جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337


تنبلي و کم کاري اعضاي بدن موجب از دست رفتن توان جسمي مي شود


چه افرادي بيشتر در معرض هپاتيت C هستند


دليل پايين بودن آمار مبتلايان به سرطان پروستات در ايران


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تنبلي و کم کاري اعضاي بدن موجب از دست رفتن توان جسمي مي شود 

 
به راههاي مختلف مانند تغذيه صحيح، فعاليت و ورزش، وارد شدن در محيط‌هاي پر‌انرژي، نزديکي با خورشيد و ستارگان و استفاده از انواع صداهاي طبيعي و آسماني، مصنوعي و انسان‌ها و حيوانات انواع رنگ‌ها و نورها و امواج نامرئي و محصولات گياهان و فراورده‌هاي گرمسيري و غيره مي‌توانيم انرژي بدست آوريم و آن را در بدن ذخيره نمائيم و چنانچه از منابع مختلف انرژي کسب نمائيم بدن ما تنبل شده به کسب انرژي از منابع خارج از بدن عادت مي‌نمايند و کم‌کم فرد تنبل شده و زماني که دسترسي به منبع فوق مشکل مي‌شود نيروي بدن به سرعت کاهش مي‌يابد و افرادي که مي‌توانند از منابع مختلف نيرو به دست آورند داراي امتياز بيشتري مي‌باشند و بهتر مي‌توانند زندگي نمايند.

افرادي که بيشتر به تحرک و فعاليت خود وابسته مي‌باشند تا حدودي بهتر مي‌توانند اين منبع انرژي را در خود به وجود آورند و آن را حفظ نمايند که اين وضع به سلامتي و تغذيه بستگي داشته و افرادي که از تغذيه بهره نگيرند بزودي خسته شده و اين منبع انرژي را نيز از دست مي‌دهند.

انواع غذاهاي پرانرژي و سازنده مانند انواع قندها، پروتئين‌ها و چربي‌ها براي هميشه بايد مورد دسترس باقي بمانند و عادت به ورزش را نيز نبايد از دست بدهند که استراحت و خواب بيشتر از اندازه موجب کاهش نيروي بدن شده و تدريجاً نيروي بدن دچار نقصان شده خستگي و تنبلي ظاهر مي‌گردد.

حرکت کمتر اعضاء و استراحت آنها موجب اخذ نيروي کمتر و از دست دادن انرژي بيشتر از بدن مي‌باشد و زماني که حرکات بدن محدود شده و يا دچار وقفه مي‌گردد از دست دادن نيرو افزون شده و هرچه نيرو کمتر شود خستگي افزايش مي‌يابد.

تنبلي به يک معني کم‌کاري اعضاء است و عادت به آن نيز موجب از دست رفتن نيرو مي‌شود و افراد خسته و در حال استراحت داراي گرماي کمتري در بدن بوده و بخوبي نمي‌توانند حرکات خود را به انجام برسانند.

خستگي سدي است براي فعاليت بدني و مغزي و روحي و ساير اعمال و اين وضع هنگامي ظاهر مي‌شود که گازهاي سمي و عوامل ديگر نامساعد در بدن افزايش مي‌يابد و افرادي که در هواي آلوده زندگي مي‌کنند و کار مي‌کنند زودتر از اشخاصي خسته مي‌شوند که در هواي پاک مشغول فعاليت‌اند عوامل ديگر خستگي کوچکي و کم‌کاري ريه‌ها و قلب و ناپاکي خون و کم‌کاري ساير اعضاء و عدم کنترل اعضاء توسط مغز مي‌باشد و افرادي که داراي مغز قدرتمند مي‌باشند کمتر دچار خستگي مي‌شوند و افراد پير و ضعيف معمولاً زودتر از ديگران دچار خستگي مي‌شوند و زماني که افراد ضعيف مي‌شوند ممکن است در حالت بيکاري و استراحت نيز دچار خستگي و کوفتگي باشند و در اين فعاليت با کنترل مغز و حرکات ملايم و تدريجي رو به افزايش مي‌توانيم محيط بدن را براي فعاليت دوباره آماده سازيم.

مغز انسان‌ها هم مي‌توانند دچار خستگي و بيکاري و بدکاري شود و در بعضي از مواقع فهم مطالب کاهش مي‌يابد و عکس‌العمل مناسب قابل انجام نبوده و اعمال خلاف عقل سالم انجام مي‌شود که گاهي باعث تباهي و فعاليت‌هاي نادرست مي‌گردد.

لازم است به کارکرد درست مغز مانند دوست توجه شود و زماني که عکس‌العمل‌هاي نادرست ظاهر مي‌گردد استراحت و کار بدني ملايم ممکن است در اصلاح اعمال مغز و رفتار بدني موثر باشد.

هنگامي که خستگي کم مي‌شود مي‌توانيم فعاليت بدني و روحي و مغزي را افزايش دهيم. از سوئي ديگر گاهي در اثر بهم خوردن PHبدن (حالت ترشي و تلخي) و بوجود آمدن حالت اسيدي و قليائي شديد اعمال مغز و بدن دگرگون شده رفتار ناشايست ظاهر مي‌گردد که در اين مواقع مصرف مواد ترش و بعد بکارگيري ترکيبات الکلي و تلخ موجب تغيير PH شده و هنگامي که حالت اسيدي و الکلي تغيير مي‌کند و از حالت طبيعي خارج مي‌شود بيماري‌هاي زيادي ممکن است عارض شود.

تغيير PH و اختلاف پتانسيل و توانائي نيز خود باعث بالا رفتن نيروي الکتريکي بدن مي‌شود.

تخليه نيروي الکتريکي نيز در بعضي از مواقع موجب تحريک بدن شده و بسياري از ذخاير بدن و غذاهاي مصرف نشده دوباره مورد استفاده بدن قرار مي‌گيرند.

پاک شدن نسوج و عضلات و سلول‌ها از انواع جرم‌ها و ناپاکي‌ها و خلط‌ها توسط حلال‌هاي مختلف (ترکيبات ترش و يا قليائي) باعث رفع خستگي و حالت نيرومندي مي‌شود که بايد به اين امر توجه شود.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 چه افرادي بيشتر در معرض هپاتيت C هستند 

عضو مرکز تحقيقات بيماري هاي گوارش و کبد بيمارستان بقيه الله الاعظم (عج) گفت: هپاتيت C يک بيماري ويروسي مزمن، اما قابل درمان است که ريشه کني آن در کشور شناسايي گروه هاي در معرض خطر را مي طلبد.دکتر بيتا بهنوا به ايرنا گفت: هپاتيت B و C شايع ترين هپاتيت هاي ويروسي مزمن هستند که نوع C آن قابل درمان است ولي واکسني براي آن وجود ندارد.

وي با بيان اينکه هپاتيت به معني التهاب کبد است و مي تواند عواملي از جمله عفوني و غيرعفوني داشته باشد، در خصوص مراحل بيماري هپاتيت C افزود: مراحل بيماري به اين صورت است که وقتي ويروس وارد بدن مي شود، فاز حادي را ايجاد مي کند؛ اين فاز ممکن است علائم زيادي ايجاد نکند که فرد متوجه بيماري کبدي شود، اين بيماري ممکن است خودش را به صورت علائم ساده سرماخوردگي نشان دهد و گاهي مواقع يک زردي مختصر ايجاد کند.

وي در ادامه افزود: بعد از عبور از اين مرحله، حدود 20 درصد بيماران ويروس را خود به خود پاک مي کنند و در بدن آنها باقي نمي ماند اما در80 درصد، اين بيماري وارد فاز مزمن مي شود، دقيقا مانند همان کبد چرب اين بيماري طولاني مدت است، يعني از زمان ورود ويروس به بدن تا زماني که به کبد آسيب جدي بزند و نارسايي کبد را به سيروز بدهد ممکن است حدود 30 سال طول بکشد؛ در اين مدت بيمار علائم باليني چنداني ندارد که وادار به مراجعه به پزشک شود و آزمايش بيماري هپاتيت C را بدهد، تنها وقتي علائم ناشي از بيماري هپاتيت بروز مي کند که کبد به ميزان زيادي آسيب ديده است.

دکتر بهنوا خاطرنشان کرد بر اين اساس، در تشخيص بيماري هاي هپاتيت C بايد افراد در معرض خطر را بشناسيم چون روي علائم باليني نمي توان حساب کرد.

وي در مورد افرادي که بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري هپاتيتC هستند، گفت: اولين راه انتقال اين بيماري در کشور ما سرنگ و وسايل مشترک براي تزريق مواد مخدر است لذا افرادي که سابقه اعتياد تزريقي حتي براي يک بار در زندگي داشتند، حتما بايد ازمايش بدهند.دکتر بهنوا در ادامه افزود: همچنين قبل از سال 1375 ، خون و فراورده هاي خوني به لحاظ هپاتيت C کنترل نمي شد، از اين رو افرادي که در آن سال ها خون و فرآورده هاي خوني دريافت کردند به علاوه مجروحان جنگ تحميلي از اين بابت که ممکن است تا رسيدن به مراکز درماني واحدهاي خوني مکرر دريافت کرده باشند، بايد آزمايش بدهند.

وي افرادي را نيز که خال کوبي، تتو و سوراخ کردن گوش در اماکن نامطمئن انجام داده اند، در زمره گروه هايي دانست که بايد از لحاظ ابتلا به ويروس هپاتيت C کنترل شوند.به گفته دکتر بهنوا، هم اکنون در ايران درمان هاي متعددي در ارتباط با هپاتيتC وجود دارد که خوراکي هستند و معمولا دوره درمان 3 ماهه است و احتمال ريشه کني هپاتيت C با اين درمان ها بيش از 95 درصد است.

وي خاطرنشان کرد: واکسني براي مصونيت در برابر هپاتيت C نداريم بنابراين پيشگيري از آن با جدا کردن وسايل بيماران امکان پذير و مهم است. به واقع، در صورت درمان بيماراني که مخزن ويروس هستند، جامعه را به سمت ريشه کني هپاتيت C پيش مي بريم.

عضو مرکز تحقيقات بيماري هاي گوارش و کبد بيمارستان بقيه الله با اشاره به احتمال انتقال ويروس هپاتيت C تصريح کرد: دست دادن، بوسيدن، فضاي مشترک، هوا، در آغوش گرفتن، معاشرت معمولي در محل کار و شنا کردن مواردي هستند که هپاتيت C را منتقل نمي کنند.

عضو مرکز تحقيقات گوارش و کبد بيمارستان بقيه الله به آمار بيماران مبتلا به هپاتيت C نيز اشاره کرد و گفت: 200 هزار نفر در ايران مبتلا هستند و از اين تعداد تنها يک سوم از بيماري خود اطلاع دارند.


 دليل پايين بودن آمار مبتلايان به سرطان پروستات در ايران 

 به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي انجمن اورولوژي ايران ،کنگره ساليانه انجمن اورولوژي ايران هر ساله با هدف ارتقاي سطح دانش علمي متخصصان وپزشکان برگزار مي شود و امسال نيز با همين هدف با همکاري دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور از تاريخ 2 لغايت 5 شهريور ماه 1395در تهران، مرکز همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي (ابوريحان) برگزار خواهد شد.دکتر سيد محمد سدهي رئيس نوزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران در خصوص برگزاري اين همايش گفت: موضوعات مطرح شده در کنگره امسال شامل موضوعات ؛ اندويورولوژي سنگ هاي ادراري ، اورولوژي اطفال ، اورولوژي زنان، پيوند کليه، تروماهاي دستگاه ادراري و جراحي هاي ترميمي، تومورهاي دستگاه ادراري و غدد فوق کليوي، لاپاروسکوپي در اورولوژي، ناتواني جنسي ، روشهاي تشخيص ، درمان طبي و جراحي عقيمي، تشخيص درمان (ART)،عفونت ها، پرستاري اورولوژي و ساير مباحث خواهد بود.

وي در ادامه عنوان کرد:در ايران مسايل و بيماري هاي اورولوژي بيشتر بحث سرطان پروستات است و در اين همايش نيز سعي خواهيم کرد روي اختلاف نظرها و متدهاي پيشرفته دنيا تمرکز کنيم و همگام با روش هاي درماني جديد و جراحي هاي نوين با کمترين زمان طول بستري بيمار را درمان کنيم .

به گفته رئيس نوزدهمين كنگره انجمن اورولوژي ايران، در گذشته اين باور وجود داشت كه آمار ابتلا به سرطان پروستات در ايران كمتر از كشورهاي پيشرفته به ويژه آمريكا و ديگر كشورهاي غربي است، اما با انجام معاينات باليني و تست PSA براي مراجعه كنندگان به مطب‌هاي متخصصان اورولوژي از يكسو و از سوي ديگر افزايش فرهنگ بهداشت عمومي و مراجعات داوطلبانه افراد به پزشكان متخصص مشخص شده، پايين بودن آمار مبتلايان به سرطان پروستات به دليل شناسايي نشدن مبتلايان بوده است.

دکتر سدهي در پايان گفت: درمان‌هاي نوين بيماري‌هاي پروستات در كنار شيوه‌هاي جديد درماني ساير بيماري‌هاي مجاري اداراري در نوزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران ارائه خواهد شد.


 خبرهاازعالم علم 

 دبير کارگاه اورژانس هاي آنکولوژي:

آگاهي پرستاران از اورژانس هاي آنکولوژي در نجات جان بيماران نقش بسزايي دارد

دبير کارگاه اورژانس هاي آنکولوژي عنوان کرد: آگاهي پرستاران از اورژانس هاي آنکولوژي در نجات جان بيماران مبتلا به سرطان نقش بسزايي دارد.

به گزارش روابط عمومي انجمن کلينيکال آنکولوژي ايران ، دکتر مهناز ايلخاني در حاشيه کارگاه آموزشي اورژانس هاي آنکولوژي، اظهار کرد:آموزش اورژانس هاي آنکولوژي به پرستاران نقش بسزايي در تشخيص و درمان به موقع و در نهايت نجات جان بيماران دارد.دبير کارگاه اورژانس هاي آنکولوژي در ادامه تصريح کرد: بر اساس آمار 56درصد بيماران مبتلا به سرطان در پنج سال اول زندگي مي توانند به راحتي به زندگي خود ادامه دهند اما اورژانس هاي انکولوژي در هر زماني در حين بيماري و درمان امکان وقوع دارد و مي تواند باعث به خطر انداختن جان بيمار گردد.

ايلخاني با بيان اينکه اورژانسهاي آنکولوژي به دو دسته تقسيم مي شود، عنوان کرد: دسته اول، اورژانس هاي متابوليک هستند که از شايع ترين آن مي توان به افزايش کلسيم خون اشاره کرد.وي افزود: افزايش کلسيم خون در سرطانهايي مانند پستان، پروستات و مغز و استخوان بيشتر ديده مي شود.

اين دکتراي خدمات باليني، دسته دوم اورژانس هاي انکولوژي اورژانس هاي ساختاري هستند که معمولا به دليل بزرگ شدن تومور اتفاق مي افتد از شايع ترين اين اورژانس ها مي توان به تحت فشار بودن طناب نخاعي اشاره کرد که اين دسته از اورژانس ها نيز در سرطان پستان، پروستات و ريه بيشتر ديده مي شود.

وي يادآور شد: پرستاران آموزش ديده در دقايق اوليه مراجعه بيمار مي توانند کمک موثري در تشخيص و اقدامات درماني و ارائه مراقبت هاي مناسب را انجام دهند که خود مي تواند منجر به افزايش شانس بقا بيمار گردد.ايلخاني آگاه بودن بيماران را نيز در پيشگيري از عوارض آنکولوژي موثر دانست و گفت: بيماران بايد بدانند براي مثال افزايش کلسيم خون با علائمي مانند تهوع، استفراغ، يبوست، بي اشتهايي، يبوست و... همراه است و درد کمر از شايع ترين علامت تحت فشار بودن طناب نخاعي
است.

دبير کارگاه اورژانس هاي انکولوژي در پايان با بيان اينکه 24 نوع اورژانس انکولوژي وجود دارد، خاطرنشان کرد: آشنايي پرستاران با اين اورژانس ها مي تواند نقش بسزايي در روند درمان بيماران مبتلا به سرطان داشته باشد.


 خبرپزشكي 

 مطالعات نشان مي دهد؛

کودکان براي داشتن قلب سالم کمتر شيريني بخورند

به گفته محققان، کاهش مصرف مواد قندي، و نه کالري، راهکار کاهش ريسک بيماري قلبي در بين کودکان چاق است.

به گزارش مهر، محققان بيمارستان کودکان سان فرانسيسکو دريافتند محدوديت مصرف مواد قندي در کودکان موجب بهبود سطح تري گليسيريد (نوعي چربي خون يا ليپيد) و همچنين سطح پروتئين مرتبط با بيماري قلبي موسوم به ApoC-III مي شود.

دکتر رابرت لاستيگ، محقق دوم اين مطالعه، در اين باره مي گويد: «واکنش هاي ليپيدي خون اين کودکان اصلا تعجب آور نيست و ارتباطي با تغيير وزن يا کالري ندارد.»

وي در ادامه عنوان مي کند: «به منظور دستيابي به اين ميزان کاهش از ليپيد و پروتئين تنها با خوردن کمتر، بيمار بايد يک پنجم از وزن بدن شان را از دست دهد.»

اين مطالعه شامل 43 بچه چاق بين رده سني 9 تا 18 سال بود که حداقل به يک اختلال مزمن متابوليکي نظير فشار خون بالا، تري گليسيريد بالا يا نشانه کبد چرب مبتلا بودند.

به مدت 9 روز، کودکان مثل هميشه مي خوردند و مي خوابيدند و فقط يک وضعيت استثناء در روند خورد و خوراک شان ايجاد شده بود: به جاي مواد خوراکي شيرين مثل ماست شيرين و کيک، خوراکي هاي نشاسته اي نظير پيتزا و نان مصرف مي کردند.

يافته ها نشان داد در مجموع قند موجود در رژيم غذايي کودکان از 28 درصد به 10 درصد، و فروکتوز از 12 درصد به 4 درصد کاهش پيدا کرد. تست خون قبل و بعد از مطالعه نشان داد کاهش ميزان مصرف قند کودکان منجر به کاهش 33 درصدي سطح تري گليسيريدها و کاهش49 درصدي ApoC-III شد.

به گفته محققان، درحاليکه استاتين ها در کاهش LDL (کلسترول بد) موثر هستند، آنها فقط موجب کاهش ريسک بيماري قلبي تا 50 درصد مي شوند. عوامل مضر ديگر، تري گليسيريدهاي ليپيد خون و پروتئين مربوطه ApoC-III هستند.

طبق يافته هاي اين تيم تحقيق، تنها کاهش مصرف مواد قندي تاثير خارق العاده اي در کاهش اين دو فاکتور پرخطر اصلي بين 30 تا 50 درصد خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته