جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5284

خشم سرمربي تيم ملي از مديران ورزشگاه آزادي
کي‌روش: ايران - قطر در تبريز برگزار شود

افشارزاده:
سرباز وزارتم، هر جا بگويند مي‌روم


خبرنامه


گوناگون از ورزش


 خشم سرمربي تيم ملي از مديران ورزشگاه آزادي
 کي‌روش: ايران - قطر در تبريز برگزار شود 

 
سرمربي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران مي‌گويد هنوز هم برخي افراد رفتار خصمانه‌اي با تيم ملي دارند. او همچنين خواست بازي ايران- قطر در تبريز برگزار شود.کارلوس کي‌روش پس از پايان پنجمين جلسه تمريني اردوي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران و تعطيلي حدودا دو روزه اين اردو در جمع خبرنگاران، اظها‌ر کرد: گزارشي راجع به وضعيت هفته اول اردوي تيم ملي در راه جام جهاني ارائه مي کنم. آخرين اردويي هست که فرصت لازم براي بررسي بازيکنان قبل از شروع مرحله نهايي مقدماتي جام جهاني داريم. طبق روال هميشه اين اجازه را مي خواهم که از بازيکنانم تشکر کنم که براي اهداف تيم ملي تلاش کردند. از جناب خانلري، رييس امور ورزشي پژوهشگاه نفت از جانب خودم و بازيکنانم تشکر مي کنم که تمام امکانات خود را در اختيار ما قرار دادند.

سرمربي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران با اشاره به يک ضرب المثل پرتغالي گفت: ضرب المثلي در پرتغال داريم که مي‌گويد اگر کسي تمام تلاشش را براي کاري انجام داد ديگر نيازي نيست که در آينده کاري را انجام دهد. من از حمايت مسئولان پژوهشگاه نفت تشکر مي‌کنم. همان طور که مي دانيد بعد از پايان اردوي آماده سازي تيم ‌ملي در تهران 23 يا 24 بازيکن را به مقدونيه مي بريم. البته هنوز وضعيت يکي از بازيکنان‌مان به دليل مصدوميت مشخص نيست.

کي‌روش با اشاره به اين که هنوز هم افرادي در بيرون از فدراسيون فو‌تبا‌ل رفتار خصمانه‌اي با تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران دارند ، ا‌ضافه‌ کرد‌: افرادي در بيرون از فدراسيون فو‌تبا‌ل هنوز نگرش و برخورد خصمانه اي با ما دارند و آن را ادامه مي‌دهند. متاسفانه افرادي در کنار ما قرار دارند اهداف شفاف و واضحي دارند و مخل رسيدن ما به اهدافمان مي‌شوند. به همين دليل و با کمال احترام نظرم رفتن بود و مي خواستم به اين رابطه دو طرفه پايان دهم.

سرمربي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران اين رفتار خصمانه را شرم آور و غير قابل قبول دانست و ا‌دا‌مه‌ داد: اين رفتار از سوي مسئولان و مدير ورزشگاه آزادي صورت گرفته است. نمي دانم چه کساني از بعد مديريتي مسئول مدير ورزشگاه آزادي هستند، اما آنها رفتار خصمانه اي را با ما انجام داده‌اند. اين رفتارها در دو سال پيش و پارسال هم رخ داده است. در آن زمان فکر مي کرديم که رفتار آنها سهوي است، ولي با تکرار آنها متوجه شدم که اين رفتار از عمد است و به هيچ عنوان از ما حمايتي نکردند. اين رفتار کاملا مخالف با اهداف تيم ‌ملي است. ما بازي دوستانه مهمي مقابل مقدونيه داريم ولي مسئولان ورزشگاه آزادي حتي اجازه يک جلسه تمرين در اين ورزشگاه را ندادند. پارسال و دو سال پيش هم اين اتفاق را رخ داد. نمي‌توانم اين برخوردها را اتفاقي قلمداد کنم.

او در ادامه صحبت‌هايش گفت: براي آنها افسوس مي خورم و بايد تاکيد کنم که بسيار ناراحت هستم. مطمئنا ما متشکر مسئولان پژوهشگاه نفت هستيم، اما زمين اين مجموعه غير استاندارد و تفريحي است، چرا که ابعاد لازم براي بازي فو‌تبا‌ل را ندارد. اين مساله غير قابل قبول است و موجب ناراحتي ما شده است. اين رفتارها به تيم ‌ملي کمکي نمي‌کند.

سرمربي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران با اشاره به گذشت پنج سال از حضورش در تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل، عنوان کرد: در طي اين چند سال هر بار که گفته‌اند چمن ورزشگاه آزادي مشکل دارد، ولي چند بار هر سال هم اين اتفاق تکرار مي‌شود، اما ديگر صحبت‌هاي آنها را قبول ندارم و از تاج درخواست دارم که بازي قطر مقابل ايران در مرحله نهايي مقدماتي جا‌م جها‌ني را به تبريز منتقل کند، چرا که مطمئن هستم در تبريز رفتار بهتري نسبت به تهران با ما صورت مي‌گيرد.


 افشارزاده:
 سرباز وزارتم، هر جا بگويند مي‌روم 

 بهرام افشارزاده در کنار اينکه از رسانه‌ها مي‌خواهد تا يک‌شنبه سکوت فرهنگي کنند، تاکيد دارد که از جايگاه سومي استقلال در ليگ ناراحت نيست. او بدون اشاره به حاشيه‌هاي اخير درباره ثبت‌نامش در انتخابات فدراسيون ژيمناستيک مي‌گويد که سرباز وزارت ورزش است. صحبتهاي سرپرست باشگاه استقلال را در ادامه مي خوانيد:

بدهي‌هاي زياد استقلال را دچار رکود کرده بود

بدهي‌هاي ارزي باشگاه در حدود يک ميليون و 200 هزار دلار و ريالي آن حدودا 65 ميليارد تومان بود که 30 تا 40 درصد آن بدهي مالياتي محسوب مي‌شد. ضمن اينکه با توجه به تعهداتي که قبلا باشگاه استقلال داده بود، يک تا دو شرکت در آن زمان عليه باشگاه استقلال اعلام جرم کرده بودند و اين مساله سبب بسته شدن حساب اين باشگاه شده بود. ما سعي کرديم بدهي‌هاي خرد و بسيار کم باشگاه را پرداخت کنيم و حتي نسبت به بازسازي باشگاه اقدامات اساسي انجام دهيم.

فضاي رسانه‌اي کنوني به مصلحت باشگاه استقلال نيست

رسانه‌ها انتظار دارند که ما مسائل درون باشگاه را به طور شفاف در اختيار آن‌ها قرار دهيم. به هر شکل ما براي اينکه در باشگاه استقلال تنش ايجاد نشود، سعي کرديم مسائل درون باشگاه بويژه اخباري که در هيات مديره مطرح مي‌شود اصلا رسانه‌اي نکنيم. من خوشحالم که رسانه‌ها مرتبا فعاليت باشگاه استقلال را رصد مي‌کنند؛ اما از آن‌ها خواهش مي‌کنم تا روز يکشنبه سکوت علمي، فرهنگي و روانشناسي ايجاد کنند تا بتوانيم در اين فضا کار خود را به خوبي انجام دهيم. به نظر من فضاي رسانه‌اي که در حال حاضر وجود دارد ايده‌آل ما نيست.

به عنوان سرباز وظيفه در خدمت وزارت ورزش هستم

من نسبت به ورزش بويژه فوتبال غريبه نيستم و زماني که وارد باشگاه استقلال شدم به تک تک بازيکنان شناخت کافي داشتم. حتي آن‌ها نيز شناخت کافي نسبت به عملکرد من داشتند. در حال حاضر خيلي از افراد ورزشي نيستند اما در راس فدراسيون‌ها قرار گرفته‌اند. من بيش از 50 سال است که در ورزش فعاليت مي‌کنم و به عنوان يک سرباز وظيفه در خدمت وزارت ورزش و جوانان قرار دارم. هر کجا که آن‌ها احساس کنند که حضور من الزامي است، تبعيت مي‌کنم و هميشه مورد حمايت وزارت قرار گرفته‌ام.

از جايگاه استقلال ناراحت نيستم، حتما مصلحتي در کار بوده

ما بر حسب اتفاق در رقابت هاي ليگ برتر گذشته ششم شديم. اگر حوادثي که در بازي تراکتور براي تيم استقلال ايجاد نمي‌شد، قطعا جايگاه اول ليگ را به خود اختصاص مي‌داديم. در هر صورت فوتبال حوادث پيش‌بيني نشده زيادي دارد و همين حوادث پيش‌بيني نشده سبب شده که جذابيت آن را در بين مردم افزايش
دهد.

ما امسال نيز با وجود اينکه 22 هفته در جايگاه اول ليگ قرار داشتيم، اما به خاطر اينکه 12 تا 13 بازي را مساوي کرديم و چند شکست داشتيم به جايگاه سوم ليگ دست پيدا کنيم. البته من از اين جايگاه ناراحت نيستم و معتقدم حتما مصلحتي بوده که مقام سوم ليگ را کسب کرديم. من هميشه به خدا توکل کردم و معتقدم نسبت به گذشته استقلال جايگاه بهتري را در ليگ پيدا کرده است.


 خبرنامه  

 مورينيو با 15 ميليون پوند سرمربي منچستر شد

سايت باشگاه منچستريونايتد حضور مورينيو در منچستريونايتد را با قراردادي سه ساله تاييد کرد.

مدير اجرايي باشگاه منچستريونايتد درباره حضور مورينيو در اين تيم، بيا‌ن‌ کرد: مشخص است که مورينيو بهترين مربي فو‌تبا‌ل جهان است. او جام‌هاي زيادي را کسب کرده است و در سراسر اروپا الهام بخش بوده است. او ليگ برتر را به خوبي مي‌شناسد و سه قهرماني در اينجا کسب کرده است. به او براي حضور در منچستريونايتد خوش آمد مي‌گويم.

به ‌اين‌ ترتيب پرونده يکي از پر حرف و حديث‌ترين نقل و انتقالات فو‌تبا‌ل اروپا بسته شد و ژوزه مورينيو رسما کارش را به عنوان سرمربي منچستريونايتد آغاز مي‌کند. قرارداد او با منچستريونايتد سالانه 15 ميليون پوند است.

آقاي خاص در اولين مصاحبه خود به عنوان سرمربي منچستريونايتد گفت: افتخار بزرگي است که هدايت تيمي همچون منچستريونايتد را بر عهده گرفته‌ام. يونايتد باشگاه بزرگي در جهان و از محبوبيت بالايي برخوردار است. اين باشگاه در سراسر جهان باشگاهي شناخته شده است و جذابيت و عشقي که در اين باشگاه است با باشگاه‌هاي ديگر قابل مقايسه نيست. بايد تاکيد کنم که هميشه به اولدترافورد احساس خاصي داشتم و خودم را وابسته مي ديدم.

عزت اللهي: سرمربي روستف به من اعتقاد دارد

هافبک جوان تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران مي‌گويد او با نظر مستقيم قربان برديف جذب روستف شده است و اين مربي به او اعتقاد دارد.

سعيد عزت اللهي، در حاشيه اردوي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران، درباره موفقيت روستف در ليگ روسيه و حضور کمتر او در ديدارهاي اين تيم نسبت به سردار آزمون، اظها‌ر کرد: خدا را شکر فصل خوبي را با روستف داشتيم. من يک نيم فصل را به دليل مشکل ITC از دست دادم. در نيم فصل دوم در کورس قهرماني بوديم و مربي تيم کمتر به بازيکنان جوان بازي مي داد، اما برديف به من اعتقاد دارد و با نظر مستقيم او جذب روستف شدم.

او همچنين گفت: در فصل پيش‌رو هم در اين تيم خواهم بود و تمام تلاشم را مي‌کنم جزو بازيکنان ثابت باشم. يک نيم فصل ديگر از قراردادم با روستف باقي‌ مانده است.

هافبک تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل ايران در پاسخ به اين سوال که آيا بازي با مقدونيه و قرقيزستان را براي تيم ملي خوب ارزيابي مي‌کند، تاکيد کرد: بازي با مقدونيه و قرقيزستان بهتر از اين است که بازي تدارکاتي نداشته باشيم. اين بازي‌ها حداقل چيزي بوده که فدراسيون فو‌تبا‌ل آن را فراهم کرده است و اميدوارم در شرايطي که بازي تدارکاتي نداشتيم از بازي با مقدونيه و قرقيزستان استفاده کنيم.

لرستاني: به خدا شکست بنا را نمي‌خواهيم

عضو شوراي فني کشتي فرنگي با انتقاد از صحبت‌هاي دستيار محمد بنا گفت: به خدا شکست بنا را نمي خواهيم.

عليرضا لرستاني درباره مصاحبه حاشيه‌ساز رسول جزيني دستيار محمد بنا در تيم ملي کشتي فرنگي اظهار کرد: از جزيني بسيار بيشتر از اين‌ حرف‌ها توقع داشتم. او بايد در ابتدا تحقيق مي‌کرد که آيا بنا از ابتدا در جريان جلسه شوراي فني بوده يا خير؟ اينکه ديگران را خائن به وطن قلمداد کنيم واقعا خجالت دارد. به کار بردن الفاظي مثل "مرض" در مصاحبه آن هم در قبال رسانه‌ها و بسياري از پيشکسوتان فعال در اين حوزه که هميشه کمک رسان کشتي ايران بوده‌اند واقعا حرف بسيار بدي بود.

عضو شوراي فني کشتي فرنگي افزود: توقعم از دوستان اين است که سنجيده‌تر و پخته‌تر صحبت کنند و برخي ملاحظات را در مصاحبه‌هاي خود مد نظر قرار دهند. به هيچ وجه قشنگ نيست که در مصاحبه خود از الفاظ نامناسب استفاده مي‌کنند. به خدا قسم تک تک اعضاي شوراي فني بنا را دوست دارند و همه اين افراد يا با او هم‌تيمي بودند و يا مربي او بوده‌اند. نمي‌دانم چرا اين حرف‌ها را مي‌زنند و اين گونه نسنجيده مصاحبه مي‌کنند. آخر ما چه دشمني با بنا و کادر فني او داريم؟ مگر مي‌شود خداي ناکرده ما خواهان شکست تيم محمد بنا در المپيک باشيم؟

امشب فينال ليگ قهرمانان اروپا

فينال ليگ قهرمانان اروپا امشب ساعت 23:15 (به وقت ايران) در ورزشگاه سن سيروي شهر ميلان برگزار مي شود و از بين ر‌ئال‌ ماد‌ريد و اتلتيکومادريد دو تيم همشهري يکي عنوان قهرماني را کسب خواهد کرد.

ر‌ئال‌ ماد‌ريد تاکنون 10 بار عنوان قهرماني اين ر‌قا‌بت‌ها را کسب کرده است و به دنبال يازدهمين قهرماني است. در طرف مقابل اتلتيکومادريد به دنبال کسب اولين عنوان قهرماني خود در اين ر‌قا‌بت‌ها است.

بازار بليت سياه در اطراف ورزشگاه و شهر ميلان به قدري است که يک هو‌اد‌ا‌ر براي خريد يک بليت حتي بايد دو هزار يورو نيز هزينه کند. خيلي از هو‌اد‌ا‌ران دو تيم بدون بليت وارد شهر ميلان شده‌اند تا در صورت کسب بليت در بازار سياه به ورزشگاه راه پيدا کنند در غير اين صورت فينال ليگ قهرمانان را از نمايشگرهاي بزرگي که در سطح شهر نصب شده است تماشا کنند.

جام قهرماني ليگ قهرمانان اروپا که چندي پيش وارد شهر ميلان شد در کليسايي در اين شهر براي ديدن عمومي قرار گرفت.

اعضاي ر‌ئال‌ ماد‌ريد با بيش از 200 نفر وارد شهر ميلان خواهند شد که از اين تعداد 60 نفر خبرنگار اين باشگاه هستند تا فينال اين ر‌قا‌بت‌ها را براي شبکه اختصاصي ر‌ئال‌ ماد‌ريد پوشش دهند.

ذوب‌آهن اميدهاي فوتبال ايران را به حسرت تبديل کرد

ذوب آهن ايران با شکست 2 بر صفر برابر العين امارات در ديدار برگشت مرحله يک‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا از راهيابي به جمع هشت تيم برتر قاره کهن بازماند. لي‌ميونگ‌جو در دقيقه 11 و آسپريلا در دقيقه 62، دو گل اين بازي را به ثمر رساندند.

دقيقه 11، عمر عبدالرحمن از اشتباه مدافعان ذوب‌آهن در يارگيري استفاده کرد و با پاس خوبش لي‌ميونگ‌جو را صاحب توپ کرد تا اين بازيکن کره‌اي گل اول بازي را به سود اماراتي‌ها به ثمر برساند.

دقيقه 58، دو بار پياپي و به فاصله يک دقيقه، ذوب‌آهن تا آستانه گل تساوي پيش رفت اما هر بار ناکام ماند.

دقيقه 62، در حالي که ذوب‌آهن سراپا حمله بود و روي دروازه العين خيمه زده بود، عمر عبدالرحمن با پاس عمقي بسيار خوبي، آسپريلا را با مظاهري تک‌به‌تک کرد. اين بازيکن هم قدر موقعيت را دانست و گل دوم تيمش را زد. با اين حساب نمايندگان ايران خداحافظي زودهنگامي با ليگ قهرمانان آسيا داشتند و ذوب آهن آخرين اميدهاي فوتبال ايران را به حسرت تبديل کرد.


 گوناگون از ورزش 

 وضعيت اسفناک ستاره اسبق تيم ملي انگليس

پل گاسکوئين ستاره اسبق تيم ملي انگليس در سال‌هاي اخير به دليل مصرف الکل و مواد مخدر روزگار سختي را سپري مي‌کند و مرد 48 ساله با اشتباهاتي که مرتکب مي‌شود هواداران خود را بيشتر از گذشته نگران و دلخور کرده است.

گاسکوئين از سال 1985 فوتبال حرفه‌اي خود را با پوشيدن پيراهن نيوکاسل، تاتنهام، لاتزيو، گلاسکو رنجرز، ميدلزبورو، اورتون برنلي و ديگر تيم‌ها دنبال کرد و در سال 2004 در حالي که 57 بار پيراهن تيم ملي انگليس را به تن کرده بود از دنياي حرفه‌اي خداحافظي کرد.

بازيکن ياغي و سرکش انگليس اخيرا در حالي توجه‌ها را به خود جلب کرد که به سختي توان ايستادن روي پاهاي خود را داشت و از يک کاميونت پياده شد و با کمک فردي محلي به مسير خود ادامه داد.

بازگشت دوباره کاکا به تيم ملي برزيل

ر‌قا‌بت‌هاي کوپا آمه ريکا از چند روز ديگر برگزار مي‌شو. در حالي که ترکيب تيم ‌ملي برزيل براي حضور در اين ر‌قا‌بت‌ها بدون کاکا اعلام شده بود در نهايت مصدوميت داگلاس کاستا باعث شد تا دونگا، سرمربي تيم ‌ملي برزيل کاکا را به اردوي تيم ‌ملي اين کشور براي حضور در کوپا دعوت کند.

کاستا چپ پا که در بازي فينال جام حذفي آلمان که 120 دقيقه طول کشيد نمايش خوبي داشت دچار مصدوميت شد و به همين خاطر قادر نخواهد بود تا تيم ‌ملي کشورش را در کوپا آمه ريکا همراهي کند. به همين خاطر کاکا، هافبک اورلاندوسيتي که در اين فصل در هفت بازي در ليگ آمريکا موفق به زدن دو گل و فراهم کردن پنج پاس گل براي هم تيمي‌هايش شد جانشين او شود.

کاکا در سال 2002 توسط اسکولاري به تيم ‌ملي برزيل دعوت شد و در 19 سالگي پيراهن سلسائو را بر تن کرد و از آن زمان 91 بار براي تيم ‌ملي برزيل به ميدان رفت و يک بار هم توپ طلاي فو‌تبا‌ل جهان را به خود اختصاص داد.

برزيل اميدوار است تا در ر‌قا‌بت‌هاي کوپا آمه ريکا که به مناسبت تاسيس آن در آمريکا برگزار خواهد شد بتواند به عنوان قهرماني دست يابد. آنها در اولين ديدار خودشان بايد برابر اکوادور به ميدان بروند و در ادامه برابر هائيتي و پرو ديدار خواهند داشت.

پيروزي بسکتباليست‌هاي ايران برابر سوريه

تيم بسکتبال سوريه که چند روزي است در ايران اردو زده در ديداري دوستانه به مصاف تيم ملي ايران رفت که برابر شاگردان ديرک باوئرمان با نتيجه 84 بر 68 مغلوب شد.

تيم ملي بسکتبال ايران که با چهره‌اي جديد تمرين‌هايش را ادامه مي‌دهد، در اين مسابقه کوارتر نخست را 15 بر 15 تمام کرد اما با پيروزي 33 بر 10 در کوارتر دوم قدرت جوانانش را به بسکتبال سوريه نشان داد.

ايران در کوارتر سوم 13 بر 12 نيز به برتري رسيد و اختلاف امتيازي زيادي ايجاد کرد که باعث شد باوئرمن در ادامه بيشتر از جوانانش استفاده کند.

در کوارتر چهارم که بيشتر بازيکنان جوان فرصت بازي داشتند سوريه 31 بر 23 ايران را شکست داد اما در نهايت اين ايران بود که 84 بر 68 به برتري رسيد.

رونالدو قراردادش را با رئال تمديد مي‌کند

کريستيانو رونالدو قصد دارد قراردادش را سه سال ديگر با رئال مادريد تمديد کند. بر اين اساس او تا سال 2021 در اين تيم خواهد بود.

اين قرارداد پس از ديدار نهايي ليگ قهرمانان اروپا به امضاء خواهد رسيد. مهاجم پرتغالي تصميم گرفته است در مادريد از فوتبال خداحافظي کند. او با خورخه مندس مدير برنامه‌اش اوايل فوريه درباره تمديد قراردادش صحبت کرد.

رونالدو در اين باره در مصاحبه با خاگونس گفت : از بودن در مادريد خشنودم و مي‌خواهم در اين باشگاه به فوتبالم ادامه دهم چون باشگاه بهتري از مادريد نمي‌بينم. پاري سن ژرمن و ديگر تيم‌ها مرا فراموش کنند.

اين دومين بار خواهد بود که رونالدو قراردادش را با اين تيم تمديد مي‌کند. او پيش از اين در سال 2013 قراردادش را تا سال 2018 تمديد کرده بود.

گل‌محمدي: اسير بي‌تجربگي خودمان شديم

سرمربي تيم فوتبال ذوب آهن ايران مي گويد دليل اصلي شکست تيمش برابر العين استفاده نکردن از موقعيت‌ها و نداشتن تمرکز کافي بوده است.

يحيي گل محمدي پس از شکست تيمش مقابل العين و حذف از ليگ قهرمانان گفت: در نيمه اول متاسفانه با دو مصدوميت مواجه شديم و ناچار شديم تعويض‌هاي زودهنگامي داشته باشيم. در مجموع شروع خوبي نداشتيم و روي غافلگيري گل خورديم.

وي افزود: پس از دريافت گل اول فرصت‌هايي براي جبران داشتيم اما استفاده نکرديم. در نيمه دوم هم دو سه موقعيت خيلي خوب داشتيم اما استفاده نکرديم و در ادامه به خاطر بي نظمي و نداشتن تمرکز روي ضربه ايستگاهي خودمان روي ضد حمله گل دوم را خورديم. شرمنده هواداران هستيم که نتوانستيم خواسته آن‌ها را برآورده کنيم.

سرمربي ذوب آهن افزود: در نيمه اول به بازيکنانم گفتم که اگر گل دوم را بخوريم برگرداندن نتيجه بسيار سخت است و با يک اشتباه در صحنه‌اي که ما مي‌توانستيم به گل برسيم العين به گل رسيد. تيم ذوب آهن با بازيکنان جواني که به آسيا فرستاد احتياج به بازي‌هاي بين المللي بيشتري دارد تا بتواند پخته‌تر شود. در مجموع مي‌توانم بگويم که اسير حرفه‌اي‌گري العين و بي‌تجربگي خودمان شديم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته