جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5333


بيماران سرطاني بطور دائم بايد تقويت روحي شوند

با حضور برندگان جوايزنوبل و ابل
برگزاري نخستين كنگره بين المللي يوسرن در دانشگاه علوم پزشكي تهران


بهترين زمان براي کاشت ايمپلنت 2 تا 5 ماه پس از کشيدن دندان


مرگ زودرس باتماشاي بيش از حد تلويزيون


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 بيماران سرطاني بطور دائم بايد تقويت روحي شوند 

 
يکي از راه ها براي درمان بيماران داراي سرطان درمان روحي و عصبي و فکري است و هنگامي که جريان الکتريسيته اشخاص دچار تغييرات و تزلزل مي‌شوند انواع بيماري‌هاي عصبي بويژه بيماري بدخيم و سرطان ظاهر مي‌گردد و افکار و جريان‌هاي عصبي و روحي در تغذيه سلول‌ها و ايجاد مقاومت و پايداري بسيار مهم بوده و اغلب بيماران سرطاني ممکن است قبلاً دچار بيماري و ناتواني روحي شده باشند که بطور نهفته وجود داشته است و افرادي که مشکلات روحي و رواني خود را به حالت خود گذاشته و درمان نمي‌کنند دفاع بدن را کاهش داده و خود را براي ابتلاء به انواع بيماري‌ها بويژه مرض سرطان آماده مي‌سازند.

هنگامي که سلول‌ها دچار تزلزل و ناراحتي مي‌شوند در تکثير و تقسيم و رشد نيز با مشکل روبرو مي‌شوند که احتمال دارد از آن سلول‌هاي بدخيم ناشي شود و در صورتي که شخص بتواند خود را کنترل کرده به حالت عادي باز گردد تقسيمات ديگر ممکن است عادي گردد و سلول‌هاي متولد شده در وضع نابه سامان شخص در گوشه‌اي باقي بمانند و به حالت خوش‌خيم درآيند و هر زمان که شخص دوباره در حالت تزلزل و ناراحتي قرار گيرد ممکن است سلول‌هاي بوجود آمده دوباره به رشد غيرعادي ادامه دهند.

بهتر است در تمام طول عمر به زندگي عادي و طبيعي ادامه دهيم و اختلال در خود و ديگران ايجاد نکنيم تا سلول‌هاي بدن بطور طبيعي به تکثير و رشد خود ادامه دهند و افرادي که نتوانند خود را کنترل کنند و داراي انرژي مازاد باشند ممکن است دچار بيماري خطرناک سرطان و غيره شوند به نظر مي‌رسد مقدار اندک و يا فوق‌العاده انرژي در بدن ممکن است سبب بيماري‌هاي خطرناک گردد.

تکثير سلول‌ها در بدن با انرژي فوق‌العاده ممکن است باعث بيماري بدخيم گردد و با انرژي محدود بدن ممکن است باعث ظهور عکس‌العمل و شدت تقسيم سلول‌ها گردد و باز هم از آن بيماري صعب‌العلاج سرطان عارض گردد و تنظيم انرژي بدن يکي از راههاي درمان اين بيماري بشمار مي‌رود.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 با حضور برندگان جوايزنوبل و ابل
 برگزاري نخستين كنگره بين المللي يوسرن در دانشگاه علوم پزشكي تهران 

 برديا سيفي

نشست خبري نخستين جشنواره و کنگره بين‌المللي شبکه جهاني آموزش و پژوهش‌هاي علمي، با حضور دكتر نيما رضايي موسس و رييس شبكه جهاني آموزش و پژوهشهاي علمي (usern)در سالن شورا دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد.در اين نشست دكتر رضايي گفت: اين كنگره در مدت سه روز از تاريخ 18 تا 20 آبان ماه (8 تا 10 نوامبر 2016) به ميزباني دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي‌شود.و ما خوشحال هستيم كه اولين كنگره در كشور خودمان برگزار مي شود.عضو هيات علمي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد:ايده شکل‌گيري يوسرن به حدود دو سال پيش بر مي‌گردد؛كه در پي سفر به کشورهاي مختلف دريافتيم که مراکز مختلف لزوما همه امکانات را ندارند، لذا بر آن شديم با راه‌اندازي شبکه جهاني علم و ايجاد ارتباطات بين شبکه‌هاي علمي فاصله‌هاي موجود بين علوم را کم کنيم.وي با اشاره به ايجاد گروه‌هاي کاري متشکل از دانشمندان براي انجام فعاليتهاي علمي در يوسرن، گفت: بيش از دو هزار و 200 نفر از بيش از 60 کشور دنيا عضو فعال يوسرن هستند و تاکنون موفق به انعقاد 12 تفاهم‌نامه خارجي شده‌ايم.كه 11 برنده جايزه نوبل نيز جزو برد مشاورين ما هستند که پنج نفر در پزشکي، چهار نفر در شيمي و دو نفر در اقتصاد جايزه نوبل را دريافت کرده‌اند.ايشان در ادامه گفتند در طي كنگره در هر روز سخنرانان كه جزو يك درصد دانشمندان برتر دنيا هستندكه تعدادي از آنها جزو برندگان جايزه نوبل و ابل در رشته هاي مختلف هستند سخنراني خواهند كرد و هر سخنران در روز بعد سخنراني خود در يك نشست صميمي با 30 جوان محقق به ارائه اطلاعات و تجربه خود اقدام مي نمايد .از جمله پروفسور جان گوردن John Gurdon)) برنده جايزه نوبل پزشکي در سال 2012 و دکتر لوييس نيرنبرگ Louis Nirenberg)) كه برنده جايزه ابل هستند. دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: اين سخنراني ها در 5 شاخه اصلي علم از جمله علم مکاني درون و بيرون انسان، سلول هاي بنيادي، فلسفه علم و نسبيت آن، علوم فيزيک، زيست، پزشکي، علوم اجتماعي و تاثير شبکه هاي اجتماعي بر علم و آينده آن خواهد بود.

وي با بيان اينکه تاکنون 573 نفر از دانشمندان ايران و جهان كه از محققان جوان زير 40 سال هستند به جشنواره اين کنگره رزومه ارسال کردند كه بعد از داوري توسط گروه داوري ما كه جزو دانشمندان يك درصد برتردنيا هستند 46 نفر به مرحله دوم راه يافتند كه ازبين اين 46 نفر به 5 برگزيده در ر رشته هاي علوم تئوري ( رياضي و کامپيبوتر)، علوم فيزيکال،علوم پايه و بيولوژيک، علوم پزشکي و علوم اجتماعي مختلف جايزه اولين جشنواره يوسرن اهدا خواهد شد . ايشان در ادامه گفتند در بين اين 46 نفر ، تعدادي از محققين جوان ايراني هم حضور دارند كه ما اميدوار به كسب جايزه برتر در يكي از رشته ها هستيم .

وي با اعلام اينکه از اساسنامه يوسرن در جشنواره‌ کنگره در تاريخ 20 آبان ماه رونمايي مي‌شود، بيان کرد: در اين شبکه هيچگاه وارد مسائل سياسي ونظامي نمي‌شويم و يوسرن از همکاري ارگان‌هاي مختلف شکل گرفته است.

وي افزود: ما تصور داشتيم که ارگان‌هاي مختلف دولتي و خصوصي از اين فعاليت حمايت مالي کنند اما تنها دانشگاه علوم پزشکي تهران به ما قول مساعد داده است.

در ادامه اين نشست صنم سيديان، دبير اجرايي يوسرن اظهار کرد: تم اصلي کنگره امسال علم بدون مرز است و بر همين اصل در سه روز مختلف در رابطه با زمان، مکان و انسان از ابعاد مختلف صحبت ‌مي‌شود. مخاطبان اين کنگره مي‌توانند از تمامي رشته‌ها و کشورهاي مختلف باشند و محدوديتي وجود ندارد. در حال حاضر سخنرانان ما از کشورهاي مختلف و علوم مختلف هستند.

سيديان با بيان اين که علاقه‌مندان مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر به وب‌سايت Congress.usern.org مراجعه کنند، تصريح کرد: ثبت نام در اين کنگره به صورت آنلاين صورت مي‌گيرد و براي ثبت نام دانشجويان تخفيفي قائل شده‌ايم تا فرهيختگان جوان بتوانند پروژه‌هاي خود را تعريف و با افراد مختلف ارتباط برقرار کنند.


 بهترين زمان براي کاشت ايمپلنت 2 تا 5 ماه پس از کشيدن دندان  

 دبير علمي بخش 'پريو' ششمين همايش ايمپلنت انجمن دندان پزشکان عمومي ايران دو تا پنج ماه پس از کشيدن دندان را بهترين زمان براي کاشت موفق ايمپلنت هاي دنداني دانست.

به گزارش ايرنا، دکتر اميرحسين شايگان در نشست خبري اين همايش اظهار کرد: براي کاشت ايمپلنت در فک پائين حدود دو تا سه ماه و براي کاشت ايمپلنت در فک بالا حدود چهار تا پنج ماه پس از کشيدن دندان بهترين زماني است که در نظر گرفته مي شود البته مواردي نيز وجود دارد که در صورت نبود هيچگونه مشکلي مي توان همزمان با کشيدن دندان کاشت ايمپلنت را نيز انجام داد. متخصص ايمپلنت افزود: در صورتي که بيمار هيچگونه عفونتي در لثه نداشته باشد، شرايط روحي مناسبي براي پذيرش ايمپلنت داشته باشد و بيماري مزمن مانند ديابت نداشته باشد، مي توان همزمان با کشيدن دندان، ايمپلنت را جايگزين آن کرد. دبير علمي بخش پريو اين همايش در مورد بيماران ديابتي گفت: به طور کلي براي بيماران ديابتي که قند خون کنترل نشده دارند، نمي توان ايمپلنت گذاشت زيرا استخوان فک آنها پودر مانند است و نمي تواند ايمپلنت را تحمل کند و بپذيرد. شايگان اظهار کرد: در افرادي که به هر دليل داراي پوکي استخوان هستند، مانند زناني که پس از يائسگي دچار اين عارضه مي شوند، ميزان اتصال استخواني کمتر مي شود، بنابراين بايد قبل از اجراي ايمپلنت دندان پزشکان تمام موارد از جمله بيماري هاي مزمن، ديابت و قندخون افراد، ميزان تراکم استخواني و عفونت هاي احتمالي در لثه بيمار را مورد بررسي قرار دهند.

به گفته وي، تعداد مراجعان براي کاشت ايمپلنت در بين زنان بيشتر از مردان است و آن هم به دليل اهميت بيشتري است که به زيبايي و تناسب چهره مي دهند.


 مرگ زودرس باتماشاي بيش از حد تلويزيون  

 يک مطالعه تازه حاکيست که تماشاي بيش از حد تلويزيون مي‌تواند باعث مرگ زودرس شود.به گزارش ايسنا، دانشمندان ژاپني مي‌گويند که نشستن پاي تلويزيون براي ساعت‌هاي طولاني خطر مرگ در اثر لخته شدن خون در ريه را افزايش مي دهد. متخصصان عادات تلويزيون ديدن 86 هزار نفر را بين سال‌هاي 1988 تا 1990 بررسي کردند و سلامت آنها را طي 19 سال بعد زير نظر گرفتند.

خبر بد براي طرفداران جعبه تصاوير اين است که به ازاي هر دو ساعت تماشاي اضافه تلويزيون در روز، خطر آمبولي ريه 40 درصد افزايش يافت.تماشاي پنج ساعت يا بيشتر تلويزيون در روز خطر مرگ افراد را نسبت به کساني که روزانه کمتر از 2.5 ساعت تلويزيون تماشا مي کردند دو برابر مي کرد.

آمبولي ريه ناشي از انسداد يک رگ خوني در پاهاست که معمولا به ريه مي رسد. اين رگ همچنين به کندي حرکت مرتبط شناخته مي شود.

به گزارش بي‌بي‌سي، دکتر "تورو شيراکاوا" از دانشگاه "اوساکا" گفت: اين روزها، با وجود امکان تماشاي برنامه هاي تلويزيوني از طريق اينترنت (ويدئو استريمينگ) تماشاي چندين قسمت برنامه هاي تلويزيوني در يک نوبت نشستن پاي اين جعبه تصاوير متداول شده است. اين وضعيت ممکن است نشانه يک عادت به سرعت درحال رشد باشد. محققان توصيه مي کنند هنگام تماشاي تلويزيون هر ساعت يک بار برخيزيد و نرمش کنيد. اين مطالعه قبل از باب شدن دستگاه هاي موبايل و خدمات ويدئويي اينترنتي انجام شد.


 خبرهاازعالم علم 

پخش زنده همکاري مشترک اساتيد داخلي و بين المللي

قلب و عروق از اتاق هاي عمل

متخصصان صاحب نام داخلي و بين المللي در حاشيه هشتمين کنگره بين المللي قلب و عروق رضوي با انجام همکاري همزمان، شيوه و تکنيک هاي نوين اقدامات تهاجمي غيرجراحي بر روي قلب و آنژيوگرافي را از اتاق هاي عمل و طي ويدئو کنفرانس به نمايش
خواهند گذاشت.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي هشتمين کنگره بين‌المللي قلب و عروق، دکتر سيد مطهرکمال شجاعي، دبير اجرايي هشتمين کنگره بين‌المللي قلب و عروق رضوي با اشاره به حضور 214 استاد داخلي و خارجي در اين کنگره تصريح کرد: برگزاري 12 سمينار جانبي و چهار کارگاه فوق تخصصي قلب با موضوعاتي نظير اکوکارديوگرافي سه بعدي، مفاهيم بنيادي و پيشرفته اکوکارديوگرافي جنين، اقدامات تهاجمي غيرجراحي در بيماريهاي عروق کرونر وبيماريهاي مادرزادي قلب و الکتروفيزيولوژي از جمله برنامه هاي اين کنگره است.

معاون درمان بيمارستان رضوي از ارائه 241 مقاله در هشتمين کنگره بين‌المللي قلب و عروق رضوي خبر داد، و افزود: بهره مندي از آخرين دستاوردهاي علمي جهان در راه ارتقاء درمان بيماري‌هاي قلبي از دستاوردهاي برگزاري اين کنگره است.

در ادامه دکتر منوچهر رادپور دبير علمي هشتمين کنگره بين‌المللي قلب و عروق رضوي نيز با اشاره به اهميت اقدام آستان قدس رضوي در حمايت از همايش هاي علمي، و همکاري دانشگاه علوم پزشکي مشهد و بيمارستان رضوي در برگزاري اين کنگره خاطرنشان کرد: اکنون شاهد افزايش بيماري قلبي کرونر در دنيا هستيم که علت آن زندگي ماشيني و افزايش طول عمر است .

وي، از سيگار به عنوان متهم رديف نخست ابتلا به بيماري هاي قلبي نام برد و تصريح کرد: در ايران بعد از سيگار، فشار خون و مرض قند از عوامل اصلي گرفتاري و ابتلاي به بيماري‌هاي قلبي هستند.

به گفته وي، ارتباط دوسويه ميان پزشکاني که در اتاق هاي عمل آنژيوگرافي بيمارستان رضوي مشغول به کار هستند با متخصصاني که از طريق ويدئو کنفرانس شاهد اجراي روش ها و تکنيک هاي نوين در هنگام عمل بيماران هستند، اين امکان را فراهم خواهد کرد تا به پرسش هاي احتمالي ناظران پاسخ داده شود.

عليزاده در ادامه گفت: علاوه بر اين، در هشتمين کنگره قلب و عروق رضوي برخي تکنيک هاي ابداعي درماني و تصوير نگاري متخصصان داخلي نيز معرفي خواهند شد.

لازم به ذکر است، هشتمين کنگره بين‌المللي قلب و عروق رضوي از ششم تا هشتم مرداد به مدت 3 در شهر مقدس مشهد برگزار مي شود.

در اين کنگره اساتيد برجسته بين المللي از کشورهاي آلمان، انگليس، آمريکا، ايتاليا، ژاپن، مالزي، ترکيه، هند، مصر، کره جنوبي، ويتنام و ايرلند درکنار اساتيد برجسته ايراني از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مشهد، تهران.شهيد بهشتي . ايران، اصفهان ، تبريز، شيراز، کرمان و .... حضور خواهند يافت.


 خبرپزشكي 

 زنان سيگاري در معرض ريسک بالاي خونريزي مغزي

طبق گزارش محققان، سکته ناشي از خونريزي مغزي بسيار در بين افراد سيگاري، بخصوص زنان، متداول است.

به گزارش مهر، محققان فنلاندي دريافته اند بروز اين نوع سکته هاي مغزي موسوم به «خونريزي زير عنکبوتيه» هشت برابر در بين زنان سيگاري که بيش از يک پاکت سيگار در روز مي کشند بيشتر از زنان غيرسيگاري است.

همچنين ميزان بروز اين نوع سکته مغزي در بين زنان سه برابر مردان سيگاري است.طبق اين تحقيق، حتي سيگار کشيدن به تعداد کم هم ريسک بروز اين نوع سکته را در زنان سه برابر افزايش مي دهد.دکتر جوني ليندبوم، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «هيچ امنيتي در مقابل کشيدن سيگار وجود ندارد و طبيعتا بهترين راه اين است که هرگز سيگار کشيدن شروع نشود.»

به گفته محققان، خونريزي زير عنکبوتيه، خونريزي ناگهاني در ناحيه بين دو غشاي پوشاننده مغز است که به طور طبيعي با مايع مغزي ـ نخاعي پر مي شود. اين خونريزي نوعي سکته مغزي به شمار مي آيد و عواقب جدي از جمله فلج، کما و مرگ به همراه دارد. سردرد شديد در ناحيه پشت سر اولين علامت خونريزي زير عنکبوتيه است. کاهش سطح هوشياري، تغييرات خلق و خو و حساسيت چشم در مقابل نور از ديگر علايم اين عارضه هستند. به گفته محققان، نرخ مرگ ناشي از بروز اين خونريزي، 1 در هر 5 نفر است.

در اين مطالعه، محققان داده هاي حدود 66 هزار فرد بزرگسال را از سال 1972 در فنلاند جمع آوري کردند. شرکت کنندگان به طور ميانگين به مدت 21 سال تحت نظر بودند. اين افراد يا تا زمان اولين سکته، يا تا زمانيکه فوت کردند يا تا پايان سال 2011 تحت بررسي بودند.محققان دريافتند در بين افراد سيگاري ملايم (کشيدن يک تا 10 سيگار در روز)، زنان سه برابر و مردان دو برابر افراد غيرسيگاري دچار خونريزي زير عنکبوتيه شدند.در بين افرادي که روزي 10 تا 20 نخ سيگار مي کشيدند، زنان 4 برابر و مردان 2 برابر افراد غيرسيگاري دچار اين نوع سکته شدند.

همچنين پژوهشگران دريافتند افرادي که سيگارشان را ترک کرده بودند بعد از گذشت 6 ماه از ترک سيگارشان، ريسک بروز اين نوع سکته در آنها به اندازه افراد غيرسيگاري کاهش يافته بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته