جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346


جزئيات و نكات مهم انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري 95


انتشار پاسخنامه داوطلبان آزمون سراسري 95

رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي در نشست خبري:
دريافت آثار در بخش بين‌المللي هشتمين جشنواره فارابي تا 11 شهريور ادامه دارد


يادداشت


خبر


ميز خبر


 جزئيات و نكات مهم انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري 95 

 به گزارش آفرينش، داوطلبان آزمون سراسري كه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، تا روز پنجشنبه بيست و هشتم مرداد ماه 95 فرصت دارند براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اينترنتي، با وارد كردن شماره پرونده، نام كاربر، رمز ورود و شماره شناسنامه؛ يا شماره پرونده، كد رهگيري و شماره شناسنامه، كد رشته‌هاي تحصيلي موردعلاقه خود را از گروه آزمايشي مجاز و يا گروههاي آزمايشي مجاز، در دوره‌هاي مختلف، انتخاب نمايند و در فرم انتخاب رشته اينترنتي ثبت نمايند.

بعد از تاييد نهايي كدرشته‌محلهاي انتخابي، شماره رمز پانزده رقمي توسط سيستم به عنوان رسيد در اختيار داوطلبان قرار مي‌گيرد.

در همين ارتباط، در نشست خبري كه در محل سازمان سنجش آموزش كشور با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف برگزار شد، دکتر احسان جمالي، معاون فني و آماري سازمان سنجش و آموزش کشور نكاتي را درخصوص انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري 95 بيان كرد.

معاون فني و آماري سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهم‌ترين منبع انتخاب رشته براي پذيرفته‌شدگان دفترچه‌هاي راهنماي آزمون است. در مقابل بعضي از کد رشته‌محل‌ها شرايط خاص نوشته شده است که داوطلبان با توجه به اين موضوع انتخاب رشته کنند.

معاون فني و آماري سازمان سنجش و آموزش اظهار كرد: داوطلبان بايد شناخت نسبي از رشته‌ها داشته باشند و با توجه به علايق خود و با کمک از کتاب‌ها، پيک سنجش و نرم‌افزار سازمان سنجش و همچنين اطلاعات دانشگاه‌ها انتخاب رشته کنند. آينده شغلي رشته‌ها تا حدودي در کتاب‌هاي راهنماي انتخاب رشته وجود دارد اما داوطلبان از طريق مشاوره با افراد آگاه و خانواده و مطالعه ويژه‌نامه سازمان سنجش و همچنين مطالعه دقيق دفترچه راهنماي انتخاب رشته، براي انتخاب رشته اقدام کنند.

معاون فني و آماري سازمان سنجش و آموزش کشور درباره مشکلات انتخاب رشته گفت: علي‌رغم اينکه سايت سازمان سنجش بسياري از موارد را به داوطلبان تذکر مي‌دهد، همچنان مشکلات رايجي مانند انتخاب يک رشته کارداني در ميان رشته‌هاي کارشناسي يا انتخاب يک دوره در دوره‌هاي ديگر وجود دارد.

داوطلباني که متقاضي رشته‌هاي دانشگاه پيام نور هستند بايد توجه داشته باشند که دانشگاه‌هاي پيام نور ضابطه شهري دارند که در دفترچه ذکر شده است و با توجه به محدوده جغرافيايي انتخاب رشته کنند.

افراد بايد با دقت اطلاعات شخصي خود را براي انتخاب رشته در سايت وارد کنند و از در نظر گرفتن احتمالاتي مانند تغيير رشته و استفاده از انتقالي بپرهيزند.

يکي از مشکلات داوطلبان اين است که تعداد کمي از کدرشته ‌محل‌ها را انتخاب مي‌کنند در صورتي که مي‌توانند 150 کد رشته‌محل در فرم ثبت‌نام و انتخاب رشته درج کنند.

جمالي همچنين توصيه کرد داوطلبان از قراردادن اطلاعات خود در اختيار سايرين بپرهيزند.

لزوم فارغ التحصيلي پذيرفته شدگان تا 31 شهريور

معاون فني و آماري سازمان سنجش اضافه كرد: پذيرفته‌شدگان آزمون سراسري بايد تا 31 شهريور 95 فارغ‌التحصيل شوند و حتي اگر در رشته مورد نظر قبول شوند و فارغ‌التحصيل نشده باشند از شرکت در آزمون سال بعد محروم خواهند شد. جمالي درباره دفترچه‌هاي راهنماي انتخاب رشته گفت: اين دفترچه‌ها دو بخش مشترک در همه گروه‌ها دارد. فصل اول مربوط به همه گروه‌هاي آموزشي و درباره دانشگاه‌ها و سهميه آنهاست. بخش مشترک ديگر نيز بخش پيوست است که در انتهاي دفترچه قرار دارد در اين بخش شرايط خاص، بورسيه‌ها و اسامي دانشگاه‌هايي که شرايط خاص دارند، قرار دارد.

ثبت نام رشته هاي براساس سوابق تحصيلي آغاز شد

دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته براي پذيرش دانشجوي صرفا براساس سوابق تحصيلي منتشر شد و تمامي افراد داراي معدل ديپلم مي توانند از 23 تا 28 مرداد نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

شايان ذكر است كه پذيرش دانشجوي صرفا براساس سوابق تحصيلي در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي صورت مي گيرد.

شرايط عمومي و اختصاصي داوطلبان، سهميه‌ها، مراحل پذيرش، تکاليف، مدارک لازم و مراحل ثبت‌نام و انتخاب رشته اينترنتي به همراه جدول ‌استان‌، شهرستان‌، بخش‌ و کد بخش‌ (جدول شماره 1) و جدول نام‌ و کد محل‌ کشورهاي خارجي (جدول شماره 2) و جدول‌ گروه‌بندي ‌ديپلم‌ها (جدول شماره 3) در اين دفترچه اعلام شده است.

شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو، شرايط و ضوابط کلي تحصيل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو در دوره‌هاي مختلف تحصيلي، انتخاب رشته، جدول نوع گزينش در رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه گروه‌هاي آزمايشي به همراه جداول رشته‌هاي تحصيلي گروه هاي آزمايشي پنجگانه نيز منتشر شده است.

مقررات وظيفه عمومي، شرايط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجي به همراه جداول حداقل کارآيي اعضا در گروه‌هاي آزمايشي پنجگانه نيز به اطلاع داوطلبان رسيده است.


 انتشار پاسخنامه داوطلبان آزمون سراسري 95 

 به گزارش آفرينش براساس اعلام سازمان سنجش، پاسخنامه رتبه هاي زير 75000 کشوري در گروه هاي رياضي، تجربي و انساني و رتبه هاي کشوري زير 10000 درگروه هاي هنر و زبان کنکور سراسري 95 منتشر شد. کارنامه مزبور شامل پاسخنامه و کليد است و تمامي داوطلبان در رتبه هاي اعلام شده مي توانند پاسخنامه خود را مشاهده کنند.

مهلت ارائه اعتراض داوطلبان

داوطلبان در صورت داشتن هر نوع اعتراض و سئوال تا 10 شهريورماه منحصرا از طريق سامانه اينترنتي سازمان سنجش مي‎توانند نکته خود را عنوان کنند.

فعال شدن سامانه انتخاب رشته مجازي

سامانه انتخاب رشته مجازي در گروههاي پنجگانه آزمايشي نيز فعال شده است و داوطلبان مي توانند با انتخاب رشته مجازي تا حدود 90 درصد از ميزان قبولي بر اساس رتبه هاي مشابه در سال قبل مطلع شوند.


 رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي در نشست خبري:
 دريافت آثار در بخش بين‌المللي هشتمين جشنواره فارابي تا 11 شهريور ادامه دارد 

 نشست خبري هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي با حضور دکتر حسين ميرزايي، رئيس دبيرخانه جشنواره در محل پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، حسين ميرزايي، رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي در اين نشست گفت: «در سال‌هاي گذشته يک دوره چهار ماهه براي فراخوان اين جشنواره در نظر گرفته مي‌شد، اما امسال نيمي از اين زمان به ما اختصاص يافت. فراخوان جشنواره از اول خرداد شروع شد و به مدت 2 ماه تا پايان تير ادامه داشت، اما به دليل درخواست‌هاي مکرر تا 6 مرداد هم تمديد شد.»

ميرزايي گفت: «ميزان آثار دريافتي اين دوره رکورد آثار دريافتي 7 دوره پيش را پشت‌ سر گذاشت. در اين دوره براي اولين‌بار دريافت آثار به صورت الکترونيکي انجام شد و هيچ اثري غير از کتاب به صورت فيزيکي دريافت نشده است.»

او افزود: «بخش داخلي جشنواره در زمان مقرر به پايان رسيد، اما بخش بين‌الملل تا اول سپتامبر يعني 11 شهريور ادامه دارد و تعداد آثاري که در بخش داخلي و بين‌الملل تا به حال دريافت شده است، 1760 اثر است که از اين تعداد 1570 اثر کتاب، 990 اثر پايان‌نامه کارشناسي ارشد، 509 اثر رساله دکتري و 691 گزارش پژوهشي خاتمه‌يافته بوده است.»

رئيس پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي گفت: «نکته قابل توجه در اين دوره اين بود که ثبت‌نام به دو صورت حقوقي و حقيقي انجام مي‌شد. از 1570 کتاب ثبت شده، تقريبا 50 درصد آنها به صورت حقوقي و 50 درصد نيز به صورت حقيقي ثبت شده است. در بخش گزارش پژوهشي، حدود 600 اثر حقيقي و 91 اثر نيز حقوقي ثبت شده است و به همين ترتيب در بخش رساله‌هاي دکتري 450 اثر را فارغ‌التحصيلان و مابقي را دانشگاه‌ها ثبت کرده‌اند.»

او گفت: «اميدواريم در سال‌هاي آينده ثبت آثار به صورت حقوقي بيشتر شود. نگاهي که ما در هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي داريم، اين است که اين جشنواره بتواند آثاري را که در حوزه علوم‌انساني و اسلامي است، هرچه بيشتر کشف کند. وظيفه ماست به شناسايي اثري بپردازيم که اساسا خود نويسنده آن اثر را نفرستاده باشد. قطعا هر چه تعداد آثار بيشتر شود، کار ما نيز سخت‌تر مي‌شود، ولي منطقا خروجي کار بيشتر مي‌شود.»

ميرزايي گفت: «در سال آينده تعامل بيشتري با دانشگاه‌ها برقرار مي‌کنيم تا بتوانيم آثار بيشتري را دريافت کنيم. جشنواره بين‌المللي فارابي، مهم‌ترين جشنواره بين‌المللي کشور و جشنواره طراز علوم‌انساني کشور است و سعي داريم تا در سال‌هاي آينده فعاليت‌ ما به صورت حقوقي بيشتر شود.»

رئيس دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي افزود: «در تعداد آثار دريافتي بيشترين آثار در دو گروه فقه و اصول با 474 اثر و علوم‌تربيتي، روانشناسي و علوم‌رفتاري با 449 اثر بوده است.»

در ادامه اين نشست، دکتر سيدعبدالامير نبوي، دبير شوراي علمي هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي نيز گفت: «جشنواره امسال هرچند با تاخير برگزار مي‌شود، اما از ويژگي‌هاي خاصي از جمله دريافت ديجيتالي آثار و تاکيد بر استفاده از تجربيات 7 دوره گذشته برخوردار است. در اين زمينه نشست‌هاي مختلفي را با مسئولان برگزار کرديم و در اين جلسات هم مفاد آيين‌نامه و هم تجربيات دوره‌هاي پيش مورد توجه قرار گرفت و آيين‌نامه بازبيني شد.»


 يادداشت 

 هشت نکته کليدي براي انتخاب رشته؛

يک انتخاب استراتژيک براي کنکوري ها

همه ما در زندگي دست کم 5 انتخاب استراتژيک داريم: انتخاب همسر، انتخاب شغل (مسير شغلي)، انتخاب رشته تحصيلي، انتخاب کشور/شهر براي زندگي، انتخاب دوستاني که با آنان معاشرت مي کنيم.

اينها در کنار نوع رابطه اي که با خداوند برمي‎گزينيم بزرگترين تصميمات زندگي ما هستند و رفاه ورضايتمندي از زندگي به شدت از اين تصميمات تاثير مي پذيرد.

اين تصميمات خيلي بيشتر از ماشيني که مي خريم و خانه اي که انتخاب مي کنيم، تعيين کننده هستند. بنابراين لازم است که اين تصميمات را درست اخذ کنيم و اينک هشت نکته براي کنکوريهاي عزيز:

1- تنبلي نکنيد، سعي کنيد در اين هفته اي که فرصت داريد، با بيش از بيست نفر از فارغ التحصيلان رشته هاي مورد علاقه تان صحبت کنيد. تلفني، ايميلي، تلگرامي. سعي کنيد با کساني صحبت کنيد که از فارغ التحصيلي آنان بيش از 5 سال گذشته باشد. حتي اگر مي خواهيد که صرفا يک ليسانس/مدرک دانشگاهي داشته باشيد، بازهم رشته تحصيلي شما مي تواند پنجره فرصتهاي کاري/ارتباطي و در برند اجتماعي (نام و نشان) شما موثر باشد.

2- گله اي انتخاب نکنيد. بيست سال پيش زماني که مي خواستم انتخاب رشته کنم، عادت بر اين بود که بالاترين رتبه ها، به صورت سنتي رشته برق الکترونيک را انتخاب مي کردند و شاگرد زرنگها بدون فکر وحسب يک انتخاب پيشيني اين رشته را تيک مي زدند و البته بعدها بيشترين تغيير رشته ها نيز همين برقي هايي بود که عليرغم هوششان، اسير پيش فرضها شده بودند. شجاعت داشته باشيد و آن چه را فکر مي کنيد خوب است را انتخاب کنيد.

3- ترجيحا رشته هايي را انتخاب کنيد که فرصتهاي کاري بيشتري را فراهم مي کنند. فرض کنيد هم به رياضي محض علاقه داريد و هم به حسابداري. اگر هر دو از نظر بقيه فاکتورها مساويند، حسابداري بهترست چون فرصتهاي کاري متنوع تري را پيش روي شما قرار مي دهد از حسابداري در شرکتهاي خصوصي، تا ذيحسابي در شرکت هاي دولتي تا حسابرسي در موسسات حسابرسي تا مديريت مالي و عضويت هيات مديره.

4- رشته اي را انتخاب کنيد که هم علاقمندي (شور وشوق دروني) داريد و هم توانمندي (استعداد دروني). مثلا اگر مي توانيد رشته معماري را انتخاب کنيد، لحظه اي تامل کنيد، آيا واقعا از طراحي، معماري لذت مي بريد؟ آيا واقعا يک استعداد دروني در زيبايي شناسي داريد؟ صرف آنکه يک رشته با کلاس است نبايد مبناي انتخاب شما باشد. آنچيزي را انتخاب کنيد که صبحها با عشق آن از خواب برمي خيزيد.

5- رشته اي را انتخاب کنيد که بيشترين نياز جامعه به آن وجود دارد. به عنوان مثال اگرهم به حقوق تمايل داريد وهم به علوم سياسي. از خودتان بپرسيد که جامعه حاضر است به يک علوم سياسي چقدر بپردازد و به يک حقوقدان چقدر؟ اصلا چقدرجامعه ما به علوم سياسي نيازمندست و چقدر به وکيل و حقوقدان؟ براي کدام يک الان کمبود وجود دارد؟

6- از اينکه رشته- دانشگاه هاي شهرهاي ديگر [غيرازمحل زندگي پدر و مادرتان] را انتخاب کنيد، نهراسيد. بديهي است که دور از خانواده بودن شما را در معرض انواع مشکلات قرار مي دهد اما يادتان باشد منافع استقلال و تجربه زندگي دانشجويي بسيار بيشتراز در پناه پدرومادر بودن است. اگر درحوض خانه پدري تان زندگي کنيد در نهايت يک ماهي کوچک خواهيد شد. اين درياست که از شما يک نهنگ مي سازد. چتر حمايتي خداوند همه جا گسترده است.

7-رشته اي را انتخاب کنيد که با تيپ رواني شما بخواند مثلا اگر شما آدم عملگرا و بيقراري هستيد ممکنست با رشته فلسفه مشکل پيدا کنيدواگر در روحيه شما، تعامل با ديگران ولابي کردن وجود دارد، آنگاه رشته اي مانند حقوق و مديريت بيشتر به شما مي خورد.

8-نگاهي به بازار بين المللي کار داشته باشيد. در آينده بازارکار جهاني تر مي شود. رشته هايي را انتخاب کنيد که بتوانيد در بازارجهاني کار راحت تر استخدام شويد. به عنوان مثال رشته هايي مانند مديريت مالي، مهندسي نرم افزار، مهندسي برق، پرستاري و...ازاين جهت بهترند.

گاهي اوقات موسسات مشاوره انتخاب رشته، صرفا انتخاب رشته را يک امر مکانيکي مي دانند که قبولي شما را تضمين کند، اين يک اشتباه است. شما قرار نيست صرفا قبول شويد شما داريد يکي از مهم ترين تصميمات زندگي خود را مي گيريد. پس با صرف زمان و توان کافي رشته خود را انتخاب کنيد. حرف همه راگوش کنيد:پدرومادر،بزرگترها،مشاوران ولي در نهايت خودتان تصميم گيري کنيد. اين حق شماست که خودتان تصميم گيري کنيداز اين حقتان کوتاه نياييدو دراين کار از خدا ياري بجوييد.

دکتر مجتبي لشکربلوکي، استاد دانشگاه


 خبر 

 وزير علوم خبر داد؛

تعيين تکليف رشته‌هاي مشترک دو وزارتخانه تا قبل از آغاز سال تحصيلي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: وضعيت رشته‌هاي مشترک ميان دو وزارتخانه علوم و بهداشت تا قبل از آغاز سال تحصيلي مشخص خواهد شد.

محمد فرهادي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کميته مشترکي براي رشته‌هاي مشترک دو وزارتخانه علوم و بهداشت تعيين شده و قرار است در اين کميته وضعيت اين رشته‌ها بررسي شود.وي افزود: تفاهمي صورت گرفته و اميدواريم که موضوع رشته‌هاي مشترک ميان دو وزارتخانه حل شود.وزير علوم تأکيد کرد: عمدتاً وضعيت اين رشته‌ها روشن است و براي تصميم‌گيري، تنها به يک يا دو جلسه اين کميته نياز خواهد بود.

آزمون در 73 شهر برگزار شد؛

رقابت 89 هزار داوطلب آزمون کارداني به کارشناسي

آزمون رشته هاي با آزمون پذيرش دوره کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 95 با رقابت 89 هزار و 581 داوطلب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، تعداد 102 هزار و 818 داوطلب در دوره هاي پذيرش کارداني به کارشناسي ثبت نام کرده اند که از اين تعداد 41 هزار و 538 نفر زن و 61 هزار و 280 نفر مرد هستند. اين آزمون براي پذيرش در رشته هاي با آزمون در صبح روز جمعه 22 مرداد در 73 شهرستان برگزار شد.

از تعداد 102 هزار و 818 داوطلب ثبت نام کننده تعداد 13 هزار و 237 نفر در رشته هاي بدون آزمون داوطلب شده اند و تعداد 89 هزار و 581 نفر نيز در رشته هاي با آزمون شرکت مي کنند.

236 هزار و 751 نفر در اين دوره ها پذيرفته مي شوند که از اين ميزان تعداد 67 هزار و 515 نفر در رشته هاي بدون آزمون و تعداد 169 هزار و 236 نفر در رشته هاي با آزمون پذيرفته مي شوند.

رشته هاي با آزمون پذيرش کارداني به کارشناسي شامل اتاق عمل، فوريتهاي پزشکي، بهداشت عمومي، تکنولوژي پرتوشناسي، علوم آزمايشگاهي، مامايي، هوشبري، علمي کاربردي معماري، صنايع شيميايي، مجموعه کامپيوتر (نرم‌افزار، سخت افزار، سيستمهاي سخت افزاري رايانه) است.

همچنين رشته هاي مجموعه برق، مهندسي اجرايي عمران، مجموعه ساخت و توليد، مجموعه مواد، مجموعه مکانيک(تأسيسات حرارتي و برودتي – مکانيک خودرو)، آموزش و پرورش ابتدايي، علوم ورزشي، حسابداري، تکنولوژي و طراحي دوخت و هنرهاي تجسمي از جمله رشته هاي با آزمون پذيرش کارداني به کارشناسي است.

بازديد هيأت آلماني از دانشگاه تهران

هيأتي بلند پايه از وزارت آموزش و تحقيقات فدرال آلمان، از دانشگاه تهران بازديد، و با مسئولان اين دانشگاه گفت‌وگو کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه تهران، اعضاي يک هيأت آلماني به سرپرستي دکتر «فلکر ريکه»، معاون و مديرکل اجرايي همکاري‌هاي اروپا و بين‌المللي آموزش و پژوهشِ وزارت آموزش و تحقيقات فدرال آلمان، 20 مرداد 1395 ضمن بازديد از آزمايشگاه‌هاي تخصصي پرديس علوم دانشگاه تهران، با دکتر محمدباقر قهرماني، معاون بين‌الملل دانشگاه و برخي از استادان گروه زيست‌شناسي و فيزيک دانشگاه تهران ديدار و گفتگو کردند.

در اين بازديد، نمايندگاني از سرويس تبادلات فرهنگي آلمان DAAD، انجمن هلم هولتز (The Helmholtz Association)، انجمن لايب‌نيتز (The Leibniz Association) نيز اين هيأت را همراهي کردند و دو طرف درباره توسعه همکاري‌هاي علمي،
پروژه‌هاي مشترک تحقيقاتي، بهره‌گيري از امکانات آزمايشگاهي، ايجاد دوره‌هاي مشترک و تبادل محقق و انتقال تجربه و اجراي برنامه‌هاي مشترک علمي و بين‌المللي تبادل نظر کردند.


 ميز خبر 

 معاون وزير بهداشت خبر داد؛

37 درصد از دانشجويان علوم پزشکي به‌طور جدي ورزش مي‌کنند

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت خبر داد 37 درصد از دانشجويان علوم پزشکي در سراسر کشور به طور جدي ورزش مي‌کنند.به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا به نقل از پايگاه معاونت دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت، دکتر محمدرضا فراهاني در آيين افتتاحيه دوازدهمين المپياد ورزشي دانشجويان پسر دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور که در اصفهان برگزار مي‌شود گفت: «مي‌توان گفت تحقق اين امر از رهگذر توجه به ورزش همگاني ميسر شده است.»

او افزود: «ميزان مشارکت دانشجويان در رقابت‌هاي مقدماتي و نهايي المپياد ورزشي دانشجويان علوم پزشکي نشان مي‌دهد که از حدود هر سه دانشجوي علوم پزشکي يک نفر به‌طور جدي فعاليت‌هاي ورزشي دارد.»

فراهاني به آمار دو سال قبل اشاره کرد و گفت: «با احتساب مشارکت حدود 10درصد از دانشجويان در رقابت‌هاي همگاني و 5 درصد در مسابقات قهرماني در دو سال قبل، ميزان مشارکت کلي دانشجويان به 15درصد مي‌رسيد، اما هم اکنون با برگزاري المپياد ورزش‌هاي همگاني اين ميزان به 37درصد رسيده است که افزايش قابل توجهي است.»

معاون فرهنگي و دانشجويي وزير بهداشت، يکي از دلايل تحقق اين امر را سياست وزارت بهداشت مبني بر توجه به ورزش همگاني عنوان کرد و افزود: «برگزاري المپيادهاي ورزشي دانشجويان علوم پزشکي در بخش همگاني و قهرماني به‌طور سالانه و به صورت يک‌سال درميان نيز دليل ديگر افزايش ميزان مشارکت دانشجويان در فعاليت‌هاي ورزشي است.»

رئيس دوازدهمين المپياد ورزشي دانشجويان پسر دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور به ميزباني شايسته اصفهان اشاره کرد و گفت: «اصفهان به عنوان پايتخت هنر و فرهنگ و تمدن ايران اسلامي به خوبي اين رخداد بزرگ ورزشي را برگزار کرده است.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته