جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337


دلايل وقوع سلسله حوادث پتروشيمي

براي نخستين بار انجام شد:
تصويب برنامه پنجساله جامع حفاري در مديريت اکتشاف


معادلات انرژي


خبر


 دلايل وقوع سلسله حوادث پتروشيمي 

 
يک مقام مسئول با تشريح ردپاي شرکت گاز در آتش سوزي خط اتيلن غرب، نسبت به احتمال وقوع يک فاجعه نفتي در عسلويه هشدار داد و گفت: دولتي‌ها براي توجيه حوادث صرفا دنبال متهم کردن بخش خصوصي نباشند.

احمد مهدوي در گفتگو با مهر با اشاره به سلسله حوادث متعدد در سطح صنايع پتروشيمي ايران در طول نزديک به يک ماه گذشته تاکنون، گفت: در شرايط فعلي تمامي استانداردهاي ايمني، بهداشت و محيط زيست در سطح صنعت پتروشيمي رعايت مي شود اما ريشه برخي از حوادث بي احتياطي نيروي انساني است.

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي اعلام کرد: در حادثه آتش سوزي پتروشيمي بوعلي عامل اصلي حادثه بي احتياطي برخي از نيروهاي فني و تعميراتي بود که در نهايت به دليل پايين بودن سطح ارائه خدمات آتش نشاني در منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر، دامنه اين حادثه آتش سوزي گسترده‌تر شد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه در شرايط فعلي مديريت دو منطقه ويژه اقتصادي و انرژي ماهشهر و عسلويه در دست دولت و شرکت ملي صنايع پتروشيمي به عنوان حاکميت است، تصريح کرد: با وجود اخذ مبالغ سنگين از شرکت‌هاي پتروشيمي به منظور ارائه خدمات مختلف همچون فضاي سبز، روشنايي، حراست، ايمني و آتش نشاني اما سطح تجهيزات، ماشين آلات و ناوگان لجستيکي آتش نشاني اين دو منطقه ويژه اقتصادي انرژي بسيار پايين است.

وي با تاکيد بر اينکه تجهيزات و ماشين آلات آتش نشاني دو منطقه ويژه اقتصادي انرژي ماهشهر و عسلويه اصلا در سطح بالايي قرار ندارد، اظهار داشت: اين درحالي است که مديريت اين دو منطقه در دست شرکت ملي صنايع پتروشيمي و دولت بوده و شرکت‌هاي پتروشيمي خصوصي دخل و تصرفي در مديريت اين دو منطقه انرژي ندارند.

مهدوي همچنين با انتقاد از اظهارات چند روز اخير مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي و گناهکار جلوه دادن شرکت‌هاي پتروشيمي در حوادث اخير صنعت پتروشيمي، بيان کرد: مسئولان شرکت ملي صنايع پتروشيمي بايد اعلام کنند که در طول چند سال اخير کدام بخشنامه ايمني، بهداشت و محيط زيستي را ابلاغ کرده‌اند و تاکنون در شرکت‌ها و مجتمع‌هاي پتروشيمي اجرايي و عملياتي نشده است.

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي با يادآوري اينکه هم اکنون مديريت اکثر مجتمع‌هاي پتروشيمي در دست بخش خصوصي بوده و اين بخش به دليل منافع خود هم که شده تمامي مسائل مرتبط با HSE را رعايت مي‌کند تا از بروز حوادث و خسارت‌هاي احتمالي جلوگيري کند، تاکيد کرد: با اين وجود شرکت ملي صنايع پتروشيمي بايد به عنوان حاکميت به اين سوال پاسخ دهد که در طول چند سال اخير چقدر مميزي در سطح صنعت پتروشيمي انجام داده و تاکنون چه برنامه جامعي براي ارتقاي استانداردهاي HSE در سطح واحدهاي پتروشيمي تدوين و براي اجرا ابلاغ کرده است؟

اين مقام مسئول با بيان اينکه هم اکنون سطح خدمات آتش نشاني از نظر لجستيک، ماشين آلات و تجهيزات در دو منطقه ماهشهر و عسلويه در شرايط مطلوبي قرار ندارد، تاکيد کرد: اين درحالي است که بخش عمده اي از صنايع و واحدهاي پتروشيميايي ايران در اين دو منطقه به عنوان دو هاب پتروشيمي قرار گرفته است.

وي با بيان اينکه حوادث و آتش سوزي مشابه در پتروشيمي بوعلي در بين واحدهاي پتروشيمي منطقه عسلويه مي تواند منجر به يک فاجعه بزرگ در صنعت نفت و پتروشيمي ايران تبديل شود، گفت: شرکت هاي پتروشيمي آمادگي دارند که با مشارکت شرکت ملي صنايع پتروشيمي نسبت به ارتقاي تجهيزات و تاسيسات ايمني و آتش نشاني عسلويه و ماهشهر اقدام کند و هر چقدر هم در اين حوزه هزينه شود يک سرمايه گذاري براي توسعه صنعت پتروشيمي ايران خواهد بود.

مهدوي با اشاره به نامه نگاري هاي جديد انجام شده بين انجمن کارفرمايي صنعت پتروشيمي به عنوان نماينده شرکت هاي پتروشيمي و مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي به عنوان نماينده حاکميت، تبيين کرد: در اين مکاتبه پيشنهادي براي ايجاد يک کارگروه مشترک ايمني، بهداشت و محيط زيست مطرح شده و بايد با برگزاري جلساتي، تصميات فوري براي افزايش استانداردهاي تجهيزات، ماشين آلات و لجستيکي براي ناوگان آتش نشاني صنعت پتروشيمي به ويژه در دو منطقه عسلويه و ماهشهر اتخاذ شود.

اين مقام مسئول در ادامه با بيان اينکه علت اصلي حادثه آتش سوزي پتروشيمي بوعلي خطاي انساني و پس از آن ضعف تجهيزات مهار آتش بوده است، گفت: درباره حادثه آتش سوزي مخزن پتروشيمي بيتون هم تاکنون گزارش جامع درباره دلايل وقوع آن ارائه نشده و فعلا نمي توان در اين باره اظهار نظر کارشناسي کرد.

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي همچنين در خصوص حادثه انفجار و آتش سوزي در خط لوله اتيلن غرب کل مالکيت آن در اختيار دولت و شرکت ملي صنايع پتروشيمي است هم بيان کرد: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده بي احتياطي پيمانکار شرکت ملي گاز عامل اين حادثه بوده است.

وي با بيان اينکه در فاصله چند متري خط لوله اتيلن غرب، پيمانکار شرکت ملي گاز در حال ايجاد مسيري براي ساخت يک خط لوله انتقال گاز بوده است، گفت: انفجار براي ايجاد مسير و در نهايت پرتاب شدن تکه‌هاي بزرگ سنگ بر روي خط لوله اتيلن غرب منجر به حادثه شده و قطعا خسارت به وجود آمده را شرکت ملي گاز و پيمانکار اين شرکت بايد جبران کنند.

اين مقام مسئول با استقبال از بخشنامه جديد وزير نفت مبني بر قطع خوراک صنايع پتروشيمي متخلفي که ضوابط و استانداردهاي HSE را رعايت نمي‌کنند، تاکيد کرد: بايد برنامه جامعي ارائه شود و اگر هر شرکتي که آن را اجرا نکرد مطابق با قانون با آن رفتار شود.

مهدوي همچنين خواستار افزايش اختيارات حاکميتي مديرعامل فعلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي به عنوان نماينده حاکميت دولتي در صنعت پتروشيمي شد و خاطرنشان کرد: وزير نفت بايد اختيارات بيشتري را به خانم شاهدايي به عنوان معاون وزير نفت در امور پتروشيمي تفويض کند و ايشان بايد از اختيارات کافي برخوردار باشد.


 براي نخستين بار انجام شد:
 تصويب برنامه پنجساله جامع حفاري در مديريت اکتشاف 

 رئيس برنامه ريزي و کنترل طرحهاي مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران از تصويب برنامه جامع حفاري براي نخستين بار در اين مجموعه خبر داد.

به گزارش شانا، به نقل از شرکت ملي نفت ايران، مسعود انصاري از تصويب برنامه پنجساله حفاري مديريت اکتشاف خبر داد و گفت: براي نخستين بار يک برنامه جامع به عنوان نقشه راه حفاري در مديريت اکتشاف تدوين شده که نقش مهمي در تحقق به موقع برنامه هاي هدفگذاري شده بر عهده دارد.

وي توضيح داد: اين برنامه جامع، حفاري يک حلقه چاه را از ابتدا تا انتها برنامه ريزي و زمان‎بندي مي کند که همه موارد مرتبط با حفاري از اخذ قراردادهاي زيست محيطي و ساخت سلر و جاده سازي گرفته تا قراردادهاي تامين کالا و مواد و ... را شامل مي شود. انصاري تصريح کرد: معمولا در يک برنامه پنجساله، 38 حلقه چاه اکتشافي حفاري مي شود که بر اساس برنامه جامع حفاري، عمليات حفاري آن از ابتدا تا انتها برنامه ريزي مي شود، البته گفتني است که اين 38 حلقه چاه از ميان 100 ميدان در حال مطالعه انتخاب مي شوند.

وي با بيان اين که برنامه جامع حفاري از انعطاف لازم برخوردار است، گفت: ممکن است در طول زمان برنامه بعضي از چاه ها تغيير کند و يا اولويتهاي بهتري شناسايي شود. به عنوان مثال اگر بر اساس برنامه جامع، حفاري چاه اکسين در سال 97 برنامه ريزي شده باشد اما در آن زمان موقعيت بهتري براي حفاري شناسايي شود، حفاري چاه جديد جايگزين چاه برنامه ريزي شده مي شود.

به گفته انصاري، بر اساس برنامه ششم توسعه، مديريت اکتشاف بايد تا پايان برنامه، 33 حلقه چاه خشکي و 5 حلقه چاه دريايي را حفاري کند به اين ترتيب که در دو سال نخست برنامه، سالي 6 حلقه چاه و در سه سال آخر سالي 7 حلقه چاه حفاري و آزمايش شود.

وي با بيان اين که حفر يک حلقه چاه اکتشافي منوط به انجام مطالعه، عمليات لرزه نگاري، مطالعات زمين شناسي و ... است، گفت: اولويت حفاري با ميدان هايي است که حجم ذخاير اوليه پيش بيني شده بيشتر و ريسک حفاري کمتري داشته باشد و مهمتر از همه مرزي باشد.

مدير برنامه ريزي و کنترل طرحهاي مديريت اکتشاف اظهار کرد: هم اکنون 54 اولويت اکتشافي تنظيم شده است اما در برنامه جامع اولويت با مناطق مرزي است.

وي از بازبيني ماهانه برنامه حفاري اولويتهاي اکتشافي خبر داد و گفت: بر اساس برنامه قرار است هر سه ماه يکبار برنامه به روزرساني شود و پيشرفت فيزيکي پروژه کنترل و گزارش شود، اما هم اکنون چون اوايل برنامه است کار بازبيني ماهانه انجام مي شود.

انصاري هدف مديريت اکتشاف در عملياتي کردن برنامه جامع حفاري را اجراي موفق پروژه هاي تعريف شده در زمان مقرر اعلام کرد.

وي با بيان اين که برنامه ريزي جز فعاليتهاي روزانه هر سازماني است، گفت: اداره برنامه ريزي و کنترل طرحهاي اکتشاف از قديمي ترين ادارات اين مجموعه مديريتي است که وظيفه تهيه برنامه هاي مديريت اکتشاف در يک بازه زماني يک ساله، پنجساله و افق 1404 و همچنين برنامه هاي استراتژيک سازماني را عهده دار است.

مديربرنامه ريزي و کنترل طرحهاي مديريت اکتشاف در مورد روند تصويب برنامه ها، گفت: برنامه هاي بلند مدت (استراتژيک و افق 1404) ميان مدت (برنامه هاي پنج ساله) و کوتاه مدت (ساليانه)، پس از تنظيم به شرکت ملي نفت ايران و وزارت نفت ارسال و پس از بررسي و اصلاح، تصويب و ابلاغ نهايي مي شود.

وي ادامه داد: بعد از ابلاغ برنامه ها از سوي شرکت ملي نفت ايران، به منظور تحقق هر چه بهتر آنها، کنترل و بازنگري مجدد اهداف انجام و برنامه عملياتي مي شود.

اداره برنامه ريزي و کنترل طرحها با استخراج خط مشي ها و اهداف کلان وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران از مصوبات و دستورالعمل هاي هيئت مديره و مديريت برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران وظيفه تدوين و بازنگري برنامه هاي طرح اکتشاف نفت و گاز در قالب برنامه هاي بيست ساله، پنج ساله و سالانه و همچنين برآورد و تخصيص بودجه مورد نياز پروژه ها و زير پروژه ها و تدوين موافقتنامه طرح اکتشاف نفت و گاز و تحليل و آناليزفني و اقتصادي کليه پروژه هاي اکتشافي و تهيه گزارشهاي مطالعات اقتصادي از ميدانهاي کشف شده نفت و گاز را بر عهده دارد. اين اداره از سه واحد تخصصي، برنامه ريزي و تخصص منابع، کنترل طرحها و بررسي هاي فني و اقتصادي تشکيل شده است.


 معادلات انرژي 

 پالايشگران مستقل چين، خريدار 2 ميليون بشکه نفت ايران

مديراموربين الملل شرکت ملي نفت، از فروش 2 ميليون بشکه نفت ايران به پالايشگران مستقل چيني خبرداد و گفت: اين قرارداد بزرگترين و معتبرترين قرارداد فروش نفت به اين پالايشگران است.سيدمحسن قمصري در گفتگو با شانا با اشاره به اين که پالايشگران مستقل چيني يا همان خصوصي بر اساس قوانين چين نمي توانستند تا پارسال نفت وارد کنند، افزود: اين پالايشگران هم اکنون اجازه واردات نفت پيدا کردند که رقم قابل توجهي است، منتهي وضع اين پالايشگران به گونه اي است که امکانات لجستيک و مالي ندارند.وي با بيان اين که ايران تا کنون يک محموله بصورت مستقيم به اين پالايشگران با حجم 2 ميليون بشکه فروخته است معامله با اين پالايشگران را سخت عنوان کرد و افزود: ما به دنبال واسطه براي فروش نفت به اين پالايشگران هستيم.قمصري با اشاره به اين که فروش نفت به اين پالايشگران از طريق واسطه هم اکنون بصورت آزمايشي آغاز شده است، تصريح کرد: اين پالايشگران در زمينه سيستم مالي ضعيف هستند و خيلي سطحي عمل مي کنند.

همکاري براي صادرات گاز ايران به اروپا در دستور کار قرار گرفت

مذاکره يک شرکت آلماني معتبر با شرکت ملي گاز ايران در زمينه خريد گاز، شرايط را براي صادرات و ارسال گاز ايران به اروپاي غربي فراهم مي کند.

به گزارش شانا، مدير امور بين الملل شرکت ملي گاز ايران، در پنل چشم انداز صنعت گاز در نيم قرن آينده که در حاشيه پنجاهمين سالگرد تاسيس شرکت ملي گاز ايران برگزار شد، گفت: هم اکنون در حال مذاکره با اين شرکت معتبر آلماني هستيم.

عزيزا... رمضاني در ادامه با اشاره به مذاکره با يک شرکت خصوصي براي سوآپ گاز نيز اظهار کرد: مذاکره براي سوآپ گاز ترکمنستان با آذربايجان از سوي ايران و از طريق يک شرکت خصوصي به طور جدي پيگيري مي شود.وي با اشاره به ديگر مذاکرات براي افزايش سهم ايران در تجارت جهاني گاز، يادآور شد: هم اکنون مذاکره با کشورهاي عمان، کويت، امارات و... در دست اجراست و با نهايي شدن اين مذاکرات امکان امضاي قرارداد فراهم مي شود.

مدير امور بين الملل شرکت ملي گاز ايران تاکيد کرد: مطالعه بازارهاي جديد نيز در دستور کار اين مديريت قرار دارد که شامل توسعه بازار ترکيه، ارمنستان، آذربايجان، افغانستان، اروپاي شرقي و غربي، هند، چين و آسياي جنوب شرقي از طريق ال ان جي خواهد بود.

ايران و کره جنوبي در ساخت پتروپالايشگاه همکاري مي کنند

عضو هيات مديره شرکت پتروشيمي مسجد سليمان از برنامه اين شرکت براي امضاي قرارداد تأمين مالي و ساخت يک واحد پتروپالايشگاه با کنسرسيومي متشکل از شرکتهاي کره اي خبر داد.

علي سيفيان به شانا گفت: با هدف توسعه منطقه انرژي زيلائي واقع در مسجدسليمان به عنوان هاب دوم پتروشيمي استان خوزستان، مذاکرات فشرده اي با شرکتهاي معتبر آلماني، چيني و کره اي در حال انجام است.

وي زمينه مذاکراه با مشارکت شرکتهاي معتبر کره اي به رهبري شرکت ساموو کره جنوبي را تأمين مالي واحداث يک واحد پتروپالايشگاه، واحدهاي پايين دستي و تاسيسات جانبي دانست و گفت: اين پترو پالايشگاه در کنار فاز نخست پروژه پتروشيمي مسجد سليمان که روند ساخت آن پيشرفت مطلوبي دارد، احداث مي شود.

عضو هيات مديره شرکت پتروشيمي مسجد سليمان گفت: حجم سرمايه گذاري مورد نياز براي توسعه واحدهاي يادشده حداقل يک و نيم ميليارد دلار برآورد شده است.

سيفيان با بيان اين که موافقتنامه با اين شرکت کره اي نهايي شده است، افزود: براي امضاي رسمي آن درانتظار اخذ و ارائه مجوزهاي لازم در بخش تأمين مالي از سوي شرکت کره اي و همچنين دولت متبوع آن کشور هستيم.

اين مدير شرکت پتروشيمي مسجد سليمان با اعلام اين که قرارداد مورد اشاره در بخش توسعه و تکميل واحدهاي طرح يادشده تا رقم پنج ميليارد دلار قابل افزايش است، خاطرنشان کرد: منطقه انرژي زيلائي به عنوان دومين هاب انرژي و پتروشيمي استان خوزستان بعد از منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در ماهشهر مورد توجه شرکتهاي معتبر آلماني و کره اي در حوزه تأمين فناوري و ساخت واحدهاي پتروشيمي قرار گرفته است.

وي ظرفيت هاي بالاي منطقه مسجد سليمان از نظر برخورداري از منابع غني نفت و گاز را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: همه منابع مورد نيازاز جمله دسترسي به آب شيرين و خوراک براي تبديل اين بخشبه يک منطقه ويژه پتروشيمي فراهم است و در صورت نهايي شدن طرح جامع فرآيندي، بسترهاي قراردادي لازم جهت براي مشارکت شرکتهاي خارجي در امر تأمين مالي و ساخت واحدهاي آن به طور کامل وجود دارد.

سيفيان افزود: اين شرکت با جديت تمام، موضوع نهايي کردن طرح جامع فرآيندي اين منطقه را پيگيري کرده که ان شاءالله پس از اخذ تاييديه هاي لازم، به سرعت فرآيند تأمين مالي و اجرايي شدن قراردادهاي ساخت واحدهاي پيش بيني شده آغاز خواهد شد.

موافقتنامه همکاري شرکت صنايع پتروشيمي مسجد سليمان با شرکت ADKL آلمان به ارزش 2 ميليارد يورو که تا سقف 10 ميليارد يورو قابل افزايش است نيز در خرداد ماه جاري امضا شد.

شرکت صنايع پتروشيمي مسجد سليمان با هدف توسعه صنايع پتروشيمي در منطقه شمال خوزستان با اهدافي همچون تلاش در جهت گسترش صنايع نوين، ارتقاي سهم پتروشيمي در صادرات غير نفتي، توسعه صنايع کشور بويژه در منطقه شمال استان خوزستان، استفاده از منابع طبيعي براي توليد محصولات پتروشيمي با ارزش افزوده بالا، گسترش حمل و نقل در منطقه در جهت صادرات مازاد به بازارهاي داخلي و خارجي تشکيل شده است.


 خبر 

 معاون وزير نفت:

پيشرفت فيزيکي پروژه پالايشگاه ستاره خليج‌فارس مطلوب بوده است

معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، سرعت اجراي پروژه پالايشگاه ستاره خليج‌فارس در سال 94 و سه ماه نخست امسال را مطلوب ارزيابي کرد.عباس کاظمي در گفتگو با شانا، درباره وضع پالايشگاه ستاره خليج فارس با تاکيد بر اين نکته که شرکت ملي پالايش و پخش مالک پالايشگاه ستاره خليج فارس نيست، گفت: پالايشگاه ستاره خليج فارس خصوصي است و تامين منابع مالي برعهده سرمايه‌گذاران آن است.

وي افزود: شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با پرداخت ميزان سهم اوليه خود در اين پروژه هم اکنون از نظر نرم‌افزاي به اين پروژه کمک مي‌کند و با پيگيريهاي مستمر براي رفع مشکلات اجرايي اين پروژه گام برمي‌دارد.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، سرعت اجراي پروژه پالايشگاه ستاره خليج فارس را مطلوب ارزيابي کرد و ادامه داد: فاز يک پالايشگاه ستاره خليج‌فارس از 90 درصد رشد داشته است که اميدواريم تا پايان امسال بنزين اين پالايشگاه وارد مدار شود.وي درباره مشکلات تامين مالي پروژه خليج فارس اعلام کرد: دريافت منابع و اعتبار 600 ميليون يورويي تخصيص داده شده به پروژه از سوي صندوق توسعه ملي براساس اسناد ارائه شده، صورت مي‌گيرد.

به گفته کاظمي، بانک ملت براساس اسناد ارائه شده از خريد، ترخيص و پيشرفت کار در هر مرحله مقداري از اين اعتبار را آزاد مي‌کند که تاکنون با توجه به پيشرفت پروژه 280 ميليون يورو در اختيار سرمايه‌گذاران قرار داه است و مابقي هم با انجام کار و پيشرفت پروژه دريافت خواهند کرد.مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، از راه اندازي واحد تقطير اين پالايشگاه تا يک ماه آينده خبرداد.

شرط و شروط براي آزادي بابک زنجاني

«رستم» شريک تاجيکستاني بابک زنجاني اعلام کرده حاضر است ضمانت‌نامه‌اي بانکي براي پرداخت بدهي شريکش صادر کند اما با اين شرط که به محض امضاي ضمانت‌نامه، زنجاني از زندان آزاد شود.

به گزارش تسنيم، غلامرضا مهدوي وکيل شرکت ملي نفت ايران در پاسخ به اين سئوال که به گفته رسول کوهپايه‌زاده وکيل بابک زنجاني، شرکاي متهم پرونده نفتي براي توديع وثيقه به منظور آزادي زنجاني اعلام آمادگي کردند و حتي حاضر هستند به ايران بيايند اظهار کرد: ما هم مطالب در اين خصوص شنيده‌ايم. شنيده‌ايم يکي از شرکاي تاجيکستاني بابک زنجاني به نام «رستم» گفته حاضر است از طريق بانک «کونلون» ضمانت‌ نامه‌‌اي صادر کند که بعد از يکسال قابل وصول مي‌شود.

وي با بيان اينکه شريک خارجي بابک زنجاني شرطي خارج از اختيار و اراده شرکت ملي نفت گذاشته است اضافه کرد: اين فرد شرط کرده به محض صدور ضمانت‌نامه بانکي و امضاي آن، بابک زنجاني آزاد شود که اين موضوع از اختيار شرکت ملي نفت خارج است و مرجع قضايي درباره آن تصميم مي‌گيرد.

وکيل شرکت نفت گفت: شرکت نفت در اين پرونده مالباخته است و اکنون نيز مطالبه مال از دست رفته را دارد. با تمام خوش‌بيني‌ها فکر نمي‌کنيم اين کار شدني باشد که ضمانت‌نامه بانکي براي يک سال بعد بدهند و به محض صدور و امضا نيز زنجاني آزاد شود.

مهدوي ادامه داد: در عين حال ما به عنوان مالباخته از پرداخت بدهي زنجاني استقبال مي‌کنيم و برايمان فرقي نمي‌کند اين بدهي توسط چه کسي و از چه طريقي پرداخت شود اما بايد توجه داشت که برآورده کردن برخي شرط و شروط‌ها در اختيار ما نيست. به گفته وي اصل مطالبه شرکت نفت از بابک زنجاني 2.6 ميليارد يورو است که اين رقم با احتساب ضرر و زيان و تاخير در تأديه به 3 ميليارد يورو رسيده است. مرتضي تورک معاون دادستان تهران نيز پيشتر از «رستم» ياد کرده بود؛ او دريکي از جلسات محاکمه زنجاني گفته بود: زنجاني اعلام کرده بود با شخصي به نام رستم ملاقات کند تا از طريق وي بتواند بدهي را پرداخت کند. اين درخواست و تمهيد مقدمات فراهم شد اما باز هم از عودت پول خبري نبود.زنجاني در همين ارتباط در تاريخ 12 مرداد 93 مکاتبه‌اي با وکيل مدني خود در ترکيه انجام داد و اعلام کرد با توجه به اينکه قرار است 2.2 ميليارد يورو توسط رستم و از طريق بانک کونلون چين واريز شود، شماره حساب‌هايي را به وي اعلام کنيد تا اين کار صورت گيرد. در تاريخ 14 مرداد سال 93 آقاي ک قائم مقام وي اين دستور را اجرا کرد و علي‌رغم انجام کارها هنوز از پول خبري نيست.

بابک زنجاني و دو متهم ديگر پرونده نفتي از سوي شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي مفسد في‌الارض شناخته شده و به اعدام، رد مال و جزاي نقدي معادل يک چهارم مبلغ رد مال محکوم شدند که متهمان به اين حکم اعتراض کردند و پرونده براي رسيدگي در مرحله تجديدنظر به ديوان عالي کشور ارسال شده است.

شرکت نفت مدعي است، بابک زنجاني 2.6 ميليارد يورو به اين شرکت بدهکار است که اين رقم با احتساب سود و تاخير در تاديه به 3 ميليارد يورو مي‌رسد البته به گفته وکيل بابک زنجاني، قاضي صلواتي در حکم صادره، موکلش را به رد يک ميليارد و 967 ميليون و 500 هزار يورو در حق شرکت نفت محکوم کرده است.

از ديگر مسائل اختلافي بين بابک زنجاني و شرکت نفت، ارزش اموال شناسايي شده از زنجاني است؛ شرکت نفت اعتقاد دارد ارزش اين اموال 2 هزار ميليارد تومان و و وکيل بابک زنجاني معتقد است ارزش اموال شناسايي شده از موکلش، دو هزار و 500 ميليارد تومان است.

در حال حاضر بيش از دو سال از بازداشت موقت بابک زنجاني مي گذرد و وکيل وي معتقد است طبق ماده 242 قانون آئين دادرسي کيفري بايد قرار بازداشت موقت موکلش به قرار تامين مناسب تبديل شود.

سخنگوي قوه قضائيه در همين ارتباط گفته که اگر قرار باشد طبق ماده 242 آئين دادرسي کيفري، قرار بازداشت زنجاني تبديل به قرار وثيقه شود، او بايد وثيقه اي بيش از 10 هزار ميليارد تومان توديع کند و زنجاني تا الان نتوانسته ثابت کند به اين ميزان پول يا ملک دارد.

وکيل بابک زنجاني نيز طي هفته هاي اخير مدعي شده که شرکاي خارجي موکلش با ارسال نامه اي به قوه قضائيه آمادگي خود را به منظور توديع وثيقه براي بابک زنجاني اعلام کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته