جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

مدير کل آموزش و پرورش کردستان:
سوادآموزي؛ در اولويت آموزش و پرورش


در استان


خبــر


 مدير کل آموزش و پرورش کردستان:
 سوادآموزي؛ در اولويت آموزش و پرورش 

 سنندج – خبرنگار آفرينش

مدير کل آموزش و پرورش استان کردستان سوادآموزي را يکي از برنامه‎هاي اصلي و اولويت‎دار در آموزش و پرورش اين استان عنوان کرد.رشيد قرباني در نشست خبري با خبرنگاران رسانه‎هاي گروهي کردستان اظهار داشت: سوادآموزي يکي از برنامه‎هاي اصلي و اولويت‎دار آموزش و پرورش است و در راستاي توجه به اين مهم مشارکت و همراهي اصحاب رسانه از اهميت ويژه‎اي برخوردار است.

وي با اشاره به وضعيت سوادآموزي در استان کردستان بيان کرد: وضعيت سوادآموزي در استان کردستان مطلوب نيست و در حوزه سوادآموزي استان ما نياز به تلاش بيشتري دارد .

مديرکل آموزش و پرورش استان کردستان افزود: در حال حاضر حدود 60 هزار نفر بي سواد 10 تا 49 سال در استان وجود دارد که بايد ظرف سه سال آينده بي‎سوادي در جامعه هدف ريشه‎کن شود.

وي به اقدامات انجام شده در راستاي انسداد مبادي بي‎سوادي در استان پرداخت و تصريح کرد: خوشبختانه با تلاش دست‎اندرکاران، مبادي ورودي بي سوادي در سطح استان مسدود و کردستان در زمينه انسداد مبادي بي‎سوادي رتبه اول کشور را به دست آورده است.

مدير کل آموزش و پرورش کردستان در ادامه گفت : در سال 94 با تلاش و همت دست‎اندرکاران حوزه سوادآموزي آموزش و پرورش استان، در زمينه تحت پوشش قرار دادن افراد بي‎سواد نيز جزو استانهاي برتر بوده‎ايم.

وي با اشاره به وضعيت پروژه مهر در استان کردستان گفت: پروژه مهر و تمهيد مقدمات لازم براي آغاز سال تحصيلي مطلوب يکي از مهمترين برنامه‎هاي آموزش و پرورش در طول تابستان است.

وي سازماندهي نيروي انساني، ثبت‎نام دانش‎آموزان و تامين فضا و تجهيزات را سه مولفه تاثيرگذار در پروژه مهر دانست و با اشاره به نحوه نقل و انتقال فرهنگيان استان، گفت: از مجموع 25 هزار پرسنل شاغل در آموزش و پرورش استان، دو هزار نفر متقاضي انتقالي داخل استان و 350 نفر نيز متقاضي خارج از استان مي باشند که نتايج انتقالات تا چند روز آينده اعلام خواهد شد.

قرباني با بيان اينکه انجام کليه مراحل نقل و انتقالات داخل و خارج استان به صورت رايانه‎اي انجام شده است، اظهار داشت: پس از اعلام نتايج در صورت کمبود و مازاد نيرو آموزش و پرورش شهرستانها و مناطق ، انتقالي آن ها به صورت نيروي کسر ساعت انجام مي‎شود.

وي با اشاره به اينکه حدود 80 درصد از دانش‎آموزان ورودي پايه اول ابتدايي، پايه هفتم و پايه دهم استان ثبت‎نام کرده‎اند؛ از اولياء دانش‎آموزاني که تاکنون ثبت نام نکرده‎اند خواست در مهلت مقرر نسبت به ثبت‎نام دانش‎آموزان اقدام نمايند.

قرباني به موفقيت استان در ارتقاء ميانگين نمرات دانش‎آموزان سال سوم متوسطه نيز اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس نتايج کلي امتحانات نهايي خرداد 95 که از سوي دفتر آموزش متوسطه نظري وزارت آموزش و پرورش اعلام شد، استان کردستان در مقايسه با ميانگين کشوري، نمرات دانش‎آموزان استان داراي رشد چشم گيري بوده و در مجموع استان با کسب ميانگين بالاتر از ميانگين کشوري توانسته است ارتقاء 10 پله اي پيدا کرده و به رتبه 18 کشوري دست يابد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با گراميداشت ياد و خاطره شهداي رسانه و تبريک روز خبرنگار، از اهتمام و زحمات تلاشگران عرصه اطلاع رساني و خبرنگاران رسانه‎هاي گروهي استان فرهنگي کردستان تقدير و تشکر کرد.

وي عملکرد رسانه‎هاي استان کردستان در انعکاس اخبار آموزش و پرورش را مطلوب ارزيابي و ابراز اميدواري کرد با اطلاع‎رساني مطلوب، بي حاشيه و دلسوزانه مسائل آموزش و پرورش توسط رسانه‎ها، چالشها و نواقص پيش روي شناسايي و قدمهاي موثري در اين زمينه برداشته شود.

قرباني با بيان اينکه در تمام دنيا و بويژه در کشورهاي پيشرفته، بخشي از کنترل جامعه از طريق رسانه‎ها صورت مي‎گيرد؛ گفت: براساس نظرسنجيهاي به عمل آمده تعليم و تربيت صحيح و مطلوب و عموميت‎بخشي حوزه رسانه دو عامل تاثير گذار در کاهش آمار مسائل و مشکلات اجتماعي خواهد شد.

وي از خبرنگاران و اصحاب رسانه خواست با ديدي جامع نگر به همه زوايا و مسائل آموزش و پرورش استان پرداخته و با قلم تواناي خود صادقانه، شجاعانه و منطقي با قضايا برخورد کنند چراکه آنان مي‎توانند به سازندگي و اصلاح امور کمک کرده و موجب کاهش مشکلات جامعه شوند.


 در استان 

 رييس حوزه هنري کردستان:

سينماي استاندارد حق مردم هنرمندپرور و فرهنگي گروس است

سنندج – سميرا مرادپور

به همت حوزه هنري و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان بيجار آيين تجليل از هنرمند شاخص سينماي ايران «فرهاد اصلاني» در سالن امير نظام گروسي شهرستان بيجار برگزار شد.

در اين مراسم که علاوه بر هنرمندان و دوستان فرهاد اصلاني، مدير کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان کردستان و مديران شهرستاني نيز حضور داشتند امين مرادي رئيس حوزه هنري کردستان حضور داشت.

امين مرادي ضمن تقديرويژه از فرهاد اصلاني و افتخاراتي که براي ايران و مردم کردستان به ويژه بيجار گروس کسب کرده است، گفت: هنرمندان به عنوان سرمايه اصلي يک جامعه و تأثيرگذارترين اقشار جامعه از جايگاه والايي برخوردارند و مايه افتخار است که بازيگري نامي همچنان اصالت و فرهنگ خود را حتي در گويش و سخن گفتن حفظ کرده است.

وي با اشاره به کمبودهاي فرهنگي شهرستان بيجار و با اشاره به ظرفيتها و استعدادهاي کم نظير شهرستان بيجار در زمينه هاي مختلف هنري عنوان کرد: متأسفانه شهرستان بيجار از نظر زيرساخت‌هاي فرهنگي و هنري با مشکلات بسياري روبرو است که ازجمله آن نداشتن سينماي استاندارد و سالنهاي نمايش در خور شأن و جايگاه والاي هنر و فرهنگ اين شهرستان مي‌باشد.

مرادي با اشاره به افتتاح دفتر حوزه هنري در شهرستان بيجار به عنوان اولين دفتر شهرستاني حوزه هنري انقلاب اسلامي در استان کردستان گفت: انتظار داريم هنرمندان و دوستداران فرهنگ وهنر اين ديار هنرمند پرور و با استعداد مملو از ذخائر فرهنگي در هر کجاي کشور پهناورمان در جهت رفع کمبودهاي موجود متوليان استان و شهرستان را ياري رسانند تا انشاء ا... در آينده اي نه چندان دور اين شهرستان به جايگاه والاي خود در بخش فرهنگ وهنر دست پيدا نمايد.

شهردار سنندج عنوان کرد؛

اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در اولويت شهرداري سنندج است

سنندج - سميرا مرادپور

شهردار سنندج گفت: در راستاي بهره‌برداري از ظرفيتهاي بالاي فرهنگي در سنندج برنامه‌ريزيهاي لازم صورت گرفته است و انتظار مي‌رود که در اين مسير بتوانيم از ظرفيتهاي در اختيار بهره‌برداري کنيم.منوچهر فخري در جمع خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي کردستان با اشاره به ايجاد پارک مشاهير در سنندج عنوان کرد: در کنار اين مهم قرار است که پارک سپيدار سنندج نيز به محلي براي موسيقي کردي در اين شهر تبديل شود و مقدمات اجرايي کردن اين کار هم فراهم شده است.وي تقاطع غير هم سطح کوسه هجيج را از جمله پروژه‎هاي عمراني که در مهرماه امسال به بهره‌برداري مي‎رسد، ذکر کرد و اظهارداشت: پارکينگ طبقاتي هم داراي 88 درصد پيشرفت فيزيکي است که تا دو ماه آينده به بهره‌برداري مي‎رسد.

وي ميزان بدهي ادارات و دستگاههاي اجرايي استان به شهرداري را حدود 70 ميليارد تومان ذکر کرد و گفت: براي 30 ميليارد تومان آن اجرائيات صادر شده است.

شهردار سنندج به کاهش درآمدهاي شهرداري اشاره کرد و گفت: متاسفانه شمار پروانه‎هاي ساختمان در سنندج طي دو سال اخير کاهش پيدا کرده است.

وي اظهار داشت: در کنار کاهش درآمدها، افزايش هزينه‎هاي شهرداري نيز خود باعث بروز مشکلاتي شده است و در همين راستا تقريبا تمامي درآمدهاي شهرداري بايد صرف پرداخت حقوق پرسنل شهرداري شود و اين وضعيت باعث مي‎شود تا امکان سرمايه‎گذاري در پروژه‎هاي عمراني شهرداري کاهش پيدا کند.

مديرعامل شرکت آبفاي اهواز:

توجه استاندار جديد به حوزه فاضلاب اهواز اميدواركننده است

اهواز – خبرنگار آفرينش

غلامرضا براتي دربازديد از اجراي پروژه ايجاد خط انتقال فاضلاب واقع در حدفاصل ميدان پارک قوري و ميدان رسالت شهرستان اهواز، ضمن قدرداني از تلاش گروههاي عملياتي با توجه به گرماي طاقت‌فرسا گفت: فعاليت در اين شرايط جوي بسيار سخت و دشوار است.

براتي با بيان اينکه عدم تخصيص اعتبارات کافي به خصوص در حوزه فاضلاب در کلانشهر اهواز به خودي خود شرکت و بعضا شهروندان را با مشکلات جدي روبرو مي سازد افزود: اخيرا با عنايت خاص و اميدوارکننده استاندار محترم در بازديدهايي که از برخي مناطق کلانشهر اهواز به عمل آورده است نويد دگرگوني در ارائه خدمات اين حوزه داده مي شود.

وي بازديد از اجراي پروژه‌ها و عمليات در سطح شهر را از جمله مواردي دانست که منجر به حضور بيشتر در بين عموم مي شود و در بسياري از مواقع همانطور که شاهد بوده ايم شهروندان از نزديک مسايل قابل بررسي در حوزه آب و فاضلاب را با ما در ميان مي گذارند و اکيپ هاي عملياتي در اسرع وقت در محل حاضر و آن را مرتفع مي سازند.

مديرعامل شرکت آبفاي اهواز همچنين گفت: يکي از مهم ترين مسايلي که اين شرکت در اجراي پروژه هاي خود در نظر دارد رعايت الگوهاي اقتصادي در راستاي کاهش هزينه هاست.

جلسه توديع و معارفه رئيس دادگستري شهريار بر گزار شد

شهريار - برزگر

با حضور دکتر اسماعيلي رياست کل دادگستري استان تهران، حميد درخشان نيا معاون وزير کشور و رئيس ثبت احوال کشور و روساي دادگستري و دادستانهاي شهرستانهاي استان تهران، ائمه جمعه شهرستان شهريار و مسئولين اداري و انتظامي و اصحاب رسانه در سالن امام علي(ع) انديشه برگزار شد .

در اين جلسه باشکوه از خدمات ارزنده هفت ساله عزيزي تجليل گرديد و حکم رياست دادگستري شهريار توسط دکتر اسماعيلي به دکتر فاضل حسيني سپرده شد.


 خبــر 

 معاون مالي اداري شهرداري اهواز در جمع خبرنگاران:

مردم تکيه‌گاه اصلي شهرداري‌ها هستند

اهواز – خبرنگار آفرينش

نشست خبري معاون مالي اداري شهرداري اهواز با اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، بشيري خوزستاني به فلسفه شکل‌گيري شهرداريها پرداخت و گفت: شهرداري موسسه‌‎اي عمومي، غير دولتي و مستقل است که وظيفه مديريت امور محلي و اداره خدمات به شهروندان و سکنه شهري را بر عهده دارد. از نظر قانون وظايف شهرداريها، طيف متنوع و گوناگوني را از جمله ايجاد خيابانها، کوچه‌ها، ميدانها، فضاي سبز و توسعه معابر در حوزه عمران و آبادي شهري را شامل مي‌شود و در کل شهرداريها مجموعه‌اي خدمتگزار و متعلق به شهروندان هستند.

معاون مالي اداري شهرداري اهواز به معرفي مجموعه خود پرداخت و گفت: اين معاونت از دو بخش مهم اداري و مالي تشکيل شده است و اين يعني جغرافياي اين حوزه، که شامل دو سرمايه مهم سازمان يعني بخش نيروي انساني و بخش مالي است و نيروي انساني از دو اداره مديريت امور اداري و مديريت پشتيباني و حوزه مالي نيز از دو مديريت درآمدهاي عمومي و امور مالي تشکيل شده است. ضمن آن که مديريت حقوقي شهرداري نيز زير نظر اين معاونت انجام وظيفه مي‌کند.

بشيري خوزستاني با اشاره اقدامات مهم صورت گرفته در سه سال اخير گفت: در راستاي سياستهاي شهردار محترم اهواز مبني بر تکريم ارباب رجوع و به روزآمدي سيستمها، براي نخستين بار توانستيم اطلاعات موجود در بخش پرونده‌هاي نوسازي را مکانيزه کنيم و طي آن اطلاعات قريب به 450 هزار پروانه در حال انتقال به نرم‌افزار پيشرفته سيماک است که در حال حاضر بيش از 60درصد کار انجام شده و بزودي به اتمام مي‌رسد.

وي افزود: طرح بزرگ بعدي موضوع مميزي شهر است که با انجام آن بخش عظيمي از اطلاعات در شهرداري به روز خواهد شد و با اين اطلاعات مي‌توان به شناخت بهتري نسبت به شهر رسيد و با اين شناخت امکان مديريت بهتر شهر فراهم مي‌شود.

معاون مالي اداري شهرداري اهواز با اشاره به نقش مهم مردم در اداره شهرداري ها گفت: تکيه گاه اصلي شهرداريها مردم هستند، بدون پشتوانه مردم، شهرداريها توان انجام کارهاي ساده و روزانه را ندارند. در حاليکه ما کارهاي بزرگي را در سطح شهر اهواز مانند تعريض پل شهيد دقايقي (پل سوم) و پل روگذر شهداي مدافع حرم (که در روانسازي ترافيک و حمل و نقل بخش عمده اي از شهر موثر است) را انجام داديم. ما با دريافت اندک اندک عوارض توانستيم ضمن انجام کارهاي روزمره همچون نگهداري و نظافت معابر شهري ، توسعه و نگهداري فضاي سبز و غيره، پروژه‎هاي کلان شهري را به سرانجام برسانيم.

محسن بشيري خوزستاني با اشاره به درآمدها و هزينه شهرداري اهواز تصريح کرد: شهرداري براي اداره شهر و انجام وظايف خود، بايد متحمل هزينه‎هايي شود و از سوي ديگر عوارض و بهاي خدمات شهري تکليفي است که به عهده شهروندان گذاشته شده است و بايد بپذيريم که عوارض همان هزينه‎اي است که براي رسيدن به يک شهر مناسب و خدمات درست پرداخت مي‎شود و البته شهرداري در اين ميان نگاهش فقط به عوارض شهروندان است.

وي ادامه داد: ارايه خدمات از سوي شهرداري و پرداخت عوارض دو بال دو سويه بين شهروندان و شهرداري است، اگر شهر متعلق به مردم است و حق مردم دريافت خدمات متناسب با شأن آنها است که هست، در سوي ديگر موضوع تکليف شهروندي است که ما بايد در اين باب توجه کنيم بدون حضور موثر و دلسوزانه مردم نسبت به شهرمان، مجموعه شهرداري به تنهايي کاري نمي‎تواند انجام دهد.

فرماندار شهرستان پرديس:

1428 واحد ساختماني در حريم رودخانه جاجرود قرار دارد

جاجرود - ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان پرديس گفت: يک‌هزار و 428 واحد از صنعتي گرفته تا ساختماني در حريم رودخانه جاجرود قرار دارد.

مرتضي حيدري در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش در خصوص واحدهاي صنعتي حريم رودخانه جاجرود در شهرستان پرديس اظهار داشت: پرديس به‌عنوان يکي از شهرهاي شرقي استان تهران از فضاهاي بکر خاصي برخوردار است.

وي تصريح کرد: زمين‌خواران و متصرفان اراضي ملي در گذشته‌هاي نه‌چندان دور به سمت بخش جاجرود و شهر بومهن يورش آورده بودند و با سوءاستفاده از نبود نظارت جدي، اهداف شوم خود را دنبال مي‌کردند.

حيدري اضافه کرد: متأسفانه در بحث ساماندهي منطقه با مشکلات عديده‌اي مواجه هستيم؛ زيرا از قبل مراقبت‌هاي خوبي در اين خصوص صورت نگرفته است و الان که شابلون قانون به روي منطقه گذاشته مي‌شود، تمام مشکلات و خلأهاي شهرستان بيرون مي‌زند.

فرماندار شهرستان پرديس افزود: حريم و بستر رودخانه جاجرود از مواردي بوده که از زير شابلون قانون بيرون آمده و سال‌هاست که از حريم رودخانه جاجرود مراقبت نشده است.

وي ادامه داد: متأسفانه حريم رودخانه جاجرود در سال‌هاي گذشته به حال خود رها شده و نظارتي در راستاي ساماندهي اين حوزه مهم در شهرستان پرديس صورت نگرفته بود.

حيدري تصريح کرد: بيش از يک هزار و 428 واحد از صنعتي گرفته تا مسکوني در حريم رودخانه جاجرود قرار گرفته‌اند و سد ماملو هم از اين مشکلات بي‌بهره نمانده است.

فرماندار شهرستان پرديس افزود: پارک ملي خجير هم در اين منطقه وجود دارد و بايد تکليف اين منطقه معلوم و حريم رودخانه جاجرود در شهرستان پرديس از بلاتکليفي خارج شود.

وي ادامه داد: براي مشخص شدن مسير حريم‌ها، طي توافقات صورت گرفته، استقرار صنايع آلاينده را در بستر و در حريم رودخانه جاجرود به هر قيمتي ممنوع کرديم؛ فعلاً هيچ‌يک از اين واحدها حق فعاليت را در اين محدوده ندارند.

فرماندار شهرستان پرديس اضافه کرد: اگر کوچک‌ترين تخلفي در اين راستا ديده شود، واحد متخلف مهروموم خواهد شد؛ اداره محيط‌زيست شهرستان هم با شديدترين روش با متخلفان در اين بخش برخورد خواهد کرد. حيدري افزود: اگر کسي سراغي از وجود صنايع آلاينده دارد، بايد به فرمانداري اطلاع دهد تا در اسرع وقت با شديدترين وجه با آن‌ها برخورد قانوني شود.

وي اضافه کرد: به‌زودي در مورد اين بخش تصميم‌گيري خواهيم کرد و ساماندهي صنايع در اولويت برنامه‌هاي ماست.

فرماندار پرديس ادامه داد: وضع تک‌به‌تک مراکز صنعتي در شهرستان پرديس سنجيده خواهد شد و چنانچه واحدي آسيبي به محيط‌زيست مخصوصاً رودخانه جاجرود و پارک ملي خجير نرساند، مجوز فعاليت موقت در آن منطقه را دارد. حيدري اظهار کرد: اين منطقه در درازمدت بايد از وجود صنايع تخريب‌کننده فضاي زيست‌محيطي شهرستان پاک شود و با جديت کامل در اين راستا اقدام خواهيم کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته