جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5371

وزير ارشاد در مراسم روز ملي سينما:
امروز ديگر شکافي بين دولت و هنرمندان نيست

با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي؛
برگزاري نکوداشت 4 چهره سينما


«هلن ميرن» در يك نقش فانتزي


مهران رجبي در «ليسانسه‌ها»


رونمايي از پوستر «خشکسالي و دروغ»


تكذيب پناهندگي و عارضه قلبي «اکبر عبدي»


ميز خبر


خبر هنري


 وزير ارشاد در مراسم روز ملي سينما:
 امروز ديگر شکافي بين دولت و هنرمندان نيست 

 
علي جنتي در مراسم روز ملي سينما بآ اشاره به آنچه در سال هاي گذشته در روابط بين دولت و هنرمندان حاکم بود، به اتفاقات جديدي که در اين فضا رخ داده است، اشاره کرد.به گزارش مهر، علي جنتي وزير ارشا در مراسم روز ملي سينما که در موزه سينما برگزار شد در سخناني گفت: ما ادعايي نداريم که به همه اهدافي که پيش از اين ترسيم‌کرده بوديم رسيده ايم، ولي قدم هاي بلندي برداشته ايم. همانطور که در همه زمينه هاي کشور مثلا تحريمها، جايگاه ايران که در منطقه خدشه دار شده بود و اينکه آرزو مي کردند ما مانند عراق به وضعيت نفت برابر غذا برسيم اتفاقات خوبي افتاده است در زمينه فرهنگ هم اتفاقات خوبي افتاده است.

وي افزود: موج مهاجرت به خارج و موج دلسردي تا اندازه زيادي متوقف شده و نسيم اميد در کشور وزيدن گرفته است. در عرصه فرهنگ با همه کارشکني ها، گام هاي بلندي برداشته شده و ديوار بلند بي اعتمادي بين هنرمندان و دولت برداشته شده است.

وزير ارشاد ادامه داد: سياست هاي تفرقه انگيز بين دولت و سينماگران و هنر را به خاطر مي آورديد، وقت زيادي صرف شد تا اين اختلافات مرتفع شود. امروز ديگر شکافي بين دولت و هنرمندان نيست و مديران کنار هنرمندان هستند و در شادي ها و غم هاي شما شريک‌ هستند. ما امروز شاهد رونق سينما هستيم که راه اندازي گروه هنر و تجربه، موج ساخت و ساز سالن هاي سينما، موج حيرت انگيز فروش خوب در گيشه، ورود بخش خصوصي به سينما از نمادهاي رونق است. امروز بخش خصوصي در حال ساخت 100 سالن سينما است.

جنتي با اشاره به اينکه در همه عمر کاري خود در خدمت انقلاب بوده است، بيان کرد: من به عنوان يک فرد که همه عمرش را براي انقلاب گذاشته به علما و ائمه جمعه و روحانيون و قضات و نمايندگان مجلس مي گويم سينماي ايران باافتخار پرچم اعتلاي فرهنگ ايران اسلامي را در دست گرفته است و اگر سينماگران نبودند جوانان ما هم مانند ديگر کشورها مصرف کننده محصولات هاليوود بودند.

وزير ارشاد تاکيد کرد: اين روزها جوانان ماهواره ها را خاموش کرده و در صف فيلم هاي سينماي ايران مي ايستند تا فيلم هايي مانند ايستاده در غبار، لانتوري و فروشنده را ببينند. همچنين در حالي که هاليوود همه جهان را فتح کرده ولي در ايران اين موفقيت را ندارد. بازار فيلم‌هاي آمريکايي در شبکه نمايش خانگي هم کم رونق تر شده و تيراژ فيلم هاي خارجي 41درصد افول کرده است و اين به دليل است که جوانان ما ميلي به ديدن فيلم هاي خارجي ندارند و ترجيح مي دهند فيلم هاي سينماي ايران را ببينند.

وزير ارشاد سخنان خود را اينگونه پايان داد:ديگر به کسي اجازه دخالت در کار شوراهاي پروانه ساخت و نمايش را نمي دهيم. ما از همه هنرمندان و فيلم هاي مجوزدار حمايت مي کنيم ولي اگر فيلمي از خط قرمزهاي واقعي عبور کند حساب آن جداست.


 با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي؛
 برگزاري نکوداشت 4 چهره سينما  

 آيين نکوداشت چهار پيشکسوت و چهره سينماي ايران با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و جمعي از اهالي سينما و هنر برگزار شد.در اين آيين در تالار ايوان شمس تهران برگزار شد، از سيد محمد خادم يکي از سينماداران قديمي، عليرضا رضاداد از مديران اين حوزه، منوچهر محمدي تهيه کننده و فاطمه معتمدآريا بازيگر سينما و تلويزيون با اهداي جايزه سيف الله داد قدرداني شد.

علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اين آيين در سخنان کوتاهي با قدرداني از زحمات اهالي سينما، گفت: سالن هاي سينما مکاني است که افراد در کنار هم، شادي ها و غم هاي خود را تقسيم مي کنند و به طور حتم بدون عشق ورزي نمي توان اقشار مختلف جامعه را به دور هم جمع کرد.

وي با تجليل از مديران فرهنگي کشور، افزود: در جلسه هيأت وزيران اعلام کرده ام که مديريت فرهنگي، مديريت فنسي نيست بلکه اين مقوله، يک پروسه حساس و طولاني مدت است که بايد با حساسيت هاي خاص خود انجام شود.

ربيعي با تجليل از نقش آفريني هاي فراوان فاطمه معتمد آريا اظهار کرد: اين بازيگر ارزنده سينماي ايران، با بازي هاي منحصر به فرد خود جايگاه ويژه اي در ميان مردم به دست آورده است.

مديرعامل خانه سينما نيز در ابتداي اين آيين گفت: نسل جوان بايد بدانند چه کساني پرچم سينماي ايران را به اهتزاز در آورده اند. خوشحالم در عيد سعيد قربان مراسم اهداي برترين هاي هجدهمين جشن سينما برگزار خواهد شد.

منوچهر شاهسواري افزود: سينماگران بدون درک و فهم مردم، راه به جايي نمي برند. ما همواره سعي کرده ايم افتخارات و رنج هاي مردم را به نمايش در بياوريم.

جهانگير کوثري نيز يکي از تهيه کنندگان کشورمان اظهار کرد: حرکت در عرصه هاي مختلف به ويژه سينما پس از انقلاب بسيار دشوار بود زيرا آثار گذشته مشکلات اجتماعي و اخلاقي زيادي داشت اما منوچهر محمدي با تدبير و شعور سياستي خود حرکت تهيه کنندگان را مديريت کرد و سکاندار اين عرصه بود.

در ادامه، نماينده ولي فقيه و سرپرست مؤسسه اطلاعات پشت تريبون قرار گرفت و از دعوتش به اين آيين تجليل کرد و به شوخي گفت: 'نشد، جشني در کشور برگزار شود و يک روحاني در آن سخنراني نکند، خدا صبرتان دهد.'

حجت الاسلام والمسلمين سيد محمود دعايي با بيان اينکه در مراسم امشب درس هاي زيادي آموخت، افزود: حادثه تلخي در کاشان پيش آمد و به يکي از هنرمنداني که ما به او مي باليم، بي حرمتي شد؛ پاسخ آن بانو به آن توهين ها ستودني بود؛ به طوري که وي هيچ گلايه اي از کسي نکرد.

وي اضافه کرد: به عنوان کسي که يکي از هم لباسي هاي من به او بي احترامي کردند، از اين بانو عذرخواهي مي کنم و دست همه هنرمندان کشورم را مي بوسم.

علي نصيريان پيشکسوت بازيگري کشورمان نيز با تجليل از فعاليت هاي فاطمه معتمد آريا گفت: عده اي تصور مي کنند که بازيگري حرفه ساده اي است اما براي رسيدن به اين سادگي، مسير خلاقانه اي وجود دارد که شايد همه نتوانند به آن برسند؛ خلاقيت يکي از امتيازات برجسته اين بازيگر است که معتمدآريا را با ساير بازيگران ممتاز کرده است.

آتيلا پسياني نيز از نگاه جستجوگرا و خلاق معتمد آريا در عرصه بازيگري، حضور اجتماعي و بين المللي وي و مقاومتش در برابر بي عدالتي و ناملايمات قدر رداني کرد.

معتمد آريا نيز در اين آيين در سخنان کوتاهي خطاب به حجت الاسلام والمسلمين دعايي گفت: تنها دوستي، مهر و محبت در دلها مي ماند و وظيفه مهم اهالي سينما اين است که عشق و دوستي را به مردم يادآوري کنند.

وي افزود: در ميان سينماگران چيزي جز عشق وجود ندارد؛ بين اهالي سينما فقط عشق حکم فرماست در بين چشم هاي ما تنها عشق رد و بدل مي شود.


 «هلن ميرن» در يك نقش فانتزي 

جام جم آنلاين: هلن ميرن بازيگر کلاسيک و اسکار گرفته سينماي انگلستان، در افسانه شاه پريان تازه کمپاني والت ديزني بازي مي کند. اين فيلم با نام «فندق شکن» جلوي دوربين مي رود و ميرن در آن در نقش کاراکتري به نام مادر گينگر ظاهر مي شود. خط اصلي داستان فيلم، در باره دختر جواني به نام کلارا است که شب کريسمس از ناپدري اش يک عروسک فندق شکن هديه مي گيرد. به دنبال اين ماجرا، او سر از يک دنياي فانتزي درمي آورد که در آن سربازان شيريني زنجبيلي در حال جنگ با سپاه موش ها هستند. به نوشته هاليوود ريپورتر، کايرا نايتلي در نقش کاراکتر کلارا بازي خواهد کرد و مورگان فريمن هم، نقش مهمي در داستان فيلم دارد.


 مهران رجبي در «ليسانسه‌ها» 

 صبا: تصوير برداري سريال تلويزيوني «ليسانسه‌ها» به کارگرداني سروش صحت که از اول شهريور ماه آغاز شده است، همچنان ادامه دارد.

مجموعه تلويزيوني «ليسانسه‌ها» به تهيه کنندگي رضا جودي در 60 قسمت 40 دقيقه‌اي در گروه فيلم و سريال شبکه سه توليد مي‌شود. نگارش اين مجموعه بر عهده سروش صحت و ايمان صفايي است.

بازيگران اين مجموعه تلويزيوني اميرحسين رستمي، هوتن شکيبا، امير کاظمي، مهران رجبي، رؤيا ميرعلمي، کاظم سياحي، عزت‌اله مهرآوران، سياوش چراغي‌پور، مريم سرمدي، پريسا مقتدي، عرفان به رزين (بازيگر خردسال) و با هنرمندي بهنام تشکر و بيژن بنفشه‌خواه مي‌باشند.


 رونمايي از پوستر «خشکسالي و دروغ» 

 ايسنا: پوستر فيلم سينمايي «خشکسالي و دروغ» به کارگرداني پدرام عليزاده در آستانه اکران عمومي رونمايي شد.

قرار است بعد از پايان «سايه‌هاي موازي» فيلم «خشکسالي و دروغ» از اوايل مهرماه در گروه زندگي اکران عمومي شود.

در «خشکسالي و دروغ» که براساس نمايشنامه‌اي به همين نام جلوي دوربين رفته محمدرضا گلزار، پگاه آهنگراني، علي سرابي، آيدا کيخايي، مهدي محرابي، مارال بني‌آدم و خاطره اسدي ايفاي نقش مي‌کنند.


 تكذيب پناهندگي و عارضه قلبي «اکبر عبدي»  

صبا: علي عبدي برادر بازيگر پيشکسوت و مطرح سينماي ايران اکبر عبدي گفت: در حال حاضر برادرم در مسافرت به سر مي‌برد و طي چند هفته آينده براي درمان و آزمايشات لازم به ايران برمي‌گردد.وي در ادامه افزود: يکي از دلايلي که اکبر عبدي تصميم گرفت ادامه قرنطينه خود را در خارج از ايران و در کشور ترکيه بگذراند، اين است که بسياري از دوستان و آشنايان وي و همچنين نزديکانش اصرار بر ديدن وي مي‌کردند و پزشکان به دليل اينکه وي را از هر نوع ملاقاتي ممنوع کرده‌اند، از او خواستند براي ادامه روند قرنطينه که شرايط راحت‌تري را بگذراند و همچنين تنوع روحي نيز داشته باشد، به کشور ترکيه برود. همچنين لازم مي‌دانم بگويم خبرهايي مبني بر اينکه اکبر عبدي مي‌‌خواهد در ترکيه به زندگي خود ادامه دهد، کذب محض است و او با علاقه به کشورش براي ادامه فعاليت باز خواهد گشت.


 ميز خبر 

 نمايش «ماه پيشوني» براي هنرمندان

نمايش «ماه پيشوني» به کارگرداني مريم کاظمي شنبه 27 شهريور دو اجراي ويژه براي هنرمندان انجام مي دهد.

به گزارش آفرينش،اين نمايش که برگرفته از ادبيات فولکلوريک است با شيوه «زنده، عروسکي» در سالن بوستان مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري روي صحنه است و قرار است در روز شنبه 27 شهريور در نوبت هاي 18 و 20 دو اجراي ويژه براي هنرمندان داشته باشد.

در نمايش «ماه پيشوني» هما دختر خوش قلبي است که مشکلات زندگي را پشت سر مي‌گذارد و خداوند براي جبران سختي‌هايي که او تحمل کرده هديه‌اي مثل هلال ماه روي پيشاني او مي‌گذارد. هما «ماه پيشوني» قصه مي‌شود که مورد علاقه شاهزاده قرار مي‌گيرد و...

طراحي پوستر اين نمايش را پريسا فلاح‌زاده بر عهده داشته است و ميلاد رمضاني ورجاوند، عرفان ميدان‌لو، پريسا فلاح‌زاده، نازنين صفا، فاطمه خدابنده‌لو، سميه بيگي، مسعود پورجمشيد، زهرا روشن‌ضمير، فاطمه بحرالعلوم طباطبايي، شيوا شريعت‌زاده، ريحانه باغبادي، آرين ناصري‌مهر، مهراد زماني، سعيد قره‌داغي و نينا فرشادي بازيگران تازه‌ترين توليد اداره‌کل امور سينمايي و تئاتر کانون هستند.

موسيقي اين اثر را فريد نوايي تنظيم کرده است و شيوا شريعت‌زاده و ريحانه باغبادي بازي‌دهندگان عروسک‌ها در نمايش «ماه پيشوني» هستند.

«مريلا زارعي» مقابل دوربين «ميرباقري »

مريلا زارعي در اولين همکاري‌اش با داود ميرباقري مقابل دوربين «ماه تي تي» مي‌رود.به گزارش ايسنا ، سريال «ماه تي‌تي» به کارگرداني داود ميرباقري در تهران کليد ‌خورد و مريلا زارعي جلوي دوربين حسين جليلي رفت. اين سريال شبکه نمايش خانگي نخستين همکاري مشترک زارعي با ميرباقري است.

مريلا زارعي براي اولين بار در سريالي که براي شبکه خانگي ساخته مي‌شود بازي مي‌کند.

پيش از اين حضور ليلا حاتمي، جمشيد مشايخي، شهرام حقيقت دوست، مهران غفوريان و مرجانه گلچين در اين سريال پر ستاره قطعي شده بود و طي روزهاي آينده ديگر بازيگران مطرح پروژه معرفي مي‌شوند.

"ماه تي تي" که تهيه‌کنندگي آن بر عهده مهران برومند است، براي شبکه نمايش خانگي توليد مي‌شود و سومين سريالي است که داود ميرباقري براي اين رسانه کارگرداني مي‌کند.

ميرباقري در اين سريال قصد دارد براي اولين بار به سراغ تاريخ چند هزار ساله ايران برود که البته اين قصه تلفيقي با فضاي معاصر دارد. اين سومين همکاري ميرباقري با مهران برومند پس از سريالهاي "شاهگوش" و "دندون طلا" است.

«همايون شجريان» و «سهراب پورناظري» در راه اروپا

تور کنسرت‌هاي «همايون شجريان»‌ و «سهراب پورناظري» از اواخر مهرماه در اروپا آغاز خواهد شد و اين دو هنرمند در کشورهايي چون فرانسه، هلند و بلژيک به اجراي برنامه خواهند پرداخت. آنان بخش‌هايي از آلبوم‌هايي خداوندان اسرار و آيينه‌ها را در اين کنسرت‌ها اجرا مي‌کنند.

اين برنامه که در سالن‌هايي چون ارکستر فيلارمونيک پاريس و مجموعه‌ي فرهنگي بوزار در بلژيک روي صحنه خواهد رفت، در دو بخش انجام مي‌شود، در بخش اول ساز و آواز و در بخشِ ديگر گروه‌نوازي موسيقي دستگاهي ايران اجرا مي‌شود. «همايون شجريان» و «سهراب پورناظري» را در اين برنامه‌ها حسين رضايي‌نيا و آيين مشکاتيان (سازهاي کوبه‌اي) ، مهيار طريحي (سنتور)،‌ و ميلاد محمدي (تار) همراهي مي‌‌کنند. اين در حالي است که به زودي، آلبوم تصويري «خداوندان اسرار» با خوانندگي «همايون شجريان» و آهنگسازي «سهراب پورناظري» نيز منتشر خواهد شد. کارگرداني اين اثر را «رخشان بني‌اعتماد» برعهده دارد.

«خداوندان اسرار» شامل دو بخش است. در بخش اول آن «ساز و آواز» بداهه در مقام اصفهان با اشعاري از مولوي اجرا شده و بخش دوم شامل روايتي با نام «رهايي» در سه پرده «مهتاب، خداوندان اسرار، جاني و صد آه» روي اشعاري از خيام، مولوي و حافظ است. در اين اثر علاوه بر ساخته‌هاي سهراب پورناظري، قطعه‌اي از ساخته‌هاي کيخسرو پورناظري با نام «ياوران» آمده است که پيش از اين در آلبوم «حيراني» منتشر شده بود و حالا سهراب پورناظري با نگاهي متفاوت آن را تنظيم و همايون شجريان اجرا کرده است. همچنين به تازگي موسيقي متن فيلمِ «رگ خواب» با آهنگسازي «سهراب پورناظري» و خوانندگي «همايون شجريان» به پايان رسيده است.


 خبر هنري 

 ايوبي:

دهه 90 براي سينماي ايران ماندگار خواهد شد

رئيس سازمان سينمايي با اشاره به اينکه سينماي ايران روزهاي بسيار خوبي را سپري مي کند، گفت: دهه 90 جزو دهه هاي ماندگار سينماي ما خواهد شد. به گزارش ايرنا، حجت الله ايوبي درآيين جشن روز ملي سينما که در موزه سينما برگزار شد افزود: امروز روز سينما است و در آستانه دو عيد قربان و غدير هستيم و يادمان هست که سينماگران عزيزمان پس از آن حادثه تلخ و بسيار غير متمدنانه که نقاب از رخ سعودي هاي مدعي فرهنگ برداشت چگونه حاضر شدند.

وي افزود: موفقيت سينماگران در سال گذشته نام ايران و نام مردم کشورمان را بلند آوازه کرد و ديديم و خوانديم که در عربستان سعودي گفته شد که شهاب حسيني براي دنيا خطرناک است.

رئيس سازمان سينمايي افزود: خوشحاليم که مردم با استقبال از فيلم هاي سينمايي به سينماگران مان انرژي مثبت داده اند و به نوعي ثابت کردند که هنوز سينما را دوست دارند.ايوبي تصريح کرد: سينماگران ايراني توانسته اند مرزها را عقب رانده و در جاهايي که توسط هاليوود فتح شده فيلم هايي نمايش دهند که زن و مرد و پير و جوان ساعت ها از آن لذت ببرند.

وي با اشاره به اينکه امروز يکصد و شانزدهمين روز سينماي ايران را جشن مي گيريم، افزود: ايران ملتي است که به زبان سينما توانسته اين قدر زيبا سخن بگويد.ايوبي تاکيد کرد: به همه شما اطمينان مي دهم که روزهاي بسيار خوشي در انتظار سينماي ايران خواهد بود.

ايوبي خاطرنشان کرد: جاي خالي هنرمندان، بزرگان و پيشکسوتان سينماي ما خالي است، اما راه و نگاه آنها همواره همراه ما خواهد بود.وي در ادامه با خوشامدگويي به هنرمنداني که خارج از سينما در اين مراسم حضور دارند گفت: امروز اگر در ايران سينما داريم بخاطر وجود استاد اميرخاني، موحد و شفيعي کدکني است، چرا که سينماي ايران زبان گوياي همين بزرگان است.

رئيس سازمان سينمايي در پايان خاطرنشان کرد: اين سينما سبب افتخار کشور، نظام و مردم بوده و خواهد بود.

نمايش «بي‌نامي» در جشنواره فيلم فجر

مجيد رضابالا تهيه‌کننده فيلم «بي‌نامي» از اتمام کارهاي صداگذاري و آغاز اصلاح رنگ اين فيلم خبر داد.

مجيد رضابالا تهيه کننده سينما در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت فيلم سينمايي «بي نامي» به کارگرداني عليرضا صمدي گفت: به تازگي صداگذاري «بي نامي» به پايان رسيده و کارهاي ساخت موسيقي آن هم توسط آرمان موسي پور در حال انجام است، البته کارهاي اصلاح رنگ آن هم آغاز شده است.

وي افزود: اين فيلم روايتگر داستان زن و شوهري است که سال ها پيش دانشجوي تئاتر بودند و با هم ازدواج مي کنند و در يک کافي شاپ مشغول به کار مي شوند، اما بر حسب اتفاق يکي از همکاران آنها گم مي شود. قهرمان قصه به بهانه يافتن او به دنبال خود نيز در گذشته مي گردد و سعي مي کند از يک بحران خارج شود. باران کوثري و حسن معجوني بازيگران نقش اين زن و شوهر هستند.

رضابالا با اشاره به همکاري اش با عليرضا صمدي گفت: عليرضا صمدي کارگردان جوان خوش آتيه است که سال ها در تلويزيون کار کرده است البته فيلمنامه «بي نامي» هم به دليل برخورداري از يک محتواي خوب باعث شد همکاري خوبي با هم داشته باشيم.

وي در پايان خاطرنشان کرد: به نظرم اين فيلم مي تواند ارتباط خوبي با مخاطبان برقرار کند ما هم در تلاشيم تا آن را به سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر برسانيم.

باران کوثري، حسن معجوني، پوريا رحيمي سام، هوشنگ قوانلو، شهروز دل افکار، مهتاب ثروتي، علي باقري، رضا افشار، محمود نظرعليان و… بازيگران اصلي اين فيلم سينمايي هستند.

مجوز ساخت براي سه فيلم سينمايي

سيروس الوند، کاظم معصومي و مهرداد موفق براي ساخت فيلمنامه‌هاي‌شان از شوراي صدور پروانه‌ي ساخت، مجوز گرفتند.

به گزارش آفرينش، فيلمنامه «توده پر فشار» در ژانر اجتماعي به تهيه‌کنندگي هارون يشايايي، کارگرداني مهرداد موفق و نويسندگي مشترک مهرداد موفق و اکبر روح در اين شوراي مجوز ساخت گرفته است.

همچنين فيلمنامه «سي پي آر» در ژانر اجتماعي به تهيه‌کنندگي و کارگرداني کاظم معصومي و نويسندگي مشترک کاظم معصومي و طاهره نظافت و نيز فيلمنامه «آنجا همان ساعت» در ژانر اجتماعي به نويسندگي کارگرداني و تهيه‌کنندگي سيروس الوند موافقت شوراي ساخت سازمان سينمايي را دريافت کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته