جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5284

قائم مقام سازمان مديريت صنعتي خبر داد؛
رتبه‌بندي 100 شرکت برتر کشور


تريبون


خبر اقتصادي


 قائم مقام سازمان مديريت صنعتي خبر داد؛
 رتبه‌بندي 100 شرکت برتر کشور 

 
قائم مقام سازمان مديريت صنعتي کشور با اشاره به اجراي طرح‌هاي اعتباربخشي در اين سازمان عنوان کرد که سازمان با طراحي و راه اندازي طرحهايي در صنعت کشور، تحول را پيگيري کرده که از جمله مهم ترين اين طرح ها، رتبه بندي 100 شرکت برتر کشور است.

به گزارش خبرنگار ايسنا در منطقه کوير، احمد بذلي در حاشيه همايش عرصه يادگيري منابع انساني در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان مديريت صنعتي کشور در راستاي ماموريت اصلي خود که توسعه ظرفيت مديريت در کشور است، در بخش ها و حوزه‌هاي مختلف فعاليت مي کند.

وي افزود: اين سازمان بيش از 50 سال سابقه فعاليت دارد که خدمات قابل توجهي را در راستاي ماموريت خود به بخش هاي مختلف اقتصادي کشور از جمله دولتي، خصوصي و نهادها ارائه داده است.

بذلي با اشاره به بخش نخست فعاليت سازمان در حوزه مشاوره تصريح کرد: در اين راستا وظيفه عارضه‌يابي، آسيب شناسي، ايجاد، طراحي و بهبود نظام ها و فرآيندهاي مديريتي را دنبال مي کند و در واقع با بررسي بخش هاي مختلف مديريتي، به مديران کمک مي کند نظام خود را بهبود بخشيده و در راستاي پيشرفت و بالندگي گام بردارند.

وي بيان کرد: در حوزه آموزش نيز با طراحي و اجراي دوره هاي تخصصي و کاربردي مديريت با دوره هاي کوتاه مدت و عالي، تلاش مي کند متخصصين و مديران بخش هاي مختلف مديريت را توانمند کند.قائم مقام سازمان مديريت صنعتي کشور با اشاره به اجراي طرح هاي اعتباربخشي در اين سازمان گفت: سازمان با طراحي و راه‌اندازي طرح هايي در صنعت کشور، تحول را پيگيري کرده که از جمله مهم ترين اين طرح ها، رتبه بندي 100 شرکت برتر کشور است.

وي افزود: سازمان مديريت صنعتي با حمايت و پشتيباني سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران از سال ها قبل کنفرانس ملي منابع انساني را طراحي و اجرا مي کند و ارائه هاي متعدد داخلي و بين المللي در اين زمينه اتفاق افتاد و تجربيات منتقل مي شود.

نايب رييس هيئت مديره انجمن منابع انساني ايران افزود: بيش از يک هزار و 200 نفر از مديران ارشد شرکت هاي بزرگ و کوچک و متخصصان در اين کنفرانس شرکت مي کنند و اين کنفرانس توانسته در مسير تعالي منابع انساني کشور موفقيت هايي به دست آورد.

بذلي تصريح کرد: تاسيس انجمن مديريت منابع انساني ايران يکي از نتايج اين فعاليت بود و همايش‌هاي عرصه يادگيري تلاش مي کند با فراخوان تجربيات و مقالات از سراسر کشور و ارزيابي آن، بهترين تجارب و مقالات را انتخاب و در همايش ملي سالانه ارائه کند.

وي با بيان اينکه هجدهمين همايش عرصه يادگيري با موضوع ابتکارات منابع انساني در کسب نتايج پايدار در استان کرمان طي دو روز گذشته برگزار شد و تلاش مي‌کنيم مخاطبان را به هدف تعيين شده برسانيم، تصريح کرد: انجمن مديريت منابع انساني کشور در برگزاري همايش‌هاي عرصه يادگيري، گواهينامه حرفه‌اي منابع انساني را صادر مي‌کند و برخي از دستگاه‌ها از کانون‌هاي ارزيابي براي انتخاب مديران استفاده مي‌کنند که نتيجه برگزاري همين همايش هاست.


 تريبون 

 وزير اقتصاد عنوان کرد؛

سياست دولت، واگذاري طرحهاي عمراني انتفاعي به بخش خصوصي است

وزير امور اقتصادي و دارايي در پنجاه و نهمين جلسه مشترک گفتگوي دولت و بخش خصوصي بر واگذاري طرحهاي عمراني انتفاعي به بخش خصوصي به عنوان سياست اصلي دولت، تاکيد کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي (شادا)، علي طيب نيا در اين نشست با بيان اين مطلب اظهار داشت: سازمان مديريت و برنامه ريزي امسال متعهد شد هزار پروژه طرحهاي عمراني را به بخش خصوصي واگذار کند.

وي افزود: در ابتداي شروع به کار دولت تدبير و اميد، ارزش طرحهاي عمراني کشور 480 هزار ميليارد تومان بود و در سال گذشته 21 هزار ميليارد تومان براي اين طرحها پول، پرداخت شده است.

وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد: دولت ،نگاه پيمانکاري به بخش خصوصي ندارد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه 12 طرح ملي برون گرايي اقتصادي در دولت تعريف شده است ،گفت: مسئوليت اين کار به وزارت امور اقتصادي و دارايي واگذار شده است.

وي بيماري عمده اقتصاد کشورمان را که منشاء همه ناکارآمدي ها و سطح نازل بهره وري است را به دليل پايين بودن نقش بخش خصوصي و فربهي بخش دولتي ،عنوان کرد.

طيب نيا با تاکيد بر اينکه افزايش سرمايه بانکها بسيار مهم است، افزود : ادغام صندوق ضمانت صادرات با بانک صادرات مي تواند يک راه حل اصولي و موثر براي کمک و ارائه خدمات بهتر به بخش خصوصي باشد که مي توان بررسي کرد.

وي در ادامه از بخش خصوصي خواست به دولت در خصوص شناسايي و تعيين کشورهاي هدف از نظر پتانسيل هاي همکاري هاي اقتصادي و سرمايه گذاري کمک نمايند.

وزير امور اقتصادي و دارايي تصريح کرد: بايد از بين کشورهاي دنيا،با تدوين استراتژي توجه کشور را روي تعدادي از کشورهايي که آمادگي تامين مالي بين المللي در قالب سرمايه گذاري مستقيم خارجي و فاينانس در کشورمان دارند ،متمرکز نماييم.

خريد 10 ميليون تن گندم از کشاورزان

با توجه به اينکه در سال جاري نيازي به واردات گندم نداريم، وزير جهاد کشاورزي اعلام کرد که 10ميليون تن از کشاورزان کشور گندم خريداري مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ايسنا در لرستان، محمود حجتي در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون 2ميليون تن از 10 ميلون تن گندم خريداري شده و برداشت از سطح مزارع کشور به سرعت در حال انجام است.

وي با بيان اينکه امسال نيازي به واردات گندم نداريم بلکه صادرات نيز داريم، اظهار کرد: ذخيره سازي به خوبي در حال انجام است.

وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه واردات و وارد کنندگان سم را بايد سازماندهي و ساماندهي کرد، تصريح کرد: مصرف سم در کشور کمتر از سرانه جهاني است، و‌لي چون اقليم کشور خشک است اين مقدار بايد کمتر شود.

حجتي اظهار کرد: سم‌فروشي‌هاي مجاز و غيرمجاز از هم تفکيک شوند و مصرف سم با نسخه و دستوالعمل خاص مورد استفاده قرار گيرد.

وزير جهاد کشاورزي با اشاره به مصرف بي‌رويه سموم کشاورزي گفت: آمار بي‌رويه‌اي در مصرف سم نداريم و کلي گويي در اين زمينه نمي‌توان کرد.

واکنش نسبت به گران‌فروشي برنج در خرده‌فروشي‌ها

رييس اتحاديه سوپرمارکت‌ها با اشاره به اين‌که قيمت فروش برنج باکيفيت ايراني حداقل معادل 12 هزار تومان است، گفت: قطعا برنج‌هاي ايراني که بين 5000 تا 9000 تومان فروخته مي‌شوند درجه دو يا سه بوده و يا اين‌که به عنوان برنج مخلوط عرضه مي‌شوند.

سعيد درخشاني در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، درباره افزايش قيمت برنج در برخي خرده‌فروشي‌ تا رقم 16 هزار تومان اظهار کرد: قطعا اگر گزارشي در اين رابطه مبني بر گران‌فروشي به اتحاديه ما داده شود 100 درصد با آن برخورد و مساله را پيگيري مي‌کنيم؛ هرچند هر اتحاديه‌اي بازرس مخصوص خود را دارد.

وي در پاسخ به اين‌که قيمت انواع برنج ايراني در عمده‌فروشي‌ها بين 5000 تا 9000 تومان است اما در مغازه‌هاي سطح شهر و خرده‌فروشي‌ها شاهد فروش برنج با قيمت بين 8000 تا 16 هزار تومان هستيم، گفت: قطعا قيمت برنج خوب ايراني بين 5000 تا 9000 تومان نيست.

رييس اتحاديه سوپرمارکت‌داران افزود: زماني که برنج از شمال به تهران مي‌آيد حداقل 10 هزار تومان هزينه دارد؛ بنابراين چگونه مي‌تواند بين 5000 تا 9000 تومان فروخته شود. حداقل قيمتي که بايد براي برنج خوب ايراني در نظر گرفت رقم 12 هزار تومان است.

درخشاني در ادامه با تاکيد بر اين‌که برنج درجه يک ايراني هزينه ورودش به تهران تا 10 هزار تومان تمام مي‌شود، خاطر نشان کرد: نمي‌دانيم چه برنجي است که به قيمت 5000 تا 9000 تومان فروخته مي‌شود. اما قطعا اين برنج، برنج درجه دو يا سه است و حتي اين امکان وجود دارد که به عنوان برنج مخلوط شده به دست مشتري برسد.

بر اساس گزارش ميداني خبرنگار ايسنا از بازار برنج در مراکز عمده و خرده‌فروشي، اين محصول بسته به نوع و کيفيت در عمده فروشي‌ها کيلويي 5000 تا 9000 تومان عرضه مي شود، در مغازه‌هاي سطح شهر و خرده‌فروشي‌ها کيلويي 8000 تا 16 هزار تومان قيمت دارد که نرخ بالا و بي‌سابقه‌اي است.


 خبر اقتصادي 

همتي اعلام کرد؛

تشکيل شوراي 3 جانبه صنعت بانک، بيمه و سرمايه

رئيس کل جديد بيمه مرکزي از ايجاد شوراي ثبات 3 جانبه بين صنعت بانک، بيمه و بازار سرمايه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتي در مراسم توديع و معارفه رئيس کل سابق و جديد بيمه مرکزي گفت: 10 سال گذشت. خرداد سال 85 بود که در همين جا از محضر بزرگان صنعت بيمه خداحافظي کردم و در خرداد 95 بعد از چرخشي در صنعت بانکي دوباره به صنعت بيمه بازگشتم عين کفش هاي ميرزانوروز مي ماند و هر کاري کرديم دوباره به اين صنعت بازگشتيم.

رئيس شوراي عالي صنعت بيمه با بيان اينکه تقدير اين بود که مجددا به صنعت بيمه بازگردم افزود: تا زماني که کارمند بيمه هستم به اين دليل که عضو هيئت علمي دانشگاه مي باشم تا 65 سالگي کارمند دولت خواهم ماند. هر وقت مسئوليتي به من محول شود از بابت دوستي و معرفت و ارادت قبول مي کنم.

وي افزود: زماني که از بيمه مرکزي رفتم بلافاصله فعاليت در موسسه بنياد به من پيشنهاد شد بعد از آن نيز به بانک ملي با درخواست طيب‌نيا رفتم عليرغم اينکه مي گفتند که بانک ملي سخت است و نرو خراب مي‌شوي.

همتي گفت: قبل از اين هم به وزير اقتصاد سابق آقاي دانش جعفري و آقاي کهزادي رئيس اسبق بيمه مرکزي گفته بودم که اگر مي خواهيد در صنعت بيمه موفق شويد بايد با اعضاي صنعت بيمه رفيق شويد در عين حال خودتان هيچ سهمي از اين صنعت نداشته باشيم و من اين دو مشکل را ندارم البته از روساي قبلي اطلاعي ندارم.

وي با بيان اينکه در نهايت اين چوب را نگه داشتند و به من دادند که راه را ادامه دهم تصريح کرد: آقاي امين دوست خوب من بودند و هستند و خواهند بود. در اين 10 سال تمام با روساي کل قبلي حداقل سه بار در شوراي عالي بيمه در جلسه شرکت مي کردم و با آنهارفاقت دارم.

همتي گفت: آقاي امين مرد بسيار شريفي بودند و هستند و آرزوي توفيق براي وي دارم البته وي کسالت و ميگرن داشتند و نتوانستند در جلسه امروز حضور يابند و ياد مي کنم از وي به خاطر تلاش هايي که در بيمه مرکزي انجام دادند. وي همچنين در مورد صنعت بيمه نيز گفت: بازار بيمه نقش کوچکي در بازار اقتصادي کشور دارد و نقش مسلط بازار پول اجازه نقش آفريني بازارهاي بيمه و سرمايه را نمي دهد.

وي از ايجاد شوراي ثبات سه جانبه ميان صنعت بانک، بيمه و بازار سرمايه خبر داد و تصريح کرد: نظارت بيمه مرکزي به صورت جدي در دستور کار قرار خواهد گرفت در عين حال بخش خصوصي نيز بايد رشد کند. رئيس کل بيمه مرکزي نسبت به عقب ماندگي بيمه عمر انتقاد کرد و گفت: طي 10 سال گذشته بيمه عمر هيچ تغييري نکرده و در حد همان 6-5 درصد است و نرخ 12 درصدي که اعلام مي شود مربوط به بيمه عمر پس اندازي و به صورت گروهي است اين در حالي است که بيمه عمر پس‌اندازي مهم است و کارآيي دارد.

رئيس کل بيمه مرکزي ادامه داد: اين موضوع که بيمه مرکزي چه ميزان بيمه اتکايي و چقدر اتکايي اجباري داشته باشد مهم است و بايد به طور جدي و به آرامي و با ضمانت اجرايي جديد به اين موضوع توجه شود و اجرايي گردد.

رئيس شوراي عالي صنعت بيمه گفت: ابايي از دفاع از صنعت بانکداري ندارم اما نمي شود که دائما به اين صنعت حمله کرد اينکه تمام اتفافات در اين صنعت را به حاشيه بکشيم و بزرگ کنيم و آن را بر سر بانکها و بيمه‌ها بزنيم درست نيست.

اقتصاد دنيا در هفته اي که گذشت

مهمترين عناوين اقتصادي دنيا در هفته اي که گذشت، به شرح ذيل است:

به گزارش خبرنگار مهر مهمترين عناوين اقتصادي دنيا در هفته اي که گذشت، به شرح ذيل است.

خبرگزاري فرانسه : گروه «جي 7» نسبت به خروج انگليس از اتحاديه اروپا و به دنبال آن احتمال نابساماني در بازارهاي مالي هشدار داد.

رويترز : ارزش پوند انگليس در مقابل دلار آمريکا 3 دهم درصد کاهش يافته است.

اسپوتنيک : روسيه وام 25 ميليارد دلاري به مصر براي احداث نيروگاه هسته اي اعطا مي کند.

نيوزنو : پيش بيني مي شود اقتصاد چين با يک دوره رکود طولاني مدت روبرو شود.

رويترز : تعديل نيرو در کشورهاي عربي حوزه خليج فارس روبه افزايش است.

نيوزنو : ويتنام يکي از کشورهايي است که سريع ترين رشد اقتصادي در جهان را به خود اختصاص داده است.

بلومبرگ : اتحاديه اروپا تحريم ها عليه روسيه را تمديد مي کند.

نيوزنو : پيش بيني مي شود برزيل با کسري بودجه بي سابقه 170.5 ميليارد دلاري در سال جاري ميلادي روبرو شود.

تريد عربيا : براي اولين بار در جهان سرمايه گذاري در حوزه انرژي پاک با رسيدن به رقم 329 ميليارد دلار از سرمايه گذاري در بخش انرژي فسيلي پيشي گرفت.

بلومبرگ : قرار است ماهانه 2 هزار و 500 دلار به سوئيسي ها براي ارتقاي سطح رفاه آنها پرداخت شود.

خبرگزاري فرانسه : فرانسه با کمبود سوخت در جايگاهاي خود به دليل شدت گرفتن اعتراضات به قانون اصلاح کار در اين کشور روبرو شده است.

تلگراف آنلاين: عربستان صعودي با مشکل نقدينگي روبرو شده است و در حال وارد کردن فشار به سيستم بانکداري خود است.

ياهو نيوز : از هر 10 شرکت انگليسي، 4 شرکت نسبت به آينده اقتصادي انگليس با خروج از اتحاديه اروپا نگران هستند.

بلومبرگ : نرخ تورم سنگاپور براي هجدهمين ماه متوالي با روند نزولي روبرو مي شود.

سي ان بي سي : مسئولان سيستم «سوئيفت» قرار است از برنامه جديد امنيتي اين سامانه بانکداري جهاني به زودي رونمايي کنند.

رويترز : پايين بودن نرخ بهره بانکي در آمريکا براي بلندمدت منجر به بي ثباتي بازار مالي مي شود.

بلومبرگ : عربستان در حال نواختن ناقوس مرگ در اوپک است.

رويترز : واردات نفت کره جنوبي از ايران در 4 ماهه نخست سال جاري ميلادي با رشد 113 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به 29.963 ميليون بشکه رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته