جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5349

دکتر لاريجاني تأکيد کرد :
حل و فصل بحران يمن تنها از طريق مذاکره


عراقچي:با بدعهدي طرف مقابل محکم برخورد مي کنيم


خبر


افتتاح نخستين نشست کنسرسيوم شرکت هاي انرژي اکو


سيل در ايالت لوييزيانا آمريکا


سرمقاله

رييس جمهوري تأکيد کرد:
ايفاي نقش مثبت کشورهاي عضو عدم تعهد در حل بحران هاي جهاني

حمله به پست هاي فرماندهي داعش؛
وزارت دفاع روسيه: بمب افکن‌هاي روسي در همدان مستقر شدند


ايران و ترکيه بهترين راه حل بحران سوريه را ارائه خواهند داد


بان کي مون: دوست دارم يک زن رهبر بعدي سازمان ملل باشد


پوتين: براي از سرگيري روابط با ترکيه تلاش مي‌کنيم


ميز خبر


خبــــر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


 دکتر لاريجاني تأکيد کرد :
 حل و فصل بحران يمن تنها از طريق مذاکره 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با تبريک آغاز به کار مجلس ملي يمن، ضمن محکوم کردن تجاوز نيروهاي خارجي عليه يمن، گفت: بحران يمن تنها از طريق مذاکره حل‌وفصل خواهد شد.

دکتر علي لاريجاني در گفت‌وگو با خانه ملت دور جديد فعاليت مجلس نمايندگان جمهوري يمن را تبريک گفت، افزود: آغاز دور جديد فعاليت پارلماني در مقطع بسيار حساس کنوني که تشديد جنايات غيرانساني نيروهاي متجاوز خارجي عليه ملت مقاوم يمن مشاهده مي‌شود، نشان از پيروزي و موفقيت دولت و ملت مظلوم يمن در نبرد نابرابر کنوني دارد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ضمن محکوم کردن تجاوز نيروهاي خارجي عليه يمن و موارد گسترده نقض حقوق بشردوستانه و کشتار سازمان يافته توسط نيروهاي متجاوز عليه مردان، زنان و کودکان بي‌دفاع و غيرنظامي، گفت: حمايت و پشتيباني همه جانبه جمهوري اسلامي ايران را از ملت مظلوم يمن در قبال تجاوزات خارجي اعلام مي‌دارم.

وي با تاکيد براينکه بحران يمن تنها از طريق گفت‌وگو و مذاکره ميان گروه ها و جريانات يمني حل و فصل خواهد شد، بيان کرد: اطمينان دارم در اثر ايستادگي و پايداري ملت مقاوم يمن، به زودي شاهد شکست و سرافکندگي متجاوزين به مصداق وعده الهي در آيه شريفه "ان الله مدافع عن الذين امنوا" خواهيم بود. رييس قوه مقننه همچنين بر آمادگي مجلس شوراي اسلامي جهت گسترش همکاري‌هاي پارلماني دو کشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري يمن تاکيد کرد.


 عراقچي:با بدعهدي طرف مقابل محکم برخورد مي کنيم 

 معاون وزير امور خارجه از پيگيري ايرادهاي اجراي تعهدات طرف 1+5 در قالب کميسيون مشترک خبر داد و گفت: با اهمال ها، تعلل ها و بدعهدي هاي طرف مقابل به صورت خيلي محکم برخورد مي کنيم. به گزارش ايرنا، سيد عباس عراقچي در پاسخ به اين سوال که آيا ايران در قبال بد عهدي غربي ها در اجراي برجام شکايتي را به کميسيون مشترک تعيين شده در توافقنامه با 1+5 برده است يا خير، اظهار داشت: ما در قالب کميسيون مشترک در حال پيگيري همه موارد هستيم. معاون وزير امور خارجه با بيان اينکه ايراداتي در نحوه اجراي برجام از طرف مقابل وجود دارد، افزود: اين ايرادات را در جلسات مختلفي که داشتيم، به خصوص در کميسيون مشترک مطرح و مورد پيگيري قرار داديم که بسياري از آن ها حل شده است. مثلا در حوزه بيمه تقريبا همه مشکلات حل شده و در حال حاضر در حوزه هاي بانکي و مالي هم برخي از مشکلات حل شده است.

عراقچي با بيان اينکه به طور مرتب در حال پيگيري هستيم و برخي از اين ها نياز به زمان دارد و بعضي ديگر از آن ها نياز به آئين نامه هاي جديد از طرف مقابل دارد، ادامه داد: همه اين ها به ترتيب در حال حل شدن است ولي کماکان بعضي از تعلل ها، اهمال ها و بدعهدي ها از طرف مقابل وجود دارد که با اين مسائل به صورت خيلي محکم برخورد و وظايف طرف مقابل را به آن ها گوشزد مي کنيم. وي خاطرنشان کرد: هر جائي که طرف مقابل کوتاهي و تعلل داشته باشند، پيگيري خواهيم کرد. اگر نياز باشد حسب تشخيص هيئت نظارت بر اجراي برجام، روندهاي قانوني که در برجام مشخص شده هم طي خواهد شد.

معاونت حقوقي رياست جمهوري مسئول پرونده برداشت 2 ميليارد دلار است

به گزارش خانه ملت، معاون وزير امور خارجه درباره برداشت 2 ميليارد دلار از سوي آمريکا نيز گفت: معاونت حقوقي رياست جمهوري مسئول اين پرونده هستند که اين موضوع را دنبال مي کنند و شکايتي را به ديوان بين المللي لاهه ارجاع داده اند.


 خبر 

 بخش کنسولي سفارت ايران در کويت اعلام کرد:

حال عمومي 10 تبعه ايراني بازداشت‌شده در کويت خوب است

بخش کنسولي سفارت جمهوري اسلامي ايران در کويت، اعلام کرد: حال عمومي 10 تبعه ايراني بازداشت شده در کويت از جمله فرد مجروح خوب است و سفارت ايران همچنان پيگير وضعيت اين 10 هم‌وطن ايراني است.

به گزارش ايسنا، وزارت کشور کويت اعلام کرد: 10 ايراني را به دليل ورود غيرقانوني به مرزهاي اين کشور بازداشت کرده است.خبرگزاري رسمي کويت(کونا) نيز در اين ارتباط نوشت: اين 10 نفر از طريق دريا وارد منطقه ساحلي "ابو الحصانيه" کويت شده‌اند.

وزارت کشور کويت هم‌چنين اعلام کرد: سرگروه اين 10 نفر اعتراف کرده است که همگي آن‌ها در يک قايق وارد آب‌هاي کويت شده و در ساحل از قايق پياده شده‌اند.بر اساس اين گزارش، يکي از اين 10 نفر هنگام بازداشت به دليل مقاومت در برابر نيروهاي امنيتي هدف اصابت گلوله قرار گرفت.

دادستان عمومي و انقلاب کرمانشاه خبر داد:

جزئيات انهدام 2 تيم تروريستي درکرمانشاه

دادستان عمومي و انقلاب کرمانشاه از جزئيات انهدام دو تيم تروريستي در کرمانشاه خبر داد و گفت:در اين عمليات 4 تروريست به هلاکت رسيدند.به گزارش روابط عمومي دادستاني کل کشور، مجتبي ملکي درباره جزئيات انهدام دوتيم تروريستي درکرمانشاه افزود: اين تيم تروريستي توسط نيروهاي امنيتي شناسايي و در يک عمليات برنامه ريزي شده در منطقه باغ ابريشم کرمانشاه، منهدم شدند.وي گفت: در اين عمليات هر سه نفر تروريست به هلاکت رسيدند و از آن ها مقاديري مواد منفجره و جليقه انفجاري کشف شد.اين مقام قضايي به عملياتي ديگر براي انهدام يک تيم تروريستي اشاره کرد و گفت: درمنطقه جوانرود نيز يک تيم تروريستي با تلاش ماموران انتظامي و نظامي متلاشي شد که در آن عمليات نيز يک نفر از تروريست ها به هلاکت رسيد و تعدادي نيز دستگير شدند.

درخواست روسيه از ايران و عراق براي استفاده از حريم هوايي آن‌ها

وزارت دفاع روسيه از ايران و عراق خواسته است تا اجاره استفاده از حريم هوايي‌شان براي پرتاب موشک را براي جنگ با داعش بدهند.به گزارش خبرگزاري اينترفکس به نقل از يک منبع آگاه گزارش داد: وزارت دفاع روسيه درخواستي را به ايران و عراق فرستاده و از اين کشورها خواسته است تا از حريم هوايي‌شان براي پرتاب موشک‌هاي کروز به سوريه استفاده کند.

ژنرال ولاديمير کومويدف، رييس کميته دفاع مجلس دوماي روسيه به اينترفکس گفت که فکر مي‌کند ايران و عراق کريدور پرتاب موشک‌هاي کاليبر به سمت سوريه را فراهم خواهند کرد.


  افتتاح نخستين نشست کنسرسيوم شرکت هاي انرژي اکو 


 سيل در ايالت لوييزيانا آمريکا  


 سرمقاله 

 نقش طبقات اجتماعي در توسعه جامعه مدني

حميدرضا عسگري

رشد و گسترش لايه‌ها و اقشار مختلف هرجامعه بيانگر نوع حركت و نگرش آن ملت به سمت افق‌هاي پيش روست. بسته به نوع نگاه حاكمان و سياست گذاران و نحوه حمايتشان از فعاليت‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، برخي گروه‌ها و اقشار خاصي از جامعه داراي فرصتي براي پيشرفت و گسترش نسبت به ديگر لايه‌هاي جامعه مي‌شوند كه كمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

به عنوان مثال درجامعه‌اي كه حكومت برنحوه فعاليت‌هاي سياسي و يا اقتصادي توجه ويژه دارد، شاهد رشد احزاب سياسي و كارتل‌هاي اقتصادي منسجم خواهيم بود كه به تبع آن افرادي كه درجايگاه امور سياسي و اقتصادي قرار مي‌گيرند، از امتيازها و تسهيلات بيشتري نسبت به اقشارفرهنگي جامعه برخوردار مي‌شوند. اما اين نگرش موجب تبعيضاتي درجامعه مي‌گردد كه بعضا شكاف ميان طبقه‌اي به وجود مي‌آورد.

دردوران كنوني شكاف طبقاتي يكي از مهمترين مولفه‌هاي اعتراضات و ناخرسندي‌هاي اجتماعي مي‌باشد كه در هيچ جامعه‌اي قابل پذيرش نيست. گرايشات و حمايت‌هاي خاص از نهله‌اي سياسي، اقتصادي و اجتماعي باعث به وجود آمدن دو قشر ضعيف و غني مي‌گردد. آن دسته از اقشاري كه مورد حمايت هستند در راس هرم قرار مي‌گيرند و آن دسته ازاقشاري كه از حيطه حمايت‌ها دور مي‌مانند در پايين ترين مراتب جامعه جاي خواهند گرفت.

ناهمگوني اقشار جامعه، معضلي است كه درتمام برنامه‌هاي گروهي و مشاركتي كشورها تاثير گذار است و موجب بي ميلي اكثريت جامعه براي شركت در امورات حكومت مي‌گردد. اما بهترين و كاراترين مدل چينش اجتماعي، روش حمايت از طبقه "متوسط رو به رشد" مي‌باشد. طبقه‌اي كه در نقطه تعادل حمايت‌ها قرار گرفته و نه غرق در نعمات خاصه قرار دارد و نه محروم از تسهيلات اجتماعي است.

رشد و افزايش آگاهي اين طبقه مي‌تواند موجب تسري برنامه توسعه محور كشور گردد و ميل به مشاركت درامور سياسي، اقتصادي واجتماعي را افزايش مي‌دهد. امروز دركشورما نيز رشد اين طبقه در بخش‌هايي از جامعه درحال شكوفه زدن است.

افزايش آگاهي‌ها از حقوق شهروندي و استفاده از وسايل ارتباط جمعي كم كم اين توانايي را به اقشار متوسط جامعه ما داده تا تاثيرگذاري خود را درجهت دهي به خواسته‌ها و نيازهاي جامعه را به سمع و نظر مسولان برسانند. متعاقباً نتايج اين افزايش سطح آگاهي‌ها خود را در حمايت از نظام و خواسته‌هاي آن نيز نمايان مي‌كند.

اما همانطور كه رشد اين طبقه موجب افزايش سرعت توسعه كشورمي‌گردد، برخورد و جلوگيري از رشد اين قشرنيز تبعات منفي بسياري براي كشور به همراه خواهد داشت. مهمترين عارضه‌اي كه موجب آسيب به اين قشر مي‌شود محدوديت‌ آزادي‌هاي اجتماعي است. اين قبيل محدوديت‌ها خود را در قالب سانسور‌هاي رسانه‌اي، برخوردهاي تبعيض آميز سياسي و ويژه خواري‌هاي اقتصادي نمايان مي‌سازد.

براساس توانايي‌هايي كه اين اقشارمتوسط دارند از هرگونه اطلاعات سياسي، اقتصادي، فرهنگي واجتماعي باخبرمي‌شوند و اخبار دريافتي خود را با رفتار وگفتار مسولان رسمي كشور مي‌سنجند، درصورت عدم تطابق واقعيت‌ها اين قوه تشخيص را دارند كه بفهمند حقيقت ماجرا چيست؟ آن وقت است كه قضاوت خواهند كرد و درصورتي كه گفتار مسولان و رسانه‌هاي خودي را صحيح تلقي نكنند، سلب اعتماد مي‌شوند و در خوشبينانه ترين حالت آهسته به سمت بي تفاوتي و بي اهميتي به برنامه كشور گرايش پيدا مي‌كنند!. لذا اين توصيه را به مسولان و دستگاه هاي كشور داريم تا كه به طور سليقه‌اي با اقشار جامعه برخورد نكنند و بينشي محترمانه نسبت به عقايد آنها داشته‌ باشند.


 رييس جمهوري تأکيد کرد:
 ايفاي نقش مثبت کشورهاي عضو عدم تعهد در حل بحران هاي جهاني 

 
رييس جمهوري توسعه روابط و همکاري هاي جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي آفريقايي را حائز اهميت دانست و بر گسترش همه جانبه مناسبات ميان ايران و بروندي تاکيد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار «آلن امه نياميتوه» وزير روابط خارجي و همکاريهاي بين المللي بروندي، روابط دوکشور را دوستانه و مثبت ارزيابي کرد و افزود:امروز اهداف و آرمان هاي مشترکي ميان ايران و کشورهاي آفريقايي وجود دارد و در بسياري از مجامع و تحولات بين المللي مي توانيم با وحدت نظر پشتيبان هم باشيم.

رييس جمهوري با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاري هاي دوجانبه، منطقه اي و بين المللي ايران و بروندي به عنوان دو عضو جنبش کشورهاي غيرمتعهد، خاطرنشان کرد: کشورهاي جنبش عدم تعهد بايد با تقويت روابط و همکاري ها به خوبي در صحنه بين الملل نقش آفريني کنند.

دکتر روحاني تروريسم، مداخله سياسي و حضور نظامي کشورهاي غربي در بسياري از مناطق جهان را از جمله مهمترين معضلات جامعه جهاني برشمرد و بر لزوم ايفاي نقش مثبت کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در راستاي حل و فصل اين مشکلات تاکيد کرد.

رييس جمهوري همچنين ضمن ابراز اميدواري براي صلح و ثبات پايدار در بروندي تاکيد کرد که مسائل داخلي کشورها بايد در مسير دموکراسي، صلح و دوستي حل و فصل شود.

«آلن امه نياميتوه» وزير روابط خارجي و همکاريهاي بين المللي بروندي نيز در اين ديدار پيام کتبي رييس جمهوري اين کشور را تقديم دکتر روحاني کرد و افزود: ايران و بروندي اهداف، ارزشها و ديدگاه هاي مشترکي در زمينه همکاري هاي دوجانبه، منطقه اي و بين المللي دارند که بايد در راستاي استحکام بيشتر آن تلاش کنيم.

وزير روابط خارجي و همکاريهاي بين المللي بروندي با تقدير از حمايت ها و پشتيباني هاي جمهوري اسلامي ايران از مردم و استقلال بروندي، خواستار توسعه همکاري ها و مناسبات دوکشور در مجامع بين المللي بويژه سازمان جنبش کشورهاي غيرمتعهد شد.

«آلن امه نياميتوه» همچنين با اشاره به تلاش برخي کشورهاي غربي براي دخالت در امور داخلي بروندي، گزارشي از شرايط و اوضاع داخلي اين کشور به رييس جمهوري ارائه کرد.


 حمله به پست هاي فرماندهي داعش؛
 وزارت دفاع روسيه: بمب افکن‌هاي روسي در همدان مستقر شدند 

 
وزارت دفاع روسيه انهدام شماري از مواضع داعش در سوريه به دست بمب افکن هاي روسي که در شهر «همدان» ايران مستقر شده اند را تاييد کرد.به گزارش مهر، «راشاتودي»اعلام کرد که بمب افکن هاي دوربرد «تي يو- 22 ام 3»روسيه اولين حمله هوايي خود عليه مواضع داعش در سوريه را از پايگاه هوايي ايران واقع در شهر همدان انجام دادند.

به گفته اين خبرگزاري، مسکو و تهران قرارداد نظامي را امضا کرده اند که به روسيه اجازه اسقرار هواپيماهايش در پايگاه هوايي شهر همدان را مي دهد.

بمب افکن هاي روسي ظاهرا از پايگاه همدان در غرب ايران براي بمباران مواضع داعش و جبهه النصره در استان هاي «حلب»، «دير الزور» و «ادلب» سوريه به پرواز درآمده اند. حملات انجام گرفته منجر به انهدام پنج دپو اسلحه نيروهاي داعش و تسهيلات آموزشي آنها در نواحي فوق الذکر شده است.

علاوه بر اين، وزارت دفاع روسيه مي گويد که بر اثر اين حملات سه پست فرماندهي داعش منهدم و شمار زيادي از عناصر تروريستي به هلاکت رسيده اند.

گفته مي شود که بمب افکن هاي مستقر شده در پايگاه همدان تحت پوشش جت هاي «اس يو- 30 اس ام» و «اس يو- 35 اس» به ايران منتقل شده اند و شمار دقيق آنها هنوز مشخص نيست.

دليل اين اقدام ايران و روسيه، کاهش بعد مسافت به 700 کيلومتر است که به تسريع عمليات هاي هوايي عليه داعش در ميدان نبرد سوريه منجر مي شود.

اين بمب افکن ها پيشتر با پرواز از پايگاه هوايي «موزدوک» روسيه و با طي مسافتي 2000 کيلومتري مواضع داعش در سوريه را هدف قرار مي دادند.


 ايران و ترکيه بهترين راه حل بحران سوريه را ارائه خواهند داد 

 
ايرنا: بينالي يلدريم نخست وزير ترکيه در آنکارا گفت: مشکلات منطقه را بهتر از ايران و ترکيه کسي نمي داند و اين دو کشور بهترين راه حل را براي بحران سوريه ارايه خواهند داد. وي اين مطلب را در سخنراني خود در جمع نمايندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در مجلس ترکيه عنوان کرد که شبکه هاي خبري نيز آن را به طور زنده پخش کردند. او با اشاره به اين که ترکيه مسئوليت هايي در منطقه دارد و بحران سوريه نيز بايد با حفظ تماميت ارضي آن کشور حل شود، تصريح کرد: همان طور که روابط خود را با روسيه حل و فصل کرديم، با عراق و سوريه نيز حل خواهيم کرد. يلدريم به سفر هفته گذشته محمد جواد ظريف به آنکارا و اعلام همبستگي دولت ايران با دولت و ملت ترکيه در کودتاي نافرجام نيز اشاره و تاکيد کرد: ايران و ترکيه دو کشوري هستند که منطقه را به خوبي مي شناسند. بنابراين براي حل مساله اين منطقه نيز اين دو کشور بهترين راه حل ها را ارايه خواهند داد.


 بان کي مون: دوست دارم يک زن رهبر بعدي سازمان ملل باشد 

 
آسوشيتدپرس: دبير کل سازمان ملل در مصاحبه‌اي گفت که تمايل دارد يک زن رهبر بعدي سازمان ملل شود که در اين صورت براي نخستين بار از زمان تاسيس اين سازمان يک زن سکاندار دبيرکلي سازمان ملل مي‌شود. بان کي مون، دبير کل سازمان ملل در مصاحبه‌اي گفت اکنون زمان آن رسيده که بعد از رهبري هشت دبير کل مرد در سازمان ملل يک زن اين سمت را به عهده بگيرد. اين در حالي است که از ميان 11 کانديدي که چشم به جانشيني بان کي مون دارند 6 تن مرد و 5 تن زن هستند. بان کي مون که در 31 دسامبر دومين دوره دبير کلي پنج ساله‌اش در سازمان ملل پايان مي يابد تاکيد کرد که اگرچه تمايل به دبير کلي يک زن دارد اما اين به عهده 15 عضو شوراي امنيت سازمان ملل است که در اين باره تصميم بگيرند. اين شورا بايد کانديداي خود براي رهبري سازمان ملل را به مجمع عمومي سازمان ملل متشکل از 193 عضو ارائه دهد تا اين مجمع وي را تاييد کند.


  پوتين: براي از سرگيري روابط با ترکيه تلاش مي‌کنيم 

روسيا اليوم: رئيس جمهوري روسيه گفت که کشورش براي ازسرگيري روابط دوستي با ترکيه تلاش مي‌کند. ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه گفت: روسيه با صداقت هرچه تمام‌تر براي ازسرگيري و توسعه روابط با کشور دوست ترکيه تلاش مي‌کند. پوتين در ديدار با نور سلطان نظربايف، رئيس جمهور قزاقستان در شهر سوچي روسيه گفت: ترکيه کشوري است که روسيه در طول‌ سال‌هاي مديدي با آن رابطه دوستي و همکاري منحصر به فردي داشته است. سفر رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه به روسيه در نهم اوت بر تلاش مشترک دو کشور جهت همکاري و نه فقط براي ازسرگيري روابط دوجانبه بلکه براي توسعه اين روابط در آينده تاکيد داشت. رئيس جمهور روسيه همچنين از همتاي قزاقستاني خود به دليل نقشي که در عادي سازي روابط ميان مسکو و آنکارا ايفا کرد، قدرداني نمود و گفت: دوست دارم از شما به دليل اين ميانجي گري قدرداني کنم و اين ماموريت طبق آنچه که به نظر مي‌رسد، به موفقيت انجاميده است.


 ميز خبر 

 کاخ سفيد: براي جنگ طولاني مدت در سوريه آماده‌ايم

يکي از مقامات کاخ سفيد اعلام کرد: واشنگتن براي همکاري با روسيه در راستاي تحقق اهداف مشترک در سوريه تلاش مي‌کند اما در صورت شکست اين همکاري آماده است اقداماتي را اتخاذ کند که به طولاني شدن جنگ در اين کشور منجر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، رابرت مالي، معاون رئيس‌جمهور آمريکا و هماهنگ کننده امور خاورميانه و شمال آفريقا در کاخ سفيد گفت: اگر همکاري ميان روسيه و آمريکا درباره سوريه شکست بخورد آمريکا همچنان به مسلح کردن مخالفان سوريه ادامه خواهد داد هرچند که به خوبي درک مي‌کند اين مسئله به طولاني شدن جنگ در سوريه منجر خواهد شد.وي در مصاحبه با مجله "فارن پالسي" گفت: واشنگتن آماده است هر کاري که براي ممانعت از موفقيت و پيروزي نظام سوريه لازم باشد، انجام دهد.

مالي گفت: اهداف مشخص مسکو و واشنگتن در سوريه مطابق است. روس‌ها گفتند که مخالف انتقال سياسي قدرت نيستند اما آن‌ها مي‌خواهند از نابودي نهادهاي حکومت و دودستگي در کشور و پيروزي تروريست‌ها جلوگيري کنند. روس‌ها از پايبندي به آتش‌بس حمايت مي‌کنند اما با اين مسئله که جبهه النصره از اين آتش‌بس سوءاستفاده کند مخالفند. ما نيز در اين دو نکته با آن‌ها هم عقيده هستيم.

اين مسئول گفت: آمريکا مي‌خواهد با روسيه براي توقف حملات جنگنده‌هاي سوريه عليه غيرنظاميان و مخالفان همکاري کند و همچنين همکاري و هماهنگي براي مبارزه با داعش و النصره و روند سياسي را افزايش دهد.

نمايندگان پارلمان عراق بار ديگر خواستار اخراج سفير عربستان شدند

نمايندگان پارلمان عراق در واکنش به دخالت دوباره سفير عربستان در امور داخلي و تلاش براي ايجاد تنش و فتنه در عراق خواستار اخراج وي از اين کشور شدند.

به نوشته پايگاه خبري عراقي السومريه نيوز، 'خلف عبدالصمد' نماينده فراکسيون 'الدعوه' در پارلمان عراق گفت: ما از طرف هاي مسئول مي خواهيم که اقدامات جدي عليه سفير عربستان در بغداد و تغيير وي به خاطر تکرار مداخله هايش در امور داخلي عراق اتخاذ کنند.

وي افزود: عملکرد ثامر السبهان تجاوز از سبک و عرف مسئوليت ديپلماتيک است.

'حيدر ستار مولي' از فراکسيون 'ائتلاف دولت قانون' عراق نيز با محکوم کردن دخالت هاي السبهان گفت: اظهارات سفير عربستان در امور عراق نشان از نيت متخاصمانه وي نسبت به عراق و ملت آن دارد.وي افزود: دخالت سفير عربستان در بغداد در امور عراق و توهين به مسئولان اين کشور نشان مي دهد که وي در جهت خدمت به توطئه هاي حاميان و پشتيبانان داخلي و خارجي خود عمل مي کند.

خبرگزاري رسمي يمن: هواپيماهاي عربستاني همچنان شهرهاي يمن را بمباران مي کنند

خبرگزاري رسمي يمن (سبأ) اعلام کرد :هواپيماهاي عربستاني همچنان شهرهاي يمن را بمباران مي کنند و در جنايتي ديگر صنعا پايتخت يمن را هدف قرار دادند.

به گزارش ايرنا، يک منبع اگاه نظامي يمني در اين خصوص گفت: هواپيما هاي دشمن متجاوز منطقه عطان در شهر السبعين ، منطقه سعوان در شهر آزال و پايگاه هوايي ديلمي در شهر بني الحارث استان صنعا را 10بار بمباران کردند.

اين منبع تاکيد کرد که اين بمباران، خسارت زيادي به خانه هاي مسکوني ، مغازه ها واموال عمومي و خصوصي وارد ساخت.

هواپيماهاي ائتلاف متجاوزان همچنين طي چهار نوبت، شهر المصلوب در استان الجوف يمن را بمباران کردند.

يک منبع محلي نيز در اين خصوص گفت: هواپيماهاي عربستاني منطقه الساقيه در استان الجوف را بمباران وخسارت زيادي به مزارع وديگر اموال ساکنان وارد ساختند.

رئيس پارلمان ترکيه: اروپا آنکارا را تنها گذاشت

رئيس پارلمان ترکيه در ديدار با سفراي کشورهاي اتحاديه اروپا در ترکيه گفت که اروپا در زمان کودتا آنکارا را تنها گذاشته است.به گزارش روزنامه حريت، اسماعيل قهرمان، رئيس پارلمان ترکيه گفت: اتحاديه اروپا به جاي قرار گرفتن در کنار مردم ترکيه در حالي که آنها براي حفظ ارزش هاي دموکراتيک خود تلاش مي‌کنند، ترجيح داد که آنکارا را تنها بگذارد.

وي ادامه داد: رسانه هاي متعلق به کشورهاي غربي در ساعات اوليه کودتاي نافرجام 15 ژوئيه اخباري جانبدارانه، زشت و نادرست منتشر کردند، اين مسأله باعث ايجاد تأسف در ميان جامعه ترکيه شده است.قهرمان اضافه کرد: اعلام وضعيت فوق العاده در کشور به منظور دفع هرگونه تهديد عليه دموکراسي، آزادي و حقوق ملت است. در حال حاضر، اين وضعيت هيچ گونه مانعي براي ادامه روند عادي زندگي مردم ايجاد نکرده است.

وي با بيان اينکه مواضع سياستمداران اروپايي در برابر کودتاي 15 ژوئيه ناکافي بوده است، گفت: اروپايي ها نتوانستند اين آزمون را به خوبي پشت سر بگذارند. نگاه جامعه ترکيه به اروپا مخدوش شده است.


 خبــــر 

 جهانگيري در جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي:

براي رسيدگي به پرونده بابک زنجاني همه ارکان نظام مصمم هستند

جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي به رياست معاون اول رييس جمهور و با موضوع بررسي آخرين وضعيت پرونده بابک زنجاني برگزار شد. به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور در اين جلسه با تاکيد بر اينکه بازگرداندن پول بيت المال در پرونده‌هاي فساد اقتصادي يک وظيفه ملي، ديني و انساني است، گفت: در راس نظام اراده سياسي جدي براي مبارزه با مفاسد اقتصادي و رسيدگي به پرونده‌هاي فساد از جمله پرونده بابک زنجاني وجود دارد و همه ارکان نظام و سران قواي سه گانه نيز براي به نتيجه رساندن اين پرونده اهتمام ويژه داشته و مصمم هستند. معاون اول رييس جمهور بازگرداندن پول بيت المال در پرونده بابک زنجاني را موضوعي پراهميت دانست و تاکيد کرد: علاوه بر اهميت بازگشت اين پول، موضوع مهم ديگر اين است که بايد ابعاد پنهان و دست‌هاي پشت پرده اين پرونده روشن شود.

جهانگيري همچنين با قدرداني از زحمات و تلاش‌هاي فراوان قوه قضاييه،‌ دادستاني تهران و وزارت نفت براي رسيدگي و پيگيري اين پرونده خاطرنشان کرد: زحمات صورت گرفته در اين مدت طولاني قابل تقدير است و بايد اين پرونده را با جديت به نتيجه رساند تا کارنامه موفقي در اين دوره از همکاري قواي سه گانه در زمينه مبارزه با مفاسد اقتصادي ثبت شود.

معاون اول رييس جمهور خاطرنشان ساخت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي تا کنون سعي کرده است در جريان مبارزه با مفاسد اقتصادي هماهنگي‌هاي لازم را ميان قواي سه گانه ايجاد کند و يکي از دغدغه‌هاي اصلي ستاد در چند سال اخير، مقابله جدي با فساد سيستمي و فراگير بوده است که البته امر مبارزه با فساد به يک مطالبه و دغدغه عمومي در کشور تبديل شده است.


 يك نكته از هزاران 

 لغو كنسرت‌هاي مجوز دار، انتشار روزنامه‌اي بدون مجوز، نگه‌داشتن اكران فيلم‌ها و كتاب‌هاي تاييد شده در پشت صف انتظار مصلحت انديشي‌ها، به زعم بسياري از اهالي فرهنگ خوش نيامده و موجب اعتراض‌آنها به عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گرديده است.

نكته اينجاست كه در تمامي فعاليت‌هاي متوقف شده مهر تاييد قانون پاي مجوز آنها ديده مي‌شود، اما تعجب آميز است كه قانوني بالاتر و قوي تر از قوانين مدون كشور وجود دارد كه ملاك عمل قرار گرفته است.

دليل اين رفتارها هرچه كه باشد، چه صحيح و چه غلط، آسيبي جدي به ضمانت اجراي قانون وارد ساخته است و قطعاً اين رويه در ديگر عرصه‌هاي اجرايي كشور نيز سرايت خواهد كرد. بهتر است به جاي لحاظ كردن سليقه‌هاي فردي و گروهي به سمت اجراي قانون حركت كنيم.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و هشتمين اجلاس هيأت مديره IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم -183

انجمن بين المللي دانشگاه ها

اجلاس شصت وهشتم هيأت مديره

3 تا 4 سپتامبر2004 ، يونسکو، اطاق 711، پاريس

فهرست اوليه شرکت کنندگان

اعضاي هيأت مديره

غلام محمد بهايي، رئيس انجمنIAU، مديردانشگاه موري تيوس، جزيره موريس

سعيدنظيراحمد، مديردانشگاه مهندسي وفن آوري سيعِد، پاکستان

عبدالله الفيصل، رئيس دانشگاه پادشاهي سعودي، عربستان سعودي

رينالدو بِرتولينو، رئيس دانشگاه تورنيو (Torino)، ايتاليا

جواَن دوما دِلافونِت، رئيس دانشگاه ملي خودمختار مکزيکو

روچ دِنيس، رئيس دانشگاه کبک مونترال، کانادا

اِدگارد اِلباز، معاون اجتماعي دانشگاه کلادبرنارد ليون1، فرانسه

کِي ايي اِناتسو، معاون رئيس دانشگاه واسِدا درامور بين الملل، ژاپن

اِنگلِرت (ENGLERT) ،مدير دانشگاه هاوايي در مانوا (Manoa)، آمريکا

بِرندا گورِلي ، مديردانشگاه آزاد، بريتانياي متحد

مادِلِين گرين مديرشوراي آموزش آمريکايي، آمريکا

زيگسين هو ، رئيس دانشگاه نانکاي چين

عبداله جعفرعلي جاسبي ، رئيس دانشگاه آزاداسلامي، ايران

آدولفُ جوزِ مِلفي ، رئيس دانشگاه سائوپولو، برزيل

تِفِتسوهِنري مُتيبِه ، مديردانشگاه ملي لِسوتو

ديپاک نَيِّر مديردانشگاه دهلي، هند

ميلي سِنت اي پول مديردانشگاه اديت کوان، استراليا

اَکيلَگ پا ساويِر دبيرکل انجمن دانشگاه هاي آفريقا، غنا

ايستوَن تِپلان معاون اجرايي رئيس دانشگاه مرکز اروپا، مجارستان

لوس وِبِر رئيس قبلي دانشگاه ژنو، سوئيس

ايوَن ويلهِلم رئيس دانشگاه چارلز در پراگ، جمهوري چک

معاونين

رضا فرجي دانا رئيس دانشگاه تهران، ايران

جوزِه فِريرگمُِِس معاون رئيس دانشگاه پورتو، پرتقال

خلود جِ اِم خياط دجاني معاون اجرايي رئيس دانشگاه القدس، فلسطين

اسلوميراُوزارسکي رئيس دانشگاه تجارت، لهستان

محمدرضا پورمحمدي رئيس دانشگاه تبريز، ايران

اَلويداس پومپوتيس رئيس دانشگاه حقوق لتوني

بريگيت ونيکل هِنر معاون قبلي رئيس دانشگاه سالزبرِگ، اتريش

رؤساي افتخاري

جَستين تورِنز رئيس قبلي دانشگاه ژتو، سوئيس

يونسکو

جرج حداد مديربخش آموزش عالي، پاريس

دبيرخانه IAU

اِوا اِگرُن پولاک دبيرکل

گاي نيو مديرپژوهش

ايزابل تورمِين مديرمرکز خدمات اطلاعات و ارتباطات

هيليجي وَنت لَند مديرارشد برنامه

سيلوِن چارپِنتير کارمند برنامه

جَکي اُنِر معاون اجرايي

کرستيان اُبِرلين مدير دفتر


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته