جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5284

با هدف توسعه صنايع پتروشيمي؛
ايران-آلمان تفاهم نامه 2 ميليارد يورويي امضا کردند


قيمت جهاني نفت به زير 50 دلار بازگشت

به منظور گسترش همکاري‌هاي تهران-جاکارتا؛
زنگنه دوشنبه با وزير انرژي اندونزي ديدار مي کند


معادلات انرژي


خبر


 با هدف توسعه صنايع پتروشيمي؛
 ايران-آلمان تفاهم نامه 2 ميليارد يورويي امضا کردند 

 
صنايع پتروشيمي ايران و شرکت «اي. دي. کي. ال» آلمان تفاهم نامه‌اي به ارزش 2 ميليارد يورو امضا کردند و پيش بيني مي‌شود حجم اين تفاهم تا سقف 10 ميليارد يورو هم افزايش يابد.

«برند لنزن مديرعامل شرکت «اي. دي. کي. ال» آلمان در حاشيه امضاي اين تفاهم نامه همکاري در جمع خبرنگاران با اشاره به حجم سرمايه‌گذاري انجام گرفته با پتروشيمي مسجد سليمان، گفت: رقم کل سرمايه گذاري حدود 10 ميليارد يورو است که در فاز نخست آن سرمايه گذاري 2 ميليارد يورويي انجام خواهد شد.

اين مقام آلماني با اعلام اينکه به عنوان شرکتي که بيشتر از حقوقدان و حسابرس تشکيل شده است توانستيم با شرکت مسجد سليمان به اين توافق دست يابيم اظهار رضايت مي کنيم، افزود: در شرکت «اي. دي. کي. ال» آلمان يک بخش ايران داريم که با کمک آنها توانستيم تفاهم نامه امروز را منعقد کنيم. وي با بيان اينکه در گفتگوهاي امروز چند بار نام چين و سرمايه گذاري آنها را در ايران شنيديم، اظهار کرد: تمايل داريم بتوانيم با امکانات موجود در ايالت نوردراين-وستفالن در طرح‌هاي ايران همکاري داشته باشيم.

يوسف داودي مديرعامل پتروشيمي مسجدسليمان هم در اين مراسم با ابراز علاقه به همکاري با شرکت هاي اروپايي در زمينه پتروشيمي تاکيد کرد: توافق‌نامه همکاري پتروشيمي مسجد سليمان و ADKL آلمان آغاز مناسبي براي گسترش همکاري با آلماني ها به شمار مي‌رود. اين مقام مسئول همچنين با بيان اينکه با هدف تکميل زنجيره هاي ارزش در صنايع پتروشيمي، تاسيس منطقه اقتصادي انرژي «زيلايي» در دستور کار قرار گرفته است، گفت: با استفاده از ذخاير گاز طبيعي و احداث يک خط لوله 20 اينچي انتقال گاز به دنبال توسعه صنايع پتروشيمي در اين منطقه هستيم.

وي در پاسخ به پرسش مهر که ايا خوراک گاز طبيعي کافي براي توسعه صنايع پتروشيمي در منطقه «زيلايي» مسجدسليمان وجود دارد، افزود: هم‌اکنون ذخاير عظيم گاز و گازهاي همراه نفت در اين منطقه وجود دارد و نگراني براي تامين خوراک صنايع پتروشيمي نداريم.


 قيمت جهاني نفت به زير 50 دلار بازگشت 

 
قيمت جهاني نفت در بازار معاملات آتي روز جمعه با روند کاهشي آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رويترز، قيمت جهاني نفت در ساعات اوليه بازار معاملات آتي روز جمعه در منطقه آسيا به دليل نگراني از فزوني عرضه به دليل مقاومت بهاي طلاي سياه در کانال 50 دلار با روند نزولي روبرو شد.

در همين حال، قيمت نفت درياي برنت با 9 سنت کاهش به رقم 49 دلار و 50 دلار در هر بشکه رسيد، ضمن اينکه قيمت نفت وست تگزاس اينترميديت آمريکا هم با 7 سنت کاهش در برابر 49 دلار و 41 سنت به ازاي هر بشکه معامله شد.

همچنين قيمت جهاني نفت در بازار معاملات به بيش از 50 دلار رسيد. برهمين اساس، قيمت نفت ديروز براي اولين بار در تقريبا 7 ماه اخير توانست از مرز 50 دلار عبور کند که علت اصلي آن به کاهش توليد چند روز اخير نفت در کانادا، ليبي و منطقه آفريقاي غربي بر مي گردد که در مجموع 4 ميليون بشکه کاهش عرضه جهاني روزانه نفت را در بر داشت.

البته بهاي طلاي سياه که در اوايل سال گذشته ميلادي به کمترين رقم در 12 سال اخير رسيد با رشد 90 درصدي ظرف چند ماه اخير روبرو شده است. کارشناسان اقتصادي معتقد هستند که مقاومت قيمت نفت برنت در محدود 52 دلار در هر بشکه با مانع روبرو شود.


 به منظور گسترش همکاري‌هاي تهران-جاکارتا؛
 زنگنه دوشنبه با وزير انرژي اندونزي ديدار مي کند 

 وزير نفت براي گسترش همکاريهاي تهران و اندونزي در حوزه انرژي روز دوشنبه (10 خردادماه) با وزير انرژي و منابع معدني اندونزي ديدار و گفتگو مي کند. به گزارش خبرنگار شانا، بيژن زنگنه، وزير نفت ايران و سوديرمان سعيد، وزير انرژي و منابع معدني اندونزي روز دوشنبه (10 خردادماه) با هدف گسترش همکاريهاي دو جانبه ديدار و گفتگو مي کنند.

منابع اندونزي نيز از سفر وزير انرژي و منابع معدني اندونزي به ايران در روز يکشنبه (9 خردادماه) خبر دادند و اعلام کردند در اين سفر ضمن رايزني به منظور گسترش همکاريهاي ايران و اندونزي، قرارداد اوليه واردات نفت خام و گاز مايع (ال پي جي) را با مقامهاي ايراني امضا مي کنند.

مرضيه رياحي، مديرکل آسيا و اقيانوسيه معاونت بين الملل و بازرگاني وزارت نفت پس از سفر اسفندماه پارسال به اندونزي و ديدار با وزير انرژي و منابع معدني اندونزي به خبرنگارشانا گفته بود: اندونزي علاقمند به خريد نفت خام از ايران است که هنوز اين مورد در مرحله امکانسنجي است و مقدار آن پس از بررسيهاي دقيقتر اعلام مي شود. وي درباره احداث پالايشگاه در اين کشور، با تاکيد بر اين که در اين بخش قرار است بخش خصوصي حضور يابد، تصريح کرده بود: وزارت نفت از بخش خصوصي با تامين خوراک براي اين پالايشگاهها حمايت مي کند.


 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس:

ايران منتظر پيشنهاد مالي هندي ها براي توسعه ميدان فرزاد بي است

مديرعامل شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به مذاکرات ايران و هند براي توسعه ميدان گازي فرزاد بي، گفت: منتظر مدل مالي پيشنهادي آنها درباره بحث مالي پروژه هستيم.

علي اکبر شعبانپور در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: مذاکرات ايران و هندبراي توسعه ميدان گازي فرزاد بي ادامه دارد و منتظر مدل مالي پيشنهادي آنها درباره مسائل مالي پروژه براساس سهم برداشت گاز و ميعانات توليدي از ميدان هستيم.

وي افزود: شرکت ملي نفت ايران پس از دريافت پيشنهاد مدل مالي، آن ا بررسي مي کند و در صورت تاييد، مذاکرات بعدي براساس قرارداد.HOA انجام مي شود.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به برگزاري جلسه هاي فراوان ميان طرف ايراني و هندي، اظهارکرد: نفت وگاز پارس مسئول بررسي پيشنهادهاي فني شرکت هندي براي توسعه ميدان گازي فرزاد بي است اما بررسي توجيه اقتصادي توسعه اين ميدان گازي بر عهده شرکت ملي نفت ايران است.

کنسرسيومي به رهبري شرکت او ان جي سي ويدش، بخش سرمايه گذاري خارجي شرکت ملي نفت و گاز هند (او ان جي سي) در سال 2008 ميلادي ميدان گازي فرزاد بي را در بلوک فراساحلي فارسي (بينالود) در خليج فارس کشف کردند؛ اين کنسرسيوم که شرکتهاي اويل اينديا و ايندين اويل نيز در آن حضور داشتند، هم اکنون خواستار دريافت قرارداد توسعه ميدان گازي فرزاد بي هستند.

وزارت نفت هند اميدوار است ايران را متقاعد کند تا امتياز توسعه ميدان گازي فرزاد بي را به شرکت هندي او ان جي سي وديش واگذار کند، اين ميدان، يکي از بزرگ‌ ترين ميدانهاي گازي است که تاکنون هند در خارج از اين کشور کشف کرده است.

براساس برآوردهاي موجود، بلوک فارسي 21,68 تريليون فوت مکعب ذخاير درجا شامل 12.8 تريليون فوت مکعب گاز طبيعي و 212 ميليون بشکه ميعانات گازي قابل برداشت دارد.

ميدان گازي فرزاد بي در بلوک فارسي، غرب ميدان پارس شمالي و شمال غرب ميدانهاي ‌گلشن و فردوسي در آبهاي خليج فارس قرار دارد.

شرکت او ان جي سي ويدش، شاخه بين المللي و بخش سرمايه گذاري شرکت دولتي اکتشاف نفت و گاز هند، پارسال يک طرح پيشنهادي جامع 10 ميليارد دلاري براي توسعه ميدان گازي فرزاد بي در خليج فارس و ارسال گاز آن به هند، تحويل ايران داده است.

هند، سومين واردکننده بزرگ نفت و چهارمين مصرف‌کننده اين کالاي راهبردي در جهان تلاش مي کند تعاملات نفتي خود را با کشورهاي حاشيه خليج‌فارس که حجم قابل توجهي از نفت اين کشور را تامين مي‌کنند، افزايش دهد.

مديربازرگاني شرکت ملي نفتکش ايران:

مذاکره براي ورود نفتکش هاي ايراني به اروپا در حال نهايي شدن است

مديربازرگاني شرکت ملي نفتکش ايران از نهايي شدن مذاکره با شرکتهاي غربي براي وارد شدن نفتکشهاي ايراني به بازارهاي بين‌المللي در آينده بسيار نزديک خبر داد و گفت: ميانگين سني نفتکشهاي اين ناوگان 10 سال است که يکي از جوانترينهاي دنيا به شمار مي آيد.نصرا.. سردشتي در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره اين که شرکت ملي نفتکش ايران بزرگترين شرکت حمل و نقل محموله‌هاي نفتي ايران است، تصريح کرد: اين شرکت همچنين يکي از جوانترين ناوگانهاي دريايي دنيا را در اختيار دارد و ميانگين سن کشتيهاي اين ناوگان 10 سال است.

وي با بيان اين که کشتيهاي ايراني استاندارد بالايي دارند بر مدرن بودن کشتيهاي ايراني تاکيد کرد و گفت: در آينده بسيار نزديک نفتکشهاي ايراني بين المللي مي شوند و در آبهاي اروپايي تردد مي کنند.

ارمنستان و تاجيکستان مشتري بنزين هواپيماي ايران شدند

دور جديد مذاکرات ايران با تاجيکستان و ارمنستان به منظور امضاي قراردادهاي کوتاه مدت صادرات بنزين هواپيما آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، انواع سوخت هواپيما يکي از محصولات سبد صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران بوده به طوري‌که سال گذشته حجم صادرات بنزين و سوختهاي هوايي ايران با افزايشي پنج برابري از سه هزار تن به 15 هزار تن در سال 94 افزايش يافته است.

بر اين اساس دور جديد مذاکرات ايران با کشورهاي همسايه به منظور امضاي قراردادهاي کوتاه و بلندمدت صادرات انواع سوخت هواپيما به ويژه کشورهاي منطقه آسياي ميانه، مرکزي و حوزه قفقاز آغاز شده است.

در اين بين مذاکراتي بين شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران و ارمنستان براي فروش سوخت بنزين هواپيما آغاز شده و در صورت توافق قرار است قراردادي 6 ماهه به صورت تک محموله (اسپات) با اين کشور منطقه قفقاز امضا شود.

علاوه بر ارمنستان، مذاکرات ديگري با تاجيکستان براي امضاي قرارداد فروش سوخت هوايپما آغاز شده که پيش‌بيني مي‌شود تا شهريور ماه امسال در صورت توافق امکان صادرات انواع سوخت هواپيماي ايران به تاجيکستان فراهم شود.

همزمان با راه‌اندازي طرح‌هاي جديد افزايش توليد سوخت هواپيما در طول پنج سال گذشته تاکنون در پالايشگاه‌هاي نفت شازند، شهيد تندگويان (تهران)، آبادان، لاوان و کرمانشاه، شمارش معکوس براي ورود ايران به باشگاه صادرکنندگان اين فرآورده استراتژيک نفتي آغاز شده است.


 خبر 

 قرارداد فروش نفت به ترکيه تمديد شد

مدير امور بين‌الملل شرکت نفت با اشاره به تمديد قرارداد فروش نفت به بزرگترين پالايشگاه ترکيه، گفت: اختلافي براي فروش نفت بين شرکت نفت و توپراش ترکيه وجود ندارد.

سيد محسن قمصري در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت افزايش فروش نفت خام به ترکيه در دوران پساتحريم، گفت: قرارداد فروش نفت خام به شرکت «توپراش» به عنوان بزرگترين شرکت پالايشگاهي ترکيه تمديد شده است.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با بيان اينکه ميزان و حجم صادرات نفت خام ايران به ترکيه معادل سال 2015 ميلادي است، تصريح کرد: مذاکراتي با ترکيه به منظور افزايش حجم صادرات نفت خام آغاز کرده‌ايم.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه حجم فروش نفت به ترکيه ممکن است براي يک دوره نوسان افزايش و يا کاهش داشته باشد اما در بلندمدت يک متوسط صادرات نفت به اين کشور همسايه وجود دارد، اظهار داشت: به عبارت ديگر، ممکن است يک شرکت بنا به شرايط خاص خود در بعضي ماه‌ها افزايش برداشت و برخي ماه‌ها کاهش برداشت نفت داشته باشد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر متوسط صادرات روزانه نفت خام ايران به ترکيه حدود 100 هزار بشکه در روز است، تاکيد کرد: شرکت توپراش ترکيه امکان خريد نفت خام از کشورهاي مختلف را دارد.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با يادآوري اينکه در شرايط فعلي ترکيه امکان خريد نفت خام از عراق، ليبي، عربستان سعودي و باقي کشورها را هم دارد، يادآور شد: با اين وجود سطح روابط ايران و ترکيه براي فروش نفت خام خوب و مطلوب ارزيابي مي شود و اختلافي با ترک‌ها نداريم.

قمصري در پايان با اعلام اينکه پيش از اعمال تحريم‌ها حجم صادرات نفت خام ايران به ترکيه خيلي عدد بالايي نبوده است، خاطرنشان کرد: در شرايط فعلي هم حجم صادرات نفت به اين کشور همسايه خيلي دور از اعداد قبل از تحريم نيست.

به گزارش مهر، براساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي ايران، ترکيه در سال 2015 ميلادي در مجموع روزانه بيش از يک ميليون بشکه نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي شامل نفتاي سبک و سنگين و گاز مايع واردات کرده است.

در اين بين حجم صادرات نفت خام عراق به ترکيه در سال 2015 ميلادي با افزايشي نزديک به دو برابري به 230 هزار بشکه در روز رسيده و هم اکنون اين کشور سهمي 43 درصدي از بازار نفت ترکيه را به خود اختصاص داده است.پس از عراق، ايران هم سال گذشته بيش از 110 هزار بشکه نفت خام به ترکيه صادر کرده و سهمي 22 درصدي در بازار نفت اين کشور همسايه براي خود دست و پا کرده است.اين در حالي است که پس از عراق و ايران، کشورهاي عربستان سعودي و قزاقستان از ديگر کشورهاي بزرگ صادرکننده نفت خام به ترکيه در سال 2015 ميلادي بوده‌اند.

در حالي تاکنون بيشترين رقابت ايران و عراق در توسعه ميادين مشترک و مرزي نفتي بين دو کشور بوده که با لغو تحريم‌ها دور جديد رقابت اين دو کشور عضو اوپک براي صادرات طلاي سياه به ترکيه شکل گرفته است.

براساس اعلام بيژن زنگنه وزير نفت، مذاکرات نهايي با پالايشگاه‌هاي نفت ترکيه به ويژه «توپراش» به منظور افزايش سه برابري فروش طلاي سياه انجام شده است که در صورت توافق نهايي، حجم صادرات نفت ايران به ترکيه از حدود 100 هزار بشکه فعلي به 300 هزار بشکه در روز افزايش مي‌يابد.

از سوي ديگر، داوود اوغلو نخست وزير ترکيه در حالي به تهران آمده است که قطعا افزايش حجم فروش نفت ايران به پالايشگاه‌هاي «توپراش» يکي از محورهاي مذاکرات سران دو کشور در تهران خواهد بود.

ايران مخازن جديد سوخت مايع در تنگه هرمز احداث مي‌کند

يک مقام مسئول با اشاره به ساخت مخازن جديد فرآورده نفتي در 8 انبار نفت کشور، از احداث مخازن جديد سوخت مايع در جزيره ابوموسي و تنگه هرمز در آينده‌اي نزديک خبر داد.

عبدا... ملاباقر در گفتگو با مهر درباره ساخت مخازن جديد ذخيره‌سازي فرآورده‌هاي نفتي در کشور، گفت: در شرايط فعلي ساخت مخازن جديد ذخيره سازي انواع فرآورده‌هاي نفتي در انبار نفت مشهد، گرگان، ساري، اصفهان، کرمانشاه، سيرجان، ابوموسي و کيش در دستور کار قرار گرفته است.

مدير مهندسي و طرح‌هاي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه سال گذشته اولين مناقصه ساخت مخازن جديد ذخيره‌سازي فرآورده نفتي در کشور انجام شد، تصريح کرد: اين مناقصه منجر به امضاي قرارداد ساخت و توسعه شده اما به دليل محدوديت منابع مالي و اعتباري متوقف شده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه در حال حاضر ساخت مخازن جديد ذخيره سازي فرآورده نفتي در گروي تامني منابع مالي و اعتباري است، اظهار داشت: به منظور مديريت منابع مالي ساخت مخازن جديد ذخيره‌سازي سوخت مايع در قالب سه گروه اولويت دار انجام خواهد شد.وي با يادآوري اينکه در کنار ساخت مخازن جديد در انبارهاي نفتي کشور، حفظ، نگهداشت و بهينه‌سازي انبارهاي نفت، طرح ارتقاي سامانه ايمني و آتش نشاني در قالب 6 گروه در برنامه‌هاي اولويت دار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در مجموع هم‌اکنون با ساخت مخازن و انبارهاي جديد نفتي ظرفيت ذخيره سازي سوخت مايع ايران به حدود 13 ميليارد ليتر افزايش يافته است.

ملاباقر اخيرا در گفتگو با مهر از افزايش ظرفيت ذخيره‌سازي سوخت مايع شامل بنزين و گازوئيل به حدود 13 ميليارد ليتر خبر داده و گفته است: امسال 2 انبار جديد نفت در مدار بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته