جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5346

طلاي المپيک بر سينه قهرمان وزنه برداري
"رستمي" که ايران را طلايي کرد

نايب قهرمان لندن، بيست و چهارم شد
احسان حدادي، ناکام بزرگ المپيک


دهکده المپيک


خبـــرنامه


 طلاي المپيک بر سينه قهرمان وزنه برداري
 "رستمي" که ايران را طلايي کرد 

 آفرينش- سرانجام کيانوش رستمي ايران را وارد جدول مدالهاي بازيهاي المپيک کرد و با کسب مدال طلا، شروع خوبي براي رشته هاي مدال آور ايران داشت. وزنه بردار دسته 85 کيلوگرم ايران با رکورد 396 کيلوگرم عنوان قهرماني المپيک ريو را به دست آورد و رکورد مجموع جهان را نيز يک کيلوگرم ارتقا داد.

حرکت يک ضرب

رقابت اصلي رستمي با وزنه بردار چيني بود، در حالي که تيان تائو وزنه هاي 173 و 178 کيلوگرم را انداخته بود و در آستانه حذف از المپيک قرار داشت، در حرکت آخر وزنه 178 کيلويي را بالاي سر برد.

کيانوش رستمي در نخستين حرکت خود پشت وزنه 174 کيلوگرم قرار گرفت و به راحتي توانست آن را مهار کند.

رستمي براي دومين مرتبه که بر روي تخته آمد بايد 179 کيلوگرم را بالاي سر مي برد که باز هم به راحتي آن را مهار کرد و در يک ضرب اول شد. او در آخرين حرکت خود وزنه 182 کيلوگرم را از پشت سر انداخت و با همان 179 کيلوگرم به کار خود در يک ضرب پايان داد.

حرکت دوضرب

وزنه بردار چيني در دوضرب هم مانند يک ضرب دو حرکت نخست را از دست داد و حريف وزنه 210 کيلويي نشد. رستمي هم در نخستين حرکت خود پشت وززنه 215 کيلوگرم که رکورد المپيک بود، قرا گرفت اما نتوانست آن را بالاي سر ببرد. رستمي براي دومين مرتبه براي مهار وزنه 215 کيلوگرم بر روي تخته آمد و آن را ثبت کرد.

تائو در آخرين حرکت خود پشت وزنه 217 کيلوگرم قرار گرفت و آن را در ميان تعجب همگان بالاي سر برد و در مجوع رکورد 395 کيلوگرم را ثبت کرد تا قبل از آخرين حرکت رستمي قهرمان باشد. بنابراين کيانوش مانده بود و يک وزنه سرنوشت ساز.

وزنه بردار کرمانشاهي براي مهار وزنه 217 کيلوگرم بر روي تخته آمد که موفق شد با نگه داشتن اين وزنه با مجموع 396 کيلوگرم مدال طلاي المپيک را براي ايران به ارمغان آورد. گابريل سينکرايا از روماني در اين دسته پس از وزنه بردار چيني، مدال برنز گرفت. با مدال طلاي رستمي، ايران وارد جدول مدالهاي المپيک شد و در رده 34 قرار گرفت.

رستمي: به تنهايي و با مربيگري خودم طلا گرفتم

کيانوش رستمي پس از کسب عنوان قهرماني بازي‌هاي المپيک ريو بيان کرد: من در بدترين شرايط و تنها تمرين کردم. خيلي سختي کشيدم. خدا را شکر مدال طلا گرفتم و نگذاشتم خون شهيدان پايمال شود. ايراني‌ها بايد هميشه نشان دهند که مي‌توانند موفق شوند.

او ادامه داد: از علي مرادي رييس فدراسيون وزنه‌برداري تشکر مي‌کنم که از من حمايت کرد. رستمي همچنين گفت: مدالم را به شهداي مدافع حرم تقديم مي‌کنم و خوشحالم که توانستم به تنهايي و با مربي‌گري خودم رکورد دنيا و المپيک را تغيير دهم و به مدال طلا برسم.

رستمي در پاسخ به اين پرسش که نظرش در مورد وزنه‌بردار چيني چيست و او همه را سورپرايز کرد گفت: فکر کرديد مانند بازي‌هاي آسيايي مي‌شود؟ (با خنده) وقتي که وزنه بردار چيني براي زدن وزنه 217 کيلوگرم بر روي تخته آمد با خودم گفتم که خدا کند اين وزنه را بزند. اگر دروغ بگويم، خدا کورم کند! زيرا اگر 217 کيلوگرم را نمي‌زد، اين مدال به دل من نمي‌نشست.

رستمي در پاسخ به اين سوال که پس از المپيک لندن اعلام کرده بود جو اين رقابت‌ها رويش تاثير گذاشته آيا اين بار هم اين شرايط را داشته است گفت: خير، اين بار وضعيت متفاوت بود. من به خوبي تمرين کرده بودم و آرامش داشتم. من خودم کار خودم را مديريت کردم. هيچ کس من را کوچ نکرد. با برنامه خودم تمرين کردم با همين برنامه‌هاي خودم بود که توانستم رکورد جهان و المپيک را جابه‌جا کنم.


 نايب قهرمان لندن، بيست و چهارم شد
 احسان حدادي، ناکام بزرگ المپيک 

 در روز نخست رقابت‌هاي دووميداني المپيک احسان حدادي نايب قهرمان دوره قبل اين رقابت‌ها در گروه B به مصاف 18 پرتابگر ديگر رفت. او در پرتاب اول خود 57 متر و 86 سانتي متر پرتاب کرد و در پرتاب دوم رکورد 59.92 را ثبت کرد.

او در سومين و آخرين پرتاب خود ديسک را 60.15 پرتاب کرد تا وداع زودهنگام و غم انگيزي با المپيک داشته باشد. حدادي بين 35 شرکت کننده، بيست و چهارم شد.

روبرت هارتينگ قهرمان المپيک لندن هم با 62.21 اميدي براي فيناليست شدن ندارد تا اين پرتابگر هم ناکام باشد.

پيش از اين محمود صميمي در گروه A اين رقابت‌ها با رکورد 56.94 در رده چهاردهم گروه خود قرار گرفت و در رده‌بندي کلي سي‌ام شد.

حدادي با اين عملکرد، يکي از بدترين نتايج خود در دوران قهرماني اش را به جاي گذاشت و همه را نا اميد کرد. خود حدادي معتقد است که بدترين نتيجه کاروان ايران را گرفته است.

حدادي: خيلي بد بودم اما شرمنده کسي نيستم

نايب قهرمان پرتاب ديسک المپيک لندن بعد از ناکامي در ريو گفت: مدت ها مصدوميت اذيتم مي‌کرد و فقط امروز درد نداشتم که فکر مي‌کنم همين باعث شد نتوانم خوب پرتاب کنم.

احسان حدادي بعد از ناکامي در المپيک 2016 ريو و عدم صعود به فينال اين بازي‌ها گفت: همه چيز در اين مدت مهيا و همه چيز عالي بود. تمرينات و امکانات عالي بود. درست است که سه سال مربي نداشتم اما در اين مدت دردهايي که داشتم اذيتم کرد و بدترين نتيجه را گرفتم. تا به الان سه بار نتيجه بد گرفته‌ام و فکر مي‌کنم نتيجه ام در ريو بد بود.

او ادامه داد: امروز اولين روزي بود که مصدوميتم اذيت نمي‌کرد. دکتر نوروزي و همکارانشان تلاش خود را کردند که اين اتفاق رخ داد و به نظرم همين که درد نداشتم باعث شد خوب نتوانم پرتاب کنم.

کسي که ماه‌ها با درد تمرين مي کند وقتي روزي درد ندارد مي‌ترسد که مبادا مصدوميت او را دوباره اذيت کند. امروز هارتينگ (قهرمان المپيک لندن) هم صعود نکرد. در رشته ما مصدوميت خيلي تاثير دارد و من هرکاري که بايد مي‌کردم را انجام دادم و هفته اي سه بار و هربار 65 آمپول مي‌زدم و درد مي‌کشيدم و گريه مي‌کردم.

حدادي درباره نتايج ضعيف خود گفت: دوسال است که نتيجه ضعيف مي‌گيرم. بازي‌هاي آسيايي هم نتيجه ام ضعيف بود ولي ان شاءالله قول مي‌دهم که اول مصدوميتم را درست کنم چراکه اين مصدوميت زانو باعث شده بود ماه‌ها حتي نتوانم راه بروم. اين ها بهانه نيست چرا که امروز ضعيف‌ترين نتيجه را گرفتم و خيلي بد بودم و بايد بهتر از اين عمل مي‌کردم.

او درباره حضورش در المپيک 2020 توکيو گفت: اميدوارم ولي اين المپيک بايد خوب پرتاب مي‌کردم و انتظار داشتم که 63 متر پرتاب مي‌کردم و به فينال مي‌آمدم. من شرمنده هيچ کسي نيستم چرا که تمام تلاشم را انجام دادم. درد کشيدم و خيلي خوب هم درد کشيدم و به نظرم در المپيک هيچ ورزشکاري به اندازه من به خاطر مصدوميت درد نکشيده است.

او با بيان اينکه از خودش راضي نيست، گفت: من براي چه بايد از خودم راضي باشم؟ من فکر مي‌کنم بدترين نتيجه کاروان را گرفتم.

حدادي درباره آينده خود نيز گفت: اول از همه بايد آسيب ديدگي ام را درمان کنم.بعد ازبازي هاي آسيايي و جهاني بايد زانويم را عمل مي‌کردم اما اين کار را انجام ندادم و بزرگترين اشتباهم را انجام دادم.

حدادي در پايان گفت: براي من اصلاخوب نيست که به دايموند ليگ دعوت نمي‌شوم و اين خيلي سنگين است. قطعا براي هارتينگ هم سخت است چرا که ديگر اسپانسرها سمت ما نمي‌آيند. تمام تلاشم را مي‌کنم با نتيجه خوب باز هم به ليگ الماس برسم.

ابتدا بايد چهارمين مدالم در بازي‌هاي آُسيايي را بگيرم و بعد هم المپيک 2020 توکيو.


 دهکده المپيک 

 کيانوش رستمي چه رکوردهايي را شکست؟

کيانوش رستمي در رقابت‌هاي وزنه برداري المپيک ريو با ثبت رکورد 396 کيلوگرم موفق شد رکورد دوضرب و مجموع المپيک را بشکند.

او در يک ضرب رکورد 179 و در دوضرب رکورد 217 را برجاي گذاشت.

رکورد قبلي المپيک متعلق به پيروس ديماس از يونان بود که در المپيک 2000 سيدني به ثبت رسانده بود. رکورد اين وزنه بردار در همين مسابقات سه بار شکسته شد که پس از وزنه برداران چيني و روماني، در نهايت با 217 کيلوگرم به نام رستمي ثبت شد.

رکورد مجموع المپيک نيز 394 کيلوگرم بود که آندري ريباکو از بلاروس آن را در سال 2008ثبت کرده بود و رستمي آن را دو کيلوگرم ارتقا داد.

او همچنين رکورد مجموع جهان را نيز که در اختيار خودش بود يک کيلوگرم ارتقا داد.

تنها بانوي پرتاب وزنه ايران در المپيک سي ودوم شد

ليلا رجبي: خداحافظي مي کنم

رقابت‌هاي دووميداني المپيک درورزشگاه ماراکاناي برزيل برگزار مي شود که ليلا رجبي تنها بانوي دووميداني کار ايران در المپيک در ماده پرتاب وزنه به مصاف حريفان خود رفت.

او در پرتاب اول خود رکورد 16.18 و در پرتاب دوم 16.34 را برجاي گذاشت.در پرتاب آخر نيز وزنه را 16.16 پرتاب کرد. رجبي با اين رکورد در گروه A شانزدهم شد و در نهايت سي و دوم شد.رجبي در حالي اين رکورد را در المپيک ثبت کرد که حد نصاب شخصي او 18.18 است.

او پس از مسابقه اش گفت: نمي دانم چرا اين اتفاق افتاد و نتوانستم به فينال مسابقه‌هاي پرتاب وزنه المپيک صعود کنم. تلاشم را کردم اما دو شب بي خوابي و هيجان مسابقه باعث شد نتوانم به رکوردهاي خودم دست يابم.

او افزود: اگر به رکوردهاي تمريني و حتي رکوردي نزديک به رکورد بازي هاي آسيايي اينچئون مي رسيدم به راحتي صعود مي کردم. هر چه در توان داشتم رو کردم اما نتيجه نگرفتم. کاري که پيش از اين قرار بود انجام بدهم و خداحافظي کنم را الان انجام مي‌دهم. وضعيت آماده سازي من خيلي خوب نبود و بايد حداقل زودتر به ريو مي‌آمدم تا بدنم با شرايط سازگار مي‌شد.

ملي پوش پياده روي ايران در رده 54 المپيک

زورآوند: اولين ايراني هستم که از خط پايان مي گذرم

نماينده پياده روي ايران در المپيک گفت: من اولين ايراني‌ هستم که در اين ماده از خط پايان مي‌گذرم.

حميدرضا زورآوند بعد از عنوان پنجاه وچهارمي در مسابقات پياده روي المپيک 2016 ريو گفت: بعد از من 20 نفر ديگر حضور داشتند که ديرتر از من از خط پايان گذشتند. در رقابت‌هاي پياده روي المپيک من اولين ايراني هستم که از خط پايان گذشتم و حتي بعد از من هم افراد ديگري هم بودند که از خط رد شدند. اين براي خودش يک موفقيت است چرا که ما در گذشته حتي نمي توانستيم از خط پايان بگذريم.

زورآوند در ادامه افزود: نهايت تلاشم را انجام دادم ولي با توجه به زحماتي که کشيدم انتظارم بيشتر از اين‌ها بود و اين نشان مي دهد دووميداني ما بهتر از گذشته شده و اگر حمايت ها باشد حتي مي توانيم جزو 10 نفر برتر باشيم.

حضور سرمربي تيم ملي وزنه‎برداري در جايگاه تماشاگران!

در رقابتهاي دسته 85 کيلوگرم وزنه برداري المپيک ريو، سجاد انوشيرواني کيانو ش رستمي را هدايت نمي کند و سرمربي تيم ملي وزنه‎برداري ايران در شرايطي که در اواسط مسابقه وزنه‎برداري دسته 85 کيلوگرم به سالن مسابقه آمده بود،‌ در جايگاه تماشاگران نشست.

وي به محل مسابقه کيانوش رستمي نماينده کشورمان در اين دسته نرفت و علي مرادي کار هدايت رستمي را بر عهده دارد.

تبريک رئيس فدراسيون جهاني به رستمي

پس از اينکه کيانوش رستمي با ثبت رکورد 179 کيلوگرم يک ضرب، 217 کيلوگرم و مجموع 396 کيلوگرم توانست مدال طلاي دسته 85 کيلوگرم وزنه‌برداري المپيک ريو را به دست آورد، تاماش آيان رييس فدراسيون جهاني وزنه‌برداري با حضور در سالن گرم مسابقه‌ها به او تبريک گفت. آيان سپس به کيومرث هاشمي، علي مرادي و نصرالله سجادي نيز اين موفقيت را تبريک گفت.

رستمي توانست اولين مدال طلاي کاروان ايران را در بازي‌هاي المپيک ريو به دست آورد. او همچنين موفق شد رکورددار دوضرب و مجموع المپيک شود و رکورد مجموع جهان که در اختيار خودش بود را يک کيلوگرم ارتقا داد.


 خبـــرنامه 

 تيم ملي فوتبال ايران راهي ايتاليا شد

به گزارش ايسنا، ملي پوشان فوتبال ايران ساعت 3:50 بامداد روز شنبه جهت حضور در اردوي آماده سازي، تهران را به مقصد فلورانس ايتاليا ترک کردند.

در اين سفر 23 بازيکن حضور داشتند و اشکان دژاگه و پژمان منتظري هم در ايتاليا به ساير بازيکنان اضافه مي‌شوند.

با توجه به هم‌زماني رقابتهاي وزنه برداري المپيک با ساعت پرواز تيم ملي، ملي پوشان ايران تا آخرين لحظه اين مسابقه‌ها را از طريق تلويزيون‌هاي سي آي پي دنبال مي کردند اما به دليل همزماني پرواز با حرکات دو ضرب دسته 85 کيلوگرم نتوانستند تا پايان شاهد رقابت رستمي با ساير وزنه برداران باشند.

تيم ملي ايران خود را براي حضور در مرحله نهايي رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني 2018 آماده مي کند.

تيم ايران بيست روز ديگر در نخستين ديدار خود در اين رقابت‌ها در تهران ميزبان تيم ملي قطر است.

رکورد ضعيف ارزنده در المپيک 2016 ريو

محمدارزنده آخرين نماينده ايران در روزهفتم المپيک 2016 ريو در ماده پرش طول المپيک به مصاف حريفان خود رفت و در رده بيست ونهم قرار گرفت. او در پرش اول و دوم خود رکورد 7.29 و 7.23 را برجاي گذاشت.

ارزنده در پرش سوم خود رکورد 7.31 را برجاي گذاشت و با اين نتيجه شانسي براي صعود به مرحله بعد نداشت.

ارزنده در المپيک لندن با حدنصاب 7.84 هفدهم شده بود.

ارزنده بعد از اتمام پرش هاي خود گفت:از عملکرد خودم راضي نيستم و در واقع بعد از ماه ها تمرين و اردو نمي دانم چرا در روز مسابقه اينگونه پرش کردم. شايد عدم نتيجه‌گيري‌ام دليل رواني داشت.

وي ادامه داد:من در بدترين شرايط هم بهتر از اين پرش مي‌کنم و از نظر بدني هم شرايطم خوب بود ولي شايد از نظر رواني نتوانستم تمرکز کنم و انتظارات را بر آورده کنم. من ماه ها تمرين کردم و ثمره تلاشم نبايد در روز مسابقه اين باشد. خودم هم نمي دانم چه بگويم اصلا از خودم راضي نيستم.

قهرماني نادال در مسابقات دوبل المپيک

رافائل نادال و مارک لوپس با شکست نمايندگان روماني در بخش دو نفره تنيس مردان قهرمان المپيک شدند و سومين مدال طلاي کشورشان را به ثبت رساندند. اين ديدار در سه ست و با نتايج 6 بر دو سه بر 6 و 6 بر چهار به پايان رسيد. نادال با اين قهرماني پنجمين ورزشکار اسپانيايي شد که دو مدال طلا در بازي هاي المپيک به دست آورده است.

نادال بعد از اين پيروزي اظهار کرد: تجربه بسيار جالبي بود که با بهترين دوستانم قهرمان شوم. جنگيديم و همه انرژي خود را به کار برديم. دو ماه و نيم تنيس بازي نکرده بودم. هيچ تمريني نداشتم تنها در باشگاه ورزش کرده بودم. از اين بازي لذت برديم و سخت جنگيديم.

سرقت 3500 دلاري از حدادي و تفتيان در دهکده المپيک

احسان حدادي نايب قهرمان المپيک لندن به خاطر حذف شدن از المپيک ريو روز بدي را پشت سر گذاشت.

اما اين روز براي حدادي وقتي بدتر شد که او به اتاق خود در دهکده ورزشکاران بازگشت و متوجه شد از اتاق وي دزدي شده است. حدادي و تفتيان در دهکده ورزشکاران هم اتاق هستند. اين دو ملي پوش بعد از اتمام رقابت هاي امروز و بازگشت به اتاق هايشان متوجه شدند که پول هايشان به سرقت رفته است.

حدادي اعلام کرده که مبلغ پول هاي او و تفتيان 3500 دلار بوده است.

شناگر سنگاپوري به سلطه فلپس پايان داد و طلا گرفت

در حالي که مايکل فلپس در فينال ماده 100 متر شناي پروانه مردان المپيک به دنبال کسب پنجمين مدال‌ طلاي خود در المپيک بود، يک شناگر سنگاپوري به نام اسکولينگ با زمان 50.39 رکورد اين ماده را شکست و قهرمان شد.

همچنين فلپس به همراه شناگراني از آفريقاي جنوبي و مجارستان با زمان 51.14 هر 3 نفر به طور مشترک مدال نقره را کسب کردند. در اين ماده مدال برنز توزيع نشد.

فلپس در حال‌ حاضر 27 مدال المپيک دارد که 22 مدال آن طلا است. اما اعجوبه ورزش جهان اعلام کرد بازيهاي ريو آخرين المپيک او است. فلپس در اين باره گفت: برايم کافي است. چاد و دايرز از من خواسته‌اند که چهار سال ديگر کار کنم. هم تيمي‌هايم در 800 متر آزاد امدادي نيز همين را از من خواستند اما من چهار سال ديگر فعاليت نخواهم کرد و سر اين حرفم خواهم بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته