جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/02/17 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2754

وزير علوم خبر داد:
ايجاد تحول در بودجه پژوهشي در صورت تصويب هيات دولت

رئيس منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي:
وظيفه استادان معارف اسلامي دروني کردن ارزش هاي ديني است

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:
همايش هاي سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي با رويکرد پژوهشي- علمي برگزار مي شود

در نخستين کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي و هشتمين کنگره ساليانه پژوهشي:
براي اولين بار دانشجويان علوم پزشکي کشور نظريه پردازي مي کنند


انتشار کليه نشريات دانشگاه اميرکبير تا اطلاع ثانوي ممنوع شد


تقدير معاون دانشجويي وزير علوم از نمايشگاه «سوگواره فرات بر صراط»


کوتاه و خواندني


  وزير علوم خبر داد:
 ايجاد تحول در بودجه پژوهشي در صورت تصويب هيات دولت 

 مهر: وزير علوم، تحقيقات و فناوري از احتمال تصويب طرح اختصاص يک درصد بودجه وزارتخانه ها و موسسات دولتي به پژوهش بر اساس ارتباط با دانشگاهها در هيئت دولت و چگونگي هزينه اين بودجه در تعامل دانشگاه و صنعت خبر داد و گفت که اين طرح هفته آينده در هيئت دولت مطرح خواهد شد که تصويب آن تحولي در بخش پژوهش و ارتباط دانشگاه با صنعت خواهد بود.
دکتر محمد مهدي زاهدي با بيان اين مطلب افزود : دولت نهم اقدامات بزرگي در آموزش عالي انجام داده است که از آن جمله مي توان به افزايش بودجه آموزش عالي اشاره کرد.
وي در زمينه بودجه پژوهشي کشور گفت: بودجه پژوهشي کشور افزايش يافته است اما آن رقمي که ما خواستار آن بوديم محقق نشد. وزارت علوم تاکيد داشت 1/2 درصد توليد ناخالص ملي يعني سه هزار ميليارد تومان به پژوهش اختصاص يابد اما متاسفانه محقق نشد البته اگر يک درصد تمام وزارت خانه ها و موسسات دولتي که در بودجه 1386 بر هزينه آن در پژوهش تاکيد شده است، درست در جهت تحقيقات هزينه شوند مي توان به رقم خوبي دست يافت. محمد مهدي زاهدي تاکيد کرد: اگر يک درصد بودجه وزارتخانه ها و موسسات دولتي با همکاري دانشگاهها در بخش پژوهش هزينه و پروژه ها تقاضا محور تعريف شوند مي توان به تقويت بخش پژوهش کشور اميدوار بود. وزير علوم افزود: وزارت علوم با کمک برخي اعضاي شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري آيين نامه اي را در مورد هزينه يک درصد بودجه وزارت خانه ها و موسسات دولتي در پژوهش تدوين کرده که هفته آينده در هيئت دولت مطرح مي شود. اميدواريم اين طرح در دولت به تصويب برسد که اگر اين امر محقق شود اتفاق خوبي است که در دولت نهم رخ داده است. زاهدي گفت: در آيين نامه تقديمي وزارت علوم به دولت، شيوه تعامل دانشگاه ها و ساير وزارت خانه ها و موسسات دولتي مشخص شده است. وي تاکيد کرد: اميدواريم اين مصوبه به گونه اي باشد که تعامل و ارتباط تنگاتنگي بين صنعت و دانشگاه ايجاد شود.

             يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                    27580 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                 285000 تومان

 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                            271000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                           137000 تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                           71000   تومان
 
دلا ر                                                                                                          1007   تومان
  
يورو                                                                                               1350 تومان


  رئيس منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي:
 وظيفه استادان معارف اسلامي دروني کردن ارزش هاي ديني است 

 آفرينش: دکتر مهدوي رئيس منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي در ديدار با مديران گروه هاي معارف اسلامي واحدهاي منطقه 8 و مسئولين معاونت امور اساتيد، نهاد نمايندگي ولي فقيه،کار فرهنگي را دشوار و عظيم برشمرد و گفت که تغيير رفتار انسان ها کار سهل و ممتنعي نيست و اساتيد معارف اسلامي ضمن آنکه بايستي ارزيابي دقيقي از ارزش ها، خواست ها و تمايلات جوانان داشته باشند، وظيفه دارند نسبت به دروني کردن ارزش هاي ديني و اعتقادي آنان کوشش نمايند.
دکتر مهدوي در ادامه افزود: مبارزه با مفاسد فرهنگي بايستي با بکارگيري ابزارهاي فرهنگي نظير رسانه ها، مطبوعات و توليدات فرهنگي صورت پذيرد.
وي با بيان اينکه آموزش و تبليغات ديني بايستي در قالب مفاهيم علمي و جذاب عرضه گردد، تصريح کرد: براي تربيت جوانان و دانشجويان بايستي کار بنيادي کرد و براي نتيجه دادن کار بايد فعاليت هاي هماهنگ و متوازن از جانب نهاد خانواده، دانشگاه ها و مدارس انجام گيرد.
رئيس منطقه 8 ابراز اميدواري کرد، مساجد که محل تبادل افکار و تصميم گيري ها بوده، بايد احيا شود.
بر اساس اين گزارش، در ادامه حجه الاسلام امر اللهي مديرگروه هاي معارف اسلامي دانشگاه هاي کشور سرمايه گذاري و برنامه ريزي در کشور بايد انتخاب و تربيت استاد باشد و کار اساتيد گروه معارف تبيين علمي دين و الگوي عملي ديندار بودن است، بطوري که مرجه دانشجو بوده و از طريق مشاوره با والدين از بروز ناهنجاري هاي دانشجويي جلوگيري نمايند.
وي تغيير نگرش، بينش، کنش و رفتار دانشجويان را وظيفه اصلي اساتيد گروه معارف ارزيابي کرد و تاکيد نمود: تقويت ارتباط عاطفي قوي استاد و دانشجو و دسترسي به امکانات بايستي بعنوان يک رکن در نظر گرفته شود.
حجه الاسلام امراللهي مراکز آموزشي تحت نظر معاونت امور اساتيد نهاد مقام معظم رهبري را بيش از 1500 مرکز برشمرد  که در نيمسال اول سال تحصيلي 85-86 در حدود 40 ميليون نفر ساعت دروس معارف اسلامي ارائه شده است.
گفتني است، در ادامه حجه الاسلام وفايي مدير گروه معارف اسلامي واحد تهران جنوب خواستار همفکري همگاني جهت تشکيل کميته هاي علمي و اجرايي منطقه و تجهيز گروه هاي معارف به کتابخانه و بانک هاي اطلاعاتي و امکانات نرم افزاري و سخت افزاري شد.
خاطر نشان مي شود در مراسم مذکور حجه الاسلام وفايي بعنوان رئيس شوراي مديران گروه هاي معارف اسلامي منطقه 8 انتخاب شد و از زحمات دکتر اسحاقي رئيس پيشين شورا نيز تقدير بعمل آمد.

عضو کميسيون برنامه و بودجه اعلام کرد;
انحراف از بودجه وزارتخانه هاي اقتصاد و نفت بيشتر از ساير وزارتخانه ها
عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به قرائت گزارش تفريغ بودجه 87 توسط رييس ديوان محاسبات در اين کميسيون، گفت: بر اساس اين گزارش انحرافات وزارت امور اقتصادي و دارايي در اجراي قانون بودجه 87 بيش از ساير وزارتخانه ها اعلام شد. جبار کوچکي نژاد در گفت و گو با باشگاه خبري فارس اظهار داشت: رييس ديوان محاسبات در کميسيون برنامه و بودجه حاضر شد و گزارشي از تفريغ بودجه 87 را به اعضاي اين کميسيون ارائه داد. وي افزود: طبق گزارش ديوان محاسبات وزارت امور اقتصادي و دارايي و  وزارت نفت پر انحراف ترين وزارتخانه  اعلام شدند.

تعرفه هاي سال 89 نهايي شد
رييس کل سازمان توسعه تجارت گفت: تعرفه هاي سال 89 نهايي شده و توسط دولت ابلاغ مي شود. بابک افقهي در گفت وگو با فارس در پاسخ به سوالي درباره آخرين وضعيت تعرفه هاي سال 89 اظهار داشت: تعرفه هاي سال 89 نهايي شده است و کتاب تعرفه چاپ شده و آماده ارسال به گمرک است و ما فقط منتظر ابلاغ دولت هستيم.
وي در خصوص آخرين تغييرات تعرفه هاي سال 89 اظهار داشت: تنها در قسمت هايي که قانون بودجه مرتبط با تعرفه بوده است تغييراتي وجود داشته است که مربوط به سه وزارتخانه جهاد کشاورزي، صنايع و بازرگاني است که براي بررسي بيشتر نيازمند کارگروه هاي ويژه اي است که اين کارگروه ها تشکيل شده و در حال کارشناسي لازم است.
معاون وزير بازرگاني در پاسخ به اين سوال که به طور کلي روند تغييرات تعرفه اي به صورت کاهشي يا افزايشي بوده است اظهار داشت: تغييرات تعرفه سال 89 در جهت حمايت از توليد بوده است به طوري که طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته حتي اگر کاهش و يا افزايشي هم باشد در جهت حمايت از توليد داخل بوده است.
وي افزود: با توجه با تاکيد مقام معظم رهبري بر حمايت از توليد داخل محوريت اصلي تغيير تعرفه  ها را بر اين اساس قرار داديم.

شرط بخشودگي جرايم ماليات بر ارزش افزوده
رييس کل سازمان امور مالياتي کشور در بخشنامه اي بر لزوم فراهم کردن امکان برخورداري از بخشودگي جرايم ارائه نکردن اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده در موعد مقرر مربوط به دوره چهارم مالياتي (فصل زمستان) سال 1388 را براي مودياني که اظهارنامه خود را تا پايان سه شنبه 31 فروردين ماه جاري ارائه کنند، تاکيد کرد.
به گزارش مهر، در بخشنامه علي عسگري به ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور آمده است: نظر به درخواست هاي موديان مشمول مرحله اول و دوم ثبت نام و اجراي ماليات بر ارزش افزوده و به منظور تکريم موديان و فراهم آوردن زمينه اجراي تکاليف قانوني براي آنان بالاخص موديان مشمول مرحله دوم ثبت نام، ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور موظفند در مورد موديان مالياتي که اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده مربوط به دوره چهارم مالياتي (فصل زمستان) سال 1388 را تا پايان روز سه شنبه 31 - فروردين ماه جاري - ارائه کنند، امکان برخورداري از بخشودگي جرايم عدم ارائه اظهارنامه در موعد مقرر براي دوره مزبور و تاخير در پرداخت ماليات و عوارض متعلق تا تاريخ مذکور در صورت درخواست کتبي براي موديان فوق الذکر را فراهم کنند.

نرخ ارز امسال اصلاح مي شود
 رييس کميته ملي کاهش قيمت تمام شده از پيگيري اصلاح نرخ ارز در سال 89 توسط کميته اي ويژه در وزارت بازرگاني خبرداد و گفت: همچنين 50 پيشنهاد براي کاهش قيمت تمام شده در قالب بسته اي به دولت ارايه شده است. محمود دودانگه در گفت وگو با مهر گفت: 50 پيشنهاد از سوي کميته ملي کاهش قيمت تمام شده براي بررسي و تصويب به هيات دولت ارايه شده است.
رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني افزود: در اين ميان، کميته اي ويژه براي تعيين نرخ ارز در وزارت بازرگاني تشکيل شده که در حال بررسي و تدوين راهکارهايي براي تعيين نرخ منطقي ارز است. وي تصريح کرد: در حقيقيت اين کميته به دنبال آن است که مدل منطقي و مناسبي را براي تعيين نرخ ارز در کشور تعيين کرده و به دولت و ساير مراجع پيشنهاد براي تصويب پيشنهاد دهد.

 عضو کميسيون اجتماعي مجلس:
لايحه اصلاح قانون کار به مجلس ارائه نشده است
عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: مجلس و کميسيون اجتماعي از بررسي و ارائه لايحه اصلاح قانون کار بي اطلاع است. سيدمحمدعلي موسوي مبارکه در گفت وگو با باشگاه خبري فارس با ابراز بي اطلاعي در مورد بررسي اصلاح قانون کار در مجلس، اظهار داشت: در صورتي که اصلاح قانون کار به مجلس فرستاده شود به کميسيون اجتماعي که کميسيون تخصصي اين موضوع است ارسال مي شود ولي تاکنون لايحه اي در اين خصوص ديده نشده است. وي ادامه داد: در زمان وزارت کار دولت نهم، وزير کار اصلاحيه اي در 12 بند قانون کار انجام داد و قرار بود تا پايان دولت نهم براي تصويب به مجلس فرستاده شود اما تاکنون نمايندگان مجلس آن را نديده اند. عضو کميسيون اجتماعي با بيان اينکه تاکنون از سوي دولت بسته پيشنهادي راجع به اصلاح قانون کار به صحن علني و کميسيون ارايه نشده است، گفت: بعيد است اين موضوع صحت داشته باشد و در صورتي که وجود داشته باشد کميسيون اجتماعي از آن مطلع نيست.

معاون توسعه مديريت انساني رييس جمهور:
ميزان افزايش حقوق کارمندان دولت به زودي اعلام مي شود
معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور در مورد افزايش حقوق کارمندان دولت در سال جاري گفت: فعلا مشخص نيست، به زودي اعلام مي شود.
لطف اله فروزنده در گفت وگو با فارس در مورد سرنوشت افزايش حقوق کارمندان دولت در سال 1389 گفت: هنوز ميزان افزايش مشخص نيست، به زودي مشخص و اعلام خواهد شد.

مديرعامل منطقه آزاد کيش تغيير کرد
محمد علي محبي مديرعامل جديد منطقه آزاد کيش شد. به گزارش فارس، مراسم توديع و معارفه مدير عامل منطقه آزاد کيش با حضور حسيني معاون برنامه ريزي و هماهنگي مرکز مناطق آزاد و اعضاي هيات مديره منطقه آزاد کيش برگزار شد. بنابراين گزارش، در 4 سال گذشته مجيد شايسته، داود مددي و اسداله کريمي مديران عامل اين منطقه آزاد بوده اند. محمد علي محبي پيش از اين مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي پيام و فرودگاه پيام بوده است.

ارسال پيغام هاي مشکوک براي برخي مشترکان تلفن همراه!
به تازگي تماس هاي مشکوکي از يک شماره 5 رقمي با برخي مشترکان تلفن همراه گرفته مي شود که به آنان براي پرداخت صورت حساب خود در يک بانک خاص توصيه مي شود. به گزارش فارس، اخيرا تماس جديدي با برخي از مشترکان همراه اول از يک شماره 5 رقمي گرفته مي شود که حاوي متن ضبط شده اي با اين مضمون است: "مشترک گرامي پرداخت قبض تلفن همراه شما با تاخير همراه است، لطفا نسبت به پرداخت قبض خود به مبلغ .... ريال در بانک ....شعبه ....اقدام فرمائيد، در غير اين صورت تلفن شما قطع مي شود ". بنابراين گزارش، چندي است مخابرات به منظور اطلاع رساني در خصوص مبلغ ميان دوره کارکرد تلفن ثابت از "Announce" استفاده مي کند، به اين ترتيب که تلفن مشترک تا زمان برنداشتن گوشي زنگ مي خورد. هر چند تا به حال همراه اول چنين سرويسي نداشته اما اخيرا تماس هايي به اين طريق با تلفن همراه مشترکان گرفته مي شود که در ظاهر شبيه به سرويس اطلاع رساني مخابرات است. علي حميدي، مدير کل امور مشترکان همراه اول با اظهار بي اطلاعي از راه اندازي چنين سرويسي، با بررسي  بيشتر در اين زمينه اطمينان داد اين تماس از جانب همراه اول نبوده است و اين اپراتور چنين سرويس ندارد. همچنين در تماس با بانک نام برده شده، مسئولان اين بانک با اين پاسخ که بانک اقدامي در زمينه نحوه مطالبات قبوض مشترکان انجام نمي دهد، و اطلاع رساني در زمينه پرداخت قبوض توسط اپراتور صورت مي گيرد تاکيد کردند: در بحث پرداخت قبوض تنها وظيفه بانک ها دريافت قبوض از مشترکان است و تنها پيامکي که از سوي بانک ها ارسال مي شود مربوط به قرعه کشي هاي بانک و مواردي از اين قبيل است. همچنين در پيگيري اين شماره 5 رقمي از مرکز 118، مشخصات اين شماره در سرور و نيز در سيستم dilling مخابرات موجود نبود و مرکز تماس مشترکان 09990 همراه اول نيز تاکيد کرد: همراه اول تا به حال سيستم پيغام "صوتي " نداشته و ندارد.

وزير مسکن خبر داد:
تعيين شرايط ويژه براي صاحب خانه شدن محرومان
 وزير مسکن و شهرسازي از خانه دار شدن قشرهاي محروم با استفاده از شرايط ويژه طرح مسکن مهر خبر داد. علي نيکزاد افزود: بر اساس توافق با وزارت رفاه، قشرهاي محروم که تحت پوشش کميته امداد امام خميني و بهزيستي هستند، نيز مي توانند از طريق طرح مسکن مهر صاحبخانه شوند. وي گفت: بر اساس اين توافقنامه به اين دسته از متقاضيان 200 ميليون ريال وام قرض الحسنه اهدا مي شود و آماده سازي و اخذ پروانه واحدهاي مسکوني آنان را وزارت مسکن انجام خواهد داد. نيکزاد اضافه کرد: همچنين وزارت رفاه به اين قشرها 60 ميليون ريال وام بلاعوض اعطا خواهد کرد که در مجموع با پرداخت 26 ميليون تومان وام و اخذ پروانه، اين متقاضيان نيازي به آورده براي ساخت واحدهاي مسکوني خود ندارند. وي روند ساخت واحدها در روستاهاي سراسر کشور را نيز مطلوب ارزيابي کرد و افزود: قرار بود در سال گذشته 200 هزار واحد مسکوني در روستاها بسازيم که 40 هزار واحد نيز بيش از برنامه ساخته شد. وزير مسکن به روند مطلوب اجراي طرح مسکن مهر در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: از يک ميليون متقاضي واجد شرايط اين طرح هم اکنون براي 900 هزار واحد مسکوني زمين تامين شده است و 650 هزار واحد عقد قرارداد کرده اند. وي تصريح کرد: در اين ميان 520 هزار واحد مسکوني مهر موفق به اخذ پروانه شده اند که از اين تعداد، 325 هزار واحد پي سازي را به پايان رسانده اند.

  صرافي اقتصادنوين به مقام دوم بيشترين رشد فروش دست يافت
  شرکت خدمات ارزي و صرافي اقتصادنوين با 168 درصد رشد فروش در سال 1387، به مقام دوم رتبه بندي بيشترين رشد فروش در ليست يکصد شرکت برتر ايران دست يافت.
به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين و بر اساس اعلام سازمان مديريت صنعتي، ميزان فروش شرکت خدمات ارزي و صرافي اقتصادنوين در سال 1387 بيش از 7 هزار و 766 ميليارد ريال بوده است که در مقايسه با 2 هزار و 897 ميليارد ريال فروش سال 86 اين شرکت، 4 هزار و 869 ميليارد ريال رشد نشان مي دهد.
همچنين اين شرکت در رتبه بندي بيشترين صعود از لحاظ فروش نيز در بين يکصد شرکت برتر ايران به مقام دوم دست يافت.
بر اساس اين گزارش، رتبه شرکت خدمات ارزي و صرافي اقتصادنوين در ليست يکصد شرکت برتر ايران نيز در سال 1387، 42 پله ارتقا يافت. اين شرکت در رتبه بندي يکصد شرکت برتر ايران از لحاظ فروش مقام 46 را کسب کرد، رتبه شرکت خدمات ارزي و صرافي اقتصادنوين در سال قبل از آن 88 بود.
رتبه بندي يکصد شرکت برتر ايران براي دوازدهمين سال متوالي با هدف شفاف سازي فضاي کسب و کار و جايگاه اقتصادي شرکت هاي ايراني و رتبه بندي آنها از نظر ميزان تاثيرگذاري در اقتصاد ملي با هدف گسترش رقابت در فضاي کسب و کار بنگاه هاي اقتصادي توسط سازمان مديريت صنعتي اعلام شد. اين سازمان هر ساله با در نظر گرفتن شاخص هاي مختلفي از جمله رشد فروش، بيشترين دارايي، بالاترين اشتغال زايي، بيشترين درآمد، بيشترين بازدهي فروش و بالاترين ارزش بازار رتبه شرکت ها را مشخص و اعلام مي کند.


  معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:
 همايش هاي سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي با رويکرد پژوهشي- علمي برگزار مي شود 

اصفهان - خبرنگار آفرينش: جلسه شوراي مديران منطقه 4 دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دکتر ترابي معاون پژوهشي، دکتر مظاهري معاون فرهنگي و رئيس منطقه چهار دانگشاه آزاد اسلامي،احمد زماني دبير منطقه 4 و روساي واحدها و مراکز دانشگاهي منطقه 4 در محل سالن اجتماعات دبيرخانه منطقه 4 برگزار شد.
دکتر محمد مهدي مظاهري معاون فرهنگي و رئيس منطقه 4 دانشگاه آزاد اسلامي در جلسه شوراي مديران اين منطقه در سخناني با اشاره به نامگذاري امسال به نام اتحاد ملي و انسجام اسلامي توسط مقام معظم رهبري گفت: با عنايت به برگزاري مطلوب همايش هاي سال پيامبراعظم(ص) از سوي اين دانشگاه که عمدتا از سوي معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شده بود، دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي سياست گذاري و برنامه ريزي براي همايش هاي امسال را به حوزه معاونت فرهنگي واگذار کرد.
وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي در بين بيش از 50 شرکت، نهاد، ارگان هاي دولتي و خصوصي که در سال پيامبر اعظم همايش با رويکرد سال پيامبر اعظم (ص) برگزار کرده بودند، مقام برتر را به خود اختصاص داد.
دکتر مظاهري افزود: برگزاري همايش هاي سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي منسجم تر از سال گذشته و با رويکرد هاي پژوهشي، علمي برگزار شود.
وي ادامه داد: ماحصل همايش هاي برگزار شده بايد انتشار کتب، مقالات علمي و پژوهشي باشد. همچنين دکتر مظاهري در گفتگو با مهر اظهار داشت: مسئولان دانشگاه آزاد بايد براي اجرايي شدن بخشنامه هاي پوشش و آراستگي در واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي نظارت و هدايت را در دستور کار خود قرار دهند و در اين زمينه موظف شده اند بخشنامه سه صفحه اي دکتر جاسبي را به درستي اجرا کنند.  وي افزود: در حال حاضر وضعيت پوشش دانشجويان و دانشگاهيان نسبت به ديگر قسمت هاي جامعه در اولويت و برتري قرار دارد اما براي بهبود وضعيت حال حاضر نيز بابد بخشنامه هاي ابلاغ شده از سوي سازمان مرکزي به درستي اجرا شود. وي خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي نيز مانند ديگر دانشگاه هاي کشور از گذشته بخشنامه هايي را در خصوص پوشش و آراستگي دانشجويان و دانشگاهيان خود ابلاغ کرده که آخرين بخشنامه نيز توسط رئيس دانشگاه با تبين راه هاي کاربردي و اجرايي بحث پوشش و آراستگي به واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شده است.
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: تمامي مسئولان فرهنگي و دانشجويي واحدهاي مختلف دانشگاه آزاداسلامي در سراسر کشور موظف به اجرا و نظارت بر اجراي هر چه بهتر بخشنامه سه صفحه اي دکتر جاسبي در خصوص پوشش و آراستگي در واحدهاي خود هستند.
مظاهري در خصوص وضعيت حال حاضر اساتيد دانشگاه هاي سراسر کشور و مشکلات اين افراد با توجه به هفته استاد نيز افزود: در حال حاضر اساتيد و معلمان کشور از بحث تحقيق و پژوهش بسيار دور هستند در حالي که بايد انجام تحقيق و پژوهش را نيز در کنار امور آموزشي سرلوحه کار خود قرار دهند.

کرايه تاکسي ها دراردبيل افزايش يافت
اردبيل -خبرنگارآفرينش
 سازمان تاکسيراني اردبيل تعرفه جديد نرخ کرايه انواع تاکسي را درسال جاري اعلام کرد .
به گزارش خبرنگارما ، براساس گزارش سازمان تاکسيراني اردبيل کرايه ورودي تاکسي دراردبيل 100 تومان است که با ازاي هرتقاطع 25 تومان به آن اضافه خواهد شد .همچنين نرخ کرايه تاکسي تلفني درشهر اردبيل به ازاي هرسرويس درروز ازساعت 6 صبح تا 22 شب هزارتومان و نرخ کرايه يک سرويس درشب ازساعت 22 تا 6صب يک هزارو 200 تومان است .
نرخ يک ساعت تاکسي تلفني بصورت دربستي درداخل شهر 3 هزار تومان و نرخ کرايه يک سرويس ازدرب منزل تا فرودگاه نيز 3هزارو 500 تومان خواهد بود .
همچنين براي هرتغيير مسير ها توسط مسافر درخواست شود 20 درصد به مبلغ کرايه اضافه خواهد شد .
سازمان تاکسيراني اردبيل نرخ کرايه ويژه ترمينال را نيز اعلام کرد نرخ کرايه يک نفر از ترمينال تا درب منزل 500 تومان نرخ کرايه دربستي ازترمينال تا درب منزل يک هزارو 500 تومان و نرخ کرايه دربستي به ازاي هر ساعت 3هزارتومان تعيين شده است .
همچنين اين سازمان تعدادسرنشين مجاز درکليه موارد را چهار نفر اعلام کرد .

استاندارآذربايجان غربي از محل گروه تحقيقاتي هوا و فضاي مبين بازديد کرد
اروميه- خبرنگار آفرينش
جلال زاده در اين ديدار آينده و توسعه ايران اسلامي را در گروه کار و تلاش و نيز همت جوانان دانست و گفت : به رغم توطئه ها و تحريم هاي دشمنان عليه ايران اسلامي ، جوانان اين مرز و بوم همواره با ابتکار و خلاقيت نشان داده اند  هيچ سدي نمي تواند آنان را از مسير آباداني و سرافرازي ايران اسلامي باز دارد.
استاندار آذربايجان غربي توجه به استانداردهاي لازم و ثبت اختراعات و ابتکارات را مورد تاکيد قرار داد و افزود : براي دست يابي به بازارهاي بين المللي ، توجه به کيفيت و استانداردهاي جهاني ضروري است و مبتکران و مخترعات بايد به اين نکته توجه ويژه داشته باشند.
مدير عامل گروه تحقيقاتي و صنعتي هوا و فضاي مبين هم در اين بازديد با ارائه گزارشي از روند فعاليت هاي اين گروه گفت : بيشتر فعاليت اين گروه در زمينه پژوهش و ساخت هواپيماهاي سبک است و طراحي و ساخت  هواپيماي سبک دو نفره مبين نيز پس از 23 ماه تلاش اکنون در مراحل پاياني است .

احداث 350واحد مسکوني آپارتماني
 در شهرستان خوي
اروميه- خبرنگار آفرينش
فرماندار خوي گفت : اين واحدها با صرف 98  ميليارد ريال اعتبار و در 27 هزار متر مربع زير بنا احداث شده اند .
غلامحسين عماري افزود : 238 واحد از اين آپارتمان ها را اداره مسکن و شهرسازي خوي و 112 واحد را نيز بنياد مسکن انقلاب اسلامي خوي احداث کرده اند که بهره برداري از آنها همزمان با دور سوم سفر هيئت دولت به استان آغاز خواهد شد .
فرماندار خوي سپس با اشاره به تصويب 30 طرح در سفر دور دوم رياست جمهوري  به استان در خوي تصريح کرد : از اين تعداد مصوبه طرح هاي احداث دانشکده فني و مهندسي ، مجتمع فرهنگي ديزج ديز و قطور و اردوگاه دانش آموزي اجرا شده و مقدمات اجراي ساير طرحها نيز فراهم شده است .

اتباع خارجي ساکن در دماوند  ساماندهي  مي شوند
 دماوند - خبرنگار آفرينش
معاون سياسي انتظامي فرمانداري دماوند با هدف ساماندهي اين قشر در ماه جاري آغاز مي شود .
سعيد ميرزايي فرد در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت : اگر افرادي در دماوند به اتباع فاقد کارت اقامت ،اجازه سکونت و اشتغال بدهند مجرم شناخته شده و به پرداخت جريمه حتي حبس محکوم خواهند شد .
وي خاطر نشان کرد :در سطح شهرستان دماوند 12 هزار و 400نفر از اتباع بيگانه سکونت دارند و از ابتداي اسفند سال 88 طرح آمايش اين افراد انجام خواهد شد .
وي ادامه داد: پس از انجام اين آزمايش ،تنها افرادي مجاز به ماندن در شهرستان دماوند هستند که کارت آمايش  خود را دريافت کنند و در غير  اين صورت بايد از کشور خارج شوند .وي با اشاره به تعيين مناطقي در شهرستان به عنوان نواحي ممنوعه سکونت اتباع خارجي خاطر نشان کرد : در کليه روستاهاي شهرستان دماوند سکونت اتباع خارجي  ممنوع است و اين افراد تنها در مناطق مسکوني مشخص شده از سوي فرمانداري شهرستان دماوند نظير جابان ،سرخده ،سربندان ،وادان و شهرهاي اين شهرستان مي توانند زندگي کنند .
وي در خصوص دلايل اين متمرکزسازي  اظهار داشت : از مهمترين دلايل اين اقدام  مي توان به زندگي دست جمعي ،پايين بودن سطح بهداشت ،سکونت در خانه هاي آسيب ديده و بروزگاه و بيگاه بيماريهاي واگيردار اشاره کرد که تمرکز محلهاي سکونتي اين افراد به مديريت بهتر امور بهداشتي آنها مي انجامد .
ميرزايي فرد با بيان اينکه فعاليت اتباع خارجي فاقد کارت اقامت در مشاغل مختلف پيگرد قانوني دارد يادآور شد : اگر افرادي در سطح شهرستان دماوند به اتباع فاقد کارت اقامت ،اجازه سکونت و اشتغال بدهند مجرم شناخته شده و به پرداخت جريمه و يا حتي حبس محکوم خواهند شد .
وي از شهروندان در خواست کرد : تا پيش از اعطاي واحد استيجاري خود و يا گماردن بر سر شغل ،از قانوني بودن حضور اين افراد در کشور مطمئن شد .
معاون سياسي انتظامي فرمانداري شهرستان دماوند از تمديد سالانه کارت اقامت اتباع خارجي خبر داد و عنوان کرد : علاوه بر اعطاي محل سکونت و شغل ،وسايل نقليه اي که مبادرت به جابجايي اتباع خارجي فاقد کارت اقامت کنند نيز توقيف خواهد شد

حضور مستمر راهداران در جاده هاي استان زنجان
زنجان خبرنگارآفرينش
 اکيپ هاي راهداري  اداره کل راه وترابري استان زنجان  در طول ايام نوروز در قالب 19 راهدارخانه و 7 شهرستان تابعه به ارائه خدمات به هموطنان پرداختند .
به گزارش خبرنگار آفرينش ،عليرضا  سقندلي ، در رابطه با اقدامات نوروزي اين اداره کل گفت : خوشبختانه با توجه به تمهيداتي که جهت داشتن جاده هاي ايمن در استان صورت گرفته بود ،هموطنان توانستند نوروز امن و ايمني را در جاده هاي استان زنجان  سپري نمايند .
وي افزود لکه گيري راهها ،تعميير گاردريل ها ،خط کشي راهها و نصب تابلو ها راازاقدامات اين اداره کل برشمردوافزود: اقدامات انجام شده تاثير به سزايي در رواني ترافيک در جاده هاي استان داشت .
اين مقام مسئول يادآورشد: 40 اکيپ راهداري و 10 اکيپ ويژه  با 250 دستگاه وسيله نقليه نيز در اين ايام مشغول فعاليت مستمر بودند .
مدير کل راه و ترابري استان زنجان افزود : باتوجه به وضعيت جوي و بارش برف شديد که در روزهاي آغازين فروردين ماه در  استان  شاهد بوديم ، اقدامات راهداري زمستاني و امداد رساني به مسافران در راه مانده انجام شد .


  در نخستين کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي و هشتمين کنگره ساليانه پژوهشي:
 براي اولين بار دانشجويان علوم پزشکي کشور نظريه پردازي مي کنند 

 آفرينش: نشست خبري نخستين کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي در ايران و هشتمين کنگره ساليانه پژوهشي دانشجويان علوم پزشکي کشور يکشنبه در محل معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي برگزار شد.
در اين نشست خبري که با حضور دکتر صبايان دببر کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي، دکتر اميد فاضل زاده مدير پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي شيراز، دکتر محمدمهدي گلمکاني سرپرست دفتر هماهنگي تحقيقات دانشجويي وزارت بهداشت برگزار شد، اهداف و برنامه هاي نخستين کنگره بين الملي دانشجويان علوم پزشکي در ايرا نو هشتمين کنگره ساليانه پژوهشي دانشجويان علوم پزشکي کشور تشريح شد.
دکتر بهنام صبايان، دبير کنگره با اعلام اينکه  1700 مقاله پژوهشي و تحقيقي از ايران و کشورهاي مختلف جهان براي دبيرخانه نخستين کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي و هشتمين کنگره ساليانه پژوهشي دانشجويان علوم پزشکي در ايران رسيده است، افزود: در کنگره هشتم براي نخستين بار از دانشجويان علوم پزشکي ساير کشورها نيز براي شرکت در کنگره دعوت بعمل آمد و از طريق دفتر روابط بين الملل معاونت پژوهشي علوم پزشکي شيراز صورت گرفته که 76 مقاله منتخب در بخش بين الملل ارائه خواهد شد.
وي ادامه داد: با توجه به اهميت راهبردي نانوفناوري پزشکي در توسعه بنيادين و پايدار علوم پزشکي کشور و همچنين پيشرفت روز افزون علوم در حيطه هاي مختلف و همپوشاني علوم در زمينه هاي متفاوت و نقش تحقيقات رشته هاي غير علوم پزشکي در پيشبرد علوم پزشکي کميته برگزار کننده، با در نظر گرفتن دو بخش ويژه در کنگره هشتم تحت عناوين «بخش ويژه نانوتکنولوژي» و «بخش ويژه تحقيقات بين رشته اي» سعي در جبران خلا» موجود در کنگره هاي پيشين نموده است.
دبير کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي شيراز با بيان اينکه براي نخستين بار در کنگره هشتم مراحل ثبت نام، دريافت مقالات، داوري و اعلام نتايج بصورت online صورت گرفته خاطر نشان کرد: در اين دوره کنگره براي اولين بار دانشجويان علوم پزشکي کشور، به ارائه نظريه هاي نوين خود خواهد پرداخت که از ميان 36 نظريه ارسالي به دبيرخانه کنگره 12 نظريه در کنگره ارائه خواهد شد.
وي تصريح کرد: روابط عمومي کنگره هشتم از آذر ماه سال 85 مراحل اطلاع رساني به 43 دانشگاه علوم پزشکي و 43 دانشگاه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سراسر کشور را آغاز نمود که تا پايان مهلت ارسال مقالات در 15 اسفند سال گذشته تعداد هزار و 695 مقاله بهدبيرخانه ارسال شد که در مقايسه به کنگره هفتم بيش از 40 درصد افزايش را نشان مي دهد.
وي اظهار داشت: بطور کلي کيفيت مقالات دريافتي بسيار بالاتر از يک کنگره معمولي دانشجويي بوده بخصوص اينکه مقالات متعددي از ساير کشورها از جمله انگلستان،کانادا، روسيه وهند نيز به دبيرخانه ارسال گرديده است.
در ادامه دکتر اميد فاضل زاده مدير پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بيان اينکه در راستاي توانمندسازي پژوهشي پذيرفته شدگان، کارگاه هاي پيشرفته اي نيز با عناوين مختلف در طول کنگره برگزار مي شود، عنوان کرد: 66کارگاه براي دبيرخانه کنگره ارسال شد که از ميان آن ها 7 کارگاه ارائه خواهد شد.
گفتني است، هشتمين کنگره ساليانه پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي کشور و اولين کنگره بين المللي دانشجويان علوم پزشکي در ايران 2 تا 4 خرداد در شيراز برگزار مي شود.

مشهد- خبرنگارآفرينش
آلودگي هوا در کلانشهرهايي همچون مشهد بر اعتبار و اهميت توسعه فضاهاي سبز در آن افزوده است، توسعه فضاهاي سبز، باعث مي شود احتمال مرگ و افزايش بيماري هاي قلبي و فشارخون به نصف کاهش پيدا کند. زمان بهبود بعد از جراحي نيز کمتر مي  شود و سطح استرس و تنش رواني افراد نيز با فضاي سبز رابطه مستقيم دارد.مطالعات نشان مي  دهد کودکاني که در خيابان  هاي پردرخت زندگي مي  کنند، کمتر از ساير کودکان مبتلا به آسم و حساسيت مجاري تنفسي دچار مي  شوند.
 مديرعامل سازمان پارک ها و فضاي سبز شهرداري مشهد در اين خصوص اظهار داشت: فضاي سبز و پارک  ها بهترين وسيله براي جلوگيري از آلودگي هواست ،اين فضاها کارخانه اکسيژن سازي هستند بطوري  که در هر هکتار فضاي سبز 12 تا20 تن اکسيژن توليد مي  شود و مقدار زيادي گاز کربنيک CO2 جذب مي گردد و از اين جهت فضاي سبز را ريه شهر ناميده اند. 
مهندس احمدرضا سلامي افزود: در حال حاضر سرانه فضاي سبز مشهد 9/8 متر مربع است و مطمئنا هر چه فضاي سبز بيشتر باشد مطلوب  تر است.
وي با بيان اينکه متاسفانه در طول سال مردم خواسته يا نواخواسته به فضاي سبز آسيب مي رسانند گفت: هزينه اي که صرف دوباره کاري و بازسازي اين فضاي سبز مي شود در سال بيش از دو ميليارد و 500 ميليون تومان برآورد مي  شود.
وي تصريح کرد: به طور متوسط ايجاد يک متر مربع فضاي سبز 80 هزار ريال و نگهداري آن 4 هزار و 300 ريال برآورد شده است.
سلامي با اشاره به جايگزيني پوشش هاي گياهي به جاي چمن در قسمتي از مجموعه فضاي سبز مشهد اظهار داشت: چمن مزاياي بسيار زيادي از جمله جذب آلودگي هوا را دارد اما نيازمند آب بسيار زيادي است  بدين جهت در برخي از پارک  ها و فضاي سبز مشهد از ساير پوشش  هاي گياهي که با آب و هواي مشهد سازگاري دارداستفاده خواهد شد.
وي با اشاره به استفاده از برخي گياهان دارويي مثل رزماري و اسطوخدوس در فضاي سبز شهري که جنبه زينتي نيز براي شهر دارد گفت:البته اين گياهان چون در معرض آلودگي هوا قرار دارند و آلاينده  هاي محيطي را جذب مي  کنند  قابليت دارويي خود را از دست مي  دهند.
وي در خصوص استاندارد سرانه فضاي سبز نيز گفت:متوسط سرانه فضاي سبز در ايران 9 متر مربع است.مسکن و شهرسازي استاندارد اين رقم را 12 متر مربع و انجمن  هاي مهندسي نيز 15 متر مربع عنوان مي  کنند ،اما در واقع استاندارد فضاي سبز هر شهر مي  بايست متناسب با آب  و هوا و شرايط اقليمي آن شهر باشد.
دکتر محمود شور، متخصص علوم باغباني دانشکده کشاورزي مشهد نيز در اين خصوص گفت: با توجه به اينکه تعداد زائران در سال به 2 برابر جمعيت عادي مشهد مي  رسد براي رسيدن به حالت مطلوب، سرانه فضاي سبز بايد به 5 برابر وضعيت فعلي برسد.
وي با بيان اينکه نبايد به فضاي سبز به طور سطحي نگاه کرد افزود: ميزان گرد و غبار هوا در مشهد بالاست که بخش اعظمي از آن ناشي از فعاليت  هاي عمراني، کنده  کاري  ها در سطح شهر و نبود استاندارد و اصولي براي حمل خاک و مصالح ساختماني است.
وي با اشاره به تاثير گرد و غبار و گازهاي آلاينده بر فضاي سبز شهر گفت: خشکي هوا از ديگر عوامل محدود کننده رشد درختان است که بايد روي اين موضوع و راهکارهاي کاهش آن، کار شود.
وي توسعه فضاي سبز را در مشهد نيازمند همکاري شهرداري در جهت جلوگيري از مسکوني شدن زمين ها و تخصيص پساب شهري براي آبياري فضاي سبز دانست و گفت: با توجه به کمبود منابع آب و امکانات بازنگري در طراحي فضاي سبز، انتخاب گياه مناسب،  منطقه  بندي  کشت گياه، مديريت آب،  کاهش سطح چمن و افزايش درختکاري و تاسيس رشته مهندسي فضاي سبز در دانشگاه  ها ضروري است.


  انتشار کليه نشريات دانشگاه اميرکبير تا اطلاع ثانوي ممنوع شد 

ايسنا: اداره کل فرهنگي دانشگاه صنعتي اميرکبير با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد که «کميته  ناظر بر نشريات دانشگاه در جلسه  اضطراري خود، نشريات «آتيه»، «ريوار»، «سحر» و «سرخط» را توقيف کرد و پرونده اين نشريات را به همراه تکذيبيه مديران مسوول آنها به کميته  انضباطي ارجاع داده است.»  در اين اطلاعيه آمده است: «همان گونه که مستحضريد، در هفته گذشته انتشار مطالبي توهين آميز نسبت به اسلام و ارزش هاي اسلامي در برخي از نشريات دانشگاه اميرکبير موجب بروز اعتراضاتي در سطح دانشگاه شد. اداره کل فرهنگي با سپاس از عکس العمل غيرتمندانه دانشجويان مسلمان دانشگاه نسبت به اهانت به مقدسات، اين فاجعه را محکوم کرده و موارد ذيل را به اطلاع دانشگاهيان مي رساند: 
-1 کميته  ناظر بر نشريات دانشگاه ضمن محکوم کردن اين فاجعه، در جلسه ي اضطراري خود، نشريات «آتيه»، «ريوار»، «سحر» و «سرخط» را که حاوي مطالب موهن نسبت به معصومين (ع) و شرع مقدس اسلام بوده اند توقيف کرده و پرونده ي اين نشريات را به همراه تکذيبيه مديران مسوول آنها به کميته انضباطي ارجاع داده است تا با همکاري مراجع ذي صلاح به شناسايي عوامل اصلي اين واقعه بپردازند.
-2 اين کميته با توجه به فضاي غيراخلاقي حاکم بر نشريات و وضعيت آشفته ي فعلي و به منظور برقراري آرامش در سطح دانشگاه و ايجاد شرايط مناسب جهت فعاليت مطبوعاتي دانشجويان در فضايي عاري از توهين و تهمت، انتشار کليه ي نشريات را تا اطلاع ثانوي ممنوع اعلام مي کند. ضمن آن که دبيرخانه ي کميته  ناظر موظف شده تا در اسرع وقت آيين نامه اي را به منظور تامين حقوق نشريات و دانشجويان و دانشگاهيان تدوين کرده و به تصويب برساند.
-3 اداره کل فرهنگي دانشگاه با پيگيري دقيق نحوه برخورد جريان هاي مختلف با اين ماجرا، برخورد حقوقي لازم را با کليه ي افراد يا نهادهايي که با اعمال، رفتار يا صحبت هاي خود باعث ايجاد و افزايش تشنج در دانشگاه شده يا اتهامات بي موردي را به افراد و گروه هاي مختلف دانشگاه وارد کرده اند خواهد کرد.
-4 اداره کل فرهنگي از کليه ي دانشگاهيان تقاضا مي کند ضمن پيگيري مجدانه  اين فاجعه ي تاسف برانگيز، با رفتار هوشمندانه  خود مانع از بروز تشنج در دانشگاه شوند; چراکه اين کار فقط تامين کننده ي نيات شوم طراحان اين فرآيند خواهد بود.»

رباط کريم -خبرنگار آفرينش
فرماندار رباط کريم گفت: ما در بهترين نظام دنيا، خدمتگزار بهترين مردم هستيم.
به گزارش خبرنگارما  از رباط کريم، حسين کاشاني پور در نخستين جلسه شوراي اداري شهرستان رباط کريم در سال 89 به منظور تبيين شعار سال و هم انديشي مسئولان براي اطاعت عملي از فرمان رهبر معظم انقلاب گفت: امسال بايد با همت و خدمت بيشتر، فرمان رهبر عزيزمان را عملي کنيم و نبايد با اولويت هاي مشخص شده از سوي ايشان، شعاري برخورد کنيم.
وي ادامه داد: به همين منظور اين جلسه در ابتداي روزهاي کاري سال نو تشکيل شد تا علاوه بر تببين پيام نوروزي مقام معظم رهبري، سنت حسنه ديد و بازديد هم انجام شود و با جلوگيري از اتلاف وقت همتي مضاعف از خود نشان دهيم.
فرماندار رباط کريم با بيان اينکه نظام جمهوري اسلامي مبتني بر وحي و داراي ويژگي  هاي بسيار ممتازي است، تصريح کرد: ما در بهترين نظام دنيا خدمتگزار بهترين مردم هستيم و نبايد در انجام وظيفه و تکليف خويش کوتاهي کنيم.
کاشاني  پور تاکيد کرد: اساسي  ترين چيزي که بايد مورد توجه و مد نظر ما قرار گيرد، راهبرد هاي ولايت فقيه است.
وي افزود: ما مي  خواهيم همتي مضاعف داشته باشيم اما تا همت نباشد نمي  توان کار مضاعف داشت.
فرماندار رباط کريم همه مسئولان شهرستان را به تلاش بيشتر براي سازندگي منطقه فراخواند و خاطرنشان ساخت: رباط کريم مي  تواند بهترين باشد به شرطي که اتحاد و همت و حق شناسي بين مردم و مسئولان وجود داشته باشد.
وي ادامه داد: کاستي ها در اين منطقه زياد است و همين امر همت و کار مضاعف روساي ادارات و مسئولين منطقه را مي  طلبد، البته کارهاي بسيار خوب و زيادي انجام شده که بايد اطلاع رساني شود تا مردم نيز از خدمات صورت گرفته مطلع شوند.
حسين کاشاني پور در ادامه سخنان خود به هفته سلامت اشاره کرد و گفت: در هفته سلامت امسال، يک هزار شهر سالم مطرح شده که 15 شهر در ايران قرار گرفته و رباط کريم يکي از آنهاست و ما بايد از اين فرصت نهايت استفاده را ببريم.
نماينده مردم شهرستان رباط کريم در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين جلسه طي سخناني گفت: يکي از نکاتي که در سال همت مضاعف و کار مضاعف مورد توجه قرار گيرد، بحث هدفمند کردن يارانه  ها است که جراحي بزرگي در اقتصاد کشور بعد از ده ها سال است و نبايد مردم مورد فشار قرار گيرند.
حجت الاسلام والمسلمين حسن نوروزي اظهار داشت: نکته دوم تهديدات دشمنان انقلاب اسلامي است که هرچه ما مستحکم  تر باشيم آنها شکست خواهند خورد و در نيل به اهداف پليدشان ناکام خواهند بود.
به گفته نوروزي يکي ديگر از تاکيدات مقام معظم رهبري در پيامشان عمل به قانون است.
نماينده رباط کريم در مجلس با بر شمردن نکات مورد اشاره در فرمايشات رهبر انقلاب تصريح کرد:ارتقاي کيفيت سلامت و مشورت و نقد پذيري و اخذ حقوق شهروندان از کساني که حق ملت را پايمال مي کنند نيز نبايد فراموش شود.
وي در پايان خاطرنشان کرد: امسال بايد سعي کنيم کارهاي بزرگ انجام دهيم و همه بدون اختلاف و با وحدت و همدلي دست به دست هم داده تا شهرستان را به سطح مطلوب برسانيم.
در ادامه اين نشست امام جمعه شهر رباط کريم نيز طي سخناني اظهار داشت: نبايد شعار سال گذشته که اصلاح الگوي مصرف بود را فراموش کنيم چراکه تا اين امر محقق نشود خيلي از کارها پيش نمي  رود و اين شعار، شعار دهه چهارم انقلاب است.
حجت الاسلام و المسلمين حسينعلي محمد  نژاد اظهار داشت:همه بايد همت خود را جذب کرده و کشور و شهرستان را به قله  هاي موفقيت برسانند.
وي تاکيد کرد: رفع فقر و فساد و تبعيض بهترين عرصه براي همت و کار مضاعف است و بايد بدون توجه به سخنان و شايعه پراکني ديگران و الگو گرفتن از مقام معظم رهبري خدمت کنيم.
نماينده ولي فقيه در شهرستان رباط کريم ابراز اميدواري کرد که با جديت و تلاش مسئولان در سال جاري به موفقيت  هاي بيشتري دست پيدا کنيم.


 تقدير معاون دانشجويي وزير علوم از نمايشگاه «سوگواره فرات بر صراط» 

آفرينش: معاون دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري نمايشگاه «سوگواره فرات بر صراط» واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي را در سطح هنري دانشجويي بي نظير و جذاب دانست و از دست اندرکاران اين نمايشگاه تقدير کرد.
دکتر محمود ملاباشي معاون دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري در نامه اي به دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي آورده است: برنامه هنري سوگواره فرات بر صراط که توسط معاونت فرهنگي واحد علوم و تحقيقات برگزار شد، يک کار هنري بسيار با ارزش و نمايش آن در سطح هنري و دانشجويي بي نظير و جذاب بود. دکتر ملاباشي در بخشي ديگر از اين نامه آورده است: اين نمايش داراي محتواي بسيار عميق، جوان پسند و با نگاهي جديد به واقعه کربلا بود که هويت اسلامي را در شيعيان و به ويژه جوانان دانشجو زنده مي کند و سير نهضت حسيني را از عاشورا تا واقعه قيامت و محاکمه دشمنان و حتي دوستان بي تفاوت را با ادله لازم نشان مي دهد.

استان هرمزگان

غار خربس
 يکي از جاذبه هاي گردشگري شهرستان قشم و از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. اين غار در پانزده کيلومتري شهر قشم در سمت راست جاده قشم به روستاي خربس وروستاي درگهان قرار دارد . مهم ترين ويژگي آن که تعجب و شگفتي هر بيننده را بر مي انگيزد ، معماري صخره اي موجود در آن است . در دل ارتفاعات روستاي خربس ، آثار باشکوهي از معماري صخره اي ديده مي شود که به عقيده برخي از محققين ، نيايشگاه پيروان ميترائيسم و باپرستشگاه آناهيتا (خداي آب) بوده است .
چاه هاي لافت
در بخش مرکزي شهرستان قشم جاي گرفته، از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. چاه هاي لافت يکي از جاذبه هاي گردشگري استان هرمزگان به شمار مي رود. چاه هاي لافت که به «چاههاي طلا» نيز معروف است، در پشت قلعه لافت و در داخل گودال مجاور قلعه قرار دارند و بر اساس تعداد روزهاي سال کبيسه حلقه مي باشند و براي جمع آوري آب باران حفر شده اند. برخي از محققان قدمت آنها را مربوط به دوران هخامنشي مي دانند. اين چاه ها در روستاي لافت و در کنار دريا جاي دارند
شهر باستاني حريره
 واقع در بخش کيش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است.
در شمال جزيره کيش در کنار مجموعه ورزشي المپيک آثاري و ويرانه هايي ديده مي شود که يادگاي از شهر باستاني ، حريره است . زمان رونق يا دوران طلايي شهر حريره کيش از سال 367 تا 912 هجري قمري بوده است . وسعت اين شهر باستاني 120 هکتار است . محوطه باستاني حريره ، براساس نتايج کاوشهاي باستان شناسي انجام شده ، از مجموعه ساحلي و خانه اعياني ، حمام ، مسجد و قنات هاي قديمي تشکيل يافته است و اين محوطه به شماره 1886 به ثبت آثار ملي ايران رسيده است .
قلعه فين
 واقع در بخش فين شهرستان بندر عباس و از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است.
« قلعه فين » اين قلعه بر روي تپه اي مرتفع قرار دارد. قدمت اين قلعه را از روي سفال هاي بدست آمده مي توان به قرون ميانه اسلامي نسبت داد . قلعه مذکور و احتمالا در زمان ساخت جنبه نظامي داشته است . اين قلعه به شماره 7270به ثبت آثار ملي ايران رسيده است ،اين قلعه در زلزله سال 1386 کمي خسارت ديده است.
قلعه لشتان
 نام قلعه اي است بر فراز کوه «شاهينکوه» در بخش مرکزي شهرستان بندر لنگه و از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. «قلعه لشتان» در شش کيلومتري شمال شرقي شهرستان بندر لنگه ودر شمال روستاي بارچاه واقع شده است.
تاريخ بناي اين قلعه به سده نهم هجري بر مي گردد. قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگهاي محلي نقش مهمي داشته است. در دوران قدرت پرتغالي ها بر خليج فارس در محاذات اين قلعه در کرانه درياي کنگ قلعه اي ساخته بودند ومقر حکم وفرماندهي خود قرار داده بودند. آثار اين قلعه هنوز در لب دريا ونزديکي شهر کنگ باقي مانده است ونزد مردم واهالي منطقه بنام «قلعو» معروف است. اما در اصل نام اين قلعه «الفيتور» نامگذاري کرده بودند. با توجه به تاريخ مذکور ، گروهي معتقدند که ساخت اين بنا به زمان سلطه و قدرت پرتغاليها بر خلج فارس مربوط است . جمعي نيزعقيده دارند اين قلعه در عهد هخامنشي احداث شده و بيش از 2000 سال قدمت دارد . در حال حاضربه جز حصاربند و آثارمخروبه ديوارها اثرديگري از ساختمان قلعه باقي نمانده است . در داخل قلعه لشتان چندين قبرستان ، ده هابر که آب و انبار آذوقه و آثارفراوان ديگري به جاي مانده است .
دخمه هايسنگي ، شبيه به غارهاي انسان هاي غارنشنين در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد که شباهت زيادي به دخمه هاي غارچهل خانه و دخمه هاي فوقاني ارتفاعات شمالي بندر طاهري (سيراف) دارد . در درون قلعه لشتان چندين قبرستان، ده ها برکه آب و انبار آذوقه و آثار فراوان ديگري بر جاي مانده است. دخمه هاي سنگي، شبيه به غارهاي انسان هاي غارنشين در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد. و آثار فراوان ديگري نيز در محوطه ي قلعه بر جاي مانده است .
حمام گله داري
حمام گله داري واقع در بخش مرکزي شهرستان بندر عباس و يکي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. اين حمام تنها حمام باقيمانده قديمي شهر بندرعباس است و احداث آن دراواخر قرن سيزدهم هجري قمري صورت گرفته است .در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسي استان هرمزگان مورد بهره برداري مي باشد .
قدمت اين حمام به دوره قاجاريه مي رسد و تاريخ احداث اواخر قرن سيزدهم هجري قمري بر مي گردد. حمام وقفي متعلق به مسجد گله داري و واقف آن تجارتخانه حاج شيخ احمد گله داري است .حمام گله داري دو دوره مرمت را در سي سال گذشته پشت سر گذاشته است . حمام گله داري در حاشيه خليج فارس و در بلوار ساحلي شهر بر روي بستري رسي که قابليت نفوذپذيري آن به دليل اشباع شدن از آب دريا بسيار زياد است ، يکي از حمام هاي قديمي به جا مانده شهر بندرعباس بنا شده است . در گذشته مردم از آن به عنوان حمام عمومي استفاده مي کردند .
تپه مارو يا ( تپه خيرآباد )
 نام يکي از مناطق تاريخي استان هرمزگان است. اين تپه در بخش مرکزي شهرستان رودان در استان هرمزگان قراردارد و يکي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. تپه مارو يا تپه خيرآباد در نزديکي قلعه کميز واقع مي باشد، در اين تپه ودر دوران گذشته محل دفن مردگان و اشياي گران قيمت بوده است. گفته مي شود به دليل وجود اشياي گران قيمت در اين مکان، در نامکذاري اين تپه از نام مار استفاده شده تا مردم جرات نزديک شدن به آنجا را نداشته باشند. هم اکنون به جايي باستاني تبديل شده است، ويکي از مناطق گردشگري شهرستان رودان مي باشد.


 کوتاه و خواندني 


پذيرش 5 مقاله عضو هيات علمي واحد تهران شمال در کنگره بين المللي سن پترزبورگ

آفرينش: 5 مقاله از دکتر شهرام مرادي، عضو هيات علمي گروه شيمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال در کنگره بين المللي فلورن کلاسترهاي اتمي روسيه ارائه شده است.
به گزارش روابط عمومي واحد تهران شمال دکتر مرادي ضمن اعلام اين مطلب اظهار داشت: از کشور ايران 7 مقاله به اين کنگره ارائه شده است که 5 مقاله در مورد شبيه سازي ترکيبات نانوتيوپ و نانوپارتيکل و حدواسط هاي فعال و واکنش پذيري آن مربوط به دکتر مرادي از دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال مي باشد و 2 مقاله نيز با مشارکت وي و توسط پژوهشکده صنعت نفت کشور به اين کنگره ارسال شده است. گفتني است، دکتر شهرام مرادي عضو هيات علمي گروه شيمي دانشگاه آزاد اسلامي و مدير انفورماتيک اين واحد دانشگاهي مي باشد.

اختصاص بيش از 170 ميليون تومان براي تجهيز سيستم انفورماتيک واحد تهران

آفرينش: به منظور تجهيز و نوسازي سيستم انفورماتيک واحد تهران شمال مبلغ 170 ميليون تومان بابت خريد قطعات جديد در اين واحد دانشگاهي هزينه شده است.
دکتر مرادي، مدير انفورماتيک اين واحد با اعلام خبر فوق افزود: مبلغ 170 ميليون تومان بابت خريد سرورها و کامپيوترها با مدل روز و UPS هزينه شده است که براي نصب  شبکه جامع نرم افزاري، آموزش، اداري و دانشجوئي واحد و همچنين ارتقاي وضعيت کامپيوتر سايت هاي اينترنتي در نظر گرفته شده است.

دومين کنگره شهداي دانشگاه صنعتي خواجه نصير برگزار مي شود

آفرينش: دومين کنگره شهداي دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي روز چهارشنبه 2 خرداد 86 در دانشکده مهندسي مکانيک اين دانشگاه برگزار مي شود. در اين مراسم که با حضور خانواده هاي معظم شهدا، جانبازان و ايثارگران و مسئولان دانشگاه برگزار مي شود نشان ايثار و صبر به خانواده هاي شهداي عمليات هاي بيت المقدس و ثامن الائمه اعطا خواهد شد. پرده برداري از بناي يادبود شهداي دانشگاه، برپايي نمايشگاه آثار شهدا و دستاوردهاي دانشجويان شاهد و ايثارگر و انتشار «ميثاق نامه شهيدان» از مهم ترين برنامه هاي اين کنگره مي باشد.

در نمايشگاه «نماي مهر» واحد علوم و تحقيقات:
جلوه هاي حجاب و دفاع مقدس به تصوير کشيده شد

آفرينش: نمايشگاه نماي مهر به همت بسيج دانشجويي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، متشکل از 5 غرفه و با موضوع حجاب و دفاع مقدس در اين واحد برگزار شد.
دکتر خليل علي محمد زاده معاون فرهنگي واحد در رابطه با اين نمايشگاه گفت: نمايشگاه نماي مهر متشکل از 5 غرفه تحت عناوين «در امتداد نور»، «ازآيينه تا آيينه»، «گوهر وجود»، « مهدويت» و غرفه «علمي» است.
وي با بيان اين مطلب که اين نمايشگاه داراي پشتوانه علمي و فرهنگي است، افزود: به گونه هنرمندانه اي در اين نمايشگاه زيبايي هاي حجاب، دفاع مقدس و انقلاب به تصوير کشيده شده تا نسل جوان قادر به شناسايي مسير پر پيچ و خم انقلاب و حافظ دستاوردهاي آن باشند.
در اين نمايشگاه با ارائه سخنراني هايي متناسب با موضوعات روز توسط صاحبنظران و کارشناسان  مربوطه، به سوالات و شبهه هاي دانشجويان در ارتباط با مسائل فرهنگي پاسخ داده شد.
مسئول بسيج دانشجويي خواهران واحد علوم و تحقيقات در رابطه با اين نمايشگاه گفت: نمايشگاه نماي مهر زمينه مناسبي را براي ارائه پاسخ هاي مناسب و منطقي صاحبنظران به سوالات و شبهات دانشجويان فراهم آورده است. وي ادامه داد: اگر به سوالات جوانان بي اعتنايي کنيم، قطعا به رسالت انقلابي و علمي خد عمل نکرده ايم.

کسب مدال نقره مسابقات جهاني ژنو 2007 توسط دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد

آفرينش: دانشجوي رشته مهندسي معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد توانست در سي و پنجمين نمايشگاه بين المللي اختراعات، ابتکارات و تکنولوژي جديد جهان در ژنو سوئيس مدال نقره را به خود اختصاص مي دهد.
رضا رياحي ساماني با ارائه طرح صندلي چرخ دار اتوماتيک با قابليت عبور از پله عنوان بخش مکانيک اين نمايشگاه را کسب کرد. به گفته رياحي اين طرح ابداعي با هزينه هاي 20 ميليون ريال و در سه سال کار تحقيقاتي به سرانجام رسيده و براي استفاده معلولين قطع نخاع کمر به ويژه جانبازان ساخته شده است. مبتکر جوان عضو استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي افزود: از تعداد 900 طرح ارائه شده به دبيرخانه ايران که در واحد قزوين مستقر بود،تعداد حدودا 50 طرح از طرف نمايشگاه ژنو پذيرفته شده و طي رقابتي که در ژنو انجام شد مدال نقره را دريافت نمود. گفتني است، رضا رياحي تاکنون توانسته طرح هاي ابتکاري از قبيل کارا ماشين، دستگاه شوينده فرش اتوماتيک، تخت جراحي عمومي، ربات کاوشگر، ربات امدادگر، ديوار پيش ساخته و صندلي چرخ دار اتوماتيک را اختراع و به جشنواره هاي مختلف ارسال نمايد، وي توانسته رتبه اول کشور در دوازدهمين جشنواره بين المللي خوارزمي، رتبه اول کشور در دومين جشنواره جوان خوارزمي، رتبه ممتاز کشور در اولين جشنواره جوان خوارزمي، مدال طلاي سال 2000 نيويورک، مدال طلاي سال 2001 سازمان تجارت جهاني مکزيک، رتبه سوم کشور در اولين مسابقات ربات هاي امدادگر دانشجويي و ثبت اختراع صندلي چرخ دار و ديوار پيش ساخته را در کارنامه خود جاي دهد.
  
ارائه محصولات فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در نمايشگاه بين المللي کتاب

آفرينش: معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در بيستمين دوره نمايشگاه بين المللي کتاب تهران ضمن مشارکت فعال، کتب و نشريات مختلف از قبيل کتاب قرآن و معني درماني، نشريه برگ فرهنگ، مجلمه علمي پژوهشي صحيفه مبين، فصلنامه مطالعات ميان فرهنگي و زندگاني ائمه معصومين (ع) و نشريات متعدد علمي دانشجويي را به نمايش گذارده است.
گفتني است نرم افزارهاي اسلامي و ديني که توسط دانشجويان طراحي گرديده  از ديگر آثار ارائه شده توسط اين مرکز به شمار مي رود.

اعزام دانشجويان و استادان عمره گزار
از 9 تير آغاز مي شود

ايسنا: زمان آغاز اعزام دانشجويان دختر و پسر و اساتيد و اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي استان تهران به مکه مکرمه و مدينه منوره مشخص شد.
اولين گروه دانشجويان دختر زائر خانه خدا، 9 تير ماه به سرزمين وحي پرواز خواهند کرد.
اعضاي هيات علمي و اساتيد دانشگاه هاي استان تهران نيز امسال 9 مرداد ماه به عربستان اعزام خواهند شد.
گفتني است، 15 مرداد ماه اولين گروه دانشجويان پسر عمره گزار به مدينه پرواز خواهند کرد و پروازها تا تاريخ 6 شهريور ادامه خواهد يافت.
گفتني است، براي عدم تداخل پروازها با ماه مبارک رمضان، آخرين گروه زائران 21 شهريور به ايران بازخواهند گشت.

  رودهن-خبرنگار آفرينش
اين نگرش که با ورود توريست به مناطق محلي فرهنگ هاي بومي تحت تاثير قرار مي گيرد و از بين مي روند بايد تغيير کند و به تبعات مثبت صنعت توريسم پرداخته شود.
به گزارش خبرنگار آفرينش; حسين معتمدنيا فرماندار شهرستان دماوند اظهار داشت: شهرستان دماوند به دليل استقرار در شعاع 120 کيلومتري پايتخت با محدوديت هايي روبروست و به اين جهت نمي تواند از امکاناتي نظير کارخانجات بزرگ در راستاي کاهش معضل بيکاري جوانان سود ببرد.
حسين معتمدنيا مناطق مختلف شهرستان دماوند را داراي ويژگيهاي تبديل شدن به منطقه نمونه گردشگري دانست و افزود: تاکنون کمتر توجهي به ويژگي هاي مثبت مناطق مختلف شهرستان دماوند براي تبديل شدن به مراکز گردشگري صورت گرفته است.
وي در تشريح دلايل کم توجهي به صنعت توريسم در اين شهرستان خاطر نشان کرد : تا به امروز نوع و نگرش به صنعت توريسم تنها به نقاط منفي و تبعات ضد فرهنگي آن معطوف بوده که اين ديدگاه در ابتداي تشکيل مراکز علمي و دانشگاهي نيز وجود داشت و همگان گمان مي کردند با ايجاد دانشگاه،فرهنگي غني ،اصيل و مذهبي اين کهن ديار با چالش هايي مواجه شد .
وي يادآور شد : اين تفکر غلط موجب بروز مقاومتهايي در افکار عمومي مردم سطح شهرستان نيز شده بود اما در حال حاضر عزم شهروندان و مسئولين شهرستان دماوند رايزني و آماده سازي بسترهاي مناسب براي استقرار مراکز دانشگاهي بيشتر است چراکه معتقديم افکار بيدار امروز از ثمرات مثبت اين کانون هاي علمي با خبر است .
معتمدنيا با قياسي بين ايجاد دانشگاه در گذشته و صنعت توريسم امروزي در شهرستان دماوند اظهار داشت :امروزه نيز نگراني هايي بين اهالي وجود دارد که مبادا کساني در قالب گردشگري و با فرهنگهاي گوناگون از مناطق مختلف کشور يا حتي جهان وارد اين شهرستان شود و خدشه اي به بدنه فرهنگي آن وارد نمايند .اما اين خلا در آينده اي نزديکتر برطرف مي شود .
فرماندار شهرستان دماوند در پايان افزود : يکي از مصوبات دور دوم سفر هيئت دولت به شهرستان دماوند ،پيش بيني از توانمندي هاي توريسمي و معرفي مناطق گوناگوني از آن به عنوان منطقه نمونه گردشگري بود که اميدواريم در آينده اي نه چندان دور شاهد تحقيق علمي آن باشيم .
صنعت توريسم و گردشگري همواره به عنوان يکي از صنايع قدرتمند و در آمد زا در ميان کشورهاي غير مستعد در اين زمينه مطرح بوده و شايد اطلاق نام صنعت پاک براي اين تجارت بي ارتباط با شاخصه هاي آن نباشد .
شهرستان دماوند نيز يکي از مستعدترين مناطق در زمينه گسترش و توسعه اين تجارت پرسود است زيرا در اين شهرستان توانمندي هاي گوناگون ورزشي ،تاريخي ،سياحتي و زيارتي بسياري وجود دارد که توان بالقوه مي تواند با کمي توجه بيشتر مسئولين و مردم به کارکردي ارزآور مبدل شود .
شهرستان دماوند با مساحتي حدود 188هزار هکتار در محدوده شهرستان هاي فيروزکوه، آمل، ورامين، گرمسار و تهران قرار دارد که متوسط ارتفاع آن از سطح دريا حدود دوهزار متر است و بر طبق نتايج سرشماري سال 1385 مرکز ملي آمار ايران تعداد 96هزار و 860 نفر در اين شهرستان سکونت دارند .


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
اطلاعيه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته