جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5353


آخرين جزئيات انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري متقاضي دانشگاه آزاد


انتشار سوالات و کليدآزمون EPT مرداد ماه دانشگاه آزاد اسلامي


افزايش 5درصدي اجاره بهاي خوابگاه ها


توضيح وزارت بهداشت درمورد بورسيه‌هاي تحصيلي اعطايي توسط برخي نهادها


خبر


انتصابات


يادداشت


ميز خبر


 آخرين جزئيات انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسري متقاضي دانشگاه آزاد 

 
به گزارش آفرينش براساس اعلام مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد، آخرين جزئيات انتخاب رشته متقاضيان دانشگاه آزاد اسلامي شرکت کننده در آزمون سراسري( رشته هاي پزشکي و غير پزشکي ) اعلام شد.

دکتر بهروز دانشيان گفت:« کليه داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسري که متقاضي تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي مي باشند مي توانند تا پايان روز دوشنبه 15 شهريور ماه با مراجعه به سامانه اين مرکز به نشاني www.azmoon.org و با استفاده از نمره کل کسب شده در هر زير گروه متناسب با رشته انتخابي و کد شناسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامي ، نسبت به انتخاب 20 رشته / محل اقدام نمايند.»

رئيس مرکز سنجش و پذيرش در پاسخ به اين سوال که آيا امکان انتخاب رشته يک داوطلب در دو گروه آزمايشي وجود دارد، گفت: « داوطلبان مي توانند علاوه بر گروه آزمايشي اصلي، چنانچه در زمان ثبت نام گزينه علاقه مندي به گروه هنر و زبانهاي خارجه را انتخاب کرده اند و در آزمون آن نيز شرکت کرده اند، مي توانند از فرصت انتخاب رشته دو يا سه گروه آزمايشي بهره مند شوند. » او تأکيد کرد:« داوطلبان در نظر داشته باشند که در صورت تمايل به انتخاب رشته در دو يا سه گروه آزمايشي( گروه آزمايشي اصلي ، گروه هنر و يا گروه زبان خارجه ) مي بايست کارت اعتباري جداگانه براي هر کدام تهيه و در سايت www.azmoon.org انتخاب رشته کنند. »

وي در ادامه خاطر نشان کرد:« داوطلباني که رشته/محل مورد نظر خود را در دفترچه رشته هاي با آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي پيدا نمي کنند ، در نظر داشته باشند که بخش اعظم رشته/ محل هاي دانشگاه آزاد اسلامي بدون آزمون هستند که درصورت تمايل با مراجعه به سامانه www.azmoon.org نسبت به ثبت نام اقدام نمايند.»

دکتر بهروز دانشيان در پايان توصيه کرد: «داوطلبان ابتدا از وجود رشته/محل مورد علاقه خود در دفترچه راهنماي انتخاب رشته اطمينان حاصل کنند و سپس اقدام به خريداري کارت اعتباري دوره مربوطه کنند.»


 انتشار سوالات و کليدآزمون EPT مرداد ماه دانشگاه آزاد اسلامي  

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي، سوالات و کليد آزمون EPT مرداد ماه 1395دانشگاه آزاد اسلامي منتشر شد .

دکتر بهروز دانشيان با اعلام اين خبر گفت :« داوطلبان دوره مرداد آزمون EPTمي توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش به نشاني www.azmoon.net نسبت به مشاهده سوالات و کليد آزمون مذکور اقدام نمايند.»

دانشيان افزود: « داوطلبان در صورت اعتراض به سوال يا کليد اين آزمون مي توانند حداکثر تا ساعت 14 روز دوشنبه 1شهريور صرفاً از طريق سامانه مذکور نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نمايند.»

رئيس مرکز سنجش و پذيرش با تاکيد بر عدم امکان دريافت اعتراضات مکتوب خاطر نشان کرد:« پس از پايان مهلت فوق هيچگونه اعتراض در خصوص کليد و سوالات اين آزمون پذيرفته نخواهد شد.»


 افزايش 5درصدي اجاره بهاي خوابگاه ها 

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان از عادلانه سازي قيمت غذا و اجاره بهاي خوابگاه‌هاي دانشجويي در سال تحصيلي جديد خبر داد و گفت: اجاره‌ بهاي خوابگاه‌هاي به طور متوسط 5 درصد افزايش مي يابد.

ذوالفقار يزدان مهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هيات امناي صندوق رفاه دانشجويان براي سال تحصيلي 96-95 مصوب کرد، نرخ اجاره‌ بهاي خوابگاه‌هايي که در رتبه‌هاي 4 و 5 قرار گرفته اند که تعداد آنها کم هم نيست؛ افزايش نداشته باشد.

وي افزود: همچنين مصوب شد، اجاره بهاي خوابگاه‌هايي که در رتبه 3 قرار دارند، پنج درصد و اجاره‌بهاي خوابگاه‌هايي که در رتبه‌هاي 1 و 2 قرار دارند، 15 درصد افزايش يابد.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم خاطرنشان کرد: به طورکلي مي‌توان گفت نرخ اجاره‌بهاي خوابگاه‌ها به طور متوسط حدود 5 درصد افزايش داشته است.وي با اشاره به عادلانه سازي اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي در سال تحصيلي جديد گفت: اجاره بهاي خوابگاه ها در سال 93، 22 درصد، درسال 94، 14.3 درصد و در سال تحصيلي جديد به طور متوسط حدود 5 درصد افزايش داشته است که نشان از عادلانه سازي اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي دارد.

يزدان مهر تاکيد کرد: اجاره بهاي خوابگاه ها در حالي عادلانه سازي شده است که حدود 4 درصد خوابگاه هاي دانشگاه هاي سراسري در رتبه يک و دو قرار دارد و 37 درصد خوابگاه ها در رتبه 4 و 5 قرار گرفته اند.

اعلام نرخ غذاي دانشجويي در سال تحصيلي جديد

وي با اشاره به نرخ غذاي دانشجويي در سال تحصيلي جديد نيز گفت: در بحث غذاي دانشجويي نيز تلاش ما در عادلانه سازي قيمت ها بوده است به طوريکه نرخ غذاي دانشجويي در سال 93 حدود 25 درصد، در سال 94، 14.3 درصد و در سال تحصيلي جديد 12.5 در صد بوده است.


 توضيح وزارت بهداشت درمورد بورسيه‌هاي تحصيلي اعطايي توسط برخي نهادها 

 قائم‌مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه جذب بورسيه توسط سازمان‌ها و نهادهاي مختلف در راستاي تربيت نيروي انساني حوزه سلامت بر اساس نيازهاي کشور صورت مي‌گيرد، گفت: در اين مسير هيچ فردي از امتيازي براي قبولي استفاده نمي‌کند، بلکه اين فرصت به تمامي افرادي که نمره قبولي در کنکور را دارند، داده خواهد شد.

دکتر حميد اکبري در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص اعطاي بورسيه به داوطلبان کنکور از طريق برخي از سازمان‌ها و نهادها خاطرنشان کرد: اينکه نهادي از طريق کنکور سراسري نيروي مورد نياز خود را جذب کند، امري بسيار عادي و معمولي است و مکررا از بدو زمان برگزاري کنکور در ايران توسط وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و سازمان‌هاي مختلف از قبيل نيروي انتظامي، ارتش، سپاه، وزارت نفت، جهاد و غيره صورت گرفته است.

وي در ادامه افزود: در اين مسير هيچ فردي از امتيازي براي قبولي استفاده نمي‌کند، بلکه به تمامي افراد حائز نمره قبولي (از نفر اول کنکور تا آخرين نفري که بطور عادي شانس قبولي دارد) اين فرصت داده مي‌شود تا در صورت تمايل، خود را به ارائه خدمت در سازمان و يا نهادي که از هم‌اکنون و البته پس از قبولي عادي در کنکور، بورسيه آن سازمان و نهاد مي‌شود، براساس ضوابط و شرايط آن نهاد و سازمان متعهد کند.

دکتر اکبري در ادامه تصريح کرد: در اين بورسيه‌ها سازمان و نهاد مربوطه نيز متقبل پرداخت مقرري تحصيلي به فرد و هزينه‌هاي تحصيلي فرد به دانشگاه تربيت‌کننده دانشجو مي‌شود و با اين شرايط فرصت براي تمامي قبول شدگان در کنکور براي تعيين محل خدمت خود از هم اکنون فراهم مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: آنچه اين روزها در ارتباط با امکان بورسيه سپاه پاسداران شدن براي پذيرفته شدن در کنکور ذکر شده است، از نظر آمار و اطلاعات ناصحيح بوده و به دنبال اين آمار و اطلاعات ناصحيح، برداشت‌ها و تحليل‌هاي نامناسبي نيز صورت گرفته است.

به گفته دکتر اکبري، در حالي که امکان بورسيه شدن کمتر از 140 نفر در رشته پزشکي در دفترچه کنکور اعلام شده است، برخي از جرايد و رسانه‌ها عددي چند برابر اين عدد را اعلام کرده و تحليل‌هاي غير واقعي نيز ارائه کرده‌اند.

قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت تاکيد کرد: تربيت نيروي انساني مورد نياز براي اشتغال در مناطق مختلف کشور يکي از محورهاي برنامه تحول در آموزش علوم پزشکي در وزارت بهداشت است. بنابراين جذب بورسيه توسط سپاه، ارتش و يا هر سازمان و نهاد ديگري که صورت مي‌گيرد، قطعا به منظور ارائه خدمات در مناطق مختلف و بخصوص در نقاط مرزي، گوشه و کنار کشور است و اين روند در راستاي تربيت نيروي انساني براي مناطق مختلف و بر اساس نياز هر منطقه بوده و موجب توسعه ارائه خدمات بهداشتي درماني در آن مناطق مي‌شود.

وي در ادامه گفت: بر اساس تجربيات موجود معمولا ظرفيت‌هايي از قبيل بورسيه، بومي و... بطور صددرصد تکميل نمي‌شوند؛ چرا که از يک طرف داوطلب بايد حد نصاب قبولي در کنکور را اخذ کرده باشد و از طرف ديگر سازمان بورس‌دهنده نيز فرد را به عنوان بورسيه بپذيرد و طي اين روند ظرفيت‌هاي اعلام شده تکميل نمي‌شود و بطور مثال سال قبل صد در صد ظرفيت اعلام شده براي رشته داروسازي در دانشگاه بقية‌الله خالي ماند.

قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت در پايان خاطرنشان کرد: اميدوارم روزي فرا برسد که براي اکثر پذيرفته شدگان در کنکور از بدو شروع تحصيل محل خدمت ايشان مشخص شود تا هم جوانان در طول تحصيل دغدغه آينده شغلي نداشته باشند و هم متوليان امر آموزش و تربيت نيروي انساني متخصص، نگراني تربيت نيروي انساني بيش از نياز کشور و به نوعي هدر رفت سرمايه‌هاي کشور را نداشته باشند.


 خبر 

 زمان انتشار نتايج نهايي آزمون دستياري اعلام شد

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت از پايان زمان انتخاب رشته آزمون دستياري پزشکي خبر داد و گفت: نتايج نهايي اين آزمون نيمه دوم شهريور ماه امسال اعلام خواهد شد.

دکتر محمد حسين پورکاظمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب اظهار کرد: از بين 6000 داوطلب مجاز به انتخاب رشته، تاکنون 5546 نفر انتخاب رشته کرده‌اند و نتايج نهايي اين آزمون نيمه دوم شهريور ماه در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني http://sanjeshp.ir/ اعلام مي‌شود.رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي در پايان با تاکيد بر اينکه ظرفيت پذيرش در آزمون دستياري امسال کاهش نخواهد يافت، گفت: در آزمون دستياري امسال حدود 3390 نفر پذيرفته خواهند شد.

آغاز مصاحبه علمي داوطلبان دکتري تخصصي در دانشگاه تربيت مدرس

مصاحبه علمي داوطلبان دوره هاي دکتري تخصصي در رشته هاي علوم پايه پزشکي و بهداشت در دانشگاه تربيت مدرس آغاز شد.به گزارش خبرگزاري مهر، از صبح سي و يکم مرداد ماه، مصاحبه علمي رشته هاي علوم پزشکي منطقه آمايشي 10 به ميزباني دانشگاه تربيت مدرس آغاز شد.در راستاي اجرايي سازي برنامه تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشکي و در قالب مصوبه آمايش سرزمين، يکي از سياستهاي حوزه علوم پزشکي کشور بهره برداري از ظرفيت مناطق آمايشي کشور است.

درهمين راستا، مسوليت برگزاري مرحله دوم آزمون دکتري تخصصي (PhD) رشته هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي سال تحصيلي 96-1395 منطقه آمايشي 10 به دانشگاه تربيت مدرس واگذار شده است.

براساس برنامه ريزي صورت گرفته، از پذيرفته شدگان در مرحله نخست آزمون علمي براي انجام مصاحبه در 7 رشته بيوشيمي باليني، انگل شناسي، آمار زيستي، باکتري شناسي پزشکي، فيزيولوژي، بهداشت باروري و ويروس شناسي دعوت به عمل آمده است.

يکي از تفاوت هاي آزمون سال‌جاري با آزمون هاي سال گذشته در بخش مصاحبه است ، که با سهم 30 درصد کل آزمون به دانشگاه‌ها واگذار شده است.اين مصاحبه به صورت ساختارمند و به شيوه چند ايستگاهي صلاحيت هاي داوطلبان تحصيل در دوره هاي دکتري تخصصي را مورد سنجش و ارزيابي قرار مي دهد. ميزان تسلط داوطلب بر پايان نامه و مقاله مستخرج از آن، ارائه شفاهي مطالب علمي، جستجوي منابع علمي، اختصاصي زبان انگليسي، توانمندي‌هاي تخصصي رشته و فعاليت هاي آموزشي، پژوهشي و حرفه اي از جمله موضوعات اين ايستگاه‌هاست. زمان اختصاص داده شده براي هر ايستگاه بين 2 تا 10دقيقه است و زمان مصاحبه براي هر فرد حدود پنچاه دقيقه به طول مي‌انجامد.تعداد داوطلبان در 7 رشته مورد پذيرش در مجموع 318 نفر است و نتيجه آزمون طبق زمان بندي در نيمه دوم شهريورماه در وبسايت وزارت بهداشت اعلام مي شود. اين آزمون به مدت سه روز و تا روز 2 شهريورماه ادامه دارد.

رئيس مرکز امور هيات‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد؛

تمديد زمان ثبت درخواست کد شناسه اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد

دکتر عليرضا وحيدي، رئيس مرکز امور هيات‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي از تمديد زمان ثبت درخواست براي دريافت کد شناسه تدريس اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي تا 15 شهريور خبر داد.

عليرضا وحيدي، رئيس مرکز امور هيات‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا گفت: «کد شناسه تدريس براي تسهيل در برنامه‌ريزي واحدهاي دانشگاهي و ساماندهي تکميل ساعات موظفي اعضاي هيات علمي و استادان حق‌التدريس طراحي شده است.»

وحيدي گفت: «به علت درخواست‌هاي مکرر زمان ثبت‌نام که تا پايان مرداد بود، دوباره تا 15 شهريور تمديد شده است.»

او افزود: «همه اعضاي هيات‌علمي تمام‌وقت و نيمه‌وقت همه واحدها و مراکز آموزشي مجري نرم‌افزار Sida+ و ساير نرم‌افزارها، بايد درخواست خود را براي صدور کد شناسه تدريس، در سامانه امور اعضاي هيات‌علمي به آدرس Amoozesh.iau.ir ثبت کنند.»رئيس مرکز امور هيات‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: «صرفا مدرسان حق‌التدريس واحدها و مراکز آموزشيِ داراي ‌نرم‌افزار Sida+ ملزم به درخواست کد شناسه تدريس هستند.»او تاکيد کرد واحدها و مراکز اموزشي بايد نر‌م‌افزار Sida+ را از سايت معاون اداري و مالي سازمان مرکزي به‌روزرساني کنند. وحيدي گفت: «از واحدها مي‌خواهيم براي ثبت‌ درخواست کد شناسه در سامانه امور اعضاي هيات‌علمي، آنها را راهنمايي کنند.»

دبير شوراي آموزش پزشکي خبر داد؛

برگزاري آزمون دستياري پزشک خانواده در شهريورماه

دبير شوراي آموزش پزشکي عمومي از برگزاري سري دوم پذيرش دستيار تخصصي پزشک خانواده در شهريورماه 95 خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، دکتر طاهره چنگي در نشست معاونت آموزشي وزارت بهداشت با اعلام اين خبر افزود: در حال حاضر 60 دستيار پزشک خانواده در 8 دانشگاه در حال تحصيل هستند که ما براي پذيرش سري دوم تغييراتي را در نحوه پذيرش اعمال کرده ايم.وي افزود: بر اساس قوانين پذيرش، پزشکان عمومي که 5 سال سابقه خدمت در پزشک خانواده را داشته باشند و دوره MPH را گذرانده باشند، مي توانند در اين آزمون شرکت کنند.وي خاطرنشان کرد: شرط اشتغال همزمان با امتحان را برداشته ايم. چرا که پيش از اين شرط اين بود که افراد در زمان آزمون در پزشک خانواده مشغول باشند که از اين پس اين شرط اعمال نمي شود.


 انتصابات 

 انتصاب رئيس دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران

به گزارش آفرينش، رئيس دانشگاه تهران در حکمي رئيس جديد دانشکده ادبيات و علوم انساني اين دانشگاه منصوب کرد.

در حکمي از سوي محمود نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه تهران، ابوالحسن امين مقدسي دانشيار دانشکده ادبيات و علوم انساني به عنوان رئيس جديد اين دانشکده منصوب شد.

لازم به ذكر است كه پيش از اين غلامحسين کريمي دوستان به عنوان رئيس دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران مشغول به فعاليت بود.


 يادداشت 

 مرحله به مرحله تا موفقيت

زهرا كيان بخت

شايد براي ما اين مساله كه براي موفق شدن و رسيدن به اهداف بايد قدم به قدم و آهسته و پيوسته حركت كرد، تبديل به كليشه شده باشد. اما واقعيت اين است كه رمز و راز موفقيت در حركت مداوم و ممارست است حتي اگر كاري كه انجام مي‌دهيم بسيار كوچك به نظر برسد.

تاريخ زندگي افراد موفق را كه مرور مي‌كنيم اغلب آنها در يك مساله مشتركند و آن، عبارتست از حركت پيوسته و مداوم به سمت هدف، اگرچه اين حركت، بسيار تدريجي و آرام باشد.

با همين روش است كه مي‌توان بسياري از كارهاي بزرگ را كه در آغاز ممكن است ناشدني و بعيد به نظر برسند، انجام داد. اگر همواره درصدد مطالعه كتابي حجيم بوده‌ايم كه به دليل مشغله‌هاي مختلف درسي و كاري، هرگز فرصت مطالعه آن را به دست نياورده‌ايم، كافي است در هر روز مقدار بسيار كمي از آن را، مثلا چيزي حدود پنج صفحه در روز مطالعه كنيم. پنج صفحه و نه بيشتر. با گذشت مدت زماني يك يا دوساله، متوجه خواهيم شد كه در اين مدت، با همين كار تدريجي و به ظاهر كم، موفق شده‌ايم مقدار زيادي از آن كتاب را مطالعه نماييم.

اين مساله درمورد همه امور صدق مي‌كند.خوب است يك بار ديگر به اهدافي كه داريم و برنامه‌ريزيهايمان براي رسيدن به آنها دقت كنيم و از خود بپرسيم ممارست و مداومت در انجام امور، چه نقشي در زندگي‌مان دارد؟‌شايد لازم باشد در اين زمينه، بيش از پيش خودمان را به انجام مداوم كارها عادت دهيم.


 ميز خبر 

 معاون پژوهشي وزارت علوم:

مديريت پايان نامه‌هاي دانشجويي تغيير مي‌کند

معاون پژوهشي وزارت علوم گفت: درحال پيگيري موضوع مديريت پايان نامه هاي دانشجويي در معاونت هاي پژوهشي دانشگاه ها هستيم.

وحيد احمدي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در معاونت پژوهشي وزارت علوم درحال تدوين طرحي هستيم که براساس آن مديريت پايان نامه هاي دانشجويان از زمان تعريف تا نظارت و هدايت بر عهده معاونت پژوهشي دانشگاه ها قرار گيرد.وي افزود: پيش نويس اين طرح تهيه شده و اميدواريم اين موضوع در نيمه دوم سال جاري تعيين تکليف شود.

معاون پژوهشي وزارت علوم خاطرنشان کرد: در جلسات معاونان پژوهشي دانشگاه ها درخواست بر اين بود که مديريت و اجراي پايان نامه هاي دانشجويان از معاونت آموزشي به معاونت پژوهشي منتقل شود.

احمدي تاکيد کرد: درحال حاضر دانشگاه هاي بزرگي مانند اصفهان، فردوسي مشهد، تربيت مدرس و تهران فرآيند مديريت پايان‌نامه هاي دانشجويان را از معاونت آموزشي به معاونت پژوهشي منتقل کرده اند. وي عنوان کرد: باتوجه به اينکه دانشگاه ها اختيار دارند تا فرآيند مديريت پايان نامه ها را تغيير دهند بنابراين ديگر دانشگاه هاي کشور نيز درخواست چنين تغييري را داده اند.معاون پژوهشي وزارت علوم گفت: اين روند موجب مي شود تا موضوع تقلب هاي علمي کاهش يابد چراکه نظارت بر روند تدوين پايان نامه ها در دانشگاه ها افزايش مي يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته