جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5371


نکاتي پيرامون مصرف انرژي در بدن


شناختي از چون و چند پلاتين


ايمن درماني راهگشاي درمان سرطان غدد لنفاوي


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 نکاتي پيرامون مصرف انرژي در بدن 

 
افرادي که مرتب در حال حرکت بوده و به اندازه از غذاهاي پر انرژي بهره مي گيرند در خون خود تعادلي از لحاظ غلظت و حرکت خون را دارا مي باشند. اعضاي بدن داراي تعادل بوده و قسمتهايي از بدن از فعاليت بيشتري برخوردارند و در قسمت هايي که دچار سکون و بي حرکتي هستند شاهد رسوب مواد غذايي و اجسام زائد بيشتري خواهيم بود.

زماني که داراي حرکات منظم و متناوب و دائمي مي باشيم بهتر مي توانيم از مواد غذايي بهره گرفته و به اعضاي بدن رسانيم و آن را فعال نگه داريم و هنگامي که به استراحت و تن پروري مي پردازيم غذاها در بدن کمتر مي سوزند و يا در ساختمان بدن شرکت مي کنند و چاقي و برقرارگي در بدن و افکار و رفتار ظاهر مي گردد که همه اين موارد از کم کاري و عدم فعاليت مغز و بدن ظاهر مي شود. فعاليت مغز و اعصاب با افزايش جريان الکتريکي بدن بيشتر مي شود و افراد فعال داراي خلق و خوي بهتر و جالب تر مي باشند.

عمر هر سلول بدن و اعمال آن با فعاليت بيشتر و جالب تر و بهتر مي شود و ساکت نگه داشتن بدن به معناي ثابت نگه داشتن از حرکت رو به جلو مي باشد و مواد ثابت و ساکت زود تر در جريان زندگي از بين مي روند در دراز مدت نيز انرژي به ماده تبديل و يا ماده به نيرو بدل مي شود و اين تغييرات و تبديلات باعث بقاي زندگي و حيات مي شود و روح انسان ها موقعي از بدن خارج مي شوند که سلول ها از حرکت و فعاليت باز بمانند و زماني که سلول هاي بدن فعاليت خود را آغاز نمايند روح به بدن باز مي گردد.

با حرکات اعضاي مختلف نيرو و توانايي در بدن باقي مي ماند و به دنبال آن روح نمي تواند بدن را ترک کند و روح و امواج مغزي ثابت و بي حرکت قابل پيش بيني نمي باشد از حرکت و فعاليت نترسيم و از آن ها در همه زمينه مي توانيم کمک گرفته و عمر زندگي خود را مي توانيم افزايش دهيم گرچه شب زمان استراحت و خواب است ولي هرچه کم شود و به فعاليت خود بيفزاييم به طول زندگي خود اضافه مي کنيم.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  شناختي از چون و چند پلاتين 

 تهيه و تنظيم : شهناز صفاري ( دبير شيمي )

پلاتين يکي از عنصر هاي شيميايي و از فلزات است . عدد اتمي اين عنصر 78 و نشانه اختصاري آن Pt است . پلاتين از گروه فلزات واسطه به رنگ سفيد –خاکستري ، متراکم ، رسانا و شکل پذير است و از باارزش ترين فلزات گرانبها محسوب مي شود . نام اين فلز بر گرفته واژه اسپانيايي پلاتينا به معني (نقره کوچک) است.

پلاتين کمترين واکنش پذيري در بين تمام فلزات را دارد و همچنين مقاومت بسيار بالايي نسبت به خوردگي دارد و حتي در محيطهاي بسيار داغ نيز اين ويژگي را حفظ مي کند . بيشتر کاربرد هاي پلاتين بدليل اين ويژگي ها و اين خاصيت کاتاليزوري بالاي آن است . بيشترين استفاده پلاتين در ساخت مبدلهاي کاتاليست و جواهرات است . ابزار هاي مخصوص آزمايشگاهي ، اتصال هاي الکتريکي و الکترودها ، تجهيزات پزشکي و دندانپزشکي ، دستگاه هاي مقاوم در برابر خوردگي و زنگ زدگي ، تجهيزات حرارت سنج براي کوره هاي الکتريکي ، پوش موشکها ، و سوخت موتور جت از ديگر کوارد مصرف اين فلز است .

تاريخچه

پلاتين از نادر ترين عناصر در پوسته زمين است و غلظت آن فقط 5 در ميليارد است . پلاتين بصورت آزاد در طبيعت وجود دارد و معمولا همراه ديگر فلزهاي خانواده پلاتين يعني پالاديوم ، روتنيم، روديم ، ايريديم و اسميم ديده مي شود . همگي اين 6 عنصر ويژگي شبيه هم دارند و عناصري بسيار نادر هستند . نخستين مورد شناخته شده از کاربرد پلاتين در تاريخ بشر به بوميان قاره آمريکا در کشور اکوادور کنوني بر ميگردد که اين فلز را از شنهاي رودخانه بدست آورده و از آلياژ پلاتين و طلا براي ساخت زينت آلات استفاده مي کردند. ژوليوس سزار اسکاليگر مردم شناس ايتاليايي در سال 1557 نخستين اروپايي بود که وجود اين فلز را گزارش کرد . وي آن فلز را توصيف کرده بود : ( که نه آتش و نه هيچ ابزار اسپانيايي قادر به ذوب کردن آن نيست ) اين توصيف اشاره به دماي ذوب بالاي اين فلز دارد . نقطه ذوب پلاتين 1768 درجه سانتيگراد است و نقطه جوش آن در 3825 درجه است .

توليد

پلاتين در نهشته هاي آبرفتي و بويژه نهشته هاي نيکلي ديده مي شود و به عنوان فرآورده ثانويه معادن نيکل و مس بدست مي آيد . توليد جهاني پلاتين در سال 2010 حدود 192 تن بوده است که معادل کمتر از يک سيزدهم توليد طلا در همان سال است . حدود 77درصد از اين ميزان در آفريقاي جنوبي توليد شده است . روسيه 13درصد توليد پلاتين دنيا را به خود اختصاص داده و کانادا ، زيمباوه و آمريکا هم در رتبه هاي بعدي قرار گرفته اند .

مجموعه معلدن سنگ هاي آذرين بوچولد در آفريقاي جنوبي بيشترين توليد پلاتين و بيشترين ذخيره پلاتين و ديگر سنگهاي گروه پلاتين دنيا را به خود اختصاص داده است .

معدن سنگهاي آذرين نيکل و مس در نزديکي شهر نوريلسک در روسيه و معدن نيکل حوضه سادبري در کانادا که بر اثر برخورد شهاب سنگ ايجاد شده ، دو ذخيره گاه عمده ديگر پلاتين هستند . سنگهاي معدن سادبري فقط نيم گرم در هر تن پلاتين دارند و حجم عظيم استخراج نيکل اين معادن است که توليد پلاتين را اقتصادي مي کند . معادن کوچکتري هم در ايالات غربي آمريکا قرار دارند . معدني در کلمبيا که از زمان پيش از ورود اروپائيان از آن برداشت مي شده هم هنوز به توليد خود ادامه مي دهد.

کاربردها

در سال 2010 در مجموع 245 تن پلاتين فروخته شد که از اين ميان 113 تن در توليد ابزار هاي کنترل گازهاي سمي خودروها (46درصد) و 76 تن در ساخت جواهرات (31درصد) استفاده شده اند و 35تن باقيمانده هم به کاربردهايي چون سرمايه گذاري ، الکترودها ، داروهاي ضد سرطان ، حسگرهاي اکسيژن ، کليدهاي اشتعال و موتورهاي توربيني ( مثل جت) اختصاص يافته اند .

کاتاليزور

بيشترين مورد استفاده پلاتين به ساخت مبدل هاي کاتاليست خودرو ها مربوط مي شود که گازهاي سمي ناشي از احتراق سوخت در موتور يعني مونوکسيد کربن ، هيدروکربن هاي نسوخته و اکسيد هاي نيتروژن را به مواد بي خطري مثل بخار آب و دي اکسيد کربن تبديل مي کنند . براي اين استفاده از پودر پلاتين همراه با دو فلز هم گروه آن پالاديم و روديم استفاده مي شود . قابليت جذب هيدروژن و خاصيت هاي کاتاليزوري بالاي پلاتين باعث شده تا در فرآيند هاي شيميايي مختلف از جمله در توليد اسيد سولفوريک ، فرآيند تبديل الکل به فرمالدئيد و کراکينگ توليدات نفتي کاربرد داشته باشد و از آلياژ هاي پلاتين –رنيوم بري توليد بنزين هاي مرغوب بدون سرب و اکتان بالا استفاده مي شود .

جواهرات

دومين کاربرد اصلي پلاتين در ساخت زيور آلات است . مقاومت پلاتين در برابر تيرگي و خوردگي بسيار بيشتر از طلا و نقره و مس است . از همين رو پلاتين گزينه مناسبي براي ساخت جواهرات محسوب مي شود . جواهرات پلاتين معمولا با عيار 950 از هزار ساخته مي شود .

سرمايه گذاري

پلاتين کاربرد سرمايه گذاري و مالي محدودي نيز دارد که البته قابل مقايسه با طلا و نقره نيست . نخستين بار اسپانياييها در قرن هجدهم در مستعمرات امريکايي خود سکه پلاتين را ضرب کردند و امپراتوري روسيه نيز در قرن نوزدهم اقدام مشابهي انجام داد .هر چند در عمل استفاده از اين سکه ها به عنوان پول نقد موفقيت آميز نبود چون هم تشخيص پلاتين از فلزات کم ارزش دشوار بود و هم ضرب سکه با آن سخت تر از فلزات ديگري مثل طلا و مس بود .

امروزه اين فلز در بازار بورس نيويورک و بازار بورس لندن معامله مي شود . چند کشوراقدام به ضرب سکه هاي پلاتين هم کرده اند . سکه عقاب پلاتين آمريکا، برگ افراي پلاتين کانادا ، کوالاي پلاتين استراليا، پانداي پلاتين چين و چندين نوع سکه پلاتين شوروي سابق و روسيه کنوني از جمله اين سکه ها هستند .

استاندارد

اندازه دقيق واحد کيلوگرم از سال 1879 جرم يک وزنه ساخته شده از آلياژ 90درصد پلاتين و 10درصد ايريديوم بود. پيش از آن هم در سال 1799 تا 1889 يک ميله ساخته شده از پلاتين اندازه دقيق متر را مشخص مي کرد . پلاتين به دليل خصوصيت ضد فرسايش بالاي خود براي اين کاربردها ي مرجع انتخاب شده است .

کاربرد هاي ديگر

در سطح لابراتواري از سيم هاي پلاتين براي استفاده در الکترودها استفاده مي شود .

همچنين با توجه به خنثايي شيميايي در حرارت هاي بالا ( تا حدود هزار درجه سانتيگراد ) در ياخت ظرفهاي مخصوص ذوب فلز کاربرد دارد . از اين فلز در ساخت ابزار هاي مختلف پزشکي ، پروتز هاي دندانپزشکي ، ترموکوپل ها و اتصال هاي الکتريکي نيز استفاده مي شود . همچنين براي ساختن آهنرباي قوي پلاتين و کبالت را با هم ترکيب مي کنند .

آند هاي پلاتين هم بطور گسترده در سيستمهاي حفاظتي کاتدي براي کشتي هاي بزرگ ، موج شکن هاي فولادي و لوله کشي ها کاربرد دارد .

تاثير بر سلامتي

از برخي از ترکيبات دارويي حاوي پلاتين براي شيمي درماني برخي انواع سرطان استفاده مي شود . پلاتين به عنوان فلز خطر جدي براي انسان ندارد اما نمکهاي پلاتين خطراتي از قبيل دگرگوني ژنتيکي ، سرطان ، حساسيت هاي پوستي ، تخريب ارگانهاي بدن مانند معده ، کليه و مغز استخوان و سيستم شنوايي دارد . البته با توجه به مقاومت بسيار بالاي پلاتين در مقابل فرسايش خطر واقعي اين فلز در حد فلزات ديگر نيست.


 ايمن درماني راهگشاي درمان سرطان غدد لنفاوي 

 نتايج اوليه يک تحقيق نشان مي دهد سلول هاي ايمني مهندسي شده ژنتيکي در کنار شيمي درماني قادر به ريشه کن کردن سرطان غدد لنفاوي غير هادکين هستند.

به گزارش مهر، در اين شيوه درمان آزمايشي، سلول هاي سفيد خون موسوم به سلول هاي T از جريان خون بيمار برداشته شدند. سپس در آزمايشگاه به لحاظ ژنتيکي اصلاح شدند، پس از آن توانستند سلول هاي B سرطاني را تشخيص داده و به آنها حمله کنند. سلولهاي B نوع ديگري از سلول هاي سفيد خون هستند که در اکثر انواع سرطان هاي غدد لنفاوي غير هادکين وجود دارند.

يک سوم از 32 بيمار درمان شده با سلول هاي T اصلاح شده، بهبود کامل بيماري سرطان غدد لنفاوي غيرهادکين را تجربه کردند. به گفته محققان مرکز تحقيق سرطان فرد هاچينسون واشنگتن آمريکا، حتي آنهايي که از قبل تحت شيمي درماني قرار گرفته بودند وضعيت بهتري داشتند.سرطان غدد لنفاوي غير هادکين در داخل سيستم ايمني و درسلول هاي سفيد خون موسوم به لمفوسيت ها روي مي دهد.در اين آزمايش محققان دريافتند گروهي از بيماراني که دو داروي شيمي درماني دريافت کرده بودند به خوبي به ايمن درماني سلول T واکنش نشان دادند و در نيمي از آنها بهبودي کامل حاصل شد.


 خبرهاازعالم علم 

 ابتلاي حدود 10 درصد ايراني ها به پوکي استخوان

رييس مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه پوکي استخوان در زنان بالاي 50 و مردان بالاي 65 سال بيشتر مشاهده مي شود، گفت:حدود 10 درصد ايراني ها به پوکي استخوان مبتلا هستند.

پوکي استخوان يا استئوپروز يک اختلال اسکلتي است که بيشتر در دوران کهنسالي بروز مي کند و ويژگي بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگي قرار مي دهد.همچنين کمبود مواد معدني مانند کلسيم، پروتئين، ويتامين D و استعمال دخانيات سبب پوکي استخوان مي شود.اين بيماري علامت اوليه اي ندارد و زماني بروز مي کند که يکي از استخوان ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) مي شکند؛ به همين دليل به آن بيماري خاموش گفته مي شود.

دکتر احمدرضا جمشيدي درگفت وگو با خبرنگارعلمي ايرنا با بيان اينکه اين بيماري در زنان يائسه شيوع بيشتري دارد، افزود:با آموزش و افزايش آگاهي مي توان از افزايش مبتلايان به اين بيماري پيشگيري کرد.

وي با اشاره به کمبود ويتامين D در بين ايراني ها و اينکه افراد مبتلا به پوکي استخوان ويتامين D پايين دارند، ادامه داد: احتمال دارد کمبود اين ويتامين سبب نرمي و پوکي استخوان شود که اين موضوع بايد مورد بررسي دقيق قرار گيرد.

جمشيدي بهترين دوران براي افزايش تراکم استخوان را سن بلوغ اعلام کرد و گفت:دردوران بلوغ ( 10 تا 16 سالگي ) بايد با تغذيه مناسب و ورزش از بروز اين بيماري جلوگيري کرد.

رييس مرکز تحقيقات روماتولوژي، ورزش و تغذيه مناسب بهترين راه پيشگيري از پوکي استخوان دانست و گفت: مردم با استفاده از رژيم غذايي مناسب و مواد لبني مي توانند از بروز اين بيماري پيشگيري کنند.

جمشيدي استفاده از نور خورشيد را در کاهش اين بيماري موثر دانست و گفت:اين بيماري درمناطقي که نور آفتاب کمتر است شيوع بيشتري دارد.

بيستم اکتبر (29 مهرماه) روز جهاني پوکي استخوان ناميده شده است. هدف از نامگذاري اين روز افزايش آگاهي جهاني در مورد پيشگيري، تشخيص و درمان پوکي استخوان و بيماري هاي متابوليک استخوان است.


 خبرپزشكي 

 معاون درمان وزارت بهداشت؛

افزايش70 درصدي تخت هايPICU کودکان تا پايان سال

با حضور مسئولين وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي طرح هاي ويژه اي در راستاي توسعه بخش هاي درماني افتتاح شد. بزرگترين picuکشور با ظرفيت 19 تخت فعال، بخش جديد نوزادان و بخش روماتولوژي از جمله پروژه هاي افتتاح شده در اين مراسم بودند.

به گزارش آفرينش به نقل از وبدا، دکتر محمدآقاجاني معاون درمان وزات بهداشت در مراسم افتتاح بزرگ ترين بخش picuدر بيمارستان کودکان مفيد از افزايش 900 تخت icu(تخت مراقبت ويژه) از جمله 90 تخت آي سي يو کودکان و 180 تخت آي سي يو نوزادان تا پايان امسال خبر داد و گفت:سال گذشته يک هزار و صد تخت آي سي يو در بيمارستان هاي دولتي کشور افتتاح شد که شمار اين تخت ها در کشور به 6 هزار و 200 تخت رسيد، امسال هم 136 تخت ديگر تاکنون اضافه شده است و تا پايان امسال 900 تختICUديگر به اين بيمارستان ها افزوده مي شود.

وي ادامه داد: تعداد تخت هاي آي سي يو کودکان در کشور تا سال 93 حدود 307 تخت بود که در سال 94 حدود 136 تخت به آنها اضافه شد و امسال نيز 90 تخت ديگر اضافه مي شود که بيشترين آن با تعداد 19 تخت در بيمارستان مفيد است که امروز افتتاح شد.

معاون درمان وزير بهداشت اضافه کرد: با اين اقدام تا پايان امسال تعداد تخت هايPICU يا آي سي کودکان در کشور 70 درصد افزايش مي يابد.تخت هاي آي سي يو کودکان براي بيماران بالاتر از يکماه که نياز به مراقبت هاي ويژه دارند،استفاده مي شود.دکتر آقاجاني اضافه کرد: از نظر تخت هاي آي سي نوزادان هم تا سال گذشته 2 هزار و 27 تخت در کشور داشتيم که سال گذشته 520 تخت به اين تعداد اضافه شد و امسال نيز 180 تخت ديگر به آنها اضافه مي شود.

وي همچنين از افتتاح 500 تختVIP زايمان زنان در کشور در يکصد بيمارستان خبر داد که به زودي با حضور وزير بهداشت افتتاح مي شود و فضاي مناسبي براي زايمان مادران در بيمارستان ها ايجاد مي شود به طوري که شوهر نيز مي تواند در کنار همسر در بيمارستان حضور داشته باشند.

دکتر آقاجاني اظهار کرد: مسير افزايش سزارين بعد از طرح تحول سلامت در کشور معکوس شد و طي دو سال و نيم گذشته شاهد کاهش 6.5 درصدي موارد سزارين در کشوربوديم.

وي همچنين از تدوين پروتکل هاي درمان بيماران در بيمارستان ها و نيز پروتکل هاي ترخيص بيماران خبر داد که به گفته او با ابلاغ آنها نظم بيشتر بر خدمات بيمارستاني کشور حاکم و خدمات بيمارستاني هزينه - اثربخش مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته