جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي:
پرونده مسکن مهر در اکثر شهرهاي آذربايجان غربي مختومه مي شود


ناوگان حمل و نقل عمومي شهريار بهينه نيست


ميزان تعطيلي واحدهاي توليدي مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي استان کرمان نسبت به آمار کشوري پايين است


در استان


خبــر


 مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي:
 پرونده مسکن مهر در اکثر شهرهاي آذربايجان غربي مختومه مي شود 

 اروميه- خبرنگار آفرينش

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي گفت: تاپايان شهريور ماه سال جاري پرونده مسکن مهر در اکثر شهرهاي آذربايجان غربي مختومه مي شود.

داريوش نصر در نود و دومين جلسه شوراي تامين مسکن استان با بيان اينکه در حال حاضر به جز سه شهر استان روند ساخت مساکن مهر به خوبي در حال اجراست و تا شهريور ماه امسال خاتمه مي يابد افزود: روند ساخت مسکن مهر در شهرهاي اروميه، مهاباد و سردشت نيز تا اوايل سال آينده تکميل مي شود.

وي در ادامه با بيان اينکه مشکلات راه اندازي شبکه فاضلاب و تامين خدمات زيربنايي در پروژه هاي مسکن مهر آذربايجان غربي با اجراي طرحهاي ضربتي رفع مي شود گفت: مراحل ارائه خدمات زيربنايي و روبنايي به خصوص راه اندازي شبکه فاضلاب در مساکن مهر با سرعت در حال اجراست.

وي از پيشرفت 85 درصدي 40 هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاوني در شهرهاي بالاي 25 هزار نفر جمعيت خبر داد و گفت: ساخت و ساز 11 هزار و 40 واحد مسکن مهر در شهرهاي زير 25 هزار نفر جمعيت، 99 درصد پيشرفت اجرايي دارد.

مدير کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي تصريح کرد: دفترچه اقساط براي 32 هزار واحد مسکن مهر صادر شده و 11 ميليارد و 180 ميليون ريال تسهيلات پرداخت شده است.

وي بيان اينکه اواخر سال گذشته هفت هزار واحد مسکن مهر تحويل متقاضيان شد افزود: تا شهريور ماه امسال نيز با بهره برداري از پنج هزار واحد مسکوني مهر ديگر تا اواخر شهريور ماه پرونده مسکن مهر 14 شهرستان استان مختومه مي شود.

نصر از تشکيل شوراي مسکن در استان خبر داد و ادامه داد: پرونده مسکن مهر ساير شهرهاي باقي مانده نيز اميدواريم با تسريع روند اجرايي اوايل سال آينده در حوزه راه و شهرسازي بسته شود.

نود و دومين جلسه شوراي تامين مسکن استان با حضور استاندار آذربايجان غربي، معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي، مديرکل راه و شهرسازي استان و جمعي از مديران دستگاههاي اجرايي با محوريت بررسي مصوبات جلسات گذشته، بررسي و تصميم گيري در خصوص موارد ارجاعي به دبيرخانه و ارائه گزارش پيرامون رونق بخش مسکن توسط مديريت امور شعب بانک مسکن برگزار شد.


 ناوگان حمل و نقل عمومي شهريار بهينه نيست 

 شهريار - برزگر

عضو شوراي اسلامي شهر شهريار گفت:يکي از کاستي ها و نارسايي هاي جدي شهريار به ناوگان حمل و نقل عمومي آن معطوف مي شود که از بهينگي لازم برخوردار نيست.

عليرضا صفرزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به نقش بسيار تأثيرگذار حمل ونقل در تحقق توسعه پايدار شهري اظهار داشت:اين قاعده در ارتباط با شهر شهريار به عنوان يکي از استراتژيک ترين مناطق و شهرهاي غرب استان تهران نيز صدق مي کند.

عضو شوراي اسلامي شهر شهريار گفت:با يکي بررسي اجمالي به روشني پي مي بريم که ناوگان حمل و نقل عمومي اين منطقه با کاستي ها و محدوديت هاي بسياري مواجه است.

وي افزود:اين نارسايي و نقصان از سوي مجموعه شوراي اسلامي شهر شهريار نيز قابل درک است و در طول سه سال گذشته نيز تدابير و تمهيداتي براي ساماندهي و ارتقاي کمي و کيفي اين حوزه اتخاذ شده که بخشي از آن مثبت و سازنده بوده، اما حصول نتايج و دستاوردهاي سازنده تر منوط به الزامات و همکاري ساير دستگاه ها است.

صفرزاده عنوان کرد: نارسايي هاي موجود در ناوگان حمل ونقل عمومي شهريار به سه حوزه اعتباراتي، زيرساختي و تعامل ضعيف برخي از نهادهاي مسئول معطوف مي شود. عضو شوراي اسلامي شهر شهريار عنوان کرد:در طرح جامع شهري، مشکلات مرتبط با اين حوزه لحاظ شده که يکي از اين موارد به پايانه هاي حمل و نقل معطوف مي شود اما امروز ما در شهر شهريار فاقد پايانه جمع کننده و پخش کننده مطلوب و کارآمد هستيم.يکي از نارسايي هاي موجود در اين عرصه، مشمول لکه گذاري هايي مي شود که در طرح تفصيلي به نحوي منطقي و اصولي لحاظ نشده است.

صفرزاده گفت: در عمده اراضي و عرصه موجود در شهر شهريار، بنا و تأسيسات احداث شده و فضاي کافي تأمين کننده نيازهاي مرتبط با حوزه حمل و نقل محدود است.تملک اراضي خصوصي از سوي شهرداري يکي از راهکارهاي برون رفت از اين معضل بوده که متأسفانه در شرايطي که مديريت شهري با کمبود بودجه و اعتبارات مواجه است، عملا امکان پذير نخواهد بود.

وي افزود:با عنايت به اين محدوديت ها، لکه گذاري پايانه ها در مناطقي بيرون از شهر تعريف شده که دسترسي آسان عموم مردم به پايانه ها را دشوار ساخته است،يکي ديگر از ناسايي هايي موجود در حوزه حمل ونقل عمومي شهر شهريار به عدم بهينگي آن باز مي گردد که ريشه و نقطه آغازين آن به سال هاي دور گذشته مربوط مي شود و به همين خاطر در اثر استفاده طولاني مدت، شاهد استهلاک بالا در تجهيزات فعال در اين عرصه هستيم.

استقرار 10 ايستگاه در حاشيه خيابان

عضو شوراي اسلامي شهر شهريار با اشاره به استقرار قريب به 10 ايستگاه در حاشيه خيابان عنوان کرد:تعبيه و جانمايي پايانه‌ها در حاشيه خيابان که بخشي از آن با عنايت به شرايط حاکم فعلي اجتناب ناپذير به نظر مي رسد، باعث ترافيک، بي نظمي و مخدوش شدن سيماي شهري شده است.

وي افزود:مديريت اين معضل و چالش شهري مستلزم همکاري و تعامل هر چه بيشتر راهنمايي و رانندگي است تا بتوان نظم و انتظام هر چه بيشتري را در اين حوزه حاکم ساخت.

صفرزاده گفت:يکي از گلايه هاي به حق تاکسي رانان و تاکسي داران در شهر شهريار به مسافربرهاي شخصي باز مي گردد که به هر حال با جمع آوري و انتقال مسافران در محدودده پايانه ها، امکان فعاليت عادي را از آنان سلب کرده است.

عضو شوراي اسلامي شهر شهريار عنوان کرد:تاکسي داران با پرداخت مبالغي به عنوان امتياز خط و عوارض، انتظار دارند که نظم هر چه بيشتري در اين بخش ايجاد شود و حصول اين امر با برخورد جدي و قاطعانه راهنمايي و رانندگي وافزايش مأموران فعال در اين عرصه محقق خواهد شد.

وي در خاتمه يادآور شد:فعالان حوزه حمل ونقل شهري در پايانه هاي تاکسي، به دفعات اعتراضات خود را به صورت مکتوب اعلام کرده اند و شوراي شهر نيز به واسطه وظيفه ذاتي خود آن را به دستگاه هاي مسئول منعکس کرده، اما در مقام عمل شاهد توفيق چندان قابل توجه و برجسته اي در اين حوزه نبوده ايم.


 ميزان تعطيلي واحدهاي توليدي مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي استان کرمان نسبت به آمار کشوري پايين است 

 كرمان - محسني

مجيد غفاري مديرعامل اين شرکت طي مصاحبه اي ضمن اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي گفت: خط مقدم اقتصاد مقاومتي صنعت است و با يد براي تحقق توليد درون زا وبرون گرا به توسعه ي صنايع کوچک و افزايش اشتغال توجه کرد .

غفاري در ادامه بيان کرد:يکي از بحث هايي که وزارت صنعت و معدن و تجارت در سال جاري در دستور کار قرار داده است احياي واحد هاي تعطيل و نيمه تعطيل است که در اين رابطه کارگروهي با مديريت سازمان صنعت معدن تجارت استان تشکيل شده است.وي اظهارداشت: در اين کارگروه وضعيت بنگاه متقاضي تسهيلات توسط نماينده شرکت شهرکهاي صنعتي ، سازمان صنعت معدن و تجارت و نماينده بانک ها از نظر مالي مورد بررسي قرار گرفته و پس از تاييد به بانک مربوطه معرفي مي شود و اگر واحد مربوطه از نظر بانک صلاحيت دريافت را داشته باشد تسهيلات را دريافت خواهد کرد.

مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي کرمان يکي از مشکلات اساسي واحد هاي تعطيل و نيمه تعطيل را توسعه بازار دانست وبيان کرد: يکي از راهکارهاي درحال اجرا توسط شرکت شهرکهاي صنعتي کرمان ايجاد شرکتهاي توسعه صادرات است که در اين خصوص اولين شرکت توسعه صادرات تشکيل و صادرات محصولات چند واحد توليدي دنبال مي شود.

وي اضافه کرد: اميدواريم درسال جديد محصولات واحدهاي توليدي ديگر نيز به بحث صادرات اضافه شود.غفاري واحدهاي تعطيل مستقر در شهرکهاو نواحي صنعتي استان را 14 درصد از کل واحدهاي به بهره برداري رسيده عنوان کرد وافزود: اين درصد تعطيلي کمترازنرخ آمار کشوري مي باشد و دردست بررسي است که باتوجه به بحث اقتصاد مقاومتي اين آمار پايين تر هم بيايد .


 در استان 

 همزمان با فرارسيدن 17 مرداد روز خبرنگار؛

برگزاري آئين نکوداشت خبرنگاران استان تهران به ميزباني شهرستان پاکدشت

پاكدشت - انوري

بمناسبت روز خبرنگار ، همايش خبرنگاران شهرستانهاي استان تهران با حضور يکي از معاونين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مسئولان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي و مسئولان محلي شهرستانهاي استان تهران، يکشنبه 17 مرداد ماه سال جاري در شهرستان پاکدشت برگزار مي گردد .

حميد محسن وند رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان پاکدشت ، هدف از اين همايش را که در روز 17 مرداد مصادف با شهادت شهيد محمود صارمي ( روز خبرنگار ) برگزار مي شود را ديدار و تبادل نظر اصحاب قلم و رسانه و مسئولان دانست .

گفتني است اين همايش با همکاري و همراهي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران ، فرمانداري ، شهرداري ها و بخشداري هاي شهرستان پاکدشت برگزار مي گردد ، که در پايان اين مراسم به رسم يادبود از خبرنگاران تجليل خواهد شد .

مديرعامل فولادمبارکه در کميته مديريت خبرداد؛

توليد محصولات با ضخامت پايين در مجتمع فولاد سبا

اصفهان - راعي

مديرعامل فولادمبارکه اصفهان گفت: در راستاي تأمين نياز مشتريان داخلي خصوصاً توليدکنندگان لوله و پروفيل، بخش اصلي توليد در فولادسازي و نورد پيوسته سبا به توليد محصولات با ضخامت پايين اختصاص يافت.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، دکتر بهرام سبحاني در جلسه کميته مديريت شرکت فولاد مبارکه و در جمع اعضاي اين کميته با اشاره به لزوم توليد محصولات با ارزش افزوده بالاتر اظهار داشت: ضمن تقدير وتشکر از مديريت وکارکنان مجتمع فولادسبا به خاطر افزايش توليد در بخش آهن اسفنجي و ورقهاي ضخامت پايين، با توليد اين محصولات نياز بازار داخل تأمين شده تا کشور از واردات اينگونه محصولات بي نياز و مانع خروج ارز از کشور شويم.

مديرعامل فولادمبارکه افزود: نظر به اينکه در آينده نزديک ماشين ريخته گري شماره 5 به بهره برداري خواهد رسيد، بايد مکانيزم بارگيري وتخليه همگام با ظرفيت توليد تنظيم شود و زيرساختهاي لازم از جمله محوطه سازي و حمل ونقل متناسب با ظرفيت، برنامه ريزي شود.

دکتر سبحاني توجه به ايمني را در شرکت بسيار مهم و ضروري خواند و افزود: پرسنل سخت کوش شرکت نبايد ايمني را فداي سرعت نمايند، جديت در رعايت مسائل ايمني، بازبيني وتست سيستمهاي هوشمند ايمني و اطفاءحريق و پياده سازي استانداردهاي ايمني اتاق هاي کنترل برق از جمله مواردي است که بايد به آن تأکيد شود. در اين بين بايد به اين نکته هم اشاره شودکه باتوجه به راه اندازي طرح هاي توسعه، مسايل ايمني در اين طرحها بايستي پيش بيني و اجرا گردد.

مديرعامل شرکت در ادامه گفت: نيروي انساني سرمايه اصلي شرکت است و جانشين پروري بايد جاري وساري گردد و با اجراي آموزشهاي لازم به کارکنان، بهره وري در شرکت ارتقاء يابد.

وي با اشاره به برگزاري مجمع عمومي ساليانه گفت: در مجمع عمومي شرکت، مشکل مابه التفاوت تعدادي از بازنشستگان که هنگام واگذاري شرکت به بخش خصوصي از افزايش حقوق استفاده ننمودند مطرح شد که در همين راستا معاون نيروي انساني به همراه نمايندگان سهامداران اصلي و کانون بازنشستگان با پيگيري موضوع گزارشي را براي مجمع آماده نمايند تا پس از تصويب، بتوانيم مشکل اين گروه از بازنشستگان را مرتفع نماييم.

دکتر سبحاني در ادامه به مسائل زيست محيطي اشاره نمود و افزود: فولاد مبارکه يک واحد توليدي بزرگ است و بايد مسائل زيست محيطي را رعايت نمايد. همانطور که ايمني را بايد جدي بگيريم،.مسائل زيست محيطي را نيز بايد در صدر اولويت هاي سازمان قراردهيم و در بحث هاي زيست محيطي از خودمان دفاع نماييم.

در شرکت برق منطقه اي خوزستان؛

جلسه کميته تخصصي حوادث شبکه انتقال و فوق توزيع برگزارشد‏

اهواز – خبرنگار آفرينش

جلسه کميته تخصصي حواث شبکه انتقال وفوق توزيع در سه ماهه اول سال 95 با حضورمديرعامل درمحل سالن کنفرانس معاونت بهره برداري شرکت برق منطقه اي خوزستان تشکيل شد.

جلسه کميته تخصصي حوادث شبکه به منظور بررسي وضعيت آماري حوادث شبکه انتقال و فوق توزيع سه ماهه اول سال 95 ، همچنين بررسي گزارش ارسالي شرکت مديريت شبکه برق ايران درخصوص حوادث بخش انتقال سال گذشته برق منطقه اي با حضور مديرعامل ، معاونان و مديران عضو کميته تخصصي حوادث شبکه شرکت برق منطقه اي خوزستان ، همچنين مديرعامل و مديران شرکت تعمير و نگهداري انتقال نيرو خوزستان برگزار شد .

در ابتداي جلسه مسعود قنواتي معاونت بهره برداري و رييس کميته تخصصي حوادث اين شرکت گزارشي از اقدامات انجام شده در نواحي بهره برداري ، وضعيت آمادگي شبکه انتقال وفوق توزيع شرکت برق منطقه اي خوزستان و دستور کار اين نشست را به مدير عامل شرکت وساير اعضاي کميته تخصصي حوادث شبکه ارايه داد .

همچنين روح ا... معين فردبيرکميته تخصصي حوادث شبکه نيزدر خصوص وضعيت حوادث شبکه مطالبي بيا ن داشت وگفت : با توجه به آمارهاي ارايه شده و براساس سازماندهي و برنامه ريزي انجام گرفته ، درسه ماهه سال جاري دربخش انتقال 3/41 درصد ، دربخش فوق توزيع نيز 5/25 درصد و درمجموع 2/31 درصد نسبت به مدت مشابه سال 94 کاهش تعدادحوادث را درشبکه برق منطقه‌اي خوزستان داشته ايم .


 خبــر 

 فرماندار اروميه:

اميدواريم هر چه زودتر شاهد بازگشايي مرز «سرو» بين ايران و ترکيه باشيم

اروميه- خبرنگار آفرينش

فرماندار شهرستان اروميه گفت: اميدواريم هرچه زودتر شاهد بازگشايي مرز سرو و آغاز دوباره فعاليت اين واحد مرزي بين ايران و ترکيه باشيم.عباس حسن خاني در ديدار با مهمت بولوت سرکنسول ترکيه در اروميه افزود: بازگشايي مرز سرو در تعامل و همکاري مسئولان دو طرف مرز حاصل مي شود و در صورت تحقق مي تواند زمينه ارتقاي روزافزون مراوده هاي تجاري بين ايران و ترکيه را فراهم کند.

وي اضافه کرد: دولت جمهوري اسلامي ايران و فرمانداري اروميه به عنوان مرکز تنها استان مرزي کشورمان با ترکيه، به دنبال همکاري و تعامل بيش از پيش با اين کشور است.

وي با اشاره به کودتاي نافرجام اخير در ترکيه اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران بر ارتقاي امنيت در منطقه و آرامش در کشورهاي همسايه تاکيد دارد و ما همواره به خواست مردم ترکيه احترام مي گذاريم و خوشحال هستيم که امروز تصميم مردم بر اين کشور حاکم است.مهمت بولوت سرکنسول ترکيه در اروميه هم در اين ديدار گفت: از موضع انديشمندانه جمهوري اسلامي ايران در برخورد با موضوع کودتا در ترکيه بسيار سپاسگزاريم و اطمينان داريم برخورد دولت ايران، روزهاي خوبي را براي همکاري هاي متقابل آينده دو کشور نويد مي دهد.

وي اظهار اميدواري کرد که مبادلات دو کشور ايران و ترکيه روز به روز بيشتر شده و زمينه توسعه روزافزون روابط فراهم شود.

آذربايجان غربي تنها استان مرزي کشورمان با ترکيه به شمار مي رود و بيش از 550 کيلومتر مرز با اين کشور دارد.

اين استان سه گذرگاه مرزي با ترکيه در مناطق بازرگان ماکو، رازي خوي و سروي اروميه دارد که در مرز سرو، تردد تنها به صورت تردد اتباع دو کشور صورت مي گيرد.

مرز سرو - اسندره از اواخر تابستان سال گذشته به علت ناامني هاي موجود در خاک ترکيه در پي اقدامات گروهک تروريستي پ.ک.ک در چند نوبت مسدود شده و تردد در آن متوقف شد و هم اکنون تردد خودرويي از اين مرز انجام نمي شود.

شوراي هماهنگي روابط عمومي‎هاي شهرستان ري تشکيل جلسه داد

شهرري-رضا فغاني

به گزارش آفرينش، دومين جلسه شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي شهرستان ري در سال جديد تشکيل جلسه داد.امين بابايي مدير روابط عمومي فرمانداري شهرستان ري و دبير شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي شهرستان ري طي سخناني در اين جلسه با اشاره به فرا رسيدن 17 مرداد روز خبرنگار بيان داشت: به منظور تجليل از زحمات خبرنگاران و قدرداني از خدمات ارزنده اصحاب رسانه در شهرستان ري در طول يک سال گذشته ستاد تجليل از فعالين عرصه اطلاع رساني در شهرستان ري تشکيل و شروع به کار نمود.

بابايي افزود: هدف از تشکيل ستاد تجليل از فعالين عرصه اطلاع رساني و خبر را ارج نهاد به تلاشها و خدمات بي وقفه خبرنگاران فعال و اصحاب جرايد تاثير گذار در شهرستان ري دانست.همچنين لازم به ذکر است در اين جلسه در خصوص نحوه انتخاب روابط عمومي برتر ادارات شهرستان ري و تجليل از روابط عمومي هاي برتر بحث و تبادل نظر شد.

استاندار کردستان:

جاده بيجار - همدان تا پايان سال مالي 95 به بهره‌برداري مي رسد

سنندج-خبرنگار آفرينش

استاندار کردستان از بهره برداري جاده بيجار-همدان تاپايان سال مالي 95 خبر داد و گفت: اين جاده تا پايان سال مالي 95 يعني پايان تيرماه 96 انجام خواهد شد.

عبدالمحمد زاهدي با تاکيد بر تلاش و ضرورت توسعه شهرستان اظهار داشت: لازم است با تلاش بيشتر مسئولان شاهد توسعه و پيشرفت شهرستان و رفع مشکلات باشيم.

زاهدي همچنين به وسعت شهرستان اشاره کرد و بيان داشت: وسعت شهرستان بيجار 6 هزار کيلومترمربع با 93 هزار جمعيت است که اين پراکندگي جمعيت هم زمينه ساز فرصت و هم تهديد است.

زاهدي جذب سرمايه گذار را زمينه ساز ارتقا و پيشرفت شهرستان دانست و بيان داشت:لازم است در راستاي جذب سرمايه گذار و حمايت از آنها تلاش شود.

استاندار کردستان با بيان اينکه مشکل اساسي استان کردستان مشکل زيرساخت‌ها است گفت: با رفع اين مشکل بخش عمده‌اي از مشکلات سطح شهرستان مرتفع خواهد شد.

وي به جاده بيجار و همدان و کار در اين حوزه از گذشته اشاره کرد و گفت: 6.5 کيلومتر از اين جاده مانده است که تا پايان سال مالي 95 ( پايان تيرماه 96) انجام خواهد شد و اين پروژه افتتاح مي شود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کردستان:

مسير گردشگري حريم کوه آبيدر سنندج تا سال آينده آسفالت مي شود

سنندج – خبرنگار آفرينش

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي کردستان از تلاش براي تکميل رينگ گردشگري حريم کوه آبيدر خبر داد و گفت: اين مسير تا سال آينده آسفالت شده و به بهره برداري مي رسد.

بهرام نصراللهي زاده به اتفاق فرماندار سنندج، مديران صنايع دستي، ميراث فرهنگي و گردشگري، راه و شهرسازي استان و بخشدار مرکزي سنندج از رينگ و کمربند گردشگري حريم کوه آبيدر سنندج بازديد کرد.

وي افزود: اين رينگ گردشگري از جاده قديم سنندج - مريوان آغاز و پس از ورود به روستاي نوره وارد روستاي گرماش مي شود و در ادامه به روستاهاي کرجو، دادانه، کيلانه، کاني مشکان و در نهايت از مسير ناحيه منفصل شهري حسن آباد به سنندج متصل مي شود.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان کردستان در اين بازديد از تلاش براي تکميل رينگ گردشگري حريم کوههاي آبيدر کوچک و بزرگ خبر داد و گفت: در سال 95 و 96 باقيمانده خاکي مسير اين کمربند به تمامي آسفالت و اعتبارات آن بصورت مشترک از محل اعتبارات استاني و ملي تامين خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته