جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5394


تکرار ادعاهاي خصمانه وزير سعودي عليه ايران


واکنش آمريکا به احتمال حضور ايران در نشست لوزان


خبر


مراسم عزاداري امام حسين (ع) با حضور گسترده مردم


شماري از هواداران ژاپني در حال پيگيري اعلام برنده نوبل ادبيات


سرمقاله

سخنگوي وزارت کشور:
مراسم تاسوعا و عاشورا بدون هيچ مشکل امنيتي برگزار شد


آمادگي ناوگان دريايي روسيه براي استقرار در سوريه


درخواست اعراب و ترکيه براي مداخله شوراي امنيت در بحران سوريه


درخواست عربستان از بشار اسد براي قطع روابط با ايران


دبيرکل جديد سازمان ملل: روسيه و آمريکا را آشتي خواهم داد


وزير خارجه عمان قاچاق تسليحات ايراني به يمن را رد کرد


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 تکرار ادعاهاي خصمانه وزير سعودي عليه ايران 

 
وزير امور خارجه عربستان بدون اشاره به واقعيت‌ها درباره سياست‌هاي مداخله‌جويانه و جنگ‌طلبانه آل‌سعود در منطقه با تکرار ادعاهاي بي‌اساس خود عليه کشورمان از ايران خواست تا دست از دخالت در امور کشورهاي منطقه بردارد.به گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط، عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان در رياض با مولود چاووش اوغلو، همتاي ترک خود ديدار و درباره مسائل منطقه‌اي از جمله يمن و روسيه و به علاوه ايران گفت‌وگو کردند.وزير امور خارجه عربستان در اظهاراتي خصمانه با تکرار ادعاهاي بي‌اساس و ساختگي رياض عليه کشورمان گفت که ايران بايد دست از تفرقه‌افکني و دخالت در امور کشورهاي منطقه بردارد.

وي همچنين مدعي شد که اگر ايران به اصول حسن همجواري و عدم دخالت در امور داخلي کشورهاي ديگر پايبند باشد، دروازه‌هاي برقراري دوباره روابط با تهران باز است. وزير امور خارجه ترکيه نيز گفت که در ديدار با همتاي سعودي خود درباره تمام مسائل مربوط به منافع مشترک دو کشور و مساله عراق، سوريه رايزني کرده‌اند.چاوش اوغلو در ادامه با ادعاي مداخله ايران در منطقه بيان کرد: در اين ديدار درباره نقش ايراني‌ها در سوريه و دخالت‌هاي اين کشور در منطقه به علاوه وضعيت دشوار يمن گفت‌وگو کرديم.


 واکنش آمريکا به احتمال حضور ايران در نشست لوزان 

 وزارت امور خارجه آمريکا درباره احتمال حضور ايران در نشست آتي حل بحران سوريه اعلام کرد: ايران يکي از اعضاي گروه بين‌المللي حمايت از سوريه است اما ما نمي‌توانيم درباره حضور اين کشور در نشست لوزان اظهارنظر کنيم.مارک تونر، معاون سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره حضور برخي کشورها از جمله ايران در مذاکرات براي حل بحران سوريه که قرار است روز شنبه در لوزان برگزار شود، گفت: ما نمي‌توانيم به جاي دولت ديگري سخن بگوييم.

من نيز قصد ندارم درباره اينکه چه کشوري در اين رويداد حضور خواهد يافت، صحبت کنم.

اين به عهده خودشان است که درباره تصميم‌شان حرف بزنند.

بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، مارک تونر همچنين در پاسخ به سوالي درباره حضور ايران در اين نشست تاکيد کرد: واضح است که ايران يکي از اعضاي گروه بين‌المللي حمايت از سوريه است و در ماجراي اين کشور، سهم و نظر دارد ولي من نمي‌توانم درخصوص شرکت کردن آنها در نشست لوزان اظهارنظر کنم.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره روند مذاکرات بين‌المللي براي حل بحران سوريه و برقراري آتش‌بس در اين کشور بيان کرد: آنچه مي‌توانم به طور قطع بگويم اين است که يکي از نقاط اشتراک ما با تمام اعضاي گروه بين‌المللي حمايت از سوريه از جمله روسيه و ايران اين است که جبهه‌النصره يک گروه يا سازمان تروريستي است و هرگز بخشي از هرگونه توقف درگيري‌ها نخواهد بود. من انتظارم بر اين است که اين رويکرد، سياست آمريکا و تمام اعضاي گروه بين‌المللي حمايت از سوريه باقي بماند.


 خبر 

 حضور نامحدود نيروي هوايي روسيه در سوريه با امضا پوتين

کرملين اعلام کرد، رئيس جمهور روسيه توافق با دولت سوريه به منظور استفاده "نامحدود" نيروهاي هوايي کشورش از پايگاه هوايي حميميم در سوريه را تاييد کرده است. به گزارش رويترز، پايگاه حميميم جايي است که معمولا جنگنده‌هاي روسيه به منظور حملات هوايي عليه تروريستها در سوريه از آنجا به پرواز در مي آيند. روسيه همچنين در روزهاي اخير علاوه بر اعلام تصويب توافق به منظور حضور "نامحدود" نيروي هوايي اين کشور در سوريه از طرح احداث يک پايگاه دريايي دائمي در بندر طرطوس سوريه خبر داده است. کرملين اعلام کرد، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه توافق مربوط به اجازه به نيروي هوايي کشورش براي استفاده نامحدود از پايگاه هوايي حميميم را تاييد و امضا کرده است. کرملين همچنين تصريح ساخته که هزينه‌هاي مربوط به توافقي که پوتين امضا کرده در چارچوب بودجه دفاعي عادي روسيه قرار مي‌گيرد.

دبير شوراي تامين استان فارس خبر داد:

وابستگي 11 تروريست دستگير شده به داعش

دبير شوراي تامين استان فارس از وابستگي عوامل تروريستي دستگير شده به گروهک تکفيري داعش خبر داد.

هادي پژوهش معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري در گفت‌وگو با ايسنا گفت: با توجه به اينکه جريان تکفيري و معاند نظام بخصوص داعش بعد از شکست در سوريه و عراق به‌دنبال ايجاد ناامني در کشورهاي منطقه هستند و از طرفي جمهوري اسلامي ايران نيز از امنيتي بالايي برخوردار است، آنان به تصورخود به دنبال رسوخ در ايران اسلامي و وارد کردن ضربه بوده و هستند.

به دنبال رأي اخير يونسکو؛

رژيم صهيونيستي همکاري‌ خود با «يونسکو» را تعليق کرد

به دنبال رأي اخير سازمان «يونسکو» مبني بر عدم وجود هيچگونه ارتباط ميان يهوديان و مسجدالاقصي، رژيم صهيونيستي تمامي همکاري‌هاي خود با اين سازمان را به حالت تعليق درآورد.

به گزارش پايگاه لبناني العهد، مسئولان رژيم صهيونيستي اعلام کردند که از اين پس تمامي همکاري هاي ميان اين رژيم و سازمان «يونسکو» به حالت تعليق درمي آيد. بر اساس اين گزارش، اين تصميم پس از رأي اخير اعضاي يونسکو مبني بر عدم وجود هيچگونه ارتباطي ميان يهوديان و مسجدالاقصي اتخاذ شده است. گفتني است، سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي سازمان ملل «يونسکو» پيش نويس قطعنامه اي را به تصويب رساند که هر گونه ارتباط تاريخي يهوديان با مسجد الاقصي در قدس اشغالي را رد مي کند. اين طرح با راي مثبت 24 کشور به تصويب رسيد اما 6 کشور از جمله آمريکا و انگليس به آن راي منفي دادند ضمن اينکه 26 کشور نيز از راي دادن به آن خودداري کردند.

تصويب پيش نويس اين قطعنامه با استقبال گسترده فلسطينيان و در مقابل، خشم و ناراحتي صهيونيست ها و در راس آنها بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي مواجه شد. در پيش نويس اين قطعنامه ضمن انتقاد از نحوه اداره اماکن مذهبي از سوي رژيم صهيونيستي، آمده است که قدس براي مسلمانان، مسيحيان و يهوديان شهري مقدس به شمار مي رود، اما بيش از همه آنها به مسلمانان تعلق دارد.


 مراسم عزاداري امام حسين (ع) با حضور گسترده مردم 


 شماري از هواداران ژاپني در حال پيگيري اعلام برنده نوبل ادبيات 


 سرمقاله 

عصاي سفيد، نياز تفكرات سياه

حميدرضا عسگري

در ميان وسايل کمک حرکتي نابينايان، مي‌توان عصاي سفيد را به عنوان پرچم استقلال آنها قلمداد کرد. به همين منظوريونسکو در سال 1950، پانزده اکتبر را به عنوان روز جهاني عصاي سفيد نامگذاري کرد. بعد از آن، عصاي سفيد، نشانه‌اي بين‌المللي براي شناخت نابينايان شد. بر اين اساس قانون عصاي سفيد، تصويري جديد از نابينايان را در جامعه ترسيم کرد. اين عصا، ابتکار يک عکاس شهر بريستول کشور انگلستان بود. "جيمز بيگز" که در اثر سانحه بينايي خود را از دست داد، براي در امان بودن از خطر وسايل نقليه با يک ابتکار تاريخي، عصايي به رنگ سفيد به دست گرفت تا براي همگان به راحتي قابل ديد باشد.

قوانين و دستورالعمل‌هاي درخوري جهت عادي سازي زندگي و امورات روزانه براي نابينايان درنظرگرفته شده، اما به واقع آنطور كه بايد و شايد براي تحقق خواسته‌هايشان اقدامي صورت نمي‌گيرد و بسياري از آنها براي انجام امورات روزانه به سبب نبود امكانات دچار مشكل مي شوند.

روز "عصاي سفيد" سبب شد تا ازاين طريق، بسياري از كساني كه چشم برحقايق و وظايف خود بسته‌اند را توصيه كنيم تا عصايي سفيد به دست گيرند تا بلكه خواسته يا ناخواسته از مسير صحيح دور نشوند. "عصاي سفيد عقل" به فرد اين امكان را مي دهد تا موانع و تغييرهاي برسر راه را تشخيص دهد و نسبت به آن تصميم گيري كند تا دچار سانحه‌اي نگردد.

اما امروز بسياري از ما علاوه براينكه چشم بسته طي راه مي كنيم، حتي عصايي به دست نمي گيريم تا بلكه كمي از خسارات پيش رو بكاهيم. امروز درجامعه ما معضلاتي از جنس طلاق، اعتياد، فقر و بيكاري و... به حدي جدي و خطرآفرين شده كه سلامت اجتماعي را دچار آفت نموده است. امروز بي مسئوليتي و بي اهميتي بسياري از ما علاوه بر خسران خودمان موجب متضرر شدن ديگر اعضاي جامعه نيز گرديده است.

نداشتن يك عصاي سفيد از جنس عقل، باعث شده تا ما در مسيري پر از شكاف و چاله‌هاي عميق قرار بگيريم و متاسفانه افتادن درهركدام ازآنها راتجربه كنيم. نمونه اين بي توجهي‌ها را در چند سال گذشته در عرصه‌هاي مختلف سياسي،اجتماعي، فرهنگي و خصوصاً اقتصادي به كرات مشاهده كرده‌ايم. عصاي عقل اين قدرت را به ما مي‌دهد تا دچار مشكلاتي كه ديگران در طول مسيرتجربه كرده‌اند، نشويم.

اما متاسفانه به جاي حركت در مسير صحيح وعقلاني براي برطرف ساختن مشكلات و معضلات مردم، به سمت مسيرهاي انحرافي قدم برداشتيم. بي آنكه توجهي به واقعيت‌هاي جامعه داشته باشيم درصدد چشم بستن برآمديم و كتمان كرديم!. حاصل آن شد كه امروز بسياري از امورات مردم از معضلات اجتماعي گرفته تا اقتصادي به بن بست برخورد كرده‌اند و خروج از آنها بسيارسخت وهزينه آور شده است. عدم به كارگيري ازراهكارهاي مناسب در برخورد با معضلاتي همچون ازدواج،طلاق و حجاب، امروز مارا دچار دوگانگي كرده است. چون از ابتدا با اين مسائل با ديده عقل برخورد نكرديم، اين مسائل به گونه‌اي منحرف شده‌اند كه ديگر به سختي بتوان آنها را مديريت و سامان بخشيد.

درعرصه سياسي عصاي عقل را به كنارانداختيم ودر داخل و خارج خود را با چالش‌هايي بي جهت رو به رو ساختيم. اما انگار هنوز هم برخي ‌ تمايل دارند چشم بسته در ميدان سياست قدم بردارند! اما درزمينه اقتصاد كلاً عصاي سفيد عقل را شكستيم و بدون هيچ گونه راهنمايي طي طريق كرديم.

راهي كه سرمنزلي نداشت و صرفاً انرژي و توان كشور را هدر داد. برخورد غير اصولي با عوامل توليد كشور و رها كردن آنها در ميان مشكلات موجب ركود و تورم در تمام لايه‌هاي اقتصاد گرديد. درآخر بايد خود و ديگران را براين مهم توصيه كنيم كه، "عصاي سفيد" صرفاً براي جبران نقص يك عضو نيست، بلكه نيازي است كه براي همه ما ضروريست. عصاي سفيد عقل زمينه ساز عبورازبحران هاست، اميدواريم تمام اعضاي جامعه ما از مسولان تا مردم ازآن استفاده كنند و كشور را براي دورساختن از مشكلات ياري نمايند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 سخنگوي وزارت کشور:
 مراسم تاسوعا و عاشورا بدون هيچ مشکل امنيتي برگزار شد 

 سخنگوي وزارت کشور اعلام کرد: با برنامه ريزي هاي انجام شده توسط دستگاه‌هاي مسئول و هوشياري و همکاري مردم ، مراسم تاسوعا و عاشوراي حسيني بدون هيچ مشکل امنيتي در کشور برگزار شد.

سيدسلمان ساماني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه مراسم عزاداري امام حسين(ع) در کل کشور با آرامش خاصي برگزار شد اظهار کرد: با برنامه ريزي هاي مناسبي که توسط دستگاههاي مسئول به عمل آمد امنيت همه زائران به عتبات عاليات نيز تامين شد و بحمدالله هيچ مشکل امنيتي در اين زمينه به وجود نيامد.قائم مقام وزير کشور در امور مجلس و هماهنگي استان‌ها با اشاره به افزايش تعداد زائران ايراني کربلا در سال‌جاري افزود: امسال تعداد زائران ايراني بيش از دو برابر سال گذشته بود که بيشترين تعداد از مرز مهران و مابقي از شلمچه و چزابه و مرزهاي هوايي تردد داشته اند.


  آمادگي ناوگان دريايي روسيه براي استقرار در سوريه 

 نيروهاي وابسته به ناوگان دريايي روسيه تمرين هاي جديد خود را قبل از استقرار احتمالي در سوريه آغاز کردند.پايگاه خبري سوريه الان گزارش داد: نيروهاي روسي در محوطه پايگاه آموزشي دريايي در نزديکي سواستاپل، نحوه استفاده از ادوات جنگي جديد از جمله زره پوش هاي بي تي آر 82 و همچنين پدافند هاي هوايي را آموزش مي بينند.

اين پايگاه نظامي به دليل شباهتي که با پايگاه نظامي روس ها در (طرطوس) سوريه دارد، انتخاب شده است.از زره پوش هاي بي تي آر 82 در داخل پايگاه حميميم در لاذقيه سوريه نيز استفاده مي شود.نيروهاي روسي در اين تمرينات نظامي همچنين از لباس نظامي جديد به نام راتنيک که مجهز به ادوات ارتباطي است، استفاده مي کنند.اين لباس جديد همچنين مجهز به جليقه ضد گلوله و دستگاه ديد در شب، چراغ قوه و تجهيزاتي است که موقعيت فرد استفاده کننده را توسط ماهواره روسي گلوناس مشخص مي کند.


 درخواست اعراب و ترکيه براي مداخله شوراي امنيت در بحران سوريه 

 وزراي خارجه شوراي همکاري خليج فارس و ترکيه پس از نشست خود در رياض نسبت به "عدم تحرک جامعه بين الملل در قبال اوضاع حلب سوريه" اظهار تاسف کردند. به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، بيانيه صادره از نشست مشترک وزراي خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و ترکيه "تشديد عمليات نظامي در حلب از سوي نظام سوريه و حاميانش که ساکنان غيرنظامي، زير ساخت‌ها، بيمارستان‌ها، عبادت‌گاه‌ها، بازارها و مدارس را هدف مي‌گيرند" را محکوم کرد. در اين بيانيه حملات به حلب "تجاوزي آشکار" خوانده شده که "نقض قوانين بين المللي و اصول انساني و اخلاقي" محسوب مي‌شود. وزراي خارجه کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس و ترکيه همچنين از جامعه بين الملل خواستند تا "جنايت‌هاي شنيعي" که عليه ساکنان حلب و تمامي شهرهاي سوريه صورت مي‌گيرد را محکوم کند. اين مقامات تاسف شديد خود را نسبت به اين امر ابراز کردند که شوراي امنيت نتوانسته است تصميم قاطعي در مورد توقف حملات هوايي در حلب اتخاذ کند.

آنها از شوراي امنيت و جامعه بين الملل خواستند تا براي توقف حملات و "پايان يافتن رنج مردم سوريه" هرچه سريع‌تر مداخله کنند. نشست وزراي خارجه کشورهاي عرب حوزه خليج فارس و ترکيه به ميزباني رياض برگزار ‌شد.


 درخواست عربستان از بشار اسد براي قطع روابط با ايران 

 
روزنامه روسي: رئيس جمهوري سوريه در سخناني با اشاره به درخواست رسمي عربستان سعودي از دمشق براي قطع روابط خود با ايران، گفت: سعوديها اعلام کردند که تنها در اين صورت، براي حل بحران سوريه کمک خواهند کرد. «بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه در گفتگو با روزنامه روسي «کومسومولسکايا پراودا»تصريح کرد: ايران، روسيه و حزب الله لبنان از هم‌پيمانان دمشق هستند که با مجوز قانوني و به منظور مبارزه جدي با تروريسم وارد سوريه شدند؛ اين در حالي است که ديگر کشورها با هدف دخالت در امور داخلي سوريه و حمايت از تکفيريها قدم به سوريه نهادند. بر اساس اين گزارش، رئيس جمهوري سوريه با بيان اينکه دولت دمشق روابط بسيار خوبي با جمهوري اسلامي ايران دارد، گفت: عربستان سعودي تلاش کرد تا روابط ميان ايران و سوريه را به کلي نابود کند. سعوديها از سوريه خواستند تا در مقابل جمهوري اسلامي ايران بايستد.


 دبيرکل جديد سازمان ملل: روسيه و آمريکا را آشتي خواهم داد 

 
اسپوتنيک:«آنتونيو گوترس» دبير کل جديد سازمان ملل بر تصميم خود براي کمک به آشتي مسکو و واشنگتن تاکيد کرد و گفت: روسيه و آمريکا به عنوان دو قدرت محوري جهان بايد اختلافات خود را حل و فصل کنند. گوترس در گفت و گو با خبرگزاري روسي «اسپوتنيک» گفت، مايه خوشحالي است که هر کاري را که در توان دارم براي افزايش جلب اعتماد و اطمينان در ميان کشورها و به ويژه آمريکا و روسيه که مسلما دو کشور محوري در جهان امروز هستند، انجام دهم. وي با تاکيد بر اين مطلب که دبير کل سازمان ملل، رهبر دنيا نيست بلکه يک مدير اجرايي است، بر تصميم خود براي کمک به آشتي مسکو و واشنگتن تاکيد کرد و گفت، هميشه اين دو کشور را به همکاري با هم تشويق خواهم کرد زيرا مطمئنم اگر اين دو کشور با يکديگر همکاري کنند، از توانايي بسيج ديگران در زمينه اطمينان از حل و فصل اختلافات پيش رو برخوردارند.


 وزير خارجه عمان قاچاق تسليحات ايراني به يمن را رد کرد 

 
روزنامه سعودي «عکاظ»: «يوسف بن علوي» در سخناني اعلام کرد: اخبار و گزارش هايي که در خصوص قاچاق تسليحات ايراني به يمن از خاک عمان منتشر شده اند، تحت هيچ شرايطي صحت ندارند. «يوسف بن علوي» وزير خارجه عمان به اخبار و گزارش هاي مبني بر قاچاق تسليحات ايراني به يمن از خاک عمان واکنش نشان داد. بر اساس اين گزارش، وي قاچاق هرگونه اسلحه ايراني از خاک عمان به يمن را قويا تکذيب کرد. وزير خارجه عمان در همين ارتباط گفت: روابط ما با ايران حسنه است اما آنقدر عالي نيست که شاهد چنين چيزهايي ميان دو طرف باشيم. بن علوي ادامه داد: منافع ما از ارتباط با ايران بسيار کم تر از منافع و مصالح روابط برادرانمان در حاشيه خليج فارس با تهران است. وزير خارجه عمان در سخنان خود همچنين عنوان کرد: اگر عربستان به قاچاق سلاح از خاک عمان به يمن مشکوک است، ما آمادگي داريم هرگونه اقدامي را که رياض مايل باشد در جهت شفاف سازي اين مسأله انجام دهيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري سوم -228

انجمن بين المللي دانشگاه ها

اجلاس شصت وهشتم هيأت مديره

3 تا 4 سپتامبر2004 ، يونسکو، اطاق 711، پاريس

تقاضاها براي پذيرش

يادداشت هاي ضميمه اطلاعات مربوط به مؤسساتي را ميدهد که علاقه خودرا براي عضو شدن در انجمن اعلام داشته اند و درخواست هاي خود را پرکرده اند.

تقاضاهاي عضويت در مؤسسات

کانادا

کالج دانشگاهي کانتلِن(Kwantlen)

کروتيا (CROATIA)

دانشگاه زادار(Zadar)

قزاقستان

دانشگاه ملي اورآسياي اِل اِن گوميليُو(L.N.Gumilyou)

مَکِدُنيا (MACEDONIA)

دانشگاه اروپايي جنوب شرق

مالزي

دانشگاه مالزي صباح

پاکستان

مؤسسه بازرگاني و فن آوري

فلسطين

دانشگاه پلي تکنيک فلسطين

سودان

دانشگاه بخت الرودا

يمن

دانشگاه کاربردي و علوم اجتماعي

تقاضا براي پذيرش عضويت مؤسسه

* نام مؤسسه: کالج دانشگاهي کانتلِن، کانادا

* رئيس: دکترلِسلي( اسکيب)تريپِلِت

* عنوان: رئيس ومديرعامل

* آدرس: Avenue SURRY. 1266672nd

BCV3W2M8,Canada

* تلفن: 6045992100(1+)

* تلفکس: 6045992068(1+)

* ايميل: Skip.Tiplett@Kwantlen.ca

* وب سايت: WWW.Kwantlen.ca

* تاريخ انقضا: اول اکتبر 2004

* تأسيس مؤسسه در: 1981

- درسال 1981 توسط دولت تشکيل شده، از طريق تقسيم کالج داگلاس(Douglas) به دومؤسسه.

- پرديس ساري (Surrey) 1990،ريچموند (Richmond)، 1992،لانگلي (Langley)، 1993، (تحت ساختمان، درسال2006 کامل مي شود).

- به عنوان کالج دانشگاهي تخصص داده شده و وضعيت درجه آن در 1995 مشخص گشته.

- ليسانسه هاي درجه 1 در مي 1997 ارائه شده است.

- اختيار براي ارائه درجه ليسانس هنرهاو علوم، درجه فوق ليسانس(فوق ليسانس مديريت بازرگاني، مديريت علوم پرستاري، مديريت طراحي کاربردي امانه فوق ليسانس در هنرها و علوم) توسط دولت ايالتي در اکتبر 2003 براساس طرح استراتژيک، کالج دانشگاهي کانيلِي اختيار ارائه درجه فوق ليسانس را درچندسال آينده ندارد.


 يك نكته از هزاران 

 به دنبال حادثه تنبيه‌ بدني و مصدوميت دانش‌آموز بمپوري استان سيستان و بلوچستان رئيس آموزش و پرورش منطقه بمپور استعفا کرد، مدير مدرسه تعليق و معلم خاطي به هيات رسيدگي به تخلفات احضار شد.

اينكه در حال حاضر تنبيه بدني در سيستم آموزشي كشور منسوخ شده و خاطيان مورد بازخواست قرار مي‌گيرند، امري پسنديده است. اما نكته اميدوار كننده اينجاست كه در برخي استان‌ها و شهرستان‌ها شاهد تعهد و احساس وظيفه شناسي هستيم و مسئولي كه در حيطه مديريت چنين اتفاقي مي افتد دست از پست و مقام برداشته و به احترام مردم استعفا مي‌دهد.

بد نيست برخي مسئولان و مديران ديگر شهرها و دستگاه‌ها و نهادها، به ويژه در پايتخت از اين اتفاق درس بگيرند و هرازگاهي براي خودشان استعفا نامه‌اي بنويسند، بي آنكه به دستگاه مسئولي تقديم كنند.


 ميز خبر 

 با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛

آخرين شب مراسم عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين(ع) برگزار شد

آخرين شب از مراسم عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام همزمان با شب شهادت حضرت زين‌العابدين امام سجاد عليه‌السلام با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، رؤساي قواي مجريه و مقننه، جمعي از مسئولان و هزاران نفر از عاشقان حضرت سيدالشهدا عليه‌السلام در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، در اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين حسيني‌قمي، «انحطاط فکري و اخلاقي جامعه و رعب و وحشت حاکم بر آن در اثر حکومت خلفاي ظالم بني‌اميه» را از ويژگي‌هاي اصلي دوران امامت امام زين‌العابدين(ع) برشمرد و گفت: در اين شرايط همراه با اختناق و انحطاط، حضرت علي‌بن‌الحسين امام سجاد(ع) با «نشر معارف ديني در قالب دعا و مناجات»، «زنده نگه‌داشتن نهضت عاشورا با خطابه‌ها و يادآوري مصائب کربلا» و «مراقبت و دستگيري از مستمندان و فقرا» دين خدا را اقامه و احياء کردند.

همچنين در اين مراسم، آقايان سماواتي و انساني مرثيه‌سرايي و نوحه‌خواني کردند.

امام جمعه موقت تهران: آبروي مردم حق الناس است

امام جمعه موقت تهران گفت: عزادار سيدالشهدا و ديندار بايد به حق‌الناس در عرصه‌هاي فردي، مادي و سياسي توجه داشته باشد. آبروي مردم هم حق الناس است، بايد به آن توجه داشت.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله سيداحمد خاتمي در خطبه اول اين هفته نماز جمعه تهران، اظهار کرد: سالار شهيدان در ساعات پاياني عمر شريف‌شان اين خطبه را «براي خدا خواندند که براي خدا حريم نگهداريد و از فريب دنيا در حذر باشيد»

وي با بيان اينکه دنيا براي هيچ کس حتي خوبان خوبان هم ماندگار نيست، گفت: اگر دنيا قرار بود بماند شايسته‌ترين کساني که جا داشت بمانند، انبياء بودند. قرآن کريم به پيامبر اکرم خطاب مي کند: «شما مي‌ميري و آنان نيز مي‌ميرند» حتي فرشتگان و جناب عزرائيل هم مي‌ميرند. حالا که فرصت باز داريم و مي‌توانيم توشه اين راه طولاني را بر گيريم، با تقوا اين توشه را تحصيل کنيم.

امام جمعه موقت تهران گفت: فردي که در فضاي مجازي فعال است و هر حرفي را بدون تحقيق در اين فضا مطرح مي‌کند و آبروي افراد را مي‌برد، بايد پاسخگو باشد. در عرصه اجتماعي به ويژه در زندگي آپارتمان‌نشيني و رعايت حق همسايه، حق‌الناس است.

وي ادامه داد: در عرصه سياسي، راي مردم حق‌الناس است و يک راي نبايد جابه جا شود اما خروجي راي مردم هم حق‌الناس است. اينکه راي مردم را ببينيم و خروجي 40 ميليوني راي مردم را به آتش بکشيم، زير پا گذاشتن راي مردم است. حضور 85 درصدي مردم را نديدن، زير پا گذاشتن حق‌الناس است. حق‌الناس، نبايد باندي و جناحي تفسير شود.

واکنش نمايندگان کنگره آمريکا به ايده حمله هسته اي پيشگيرانه

بيش از 20 نماينده کنگره آمريکا از باراک اوباما رئيس جمهوري اين کشور خواستند تا از ايده حمله هسته اي پيشگيرانه صرفنظر کند.

به گزارش خبرگزاري روسي 'اسپوتنيک'، بيش از 20 نماينده کنگره آمريکا با امضاي نامه اي، از 'باراک اوباما' خواستند تا از ايده احتمال حمله هسته اي پيشگيرانه دست بردارد.

در اين نامه آمده است، طبق اين ايده، آمريکا از طرح هاي احتمالي اش براي اينکه در استفاده از تسليحات هسته اي عليه دشمني با زرادخانه مشابه نفر اول باشد، استفاده مي کند که اين امر ممکن است منجر به جنگ تمام عيار هسته اي و کشته شدن هزاران نفر از شهروندانش شود.

طبق اعلام سازمان هاي دفاعي آمريکا و روسيه، اين دو کشور تنها کشورهايي هستند که در سه حوزه زميني، دريايي و هوايي از تسليحات هسته اي برخوردارند و در حال حاضر سرگرم نوسازي تجهيزات هسته اي خود هستند. کارشناسان مي گويند، انتظار مي رود آمريکا تا اوايل دهه 2040 با هزينه اي بالغ بر 1 تريليون دلار، تجهيزات هسته اي زميني، دريايي و هوايي خود را به روز رساني کرده و ارتقا دهد.

تسليحات هسته اي دوران جنگ سرد همچنان بخش کليدي راهبرد دفاع ملي آمريکاست و مقامات اين کشور همچنان به حفظ بازدارندگي هسته اي پايبند هستند.

انفجار خونين در گذرگاه باب السلام در مرز ترکيه و سوريه

در پي انفجار يک خودروي بمب‌گذاري در مرز ترکيه و سوريه ده‌ها تن از مخالفان سوري که براي جنگ با داعش در اين منطقه متمرکز شده‌اند، کشته و زخمي شده‌اند.

به گزارش شبکه اسکاي‌نيوز عربي، آنگونه که ديده‌بان حقوق بشر سوريه مي‌گويد، اين انفجار در گذرگاه مرزي باب السلام در شمال شهر اعزاز سوريه رخ داده و دست کم 14 تن از شبه‌نظاميان مخالف دولت سوريه در آن کشته و 17 تن از آنها زخمي شده‌اند. بنابر گزارش‌ها در دست کم سه غيرنظامي نيز در اين انفجار کشته شده‌اند.

گذرگاه باب‌السلام در شمال استان حلب يکي از مهم‌ترين مسيرهاي مخالفان سوري تحت حمايت ترکيه براي ورود به خاک سوريه است و بيش از 2 ماه است که مخالفان در اين منطقه با حمايت ارتش ترکيه عملياتي را عليه داعش آغاز کرده‌اند.انفجار ظاهرا در ميان نيروهاي موسوم به "الجبهة الشامية" در شمال استان حلب رخ داده که از شبه‌نظاميان مرتبط با ارتش آزاد سوريه محسوب مي‌شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته