جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337

تخت‌روانچي :
مرکل مي‌داند نبايد براي ايران شرط بگذارد


سازمان ملل:‌ رياض مدارکي کافي جهت حذف نامش از ليست سياه نداده است


العبادي رئيس و برخي نمايندگان پارلمان عراق را ممنوع السفر کرد


نخست‌وزير ترکيه: برخي پادگان‌هاي آنکارا به خارج از شهر منتقل مي‌شوند


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


احياي سازمان اداري و استخدامي کشور، گامي مهم در جهت اصلاح نظام پرداخت‌ها


اتحاديه عرب: سلاح‌هاي اتمي اسرائيل بزرگ‌ترين تهديد براي امنيت منطقه هستند


خبر


بازديد وزير علوم از پارک علم و فناوري خراسان رضوي


سيل در ايالت مريلند آمريکا


سرمقاله


آغاز به كار كنفرانس بين المللي چهارمين انقلاب صنعتي


 تخت‌روانچي :
 مرکل مي‌داند نبايد براي ايران شرط بگذارد 

 
معاون اروپا و امريکا وزارت امور خارجه که در دوران پسابرجام همانند دوره دو ساله مذاکرات هسته‌اي روزهاي شلوغ و پر رفت و آمدي را در دستگاه ديپلماسي کشور مي‌گذراند، گفت: هنوز زمان آن نرسيده است که روابط ايران و انگليس به سطح سفير ارتقاء پيدا کند.

به گزارش ايسنا، مجيد تخت‌روانچي هم‌چنين اعلام کرد: دور دوم نشست‌هاي سياسي ميان ايران و اتحاديه اروپا به احتمال زياد در مهرماه برگزار مي‌شود.

او با بيان اينکه سال گذشته دور اول گفت‌وگوهاي سياسي ميان ايران و اتحاديه اروپا در تهران برگزار شد، توضيح داد که براي برگزاري دور دوم گفت‌وگوها هنوز تاريخ دقيقي تعيين نشده است ولي به احتمال زياد در مهرماه سال جاري، اين گفت‌وگوها در شهر بروکسل برگزار خواهد شد.

معاون وزير امور خارجه، با بيان اينکه ايران و اتحاديه اروپا در مورد مسائل مختلف دوجانبه، مسائل منطقه از جمله آوارگان و ضرورت مبارزه با تروريسم با يکديگر گفت‌وگو و رايزني مي‌کنند، درباره تاسيس دفتر مستقل اتحاديه اروپا در تهران نيز خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو نفر به نمايندگي از اتحاديه اروپا در سفارت هلند جهت پيگيري امور مربوط به اين اتحاديه مشغول به فعاليت هستند و امور مربوط به ايران و اتحاديه اروپا را پيگيري مي‌کنند.

او در اين باره توضيح داد:‌خانم موگريني و ديگر مسئولان اتحاديه اروپا تاکيد دارند که در دور جديد روابط ايران و اين اتحاديه، فعاليت و همکاري‌هاي زيادي بين دو طرف در حوزه‌هاي مختلف انجام خواهد شد بنابراين نياز است تا آنها دفتر مستقلي در تهران تاسيس کنند.

تخت‌روانچي با بيان اينکه در سفري که خانم موگريني در اواخر فروردين‌ماه سال جاري به تهران داشت هفت کميسيونر اروپايي که در زمينه‌هايي چون محيط زيست، انرژي، حمل و نقل، همکاري‌هاي اقتصادي، همکاري با سازمان تجارت جهاني و ... مشغول به فعاليت هستند، او را همراهي مي‌کردند، گفت: مقامات اتحاديه اروپا تاکيد دارند که براي اجرايي‌شدن توافقات صورت‌گرفته بين ايران و اتحاديه اروپا ضرورت دارد که آنها يک تيم قوي در تهران به صورت مستقر داشته باشند و لازمه‌اش اين است که دفتر نمايندگي مستقلي را ايجاد کنند.

معاون ظريف تاکيد کرد: گفت‌وگو و رايزني با انگليس را بر اساس برنامه قبلي که داشتيم، ادامه خواهيم داد.

معاون وزير امور خارجه در مورد ارتقاي روابط ايران و انگلستان به سطح سفير با توجه به تغيير دولت در اين کشور و همچنين نتايج انتخابات پارلماني در ايران، گفت: به نظر ما همچنان هنوز تغييري ايجاد نشده که دو کشور بخواهند روابطشان را به سطح سفير ارتقاء دهند.

اين ديپلمات ارشد کشورمان با بيان اينکه سفارت‌خانه‌هاي دو کشور در حال حاضر مشغول انجام کارهاي جاري در بخش کنسولي و اقتصادي هستند، تصريح کرد: در حال حاضر روابط دو کشور در سطح کاردار است و اگر شرايط به جايي برسد که بتوانيم روابط را به سطح سفير ارتقاء دهيم، اين موضوع را در چارچوب مقررات داخلي کشور انجام مي‌دهيم.

او همچنين به مصوبه مجلس نهم در مورد چارچوب روابط ايران با انگستان اشاره کرد و گفت:‌ مسلما اگر روزي بخواهيم سطح روابطمان را به سطح سفير ارتقاء بدهيم، اين اقدام را در چارچوب مصوبه مجلس انجام خواهيم داد و اين موضوع ربطي به گرايشات نمايندگان مجلس نخواهد داشت.

تخت‌روانچي در مورد مذاکرات ايران با اتحاديه اروپا در ارتباط با حوادث منطقه و در پاسخ به اين سوال که «آيا رايزني‌هاي ايران با اين اتحاديه منجر به همکاري‌هاي مشترک عملي در ارتباط با مسائل غرب آسيا خواهد شد يا خير؟»، گفت: اکنون چند ماهي است که با اروپايي‌ها درباره مسائل منطقه رايزني و گفت‌وگو مي‌کنيم و در واقع شايد بتوان گفت يکي از بحث‌هاي مهم ميان دو طرف همين موضوع است.

وي با بيان اينکه تروريسم و افراطي‌گري در کشورهايي چون عراق و سوريه خلاصه نشده و محدوده عمل تروريست‌ها فقط خاورميانه نيست، ادامه داد: طبق تحولات صورت‌گرفته، تروريست‌ها دامنه تحولات خود را به آمريکا، اروپا و ساير نقاط دنيا بسط داده‌اند و هيچ‌کس از اقدامات تروريستي آنها در امان نيست.

اين ديپلمات 58 ساله کشورمان با تاکيد بر اينکه بايد با تروريسم به صورت ريشه‌اي برخورد کرد و تقسيم‌بندي تروريسم به «تروريسم خوب» و «تروريسم بد» قابل قبول نيست، تصريح کرد: از نظر ما هر کسي دست به اقدامات تروريستي مي‌زند محکوم است و نبايد با اين موضوع برخورد دوگانه‌اي شود.

معاون وزير امور خارجه‌ به اهميت قطع حمايت‌هاي مادي و لجستيکي از گروه‌هاي تروريستي در منطقه از سوي برخي از کشورها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به رايزني‌هاي صورت‌گرفته، تصورات اروپايي‌ها نسبت به تحولات منطقه شفاف‌تر و روشن‌تر از قبل شده است؛ گرچه هنوز به وضعيت ايده‌آل نرسيده‌ايم.

معاون اروپا و آمريکا وزارت امور خارجه با اعلام اين خبر که «امکان دارد تا پايان سال 2016 رئيس‌جمهور به چند کشور اروپايي سفر کند»، ادامه داد: آقاي روحاني از چند کشور اروپايي مانند آلمان و اتريش جهت سفر به اين مناطق دعوت شده‌اند که بعد از انجام مقدمات لازم، امکان دارد اين سفرها تا پايان سال 2016 انجام شود. از سوي ديگر قرار است هيأت‌هايي در سطح عالي‌رتبه از کشورهاي اروپايي به تهران سفر کنند که پس از نهايي‌شدن، زمان دقيق آن اعلام مي‌شود.

وکلاي ايران، اسناد اوليه مربوط به شکايت عليه آمريکا درباره برداشت غيرقانوني دارايي‌هاي کشورمان را به دادگاه لاهه ارائه کرده‌اند

تخت‌روانچي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه «چندي پيش در رسانه‌ها مطرح شد که خانم آنگلا مرکل - صدر اعظم آلمان - براي سفر رئيس‌جمهور کشورمان به آلمان اين پيش‌شرط را مطرح کرده که ايران بايد رژيم صهيونيستي را به رسميت بشناسد»، با رد قاطع اين موضوع خاطرنشان کرد: کشورهاي مختلف مي‌دانند که نمي‌توانند با ايران اين‌گونه برخورد کنند و چنين شرط و شروطي را بگذارند؛ چرا که طرح اين مسائل نه تنها مشکل ايجاد مي‌کند بلکه قابل طرح با ايران نيست چون آنها مي‌دانند که پاسخ ما چه خواهد بود.

وي ادامه داد: اين صحبتي که به نقل از خانم مرکل مطرح شده اصلا صحت ندارد و آنها خود به خوبي مي‌دانند که نبايد چنين شرط‌هايي را مطرح کنند.

معاون ظريف در بخش ديگري از اين گفت‌وگو خاطرنشان کرد: برخي از کشورهاي اروپايي از جمله ايرلند و اسلووني که در ايران سفارت ندارند، ابراز علاقه کرده‌اند که تا پايان سال 2016 سفارت‌هاي خود در تهران را تاسيس کنند و دليل عمده آن چشم‌انداز روشني است که از باب تعامل با ايران متصور هستند.وي همچنين تصريح کرد: برخي از کشورهاي اروپايي نيز که از قبل در تهران سفارت‌خانه داشته‌اند بخش‌هاي اقتصادي و کنسولي خود را تقويت کرده‌اند چراکه رفت و آمد هيأت‌هاي اقتصادي بين ايران و اين کشورها در ماه‌هاي اخير افزايش چشم‌گيري داشته است.


 سازمان ملل:‌ رياض مدارکي کافي جهت حذف نامش از ليست سياه نداده است 

 
شبکه روسيا اليوم: منابع سازمان ملل اعلام کردند که عربستان مدرکي کافي در خصوص جنگ عليه يمن جهت حذف نامش از ليست سياه ارائه نداده است. منابع ديپلماتيک سازمان ملل اظهار داشتند که دو ماه بعد از درج نام ائتلاف سعودي از سوي سازمان ملل در ليست سياه به دليل کشتار کودکان در يمن رياض هنوز دلايل و مستندات کافي براي حذف قطعي نامش از ليست سياه ارائه نداده است. يکي از اين منابع اظهار داشت که مسئولان سازمان ملل قصد دارند به منظور دستيابي به جزئيات بيشتر درباره مسائل عديده مطرح شده مانند اصول درگيري‌ها به رياض سفر کنند. در گزارش ساليانه سازمان ملل درباره کودکان و درگيري‌هاي مسلحانه آمده بود که ائتلاف سعودي مسئول 60 درصد مرگ و مير و نيز زخمي شدن کودکان در سال گذشته ميلادي بوده به طوريکه 510 کودک کشته و 667 تن ديگر زخمي شده بودند.


 العبادي رئيس و برخي نمايندگان پارلمان عراق را ممنوع السفر کرد 

 
روسيا اليوم: نخست وزير عراق دستور آغاز تحقيقات در خصوص فساد مالي در قراردادهاي تسليحاتي را صادر کرد؛ اقدامي که احتمال آغاز بحراني سياسي پيش از عمليات آزادسازي موصل را به همراه دارد.

حيدر العبادي، نخست وزير عراق دستور آغاز تحقيقات در پرونده فساد مالي در قراردادهاي خريد و فروش اسلحه را صادر کرد، اين در حالي است که اختلافات داخلي عراق در مورد مبارزه با فساد خطر به تاخير افتادن عمليات آزادسازي موصل و بهره‌مندي از دستاوردهاي اخير عليه افراطي‌ها را به دنبال دارد.

همين اختلاف نظرها فعاليت دولت عراق را براي ماه‌ها متوقف کرد و باعث آغاز درگيري‌هايي ميان معترضان و نيروهاي امنيتي در شهر بغداد شد. حيدر العبادي دستور ممنوع السفري اسامي کساني که در اتهامات وزير دفاع مطرح شده از جمله شخص رئيس پارلمان را صادر کرد.


 نخست‌وزير ترکيه: برخي پادگان‌هاي آنکارا به خارج از شهر منتقل مي‌شوند 

 
روزنامه مليت: نخست وزير ترکيه با اشاره به انجام اصلاحات در ارتش اين کشور گفت: پادگانهاي آنکارا به خارج از اين شهر انتقال مي‌يابند. بنعالي ييلديريم، نخست وزير ترکيه در اظهاراتي در نشست اعضاي حزب عدالت و توسعه در پارلمان اعلام کرد: روز دوشنبه با رهبران احزاب اپوزيسيون ديدار کرده و اطلاعاتي درباره روند اقدامات انجام شده با آنها در ميان گذاشته شد. ييلديريم گفت: ما به دنبال پاکسازي ويروس از تمام ساختارهاي دولتي هستيم و نخواهيم گذاشت که کوچکترين کوتاهي در اين باره انجام شود. در همين راستا 35 موسسه درماني بهداشتي، 1045 موسسه آموزشي 15 دانشگاه و 29 سنديکا به دليل ارتباط با فتح الله گولن بسته شدند.

نخست‌وزير ترکيه تصريح کرد: تاکنون کودتاهاي مختلفي در کشور انجام شده بود اما در اين کودتا براي اولين بار مکان‌هايي مانند پارلمان کشور بمباران شد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم -170

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت و ششمين اجلاس هيأت مديره

7تا9 سپتامبر 2003- دانشگاه چارلزدرپراگ، جمهوري چک

خلاصه موضوعات کليدي آموزش عالي

ادامه مطلب

i. ارزش ها

تنها دريک مورد ارزش هاي شايسته تعهد اخلاقي وسيع تردرآموزش عالي، ارتقاء يافت. گرچه راه هاي اختصاصي تر بودند که توسط آن تعالي مي توانست ساخته، حفظ و يکپارچه گردد، بخصوص در سيستم هاي بزرگ مثل هندوستان و جمهوري خلق چين که اخيرا، در دوره مياني انتقال اصلي، به صورت هاي مختلف با تغيير در جهت يک اقتصاد بازار محور در دومي و فشار براي تغييردرجهت شفاف سازي و ارتقاء اقتصاد دانش محور در قبلي مي باشند.

درموضوع عمومي حفظ تعالي، موضوع مهم تکراري واصلي حول پژوهش ميگردد. چگونه بايستي «فرهنگ پژوهش» در درازمدت درميان فشارها و منافع بيشماري که با چندبرابر شدن «سهامدار خارجي» همراه است براي پيش فروش سهام در مورد دانشگاه، حفظ گردد؟

نياز براي تربيت پژوهشگران به عنوان يک موضوع کليدي در اذهان بسياري از اعضاي هيأت مديره باقي ميماند،همانطورکه تامين مالي پژوهش وتلاش ممکن براي رده بندي بيشتردرآموزش عالي بين«دانشگاه هاي پژوهشي» پيشرووسايردانشگاه هاوجوددارد. تاثيررقابت دربين دانشجويان نيز روي مأموريت وسيعتر آموزش عالي بعنوان يک موضوع اضطراب آور(که جنبه منفي دارد) تذکر داده شده است.

ii . هدف

ارزش ها و اولويت ها، به صورت روشن دلالت براين دارد که آنها حول بحث هدف حرکت ميکنند. بنابراين، به عنوان مثال، تعالي هم به عنوان يک ارزش، اولويت ها وازاين طريق قالبهاي استراتژي مؤسسات را تشکيل ميدهد. علاوه برموضوعاتي که اکنون يادآوري شدتوجه به روش هاي موثر بيمه کيفيت به شرطي که « تنها يک بهانه نباشد» روبه جلو محسوب مي شوند.

نيازبه توسعه « رشته هاي کليدي» براي تامين تقاضاي بازار، وهمراه با طراحي مجددسرفصل هاي برنامه، تغييرات در متدهاي تدريس و ارائه به صورت مؤثر، کاربرد فرم هاي مختلف فن آوري اطلاعات به عنوان موضوعات در حال پيشرفت اشتغال مجدد، مورد يادآوري قرار گرفت.

يک جنبه ازهدف که براي جلب قابل ملاحظه توجه افرادظاهرميگردد،عبارت است از نگهداري از آنچه که ممکن است«حداقل کيفيت همگن براي همه» ناميده شود. به صورت روشن، اين موضوع تنوع و اختلاف درحال رشد بين هدف، مأموريت وسرويس هرمؤسسه مطرح شده را منعکس مينمايد. اين موضوع به صورت خيلي اختصاصي درسيستم ها اين چنين است که درآنها توسعه فرم هاي مختلفي از« بخش خصوصي» يا بخش هاي بدون بودجه دولتي از آموزش عالي پيدا مي شودکه روي لبه تقاضاي انفرادي و تقاضاي بازار است؛ توسعه اي که در آمريکاي لاتين، همينطور درايران و روسيه، برجسته شده است.


 يك نكته از هزاران 

 ديدار چند روز گذشته محمود عباس با سرکرده گروهک تروريستي منافقين در پاريس، بازتاب هاي منفي گسترده اي در ميان افکار عمومي ايرانيان داشته است.

درهمين رابطه مشاور وزيرخارجه كشورمان به اين رفتار محمود عباس واكنش نشان داد و آن را هم راستايي با دستگاه جاسوسي آمريكا قلمداد كرد. به دنبال آن جنبش فتح فلسطين با صدور بيانيه اي به سخنان مشاور وزير خارجه ايران، عليه محمود عباس واکنش نشان داد.در اين بيانيه با اتهام زني به ايران ادعا شده است: ايران به اسرائيل خدمت مي کند و فتنه و جنگ را در کشورهاي عربي گسترش مي دهد!. همچنين ايران را به تفرقه ميان فلسطينيان و پيگيري منافع منطقه‌اي با تفرقه مذهبي متهم كرده‌اند.

اين انتظار وجود دارد تا دستگاه وزرات خارجه به اينگونه بيانيه‌ها و اتهام زني‌ها پاسخي درخوري دهد تا ديگر كشورها و نهادهاي وابسته به اعراب و سرويس هاي جاسوسي غرب اين چنين در برابر كشورمان موضع گيري نكنند.


 ميز خبر 

رسانه‌هاي روس: احتمال برگزاري تمرينات نظامي مشترک ميان تهران و مسکو

رسانه‌هاي روس از گفت‌وگوهاي تهران و مسکو براي برگزاري تمرينات نظامي مشترک خبر دادند.به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، روزنامه روسي ايزوستيا به نقل از يک منبع آگاه نوشت که تهران و مسکو در حال بررسي برگزاري تمرينات نظامي مشترک و امکان تربيت نيرو هستند.

به نوشته اين روزنامه روسي، گفت‌وگوها درباره برگزاري تمرينات نظامي دوجانبه تهران و مسکو در جريان ديدار سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه و سردار سرتيپ ولي معدني، فرمانده تيم ايران در مسابقات نظامي 2016 روسيه آغاز شده، انجام گرفته است.

اين مسابقات با حضور 121 تيم از 19 کشور مختلف از سراسر جهان هم اکنون در روسيه و قزاقستان در حال برگزاري است و تماشاچيان از 11 کشور براي مشاهده اين رقابت‌ها حضور دارند.

درخواست کري از روسيه و سوريه براي توقف عمليات‌هاي تهاجمي

وزير امور خارجه آمريکا گفت که کشورش از روسيه خواسته دولت سوريه را براي جلوگيري از آنچه عمليات‌هاي تهاجمي ناميد، متقاعد کند.

به خبرگزاري اسپوتنيک، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا گفت، به طور مشخص اين مسأله از اهميت بالايي برخوردار است که روسيه خود از انجام علميات‌هاي تهاجمي در سوريه خودداري کند.

وي در ادامه خواستار آن شد که روسيه دمشق را براي جلوگيري از آنچه عمليات‌هاي نظامي خواند، متقاعد کند. کري همچنين گفت: به همين ترتيب اين مسئوليت ماست که جناح مخالف در سوريه را براي جلوگيري از انجام عمليات‌هاي تهاجمي متقاعد کنيم.

اردوغان: کودتاي نافرجام از سوي قدرت‌هاي خارجي طرح ريزي شده بود

رئيس جمهور ترکيه غرب را به کمک و حمايت از برخي از سازمان‌هاي تروريستي متهم کرد.

به گزارش خبرگزاري نووستي، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه عنوان داشت: غرب از برخي از سازمان‌هاي تروريستي حمايت کرده و به آنها کمک مي‌کند. رئيس جمهور ترکيه تصريح کرد: ما آن حمايت قابل انتظار را از دوستانمان در هنگام کودتا و پس از آن دريافت نکرديم.

وي تاکيد کرد: کودتاي نافرجام از سوي قدرت‌هاي خارجي طرح ريزي شده بود و هدف از آن ضربه زدن به رشد، وحدت و پيشرفت ترکيه بود.

رئيس جمهور ترکيه تصريح کرد: اتحاديه اروپا به وعده‌هاي خود پيرامون توافق ويژه درمورد مهاجران عمل نکرده است.

وي در کنفرانسي خبري عنوان داشت: رخدادهاي کودتا در ترکيه انجام شد، نمايندگانش در ترکيه بودند، اما سناريو و ديالوگ آن در خارج کشور نوشته شده بود.

وي با اظهار تاسف نسبت به اين امر که غرب از تروريسم حمايت مي‌کند و در کنار کودتاها مي‌ايستد، گفت: روزي فراخواهد رسيد که اروپا تاکيدهاي مکرر ما نسبت به خطر تروريسم و کودتاها را درک مي‌کند.

اردوغان عنوان داشت: اعلام وضعيت فوق العاده نيز براي حفظ نهادهاي مدني ما و بازسازي ساختار نهاد نظامي کشور صورت گرفت و اگر ما وضعيت فوق العاده را اعلام نکرده بوديم، گروه کودتاچي مي‌توانست اهداف خود را محقق سازد. بايد وضعيت فوق العاده اعلام مي‌شد تا ترکيه شاهد کودتاي ديگري نشود.

اردوغان تاکيد کرد: تا زماني که مردم قدرت‌مند و يکپارچه باشند، ترکيه تمامي تهديدها را پشت سر خواهد گذاشت.

ترامپ: ممکن است در انتخابات تقلب شود

کانديداي جمهوري خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در جديدترين اظهارنظر جنجالي خود هيلاري کلينتون را "ابليس" خواند و گفت: امکان وقوع تقلب در انتخابات رياست جمهوري آمريکا وجود دارد.

به گزارش روزنامه گاردين، دونالد ترامپ، کانديداي جمهوري خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در يک تجمع انتخاباتي در کلمبوس در ايالت اوهايو گفت: نگران است که در انتخابات رياست جمهوري ماه نوامبر آمريکا تقلب شود.

اين اظهارنظر از جانب يک کانديداي رياست جمهوري حزب اصلي در آمريکا بي‌سابقه بوده است. ترامپ خطاب به جمعيت گفت: من نگران هستم که در انتخابات تقلب شود و بايد صادقانه اين مساله را بگويم.

برنامه جديد وزارت سعادت و خوشبختي امارات:

اعزام 60 نفر به آمريکا و بريتانيا براي آموزش خوشبختي

امارات شماري از شهروندان خود را براي آموزش درباره خوشبختي و رفاه عمومي به دوره‌اي 5 ماهه اعزام مي‌کند.

به گزارش عصرايران به نقل از بي بي سي، اين کشور سال پيش وزارتخانه جديدي را به نام وزارت خوشبختي (سعادت) براي رفاه و رضايت اجتماعي مردم تأسيس کرد.

60 نفر براي دريافت چنين آموزش‌هايي انتخاب شده‌اند و قرار است در ماه سپتامبر به بريتانيا و آمريکا اعزام شوند و به عنوان مأموران ارشد سعادت و مثبت‌نگري به کشور بازگردند.

اين 60 نفر در دوره‌هاي دانشگاه آکسفورد و برکلي شرکت خواهند کرد. آنها در اين دوره‌ها در مورد سعادت و شاد بودن و نحوه توزيع آن در ميان جامعه آموزش خواهند ديد.


 خبــــر 

 فرانسه از دسامبر 20 مسجد و نمازخانه را بسته است

وزير کشور فرانسه با بيان اينکه از دسامبر سال گذشته ميلادي تاکنون مقامات اين کشور حدود 20 مسجد و نمازخانه را که گمان مي‌رفت "افراطي‌گري" را تبليغ مي‌کنند، بسته است، وعده داد که اين روند را ادامه خواهند داد و مکان‌هاي اين چنيني بيشتري را تعطيل خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، برنارد کازنو، وزير کشور فرانسه به دنبال نشستي با رهبران "شوراي مسلمانان فرانسه" گفت: در فرانسه هيچ جايي براي افرادي که در مساجد يا نمازخانه‌ها خواستار تنفر يا تحريک انزجار مي‌شوند و افرادي که به اصول و قوانين جمهوري از جمله برابري زنان و مردان احترام نمي‌گذارند، وجود ندارد.

وي افزود: به همين خاطر است که چند ماه پيش تصميم گرفتم تا از طريق اعلام حالت فوق‌العاده اقدامات قانوني يا اجرايي چنين مساجدي را ببندم. حدود 20 مسجد بسته شده‌اند و تعطيلي مساجد بيشتري نيز در راه است.

کازنو ادامه داد: از سال 2012 ميلادي 80 تن از فرانسه اخراج شده‌اند و اخراج‌هاي بيشتري نيز در راه است.

اکثر اسرائيلي‌ها با راه‌حل تشکيل دو کشور موافق هستند

نتايج يک نظرسنجي جديد در سرزمين‌هاي اشغالي نشان مي‌دهد که صرف نظر از گرايش‌هاي سياسي، هنوز حمايت‌ها از راه‌حل شکيل دو کشور در ميان اسرائيلي‌ها بسيار بالاست.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، نتايج جديدترين نظرسنجي در اسرائيل نشان مي‌دهد که راه‌حل تشکيل دو کشور صرف نظر از گرايش‌هاي سياسي اسرائيلي‌ها هنوز مورد تاييد بسياري از آنان است و اسرائيلي‌ها از طرح آغاز مذاکرات منطقه‌اي حمايت مي‌کنند.

نتايج اين نظرسنجي نشان مي‌دهد که 51 درصد راست‌گرايان،‌73 درصد ميانه‌روها و 74 درصد از چپ‌گرايان از اين راه حل حمايت مي‌کنند.

طبق نتايج نظرسنجي مذکور 54 درصد از اسرائيلي‌ها با ترسيم مرزها براساس سال 1967 که با تبادل محدود اراضي و ابقاي بيشتر شهرک‌ها در کنترل تل‌آويو، موافق هستند.

همچنين 52 درصد از شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي با انتقال مناطق عرب نشين قدس به عنوان بخشي از پايتخت کشور مستقل فلسطين و نيز صدور کارت شهروندي فلسطيني نه اسرائيلي براي ساکنان عرب شهر قدس که تعدادشان به 350 هزار تن مي‌رسد، موافق بوده و آن را تاييد مي‌کنند.


 احياي سازمان اداري و استخدامي کشور، گامي مهم در جهت اصلاح نظام پرداخت‌ها 

 حسن روحاني طي احکامي جمشيد انصاري را به عنوان «معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان اداري واستخدامي کشور» و محمدباقر نوبخت را نيز به عنوان «معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور» منصوب کرد، اما احياي سازمان اداري و استخدامي کشور، چه کمکي به بهبود شرايط نظام پرداخت‌ها در کشور خواهد کرد؟

به گزارش ايسنا، رئيس دولت يازدهم پيش از اين بارها بر ضرورت اصلاح نظام مديريت و ساختار اداري و استخدامي کشور اشاره کرده بود و در همين زمينه شوراي عالي اداري در يک‌صدوشصت‌ودومين جلسه‌اش (مورخ 14 اسفندماه 1392)، بنا به پيشنهاد معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهوري و در راستاي تحقق سياست‌هاي کلي نظام اداري ابلاغي رهبري به منظور ارتقاي نقش تسهيل‌گري و هدايت‌گري دولت و انجام اصلاحات در نظام اداري کشور، «نقشه راه اصلاح نظام اداري» مشتمل بر 8 برنامه را تصويب کرد که به امضاي حسن روحاني رسيد و مقرر شد تا معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهوري؛ بر مبناي اين نقشه راه، هر ساله برنامه عملياتي لازم براي تحقق اين مصوبه مشتمل بر عناوين اقدامات، زمانبندي، دستگاه يا دستگاه هاي مسئول (اصلي و همکار) را تهيه و تا پايان آذرماه هر سال به تصويب شوراي عالي اداري برساند.

گام بعدي دولت براي اصلاح نظام مديريت، احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور بود که در 18 تير 1386، پس از 6 سال به دست رئيس‌جمهوري وقت، محمود احمدي‌نژاد منحل و وظايف آن به دو معاونت رئيس‌جمهوري تحت عناوين معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي و معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني منتقل شده بود

دوران هشت‌ساله دولت‌هاي نهم و دهم که به پايان رسيد؛ حسن روحاني جاي محمود احمدي‌نژاد را در پاستور گرفت و در نخستين نشست خبري خود بر ضرورت احياي سازمان برنامه و برنامه‌ريزي اشاره کرد و نهايتاً در روز ششم دي‌ماه 93، اين سازمان با ساختاري تازه و به دستور رسمي رئيس دولت تدبير و اميد، احيا شد تا به قول محمدباقر نوبخت، با احياي مجدد اين سازمان، ديگر برنامه‌ها و طرح‌هاي عمراني و اقتصادي کشور براساس اراده شخصي رئيس‌جمهور تهيه و تنظيم نشود و کابينه دولت يازدهم براساس نظرات و ديدگاه‌هاي کارشناسان اقتصادي و صنعتي اهتمام خود را براي اجراي برنامه‌هاي اقتصادي و توسعه صنعتي کشور به کار ‌بندد تا مردم شاهد ايجاد انضباط در حوزه اقتصاد کشور باشند.


 اتحاديه عرب: سلاح‌هاي اتمي اسرائيل بزرگ‌ترين تهديد براي امنيت منطقه هستند 

 اتحاديه عرب در نشستي در مورد خلع سلاح‌ هسته‌اي، سلاح‌هاي هسته‌اي اسرائيل را بزرگ‌ترين تهديد براي امنيت و صلح منطقه توصيف کرد.به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، سي‌ و هشتمين نشست کميته‌اي اتحاديه عرب با موضوع سلاح‌هاي هسته‌اي و سلاح‌هاي کشتار جمعي به رياست عبد الحميد حسن، مدير امور عربي وزارت خارجه بحرين در مقر دبيرخانه اين اتحاديه در قاهره برگزار شد.

در ابتداي اين نشست خليل الزوادي، معاون دبير کل و رئيس بخش امنيت ملي اتحاديه عرب تاکيد کرد که منطقه عربي در حال پشت سر گذاشتن مرحله مهم و سختي است که در آن امنيت ملي‌ اعراب در معرض خطرات بزرگي قرار گرفته است که از جمله اين خطرات و بزرگترين آنها سلاح‌هاي هسته‌اي اسرائيل است.

الزوادي افزود:‌ وزراي خارجه اتحاديه عرب بندي تحت عنوان "توان هسته‌اي اسرائيل" را در دستور جلسه شصتمين کنفرانس آژانس بين المللي انرژي اتمي که قرار است ماه آتي در وين برگزار شود، آورده‌اند.


 خبر 

 سخنگوي وزارت امور خارجه:

حمله به اماکن ديپلماتيک با هيچ بهانه اي قابل توجيه نيست

سخنگوي وزارت امور خارجه اظهارات سرکرده مهاجمان به سفارت عربستان در تهران را بي پايه و اساس دانست و گفت: حمله به اماکن ديپلماتيک خلاف قانون، غير اخلاقي و مردود است و با هيچ بهانه اي قابل توجيه نيست.

به گزارش ايرنا از مرکز ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، بهرام قاسمي در واکنش به برخي ادعاهاي مطرح شده در به اصطلاح نامه سرگشاده سرکرده مهاجمان به سفارت عربستان در تهران، اظهارات وي را بي پايه و اساس و مردود دانست.

سخنگوي وزارت امور خارجه در بيانيه اي ، ضمن ابراز ناخرسندي از حمله اين افراد خودسر و ناآگاه به اماکن ديپلماتيک که پرونده آنان نزد محاکم قضايي مفتوح است، اقدامات آنان را در راستاي خواست دشمنان کشور بويژه رژيم سرکوبگر و تروريست پرور آل سعود خواند و خاطر نشان کرد: هيچ عقل سليمي اقدام در جهت منافع دشمنان و همپيمانان صهيونيست هاي غاصب و کودک کش را نمي پذيرد.

وي مجددا تأکيد کرد: حمله به اماکن ديپلماتيک خلاف قانون ، غير اخلاقي، مذموم و مردود است و با هيچ بهانه اي قابل توجيه نيست.

توسط شرکت ساراس؛

ايتاليا پرداخت بدهي نفتي به ايران را آغاز کرد

خبرگزاري رويترز اعلام کرد: شرکت ساراس ايتاليا پرداخت بدهي هاي نفتي خود را به ايران آغاز کرده است، شرايط تحريم سبب شد تا پرداخت طلب هاي ايران از ايتاليا بابت فروش محموله هاي نفتي متوقف بماند.

به گزارش ايرنا، شرکت هاي ايتاليايي که از مشتريان سنتي نفت ايران به شمار مي روند، پس از اجرايي شدن برجام، علاوه بر از سرگيري خريد نفت از کشورمان، پرداخت بدهي هاي نفتي خود را نيز آغاز کرده اند.

روند کند برقراري مراودات بانکي در ماه هاي گذشته موجب شده بود که دريافت طلب هاي نفتي از ايتاليا پس از اجرا شدن برجام با سهولت انجام نشود، اما در هفته هاي گذشته اين محدوديت ها برطرف شد.بر اين اساس، وزارت نفت به نقل از خبرگزاري رويترز اعلام کرد: 100 ميليون يورو از بدهي هاي نفتي ساراس ايتاليا به ايران پرداخت شده است.

مدير عامل شرکت ساراس ايتاليا گفت: 100 ميليون يورو (معادل 112 ميليون دلار) از بدهي هاي خود بابت محموله هاي نفتي دريافتي پيش از آغاز تحريمها در سال 2012 ميلادي را به ايران پرداخت کرده است.ساراس که در مجموع 350 ميليون يورو به ايران بدهکار است، نخستين نوبت 50 ميليون يورو از بدهي هاي خود به ايران را در سه ماه نخست سال 2016 ميلادي و 50 ميليون يورو ديگر را در ماه ژوئيه (ماه جاري) پرداخت.داريو اسکافاردي، مدير عامل ساراس، گفت: همه بدهي هاي خود را به تدريج و بدون هيچ مشکلي پرداخت خواهيم کرد.بخشي از سهم ساراس متعلق به شرکت روسنفت روسيه است و در گذشته بخش عمده اي از خوراک نفت خام خود را از ايران خريداري کرده بود و چندي پيش اسکافاردي اعلام کرد که اين شرکت قرارداد دريافت نفت از شرکت ملي نفت ايران را تمديد کرده است.


 بازديد وزير علوم از پارک علم و فناوري خراسان رضوي 


 سيل در ايالت مريلند آمريکا  


 سرمقاله 

 وصول مطالبات مردم برعهده كيست؟!

حميدرضا عسگري

اساس و ماهيت تمامي نهادهاي به وجود آمده با رأي مردم ، بر محور خدمت رساني و پيگيري حقوق عمومي مي‌باشد كه درپي آن جامعه حق رأي خود را به عده‌اي ازمنتخبين مي‌دهند تا به عنوان نمايندگان قانوني به دنبال مطالبات حقوقي و شهروندي آنها باشند.

يكي از اين نهادها يا به عبارتي مظهر مردمي بودن اين نهادهاي مردمي در زمينه حقوق شهروندي و خدمات شهري شوراي شهر مي‌باشد. نهادي كه وظيفه اصلي آن پيگيري مطالبات عمومي مردم و نظارت برامر خدمت رساني توسط نهادشهرداري مي‌باشد.

اما رابطه اين دو نهاد در وضعيت فعلي جامعه ما كاملاً برعكس شده شهرداري تهران به عنوان قدرت بلامنازع بر رفتار و تصميم گيري‌هاي اعضاي شوراي شهر نفوذ داشته و آن دسته از افرادي هم كه با آن همسو نيستند به طرق مختلف مورد اتهام و سياسي كاري قرار مي گيرند و خواسته يا ناخواسته انزوا پيشه مي‌كنند.

جالب اينجاست كه دغدغه شوراي شهر پيش از آنكه بر وصول مطالبات عمومي و شهروندي جامعه باشد، بر تحقق و وصول مطالبات شهرداري از مردم است. به طوري كه يكي از اعضا در جلسه روزگذشته خواستارارائه ليست تمامي بدهي هاي مردم به شهرداري، بوده و قول داده 72 ساعته همه مطالبات شهرداري را وصول كند!!.

البته اين موضوع نيز يكي از سيكل‌هاي كاري شوراي شهر مي‌باشد اما سبك و سياق پيگيري مطالبات واقعاً تعجب برانگيز است. آنجا كه ميراث عمومي همچون پارك‌هاي جنگلي، فضاهاي سبز و مراتعي همچون عباس آباد هر روز زير چرخ بولدزر ها مي‌رود هيچ يك از مدعيان وصول مطالبات ككشان هم نمي‌گزد و انگار نه انگار كه در اين شهر قانوني وجود دارد و حق وحقوقي از مردم در حال ضايع شدن است.

اين انتظار وجود دارد تا منتخبين مردم كه امروز در لباس نمايندگان شوراي شهر صاحب جايگاه و منزلتي شده‌اند از اين فرصت براي دفاع از اموال عمومي و صدالبته ميراث طبيعي شهر تهران دفاع كنند. اين تصوير كه نمايندگان اينگونه با ادبيات خارج از سيكل اداري به دنبال مطالبات شهرداري از مردم باشند، قابل پذيرش و رضايت جامعه نيست.

آيا يكي از اعضاي شوراي شهر هنگامي درختان پارك‌هاي جنگلي و باغ شهرها و خانه‌هاي تاريخي قطع و تخريب مي شدند سينه سپر كردند تا جلوي اين اقدام را بگيرند. آيا يك مورد از مقابله نمايندگان در برخورد با تصميمات شهرداري در ساخت و ساز در منطقه عباس آباد و ديگر مناطق طبيعي شهرتهران در آرشيو پرونده‌هاي شوراي شهر وجود دارد.

روح پهلواني زماني جاودان خواهد شد كه افراد قدرت و توان مديريتي خود را صرف دفاع از حقوق مردم كنند و كارنامه‌اي قابل قبول را در دوران مسئوليت از خود به جاي بگذارند. اما آنچه تاكنون شاهد آن بوده‌ايم، به ويژه در بحث حفظ و صيانت از مراتع طبيعي و فضاي سبز پايتخت، همراهي و همنوايي اعضاي شوراي شهر با تصميمات و اقدامات شهرداري بوده و بس! حال آنكه اعضاي محترم شوراي شهر به صرافت افتاده‌اند تا مطالبات شهرداري را در 72 ساعت از مردم وصول كنند اين خود جاي بحث است و قضاوت آن را به مردم مي‌سپاريم تا درمورد عملكرد نمايندگانشان در اين دوره و انتخابشان در آينده بينش عميق تري داشته باشند.


 آغاز به كار كنفرانس بين المللي چهارمين انقلاب صنعتي 

 به منظور آشنايي با الگوي كسب و كار نوين كنفرانس بين المللي چهارمين انقلاب صنعتي 13 و 14 مرداد ماه در محل سالن شماره يك نمايشگاه بين المللي تهران آغاز به كار كرد.

در اين كنفرانس كه با سخنراني آقاي دكترعبدالله جاسبي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي شروع مي شود يازده چهره برجسته بخشهاي صنعت و دانشگاه كشورهاي آلمان ، سوئيس ، پرتغال ، فرانسه و ايتاليا جلسه مباحثه و مناظره به همراه سه كارگاه آموزشي و پنل پرسش و پاسخ و ترجمه همزمان، ادامه كنفرانس را پيگيري مي كنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته