جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346


بيماري هايي که از ضعف بدن ناشي مي شوند

يک فوق تخصص کبد تشريح کرد:
آثار مخرب مصرف داروهاي گياهي لاغري بر کبد


مهمترين عوامل خطر لوپوس


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 بيماري هايي که از ضعف بدن ناشي مي شوند  

 انواع مشکلات و ناراحتي هاي شخص و اجتماعي و امراض مختلف از نقصان و از دست دادن نيرو ها در بدن به وجود مي آيد و افرادي که از انواع غذاهاي کم انرژي و سرد و دفع کننده و نوشابه هاي گازدار و مايعات بيش از نياز بهره مي گيرند و نسبت مايعات و آب بدن آنها بيشتر از اندازه نرمال بوده و هيکل و سازمان بدن فوق العاده شل بوده و عرق و ادرار بيش از اندازه از بدن خارج مي گردد پيوسته بدن آنها از نظر انرژي ضعيف بوده و داراي سلامتي کامل نبوده و عمر زندگي آنها نيز کوتاه مي باشد.

براي از بين بردن اين نقص مي توان از تلف شدن انواع انرژي از بدن جلوگيري کرد و تعادل را بين مصرف مايعات و غذاهاي جامد و يا روغني برقرار کرده و به فعاليت و کوشش و جذب انرژي ادامه داد و از انواع غذاهاي انرژي زاي داراي استروئيد و لسيتين (انواع تخم پرندگان و مرغ و دانه هاي گياهان قابل رويش داراي ترکيبات استروئيدي و رويشي مي باشند اين ترکيبات تکثير سلول ها را افزايش داده و براحتي در بدن مي سوزند و توليد حرارت مي کنند) بايد استفاده کرده تا حرارت و انرژي بدن تامين گردد.

از انواع محرک ها نبايد پرهيز کنيم و در موقع مناسب مي توان از آنها بهره گرفته و سلول هاي بدن را بيدار نگه داريم که خواب رفتن سلول ها موجب از بين رفتن انرژي و ضعف مي گردد.

ممکن است بعضي محرک ها مانند فلفل و زنجبيل و زرد چوبه خود توليد انرژي نکنند ولي ماداميکه سلول هارا به حالت فعال نگه دارد سلول ها با فعاليت خود مي توانند انرژي توليد کنند و بسياري از ميکروبها و عوامل خارجي در حرارت بدن نابود مي شوند.

نقصان حرارت محيط باعث افزايش سوخت سلول هاي بدن مي شود در صورتي که شخص از غذاهاي انرژي زا بهره گيرد و افرادي که در محيط هاي سرد زندگي مي کنند بهتر مي توانند از غذاهاي مقوي بهره گرفته و فعاليت نمايند.

نقصان و افزايش درجه حرارت محيط خود نوعي محرک به حساب مي آيد که باعث فعال شدن سلول هاي بدن مي شود و آنها را به فعاليت وادار مي کند.

بيماري هايي که از ضعف بدن ناشي مي شوند

امراض چون سرطان و ايدز و غيره که از افراد ضعيف سوء استفاده کرده و آنها را از بين مي برند بهتر است با نيرو و قدرت بدن در مقابل آنان ايستادگي کرد که حيات جانداران نوعي نيرو و توانايي است که باعث حرکت آنان مي شود و زماني که انرژي کاهش مي يابد حرکت کم شده و خواب تنبلي افزايش مي يابد و بالاخره به مرگ و بي حرکتي منتهي مي گردد.

لازم است هميشه انرژي بدن آنقدر باشد که هيچ بيماري نتواند در بدن ظاهر گردد و امراض خطرناک تر و قوي تر نيروي بيشتري را براي مقابله مي طلبند.

عوامل توليد انرژي مانند حرکت و ورزش و افزايش سوخت مواد غذايي مانند اکسيژن و انواع غذاهاي حاوي آنزيم ها مانند ريشه هاي گياهان (زنجبيل، زردچوبه و غيره) هويج، ترب، شلغم، آناناس و محصولات مناطق آفتابي داراي انرژي خورشيدي گياهان مناطق کوهي و بياباني و گرم مانند گرن و انواع گياهان تيغي و غيره داراي انواع انرژي ها مي باشند.

در زمان ضعف و ناتواني و در هنگام پيري و سالخوردگي بدن انسان نمي تواند از تمام مواد غذايي و محصولات بهره گيرد و نشانه آن انواع ناراحتي و درد در داخل و خارج از بدن مانند ناراحتي هاي پوستي مي باشند.در اين مواقع لازم است از غذاهاي ساده تر و پر انرژي تر و ترکيباتي که براحتي در بدن شکسته مي شود بهره برداري کنيم.

الکل هاي چرب و مواد تلخ و استروئيد و انواع هورمون ها در بدن براحتي مي سوزند ويا مورد استفاده قرار مي گيرند.

ترکيبات مورد مصرف داراي اثرات قليايي و تلخ داراي اثرات مفيد بر کبد (به اندازه لزوم) و مواد اسيدي و ترش در حد نياز براي اعمال معده و هضم بعضي از غذاها لازم و ضروري و اعمال آنرا تقويت مي نمايد و کسانيکه به اندازه لازم از محصولات تلخ و ترش بهره مي گيرند مي توانند داراي کبد و معده نيرومند باشند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 يک فوق تخصص کبد تشريح کرد:
 آثار مخرب مصرف داروهاي گياهي لاغري بر کبد 

 
يک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: انباشته شدن مواد حاصل از متابوليسم داروهاي گياهي لاغري در کبد، خطر ايجاد نارسايي کبد را به شدت افزايش مي‌دهد.دکتر پژمان علوي نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: مصرف ناآگاهانه داروهاي گياهي عرضه شده در تبليغات مختلف، خطرات بسياري را براي سيستم گوارش به خصوص کبد در پي دارد.

وي ادامه داد:مصرف برخي گياهان موجب ايجاد بي‌اشتهايي در فرد مي‌شود. کاهش وزن به دنبال بي‌اشهايي از جمله عوارض مصرف برخي گياهان است و در اين ميان، سودجوياني وجود دارند که از اين عوارض براي تبليغ و عرضه داروهاي گياهي لاغري به مشتري جهت کاهش وزن استفاده مي کنند.

فوق تخصص گوارش و کبد مرکز آموزشي درماني امام خميني(ره) اهواز گفت: در حقيقت وجود يک ماده شيميايي در اين گياهان به بدن آسيب مي‌رساند و موجب ايجاد بي‌اشتهايي و حتي حالت تهوع مي‌شود و افراد سودجو آن را به عنوان داروي کاهش وزن تحت عنوان داروي گياهي بي‌خطر به مشتري عرضه مي‌کنند.

علوي‌نژاد افزود: موارد متعددي در اين زمينه بوده است که فرد براي لاغري از داروهاي گياهي عرضه شده در تبليغات مختلف استفاده کرده و دچار عوارض و بيماري‌هايي مانند نارسايي ريه، فيبروز ريه، نارسايي کليه و آسيب‌هاي جدي کبدي شده است. وي عنوان کرد: به دليل اين‌که ترکيبات اين مواد در کبد متابوليزه مي‌شوند، عوارض مصرف آنها با مرور زمان و تداوم در مصرف بروز مي‌کنند و در نهايت ماحصل متابوليسم اين داروها در کبد انباشته شده و منجر به ايجاد عوارض شديد و برگشت‌ناپذير گوارشي در فرد مي‌شود.

اين فوق تخصص گوارش و کبد افزود: عوارض مصرف ناآگاهانه داروهاي گياهي لاغري بر روي کبد به دو گونه است؛ نخست اين‌که مصرف اين داروها موجب ايجاد نوعي واکنش حساسيت‌زاي آلرژيک در کبد شده و منجر به بروز يک فرايند التهابي را در کبد ايجاد مي‌شود.

علوي‌نژاد گفت: از ديگر عوارض مصرف اين داروها اين است که مواد حاصل از متابوليسم دارو در بدن منجر به ايجاد آسيب در کبد و همچنين ايجاد لخته‌هاي خون در وريدهاي کبدي مي‌شود. علاوه بر اين، مواد حاصل از اين فرايندها در کبد موجب مي‌شود در مسير عبور نمک‌هاي صفراوي و خروج آنها از کبد اشکال ايجاد شود و موجب برگشت صفرا به کبد مي‌شود. صفرا نيز در اين شرايط مانند يک سم روي کبد اثر مي‌کند.


 مهمترين عوامل خطر لوپوس 

 مطالعات محققان کلينيک مايو آمريکا نشان مي دهد جنسيت، سن، نژاد، سابقه خانوادگي و عفونت از مهمترين عوامل خطر بيماري لوپوس هستند.

به گزارش ايرنا از مديکال اکسپرس، لوپوس يک بيماري خود ايمني پيچيده است که حدود پنج ميليون نفر را در سراسر جهان تحت تاثير قرار داده است. بيماري هاي خود ايمني به بيماري هايي گفته مي شود که در آن سيستم ايمني، بافت هاي سالم بدن را به عنوان يک عامل خارجي فرض مي کند و به آن ها حمله مي کند.

لوپوس به دو نوع DLE و SLE تقسيم بندي مي شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روي ارگان هاي ديگر بدن تاثير نمي گذارد. نوع SLE جدي تر است و علاوه بر پوست، اندام هاي حياتي را نيز تحت تاثير قرار مي دهد. در نوع شديد بيماري، بافت مفاصل و عضلات و غشاي ريه، قلب، کليه ها و مغز آسيب مي بيند. تشنج، افسردگي، گيجي و سکته مغزي، از عوارض لوپوس هستند.

به گزارش بنياد لوپوس آمريکا، خستگي و ناتواني از مهمترين و اولين نشانه هاي لوپوس است.

در مراحل بعدي علايمي مانند سر درد، درد مفاصل، تب، کم خوني، ريزش مو، تورم در ناحيه دست و پا و اطراف چشم، لخته شدن غير طبيعي خون، سفيد شدن يا آبي شدن انگشتان در سرما، حساسيت پوست نسبت به نور خورشيد و زخم هاي پروانه اي شکل روي بيني و گونه ديده مي شود.

لوپوس با حملات دوره اي همراه است و عواملي مانند تغييرات هورموني، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراي بنفش خورشيد، دود سيگار و رنگ مو مي تواند منجر به تشديد حملات دوره اي لوپوس شود. بارداري و قرص هاي جلوگيري از ديگر عوامل تاثيرگذار در حملات لوپوس هستند.

افراد مبتلا به لوپوس در ظاهر خوب ديده مي شوند، در حاليکه مبارزه سختي در بدنشان وجود دارد و همين امر منجر به منزوي شدن بيمار مي شود.

مطالعات جديد محققان کلينيک مايو در آمريکا نشان مي دهد گرچه برخي عوامل خطر لوپوس غير قابل اجتناب هستند، ولي پنج عامل خطر اصلي در اين بيماري خود ايمني وجود دارد که عبارتند از :

1-جنسيت: 90 درصد مبتلايان به لوپوس را زنان تشکيل مي دهند. البته مردان هم در معرض لوپوس قرار دارند، ولي تعداد مبتلايان مرد بسيار کمتر از زنان است.

2-سن: 15 تا 44 سالگي شايع ترين سنين ابتلا به لوپوس است.

3-نژاد: لوپوس در نژادهاي آمريکايي هاي آفريقايي تبار، هيسپانيک / لاتين تبار، آسيايي، آمريکايي هاي بومي، بوميان آلاسکا، هاوايي و ساکنين جزاير اقيانوس آرام بيشتر ديده مي شود.

4-سابقه خانوادگي: لوپوس در افرادي که در خانواده خود سابقه اين بيماري خود ايمني را دارند، 5 تا 13 درصد بيشتر است.

5-عفونت: ابتلا به عفونت هايي مانند سيتومگالوويروس (CMV)، پاروويروس و هپاتيت C، احتمال ابتلا به لوپوس را افزايش مي دهد.

در حال حاضر 1.5 ميليون نفر در آمريکا و 5 ميليون نفر در سراسر جهان به لوپوس مبتلا هستند.


 خبرهاازعالم علم 

 تأثير مثبت داروهاي مُسکن در کاهش علايم آلزايمر

محققان دانشگاه منچستر با استفاده از مفناميک اسيد موفق به کاهش علايم آلزايمر در موش هاي آزمايشگاهي شدند.

به گزارش ايرنا از مديکال نيوز، مفناميک اسيد يک داروي غير استروييدي ضد التهابي است که معمولا به عنوان مسکن مورد استفاده قرار مي گيرد. محققان با استفاده از اين دارو موفق به کاهش التهاب و معکوس کردن روند کاهش حافظه در موش هاي آزمايشگاهي شدند. 20 موش مورد استفاده در اين آزمايش، با دستکاري ژنتيکي به آلزايمر مبتلا شده بودند و روز به روز در معرض کاهش حافظه قرار داشتند.

زير پوست هر 20 موش پمپ هايي تعبيه شده بود که در 10 موش روزانه دوز مورد نظر مفناميک اسيد ترشح مي کرد و در 10 موش ديگر دارونما بود. پس از يک ماه محققان مشاهده کردن علايم آلزيمر در موش هايي که روزانه مفناميک اسيد دريافت کردند، به طور کامل از بين رفته است و در گروه ديگر علايم بيماري در حال توسعه بود.

نتايج اين آزمايش نشان مي دهد که التهاب علايم آلزايمر را تشديد مي کند و مفناميک اسيد با هدف قرار دادن يک مسير التهابي مهم به نام NLRP3، علايم آلزايمر را کاهش مي دهد. استفاده از اين دارو براي درمان آلزايمر در انسان، نيازمند تحقيقات بيشتر است.

بيماري پيشرونده آلزايمر شايع ترين نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد مي شود. اين بيماري از ديدگاه علمي بر اثر کاهش ماده شيميايي سروتونين در مغز بروز مي کند و به اين ترتيب انتقال پيام هاي عصبي مختل مي شود. دليل اين بيماري هميشه کهولت سن نيست و عوامل ژنتيکي، سکته مغزي و شوک عاطفي نيز مي توانند منجر به اين بيماري شوند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني اکنون آلزايمر مهمترين دليل از کار افتادگي سالمندان در سراسر جهان است. هزينه نگهداري از بيماران مبتلا به آلزايمر در سراسر جهان حدود 605 ميليارد دلار است که معادل يک درصد از توليدات ناخالص داخلي کل جهان است. از هر 3 سالمند در سراسر دنيا، يک مورد بر اثر آلزايمر يا ديگر انواع زوال عقل جان خود را از دست مي دهد.

بررسي هاي محققان مرکز آلزايمر آمريکا نشان مي دهد که احتمال ابتلاي زنان به آلزايمر پس از 60 سالگي، دو برابر سرطان سينه است. در ادامه تحقيقات آمده است که احتمال ابتلاي زنان به آلزايمر پس از 60 سالگي 1 به 6 است؛ در حاليکه اين رقم در مردان 1 به 11 است.

نتايج اين تحقيقات در نشريه Nature Communications منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 12 تا 14 آبان ماه؛

برگزاري يازدهمين کنگره بين المللي بيماري هاي غدد درون ريز و متابوليسم

يازدهمين کنگره بين المللي بيماري هاي غدد درون ريز و متابوليسم براي نخستين بار همراه با برنامه هاي ويژه گروه پرستاري برگزار مي شود و پرستاران براي ارائه خلاصه مقاله به اين کنگره تا 31 مرداد فرصت دارند.

به گزارش آفرينش به نقل از وبدا ،دکتر عباس عباس زاده، دبير بخش پرستاري اين کنگره با اعلام اين خبر گفت: يازدهمين کنگره بيماريهاي غدد درون ريز و متابوليسم به صورت بين المللي از 12 تا 14 آبان در مرکز همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود و امسال براي اولين بار بخش ويژه پرستاري در اين کنگره لحاظ شده است.

وي افزود: مراقبت هاي ديابت، مديريت آزمايشهاي حوزه غدد درون ريز، مراقبت هاي بيماران آندوکرين، اورژانسهاي حوزه غدد درون ريز و اخلاق و مراقبت معنوي از جمله مهمترين محورهاي مورد بحث در بخش پرستاري اين کنگره است و اختلالات تيروئيد، ديابت، اختلالات چربي هاي خون، اختلالات غده هيپوفيز، اختلالات غدد فوق کليه، آندوکرينولوژي توليد مثل و پوکي استخوان و بيماري هاي متابوليک استخوان نيز به عنوان عناوين تخصصي اين کنگره است.

وي مهلت ارسال خلاصه مقالات به اين کنگره را 31 مرداد عنوان کرد و گفت: اين کنگره فرصت بسيار خوبي است براي همکاراني که پژوهشي در زمينه ديابت، غدد درون ريز، متابوليسم، پوکي استخوان، بيماري هاي چاقي، افزايش چربي خون، سبک زندگي و مسائل اين چنيني دارند.

دبير بخش پرستاري اين کنگره ادامه داد: با توجه به تمهيدات انديشيده شده در برگزاري يازدهمين کنگره بين المللي بيماري هاي غدد درون ريز و متابوليسم و سخنراناني که از داخل و خارج از کشور دعوت شده اند و از بهترين هاي اين حوزه محسوب مي شوند، اين کنگره مي تواند يکي از بهترين فرصت ها براي همکاران پرستار باشد که دانش و اطلاعات خود را در حوزه غدد درون ريز و متابوليسم ارتقاء دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته