جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5394

با مستثني شدن 3کشور از طرح سهميه بندي؛
تبديل عربستان به توليدکننده شناور نفت

رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل:
شرايط شل براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران


معادلات انرژي


يادداشت


خبر


 با مستثني شدن 3کشور از طرح سهميه بندي؛
 تبديل عربستان به توليدکننده شناور نفت 

 نماينده سابق ايران در اوپک با اشاره به مستثني‌شدن 3 کشور از طرح سهميه‌بندي نفت در اوپک، گفت: براي توافق نهايي در بين اوپکي‌ها، عربستان بايد نقش توليدکننده شناور نفت اوپک را بازي کند.سيدمحمدعلي خطيبي در گفتگو با مهر با بيان اينکه در نشست فوق‌العاده اعضاي اوپک در الجزيره پس از چند سال، تمامي کشورهاي عضو براي تعيين يک سقف توليد در اوپک به توافق رسيده‌اند، گفت: يکي از محورهاي توافق انجام گرفته در الجزاير، مستثني شدن سه کشور ايران، الجزاير و ليبي از اجراي طرح فريز نفتي بوده است.نماينده سابق ايران در اوپک با تأکيد بر اينکه تا پيش از برگزاري نشست نوامبر، بايد توافق نهايي بين کشورهاي عضو براي تعيين سقف و سهميه توليد نفت هر يک از کشورهاي اوپکي حاصل شود، تصريح کرد: در شرايط فعلي يکي از مشکلاتي که پيش‌ روي توافق نهايي در بين اعضاي اوپک براي تعيين سقف توليد نفت وجود دارد اين است که سه کشور ايران، نيجريه و ليبي از اجراي اين طرح مستثني شده‌اند.مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با بيان اينکه هم‌اکنون اين سه کشور از ظرفيت و پتانسيل توليد بيش از دو ميليون نفت خام برخوردار هستند، اظهار داشت: اين در حالي است که در نشست الجزيره توافق شد که سقف توليد نفت بين 32.5 تا 33 ميليون بشکه در روز تعيين شود و عملاً افزايش توليد احتمالي نفت اين سه کشور مي‌تواند در آينده، مشکلات سهميه‌بندي تعيين سقف توليد نفت در اوپک را دوچندان کند.

اين تحليل‌گر بازار نفت ادامه داد: به عبارت ديگر اگر قرار باشد سقف توليد نفت اوپک 32.5 ميليون بشکه در روز باشد؛ با افزايش توليد نفت ايران، نيجريه و ليبي، عملاً توليد نفت اوپک بيش از سقف تعيين‌شده افزايش مي‌يابد.

خطيبي با بيان اينکه در آخرين گزارش رسمي، توليد نفت اوپک حدود 33.5 ميليون بشکه در روز بوده است، تأکيد کرد: در صورت افزايش توليد نفت سه کشور نيجريه، ايران و ليبي، اين توليد به مرز 35 ميليون بشکه در روز مي‌رسد و عملاً امکان ايجاد تعادل و توازن بين عرضه و تقاضا را مختل مي‌کند.

نماينده سابق ايران در اوپک با بيان اينکه ايران بايد پيشنهادي مبني بر تعيين يک کشور توليدکننده شناور نفت در اوپک در جلسات کارشناسي تا پيش از نشست نوامبر را مطرح کند، تبيين کرد: به عبارت ديگر با توجه به افزايش احتمالي توليد نفت سه کشور مستثني شده و تعيين سقف توليد نفت براي ساير اعضا، يک کشور بايد نقش توليدکننده شناور را در اوپک بازي کند.

وي با اعلام اينکه مأموريت نقش توليدکننده شناور نفت در اوپک آن است که همزمان با افزايش يا کاهش توليد نفت سه کشور مستثني‌شده، توليد نفت اين کشور افزايش يا کاهش يابد تا روند عرضه و تقاضا در بازار را پوشش دهد، افزود: در شرايط فعلي عربستان سعودي مي‌تواند نقش توليدکننده شناور در اوپک را بازي کند.

خطيبي با يادآوري اينکه در دهه 1980 ميلادي هم يکبار عربستان سعودي نقش توليدکننده شناور نفت در اوپک را بازي کرده است، گفت: براي تحقق طرح تثبيت توليد نفت اوپک، عربستان سعودي بايد يکبار ديگر اين مأموريت را در اوپک بر عهده بگيرد و ايران و ساير کشورهاي عضو بايد در جلسات کارشناسي، با عربستان سعودي براي پذيرش مأموريت کليدي به توافق برسد.

نماينده سابق ايران در اوپک با تأکيد بر اينکه چنانچه براي اوپک يک کشور توليدکننده شناور نفت تعيين نشود، عملاً نقش تعيين سقف و حتي سهميه‌بندي در بين کشورها را کمرنگ مي‌کند، خاطرنشان کرد: پيش‌بيني مي‌شود در صورتي که سقف توليد نفت اوپک حفظ شود و عملاً افزايش نيابد، قيمت جهاني نفت حتي تا بشکه‌اي بيش از 60 دلار در بازار افزايش يابد.

عربستان به اين نتيجه رسيده که اشتباه کرده است

اين در حالي است که عضو کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه عربستان به اين نتيجه رسيده که اشتباه کرده، گفت: ما بايد تلاش کنيم نقش خود را در بازار ايفا کرده و توليد را افزايش دهيم.

خادمي در ارزيابي از اجلاس اخير الجزاير و نشست مشورتي اعضاي اوپک، گفت: عربستان تا به امروز در اين سال‌ها خوب بازي کرده و اوپک را به دست گرفته است در حالي که ما نتوانسته‌ايم اين کار را انجام دهيم که بخشي از آن ناشي از شرايط جهاني بوده است.

وي با اشاره به اين که آخرين ضربه عربستان به ما در زمان تحريم‌ها و با افزايش سقف توليد بود، اظهار کرد: حتي با پذيرش فريز نفتي بايد تلاش کنيم تا نقش خود را به خوبي بازي کنيم و با افزايش توليد، حق‌مان را از بازار بگيريم اما بايد مواظب باشيم به گونه‌اي قيمت‌ها افزايش يابد که مواد خام را به ارزاني نفروشيم.

نماينده ايذه باغملک در مجلس،‌ خاطرنشان کرد: عربستان به اين نتيجه رسيده که اشتباه کرده، درست است که براي ما مشکل ايجاد کرد اما 5 درصد درآمد عربستان از طريق فروش نفت خام کاهش يافت.

وي در ادامه با بيان اينکه اوپک بايد سقف متناسب با ميزان توانايي و مخزن کشورها را تعيين کند، گفت: به نظر مي‌رسد عربستان در تلاش است که سقف توليد را در حداکثر نگه دارد و فريز نفتي برايش سهميه تلقي شود در حالي که بايد به سقف قبلي خود برگردد.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس با تأکيد بر اينکه بايد متناسب با شرايط بازي کنيم، بيان کرد: بايد تلاش کنيم که به شرايط قبل از تحريم‌ها برگرديم و ضمن افزايش توليد، نقش خود را در بازار ايفا کنيم.


 رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل:
 شرايط شل براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران  

 رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل گفت: ما معتقديم که مي توانيم با شرکت ملي صنايع پتروشيمي، پروژه هاي مشترکي در صنعت پتروشيمي داشته باشيم.

به گزارش شانا، مرضيه شاهدايي، مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران و هانس ناي کمپ، رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل، با حضور امير حسين زماني نيا، معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت، سوزانا ترستال سفير هلند در تهران و فندر، معاون سفير انگليس در ايران تفاهم‌نامه اوليه اي براي همکاري در صنعت پتروشيمي امضا کردند.

برپايه اين گزارش، هر دو طرف در سخنان خود پيش از امضاي اين تفاهم نامه بر اشتغال زايي در ايران پس از اجرايي شدن تفاهم نامه همکاري شل در صنعت پترشيمي تاکيد کردند. نايکمپ پيش از امضاي اين تفاهم نامه، آن را نتيجه ماه ها مذاکره ميان دو شرکت خواند و گفت: ما معتقديم که مي توانيم با شرکت ملي صنايع پتروشيمي، پروژه هاي مشترکي در صنعت پتروشيمي داشته باشيم.

رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل افزود: اين سند به ما چارچوبي براي بحث هاي بيشتر با شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران مي دهد.

شل در آينده نزديک بصورت مستقيم در ايران سرمايه گذاري مي کند

در همين رابطه ،مدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: زمينه براي سرمايه گذاري مستقيم شرکت انگليسي - هلندي شل در آينده نزديک در ايران فراهم مي شود.

حسين عليمراد، مدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي، به موضوع بازگشت شرکت انگليسي - هلندي شل به ايران اشاره کرد و گفت: پس از تشديد تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران، شل فعاليت خود را در ايران متوقف کرد، اما با امضاي تفاهم‌نامه اوليه ميان شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران و شل براي همکاري در صنعت پتروشيمي، زمينه حضور دوباره آن‌ها مهيا شده است.

وي افزود: ما در تفاهم‌نامه اوليه با شل به هيچ فرآيندي اشاره نکرديم، زيرا اشاره به يک فرآيند، محدود کردن تفاهم‌نامه را در پي خواهد شد، ما اجازه داديم 2 طرف تمايل خود را براي همکاري بيان کنند و بر اساس آن مطالعات اوليه براي همکاري آغاز شود.

عليمراد تاکيد کرد: قبل از تحريم، شرکت شل در بخش GTL (فرآيند توليد فرآورده از گاز طبيعي) با ايران همکاري داشت که با افزايش تحريم‌هاي اقتصادي، اين همکاري متوقف شد، اميدواريم با امضاي اين تفاهم‌نامه اوليه کار بر روي اين پروژه نيمه تمام دوباره آغاز شود و در آينده‌اي نزديک نيز شاهد سرمايه گذاري مستقيم شل در ايران باشيم.

مرضيه شاهدايي، مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران و هانس ناي کمپ، رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل، روز يکشنبه (18 مهرماه) با حضور امير حسين زماني نيا، معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت، سوزانا ترستال سفير هلند در تهران و فندر، معاون سفير انگليس در ايران تفاهم‌نامه اوليه‌اي براي همکاري در صنعت پتروشيمي امضا کردند.

معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت درباره همکاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران و شل گفت: با درايتي که در فعالان صنعت پتروشيمي کشور مشاهده مي‌شود بدون ترديد پروژه‌هاي اين شرکت زودتر از پروژه‌هاي نفت و گاز اجرايي خواهد شد.هانس نايکمپ، رئيس دپارتمان امور ايران در شرکت شل نيز گفت: ما معتقديم که مي‌توانيم با شرکت ملي صنايع پتروشيمي، پروژه‌هاي مشترکي در صنعت پتروشيمي داشته باشيم.


 معادلات انرژي 

 واردات بنزين ايران نصف شد

مدير امور بين‌الملل شرکت نفت با اشاره به کاهش 8 ميليون ليتري واردات روزانه بنزين، گفت: با صادرات ماهانه 600 هزار تن گازوئيل، رکورد جديدي براي صادرات اين فرآورده نفتي ثبت شده است.به گزارش مهر،سيدمحسن قمصري درباره آخرين وضعيت صادرات و واردات فرآورده‌هاي نفتي از ايران، گفت: در حال حاضر واردات بنزين ايران در مقايسه با ماه‌هاي نخست سال کاهشي حدود هشت ميليون ليتر در روز را تجربه مي‌کند.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه هم اکنون حجم واردات بنزين کشور به روزانه چهار ميليون ليتر در روز کاهش يافته است، تصريح کرد: پيش بيني مي‌شود با ورود به نيمه دوم سال و کاهش مصارف داخلي، حجم واردات اين فرآورده نفتي هم با کاهش بيشتري همراه شود.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه همزمان با کاهش واردات بنزين، صادرات ساير فرآورده‌هاي نفتي کشور با افزايش قابل توجهي در مقايسه با مدت مشابه پارسال همراه شده است، اظهار داشت: در حال حاضر به طور متوسط ماهانه 600 هزار تن گازوئيل توسط ايران به کشورهاي مختلف جهان صادر مي‌شود.

اين مقام مسئول از نفت کوره و گاز مايع هم به عنوان دو محصول نفتي صادراتي ايران نام برد و افزود: هم اکنون به طور متوسط ماهانه بيش از 2 ميليون تن نفت کوره صادر مي‌شود.قمصري با اشاره به صادرات ماهانه حدود 140 هزار تن گاز مايع، تاکيد کرد: با افزايش توليد گاز طبيعي و مديريت مصارف داخلي هم اکنون ظرفيت مازادي براي صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي ايجاد شده است.

مصرف سوخت در ايران 2 برابر متوسط جهاني است

مشاور مدير عامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت ايران گفت: در مصرف انرژي با استانداردهاي جهاني فاصله زيادي داريم؛ به گونه‌اي که متوسط مصرف سوخت کشور 8.5 درصد ولي متوسط جهاني آن چهار درصد است.

به گزارش ايسنا، حامد حوري جعفري در چهارمين نشست گفت‌وگوي انرژي، نقش آموزش، فرهنگ‌سازي و تغيير رفتار در بهره‌وري انرژي اظهار کرد: ايران داراي بيش‌ترين دخاير نفت و گاز در جهان است و اين ذخاير زياد باعث شده وضعيت مصرف انرژي و شاخص‌هاي مصرف انرژي در کشور وضعيت مناسبي نداشته باشد.

وي ادامه داد: از مرحله توليد تا مصرف نهايي هر کشور سيستم انرژي خاصي وجود دارد که در کشور ما وابستگي کامل به نفت و گاز مشاهده مي‌شود. بيش‌تر از 99.3 درصد از حامل‌هاي اوليه انرژي در کشور نفت و گاز است. در سطح دوم انرژي پالايشگاه‌هاي نفت و گاز و نيروگاه‌هاي توليد برق وجود دارد که در کشورهاي ديگر از منابعي به غير از نفت و گاز براي توليد برق استفاده مي‌شود ولي در ايران اينگونه نيست.

حوري جعفري خاطرنشان کرد: از مرحله توليد تا مصرف انرژي تلفات زيادي وجود دارد. متوسط مصرف سوخت کشور 8.5 درصد ولي متوسط جهاني آن چهار درصد است. متوسط بازده نيروگاه‌ها در کشور 36.3 درصد ولي متوسط جهاني آن 45 درصد است. در سيستم‌هاي انتقال برق حدود 19 درصد هدررفت انرژي وجود دارد، اين در حالي است که متوسط آن در جهان هفت تا هشت درصد است.

وي ادامه داد: در مصرف نهايي انرژي در بخش ساختمان و مسکن متوسط مصرف به ازاي هر مترمربع حدود 500 کيلووات ساعت ولي متوسط جهاني حدود 160 کيلووات ساعت و در بعضي از کشورها حدود 70 کيلووات ساعت است. در بخش حمل و نقل و توليد خودروهاي داخلي ميزان مصرف انرژي 10.7 ليتر به ازاي هر 100 کيلومتر ولي متوسط جهاني 5.5 ليتر است که با توسعه خودروهاي 6 سيلندره به زير چهار ليتر در 100 کيلومتر رسيده است. دليل اين همه فاصله با استانداردهاي جهاني فرسودگي و بيش از حد انرژي‌خواه بودن صنايع کشور است.

حذف کارت سوخت با حفظ زيرساخت‌ها انجام خواهد شد

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: پالايش و پخش درصدد است تا نسبت به حذف کارت سوخت‌ها با حفظ زيرساخت‌ها اقدام کند اما زمان دقيق جمع آوري کارت‌ها هنوز مشخص نيست.

اسدالله قره‌خاني در گفت‌وگو با ايسنا درباره اقدام وزارت نفت و شرکت پالايش و پخش براي جمع آوري کارت‌هاي سوخت داشته است، اظهار کرد: پس از اتمام سهميه‌بندي و عدم استفاده از کارت سوخت‌ها ديگر هيچ گونه محدوديتي در ميزان استفاده وجود نداشته و در حال حاضر نيز مردم تنها با کارت متصدي جايگاه پمپ بنزين اقدام به سوخت‌گيري خودرو خود مي‌کردند.

وي افزود: به گفته مدير عامل پالايش و پخش، اکنون به دنبال اين هستند که چگونه، کارت‌ها به طور کلي چه آن‌هايي که در اختيار مردم بوده و اکنون استفاده‌اي ندارد و چه آن دسته از کارت‌ها که در اختيار متصديان جايگاه سوخت است، حذف شوند که به زيرساخت ها آسيبي نرسد.

اين عضو هيات رييسه کميسيون انرژي مجلس با تاکيد بر اين که در حال حاضر استفاده از کارت‌ها منتفي است،‌گفت: با توجه به اظهاراتي که مطرح شده استفاده از کارت براي کساني که سوخت گيري مي کنند منتفي است،‌ اما با توجه به ابلاغيه‌اي دولت براي اجراي قانون داشته درصدد هستند تا ضمن حفظ زيرساخت‌ها،‌ نسبت به حذف کلي کارت اقدام کنند.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس همچنين درباره افزايش قيمت بنزين هم که اخيرا مطرح شده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به صحبتي که با مدير عامل پالايش و پخش داشته‌ام، بنايي براي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي وجود ندارد و براي سال بعد هم بايد منتظر بود که دولت براي بودجه سال آينده چه برنامه ريزي دارد اما آنچه مشخص شده اين است که هنوز چيزي را اعلام نکرده‌اند.


 يادداشت 

 تامين انرژي آسيا و ايران

رشد تقاضاي نفت‏‌ خام در آسيا از هر منطقه ديگري بيشتر و واردات نفت‏ خام چهار کشور چين، هند، ژاپن و کره ‏جنوبي درمجموع روزانه 17 ميليون بشکه است.

آسيا بزرگترين بازار نفت‏ خام براي ايران به شمار مي آيد و به سادگي نمي ‏توان از آن چشم پوشي کرد، اگر بنا باشد سهم ايران در تامين نفت‏ خام اين چهار کشور تنها 10 درصد باشد، روزانه يک ميليون و 700 هزار بشکه نفت ايران به اين کشورها صادر خواهد شد.

اهميت منطقه آسيا براي ايران تنها به نفت‏ خام محدود نمي ‏شود. اين منطقه بزرگترين واردکننده ميعانات گازي و ال‏‌پي‏‌جي نيز به شمار مي ‏آيد. ايران نيز در شمار بزرگترين صادرکنندگان اين 2 حامل انرژي است و توليد آنها نيز در ايران رو به رشد است؛ آسيا در مجموع نزديک به يک ميليون و 500 هزار بشکه در روز ميعانات گازي وارد مي کند.

ايران، قطر و استراليا بزرگترين صادرکنندگان ال‌پي‌جي به اين منطقه هستند. کره‏ جنوبي و ژاپن بزرگترين مصرف‏ کنندگان و واردکنندگان ميعانات گازي در منطقه هستند.ايران هم اکنون بيش از 500 هزار بشکه ميعانات گازي صادر مي ‏کند که کره‏ جنوبي، ژاپن، هند و چين به ترتيب با سهم 50، 20، 5 و 6 درصدي، درمجموع بيش از 80 درصد از ميعانات گازي صادراتي ايران را جذب مي ‏کنند.

مصرف ال ‌پي‏‌جي منطقه آسيا نزديک به 100 ميليون تن در سال است که نزديک به 40 ميليون تن از آن، از طريق واردات تامين مي‏ شود. توليد ال ‏پي ‏جي ايران هم‏ اکنون نزديک به هفت ميليون تن است که شرکت ملي نفت و مجتمع‏‌هاي پتروشيمي نزديک به پنج ميليون تن از آن را صادر مي‏کنند.

در سال‏‌هاي تحريم، تقريبا همه ال‏ پي‏ جي صادراتي ايران روانه بازار چين مي ‏شد. هم اکنون نيز، چين بزرگترين بازار ال ‏پي ‏جي صادراتي ايران به شمار ميايد. اين کشور در هشت ماه نخست سال 2016 بيش از 10 ميليون تن ال‏‌پي ‌جي وارد کرده که در مقايسه با مدت مشابه پارسال، بيش از 40 درصد افزايش يافته است.

هند نيز با واردات سالانه نزديک به 20 ميليون تن، ديگر بازار مهم منطقه آسياست که به توليد ال‏ پي‏ جي ايران چشم دارد. با توجه به رشد روزافزون توليد ال‏ پي ‏جي ايران و افزايش شديد واردات منطقه آسيا، اين منطقه همچنان بزرگترين بازار اين فرآورده به شمار مي آيد.

با توجه به رشد چشمگير تقاضاي نفت‏ خام، ميعانات گازي و ال‏ پي‏ جي در منطقه آسيا و رشد توليد ميعانات گازي و ال ‏پي‏ جي ايران، وابستگي منطقه آسيا به ايران رو به افزايش است، ضمن اين که ايران نيز نمي‏ تواند براي فروش محصولات خود به منطقه ديگري اميد داشته باشد.

سعيد خوشرو، کارشناس ارشد اقتصاد انرژي


 خبر 

 تمهيدات ايران براي آزادگان در مواجهه با عراق

توسعه و ازدياد برداشت از ميادين نفتي غرب کارون (آزادگان، يادآوران و ياران جزو ميادين بزرگ مرزي و ميدان‌هاي بندر کرخه، سهراب، جفير، اروند، سپهر، اميد، سوسنگرد، مشتاق و خرمشهر) از جمله برنامه‌هاي اولويت دار معاون وزير نفت، يعني علي کاردر در شرکت ملي نفت بود.در ميان اين ميادين، ميادين آزادگان، ياران و يادآوران که در اين محدوده و در جوار مرزهاي عراق قرار گرفته‌اند، جزو مهم‌ترين و دست‌نخورده‌ترين ميادين ايران به شمار مي‌روند.

به گزارش ايسنا، ميدان آزادگان، بزرگترين ميدان نفتي ايران و پس از ميدان غوار در عربستان سعودي و ميدان بورقان در کويت، سومين ميدان بزرگ نفتي جهان محسوب مي‌شود. اکتشاف ميدان آزادگان به سال 1376 باز مي‌گردد و در محدوده‌اي به وسعت 20 در 75 کيلومتر، در 100 کيلومتري غرب اهواز و در منطقه دشت آزادگان واقع شده‌ است.

ظرفيت اثبات‌شده اين ميدان 33 ميليارد بشکه تخمين زده شده بود. در سال 1378 لايه جديد نفتي با ظرفيت 2/2 ميليارد بشکه، در اين ميدان کشف شد. ميدان آزادگان داراي دو بخش شمالي و جنوبي است. از سال 1387 توليد نفت از بخش جنوبي با ظرفيت 25 هزار بشکه نفت در روز شروع شده‌است. بخش آزادگان شمالي در مجاورت ميدان مجنون عراق قرار دارد.

نماينده مجلس:

ضريب بازيافت مخازن نفتي با قراردادهاي جديد افزايش مي يابد

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: افزايش بازيافت در ميدان‎هاي نفتي به دليل اهميت زياد آن براي کشور، يکي از اهداف الگوي جديد قراردادهاي نفتي است.

به گزارش آفرينش به نقل ازوزارت نفت، جلال ميرزايي درباره افزايش ضريب بازيافت در ميدان هاي نفتي گفت: يکي از اهداف پيش بيني شده براي الگوي جديد قراردادهاي نفتي، افزايش بازيافت در ميدان هاي نفتي است و الگوي جديد در تحقق اين برنامه موثر است.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي افزود: استفاده از فناوري و سرمايه گذاري براي افزايش بازيافت نفت ضروري است و روش هاي سنتي، کارآيي و اثربخشي کافي را ندارد.

ميرزايي گفت: در شرايط نبود فناوري موثر، حجم زيادي از منابع نفتي قابليت استخراج ندارد و اقدام ‎هايي مانند تزريق آب يا گاز فقط بخشي از توليد را افزايش مي دهد.

وي با اشاره به اينکه عمر ميدان هاي نفتي کشور از نيمه گذشته و توليد را تحت تاثير قرار داده است، گفت: اميدواريم وزارت نفت در جهت پيش بيني شده براي جذب سرمايه گذاري لازم براي ميدان ‎هاي مشترک و افزايش بازيافت با تکيه بر الگوي جديد قراردادهاي نفتي، حرکت خود را ادامه دهد.

قيمت سبد نفتي اوپک 61 سنت کاهش يافت

قيمت سبد نفتي اوپک، با 61 سنت کاهش به 48 دلار و هفت سنت براي هر بشکه رسيد.به گزارش مهر به نقل از دبيرخانه سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، قيمت سبد نفتي اين سازمان، روز چهارشنبه (21 مهرماه)، 48 دلار و 68 سنت براي هر بشکه بود که با 61 سنت کاهش به 48 دلار و هفت سنت براي هر بشکه رسيد.

سبد نفت خام اوپک شامل 14 نوع نفت خام اعضاي اين سازمان از جمله مخلوط الجزاير، گيراسول آنگولا، اورينته اکوادور، سبک رابي گابون، ميناس اندونزي، سنگين ايران، سبک بصره، صادراتي کويت، السدر ليبي، سبک بوني نيجريه، مارين قطر، سبک عربي عربستان، موربان امارات و مري ونزوئلا است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته