جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5284

وزير کار و رفاه اجتماعي:
تشکيل دبيرخانه مبارزه با فقر و آسيب‌هاي اجتماعي


حضور بيش از 3 هزار معتاد کارتن خواب در مددسراهاي پايتخت


وقايع


خبرها


يادداشـت


رهنموني از بزرگان


 وزير کار و رفاه اجتماعي:
 تشکيل دبيرخانه مبارزه با فقر و آسيب‌هاي اجتماعي 

 
علي ربيعي: بايد مبارزه با آسيب هاي اجتماعي در استان ها و در بخش رفاهي ادارات کل کار و رفاه اجتماعي به گفت‌وگو تبديل و براي آن اقدامات اساسي انجام شود.به گزارش برنا، علي ربيعي در دومين گردهمايي آموزشي، توانمندسازي مديران کل اجرايي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در ساري اظهار کرد: مبارزه با فقر و ايجاد رفاه بدون کمک استان ها انجام نمي شود و بايد به اين منظور در اين سطح تلاش شود.

وي از آماده شدن دبيرخانه شوراي عالي اشتغال در اين زمينه خبر داد و خاطرنشان کرد: بايد در استان‌ها دبيرخانه هاي مبارزه با فقر و آسيب هاي اجتماعي تشکيل شود.

ربيعي بر مانور حمايت از کارگران تاکيد کرد و با اشاره به اينکه مزد در اين دولت از تورم بيشتر است، خاطرنشان کرد: در بازرسي‌ها حق هيچ کارگري نبايد ناديده گرفته شود. وي اظهار کرد: بايد افکار عمومي براي تقويت جايگاه تعاوني‌ها آماده شوند چرا که گسترش تعاوني ها به بخش اشتغال کمک فراواني مي‌کند. وزير کار و رفاه اجتماعي از مديران اجرايي اين وزارت در سراسر کشور خواست تا در دولت تدبير و اميد کارايي خود را نشان دهند و گفت: دانش مديران بايد در حوزه هاي مختلف مانند سياستگذاري در عرصه‌هاي فعاليت خود افزايش پيدا کند.

ربيعي در بخش ديگري از سخنان خود خواستار حفظ استقلال شرکت هاي وابسته به وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعي شد و گفت: در مديريت شرکت ها نظارت داشته باشيد و در آن دخالت نکنيد.


 حضور بيش از 3 هزار معتاد کارتن خواب در مددسراهاي پايتخت 

 مدير عامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران گفت: هر شب بيش از 3 هزار معتاد کارتن خواب در مدد سراهاي شهر تهران حضور دارند.

حضور بيش از 3 هزار معتاد کارتن خواب در مددسراهاي پايتختفرزاد هشيار پاسيان مدير عامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: با طراحي کمپ‌هاي ترک اعتياد و مراکز بهاران خود معرف، به عنوان چرخه بازگشت به زندگي براي معتادان کارتن خواب امکاناتي از جمله اطعام، اسکان، بازگشت به خانواده ها، خدمات بهداشتي و روان شناختي ارائه مي‌شود که هدف از آن تغيير سبک زندگي خانواده هاي اين افراد است.

وي افزود: هر شب بيش از 3 هزار نفر از معتادان کارتن خواب نيز در مددسراهاي شهر تهران حضور يافته و يک وعده غذاي گرم، شام و صبحانه دريافت مي‌کنند و سپس از اين مراکز خارج مي‌شوند.

هشيار پارسيان با بيان اينکه مراکز بهاران که ويژه معتادان تهراني طراحي شده به صورت خود گردان فعاليت مي‌کنند بيان کرد: بر همين اساس افرادي که از شهرستان ها مي‌آيند در بلند مدت پذيرش نمي شوند، اما مي‌توانند براي اين کار از خدمات رايگان ديگر شهرداري استفاده کنند و در صورتي که قصد ترک اعتياد را داشته باشند، کمپ‌هاي ترک اعتياد در اختيار آنها قرار مي‌گيرد ولي در غير اين صورت بايد از شهر تهران مهاجرت کنند.

مدير عامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران تصريح کرد: براي ساماندهي معتادان شهر تهران همکاري تمام دستگاههاي ذي ربط لازم است و به همين منظور در راستاي ايجاد برخوردهاي قهري طبق ماده 16 اگر افرادي که پس از خروج از مراکز بهاران دوباره به اعتياد روي آورده و معتاد شوند، از پايتخت اخراج شده و حق بازگشت به شهر تهران را ندارند.


 وقايع 

 حريق گاراژ يک هکتاري در جنوب پايتخت

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از حريق گسترده در يک مجتمع کارگاهي صنعت چوب در جنوب پايتخت خبر داد.

سيدجلال ملکي در گفت‌وگو باايسنا ،در اين باره گفت: در ساعت 1:55 بامداد امروز يک مورد حادثه حريق در يک مجتمع کارگاهي صنايع چوب به سامانه 125 اطلاع داده شد که با توجه به گزارش وقوع ستاد فرماندهي، آتش‌نشانان پنج ايستگاه را به همراه تانکر و خودروي حامل تجهيزات تنفسي به محل حادثه واقع در خلازيل اعزام کرد.

وي با اشاره به حضور آتش‌نشانان در محل حادثه، افزود: پس از حضور عوامل آتش‌نشاني در محل که گاراژي به مساحت 10 هزار مترمربع بود، مشاهده شد که حريق در يک کارگاه به مساحت تقريبي 500 مترمربع رخ داده و شعله‌هاي آتش در حال سرايت به کارگاه‌هاي مجاور است.

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينکه فضاي اين گاراژ مملو از چوب، تخته و الوار بود، گفت: مالکان کارگاه‌ها در شرايطي غيراستاندارد و با استفاده از چوب اقدام به تقسيم‌بندي گاراژ به کارگاه‌هاي کوچک‌تر کرده بودند که همين موضوع اطفاي حريق را توسط آتش‌نشانان با مشکلات زيادي روبرو کرد. ملکي با بيان اينکه آتش‌نشانان از چند جهت عمليات اطفاي حريق را آغاز کردند، گفت: خوشبختانه در همان دقايق اوليه از گسترش آتش و سرايت آن به ديگر بخش‌هاي گاراژ جلوگيري شد و مدتي بعد نيز آتش‌نشانان شعله‌هاي آتش را به طور کامل اطفا کردند.

وي افزود: پس از اطفاي حريق، گروهي از آتش‌نشانان به ايستگاه بازگشته و گروهي ديگر نيز عمليات لکه‌گيري و ايمن‌سازي را در دستور کار خود قرار داده و ساعت 5:5 صبح امروز به عمليات خود خاتمه دادند.

زلزله‌اي به بزرگي 6.4 ريشتر جزيره فيجي ژاپن را لرزاند

زمين‌لرزه‌اي به قدرت 6.4 ريشتري جزيره فيجي در ژاپن را لرزاند.

به گزارش تسنيم؛ زلزله‌اي با بزرگي 6.4 در مقياس امواج دروني زمين ريشتر جزيره فيجي ژاپن را لرزاند.

بر اشساس موسسه زمين‌شناسي آمريکا، اين زمين‌لرزه در 19 کيلومتري اين جزيره و در يک جزيره ديگر به نام «اندوي»(Ndoi) رخ داده است.

اين موسسه محل دقيق جغرافيايي وقوع زلزله را طول جغرافيايي 178.6712 درجه غربي، عرض جغرافيايي 20.8265 درجه جنوبي و در عمق 572.13 کيلومتري زمين برآورد کرده است. زمين‌لرزه در ساعت 04:08 (به وقت محلي) رخ داده است و اين در حالي است که در 30 روز گذشته 6 و در 365 روز گذشته 85 زلزله به قدرت 3.0 ريشتر يا بالاتر در همان منطقه شناسايي شده است. زلزله‌هايي به قدرت 6.0 تا 6.9 ممکن است در مناطق پرجمعيت بسيار خطرناک و آسيب‌رسان باشد. در حال حاضر از ميزان خسارات يا تلفات احتمالي خبري مخابره نشده است.

غرق شدن قايق ده ها گردشگر خارجي در تايلند

غرق شدن يک قايق گردشگران خارجي در تايلند باعث کشته شدن دستکم سه تن از اين گردشگران و ناپديد شدن يک انگليسي شد.

به گزارش ايرنا، پليس تايلند روز گذشته اعلام کرد پس از واژگون شدن يک قايق در آب و هواي بد جزيره 'سامويي'، سه گردشگر انگليسي، آلماني و هنگ کنگي کشته و يک گردشگر انگليسي ديگر ناپديد شد.

به گفته پليس، اين اتفاق در حالي روي داد که اين قايق با 32 مسافر و خدمه در حال حرکت در اطراف اين جزيره بود.

جزيره سامويي که دهه 1970 با مساحتي بيش از 250 کيلومتر مربع کشف شد، پس از پوکت و چانگ، سومين جزيره بزرگ تايلند و جزو معروف ترين مقاصد گردشگري جهان است. به نوشته تارنماي روزنامه 'نشين'، اين قايق موتوري به دليل شرايط بد آب و هوايي و سرعت زياد واژگون شد.

گردشگراني از انگليس، آلمان، هنگ کنگ، چين، اتريش، بلژيک و روماني با اين قايق جابجا مي شدند. انتظار مي رود تايلند امسال رکورد پذيرش گردشگران بين المللي خود را بشکند و به رکورد 32 ميليون نفر دست يابد. تايلند سال گذشته 29 ميليون و 880 هزار گردشگر خارجي را پذيرفت که به طور عمده چيني بودند.


 خبرها 

 امکان پرداخت جريمه ريالي سربازي باوام بانکي

جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا با تشريح شرايط قسط بندي پرداخت مبلغ جريمه ريالي سربازي از فراهم شدن امکان دريافت وام بانکي براي پرداخت مبلغ جريمه خبر داد.

سردار ابراهيم کريمي در گفت‌وگو با ايران ايسنا، درباره ثبت نام براي پرداخت جريمه ريالي سربازي اظهار کرد: متقاضيان براي بهره‌مندي از جريمه ريالي سربازي با مراجعه به دفاتر پليس + 10 مي‌بايست درخواست خود را ثبت کرده و به عبارتي ثبت نام اوليه را انجام دهند.

وي با بيان اينکه از حدود يک هفته پيش ثبت نام اين افراد آغاز شده است، گفت: يکي از تسهيلاتي که در سال جديد براي اين دسته از افراد پيش بيني شده امکان پرداخت جريمه ريالي به صورت اقساطي است و اين افراد پس از ثبت نام در صورتي که واجد شرايط بهره‌مندي از معافيت با جريمه ريالي تشخيص داده شوند به آنان اطلاع داده شده و مي‌توانند به دو شکل جريمه خود را پرداخت کنند که يکي به صورت نقدي است و در سال گذشته نيز اجرا شد و ديگري به صورت اقساطي.

کريمي در توضيح بيشتر درباره نحوه پرداخت اقساطي جريمه ريالي سربازي گفت: واجدين شرايط که قصد پرداخت جريمه به صورت قسطي را دارند ابتدا مي‌بايست يک سوم مبلغ جريمه را پرداخت کرده و مابقي آن را طي چندين قسط تا پايان سال پرداخت کنند و پس از آن کارت معافيت برايشان صادر خواهد شد.

وام بانکي براي جريمه ريالي سربازي

جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا همچنين درباره آن دسته از مشمولاني که امکان پرداخت تمام مبلغ در طول يک سال را نيز ندارند به ايسنا گفت: براي اين افراد يک تسهيلات ديگر نيز در نظر گرفته شده و آن دريافت وام از بانک‌هاست که آنها مي‌توانند پس از اخذ تاييديه واجد شرايط بودن براي بهره‌مندي از جريمه ريالي سربازي، نسبت به دريافت وام از بانک اقدام کنند.

کريمي ادامه داد: پس از راستي‌آزمايي و تاييد شرايط فرد براي بهره مندي از جريمه ريالي سربازي فرمي به اين افراد داده شده و آنها براي دريافت وام به يکي از بانک‌ها معرفي مي‌شوند البته دريافت وام نيز شرايط بانکي را دارد و مي‌بايست آنان داراي اين شرايط براي دريافت وام باشند.

به گفته وي، براي پرداخت جريمه ريالي با وام، ممکن است محدوديت‌هايي در تعداد وام‌هاي ارائه شده وجود داشته باشد. از اين رو اولويت با کساني خواهد بود که زودتر نسبت به ثبت نام اقدام کرده باشند.

جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا از متقاضيان بهره‌مندي از طرح جريمه ريالي سربازي خواست هرچه زودتر با مراجعه به دفاتر پليس + 10 ثبت نام اوليه خود را انجام دهند.

افزايش ناپايدار دماي هواي کشور در هفته آينده

کارشناس هواشناسي از افزايش دماي هواي مناطق مختلف کشور به صورت ناپايدار در هفته آينده خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل از سازمان هوا شناسي كشور ،محمد اصغري با بيان اين که هفته آينده روند افزايش دما را در شمال غرب کشور تا پايان هفته خواهيم داشت که البته از روز يکشنبه مقداري از گرماي هوا کاسته مي شود گفت: بارش خفيف باران و هواي آرام در روزهاي يکشنبه و دوشنبه و شدت و ضعف رگبار و رعد و برق تا پايان هفته بخش ديگري از پيش بيني هواشناسي براي شمال غرب کشور است.

اصغري گفت: در جنوب کشور مانند استان هاي فارس، بوشهر، هرمزگان و کهگيلويه و بويراحمد نيز پديده خاص بارشي نداريم و تا روز دوشنبه افزايش دما را در منطقه جنوب کشور پيش بيني مي کنيم.

وي افزود: براي شرق کشور مانند کرمان، سيستان و بلوچستان، يزد و خراسان جنوبي پديده بارش خاصي را پيش بيني نمي کنيم اما وزش باد و روند افزايش دما را تا اواسط هفته آينده براي استان هاي شرقي انتظار داريم.

اصغري گفت: هواي تهران در هفته آينده آرام است و فقط روز چهارشنبه مقداري افزايش ابر و احتمالا رگبار رعد و برق را به ويژه در ارتفاعات پيش بيني مي کنيم.

اين کارشناس هواشناسي با اشاره به اينکه در دو تا سه روز آينده براي ارتفاعات تهران بارندگي پيش بيني مي شود افزود: هفته آينده براي شستشوي اتومبيل زمان خوبي است! و روزهاي شنبه و يکشنبه روند افزايش دما را خواهيم داشت و بعد از آن روند کاهشي دما رخ خواهد داد .

اصغري براي خوزستان، جنوب غرب کشور و استان ايلام روند افزايشي دما را در روزهاي شنبه و يکشنبه پيش بيني کرد و گفت‌: قابل توجه دست اندرکاران برگزار کننده فينال جام حذفي فوتبال که يکي از گرم ترين روزها در هفته آينده در جنوب غرب کشور روز يکشنبه خواهد بود.

وي افزود: به جز وزش باد در مناطق جنوب غرب پديده بارشي نخواهيم داشت و گرد و خاک هاي انتقالي از عراق و شمال عربستان مقداري هواي استان هاي جنوب غرب کشور را آلوده مي کند.

اصغري براي غرب کشور مانند استان هاي کرمانشاه، همدان و مرکزي رشد ابر همراه با وزش باد و بارندگي خفيف در روز دوشنبه پيش بيني کرد و گفت: در اين مناطق نيز افزايش آلاينده هاي ناشي از انتقال گرد و خاک به کشور را شاهد خواهيم بود.

وي افزود: در جنوب کشور آب هاي خليج فارس در دو تا سه روز آينده مواج خواهد بود و دما افزايش مي يابد و پديده بارشي خاصي را براي بندرعباس، جنوب کرمان و جنوب سيستان و بلوچستان نخواهيم داشت.

اصغري ميزان سرعت باد در جنوب کشور را قابل توجه دانست و گفت: براي مرکز کشور مانند استان اصفهان بارندگي پيش بيني نمي شود اما از شنبه يا يکشنبه افزايش هوا را داريم و از دوشنبه و سه شنبه با تغيير توده هوا وزش باد نسبتاً قابل توجهي پيش بيني مي شود.


 يادداشـت 

 تنبيه بدني عواقب سوئي براي كودك به دنبال دارد

الهام فراهاني

تنبيه كردن كودك به قول قديمي ها يكي از ابزار تربيت و شيوه‌ي تربيت كودك بوده است در صورتي كه امروزه د رهمه جاي جهان با انواع آزمايشات و تحقيق هاي گوناگون به اين نتيجه رسيده اند كه تنبيه فيزيكي كودك را از پوياي و فعالي در بزرگسالي و همين طور در همان دوران رشد خود مي گيرد و باعث ذهنيت هاي بدي در كودك مي شود كه در بزرگسالي اثرات سوئي دارد چراكه به گفته بيشتر روانشناسان كودكاني كه در دوران كودكي خود تنبيه فيزيكي شده اند بيشتر پرخاشگر و عصبي هستند و در بعضي ها باعث از بين رفتن اعتماد به نفس و منزوي بودن كودك مي شود . و از همه بدتر در رابطه با خانواده و مخصوصا همسر خود رفتارهاي پرخاشگرايانه و بدي را نشان مي دهند و تمام اينها ريشه در دوران كودكي آن فرد دارد .

بيشتركودكان تا سن هفت سالگي دوست دارند همه چيز را تجربه كنند و شيطنت هاي آنان طبيعي است و اگر ما بخواهيم اين شيطنت ها و بازي هاي آنان را سركوب كنيم پيامد هاي سوء و جبران ناپذيري را براي انان رقم خواهيم زد .

خانواده نهاد اصلي براي رشد كودك است و اگر اين جاي امن فضايي شود براي سركوب و تخريب ديگر رشدي صورت نمي گيرد و آن طور كه مي خواستيم فرزندان سالم و باهوشي را نمي توانيم داشته باشيم پس لطفا به جاي تنبيه بدني با ملايمت و صبر و با فرزندن خود رفتار كنيم چراكه آنها درآينده نيز فرزندان خود را همان طور كه شما با آن‌ها رفتار كرده ايد تربيت مي كنند.


 رهنموني از بزرگان  

 حسادت

آن‌كه از شنيدن توصيف نيك همسايه اش رنج مي برد از شنيدن عكس آن شاد مي شود و آنان‌كه از رسيدن فضائل ديگران مايوسند از اين شاد مي‌شوند كه ديگران چندان خرد افتند كه با ايشان برابر شوند.

فرانكلين

آتشي سوزانتر از هوس سخت تر از كينه و سعادتي بالاتر از آرامش نيست.

بودا

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته