جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور؛
کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد در دهه هفتادي‌ها

محيط زيست هشدار داد:
مجازات حبس در انتظار متخلفان


وقايع


خبرها


يادداشـت


رهنموني از بزرگان


 بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور؛
 کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد در دهه هفتادي‌ها 

 
عاملي که مي‌تواند در سال‌هاي آينده، هم آمارهاي ازدواج و هم آمارهاي مواليد را تحت شعاع خود قرار دهد، رسيدن دهه هفتادي‌ها به سن ازدواج است که ظواهر امر نشان مي‌دهد، هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ گرايش به مقوله ازدواج، مي‌تواند منجر به کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد باشد.

به گزارش برنا، محمد حسين نجاتي، رئيس سازمان ثبت احوال کشور، گفت: جديدترين آمار‌هاي سازمان ثبت احوال نشان مي‎دهد، نرخ رشد مواليد در کشور طي چهارماه نخست سال 1395 به زير صفر رسيده است و به عبارت ديگر منفي شده است. اتفاقي که نشان مي‌دهد، رشد مواليد که از سال‌هاي 1392 و 1393 روند رو به رشدي به خود گرفته بود، حالا در سراشيبي کاهش قرار گرفته است.

هم‌چنين براساس آمارهاي رسمي سازمان ثبت احوال نرخ رشد مواليد در چهار ماه نخست سال 95 به زير صفر رسيده است و گرچه اين آمار موقتي است اما کليت کاهش مواليد در کشور را نشان مي‌دهد. جمعيت شناسان دليل اين اتفاق را بيش از پيش در سن ازدواج و فرزند آوري جوانان پرشمار دهه 60 مي‌دانند و نگرش متولدان اين دهه که در مورد امر چند فرزندي تغيير کرده است.

درباره همين موضوع، محمدرضا محمودي، رئيس کميسيون مطالعات و پايش سياست‌‌هاي جمعيتي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با اشاره به نرخ رشد مواليد در سال‌هاي اخير گفت: در سال 91 نسبت به سال 90، حدود 2.9 درصد افزايش نرخ رشد مواليد، سال 92 نسبت به سال 91 حدود 3.5 درصد افزايش نرخ رشد مواليد، سال 93 نسبت به سال 92 حدود 4.25 درصد افزايش نرخ رشد مواليد وجود داشت و در سال 94 اين نرخ به 2.3 درصد رسيده؛ يعني به شدت شيب آن کاهش يافته است. البته ما انتظار اين آمارها را داشتيم.

او تصريح کرد: پيش‌بيني کرده بوديم توان دروني جمعيت در سال‌هاي 97 يا 98 تمام شود؛ يعني موج جواناني که از سال 80 به بعد شروع به ازدواج کردند، تا دو سه سال ديگر تمام شود. حال اگر اين نرخ در سال‌هاي آينده افزايش داشته باشد، مي‌توانيم آن را به تأثير سياست‌ها ارتباط دهيم.

هم‌چنين نکته ديگر اين است که جوانان دهه 60 که موج ازدواج آنها از 15 سال پيش آغاز شده است و حالا تقريبا به پايان رسيده است، علاوه بر اينکه خروج آن‌ها از سن ازدواج به‌دليل جمعيت بالاي آنها بر کاهش نرخ مواليد در کشور تاثير مي‌گذارد، يک تاثير ديگري هم دارد و آن رواج تفکر تک فرزندي است.

حالا در کنار اين موارد، عامل ديگري که مي‌تواند در سال‌هاي آينده، هم آمارهاي ازدواج و هم آمارهاي مواليد را تحت شعاع خود قرار دهد، رسيدن دهه هفتادي‌ها به سن ازدواج است که ظواهر امر نشان مي‌دهد، هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ گرايش به مقوله ازدواج، مي‌تواند منجر به کاهش قطعي تعداد ازدواج و مواليد باشد.

علاوه بر اين افزايش ميزان طلاق‌هاي رخ داده در کنار آمار ازدواج نکته‌اي است که مي‌تواند در نرخ مواليد در کشور تاثير گذارباشد.


 محيط زيست هشدار داد:
 مجازات حبس در انتظار متخلفان 

 
با توجه به فرا رسيدن فصل گرما و خشک شدن پوشش گياهي در مناطق چهارگانه تحت مديريت محيط زيست، اداره روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان تهران طي اطلاعيه در خصوص آتش سوزي در اين مناطق هشدار داد.به گزارش مهر در اين اطلاعيه آمده است: با توجه به فرارسيدن فصل گرما و خشک شدن پوشش گياهي در مناطق چهارگانه تحت مديريت اداره کل حفاظت محيط زيست تهران (پارکهاي ملي، آثارطبيعي ملي، پناهگاههاي حيات وحش، مناطق حفاظت شده) و تردد و ورود افراد بومي وگردشگران به اين مناطق هرساله شاهد آتش سوزي دربرخي از اين مناطق بوده‌ايم

در اين اطلاعيه آمده است: ضمن اعلام آماده باش کليه نيروهاي يگان حفاظت محيط زيست استان در مناطق وپاسگاههاي محيط باني، هماهنگي هاي لازم جهت پشتيباني ديگر دستگاههاي مربوطه درمواقع ضروري ازطريق ادارات شهرستاني به عمل آمده است.

گفتني است ايجاد و فراهم کردن مقدمات آتش سوزي در مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست بر اثر بي مبالاتي يا عدم رعايت مقررات محيط زيست و تخلف در اين خصوص جرم محسوب مي شود وبه استناد بند ه ماده 13 قانون شکار و صيد فرد خاطي به مجازات حبس از 91 روز تا 3سال يا جزاي نقدي از يک ميليون و 800 هزار ريال تا 20 ميليون ريال ودر صورت تکرار به هر دو مجازات محکوم مي شود و در صورت آتش سوزي عمدي در پارکهاي ملي وآثار طبيعي ملي مرتکب به مجازاتهاي مقرر در ماده 675 قانون مجازالت اسلامي، حبس از 2 تا 5 سال محکوم مي شود.

همچنين شهروندان از روشن کردن آتش در مناطقي که قابليت وشرايط اشتعال را دارند جدا خودداري کرده ودر اين زمينه احتياط بيشتري کنند ودر صورت مشاهده هرگونه آتش سوزي در مناطق تحت مديريت استان مراتب را به پاسگاههاي محيط باني ويا ادارات حفاظت محيط زيست شهرستاني ويا شماره تلفن 2-77355781 اطلاع دهند.


 وقايع 

 تصادف زنجيره‌اي 15 خودرو؛ 3فوتي بر جاي گذاشت

برخورد زنجيره‌اي 15 خودرو در محور پاکدشت - شريف‌آباد سه فوتي بر جاي گذاشت.

سيدمصطفي مرتضوي، سخنگوي سازمان امداد و نجات در گفت‌وگو با ايسنا، از برخورد زنجيره‌اي 15 خودرو در محور پاکدشت - شريف آباد، خبر داد و گفت: اين تصادف ساعت 8:00 صبح روز گذشته رخ داد و عمليات امدادرساني به حادثه‌ديدگان از سوي پنج تيم امدادي شامل 16 امدادگر و نجاتگر صورت گرفت.

وي افزود: متاسفانه هشت نفر در اين حادثه مصدوم شدند که مصدومين از سوي نيروهاي امدادي اورژانس به مراکز درماني منتقل شدند. عمليات رهاسازي نيز براي هشت تن از مصدومين توسط امدادگران انجام شد.

مرتضوي همچنين اظهار کرد: متاسفانه اين حادثه سه فوتي به دنبال داشت.

سرقت از بانک ميلان با حفر تونل

رسانه‌هاي ايتاليا اعلام کردند: چند سارق با حفر تونلي در زير ساختمان يک بانک در مرکز ميلان اقدام به سرقت از آن کردند.

به گزارش ايسنا، رسانه‌هاي داخلي ايتاليا اعلام کردند: به رغم هشدار ساکنان محلي نسبت به شنيده شدن صداي حفاري در زير ساختمان، مقامات پليس اين هشدارها را ناديده گرفتند و پس از وقوع سرقت، شوکه شدند.

چهار سارق با حفر تونلي در زير ساختمان يک بانک در مرکز ميلان به داخل آن راه پيدا کرده و محتويات گاوصندوق‌ها و صندوق‌هاي امانات آن را به سرقت بردند.

پليس ايتاليا زماني به محل حادثه رسيد که صداي آژير به صدا درآمده بود و چهار سارق از محل متواري شده بودند.

يکي از ساکنان محلي ميلان گفت: صداي حفر تونل به وضوح شنيده مي‌شد و حتي اهالي محل به شوخي با يکديگر در مورد احتمال سرقت از بانک صحبت مي‌کردند.

به گزارش روزنامه گاردين، ارزش پول‌هاي سرقت شده در حال حاضر مشخص نيست.

کشف 30 تن مواد مخدر با همکاري پليس افتخاري

مدير کل پليس افتخاري با اشاره به کشف بيش از 30 تن مواد مخدر با همکاري پليس افتخاري استان سيستان و بلوچستان طي دو سال اخير، از حضور پليس افتخاري در طرح هاي سالم سازي سواحل شمالي خبر داد.

به گزارش مهر، سرهنگ محمدرضا اکرمي از کشف حدود 30 تن انواع مواد مخدر در 2 سال اخير با همکاري نيروهاي داوطلب پليس افتخاري که در راستاي تقويت پليس مبارزه با مواد مخدر استان سيستان و بلوچستان به کارگرفته شده‌اند، خبر داد.

وي با اشاره به اينکه هدف نهايي از جذب و به کارگيري پليس افتخاري تحکيم نظم ، امنيت اجتماعي و افزايش احساس امنيت در جامعه است، افزود : بهره‌گيري از توان مردم ، استفاده از ظرفيت‌هاي مردم‌نهاد در توسعه امنيت داخلي مي‌تواند در امر پيشگيري و مبارزه با جرايم خصوصاً در استان‌هاي مرزي هم چون سيستان و بلوچستان گره گشا باشد.

مدير کل پليس افتخاري اشاره کرد: برابر اعلام فرماندهي استان سيستان و بلوچستان ، اعضاي پليس افتخاري در 2 سال اخير دوشادوش کارکنان ناجا در حوزه‌هاي مبارزه با قاچاقچيان مواد مخدر، اشرار ،سارقان مسلح ، شناسايي و انهدام گروهک‌هاي تکفيري فعاليت داشته‌اند.


 خبرها 

 لزوم الگو برداري از کشورهاي توسعه يافته براي جمع آوري متکديان

سخنگوي کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي گفت: الگو برداري از کشورهاي توسعه يافته در بحث جمع آوري متکديان، موفقيت اجراي اين طرح را صد درصد مي کند.لزوم الگو برداري از کشورهاي توسعه يافته براي جمع آوري متکديان جليل مختار سخنگوي کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با باشگاه خبرنگارن جوان، اظهار داشت: در اجراي طرح ساماندهي و جمع آوري متکديان کشور، الگو برداري از کشورهاي موفق در اين حوزه، خالي از لطف نيست و به طور حتم معضل تکدي گري با کاري کارشناسانه و برنامه ريزي دقيق ريشه کن خواهد شد.

وي تصريح کرد: متاسفانه در کشور ما تکدي گران عضو باندهاي بزرگ و سازمان يافته اي هستند که به صورت هدفمند در سطح شهر پراکنده مي شوند و در اين ميان برخي از افراد سودجو با به کارگيري کودکان کار و خيابان درآمدزايي مي کنند، بنابراين جمع آوري متکديان براي ايجاد نظم و آرامش جامعه امري ضروري و غير قابل انکار است.

مختار ادامه داد: در طرح جمع آوري متکديان در ابتدا بايد تکدي گران نيازمند شناسايي شوند و با ايجاد اشتغال و پرداخت دستمزد مناسب، براي تامين مايحتاج زندگي، منبع درآمد داشته باشند.

سخنگوي کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي گفت: در کشور هاي توسعه يافته و اروپايي با ايجاد اشتغال براي افراد نيازمند و پرداخت حقوق ثابت ماهيانه به آنها، شهر را از وجود متکديان پاکسازي کرده اند که اگر کشور ما نيز از اين طرح الگوبرداري کند در ريشه کن کردن تکدي گران کشور صد در صد موفق خواهد بود.

اعتياد مادران به اينترنت و اختلال شخصيتي در کودکان

مادراني که بيشتر وقت خود را به استفاده از شبکه هاي اجتماعي اختصاص مي دهند به طور حتم کودکاني منزوي و گوشه گير خواهند داشت.

ابراهيمي مقدم روان شناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: اعتياد بيش از اندازه به اينترنت و شبکه هاي پيام رسان براي مادراني که فرزند خردسال دارند، مي تواند آسيب زا باشد.

وي در ادامه تصريح کرد: متأسفانه در سالهاي اخير با ورود شبکه هاي مجازي به زندگي مردم و اعتياد اکثريت اشخاص جامعه به اين شبکه ها، کودکان زيادي از حداقل ارتباط با مادر محروم مانده اند که اين مسئله در طولاني مدت مي تواند سبب بروز آسيب و ناهنجاري هاي اجتماعي باشد. ابراهيمي مقدم افزود: مادراني که بيشتر ساعات روز را به استفاده از فضاي مجازي اختصاص مي دهند علاوه بر اينکه فرزند خود را از ارتباط عاطفي و سالم محروم داشته اند، الگوي نامناسبي براي آنان خواهند شد چرا که کودک با الگوبرداري نادرست از رفتار مادر فضاي مجازي را به عنوان اصلي ترين بخش زندگي خويش مي پذيرد و اين امر در طولاني مدت سبب ظهور افرادي منزوي و گوشه گير و داراي شخصيتي تکامل نيافته در جامعه خواهد شد.

وي در پايان گفت: مادران با حفظ تعادل در استفاده از فضاي مجازي و برقراري ارتباطي سالم و عاطفي با فرزند خود مي توانند از بروز مشکلات شخصيتي و اختلالات رواني کودک که ممکن است بر اثر فقدان رابطه صحيح با مادر به وجود بيايد جلوگيري کرده و از ميزان آسيبهاي اجتماعي که ممکن است بر اثر اين مسئله بروز کند، بکاهند.


 يادداشـت 

 پيري جمعيت ايران، جوانان عزيز هم اكنون نيازمند ياري سبزتان هستيم

الهام فراهاني

در بين همه مشكلات اقصادي اجتماعي شهري و غيره مسئولين محترم به فكر رشد جمعيت كشور افتاده اند ونگران و آشفته از اينكه چند سال ديگر ايران به سمت پير شدن جمعيت مي رود .

البته ناگفته نماند كه مسئله مهمي هم است اما به چه قيمتي دراين مورد هركسي مي تواند نظر خود را داشته باشد اما مهمتراز اينكه ما به جوانان و زوج هاي ايراني بگوييم كه به فكر رشد جمعيت كشور خود باشند چون جمعيت ايران تا چند سال ديگر روند پيري را طي مي كند يعني مسئولين مسئله اي مهمتر ازنگراني رشد جمعيت د رايران ندارند ؟يعني در جامعه كنوني ما پيري جمعيت كشور خيلي مهمتر و حياتي تر از برطرف كردن آسيب هاي اجتماعي و اقتصادي مي باشد ؟

شايد اين سوال خيلي از جوانان ما باشد با خودشان مي گويند فرزند كمتر و زندگي بهتر به نظر من هم اين رويه بهتر است حالا جمعيت جوان ايران چندبرابر باشد وما ديگر نگراني درباره پيري جمعيت ايران نداشته باشيم بهتر است آن هم با وجود مشكلات و آسيب هاي اجتماعي كه روز به روز د رحال افزايش است و تا چند سال ديگر در اين معضلات و نابساماني هاي شهر خود غرق مي شويم كدام بهتر است؟ اينكه به همين جوانان اندكي كه هستند بسنده كنيم و درست و اصولي شرايط رفاهي و اجتماعي و شهروندي را براي آنها مهيا كنيم تا زندگي بهترو بي دغدغه تري را تجربه كنند يا به آنها توصيه كنيم كه حتما به فكري كاهش رشد جمعيت كشور خود باشند اما اگر اين خواسته را مسئولين بخواهند بايد شرايط رشد جمعيت در جامعه را مهيا کنند مثل نبود امنيت شغلي مشكلات معيشتي و اقتصادي، اجتماعي وگرنه كه با حلوا حلوا گفتن كه دهان شيرين نمي شود تا زماني که شرايط و زيرساخت هاي لازم براي رفاه نسبي جوانان در کشور فراهم نشود، مسئولان نبايد انتظار رشد جمعيت را داشته باشند. اگر توانستن حداقل تا حدودي اين شرايط را براي جوانان مهيا كنند مي توان اميدوار به رشد جمعيت براي روز هاي آينده بود.


 رهنموني از بزرگان  

 خشم

برحذر باش مبادا خشم تورا به تعدي ببرد.

کتاب عهد عتيق

بردباري در زمان خشم و خوشروئي هنگام عسرت مشکل ترين کارهاست.

بقراط

چيزي که جبران ناپذير است خشم است.

استاهل

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته