جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

دکتر روحاني:
در نظام اقتصادي جهان، تحريم ابزاري بي نتيجه است

جهانگيري:
دولت متعهد بازپرداخت بدهي خودبه بخش خصوصي است


سليم جبوري ظرف 2 روز آينده استعفا مي‌کند


نگراني انگليس از استفاده تسليحات شيميايي در حلب


اردوغان:اروپا از دولت ترکيه مقابل کودتا حمايت نکرد


سناتورهاي جمهوري‌خواه: دولت درباره‌ پرداخت 400 ميليون دلار به ايران توضيح دهد


تهديد مدودف به قطع روابط ديپلماتيک با اوکراين


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


خبــــر

در جمع مسئولان استاني بنياد شهيد؛
ظريف:‌ سعودي‌ها مي‌خواهند منطقه را بي‌ثبات جلوه دهند


خبر


اختتاميه نخستين جشنواره آواها و نواهاي رضوي


تظاهرات در شهر ماتسوياما عليه از سرگيري فعاليت نيروگاه هسته اي ايکاتا ژاپن


سرمقاله

به‌مناسبت فرا رسيدن سالروز ميلاد امام رضا(ع) و دهه کرامت صورت گرفت؛
موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو يا تخفيف مجازات تعدادي از محکومان


 دکتر روحاني:
 در نظام اقتصادي جهان، تحريم ابزاري بي نتيجه است 

 
معاون و فرستاده ويژه رييس جمهوري کوبا در تهران پيام کتبي «رائول کاسترو» رييس جمهوري کشورش را تقديم حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران کرد.کاسترو در اين پيام خواهان گسترش و تعميق همکاري هاي تهران – هاوانا در همه عرصه‌هاي مورد علاقه شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دکتر روحاني در اين ديدار با تشکر از پيام همتاي کوبايي خود ، توسعه و تعميق روابط با کوبا را به عنوان يکي از کشورهاي دوست ايران در آمريکاي لاتين با اهميت دانست و اظهارداشت: اشتراکات فرهنگي دو ملت انقلابي ايران و کوبا باعث شده تا دو دولت، پيوسته طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، روابط نزديکي داشته باشند و در مجامع بين‌المللي هم از مواضع يکديگر پشتيباني کنند.

رييس جمهوري ضرورت بهره گيري از توانمندي هاي دو کشور براي توسعه همه جانبه همکاريها بويژه در عرصه اقتصادي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: پس از توافق هسته اي، زمينه براي گسترش همکاريهاي فرهنگي و استحکام همکاريهاي اقتصادي ميان دو کشور بيش از پيش مهيا شده است که بايد از اين فرصت بهره گرفت.

دکتر روحاني تصريح کرد: روابط دو کشور علاوه بر حوزه‌هاي بهداشت و بيوتکنولوژي بايد در همه زمينه‌ها توسعه بايد بويژه اينکه اراده دو دولت، بر توسعه همه جانبه همکاريها متمرکز است و بايد در اين راستا گام هاي عملي برداشت.

رييس جمهوري افزود: هر دو کشور بايد در پي جستجوي زمينه‌هاي جديد براي همکاري در حوزه‌هاي دوجانبه، منطقه‌اي و جهاني باشند.

دکتر روحاني به پيگيري سياست تحريمهاي اقتصادي از سوي واشنگتن عليه کشورهاي مستقل جهان اشاره کرد و با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران، اعمال تحريمها را ابزاري غلط و بي‌نتيجه مي‌داند، گفت: در نظام تجاري و اقتصادي جهان بايد در چارچوب مقررات بين المللي، آزادي تجارت و روابط اقتصادي ميان کشورها وجود داشته باشد.

رييس‌ جمهوري در ادامه به موضوع تروريسم و دخالت قدرتهاي بيگانه در امور کشورهاي منطقه اشاره کرد و گفت: براي جمهوري اسلامي ايران بسيار مهم است که مردم منطقه بتوانند براي سرنوشت و آينده خود بدون دخالت مستقيم و غيرمستقيم بيگانگان، تصميم بگيرند.

رييس جمهوري، تروريسم را خطري براي همه کشورهاي جهان برشمرد و اظهارداشت: آماده ايم در مجامع بين المللي، درباره موضوعات مهم جهاني و از جمله منطقه اي، با کشورهاي دوست همانند کوبا، همفکري و همکاري بيشتري داشته باشيم.

دکتر روحاني در ادامه به نقش جنبش غيرمتعهدها در عرصه جهاني اشاره کرد و افزود: اميدوارم ايران و کوبا به عنوان اعضاي فعال اين جنبش بتوانند با همکاري و نقش آفريني بيشتر ، تحولي مثبت به نفع اين جنبش و اعضاي آن، ايجاد کنند.


 جهانگيري:
 دولت متعهد بازپرداخت بدهي خودبه بخش خصوصي است 

 معاون اول رئيس جمهور با اشاره به طلب بخش خصوصي از دولت اظهار کرد: دولت متعهد به بازپرداخت طلب شرکت‌هاي خصوصي است و حتما با اجراي طرح ساماندهي نظام بدهي دولتي، بخش خصوصي با اعتماد بيشتري با دولت همکاري خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري درجلسه‌اي که با موضوع اقتصاد مقاومتي و وزارت نيرو، برگزار شد با اشاره به نقش اين وزارت‌خانه در کشور، اظهار کرد:‌وزارت نيرو به واسطه بخش‌هاي تامين آب و برق کشور، داراي نقش حياتي و تامين کننده در کشور است.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به مشکلات آبي کشور خاطر نشان کرد: امروز کشور در بخش آب با مشکلات جدي مواجه است و مکررا نيز در اين زمينه بر لزوم مديريت منابع آبي تاکيد شده است. اين شرايط اقتضاء مي‌کند که وزارت نيرو با برنامه ريزي دقيق به سمتي برود که نگراني‌هاي بخش آب به حداقل برسد.

معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به اقدامات وزارت نيرو در بخش برق، خاطرنشان کرد: اين وزارت‌خانه تابستان امسال کاري بسيار مهم انجام داده است.

وي با اشاره به پيش بيني وزير نيرو در سال گذشته نسبت به احتمال قطعي برق در تابستان امسال خاطر نشان کرد:‌وزارت نيرو در تابستان سال جاري بار ديگر توانمندي‌هاي کارشناسي و مديريتي خود را نشان داد و با وجود تمام محدوديت‌هاي منابع، و همچنين با وجود پيک بالاي مصرف از سوي مردم به گونه‌اي مديريت کرد که تاکنون هيچ گونه خاموشي اتفاق نيفتاده است و فقط در برخي از جاها با کمترين قطعي مواجه بودند.

جهانگيري همچنين به طلب بخش خصوصي از دولت اشاره کرد و با تاکيد بر اين که دولت متعهد بازپرداخت بدهي خود به بخش خصوصي است، گفت: در اصلاحيه بودجه سال جاري اقدام مهمي براي تصفيه بدهي‌هاي دولت انجام شده است.

وي با تاکيد بر لزوم ساماندهي نظام پرداخت بدهي دولت گفت: در گذشته به دليل نظام مند نبودن بدهي دولت، بخش خصوصي مقدار کمي از دولت طلبکار بوده است، اما در اين دولت ساماندهي نظام بدهي‌ دولتي در کنار اصلاح نظام بانکي از اقدامات در دستور کار قرار گرفته است.


 سليم جبوري ظرف 2 روز آينده استعفا مي‌کند 

 
الشرق الاوسط : يک منبع نزديک به رئيس ائتلاف گروه‌هاي عراقي (اهل تسنن) با بيان اينکه رئيس پارلمان ظرف دو روز آتي استعفا خواهد کرد، افزود که رئيس ائتلاف گروه‌هاي عراقي بر اين باور است که ادامه کار رئيس کنوني پارلمان بي‌فايده است. اين منبع نزديک به اسامه نجيفي، رئيس ائتلاف گروه‌هاي عراقي (بزرگترين فراکسيون اهل تسنن در پارلمان) که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط با بيان اين مطلب، گفت: از زماني که تظاهرکنندگان حدود سه ماه قبل به مقر پارلمان يورش بردند و وارد دفتر سليم جبوري، رئيس پارلمان شدند، او بايد خودش استعفا مي‌کرد چراکه اين يورش نشانگر نارضايتي عراقي‌ها از عملکرد او به عنوان رئيس پارلمان بود. وي افزود: پس از آنکه خالد العبيدي، وزير دفاع گزارش‌هايي را در مقر پارلمان پيرامون فساد در قراردادهاي تسليحاتي مطرح کرد و گفت که جبوري در اين قراردادها دست داشته، ما انتظار داشتيم که رئيس پارلمان استعفاي خود را ارائه کند هرچند که قوه قضائيه حکمي صادر کرد که شواهدي عليه جبوري وجود ندارد.


 نگراني انگليس از استفاده تسليحات شيميايي در حلب 

 
آسوشيتدپرس: وزير امور خارجه انگليس استفاده از تسليحات شيميايي در حملات هوايي صورت گرفته به شهر حلب را که دولت آمريکا مدعي است توسط نظام سوريه صورت گرفته، محکوم کرد. بوريس جانسون، وزير امور خارجه انگليس گفت: اگر صحت گزارشات در خصوص حملات با گاز کلر به مناطق تحت کنترل مخالفان سوري ثابت شود، بايد گفت که اين حملات کاملا "منزجر کننده" و "شنيع" هستند. اين اظهارات وي پس از آن مطرح شد که اليزابت ترودو، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا مدعي شد" اطلاعاتي داريم مبني بر اينکه دولت دمشق از سلاح‌هاي شيميايي در شهر حلب استفاده کرده است." سازمان منع تسليحات شيميايي نيز اعلام کرد: گزارشات مربوط به احتمال استفاده از تسليحات شيميايي در سوريه به شدت نگران کننده هستند. جانسون مدعي شد: "دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه و روسيه همچنان به بمباران بخش‌هايي از شهر حلب ادامه مي‌دهند و من به شدت نسبت به ثابت شدن گزارشات حملات گاز کلر که واقعا شنيع و منزجرکننده است نگران هستم."


 اردوغان:اروپا از دولت ترکيه مقابل کودتا حمايت نکرد 

 
تلويزيون ار تي ال آلمان: رئيس جمهوري ترکيه در گفتگو با تلويزيون آلمان از کشورهاي اروپايي انتقاد کرد، گفت: اروپا از دولت ترکيه مقابل کودتا حمايت نکرد. «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري ترکيه در گفتگو با شبکه تلويزيوني ار تي ال آلمان با اشاره به کودتاي نافرجام ترکيه اظهار داشت: عملکرد اروپا در قبال ترکيه جاي انتقاد دارد، زيرا آنها در جريان کودتا حمايت لازم را از ما به عمل نياوردند. وي در ادامه با بيان اينکه اروپايي ها زماني که دموکراسي ترکيه در کودتاي نافرجام مورد حمله واقع شد آنطور که انتظار مي رفت از ما حمايت نکردند، اکنون نيز درصدد انتقام جويي با آنها نيستيم. اردوغان افزود: «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان تنها در يک تماس تلفني نگراني خود را نسبت به وقايع ترکيه ابراز داشت. رئيس جمهوري ترکيه همچنين با بيان اينکه اروپايي ها مي توانستند نماينده اي به منظور بررسي اوضاع به ترکيه اعزام کنند که حتي آن را هم دريغ کردند.


 سناتورهاي جمهوري‌خواه: دولت درباره‌ پرداخت 400 ميليون دلار به ايران توضيح دهد 

 دو سناتور آمريکايي خواستار توضيح دولت اوباما درباره پرداخت بدهي 400 ميليون دلاري به ايران شدند.به گزارش ايسنا، سناتور تد کروز و مايک لي در نامه‌اي خطاب به جان کري وزير امور خارجه، جک لو وزير خزانه‌داري و لورتا لينچ دادستان کل آمريکا خواستار توضيحاتي درباره‌ روند قانوني و چگونگي پرداخت 400 ميليون دلار بدهي واشنگتن به ايران شدند.

بر اساس گزارش پايگاه خبري دالاس مورينگ نيوز، اين سناتورهاي جمهوري‌خواه در نامه خود ضمن درخواست از دولت براي انتشار اطلاعات بيشتر درباره‌ اين ماجرا، سوالي را مطرح کرده‌اند مبني بر اين که چگونه واشنگتن توانسته است به کشوري که تحت قوانين آمريکا تحت تحريم‌هاي اقتصادي قرار دارد، پول پرداخت کند.

در اين نامه آمده است: اگر دولت قانون را لغو کرده است، دولت و کنگره آمريکا بايد از آن مطلع شوند تا بتوانند به شکلي مناسب مقامات را مسوول بدانند و گام‌هاي لازم براي تقويت قانون و جلوگيري از وقوع دوباره آن را بردارد.

اين سناتورها در ادامه نامه خود آورده‌اند: اگر اين انتقال پول از نظر قانوني مجاز بوده باشد، براي مردم و کنگره آمريکا مهم است از آن مطلع شوند تا بتوانند قانوني را مورد بررسي قرار دهند که مانع از اقدام آينده دولت براي پرداخت پول به ايران شود.


 تهديد مدودف به قطع روابط ديپلماتيک با اوکراين 

 در پي اعلام خنثي سازي عمليات تروريستي در شبه جزيره کريمه از سوي سازمان اطلاعات روسيه، نخست وزير اين کشور تهديد کرد: مسکو ممکن است در صورتي هيچ گزينه ديگري نداشته باشد، روابط ديپلماتيکش را با اوکراين قطع کند.

به گزارش خبرگزاري راشاتودي، ديميتري مدودف ، نخست وزير روسيه گفت: من دنبال چنين نتيجه‌اي نيستم، اما اگر هيچ راه ديگري براي تغيير شرايط وجود نداشته باشد، رييس جمهوري مي‌تواند اين تصميم را اتخاذ کند.

مدودوف با اشاره به تجاوز گرجستان به اوستياي جنوبي در سال 2008 قطع روابط ديپماتيک در تاريخ معاصر روسيه با يک کشور ديگر را يادآور شد. تجاوز گرجستان به اوستياي جنوبي به ورود نظامي روسيه به گرجستان و قطع رابطه کامل سياسي با تفليس منجر شد.

پيش از اين سرويس امنيت فدرال روسيه اعلام کرد که از وقوع حملات تروريستي متعددي در کريمه جلوگيري کرده است، حملاتي که عامل آن وزارت دفاع اوکراين است.

همان روز ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه گفت اوکراين بازي خطرناکي را آغاز کرده است. وي اين اقدامات کي‌يف را " احمقانه و مجرمانه‌" خواند.

اين در حالي است که اوکراين شديدا اين اتهامات را رد مي‌کند.

به هر حال مدودوف نيز در اظهاراتش چنين اقداماتي را جرمي عليه روسيه و مردمش دانست.ر


 ميز خبر 

لغو رواديد بين ارمنستان و ايران اجرايي شد

ايران و ارمنستان با اعلام آغاز اجراي يک توافق امضا شده امکان سفر متقابل شهروندان دو کشور را بدون رواديد فراهم کردند که سبب افزايش همکاري هاي گردشگري، تردد آسان بازرگانان، ارتقاي سطح روابط اقتصادي و همچنين سرمايه گذاري خواهد شد.

به گزارش ايرنا، سفارت ايران در ارمنستان اعلام کرد: با توجه به اجرايي شدن يادداشت تفاهم بين تهران و ايروان، از اين پس شهروندان ايراني و ارمنستاني براي سفر به کشور مقابل نياز به رواديد ندارند.

اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري پنجم مرداد ماه مصوبه هيات وزيران مبني بر مجاز شدن برقراري مقررات لغو رواديد بين ايران و ارمنستان به شرط عمل متقابل را ابلاغ کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، با تصميم هيات وزيران، برقراري مقررات لغو رواديد بين ايران و ارمنستان به شرط عمل متقابل مجاز شده بود.

در مصوبه هيات وزيران آمده است: برقراري مقررات لغو رواديد براي دارندگان گذرنامه هاي سياسي، خدمت، عادي و مدارک مسافرتي بازگشت (برگ عبور) بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري ارمنستان به شرط عمل متقابل مجاز است.

"منبج" خارج از سايه سنگين داعش

استفاده از غيرنظاميان به عنوان سپر انساني

وزارت دفاع آمريکا تسلط نيروهاي دموکراتيک سوريه را بر مرکز شهر منبج در پي عقب نشيني نيروهاي داعش به اطراف اين شهر تاييد کرد، در حالي که ديده‌بان حقوق بشر سوريه از آزادي صدها گروگاني که داعش به همراه خود از منبج برده بود، خبر داد.

به گزارش ايسنا، رامي عبدالرحمان، مدير ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد که بعد از ورود کاروان داعش به شهر جرابلس که از شهر منبج به اين سمت جرابلس و حومه آن فرار کرده بود، صدها غيرنظامي آزاد شدند.

از سوي ديگر يک منبع کرد اعلام کرد که برخي آزاد شده و برخي ديگر توانستند در مسير جرابلس فرار کنند.

آزادي 4 روستا در جنوب موصل از دست داعش

ادامه رايزني هاي نماينده اوباما با مقامات عراقي

وزير دفاع، رئيس پارلمان و يک رهبر حشد شعبي عراق با نماينده اوباما در ائتلاف ضد داعش درباره عمليات موصل رايزني کردند. از سوي ديگر فرماندهي عمليات مشترک عراق از آزادسازي چهار روستا در منطقه القياره و کشته شدن يکي از فرماندهان داعش در حمله هوايي در کرکوک خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري محيط، خالد العبيدي، وزير دفاع عراق در ديدار با برت مک‌گورک، نماينده باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا در ائتلاف ضدداعش به شکل مبسوط به بررسي آمادگي‌هاي نظامي انجام شده جهت آغاز عمليات آزادسازي موصل و راهکارهاي اجرايي جهت پيروزي در اين عمليات با سرعتي مطلوب و شکست گروه تروريستي داعش پرداخت.

وزير دفاع عراق فاش کرد: ظرف چند روز آينده شاهد اقدامات فزاينده‌اي براي آغاز عمليات آزادسازي موصل و مقدمات و آمادگي‌هاي گسترده‌اي در تمامي سطوح خواهيم بود.

کشته شدن رهبر داعش در افغانستان و پاکستان در حمله آمريکا

مسئولان آمريکايي از کشته شدن سرکرده شاخه داعش در افغانستان و پاکستان در حمله يک پهپاد آمريکايي خبر دادند.

به گزارش ارم نيوز، يکي از مسئولان وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد: حافظ سعيد خان، سرکرده شاخه داعش در افغانستان و پاکستان 26 ژوئيه در حمله يک پهپاد آمريکايي در افغانستان کشته شده است.

عمر زخيلوال، سفير افغانستان در پاکستان نيز روز جمعه اعلام کرده بود که سرکرده داعش در حمله يک پهپاد آمريکايي در شرق افغانستان کشته شده است.


 يك نكته از هزاران 

 سال هاست که مي گويند آبياري فضاي سبز شهرها در طول روز، باعث تبخير آب و هدر‌‌ رفت منابع آبي مي شود. با اين حال، هنوز هم در سطح شهرها شاهد آبياري هاي روزانه هستيم و اين در حالي است که مي توان آن را به ساعات غروب موکول کرد. يادمان نرود که ما در اقليم نيمه خشک زندگي مي کنيم و متأسفانه در تغييرات اقليمي، کم آب تر هم مي شويم. اما همچنان فواره‌هاي آبپاش در سطح چمن‌ها مي چرخد و آب‌هاي زير زميني را به بهانه آراستگي فضاي سبز به هدر مي‌دهند.

نكته اينجاست كه شهرداري براي حفظ چمن‌هاي بزرگ‌ راه‌ها و پارك‌ها حاضر است اين همه هزينه مي‌كند، اما براي حفظ درختان و اراضي طبيعي همچون عباس آباد و پارك‌هاي آن محدوده هيچ ارزشي قائل نيست و ساخت و ساز را بر حفظ طبيعت ارجح مي‌داند.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و ششمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم -179

اصلاحات پيشنهادي براي روشها درانتخابات بصورت متن برجسته وزيرآن خط کشيده آورده شده است. بطوربسياراختصاصي مواد1تا10،همچنين اظهار نظر درمورد ماده12 راملاحظه نماييد، بعلاوه بايديادآوري شودکه درحال حاضردر موردنيازبه مشارکت درکنفرانس عمومي براي شرکت درانتخابات وجود ندارد.

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي

روش هاي پيشنهادي براي انتخابات

ادامه مطالب

10. دبيرکل فهرست جزئيات نام وحرفه کانديداها را براي انتخاب به مقام رئيسIAU / براي انتخابات هيأت مديره روي وب سايت IAU به محض دريافت تاييديه به دست آمده توسط کميته انتخابات بعداز دريافت آن توسط IAU ارسال مي دارند. تمام آنها به سايت کنفرانس تا ساعت 18 عصر روز سوم روز دوم کنفرانس ارسال خواهد شد، اجازه داده مي شود کانديداهاي بيشتر هم روي سايت نامزد شوند.

دبيرکل نام کانديداها رابراي انتخابات تاساعت6 بعدازظهر روز دوم کنفرانس به مقام رئيس IAU ارسال خواهد
نمود.

11. اگر تعداد کانديداهاي هيأت مديره کمترازتعداد موردنياز براي اعضا ومعاونت اعضا باشد، زمان دريافت نامزدها تا ساعت 1 بعدازظهر 9 صبح روز سوم کنفرانس تمديد خواهد شد.

کميته انتخابات

12. کميته انتخابات ترکيبي است بيش از ده عضوکه توسط هيأت مديره منصوب ميگردند، وبايستي نامزدها را بررسي وپيشنهاد دهند. (براي اينکه درخواست مکتوب نامزدها بررسي شود، ممکن است لازم باشد که اعضاي کميته قبلا منصوب گردند.)

13 . کميته انتخابات براي انتخاب مقام رياست، ازميان داوطلبان معتبر، نام نامزدي را که پيشنهادآنها براي انتخاب است به کنفرانس تقديم مي نمايند.

14 . کميته انتخابات براي انتخاب هيأت مديره از ميان داوطلبان معتبر، با توجه به مقررات اساسنامه، براي ملاحظه هيأت مديره که به صورت گسترده نماينده تنوع جغرافيايي و فرهنگي عضويت در انجمن باشند، همچنين نياز به تعادل نژادي و جامعه اي که درجهت فعاليت هاي انجمن باشد براي انتخاب پيشنهاد خواهند داد:

(i) يک فهرستي از نامزدها ازکشورهاي مختلف براي حفظ مسئوليت بعنوان اعضاي هيأت مديره که در ميان آنها بيش از نصف اعضاي فعلي هيأت مديره درفهرست نباشند.

(ii) يک فهرستي از نامزدها براي حفظ مسئوليت معاونت اعضاي هيأت مديره،هرنامزدي از همان گروه جغرافيايي يا فرهنگي که نامزدي معاونت او را مي پذيرد.

انتخابات

15. در روز چهارم سوم، توسط کنفرانس عمومي ابتدا رئيس انجمن وسپس اعضا ومعاون اعضاي هيأت مديره انتخاب مي گردند.

16. راي گيري با ورقه کتبي صورت خواهدگرفت. هرعضو با شرايط خوب در پرداخت بدهي هاي خودکه شامل سال تشکيل کنفرانس نيز ميشود، با داشتن شرايط يک نماينده معتبر وبه صورت واقعي حاضردراجلاس، يک راي خواهدداشت اما آنهايي که بيش ازيک نماينده معرفي ميکنند تنها يک نماينده ممکن است داشته باشند( مقررات روش کنفرانس، ماده 21).

17 . قبلا از اقدامات براي انتخاب رئيس IAU کنفرانس يک گزارشي از رياست کميته انتخابات دريافت مي کند که درآن نام نامزد پيشنهادي کميته براي انتخاب ارائه شده است.


 خبــــر 

 بازداشت 16 صياد بوشهري در عربستان

معاون عمليات فرماندهي درياباني استان بوشهر گفت: هم اکنون 16 صياد بوشهري به دليل تجاوز مرزي در عربستان بازداشت هستند.

به گزارش فارس، علي حاجت‌پور در نشستي خبري ادامه داد: اين صيادان از اسکله‌هاي جفره، گناوه و شيف با يک لنج و سه قايق روانه دريا شده و طي سالجاري در بازداشت عربستان قرار گرفتند.

وي در ارتباط با وضعيت صيادان بازداشت‌شده در کويت نيز گفت: از زنده‌بودن صيادان بازداشت‌شده در کويت اطلاعي نداريم، بازداشت آنان به دليل تجاوز مرزي نبوده بلکه به دليل درگيري بود که در کويت ايجاد شده است.

وي ادامه داد: براي خروج شناورها به‌منظور صيد و صيادي از ملوانان فرم توصيه ناخدا و ملوان اخذ مي‌شود با اين عنوان که در صورت عبور از مرزهاي دريايي ايران، کار شما تجاوز مرزي است و بازداشت مي‌شويد.

وي بيان کرد: برخي ملوانان به‌ويژه در حوزه صيد باوجود چندين تذکري که داديم اما حريم درياي سرزميني را رعايت نکرده و به بهانه اينکه در مناطق داخلي صيد وجود ندارد به مسير ديگري مي‌روند و کارشان تجاوز مرزي محسوب مي‌شود.

معاون عمليات فرماندهي درياباني استان بوشهر خاطرنشان کرد: در زمينه برخورد با متجاوزان مرزي، کشورهاي حوزه خليج‌فارس اقدامات شديدتري انجام مي‌دهند و ما نيز از مقامات قضايي درخواست کرديم که اقدامات مقابله به مثل انجام دهيم.


 در جمع مسئولان استاني بنياد شهيد؛
 ظريف:‌ سعودي‌ها مي‌خواهند منطقه را بي‌ثبات جلوه دهند 

 
وزير امور خارجه گفت: موضوع هسته‌اي بهانه‌اي براي تخليه ظرفيت استراتژيک ايران بود که در طول اين 30 سال براي‌مان ايجاد شده بود.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف که در نخستين همايش فصلي رييسان سازمان‌هاي استاني و معاونان بنياد شهيد و امور ايثارگران در سال 95» در مجتمع فرهنگي شهيد رسول‌زاده سخن مي‌گفت با اشاره به ديدار با اردوغان گفت:يکي از نکاتي که ايشان در رابطه با شکست کودتاگران به عنوان خاطره بيان کرد اين بود که اشاره‌اي به پدري کرد که دو پسرش براي مقابله با کودتاچيان به خيابان رفته بودند و پسرش از دنيا رفته بود. او بعدا گفت که ما خودمان را وامدار اين افراد مي‌بينيم. من فوري حرفش را قطع کردم که ما بيش از 30 سال است که خودمان را وامدار چنين کساني مي‌دانيم. بايد بگويم خانواده شهدا و ايثارگران موجب شده‌اند که انقلاب ضربه‌ناپذير باشد و براي ايران قدرت‌آفرين بوده‌اند.

او با اشاره به اظهارنظر غربي‌ها و بدخواهان ما در منطقه توضيح داد: در اين شرايط که ايران قدرتمند است آنچه که آن‌ها را مضطرب مي‌کند و سوء نيت‌شان را برمي‌انگيزد اين است که فرهنگ ايثار و شهادت که در بين مردم ما نهادينه شده است در همه ارکان جامعه و فرهنگ‌مان تبلور يافته است. اين فرهنگ موجب استقلال ما بوده است. بعيد مي‌دانم که در کشور ما قدرت مقاومت و تهديدناپذيري با عامل ديگري جايگزين شود.

وزير امور خارجه در تشريح شرايط منطقه، ‌روابط خارجي و وضعيت برجام گفت: همان‌طور که گفتم مقاومت مردم و تهديدناپذيري عاملي است که موجب شد در منطقه بتوانيم نقش اساسي و تعيين کننده‌اي را ايفا کنيم و همين مولفه‌ها باعث شد که آمريکا و غرب به اجبار به مذاکره با ايران تمکين کنند. اما در اين راستا تلاش‌هاي عجيب و غريبي از سوي برخي از کشورها و حکومت‌ها به‌ويژه حکومت‌هاي ديکتاتوري ايجاد شد. در اين شرايط برخي از حکومت‌ها که از يک کرشمه خارجي‌ها تب مي‌کنند که مبادا مقداري از عنايت قدرت‌هاي استکباري کم باشد نقش اساسي را ايفا کردند.

وي ادامه داد: اين رژيم‌ها وارد يک فاز انتحاري شدند و تنها تکفيري‌ها نبودند که دست به انتحار زدند. آن‌ها گمان کردند که با مذاکراتي که انجام شده است چتر حمايتي غرب و آمريکا از روي آن‌ها برداشته خواهد شد. از همين رو دست به ايجاد فرقه‌گرايي و افراطي‌گري زدند. البته تمامي اين کارها تصنعي بود. چرا که هيچ‌گاه در اسلام خشونت وجود نداشته است و فقط سياسيون بوده‌اند که چنين مواردي را براي رسيدن به اهداف‌شان ايجاد کرده‌اند. هنگامي که به وضعيت منطقه توجه مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که چند عامل مهم اتفاق افتاده است.

ظريف در رابطه با نخستين عاملي که در منطقه شکل گرفته است، گفت: ناتواني کشورهاي عربي منطقه از پاسخ به خواست‌هاي خودشان در برخي موارد موجب حرکت گسترده مردم شده است که تنش‌ داخلي را ايجاد کرده است. در اين شرايط عربستان با تنش بيش‌تري مواجه بوده است. حدود يک سال و نيم پيش يک تحليل‌گر مصري نوشته بود که ما سال‌هاست که براي تأمين امنيت و پيشرفت خودمان وابسته به غرب بوده‌ايم اما اکنون ايران توانسته است کاري کند که شش کشور غربي با او به مذاکره بنشينند.

ظريف در رابطه با دومين عاملي که در منطقه شکل گرفته است توضيح داد: در چند سال گذشته اتفاق‌هاي راهبردي بسياري در منطقه و جهان شکل گرفته است. نخستين تحول اين است که نياز غرب به منابع نفتي خليج فارس کاهش يافته است. اين عامل ميزان وابستگي را کاهش داده است و دومين تحول هم خطراتي است که در ساير نقاط جهان از رقابت‌هاي منطقه‌يي به‌وجود آمده است. چرا که خاورميانه براي غربي‌ها بي‌فايده بوده و گرايش آن‌ها به جنوب شرق آسيا بيش‌تر شده است. اين انتقال ثقل حضور موجب شده است که حکومت‌هاي وابسته به غرب هيچ امکان پايداري نداشته باشند.

وي خاطرنشان کرد: اين نعمت بزرگي است که ما روي پاي خودمان ايستاده‌ايم و فقط خودمان راجع به خودمان تصميم‌گيري مي‌کنيم اما حکومت‌هاي عربي مانند عربستان از اين نعمت برخوردار نيستند. بنابراين حکومت‌شان با يک آشفتگي و برهم خوردگي روبه‌رو شده است. براي همين به دنبال آن هستند که به روش‌هاي مختلف نقش خودشان را برجسته کنند. به عنوان مثال هنگامي که موضوع 11 سپتامبر مطرح شد عربستان سرمايه‌گذاري خودش را در آمريکا مطرح کرد. هم‌چنين اين حکومت گمان کرد که با ايجاد تنش و تشنج مي‌تواند براي خودش جايگاهي ايجاد کند.

اين دو مثال نمونه‌اي از برجسته کردن حکومت سعودي‌ها بوده است چرا که آن‌ها مي‌خواهند اين تصور را ايجاد کنند که منطقه، منطقه بي‌ثباتي است و نمي‌توان آن‌جا را تنها گذاشت. هم‌چنين آن‌ها تلاش کردند که توهمي ايجاد کنند که ايران خطرناک است. ما مي‌دانيم که اين موضوع ناشي از احساس ضعف و نداشتن خودباوري سعودي‌ها و سردمداران‌شان است.


 خبر 

 سخنگوي وزارت خارجه:

لغو ممنوعيت سفر تورهاي گردشگري به ترکيه

سخنگوي وزارت امور خارجه از لغو ممنوعيت سفر تورهاي گردشگري به ترکيه خبر داد و گفت:آژانس هاي مسافرتي مي توانند به صلاحديد و با بررسي هاي همه جانبه و ايجاد تمهيدات لازم مورد نياز شهروندان ايراني در هماهنگي و تماس با شرکاي ترکيه اي خود تورهاي گردشگري به اين کشور اعزام کنند.

به گزارش ايرنا از مرکز ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، بهرام قاسمي در پاسخ به سؤال تعدادي از خبرنگاران، سفر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه به ترکيه که با استقبال گرم مقامات اين کشور همراه بود را سفري سازنده و در جهت منافع مردم دو کشور توصيف کرد.

وي در پاسخ به سؤال يکي از خبرنگاران در مورد چگونگي سفر گردشگران ايراني به ترکيه تاکيد کرد: با توجه به درخواست طرف ترکيه اي پيرامون برقراري مجدد تورهاي گردشگري ايران به مقصد ترکيه و از آنجايي که دولت اين کشور علاقمند به برقراري مجدد اين تورها است و گردشگران ايراني را جزء بهترين گردشگران و بازديد کنندگان از اين کشور مي دانند، در مورد امنيت و رفاه حال گردشگران ايراني قول هاي مساعدي را به طرف ايراني اعلام کردند.

وي تصريح کرد: طرف ايراني پذيرفت که ممنوعيت سفر تورهاي گردشگري به ترکيه با توجه به پذيرش تعهدات لازم از سوي دولت اين کشور را لغو کند و از اين پس آژانس هاي مسافرتي ايران مي توانند به صلاحديد و با بررسي هاي همه جانبه و ايجاد تمهيدات لازم و مناسب و مورد نياز شهروندان ايراني در هماهنگي و تماس با شرکاي ترکيه اي خود نسبت به اعزام تورهاي گردشگري به اين کشور همسايه اقدام کنند.

يک مقام آمريکايي: ساخت دو نيروگاه هسته‌اي جديد در ايران نقض برجام نيست

يک پايگاه خبري آمريکايي به نقل از منابع آگاه گزارش داد: دولت اوباما براي ساخت دو نيروگاه هسته‌اي جديد در ايران چراغ سبز نشان داده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري واشنگتن فيري بيکن، مقامات مطلع در دولت باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا گفته‌اند که ايران طبق پارامترهاي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اجازه ساخت دو نيروگاه هسته‌اي جديد را دارد.

علي‌اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران روز پنجشنبه هفته گذشته گفت که تهران در پي دستور حسن روحاني رئيس‌جمهور ايران، ‌10 ميليارد دلار براي ساخت دو نيروگاه هسته‌اي جديد سرمايه‌گذاري کرده است.

يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا که خواست نامش فاش نشود به فيري بيکن گفت که اکنون ايران اجازه دارد به برنامه‌هاي خود در اين مسير، طبق توافق هسته‌اي ادامه دهد، چرا که اين توافق مانع از اين گونه ساخت و سازها نمي‌شود.

اين مقام وزارت امور خارجه آمريکا افزود: توافق هسته‌اي مانع از اين نمي‌شود که ايران راکتورهاي جديد آب سبک بسازد. هرگونه راکتور جديد هسته‌اي منوط به الزامات پادماني ايران است.

اين اقدام دولت آمريکا انتقادات اعضاي کنگره را در پي داشته است. منتقدان ديپلماسي دولت اوباما در قبال ايران در کنگره به فيري بيکن نگفتند که دولت در حال چشم‌پوشي از تلاش مداوم ايران براي دستيابي به فن‌آوري هسته‌اي شامل چگونگي ساخت سلاح هسته‌اي هستند.


 اختتاميه نخستين جشنواره آواها و نواهاي رضوي 


 تظاهرات در شهر ماتسوياما عليه از سرگيري فعاليت نيروگاه هسته اي ايکاتا ژاپن  


 سرمقاله 

 چرخش‌هاي اردوغان با حفظ خط قرمزها

حميدرضا عسگري

مسئله كودتا در تركيه پس از‌آنكه به لحاظ دروني موجي از تحولات و تغييرات را به دنبال داشت، در بعد سياست خارجي نيز موجب انگيزه‌هاي جديد اردوغان براي گسترش وتقويت روابط با برخي همسايگان و كشورهاي ديگر شد. ماجراي شب كودتا و تماس‌هايي كه با مقامات اين كشور جهت حمايت از دولت قانوني تركيه برقرار شد، گويا نقشه‌ راهي براي اردوغان ايجاد كرد تا سياست خارجي خود در مقطع فعلي را به سمت دوستان جديد تغيير دهد.

در آن شب پرماجرا گويا قرعه به نام ايران و روسيه خورده بود تا اردوغان بلافاصله پس ازحصول اطمينان در مورد امنيت دولتش به روسيه رفت و پوتين را دوستي صميمي و دلسوز تركيه معرفي كرد. همچنين در ديدار اخير وزيرخارجه كشورمان به تركيه، پس از استقبال گرم و رسمي و ديدار با همتاي سياسي، نماز جمعه وحدت دركنار اردوغان خوانده شد و سپس در كاخ ويژه رياست جمهوري مراسم رسمي ديدار با وي برگزار گرديد.

شايد اينطور تلقي گردد كه ترك‌ها پس ازماجراي كودتا كه حدس‌ها و گمانه‌هايي درمورد دست داشتن سازمان SIA ، نقشه راه خود را عوض كرده و به سمت شكل گيري دوستي و اتحاد‌هاي نانوشته با كشورهايي همچون روسيه و ايران شده‌اند. براي تبيين اين موضوع بايد كمي درمورد ماهيت و صلابت سياسي تركيه بيشتر توضيح داد.

تركيه كشوري است كه نه همچون ايران و عربستان صاحب ذخاير نفتي است، ونه همچون روسيه از بنيه داخلي و اعتبار جهاني برخوردار است. بلكه تركيه كشوري با اقتصاد ماليات محور و پاسخگو است كه مناسبات اقتصادي آن در رأس راهبردهاي استراتژيك اين كشور قرار دارد. لذا در حافظه كوتاه مدت سياسي خود مي‌توان به چرخش‌هاي اين چنين ترك‌ها در مناسبات سياسي براي تحكيم و رسيدن به مقاصد اقتصادي اشاره داشت.

ترک ها استاد درک موقعيت و استفاده از فرصت ها هستند. نگاه چندوجهي، منافع محور، عملگرايي و رويکرد مبنتي بر عقلانيت مستمر تاکنون عامل بقا، قدرت و دوام ترکيه بوده است. لذا شاهديم با همين چرخش‌هاي سياسي، هفدهمين اقتصاد مستقل جهان و ششم اروپا را كسب كرده‌اند. لذا شاهديم كه نقش اقتصاد در سياست خارجي تركيه امري اجتناب ناپذير است.

اما بايد براين موضوع صحه گذاشت كه حمايت غرب و به ويژه آمريكا از اقتصاد تركيه موجب رشد و ارتقاي جايگاه آن طي دو دهه اخير گرديده است. اگرچه امروز اردوغان با سياست‌هاي عوام گرايانه مدام به غرب و آمريكا اعتراض مي‌كند، اما هيچگاه نخواهيم ديد كه تركيه دست از دامان غرب و آمريكا بكشد و به سمت متحدان جديدي همچون روسيه و ايران گرايش پيدا كند.

به عبارتي اردوغان خط قرمزهاي خود را به خوبي درك مي‌كند و هرزمان كه لازم باشد با چرخش‌هاي هميشگي به سمت و سوي اصلي سياسي خود بازخواهد گشت. نمايش داووس اردوغان و جبهه گيري با اسرائيل، حضور در جلسات اتحاديه عرب و متحد شدن با عربستان، موضع گيري عليه ايران و روسيه در بحران سوريه، همگي در قالب سياست منطقي و منفعت محور تركيه قرار مي‌گيرد، و درعوض امروز شاهد از سرگيري روابط با اسرائيل، بي‌محلي به دوستان عرب منطقه، هم راستا شدن با ايران و روسيه در مبارزه با تروريسم هستيم.

لذا بايد توجه داشت كه تركيه با اين همه هياهوي اعتراض آميز نسبت به غرب هيچگاه در مقابل اهداف راهبردي ناتو قرار نخواهد گرفت و هيچگاه خط قرمز‌هاي آمريكا را در رابطه با كشورهاي منطقه و قدرت‌هاي جهاني رد نخواهد كرد. به نظر مي‌رسد دستگاه ديپلماسي ما نيز اين مهم را به خوبي درك كرده و با نگاهي منفعت محور و منطقي به ادامه گسترش روابط با تركيه را در دستور كار قرار داده است.


 به‌مناسبت فرا رسيدن سالروز ميلاد امام رضا(ع) و دهه کرامت صورت گرفت؛
 موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو يا تخفيف مجازات تعدادي از محکومان 

به‌مناسبت فرا رسيدن سالروز ميلاد با سعادت حضرت ثامن‌الحجج علي‌بن‌موسي‌الرضا (عليه‌السلام) و دهه کرامت، رهبر معظم انقلاب اسلامي با پيشنهاد عفو يا تخفيف و تبديل مجازات هفتصد و پنج نفر از محکومانِ محاکم عمومي و انقلاب، سازمان قضايي نيروهاي مسلح و سازمان تعزيرات حکومتي موافقت کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، آيت‌الله آملي لاريجاني -رئيس قوه‌ي قضائيه- در نامه‌اي به رهبر معظم انقلاب اسلامي پيشنهاد عفو يا تخفيف و تبديل مجازات هفتصد و پنج نفر از محکوماني را که در کميسيون مرکزي عفو و بخشودگي قوه‌ي قضائيه واجد شرايط لازم تشخيص داده شده‌اند، ارائه کرد که اين پيشنهاد مورد موافقت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي قرار گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته