جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5371


شرط پيوستن ايران به فريز نفت


جزئيات کشف 170 ميدان نفت و گاز


معادلات انرژي


خبر


 شرط پيوستن ايران به فريز نفت 

 
نماينده سابق ايران در اوپک با بيان اينکه هم اکنون نصف دوران تحريم درآمد نفتي داريم، شرايط پيوستن ايران به فريز نفتي را تشريح کرد و گفت: عربستان آماده پذيرش فريز نفتي است.سيدمحمدعلي خطيبي در گفتگو با مهر ،در آستانه برگزاري نشست غير رسمي اوپک در الجزاير با بيان اينکه با لغو تحريم‌ها، توليد و صادرات نفت خام ايران دو برابر شد اما درآمدهاي نفتي کشور عملا در مقايسه با دوره تحريم افزايشي دو برابري نداشته است، گفت: هر اقدامي که در بازار منجر به بهبود قيمت‌ها بشود مي‌تواند به سود ايران و ساير کشورهاي عضو اوپک باشد.

نماينده سابق ايران در هيات عامل اوپک با اعلام اينکه قطعا يک حرکت دسته جمعي در بين کشورهاي عضو اوپک منجر به بهبود و افزايش قيمت نفت در بازار خواهد شد، تصريح کرد: مهمترين اقدامي که بايد در اوپک انجام شود، احياي نظام سهميه بندي و بازگشت سهميه توليد و صادرات نفت کشورهاي عضو اين سازمان است.

مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه گام اول احياي نظام سهميه بندي در اوپک، اجراي طرح فريز نفتي است، اظهار داشت: در شرايط فعلي امکان افزايش توليد و صادرات نفت خام عربستان سعودي وجود ندارد و اين کشور آماده پذيرش فريز نفتي بوده و توليد و صادرات نفت خام ايران هم تقريبا به دوران پيش از اعمال تحريم‌ها بازگشته است.

اين تحليلگر بازار نفت با يادآوري اينکه در دوران پيش از اعمال تحريم‌ها درآمد صادرات نفت ايران سالانه به حدود 100 ميليارد دلار رسيده بود، تاکيد کرد: اما هم اکنون با وجود افزايش توليد و صادرات نفت، درآمد حاصل از صادرات نفت خام کشور به نصف سال‌هاي گذشته هم نمي‌رسد.

خطيبي با بيان اينکه هم اکنون مهمترين و کارسازترين تاکتيک براي افزايش درآمدهاي نفتي نه افزايش توليد و صادرات بلکه افزايش قيمت‌ها در بازار است، تبيين کرد: قطعا در صورت افزايش قيمت‌ها به جاي صادرات نفت خام، بيشتر مي‌توان درآمدهاي بالاتري کسب کرد.

نماينده سابق ايران با اشاره به وجود هرج و مرج در اوپک و افزايش بي‌سابقه توليد و صادرات نفت خام برخي از کشورهاي عضو همچون عربستان سعودي، يادآور شد: نشانه‌هايي در بازار مبني بر ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضا به چشم مي‌خورد و قطعا بازگشت نظام سهميه بندي در اوپک مي‌تواند زمينه ساز ثبات و افزايش قيمت‌ها در بازار شود.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌توان براي آينده‌اي نزديک انتظار ظهور دوباره نفت 100 دلاري را در بازار داشت؟ توضيح داد: قطعا پيش بيني نفت بشکه اي 100 دلار در بازار براي آينده اي نزديک محتمل نيست مگر آنکه اتفاقات خارج از انتظاري در بازار نفت بيافتد.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت با اعلام اينکه اما اگر سقف توليد نفت اوپک يک تا دو ميليون بشکه در روز کاهش يابد قطعا قيمت‌ها با يک جهش بي‌سابقه در بازار نفت روبرو خواهد شد، افزود: بازگشت نظام سهميه بندي و حتي کاهش سقف توليد نفت اوپک مي‌تواند به بهبود قيمت ها کمک کند.

نماينده سابق ايران در اوپک همچنين خاطرنشان کرد: در شرايط فعلي افزايش قيمت نفت به بشکه‌اي 100 دلار تنها نياز به يک معجزه دارد.

خطيبي همچنين در پاسخ به سوال ديگر که آيا ايران در نشست الجزاير بايد زير بار اجراي طرح فريز نفتي برود؟ گفت: افزايش صادرات نفت خام در دوران پسابرجام حق ايران بوده و بايد بازار خود را دست کم مطابق با دوران پيش از اعمال تحريم‌ها باز پس بگيريم.

اين تحليگر بازار نفت با بيان اينکه در دوران پسا برجام ايران حتي با وجود افزايش يک ميليون بشکه‌اي صادرات نفت، بازار کشور ديگري را تصاحب نکرده است، تصريح کرد: هم اکنون اکثر کشورهاي عضو اوپک با حداکثر ظرفيت توليد و صادرات نفت مي‌کنند و اين نشان مي‌دهد که ايران سهم و بازار کشور ديگري را تصاحب نکرده است.

وي با يادآوري اينکه نفت ايران همواره در بازار داراي مشتريان سنتي و خاص خود است، اظهار داشت: با وجود افزايش توليد و صادرات نفت ايران بازهم تاکيد مي‌کنيم که ايران بايد با اجراي طرح فريز نفتي همراهي کند به شرط آنکه افزايش توليد نفت ايران در دوران پسا برجام توسط تمامي کشورها به رسميت شناخته شده و ديگر کشورها درخواست کاهش توليد و صادرات نفت ايران را نکنند.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه افزايش 150 تا 200 هزار بشکه اي توليد و صادرات روزانه نفت ايران نمي تواند منجر به افزايش درآمدهاي فروش نفت بشود، تاکيد کرد: فروش نفت بشکه‌اي 50 تا 60 دلار به مراتب بهتر از فروش نفت 40 دلاري بوده و قطعا افزايش قيمت‌ها مي‌تواند درآمد نفتي ايران و ساير کشورها را سر و ساماني ببخشد.

خطيبي همچنين در پاسخ به اين پرسش که عربستان به دنبال متهم کردن ايران در بر هم زدن نظم و ثبات قيمت‌ها در بازار نفت است، گفت: عربستان درحالي ايران را متهم مي کند که در طول دو سال گذشته خودش بالاترين افزايش عرضه نفت مازاد را در بازار داشته است.وي تاکيد کرد: بنابراين نبايد جاي متهم در بازار عوض شود.

نماينده سابق ايران در اوپک با بيان اينکه محدودسازي سقف توليد و اجراي طرح فريز نفتي منجر به کاهش ذخيره‌سازي نفت خام در کشورهاي بزرگ مصرف کننده خواهد شد، تاکيدکرد: قطعا کاهش ذخيره سازي‌ها زمينه‌ساز افزايش قيمت نفت در بازار خواهد شد.

مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت در پايان با اعلام اينکه ايران و عربستان بايد بر سر اجراي فريز نفتي به توافق برسند، خاطرنشان کرد: قطعا توافق بر سر فريز نفتي منجر به افزايش قيمت‌ها و بالا رفتن درآمد کل کشورهاي عضو اوپک خواهد شد.


 جزئيات کشف 170 ميدان نفت و گاز 

 
يک مقام مسئول از افزايش حجم ذخاير اثبات شده نفت ايران به بيش از 700 ميليارد بشکه خبر داد و گفت: هم اکنون ايران بزرگترين ذخاير مجموع نفت و گاز جهان را در اختيار دارد.به گزارش آفرينش به نقل از شرکت ملي نفت، کريم زبيدي در تشريح آخرين وضعيت ذخاير نفت و گاز طبيعي ايران، گفت: ذخاير درجاي هيدروکربوري مايع کشور مشتمل بر نفت خام، مايعات و ميعانات گازي بالغ بر 836 ميليارد بشکه بوده که از اين ميزان، 239 ميليارد بشکه از اين ذخاير قابل برداشت است.

رئيس شوراي عالي مخازن شرکت ملي نفت با اعلام اينکه از 239 ميليارد ذخاير قابل استحصال هيدروکربور مايع کشور، حدود 157 ميليارد بشکه استحصال نشده و باقيمانده است، تصريح کرد: ذخاير درجاي نفت خام کشور بيش از 711 ميليارد بشکه بوده که از اين ميزان 175 ميليارد بشکه ذخاير قابل استحصال نفت است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه از مجموع ذخاير قابل استحصال نفت خام حدود 102 ميليارد بشکه باقي مانده است، اظهار داشت: همچنين اين ميزان ذخاير درجا حاکي از آن بوده که يک درصد افزايش ضريب بازيافت نفت خام، بيش از هفت ميليارد بشکه نفت بيشتر در اختيار کشور مي‌گذارد که با احتساب بشکه‌اي 40 دلار، بيش از 280 ميليارد دلار ارزآوري به همراه خواهد داشت.

وي ضريب بازيافت مجموع ذخاير هيدروکربور مايع کشور را 28.5 درصد عنوان کرد و افزود: ضريب بازيافت نفت خام در ايران به طور ميانگين 24.5 درصد است و اين ضريب در بعضي مخازن به 60 درصد مي‌رسد و در برخي مخازن از پنج درصد تجاوز نمي‌کند.

معاون بررسي طرح‌هاي منابع هيدروکربوري برنامه‌ريزي تلفيقي شرکت نفت با بيان اينکه اگر ذخاير گاز را نيز به مايع تبديل کنيم، بالاترين ذخاير هيدروکربور در جهان را در اختيار داريم، تبيين کرد: هم اکنون مجموع ميادين نفتي و گازي کشور 170 ميدان شامل 120 ميدان نفتي و 50 ميدان گازي است.

زبيدي ادامه داد: همچنين 358 مخزن نفت و گاز در کشور وجود دارد که از اين ميان، 163 مخزن توسعه يافته و 195 مخزن توسعه نيافته اند؛ به عبارت ديگر 68.5 درصد از مخازن کشور وضع خوبي ندارند و نيازمند پياده سازي روش‌هاي ازدياد برداشت هستند.

وي با بيان اينکه نسبت توليد به ذخيره نهايي در 93 مخزن توسعه يافته کشور نزديک 50 درصد است، بيان کرد: افزايش ضريب بازيافت در مخازن ايران جاي کار بسياري دارد و به عنوان يک ايراني بايد از هر اقدامي در مسير دستيابي به اين هدف
حمايت کنيم.

رئيس شوراي عالي مخازن شرکت نفت با اشاره به اينکه غالب مخازن ايران از نوع آهکي يا کربناته است و تخلخل کمي دارند، خاطرنشان کرد: اين مشخصات مخزن، سختي و پيچيدگي کار در مخازن کشور را دو چندان مي‌کند.


 معادلات انرژي 

 اعضاي جديد هيات مديره شرکت ملي گاز ايران منصوب شدند

وزير نفت در احکامي جداگانه اعضاي جديد هيات مديره شرکت ملي گاز ايران را منصوب کرد.به گزارش شانا، بيژن زنگنه، وزير نفت، در احکام جداگانه اي جعفر حيدر اصفهاني و حسن منتظر تربتي را به عنوان اعضاي اصلي و بهزاد بابازاده را به عنوان عضو علي البدل هيات مديره شرکت ملي گاز ايران منصوب کرد.

با هدف افزايش صادرات صورت مي‌گيرد؛

پايانه صادرات فرآورده نفتي ايران به پاکستان راه‌ افتاد

ايران به منظور افزايش صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي به ويژه نفت سفيد، گازمايع و گازوئيل يک پايانه جديد در مرز با پاکستان راه‌اندازي کرد.به گزارش مهر، افزايش توليد گاز و گازرساني به صنايع و نيروگاه‌ها، ظرفيت مازادي براي صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي در ايران ايجاد کرده به طوري‌که از ابتداي امسال تاکنون به طور متوسط روزانه حدود 40 تا 45 ميليون ليتر انواع فرآورده نفتي شامل گازوئيل، نفت سفيد، گاز مايع و نفت کوره از ايران به کشورهاي مختلف جهان صادر شده است.

بر اين اساس هم اکنون ظرفيت صادرات فرآورده نفتي ايران به معادل 400 هزار بشکه در روز افزايش يافته که با بهره برداري از اسکله هاي جديد نفتي به ويژه در پايانه ماهشهر اين ظرفيت امسال به حدود 500 هزار بشکه در روز افزايش مي يابد.

همزمان با افزايش ظرفيت صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي، ايران به منظور افزايش صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي به ويژه نفت سفيد، گاز مايع و گازوئيل يک پايانه جديد در مرز با پاکستان راه‌اندازي کرد.

عبدالله گيتي‌منش، مدير شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه چابهار با تاييد راه اندازي يک پايانه جديد صادرات فرآورده نفتي در مرز ريمدان به عنوان مرز رسمي کشور در استان سيستان و بلوچستان، گفت: با افتتاح رسمي مرز ريمدان به عنوان مرز مجاز صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران به پاکستان رونق بيشتري مي‌يابد.

ضوابط جديد پمپ بنزين‌سازي اعلام شد

مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، شرايط ثبت نام شرکت‌هاي صاحب صلاحيت زنجيره‌اي توزيع (برند) در عرصه احداث جايگاه‌هاي سوخت را اعلام کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، محمدرضا مظلومي در تشريح ضوابط اعطاي برند جايگاه هاي سوخت، گفت: با ابلاغ دستورالعمل اجرائي از سوي وزير نفت به شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، طرح شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع (برند) به منظور کيفي سازي هرچه بيشتر ارائه خدمات در جايگاه‌هاي سوخت در کشور انجام شد.مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي توان مالي، سابقه اجرايي، امکانات، نيروي انساني و فرآيند داخلي کسب و کار را ملاک حضور شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع اعلام کرد و افزود: متقاضيان احداث جايگاه‌هاي زنجيره‌اي بر اين اساس رتبه بندي مي‌شوند.اين مقام مسئول با بيان اينکه براي هر يک از شاخص‌هاي پنج گانه امتياز مشخصي در نظر گرفته شده است، تصريح کرد: متقاضي براي اخذ مجوز فعاليت در اين عرصه، از 100 امتياز بايد 68 امتياز کسب کند.

مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ادامه داد: شرکت‌هاي صاحب صلاحيتي که در ارزيابي موفق به کسب امتياز لازم مي‌شوند، براي شروع فعاليت خود ملزم به احداث 60 نازل هستند که اين تعداد در مدت دو سال بايد به 300 نازل افزايش يابد.

به گفته وي براي جلوگيري از انحصارگرايي در اين عرصه پيش بيني‌هايي شده است؛ به گونه‌اي که سهم شرکت‌هاي متقاضي در کل کشور 20 درصد تعيين شده است.

مظلومي با يادآوري اينکه آن دسته از متقاضياني که موافقت نامه احداث جايگاه را از مناطق شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي با توجه به ضوابط و پيشرفت بالاي 60 درصد را دارند، چناچه تا پايان امسال نسبت به تکميل و بهره‌برداري جايگاه اقدام کنند، تاکيد کرد: امکان انعقاد قرارداد با آنها به عنوان شخص حقيقي ميسر خواهد بود.

وي در خصوص مجتمع‌هاي بين راهي که تا قبل از مردادماه 94 نسبت به احداث ساير پروژه‌هاي خدماتي مجتمع اقدام کرده‌اند و تنها عمليات احداث جايگاه، باقيمانده است، يادآور شد: چنانچه اين دسته از افراد تا پايان امسال پروژه را به اتمام برسانند و حمل فرآورده‌هاي نفتي از مبادي تامين تا محل جايگاه را شخصا متقبل شوند انعقاد قرار داد با اين دسته از مالکين فراهم خواهد بود، در غير اين صورت مي‌توانند از طريق شرکت‌هاي صاحب برند اقدام کنند.

معاون وزير نفت اعلام کرد:

آمادگي براي تحويل ميعانات گازي به خريداران جديد

معاون وزير نفت با بيان اينکه براي همه نفت توليدي در کشور مشتري وجود دارد، از آمادگي براي افزايش صادرات ميعانات گازي و تحويل آن به مشتريان جديد خبر داد.علي کاردر در گفت وگو با ايرنا ،درباره وضعيت صادرات نفت ايران، گفت: معادل نفت توليدي مازاد بر مصرف پالايشگاه هاي داخلي، نفت صادر مي کنيم و حتي مقداري نيز بيشتر از ميزان توليد، قرارداد بسته شده است.

مديرعامل شرکت ملي نفت درباره پاسخ منفي ايران براي افزايش صادرات نفت سبک به ژاپن، اضافه کرد: اکنون افزايش توليد کشور بيشتر از ميدان هاي غرب کارون است که نفت سنگين توليد مي کند.

وي در درباره اينکه آيا ايران نفت مازاد براي تحويل به مشتريان جديد در کوتاه مدت دارد، گفت: فقط ميعانات گازي براي صادرات بيشتر وجود دارد.

ايران بي درنگ پس از رفع تحريم ها در دي ماه پارسال، توليد و صادرات نفت خود را افزايش داده و تلاش کرد که بازارهاي از دست رفته در دوران تحريم را باز پس بگيرد.

بر اين اساس، ميزان توليد نفت از 2 ميليون و 800 هزار بشکه در دوران تحريم به سه ميليون و 850 هزار بشکه در مردادماه امسال افزايش يافت.اکنون مصرف 9 پالايشگاه ايراني 1.8 ميليون بشکه نفت در روز است و مازاد بر آن صادر مي شود.ميزان صادرات نفت نيز از يک ميليون بشکه در زمان تحريم به 2 ميليون و 100 هزار بشکه در ماه گذشته رسيد که پيش بيني مي شود در ماه هاي پيش رو افزايش بيشتري داشته باشد.پس از برنامه ايران براي افزايش صادرات نفت، مشتريان سنتي و قديمي به سراغ ايران آمده و خريد نفت را دوباره آغاز کرده اند به طوري که اکنون بشکه اي از نفت توليدي ايران بدون مشتري نمانده و به تدريج قراردادهاي تک محموله نيز در حال تبديل شدن به قراردادهاي بلندمدت فروش هستند.


 خبر 

 ايمن سازي خط 12 اينچ در محل خروجي مرکز انتقال نفت شازند

عمليات بورينگ و عبور کيسينگ از زير محور اراک – ملاير انجام شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه مرکزي، علي ملکي مهندس ارشد نگهداري و تعميرات خط منطقه گفت: ايمن سازي خط 12 اينچ با تغيير مسير اين خط در محل خروجي مرکز انتقال نفت شازند به دليل قرارگيري قسمتي از خط در زير کريدر و پل هاي آزاد راه اراک - خرم آباد- انديمشک در دستور کار قرار گرفت.ملکي با اشاره به فعاليت احدهاي نگهداري و تعميرات خط ، ترابري و مرکز انتقال نفت شازند در انجام موفقيت آميز اين عمليات ابراز گرفت: اين عمليات 5 روز کاري بطول انجاميد.

در نيمه نخست امسال:

توليد محصولات پتروشيمي از مرز 23 ميليون تن گذشت

توليد محصولات پتروشيمي در کشور از ابتداي امسال تا نيمه شهريور ماه با رشد هفت درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل، به بيش از 23 ميليون تن رسيد.علي محمد بساق زاده، مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران در گفتگو با شانا ،رشد توليد محصولات پتروشيمي را حاصل توليد 23 ميليون پتروشيمي از 47 مجتمع پتروشيمي دانست.

وي گفت: از مجموع شرکت هاي پتروشيمي، توليد 29 مجتمع بيش از توليد پارسال آنها بوده است که اين تعداد 62 درصد از مجتمع ها را شامل مي شود.

بساق زاده رشد توليد صنعت پتروشيمي کشور را در 6 ماه نخست امسال با توجه به فصل تعميرات اساسي مجتمع هاي پتروشيمي قابل توجه خواند.

عضو هيات مديره شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران يادآور شد: انتظار مي رود که در نيمه دوم امسال افزون بر رشد توليد محصولات پتروشيمي، تعهدات درنظر گرفته در زمينه فروش و صادرات نيز محقق شود.در آخرين گزارش شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران که 20 شهريور ماه منتشر شد، ميزان توليد محصولات پتروشيمي در پنج ماه نخست امسال بيش از 21 ميليون و 238 هزار تن اعلام شد که اين رقم تا 15 شهريور ماه از مرز 23 ميليون تن عبور کرده است.

پروژه‌هاي نيمه تمام منطقه عملياتي چشمه خوش شتاب مي‌گيرد

مدير مهندسي و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در بازديد از منطقه عملياتي چشمه خوش بر شتاب بيشتر روند اجرايي پروژه هاي نيمه تمام اين منطقه تاکيد کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت نفت مناطق مرکزي ايران ،شهريار آقايي نسب مدير مهندسي و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در جريان بازديد از منطقه عملياتي چشمه خوش ، مهمترين هدف خود را بررسي روند پيشرفت پروژ هاي در حال انجام مناطق عملياتي و شناخت جامع از مسائل و مشکلات پيش روي طرحها و پروژه ها ذکر کرد و افزود : با شناخت کامل نسبت به موانع پيشرفت پروژه ها ، فرصت واکاوي و تحليل آنها فراهم مي شود و مي توانيم به راه حلهاي مطلوب دست يابيم و در اين مسير از نظرات کارشناسان و متخصصان ستادي و مناطق عملياتي استفاده خواهيم کرد.

آقايي نسب در بازديد از پروژه هاي تزريق گاز و تقويت فشار و نقشي که اين پروژه ها در کنترل هدررفت گازها و صيانت از محيط زيست به همراه دارد ، اظهار داشت : در فرايند توليد ، مهمترين رويکرد و برنامه کاري شرکت ، صيانت از محيط زيست به عنوان مهمترين موهبت الهي است . احداث پروژه هاي تزريق گاز و تقويت فشار نيز در اين راستا تعريف شده است.

وي با اشاره به واگذاري احداث کارخانه ان جي ال 3100 به بخش خصوصي تصريح کرد : اين پروژه به بخش خصوصي واگذار شده و با راه اندازي آن تحول بزرگي براي منطقه به ارمغان مي آورد.

مدير مهندسي و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در بازديد از چاههاي نفت شماره 13 ، 18 ، و 19 چشمه خوش نيز استفاده از فن آوري هاي نوين در توسعه ميادين نفت و گاز را از ديگر برنامه هاي مصرح در اين شرکت دانست و اظهار داشت : امروز استفاده از تکنولوژي و دانش نوين براي پيشبرد اهداف صنعتي پيش شرط توسعه است . در اين رابطه شرکت نفت مناطق مرکزي ايران نيز برنامه هاي مدوني براي اجرايي شدن آن در دستور کار قرار دارد.

براساس اين گزارش : منطقه عملياتي چشمه خوش واقع در 52 کيلومتري شهرستان دهلران از توابع استان ايلام است که با ظرفيت اسمي 181 هزار بشکه در روز نفت توليدي ميدانهاي آبان ، چشمه خوش ، پايدار ، پايدار غرب و دالپري را فرآورش و به وسيله دو خط لوله 18 و 20 اينچ بطول 153 کيلومتر به واحد بهره برداري شماره سه اهواز و تلمبه خانه شهيد چمران ارسال مي نمايد .نفت ارسالي واحد چشمه خوش در نهايت به منظور صادرات از طريق پايانه نفتي به جزيره خارک و تامين خوراک پالايشگاه ها ارسال ميشود.همچنين واحد نمک زدايي چشمه خوش در سال 1385 با ظرفيت اسمي 75 هزار بشکه راه اندازي شد.خوراک واحد نمک زدايي چشمه خشک از نفت نمکي ميادين دهلران و دانان و آبان ، پايدار غرب و چاههاي نمکي ميدان چشمه خوش تامين مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته