره عراق نيز بر اهميت پايبندي به استقلال و حاکميت، ثبات سياسي و وحدت ملي اين کشور تأکيد و با مداخله در امور داخلي اين کشور مخالفت کردند.

آن‌ها همبستگي خود را با مردم عراق در مقابله با داعش اعلام کردند. در همين حال اين وزرا درباره روابط با ايران تأکيد کردند که اين روابط بايد براساس اصل حسن همجواري و مداخله نکردن در امور داخلي يکديگر و احترام به استقلال و حل درگيري‌ها و اختلافات براساس منشور سازمان ملل و امتناع از به کارگيري زور باشد.

آن‌ها بر لزوم حل مسالمت‌آميز اختلاف ميان ايران و امارات درباره جزاير (ايراني) تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسي براساس منشور و قوانين سازمان ملل و از طريق مذاکرات مستقيم ميان دو طرف تأکيد کردند.

هم‌چنين اين وزرا تأکيد کردند که بايد خاورميانه خالي از سلاح هسته‌اي و سلاح کشتار دسته‌جمعي باشد.


 خبر 

 پاسخ سخنگوي وزارت خارجه به اظهارات سخيف عادل جبير

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اظهارات سخيف عادل جبير وزير خارجه عربستان درباره روابط جمهوري اسلامي ايران و عراق گفت: ملت عراق براي تشخيص منافع و دوست و دشمن خود نيازي به اظهارات وزير خارجه کشوري ندارد که در کمتر از يک دهه و نيم اخير، بزرگترين عامل و حامي بي ثباتي و حمايت از تروريسم در عراق، منطقه و جهان بوده است.

به گزارش ايسنا، جابري انصاري افزود: حضور مستشاران نظامي ايران در عراق تحت فرماندهي سردار قاسم سليماني به درخواست دولت قانوني اين کشور و براي مبارزه با تروريست ها و افراط گراياني است که عراق و منطقه را با بي ثباتي و نا امني مواجه کرده اند.

سخنگوي وزارت امور خارجه از عادل جبير خواست به جاي تلاش در جهت فريب افکار عمومي و تحريف واقعيت ها، فراموش نکند که کشورش هم اينک و در سطح بين المللي به عنوان اولين و خطرناکترين حامي تروريسم و گسترش نا امني در جهان شناخته مي شود.

فلوجه در محاصره کامل نيروهاي عراقي

فرماندهي نيروهاي واکنش سريع عراق از محاصره کامل شهر فلوجه خبر داد.

به گزارش ايسنا، فرماندهي عمليات عراق اعلام کرد که شهر فلوجه، دومين شهر بزرگ استان الانبار هم‌اکنون در محاصره کامل نيروهاي عراقي است و آن‌ها براي ورود به داخل شهر و بيرون راندن کامل داعش از آن تلاش مي‌کنند.

به گفته اين فرماندهي، نيروهاي عراقي 65 خانواده را از شرق اين شهر خارج کردند.

نيروهاي عراقي اخيرا عمليات آزادسازي شهر فلوجه را آغاز کردند موفق شدند منطقه السجر و پل آن را به طور کامل آزاد کنند.داعش در حال حاضر از ساکنان فلوجه به عنوان سپر انساني استفاده مي‌کند و هم‌اکنون اين شهر اوضاع وخيمي دارد.

انفجار مقابل مسجدي در ادلب با ده‌ها کشته و زخمي

به دنبال انفجار خودرويي در مقابل مسجدي در شهر ادلب سوريه، ده‌ها نمازگزار کشته و زخمي شدند. به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، در اثر انفجار يک خودروي بمب‌گذاري‌شده در مقابل مسجد جامع شعيب شهر ادلب، واقع در شمال غرب سوريه ده‌ها تن کشته و زخمي شدند.

اين انفجار هنگام خروج نمازگزاران از مسجد شعيب رخ داد.

آنکارا ادعاي روسيه مبني بر حمايت از داعش را رد کرد

آنکارا ادعاهاي روسيه مبني بر تامين مواد منفجره مورد نياز داعش توسط ترکيه را رد کرد.به گزارش روزنامه حريت، يک سخنگوي وزارت خارجه ترکيه اعلام کرد:اين گونه ادعاها تنها جنبه تبليغاتي داشته و نبايد آنها را جدي گرفت.

وي ادامه داد: اين ادعاها در راستاي کمپين تبليغاتي روسيه عليه ترکيه است و نبايد آنها را جدي تلقي کرد.


 استقبال مردم از برگزيدگان ايراني جشنواره کن  


 نشست سران هفت کشور صنعتي جهان در ژاپن  


 سرمقاله 

عدم درك مناسب از كارايي و معايب " نقد"

حميدرضا عسگري

درلابه لاي فرهنگ‌هاي لغت و ارائه تعاريف از واژه "نقد و انتقاد" همواره بيان نقاط ضعف درعملكرد و كردار ديگران با رويكردي سازنده از سوي منتقد، موجب تسريع درموفقيت و پيروزي فاعل شده است. اما بايد به اين امر اقرار كنيم كه فرهنگ "نقد و انتقاد" در كشور ما هنوز نتوانسته جاي خود را بيابد و به عنوان امري مثبت تلقي گردد.

دركشورما هردو سوي قضيه يعني ناقد و نقد شونده هيچ يك بر اساس اصول اين فرهنگ عمل نمي كنند و يا يكي از طرفين اين مهم را بر نمي تابد و به تقابل با طرف مقابل برمي آيد. براساس آنچه امروز ما درعرصه سياسي كشور مشاهده مي كنيم، ناقد طرز بيان نقد را بلد نيست و يا ازآن به عنوان ابزاري براي تخريب فاعل استفاده مي كند، به طوري كه طرح نقد به ميداني براي تسويه حساب هاي شخصي و جنجال هاي سياسي مبدل مي شود.

متاسفانه انتقاد در كشورما به فرهنگ "مچ گيري" تبديل شده است و به جاي اينكه طرح اشكالات درجهت رشد و رفع نواقص عملكرد فاعل صورت گيرد، به سمت تخريب وي و جايگاهش سوق داده مي‌شود.

درسوي ديگر ماجرا، نقد شونده نيز تاب تحمل شنيدن ايرادات وارد برعملكرد خويش را ندارد و همه معتقدند كه كردارشان صحيح بوده و كسي اجازه تعرض به نظرات آنها را ندارد. درواكاوي رويكرد دو طرف، ايرادات بيشتري بر طرف نقد شونده وارد است.

چون معمولا بسيارند كساني كه از سر دلسوزي براي نظام و مردم به انتقاد ازعملكرد ديگر مسولان مي پردازند، اما طرف نقد شونده به هيچ وجه اين دلسوزي ها را برنمي‌تابد و آن را به عنوان تخريب تلقي كرده و آن را به عنوان توطئه عليه ساختار و تشكيلات سياسي خويش معرفي مي كند.

اگر انتقادهاي سازنده و به جا در دستوركار قرار نگيرد موجب مي شود تا عملكرد اشتباه برخي افراد و گروه‌ها به فرصتي براي تخلف هاي كلان درعرصه هاي سياسي واقتصادي تبديل شود.

امروز نيز ما به عنوان بخشي از جامعه مطبوعات كشور و بخشي از دل اجتماع از سياسيون كشور اجازه مي خواهيم تا چند كلام انتقاد مارا به دور از تخريب هاي سياسي به گوش جان بشنوند و الحق كه اين سطور حرف دل جامعه است...

امروز در برهه‌اي از تاريخ سرنوشت‌ساز انقلاب هستيم كه پيچي خطير پيش روي ماست، لذا توجه داشته باشيد اين رويه اختلاف افكني ميان مسولان و سياسيون نظام، آثارمنفي بر افكارعمومي جامعه خواهد داشت. سياسيون كشور به اين امر توجه داشته باشند كه اين مسوليت فعلي امانتي از سوي مردم در دستان آنهاست، لذا جامعه انتظار دارد تا خدمتگزارانشان درجهت رشد و ارتقاي جايگاه نظام اسلامي وحدت را سرلوحه كار خود قرار دهند و آرامش كشور و ملت به سبب اختلافات سياسي و بعضاً شخصي، به فرصتي براي دشمنان نظام اسلامي مبدل نگردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته