جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337

رئيس کل بيمه مرکزي در پاسخ به آفرينش مطرح كرد:
بازپس گيري يک ميليارد و 640 ميليون تومان وام کلان دريافتي توسط مديران


«ايرانيت» رسماً تعطيل شد


ورود اولين سري ايرباس‌ها در پاييز به شرط تاييد اوفک


نهادهاي مالي


تريبون


 رئيس کل بيمه مرکزي در پاسخ به آفرينش مطرح كرد:
 بازپس گيري يک ميليارد و 640 ميليون تومان وام کلان دريافتي توسط مديران 

 
رئيس کل بيمه مرکزي ايران از بازپس گيري يک ميليارد و 640 ميليون تومان وام کلان دريافتي توسط مديران بيمه مرکزي خبرداد و نسبت به رقابت هاي مکارانه و ناسالم در صنعت بيمه هشدار داد.

به گزارش آفرينش ، عبدالناصر همتي در نشستي خبري، درباره آخرين وضعيت بازپرداخت وام هاي کلان دريافتي توسط برخي مديران بانکي و بيمه اي گفت: حق خود نمي دانند که فراتر از آنچه مقام معظم رهبري در اين باره فرمودند چيزي بگويند و نه فکر مي کنند که چيزي بيشتر از آن هم وجود داشته باشد.رئيس کل بيمه مرکزي ايران با بيان اينکه همه قبول داريم که اينگونه وام ها و دريافتي ها غيرقابل قبول است، افزود: اين نظر شخصي بنده است که اعضاي هيات مديره و هيات عامل بانک ها نبايد وامي بگيرند و اين وام ها بايد به کارکنان داده شود. 10 سال در سيستم بانکي فعاليت کردم و بر اساس آيين نامه ها اين حق من بود که وام دريافت کنم اما نگرفتم و اين اعتقاد را دارم که نبايد چنين وام هايي دريافت شود.

وي با اشاره به اينکه بر اساس ضوابط يکسري وام ها و حقوق در بانک ها و بيمه ها مي توانست پرداخت شود، تصريح کرد: بخشي از اين دريافتي ها بر اساس مقررات قانوني بود، اما بخشي بر اساس برداشت هاي اشتباه، غيرقانوني بوده است. در بيمه مرکزي نيز پرداختي وام ها بر اساس همين برداشت هاي اشتباه صورت گرفته بود.

رئيس کل بيمه مرکزي ايران به آيين نامه سال 88 در بيمه مرکزي اشاره کرد که بر اساس آن که توسط رئيس کل، مديران دولتي، نماينده سازمان مديريت و وزارت اقتصاد تاييد شده است، 40 برابر حقوق مکفي توسط مديران بيمه مرکزي و 45 برابر آن توسط رئيس کل بيمه مرکزي به صورت وام ضروري قابل دريافت است و سقفي براي آن مشخص نشده، اما براي کارکنان سقف مشخص شده است. از سوي ديگر، بر اساس بند ه ماده 5 قانون برنامه پنجم توسعه فوق العاده خاص براي مشاغل تخصصي اعمال شد. در ابتدا همخه تصور مي کردند که جزو حقوق ثابت است ولي ديوان محاسبات و سازمان مديريت اعلام کردند که نيست و بنا براين از حکم خارج شد.

همتي تصريح کرد: معتقدم که اين برداشت ها خلاف بوده بنابراين در تاريخ 10 خرداد امسال طي نامه اي به امور مالي بيمه مرکزي اعلام کردم وام هاي 45 برابري ضروري پرداختي و اتومبيل بايد تسويه شود بنابراين اعضاي هيات عامل که از اين وام استفاده کرده بودند و اين وام ها را بازپرداخت کردند و در مجموع يک ميليارد و 640 ميليون تومان بازپس گرفته شد. اضافه کاري هاي شب عيد به سال 95 بازگشت خورد و تمام وام هايي که از اين حيث بود از 94 تاکنون همه برگردانده شد.

وي با بيان اينکه هيات مديره نبايد از اين گونه وام ها استفاده کند و فقط اگر بسيار ضروري باشد بايد استفاده نمايند، تصريح کرد: وام 500 ميليون توماني وام ضروري نيست بايد به آن شک کرد.

رئيس کل بيمه مرکزي ايران در پاسخ به اين سوال که اگر افرادي که در بيمه مرکزي از اين نوع وام ها استفاده کرده اند آنها را بازپرداخت نکنند چه برخوردي با آنها خواهد شد، گفت: اگر بازپرداخت نشود برکنار خواهند شد دو نفر از آقايان براي بازپرداخت با کسري مواجه بودند که چک ارائه کردند اما از نظر بنده پرداخت شده محسوب مي شود. پيگيري اين موضوع جزو وظايف بنده بود که انجام دادم و اميدوارم که حاشيه ها در صنعت بيمه به حداقل برسد.

همتي نسبت به رقابت هاي مکارانه و ناسالم در صنعت بيمه هشدار داد و گفت: رقابت فني به نفع صنعت بيمه است اما در رشته هاي درمان، آتش سوزي، باربري، مسئوليت شرکت هاي بيمه رقابت هاي ناسالم دارند.


 «ايرانيت» رسماً تعطيل شد  

 
کارخانه شرکت سهامي عام ايرانيت که عمري 60ساله در توليد مصالح ساختماني در کشور دارد، به‌دليل بدهي مالي و سوءمديريت رسماً تعطيل شد.

به گزارش ايسنا ،هنوز مدت زيادي از انتشار خبر تعطيلي برخي کارخانجات بزرگ و قديمي کشور از جمله ارج نگذشته که اخيراً باخبر شديم کارخانه ايرانيت که عمري 60ساله در توليد مصالح ساختماني دارد، به‌دليل بدهي مالي و سوء مديريت تعطيل شده است. پيش از اين 10 کارخانه ديگر سازنده ورق‌هاي سيماني هم به‌دليل مشکلات توليد و عدم تأمين مواد اوليه تعطيل شده بودند.

براساس اخبار رسيده از اوضاع و احوال کارخانه ايرانيت در تهران و اصفهان، مسئولين شرکت بدون برگزاري مزايده قانوني، اقدام به فروش برخي از دستگاه‌ها و تأسيسات زيربنايي شرکت به پيمانکاران ضايعات نموده‌اند، در حالي که اين شرکت سهامي عام بوده و در فروش سليقه‌اي اموال کارخانه منع قانوني وجود دارد.

همان‌طور که برخي کارگران بازمانده کارخانه ايرانيت تهران به خبرنگار گفته‌اند، اين کارخانه از دي ماه سال گذشته عملاً توليد ناچيز خود را متوقف کرده و اين امر نارضايتي کارگران را به وجود آورده است. بسياري از کارگران حقوق‌هاي معوقه داشته و سرنوشت استخدامي‌ها آنها هم معلوم نيست.

يکي از اين کارگران گفت: اگر به اين کارخانه سري بزنيد اصلاً به کارخانه شباهت ندارد؛ دستگاه‌ها کهنه و آب و برق هم قطع شده است. البته بدهي‌هاي مالي و بِروز نکردن محصولات باعث شده بود اين کارخانه از دو سال گذشته با وجود تأمين برخي مواد اوليه خود نتواند فعاليت کند و هر روز با مشکلات جديدي روبه‌رو شود. امروز در دفتر مرکزي اين کارخانه حدود 3 نفر مشغول هستند و بقيه يا خود را بازخريد کرده و يا به‌اجبار بيکار شده‌اند.

تعطيلي اين واحد توليدي در حالي به وجود آمده که اين کارخانه در سال 1335 با يک خط توليد لوله 3متري و ورق 5/5 موج و مصالح بتوني سبک آزبست و سيماني فعاليت خود را آغاز کرد و پس از تأسيس کارخانه دوم در اصفهان در سال 54، در دهه 70 به اوج شکوفايي خود در اين صنعت رسيد به‌نحوي که جزو 100 شرکت برتر بورس شد. اما در اواسط دهه 80 اين صنعت به‌دليل استفاده از آزبست به‌عنوان يکي از اصلي‌ترين مواد اوليه براي توليدات خود که مصرف آن در کشورهاي اروپايي و آمريکايي به‌تدريج حذف شده بود با مشکل جدي جهت ادامه فعاليت روبه‌رو شد.

البته در تيرماه سال 90 ابلاغيه محيط زيست در جهت عدم ورود و استفاده آزبست به شرکت ايرانيت و ديگر شرکتهاي مشابه اعلام شد و اين کارخانه ناچاراً به‌دليل عدم مواد جايگزين آزبست در مرداد سال 90 عملاً با توقف توليد روبه‌رو شد. کارخانه ايرانيت بعد از دو سال آزبست را که در صنعت ايرانيت‌سازي به‌عنوان يک مواد سمي و سرطان‌زا شناخته شده بود کنار گذاشت و با مواد جايگزين به فعاليت مجدد پرداخت.

قرار بود در فاز جديد طرح تغيير ساختار و توليد ايرانيت بدون آزبست کارخانجات ايرانيت از بحران و خطر ورشکستگي نجات پيدا کند اما توليد محصولات نامرغوب و ورود ورق‌هاي پلاستيکي باعث شد تا اين کارخانه هر روز بازار خود را از دست داده و با بدهي‌هاي سنگين مواجه شود.

نوري يکي از فعالان بازار در رابطه با عملکرد اين کارخانه مي‌گويد: از همان زمان که استفاده از آزبست ممنوع شد اين کارخانه در تأمين مواد اوليه با مشکل روبه‌رو شد و بي‌تدبيري مديران باعث شد تا اين واحد توليدي نتواند به فعاليت خود ادامه دهد.

وي با بيان اينکه البته چند سالي است که حضور کارخانه ايرانيت در سطح بازار بسيار کم‌رنگ است، افزود: بيش از اين نيروي انساني زيادي در اين واحد فعاليت مي‌کردند اما به‌دليل عدم بروزرساني ماشين‌آلات و نبود سرمايه در گردش براي توليد محصولات جديد تعداد زيادي از کارگران اين کارخانه بيکار شدند.


 ورود اولين سري ايرباس‌ها در پاييز به شرط تاييد اوفک  

 وزير راه و شهرسازي گفت:‌ اولين سري از هواپيماهاي جديد ايرباس به شرط ارائه مجوزها از سوي اوفک احتمالا تا اواخر پاييز وارد ناوگان هوايي کشورمان مي‌شود.«عباس آخوندي» وزير راه و شهرسازي مي گويد: در تمام اين مذاکرات موضع ايران قدرت و استقلال بوده است و اين روند ادامه خواهد داشت.

آخوندي در گفت‌وگو با ايلنا با تاکيد براينکه هيچ دليلي براي اينکه معامله خريد هواپيما انجام نشود، وجود ندارد گفت: بخش اعظمي از مسائل فني قرارداد ايرباس نهايي شده است و اولين سري از هواپيماهاي جديد ايرباس به شرط ارائه مجوزها از سوي اوفک احتمالا تا اواخر پاييز وارد ناوگان هوايي کشورمان مي‌شود.

همچنين آخوندي اين اطمينان را به فعالان بخش خصوصي کشورمان داد که براي واگذاري پروژه ها هيچ امتياز ويژه‌اي را به نهادهاي عمومي نمي دهد و تمام واگذارها در شرايط رقابتي و کاملا برابر انجام مي شود.


 نهادهاي مالي 

 حذف امکان کارت به کارت از سايت بانک ملي

بانک ملي ايران امکان انتقال کارت به کارت مستقيم را از تارنماي خود حذف کرد و به اين ترتيب اين انتقال ها تنها از طريق سامانه بانکداري الکترونيک (بام) امکان پذير است. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،بر اساس تصميم اداره کل عمليات بانکي بانک ملي ايران و براي افزايش امنيت و آرامش بيشتر مشتريان، امکان انتقال کارت به کارت مستقيم از طريق وب سايت اين بانک از دوازدهم مرداد ماه غيرفعال شده است.

تقدير شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي از بانک سپه

مديرعامل شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي طي نامه اي از مديرعامل و کارکنان بانک سپه تقدير کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه،علي قنبري طي نامه اي خطاب به چقازردي مديرعامل بانک سپه آورده است: ضمن تقديم شايسته ترين احترامات، فرصت را براي ابراز صميمانه ترين مراتب قدرداني از جنابعالي و کنارکنان محترم آن بانک در تمهيد مقدمات و تضمين به موقع پرداخت اعتبار ارزي محموله شکر وارداتي اين شرکت مغتنم مي شمارد.

نرم افزار همراه بانک سفير را به روز کنيد

مشتريان بانک توسعه صادرات به منظور استفاده بهينه از برنامه کاربردي همراه بانک سفير، بايد آن را به روز نمايند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات، همراه بانک سفير يکي از خدمات بانکداري الکترونيکي اين بانک است که با استفاده از آن مشتريان قادر خواهند بود به صورت شبانه‌روزي و با استفاده از تلفن همراه، برخي از خدمات بانکي مورد نياز خود را دريافت نمايند.

مدير امور طرح و برنامه بانک مسکن:

استقبال دو برابري از صندوق مسکن يکم ناشي از کاهش نرخ سود تسهيلات آن است

مدير امور طرح و برنامه بانک مسکن از افتتاح 58 هزار و 110 فقره حساب صندوق يکم طي بازه زماني 18 خرداد 94 تا هفتم مرداد 95 خبر دادبه گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن محمدحسن مرادي مدير امور طرح وبرنامه بانک مسکن با بيان اين مطلب گفت: از زمان کاهش سود تسهيلات از 14 درصد به 13 درصد و متعاقبا به 11درصد ميزان مراجعه کنندگان براي افتتاح حساب صندوق پس انداز يکم به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.مرادي با بيان اينکه صندوق پس انداز مسکن يکم از اولويت‌هاي اصلي بانک مسکن است گفت: تمام تلاش بانک اين است که رژيم پس انداز مسکن که يکي از اهداف وزارت راه و شهرسازي نيز به عنوان يک روش مطمئن تامين مالي در جهت تهيه مسکن است را احيا و تقويت کند.

صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان پيشرو در اعطاي تسهيلات ازدواج 10ميليون توماني

صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان از ابتداي تيرماه سال جاري پرداخت تسهيلات قرض الحسنه 10ميليون توماني را به زوجهاي نو پيوند آغاز کرده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك پارسيان ،محمدرضا بهنام حسين پورضمن اعلام اين خبر گفت: مطابق بخشنامه مورخ 95/03/26بانک مرکزي ج.ا.ا بانک ها و موسسات اعتباري مکلف شده بودند که حداکثر از ابتداي مردادماه سال جاري پرداخت اين وام را آغاز کنند، اما صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان از ابتداي تيرماه سال جاري پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني به زوج هاي نو پيوند را آغاز کرده است.

ارتباط مستقيم تلفني با معاون اعتبارات بانک شهر

جلسه ارتباط مستقيم تلفني با مديران بانک شهر، اين هفته با حضور معاون اعتبارات برگزار مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط‌عمومي بانک شهر، جلسه ارتباط مستقيم تلفني اين هفته، با حضور احمد درخشنده، معاون اعتبارات اين بانک، در سامانه نظارت و ارتباطات مردمي 8655 برگزار مي‌شود.

بانک صادرات خدمات جديدي را به اينترنت بانک افزود

بانک صادرات ايران به منظور پاسخ‌گويي مطلوب‌تر به نياز مخاطبان، خدمات جديدي را به سامانه اينترنت بانک افزود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي افزايش رضايتمندي کاربران سامانه اينترنت بانک، نسبت به افزودن خدمات جديد به سامانه مذکور اقدام نموده است. براساس اين گزارش بانک متبوع، خدمت جديد امکان ارسال پيامک اطلاع‌رساني ورود به سامانه اينترنت بانک را عملياتي ساخته و همچنين امکان استفادة همزمان از نوع ديگر رمزياب را نيز فراهم كرده است.

تقويت همکاري هاي بانک ملت و شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران

مديرعامل بانک ملت و مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در نشستي مشترک، بر تقويت همکاري هاي بين اين دو مجموعه بزرگ اقتصادي تاکيد کردند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، دکتر هادي اخلاقي فيض آثار در اين نشست اعلام کرد که بانک ملت کماکان به عنوان بازوي تواناي وزارت نفت در توسعه فعاليت هاي بخش عمراني و توسعه سطح کيفي اين حوزه، ايفاي نقش خواهد کرد. مديرعامل بانک ملت، آمادگي کامل اين بانک را براي حمايت از بخش هاي مختلف نفت، گاز و پتروشيمي کشور، اعلام کرد.

مديرعامل بانک رفاه تاکيد کرد:

نقش مهم نظام بانکي در تحقق اقتصاد مقاومتي

دکتر محمدعلي سهماني مديرعامل بانک رفاه در اولين همايش سراسري مديران صف و ستاد اين بانک گفت: سهم نظام بانکي و بانک رفاه در تحقق اقتصاد مقاومتي و برنامه هاي دولت بسيار بالا است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، مديرعامل بانک اظهار داشت: نامگذاري سالجاري به عنوان اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل صرفاً يک شعار نيست بلکه توجه ويژه به اقدام و عمل در تحقق برنامه اقتصاد مقاومتي است.


 تريبون 

رئيس سازمان اداري استخدامي کشور مشخص شد

روحاني در دو حکم جداگانه، جمشيد انصاري را به عنوان «معاون رييس جمهور و رييس سازمان اداري و استخدامي کشور» و محمد باقر نوبخت را به عنوان « معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه کشور» منصوب کرد.به گزارش ايسنا، در ادامه برنامه هاي دولت براي اصلاح نظام مديريت و ساختار اداري و استخدامي کشور و بويژه ساماندهي نظام حقوق و دستمزد؛ رييس جمهوري در حکم مهمي سازمان اداري و استخدامي کشور را احيا و رييس آن را منصوب کرد.براين اساس، روحاني در دو حکم جداگانه، جمشيد انصاري را به عنوان «معاون رييس جمهور و رييس سازمان اداري و استخدامي کشور» و محمد باقر نوبخت را به عنوان « معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه کشور» منصوب کرد.

پيشنهاد اعزام کارجويان ايراني به چين

اعزام کارجويان ايراني به چين به منظور مهارت آموزي و تاسيس مراکز خدمات خودرويي از محورهاي مذاکره سفير چين در تهران با معاون وزير کار بود.به گزارش مهر،محمدامين سازگارنژاد در ديدار با سفير چين و هيات همراه با معرفي کامل برنامه هاي سازمان فني و حرفه اي به تشريح فعاليت ها و اهداف اين سازمان پرداخت و با اشاره به پيشرفت و توسعه مهارتي منابع انساني در کشور چين به لزوم همکاري و توسعه مشارکت با آن کشور تاکيد نمود.معاون وزير کار با تاکيد بر لزوم ايجاد و تاسيس چند مرکز تخصصي آموزشي خدمات خودرويي با همکاري کشور چين در ايران افزود: کشور چين در استفاده از تکنولوژي آموزش مجازي و شبيه سازها از کشورهاي صاحب نظر بوده و براي کشور ما به ويژه سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور حائز اهميت است.

وي بيان داشت: مربيان اين سازمان مي توانند در دوره هاي آموزشي کشور چين به منظور ارتقاء آموزش هاي مهارتي حضور يابند. همکاري سه جانبه براي آموزش اتباع افغان از ديگر محورهاي مذاکره معاون وزير کار در ديدار با سفير چين بود.

چين واردات زغفران ايراني را ممنوع کرد

نايب‌رئيس شوراي ملي زعفران از صادرات 35 تن زعفران به ارزش 50 ميليون دلار در سه ماهه نخست سال جاري خبر داد.غلامرضا ميري -نايب‌رئيس شوراي ملي زعفران- در گفت‌و‌گو با ايلنا از رکود در بازار خريد و فروش زعفران خبر داد و در پاسخ به اين سوال که آيا ممنوعيت واردات زعفران در کشور چين صحت دارد يا خير بيان داشت: چين اقدام به کشت زعفران کرده است و به همين خاطر ورود زعفران ايراني به چين ممنوع است.

ميري با اشاره به اينکه 30 درصد از زعفران توليدي کشور در داخل مصرف مي شود، در خصوص وضعيت صادرات زعفران به چين پيش ازممنوعيت و تاثير آن درارزآوري اين محصول اظهار داشت: سالانه 30تا 40تن زعفران به چين صادر مي شد که با اين ممنوعيت اين بازار از دست رفته است؛ البته افرادي هستند که بصورت غيرقانوني اقدام به اين کار مي کنند که بايد ريسک و خطر صادرات غير قانوني را نيز درنظر بگيرند.

ميري تاکيد کرد که صادرات زعفران به چين تنها در صورت پرداخت عوارض 38 درصدي که بسيار بالا است امکانپذير است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته