جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5371

صالحي:
هيچ توافق محرمانه‌اي ميان ايران و 1+5 نبوده است


خبر


شوراي همکاري خليج فارس قانون شکايت از عربستان در پرونده 11 سپتامبر را محکوم کرد


آئين اختتاميه دوسالانه ملي عکس ارس


عيد قربان در تايلند


سرمقاله


لاريجاني: فاجعه منا نشان بي کفايتي عربستان سعودي در اداره مناسک حج است


مارکو روبيو: اوباما ثابت کند به ايران باج نداده است


پوتين: عيد قربان نقش مهمي در حيات امت اسلامي دارد


هيلاري کلينتون "ذات الريه" دارد


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر


 صالحي:
  هيچ توافق محرمانه‌اي ميان ايران و 1+5 نبوده است 

 رييس سازمان انرژي اتمي ايران ضمن رد ادعاها درباره توافق محرمانه جانبي ميان تهران و گروه 1+5 گفت: ما در مذاکرات هسته‌اي به روشني بر سر برنامه بلند مدت هسته‌اي ايران به توافق دست يافتيم.

به گزارش ايسنا، دکتر علي‌اکبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي ايران و معاون رييس‌جمهور در گفت‌وگو با خبرگزاري کيودو ژاپن، تاکيد کرد که ايران هيچ گونه توافق محرمانه جانبي با کشورهاي 1+5 بر سر محدوديت‌هاي هسته‌اي نداشته و اين تعبير غلط ناشي از نبود دانش کافي است.

صالحي گفت: ما هيچ توافق محرمانه‌اي نداشتيم چگونه ممکن است وقتي يک توافق را با چند کشور شريک هستيد، محرمانه باقي بماند. دانش کم خطرناک‌تر از ندانستن است.

به گزارش کيودو، منابع غربي در ماه‌هاي اخير مدعي شده‌اند که ايران و قدرت‌هاي جهاني يک توافق محرمانه جانبي داشته‌اند که به جمهوري اسلامي اجازه مي‌دهد از خطوط قرمز هسته‌اي در اين توافق، از جمله تعداد سانتريفيوژها، حجم ذخيره اورانيوم با غناي پايين و مدت زمان اين محدوديت فراتر برود.

اين ارزيابي به ويژه پس از آن که انديشکده آمريکايي موسسه علوم و امنيت بين الملل در اوايل ماه جاي (ميلادي) مدعي شد، تهران در توافق هسته اي از يک سري معافيت‌هاي محرمانه بهره‌مند شده است، قوت گرفت. صالحي اولين مقام بلندپايه ايراني است که اين ادعاي آمريکايي‌ها درباره توافق محرمانه در سايه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تکذيب مي‌کند. دولت آمريکا نيز هرگونه معافيت ايران از محدوديت‌هاي تعيين شده در برجام را قويا رد و تاکيد مي‌کند که ايران به تمام تعهدات خود در برجام پايبند مانده است.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران ضمن رد اين ادعا گفت: ايران و گروه 1+5 بر سر برنامه بلند مدت هسته‌اي تهران به توافق دست يافتند و پس از 10 سال، ايران سانتريفيوژهاي فرسوده را با نسل جديد که اکنون در حال توسعه هستند، تعويض خواهد کرد. به طور قطع ايران پس از 10 سال از هيچ سانترفيوژ نوعP1 استفاده نخواهد کرد چرا که اين ماشين‌ها ديگر از کار افتاده خواهند بود.

صالحي در ادامه اين گفت‌وگو با انتقاد از اجراي تعهدات طرف‌هاي غربي توافق هسته‌اي به ويژه آمريکا پرداخت و افزود: آن‌ها تاکنون به درستي عمل نکرده‌اند. من هيچ کسي را متهم نمي‌کنم اما به نظر مي‌آيد که چارچوب توافق هسته‌اي تاريخي، پشت پرده بانک‌هاي بزرگ را از داد و ستد با ايران منع مي‌کند. بنابراين، ايران اعتراض خود را مطرح خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري کيودو، با وجود آغاز اجراي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 از اوسط ژانويه 2016، هنوز بانک‌هاي بزرگ غيرآمريکايي حاضر به تعامل و داد و ستد با ايران نيستند، از اين رو روند سرمايه‌گذاري در ايران کند بوده و اين کشور فکر نمي‌کند که توافق هسته‌اي برايش فرصتي را به ارمغان آورده است.


 خبر 

 روحاني عيد سعيد قربان را به سران کشورهاي اسلامي تبريک گفت

رئيس جمهوري در پيام هاي جداگانه اي فرا رسيدن عيد سعيد قربان؛ عيد تجلي بندگي، از خودگذشتگي و ايثار را به سران کشورهاي اسلامي تبريک گفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري در اين پيام تصريح کرد: اميدوارم در آستانه اين عيد فرخنده و با بهره گيري از برکات معنوي و اجتماعي آن به ويژه حج ابراهيمي مسلمانان، با همدلي و همکاري مضاعف بتوانيم چهره راستين اسلام محمدي (ص) را که استوار بر رحمت و عدالت است، به جهان عرضه نماييم و با تمسک به حبل متين الهي، وحدت امت اسلامي را مستحکم کرده و بنيان هاي تفرقه و کينه جويي در ميان مسلمانان را بزدائيم.

رئيس دولت تدبير و اميد در ادامه اين پيام ضمن آرزوي تحکيم پيوندهاي برادري و محبت، از خداوند متعال سلامتي و موفقيت تمامي مسلمانان جهان را مسالت کرده است.

سفارت ايران در ترکيه خبر داد:

تعدادي ايراني در جمع مجروحين انفجار وان

سفارت ايران در ترکيه خبر داد که تعدادي ايراني در جمع مجروحين انفجار وان قرار دارند.

به گزارش ايسنا، سفارت ايران در ترکيه خبر داد که تعداد زخمي‌هاي انفجار وان 48 نفر اعلام شده است که تعدادي از ايرانيان نيز در جمع مجروحين هستند. دو پليس مجروح وحال يک نفر از مجروحين وخيم گزارش شده است.

خبرگزاري دوغان ترکيه گزارش داد که انفجار بسيار مهيبي که با استفاده از يک خودروي بمب گذاري شده صورت گرفت شهر "وان" واقع در شرق ترکيه ايجاد شد.

تاکنون زخمي شدن دستکم 46 غير نظامي و دو مامور پليس تاييد شده است.

شبکه خبري سي ان ان ترک نيز از حضور تعدادي از ايرانيان در ميان زخمي‌ها خبر داده با اين حال جزئياتي در اين باره منتشر نکرده است.

هم‌چنين شبکه خبري اسکاي نيوز عربي گزارش داده است که اين انفجار در نزديکي مقر حزب حاکم (عدالت و توسعه) در اين شهر به وقوع پيوسته است.

مسئولان آنکارا ضمن تاييد تعداد زخمي شده‌ها در اين انفجار، حزب کارگران کردستان ترکيه (پ‌ک‌ک) را به دست داشتن در انفجار متهم کردند.

انتقال 22 زنداني ايراني از آذربايجان به کشور

تعدادي از زندانيان ايراني محبوس در زندان‌هاي آذربايجان به ايران منتقل شدند.

به گزارش ايسنا، همزمان با عيد سعيد قربان 22 نفر از زندانيان ايراني محبوس در زندان‌هاي آذربايجان از مرز آستارا به کشور منتقل شدند تا ادامه دوران محکوميت‌شان را در داخل سپري کنند.

معاون کنسولي، امور مجلس و ايرانيان وزير امور خارجه پيش از اين گفته بود: اين انتقال در راستاي اجراي توافق‌نامه انتقال محکومان ميان ايران و آذربايجان انجام خواهد شد.


 شوراي همکاري خليج فارس قانون شکايت از عربستان در پرونده 11 سپتامبر را محکوم کرد 

 شوراي همکاري خليج فارس قانون تصويب شده از سوي کنگره آمريکا را که به خانواده‌هاي قربانيان حملات 11 سپتامبر اجازه مي‌دهد از دولت عربستان براي خسارت‌هاي به وجود آمده شکايت کنند، محکوم کرد. به گزارش رويترز، عبداللطيف الزياني، دبيرکل شوراي همکاري خليج فارس در بيانيه‌اي گفت:اين قانون مغاير با اساس و اصول روابط ميان کشورها و اصل مصونيت حاکميتي کشورهاست. وي افزود: چنين قوانيني بر تلاش‌ها و همکاري‌هاي بين‌المللي براي مقابله با تروريسم تاثير منفي خواهد گذاشت. مجلس نمايندگان آمريکا قانون عدالت عليه حاميان تروريسم موسوم به "جاستا" را تصويب کرد اما کاخ سفيد تهديد کرده که اين اقدام را وتو مي‌کند.

15 تن از 19 هواپيماربايي که 11 سپتامبر سال 2001 ميلادي به خطوط هوايي در نيويورک، واشنگتن و پنسيلوانيا حمله کردند اتباع سعودي بودند اما دولت رياض به شدت مسئوليت خود در اين حملات را انکار کرده و عليه اين لايحه لابي‌گري کرده است.


 آئين اختتاميه دوسالانه ملي عکس ارس 


 عيد قربان در تايلند 


 سرمقاله 

خواب‌هاي پرآشوب اردوغان براي سوريه

حميدرضا عسگري

5 سال جنگ خانمان سوز ديگر رمقي براي مردم سوريه باقي نگذاشته است. نبردي كه در تاريخ جنگ‌هاي دنيا از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار بوده و از همين بابت ادامه دار بودن آن تنها گزينه‌اي است كه مي‌توان در سير تحولات سوريه پيش بيني كرد. درتمامي جنگ‌ها اين فرماندهان نظامي و سربازان جنگجو هستند كه تكليف ميدان مبارزه را تعيين مي‌كنند، اما پيچيدگي‌هاي تحولات سياسي درسوريه شاخص‌ترين پديده تعيين كننده در اين نبرد مي‌باشد.

پيچيدگي صحنه سياسي و نظامي سوريه از طرفي مرتبط با تعداد زياد قدرت‌هاي جهاني و منطقه‌اي بانفوذ در اين کشور است. خارجي‌ها طبيعتاً آمده‌اند تا در اين نبرد منافع خودشان را ببرند. قدرت‌هايي که منافع متضاد و مشترکي دارند و اين زمينه استفاده آنها از گروه‌هاي ميداني متنوع را مي‌دهد. از سوي ديگر مهره‌هاي حاضر در ميدان هم بر خلاف بيشتر جنگ‌ها سياه و سفيد نيستند. ارتش و نيروهاي متحد، معارضين تحت حمايت ترکيه و آمريکا، داعش، کردها و برخي گروه‌هاي کوچکتر هر کدام بازي خودشان را دارند.

دراين بين بايد تركيه را به عنوان همسايه‌اي تاثير گذار و با نفوذ در سوريه دانست. داشتن بيش از 900 كيلومتر مرز مشترك، عملا تركيه را به دروازه ورود به سوريه تبديل كرده و هرگونه تحولات تاثير گذار مي‌تواند از جانب اين كشور طرح ريزي و اجرايي گردد. مضاف بر اين انديشه حاكم بر تركيه، به گونه‌اي فزاينده خواستار سهمي بزرگ از كيك سوريه مي باشد تا با آن ميل به مطرح شدن و تاثير گذاري منطقه اي و جهاني تا حدي برطرف گردد.

تركيه از ابتداي آغاز درگيري‌هاي سوريه و درمراحل شكل گيري گروه‌هاي نظامي مخالف اسد و همچنين رشد و تكثير تروريست‌ها به گونه‌اي فعال شركت داشته و هم اكنون اردوغان در اين مرحله حساس نبرد، پا به عرصه حضور مستقيم نظامي به خاك سوريه نموده است. عمليات نظامي "سپرفرات" پيغام‌هاي فراوان و برداشت‌هاي دوچنداني را براي كارشناسان و كشورهاي دخيل در سوريه به همراه داشت.

آنكارا با "سپرفرات" به آمريکا، روسيه و ايران و نشان داد كه ترك‌ها در پرونده سوريه، داراي اهداف و آمال خاصي بوده و حاضر نيستند در اين مسير عقب نشيني کنند. مضمون اين پيام براي هر کدام از قدرت هاي مورد اشاره متفاوت است. ترکيه در جرابلس، به واشنگتن نشان داد که بي محلي اکيپ اوباما به خواسته هاي اردوغان در مورد نظارت دقيق بر ميزان پيشروي نهادهاي اقماري پ.ک.ک در شمال سوريه و به ويژه در غرب رود فرات و همچنين سکوت در مورد بازگردادندن فتح الله گولن به ترکيه، بدون جواب نخواهد بود و اردوغان تمايل دارد در صورت تداوم وضعيت موجود، گاه، آمريکا را در برابر عمل انجام شده قرار دهد.

ترکيه به روسيه پيام داد که عذرخواهي از پوتين، عادي سازي روابط و اقداماتي از اين دست، نمي تواند به معني اين باشد که اين کشور، در پرونده سوريه، خود را از جبهه آمريکا، اروپا، عربستان و قطر جدا کرده و به جبهه روسيه و ايران نزديک کرده است. همچنين پيام ترکيه در جرابلس به همسايه قدرتمندي به نام جمهوري اسلامي ايران، اين بود که آنکارا به شدت مشتاق است که روابط سياسي و اقتصادي خود را با تهران گسترش دهد اما در موضوع رقابتي و منطقه اي حساسي به نام مساله سوريه، منافع متفاوت و متضادي بين ايران و ترکيه وجود دارد و بهتر آن است که همسايه، اين موضوع را «پذيرش» کند. 

از سوي ديگر سوريه به عنوان لانه زنبور تلقي مي‌شود كه كردها به دنبال سكني گزيني هستند. اردوغان در شرق تركيه با شدت فراوان با كردها و مخالفان سياست دولت در حال درگيري است و با ورود به جرابلس و حركت به سمت غرب فرات نشان داد به هيچ وجه اجازه نمي‌دهد محل امني براي كردها ايجاد شود و از آنجا براي استقلال يا منطقه‌اي امن استفاده كنند، حال اين كردها متعلق به پ. ك. ك باشند يا كردهاي سوريه يا تركمن‌هاي عرب و... .

درادامه اهميت سوريه بايد به فانتزي‌هاي تاريخي ترك‌ها اشاره داشت كه درحال حاضر به عنوان بخشي از سياست خارجي پنهان آنها در دستور كار قرار دارد. درتداعي حكومت ترك‌هاي عثماني، نمي‌توان نقش و اهميت سرزمين شام را ناديده گرفت. دسترسي به دريا، منابع نفتي، بازارهاي تجاري و مسيري براي ترانزيت كالا در حوزه مديترانه و ديگر كشورهاي خاورميانه، موضوعات جذابي براي اردوغان مي‌باشند كه حاضر به از دست دادن آنها نيست.

البته آنچه به عنوان خواسته‌ها و اميال تركيه از سهم خواهي در سوريه مطرح است، با موانع بسياري مواجه است كه يكي ازآنها رقابت با رقيبي همچون ايران مي‌باشد. حال مشكلات و موانع ديگر همچون درگيري با تروريست‌ها، خرابكاري كردها، ازدست دادن درآمدهاي اقتصادي، ناامني داخلي و... از جمله چالش‌هاي هزينه بري است كه تركيه با آنها مواجه است و خواب‌هاي اردوغان براي سوريه را پر آشوب ساخته است.

hamidasgari2020@yahoo.com


  لاريجاني: فاجعه منا نشان بي کفايتي عربستان سعودي در اداره مناسک حج است 

 
رييس مجلس شوراي اسلامي در پيامي به مناسبت سالگرد فاجعه منا اين فاجعه را نشاني بزرگ از بي کفايتي کارگزاران حج در عربستان سعودي و بي مسوليتي حاکمان اين کشور در اداره مناسک حج عنوان کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني خانه ملت، در پيام علي لاريجاني آمده است: نخستين سالگرد شهداي فاجعه تلخ و غمبار منا و استقبال از عيد قربان را در حالي برگزار مي کنيم که مردم ايران اسلامي و مسلمانان جهان و وجدان هاي آگاه بشري همچنان در سوگ غمنامه هزاران تن از قربانيان بي گناه اين حادثه دلخراش به سر مي برند و اين در حالي است که در سرزمين مقدسي که بايد مکان 'امن و آرامش' براي مسلمانان و مومنان جهت انجام مناسک عبادي حج باشد شاهد فاجعه کشتار زائران حرم امن الهي بوديم.

وي در اين پيام تاکيد کرده است: اين حقيقت تلخ نشاني بزرگ از بي کفايتي کارگزاران حج در عربستان سعودي و بي مسوليتي حاکمان اين کشور در اداره مناسک حج است.رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه اين پيام آورده است : شايسته است جهان اسلام و مجامع آزادانديش حقوق بشري بين المللي با تأسي به وجدان انساني خويش موضوع تشکيل کميته حقيقت ياب براي حادثه منا را در دستور کار خود قرار داده و وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز پيگيري هاي حقوقي، قضايي و سياسي اين موضوع را در محاکم بين المللي با جديت پيگيري کند.

لاريجاني در پيام خود مي افزايد : سياست هاي پراشتباه جاه طلبان جوان حاکم بر رژيم آل سعود اعم از تجاوز و تهاجم به يمن، پرورش و حمايت از تروريست هاي تکفيري در منطقه و ارتباط پنهان و آشکار با رژيم اشغالگر قدس شريف از مولفه هاي برجسته بي تدبيري عربستان است که جوهر واقعي دين اسلام را به مخاطره افکنده است.اينجانب ضمن تسليت مجدد به خانواده هاي عزادار براي شهداي حادثه منا طلب علو درجات و براي بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

فاجعه مِنا که در روز عيد قربان سال 1394 رخ داد، منجر به جان باختن بيش از هفت هزار نفر از مسلمانان شد که در اين بين براساس آخرين آمار تعداد جان باختگان ايراني 465 نفر بود.


 مارکو روبيو: اوباما ثابت کند به ايران باج نداده است 

 
آسوشيتدپرس: يک سناتور جمهوري‌خواه با متهم کردن رييس‌جمهور آمريکا به فريبکاري درباره پرداخت بدهي واشنگتن به تهران، از وي خواست تا اسنادي ارائه دهد که ثابت کند پرداخت اين پول به ايران باج نبوده است. سناتور مارکو روبيو از ايالت فلوريدا در نامه‌اي خطاب به باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا نوشت: هر روز افشاگري‌هاي جديدي درباره تلاش‌هاي دولت شما براي فريب کنگره و مردم آمريکا در ارتباط با پرداخت ميلياردها دلار به ايران اتفاق مي‌افتد. مردم آمريکا اين داستان را که دولت به ايران باج نداده و برخلاف قوانين به اين کشور پول نداده است، باور نمي‌کند.

سناتور روبيو در ادامه نامه خود مدعي شد: دولت دست کم بخشي از اين پول را به عنوان باج به ايران داده است. بنابراين رييس‌جمهور بايد اسنادي ارائه دهد که ثابت کند ادعايش مبني بر اين که به هيچ کشوري باج نداده است، صحت دارد.


 پوتين: عيد قربان نقش مهمي در حيات امت اسلامي دارد 

 
پايگاه کاخ کرملين: رئيس جمهوري روسيه در پيام شادباش خود به مناسبت فرارسيدن عيد قربان، گفت: مناسبت قربان در طول تاريخ نقش مهمي در حيات امت جهان اسلام داشته و از ارزش زيادي زيادي برخوردار است. به گزارش ايرنا، ولاديمير پوتين در پيام خود نوشته است: قربان نشانه همياري بين مسلمانان و احترام به تاريخ کهن و سنت ها است. بنا به اعلام پايگاه کاخ کرملين، رئيس جمهوري روسيه با اشاره به اهميت عيد قربان در ايجاد ارتباط بين مسلمانان و پيروان ديگر اديان، تاکيد کرده است که مردم سنت هاي ديني را ارج مي نهند و با احترام به تاريخ و سنن، عهدهاي نياکانشان را به ديگران آموزش مي دهند. وي با بيان اينکه مسلمانان روسيه همپاي پيروان ديگر اديان نقش مهمي در اداره اين کشور دارند، افزوده است: گفت وگوي بين مذاهب و اقوام و تلاش براي تربيت خوب جوانان، بخشي از فعاليت هاي جامعه اسلامي در روسيه است که ارزش زيادي دارد.


 هيلاري کلينتون "ذات الريه" دارد 

 
عصر ايران: شايعه بيماري هيلاري کلينتون 68 ساله مدت هاست که در رسانه ها و محافل سياسي آمريکا سوژه اي خبري است. اخبار ضد و نقيضي درباره بيماري احتمالي نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريکا وجود دارد. پس از اينکه هيلاري کلينتون نامزد دموکرات ها در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در مراسم سالگرد واقعه 11 سپتامبر بد حال شده و براي استراحت به خانه دخترش چلسي منتقل شد، پزشک او اعلام کرد اين نامزد انتخاباتي آمريکا بيماري ذات الريه دارد. ستاد انتخاباتي کلينتون در پي بد حال شدن اين نامزد انتخاباتي و ترک مراسم پانزدهمين سالگرد واقعه 11 سپتامبر، با صدور بيانيه اي به نقل از پزشک معالج او از ابتلاي اين نامزد انتخاباتي به بيماري ذات الريه دو روز پيش از شرکت او در مراسم 11 سپتامبر خبر داده است. شايعه بيماري هيلاري کلينتون 68 ساله مدت هاست که در رسانه ها و محافل سياسي آمريکا سوژه اي خبري است. شايعات و اخبار ضد و نقيضي درباره بيماري احتمالي نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريکا وجود دارد.


 ميز خبر 

 اجراي آتش‌بس در سوريه

توافق آتش‌بس در سوريه که اخيرا روسيه و آمريکا با آن توافق کردند، آغاز ‌شد.

به گزارش سايت اينترنتي العهد لبنان، توافق آتش‌بس در سوريه با هدف رسيدن کمک‌هاي انساني به مناطق تحت محاصره و هدف قرار دادن گروه‌هاي تروريستي داعش و جبهه النصره وارد مرحله اجرايي شد.

اين آتش‌بس در حالي وارد مرحله اجرايي شده است که دولت سوريه و اکثر گروه‌هاي مخالف سوري آن را پذيرفتند و تنها احرار الشام اعلام کرده است که به آن پايبند نيست.

ترکيه به سوريه کمک‌هاي بشردوستانه مي‌فرستد

ترکيه قصد دارد يک محموله کمک‌هاي بشردوستانه به شهر حلب، در شمال سوريه بفرستد.

به گزارش نشريه لوفيگارو، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه، در سخناني پس از نماز عيد قربان، بيان کرد که آتش بس 48 ساعته توافق شده ميان روسيه و آمريکا در شهر حلب مي‌تواند تا يک هفته و حتي بيشتر تمديد شود.

اردوغان تاکيد کرد:مواد غذايي، اسباب بازي و پوشاک را براي مردم حلب از طريق کريدور از پيش تعيين شده ارسال خواهيم کرد.وي اظهار کرد که صليب سرخ ترکيه همچنين سعي خواهد کرد تا با همکاري آژانس مديريت بحران اين کشور به شهرهاي الراعي و جرابلس نيز که در نزديکي مرز ترکيه قرار دارند، کمک رساني کند.

ويسي کايناک، معاون نخست وزير ترکيه، اعلام کرد که بيش از 30 کاميون حامل کمک‌هاي بشردوستانه هزاران کفش کودکانه، پوشاک، مواد غذايي و اسباب بازي را تحت نظارت سازمان ملل متحد به حلب خواهند رساند.اردوغان همچنين گفت که ترکيه عمليات خود را که از بيش از سه هفته پيش عليه گروه تروريستي داعش در شمال سوريه آغاز کرده است ادامه خواهد داد.

بشار الاسد در نماز عيد قربان: مصمم به بازپس گيري تمام مناطق سوريه از تروريست ها هستيم

بشار الاسد رئيس جمهوري سوريه در حاشيه نماز عيد قربان در شهر داريا گفت: سوريه مصمم به آزادسازي و بازپس گيري تمام مناطق سوريه از دست تروريست هاست.به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، بشار اسد افزود: ما آماده بازسازي تمام مناطق آسيب ديده سوريه هستيم.

رئيس جمهوري سوريه گفت: به شهر داريا آماده ايم تا آزادسازي واقعي شهر و بازگشت آرامش و امنيت به اين شهر را نشان دهيم.وي افزود: برخي ها پس از پنج سال هنوز در رؤياهاي خود به سر مي برند و هنوز از اين توهمات بيدار نشده اند، هرکس که به وعده هاي خارجي ها دل خوش است بايد بداند که هرگز به نتيجه اي نخواهد رسيد.

بشار اسد در ادامه گفت: درهاي کشور به روي تمام کساني که مي خواهند به آغوش وطن بازگردند باز است؛ اما کساني که به دلارهاي خارجي دلبسته اند و مصمم هستند که در خدمت دلارهاي خارجي باشند به صراحت مي گويم که نيروهاي مسلح ما بدون هيچ وقفه اي، آماده برقراري آرامش و امنيت به سوريه هستند.


 يك نكته از هزاران 

 نيروگاه اتمي بوشهر همچنان درحال سپري كردن اوقاتي است كه مشخص نيست آيا به حد نياز فعاليت دارد يا خير؛ كه طي روز‌هاي گذشته شاهد كلنگ زني نيروگاه بوشهر2 بوديم. البته پيشرفت و ارتقاي جايگاه هسته‌اي از جمله برنامه‌هاي استراتژيك كشور است و كسي با آن مخالف نيست.

اما خبر نخستين پيش پرداخت ايران براي ساخت نيروگاه اتمي بوشهر 2 به روسيه تا پايان سال، مارا برآن داشت تا اين نكته را بار ديگر به مسئولان و تصميم گيران اين عرصه گوشزد كنيم كه روسيه در مورد هزينه ساخت نيروگاه بوشهر بارها از ما پول اضافي گرفت و مبلغ تمام شده براي ما هرگز به صرفه نبود و وضعيت اين نيروگاه و عمر مفيد آن نيز درهاله‌اي از ابهام است. اميدواريم تجربه‌هاي گذشته را تجربه نكنيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري سوم -205

9. وکالت و نمايندگي

نتايج مورد انتظار در سال هاي 2004 و 2008

i. درسطوح راهبردي مثل «برخوردجهاني شدن درموردآموزش عالي»، کسب وکاردر آموزش عالي، وغيره فعال باقي بمانيد ويک وب سايت اطلاعاتي را نگهداريد.

ii. به صورت فعال به بحث هاي کاربردي درمناطق مختلف جهاني کمک کنيد.

iii.اعضاي هيأت مديره به عنوان نمايندگان IAU بصورت کاملتري درگير شوند.

iv. روش هاي جديد توسعه راهبردي،مثل بولتن هاي برخط،سيستم هاي رديابي براي موضوعات و غيره براي اطلاعات اعضا را مورد آزمايش قراردهيد.

v. وب سايتIAU يک ابزار تعامل ومسيرياب براي تمامي فعاليت هاي IAU خواهد شد.

10. ارتباطات، توزيع اطلاعات، وب سايت

نتايج مورد انتظار در سال هاي 2004 تا 2008

i. توسعه ادامه يافته در محتوي وکثرت ارتباطات IAU با اعضا(خبرنامه IAU ، بروز کردن ها، بولتن هاي الکترونيکي).

ii. انتقال تدريجي به سمت الکترونيکي، به جاي کاغذي،کانالهاي توزيع.

iii. مروروطراحي مجدد وب سايت وبخش ممکن ايجادشده بين صفحات عموم و«فقط اعضا».

iv. انتشارات ادامه يافته وتوزيع وسيع گزارش ساليانه اعضا، اختيارات آموزش عالي ملي وساير موارد در جامعه آموزش عالي.

11. مشارکت ها وشبکه ها

نتايج موردانتظار در سال هاي 2004 تا 2008

i. يک يا دوپروژه مشترک باسازمان و انجمن هاي مختلف که منافع قطعي وآشکار نصيبIAU مي نمايند.

ii. اعتبار بهبوديافته IAU به خاطر همکاري هايش و تدارک ورودي به عنوان يک شريک.


 خبــــر 

 آيت الله خاتمي:جنايتکاران آل سعود بايد در دادگاه اسلامي محاکمه و مجازات شوند

خطيب نماز عيد سعيد قربان در تهران با تشريح جنايات آل سعود درفاجعه منا گفت: جنايتکاران آل سعود بايد در دادگاه اسلامي محاکمه و مجازات شوند.

به گزارش ايرنا، آيت الله سيد احمد خاتمي در خطبه دوم نماز عيد سعيد قربان در دانشگاه تهران با اشاره به فاجعه منا افزود: هفت هزار مسلمان لبيک گو در آتش جنايت آل سعود سوختند، در اين زمينه رساترين سخن را رهبر معظم انقلاب داشتند.

وي ادامه داد: اگر کسي در هر چيزي ترديد کند در اين ترديد ندارد که در جنايت آل سعود و فاجعه منا حکام آل سعود نه متهم بلکه جنايتکار خط مقدم و مقصر بودند، دوربين هاي آنان مي ديد مسلمانان به زمين مي افتند و مي توانستند با رساندن اندکي آب حداقل نيمي از جان باختنگان را نجات دهند اما نگذاشتند ماموران ايراني به حادثه بيايند و خودشان نيز نيامدند، ماموران انتظامي نيز اقدامي انجام ندادند.

خطيب نماز عيد سعيد قربان تهران گفت: جنايت دوم جانيان اين بود که به جاي اينکه به داد مجروحان برسند و آنان را درمان کنند، آن ها را در کانتينر جان باختگان گذاشتند و اين ها زنده به شهادت رسيدند.

239 حاجي در حج تمتع امسال جان باخته اند

در حج امسال 239 حاجي در گذشتند.

به گزارش مهر، خبرگزاري رسمي عربستان به نقل از اداره کل گذرنامه اين کشور اعلام کرد تعداد حجاجي که به موسم حج امسال آمده‌اند، به يک ميليون و 325 هزار و 137 حاجي مي‌رسد که 239 نفر از آنها جان باخته اند.

فوربس: اختلاف ايران – عربستان مي‌تواند بازار نفت را آشفته‌تر کند

نشريه فوربس در گزارشي با اشاره به درگيري‌هاي لفظي اخير ميان مقامات ايران و عربستان نوشت: تشديد تنش‌ها ميان تهران و رياض مي‌تواند وضعيت بازارهاي جهاني نفت را از اين هم آشفته‌تر کند.

به گزارش ايسنا، نشريه فوربس در ادامه گزارش خود نوشت: ايران و عربستان اين روزها در تنش با يکديگر قرار دارند. معترضان بعد از برگزاري مراسم در تهران هم‌زمان با سالگرد درگذشت زائران ايراني در حج سال گذشته دست به تجمع زدند و مقامات آل‌سعود را براي اين فاجعه مقصر دانستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته