جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5401

اتفاقات خونين همچنان در بطن فوتبال ايران
فرهنگ فوتبال در کما!


خبـــرنامه


خبرنامه


 اتفاقات خونين همچنان در بطن فوتبال ايران
 فرهنگ فوتبال در کما! 

 آفرينش- رقابتهاي هفته نهم ليگ برتر فوتبال ايران حواشي بسيار تلخي داشت که باعث مجروح شدن تعداد بسيار زيادي از تماشاگران شده بود. هنوز خاطره سنگ زدن تماشاگران اهوازي به بازيکنان پرسپوليس در سال گذشته و حبس شدن آنها در وسط زمين از ذهن ها پاک نشده بود که بار ديگر در اهواز اتفاقات ناگواري در جريان ديدار دو تيم استقلال خوزستان و پرسپوليس رخ داد که نتيجه آن سرهاي شکسته و صورتهاي خونين تماشاگران زيادي بود که به ورزشگاه غدير اهواز آمده بودند تا از فوتبال لذت ببرند اما در نهايت برخي از آنها مجبور شدند خود را سپر فرزند خود قرار دهند تا آسيبي نبينند و خود با پيکري خونين راهي بيمارستان شوند.

روز پنجشنبه در ورزشگاه غدير اهواز تماشاگران به سوي يکديگر سنگ و صندلي پرتاب کردند و معلوم نيست اين همه سنگ از کجا وارد ورزشگاه شده بود و چرا بايد يک خوزستاني بر سر همشهري اش که در سوي ديگر جايگاه تماشاگران نشسته به قصد کشت سنگ پرتاب کند و فحاشي نمايد.

وقتي برخورد قاطعي با اين قبيل اتفاقات نمي شود، هر روز بايد منتظر شنيدن اخبار بدتري هم بود، آن هم در ورزشگاهي که قرار است چند ماه ديگر ميزبان رقبايش در ليگ قهرمانان آسيا باشد اما به واقع با اين ميزباني مي شود از اعتبار ورزش ايران و فرهنگ ايراني دفاع کرد؟ به نظر مي رسد فرهنگ برخي تماشاگران فوتبال گويي به کما رفته و مشخص نيست چه زماني اين بداخلاقي ها در فوتبال ايران به پايان مي رسد.

طالقاني: ممکن بود چند نفر بميرند

کاظم طالقاني رئيس هيئت فوتبال استان خوزستان در مورد درگيري‌هاي ايجاد شده در حاشيه ديدار استقلال خوزستان و پرسپوليس گفت: يکسري مسائل امنيتي در اين بازي رعايت نشد. البته اين موضوع اصلاً دست ما نيست که بخواهيم به آن بپردازيم. همه افراد مسئول در ورزشگاه بودند و خودشان ديدند چه اتفاقي رخ داده است.

رئيس هيئت فوتبال استان خوزستان ادامه داد: اين وظيفه من نيست که بين هواداران استقلال خوزستان و پرسپوليس، يک مرز مشخص کنم يا قانون حق 10 درصدي تماشاگران تيم ميهمان را رعايت کنم. نيروي انتظامي بايد چنين کاري را انجام مي‌داد.

آنها نبايد اجازه مي‌دادند طرفداران دو تيم در فاصله نزديک از يکديگر بنشينند. اين کار من نيست. من دست تنها نمي‌توانم کاري انجام دهم. با اينکه معتقدم اتفاقات تلخي رخ داد، اما همه چيز مي‌توانست بدتر از اين هم باشد. ممکن بود چند نفر به خاطر همين سنگ‌پراني‌ها جان خود را از دست بدهند.

وي با انتقاد دوباره از نيروي انتظامي اهواز، گفت: سؤال من هم مثل همه مردم، اين است که چرا يک تماشاگر بايد با اين همه سنگ و اشياي ديگر وارد ورزشگاه شود؟! اين موضوع که در دست نيروي انتظامي است. ما که نمي‌توانيم بگوييم تماشاگران با سنگ بيايند يا نيايند. اصلاً هيئت فوتبال نمي‌تواند براي هر تماشاگر، يک مراقب بگذارد، ولي نيروي انتظامي مي‌تواند با بازرسي شديد و به کار‌گيري نيروهاي زياد، حاضرين در ورزشگاه را کنترل کند. وقتي تماشاگر وارد ورزشگاه مي‌شود و جيب‌هايش پر از سنگ است. من بايد چه کار کنم؟

10 هزار بليت و 25 هزار تماشاگر!

«چرا در مورد استقبال از اين بازي، هيچ پيش‌بيني انجام نشده بود و با وجود اينکه مي‌دانستيد پرسپوليس در اهواز تماشاگران زيادي دارد، برنامه‌ريزي درستي براي ايجاد فاصله بين سکوها نداشتيد؟»، طالقاني در پاسخ به اين پرسش گفت: ما پيش‌بيني‌هاي لازم را انجام داديم، ولي من نمي‌توانم همه مسائل را به شما ومردم بگويم.

قسم مي‌خورم که ما همه جور پيش‌بيني داشتيم. فصل قبل که آن اتفاقات در بازي استقلال اهواز - پرسپوليس در ورزشگاه تختي رخ داد، همه گفتند چرا بازي در غدير برگزار نمي‌شود. همين نيروي انتظامي هم به ما گلايه کرد که بايد بازي را در غدير برگزار مي‌کرديم.

اين هم نتيجه برگزاري بازي در غدير! يک نفر به من بگويد چطور ممکن است ما تنها 10 هزار بليت بفروشيم، اما بيش از 25 هزار نفر در ورزشگاه حاضر باشند؟ چطور ممکن است بليت VIP در جيب من باشد، اما جايگاه ويژه ورزشگاه يک ساعت مانده به شروع بازي، پر از تماشاگر باشد؟ به خدا ما کارمان را انجام مي‌دهيم، ولي کاري نمي‌توان انجام داد. ما هيچ‌کس را نمي‌توانيم مقصر بدانيم فقط خدا را شکر مي‌کنيم که کسي در اين اتفاقات جان خود را از دست نداد.

حکم خاطيان بزودي صادر مي شود

اما اسماعيل حسن زاده رئيس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال تاکيد کرد که بزودي حکم خاطيان اين ديدار صادر مي شود.

حسن زاده گفت: بدون شک حواشي ديدار استقلال خوزستان و پرسپوليس و ساير مسابقات را بررسي مي کنيم و راي مورد نظر را به زودي اعلام خواهيم کرد. متاسف از اين اتفات هستيم چرا که سلامتي تماشاگران در ورزشگاهها به خطر افتاده است. کميته انضباطي در هر شرايطي با توجه به گزارشاتي که در اختيارش قرار مي گيرد و اتفاقاتي که محرز است را مورد به مورد بررسي و در نهايت راي صادر مي کند.

رئيس کميته انضباطي گفت: اميدوارم راي مناسبي بدهيم که بازدارنده از اينگونه تخلفات باشد. آيين نامه فيفا و کنفدراسيون قاره اي مانند کنفدراسيون فوتبال آسيا و آيين نامه داخلي کشورمان در چنين مواردي تنبيهات خاصي را پيش بيني کرده که فقط مي‌توانيم با اعمال آن تنبيهات متخلفين را جريمه کنيم.

در موارد مربوط به تخلفات تماشاگر يا بايد جريمه نقدي اعمال شود، يا بايد تماشاگران تيم متخلف از حضور در ورزشگاه ها محروم شوند و يا تيم ها را از برگزار کردن بازي خانگي در ورزشگاه خودشان محروم کنيم و يا به انجام مسابقه در ورزشگاه ديگري محکوم کنيم که مسلما اهالي فوتبال و حتي ما دوست نداريم تماشاگر را که رکن اساسي فوتبال کشورمان بوده و رونق بخش فوتبال در ايران هستند را محروم کنيم. هر زمان که تماشاگران محروم شده اند، مورد انتقاد اهالي فوتبال قرار گرفته ايم چرا که بالاخره همه حاضران در ورزشگاه ها مرتکب تخلف نمي شوند.


 خبـــرنامه 

 بدهي 70 ميليارد توماني باشگاه استقلال

مديرعامل باشگاه استقلال مبلغ بدهي آبي پوشان پايتخت در فصل جاري را اعلام کرد.

سيدرضا افتخاري بعد از حضور در باشگاه استقلال با بدهي سنگيني روبرو شد و در مصاحبه‌هايش به برنامه‌ريزي براي پرداخت اين بدهي‌ها اشاره داشت.

وزارت ورزش و جوانان هفته‌ گذشته مبلغ بدهي باشگاه پرسپوليس را اعلام کرد. سيد رضا افتخاري نيز از بدهي 70 ميليارد توماني باشگاه استقلال خبر داد.

وي همچنين مبلغ قرارداد آبي پوشان در فصل جاري را بين 22 تا 28 ميليارد تومان تخمين زد.

پيش از اين گرشاسبي، رئيس هيات مديره باشگاه پرسپوليس ميزان بدهي اين باشگاه را 100 ميليارد تومان اعلام کرده بود.

گودرزي پس از استعفا:

هيچ گلايه‌اي از کسي ندارم

وزير مستعفي ورزش و جوانان ضمن رد کليه اظهارنظرهايي که در طي روزهاي گذشته به نقل از او در رسانه‌هاي مختلف منتشر شده تاکيد کرد که از هيچ کس گلايه‌اي ندارد و از تغييرات ايجاد شده نيز استقبال کرده است.

محمود گودرزي اظهار کرد: از روز پس از استعفا، بعضا نقل قول‌هايي عجيب از زبان من در رسانه‌هاي مختلف مطرح و بازنشر شده که بر اين اساس ضمن رد کليه اين اظهارنظرها، تاکيد مي‌کنم که هيچ گفت‌وگويي با هيچ رسانه‌اي نداشته‌ام و کليه نقل قول‌هاي مطرح شده مردود است.

وزير مستعفي ورزش و جوانان همچنين درباره استعفايش از وزارت ورزش و جوانان گفت: شخصا از تغييرات در دولت استقبال کرده‌ام و در اين موضوع هيچ گلايه‌اي از هيچ کس وجود ندارد.

گودرزي تاکيد کرد: هيچ ادعايي و هيچ زاويه‌اي با مجموعه دولت نداشته و ندارم و براي وزير آينده ورزش و جوانان نيز آرزوي توفيق دارم.

هنرنمايي رحمتي و بي‌هنري سايپايي ها!

حسين فرکي سرمربي سايپا پس از شکست دو بر صفر تيمش برابر استقلال گفت: اين بازي براي ما خيلي اهميت داشت و مي خواستيم سه امتياز را بگيريم. از همه نظر براي رسيدن به اين هدف آماده بوديم. مي شد برنده بازي باشيم.

او افزود: در نيمه اول استقلال خوب نبود و ما نسبت به حريف خيلي بهتر بوديم. سه موقعيت صد درصد داشتيم. اين چيزي بود که کمتر ديده بودم. توپ روي خط دروازه بود ولي با هنرنمايي رحمتي و بي‌هنري بازيکنان ما توپ‌ها به گل تبديل نشد. اين موضوع ما را گرفتار کرد.

فرکي گفت: ما در نيمه دوم دو گل خورديم و اين قانون فوتبال که مي‌گويد وقتي گل نزني، گل مي‌خوري براي ما ايجاد شد. حق ما شکست نبود. چه بسا اگر گل اول را مي زديم، تيم برنده ما بوديم. فوتبال هست و اين مسائل به جذابيت آن اضافه مي‌کند. ما بايد بيشتر تلاش کنيم تا وضعيتمان در جدول بهتر شود.

سرمربي سايپا در پاسخ به اين سوال که آيا قبول دارد تيمش کمي قابل پيش بيني بازي مي کند، گفت: فرق ما با استقلال اين است که آنها همه بازيکنان را اول فصل جمع کرده‌اند و ما نکرده‌ايم. ما هم اگر دستمان مثل آنها باز بود خيلي کارها مي‌کرديم.

گل نزدن رونالدو در برنابئو يک ماهه شد

رئال‌ مادريد امروز ميزبان اتلتيک بيلبائو است و هواداران مادريدي در سانتياگو برنابئو منتظر گلزني کريستيانو رونالدو هستند.

بيش از يک ماه از آخرين گلزني مهاجم پرتغالي در اين ورزشگاه مي‌گذرد. او آخرين گلش را در برنابئو 38 روز قبل برابر اسپورتينگ ليسبون به ثمر رسانده است. او توانست در اين بازي گل تساوي را به ثمر برساند اما در لاليگا آخرين گلي که در برنابئو به ثمر رساند، به بازي برابر اوساسونا برمي‌گردد. رونالدو در اين ديدار ‌در دقيقه پنج دروازه تيم مهمان را باز کرد. او پس از آن تاريخ برابر تيم‌هاي ويارئال، ايبار در لاليگا و لژيا ورشو در ليگ قهرمانان اروپا نتوانست گلزني کند. 38 روز از آخرين گل مهاجم پرتغالي مي گذرد.

مدير عامل سايپا:

قرار نيست فرکي برود

مديرعامل باشگاه سايپا مي‌گويد از عملکرد سرمربي تيمش رضايت دارد.

رضا درويش درباره شرايط تيم فوتبال سايپا در ليگ شانزدهم، اظهار کرد: متاسفانه تيم ما از نظر نتيجه‌گيري موفق عمل نکرده و در جدول رده‌بندي جايگاه مناسبي نداريم. اين‌ در حالي است که تيم ما از نظر نوع بازي شرايط مطلوبي دارد و به طور کامل از نوع بازي تيم راضي هستيم. در ديدار برابر تراکتورسازي تبريز با وجود اين که آنها بهترين خط حمله ليگ را دارند، نتوانستند به ما گلي بزنند. در همين ديدار با استقلال نيز در نيمه اول بايد سه گل به آبي پوشان مي زديم که متاسفانه فرصت‌هايمان به گل تبديل نشد.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا بحث جدايي فرکي از سايپا جدي است يا خير؟ گفت‌: اين مباحث فقط در رسانه‌ها مطرح مي‌شود. اصلا قرار نيست آقاي فرکي از جمع ما جدا شود. ما از همان ابتدا از آقاي فرکي خواستيم که تيمي براي ما بسازد که از نظر اخلاقي و فني شرايط مطلوبي داشته باشد که تا الان هم همين شرايط را فراهم کرده است، اما کمي در نتيجه‌گيري مشکل داشته‌ايم که آن هم در بازي‌هاي آينده بر طرف مي‌شود.


 خبرنامه  

 منصوريان: حرفه‌اي‌تر بوديم گل‌هاي بيشتري مي‌زديم

عليرضا منصوريان سرمربي استقلال بعد از پيروزي تيمش برابر سايپا گفت: بازي سخت و نفسگيري بود بود. هر تيمي که جلوي استقلال قرار مي گيرد با تمام وجود بازي مي کند. ما مي‌دانستيم که خط حمله سايپا از هافبک اين تيم جدا مي شود و در دفاع جا مي ماند.

او افزود: فکر مي کنم بازيکنان ما جانانه بازي کردند. در لحظه اي که بايد گل مي زديم، به گل رسيديم. واکنش مهدي رحمتي در ابتداي بازي انرژي زيادي به تيم ما داد. رحمتي شرايط خيلي خوبي دارد. اعتقاد دارم که اگر حرفه اي تر بوديم مي توانستيم گل هاي بيشتري به ثمر برسانيم.

سرمربي استقلال در پاسخ به سوالي درباره تعويض هاي تيمش گفت: من چند هفته پيش گفته بودم که تفاوت فوتبال استفاده از موقعيت هاست. در بازي با صنعت نفت برخلاف جريان بازي شکست خورديم. در مقابل ماشين سازي مي توانستيم 4 گل بزنيم. تعويضي‌هاي ما در اين ديدار خيلي خوب بودند. مثل محسن کريمي که در اين بازي گل هم زد. اگر سايپا از فرصت هايش استفاده مي کرد شايد من اينجا چيز ديگري مي‌گفتم. من تلاش مي‌کنم در خطوط جلو همواره تعويض داشته باشم تا بتوانيم فشار روي حريف را حفظ کنيم.

واکنش بهروان به اتفاقات ورزشگاه اهواز:

بايد فکر اساسي کرد

غلامرضا بهروان رييس کميته برگزاري مسابقات سازمان ليگ درباره اتفاقات ديدار پرسپوليس و استقلال خوزستان و مصدوميت چندين تن از تماشاگران، خاطر نشان کرد: نمي‌دانم چرا اين اتفاقات هميشه در خوزستان رخ مي‌دهد. در گذشته با سنگ سر علي دايي، حسين فرکي، فريبرز محمودزاده و ... را شکستند و خدا رحم کرد که هيچ کدام از اين حوادث به يک فاجعه بزرگ تبديل نشده است. نمي‌توان اين گونه کار را پيش برد. بايد فکري به حال اين وضعيت شود.

رييس کميته‌ برگزاري مسابقات سازمان ليگ، ادامه‌ داد: بايد فکري جدي به حال اين وضعيت کنيم. با جريمه کردن هيچ اتفاقي نمي‌افتد و اصلاح اين رفتار نيازمند يک اقدام عملي است.

او در پاسخ به اين سوال که چرا اين اتفاقات در بازي‌هايي که استقلال و پرسپوليس در خوزستان ميهمان هستند رخ مي‌دهد، گفت‌: دليل آن را نمي‌دانم، اما در اکثر موارد اين اتفاق رخ داده است و ما در حال‌ حاضر در حال تهيه گزارشي براي ارائه به کميته‌ انضباطي فدراسيون فوتبال هستيم.

سياه‌جامگان از ليگ برتر انصراف مي‌دهد؟

مالک باشگاه سياه‌جامگان مي‌گويد اگر منابع مالي تا هفته آينده تامين نشود، اين تيم از ليگ برتر کناره گيري مي کند.

محمدرضا عباسي درباره واگذاري امتياز اين تيم اظهار کرد: زماني که از ما حمايت نشود، ما هم ناچار مي شويم اين کار را انجام دهيم. ‌اسپانسر باشگاه به تعهدات خود عمل نمي‌کند، در حالي که قرار بود 30 درصد از بودجه ما از اين طريق تامين شود. فدراسيون فوتبال هم نمي‌تواند به خوبي درآمدزايي کند و عملا هيچ درآمدي از فوتبال نداريم. در چنين شرايطي اعضاي هيات مديره هم نمي‌توانند کاري کنند.

مالک سياه‌جامگان ادامه‌ داد: از هفته‌ گذشته تاکنون هيچ مشتري‌ براي باشگاه پيدا نشده و اگر منابع مالي به دست‌مان نرسد و مشتري هم پيدا نشود از ليگ برتر انصراف مي‌دهيم. نه اين که ما پول نداشته باشيم،‌ بلکه نقدينگي ما صفر است و ما هنوز نتوانسته‌ايم منابع خودمان را به پول تبديل کنيم. تلاش ما اين است که هر چه‌ زودتر منابع مالي را تامين کنيم و به تعهدات‌مان نسبت به بازيکنان‌مان عمل کنيم. اگر شاهرگمان هم برود به تعهداتمان عمل مي‌کنيم.

محمد طلايي: بايد نگاه‌مان به المپيک باشد

سرمربي تيم ملي کشتي آزاد با بيان اينکه هميشه نتيجه‌گرايي در ايران اولويت بوده است،گفت: بهتر است نگاه‌مان به المپيک و کسب نتيجه در اين رقابت ها باشد.

محمد طلايي درباره حضور در جام جهاني تهران و اينکه آيا قرار است به جوانان ميدان داده شود يا مانند سال هاي قبل تيم ملي با ترکيب اصلي به ميدان فرستاده شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه ميزبان اين رقابت ها هستيم نتيجه نيز در اولويت است. البته در کشور ما هميشه به نتيجه اهميت داده شده و اگر هم شعار داده اند که نتيجه برايمان مهم نيست اما در عمل نتيجه برايشان مهم بوده است. با اين وجود سعي مي کنيم با ترکيبي از بهترين نفرات مسابقات کشوري، تيم ملي جوانان و بزرگسالان به مصاف حريفان خود در جام جهاني برويم.

وي درباره اظهار نظر ابراهيم جوادي عضو شوراي فني کشتي آزاد مبني بر اينکه نتايج محمد طلايي در مسابقات جهاني و جام جهاني براي ما مهم است گفت: اگر مي خواهند در رويدادي مثل المپيک نتايج خوب بگيريم بايد از اينجا استارت کار را بزنيم و نگاه‌مان به المپيک باشد.

مسي عامل دعوت نشدن ايکاردي به تيم آرژانتين؟

ادگاردو بائوسا بازيکنان دعوت شده به تيم ملي آرژانتين را براي بازي‌هاي مقدماتي جام جهاني 2018 روسيه اعلام کرد. آلبي سلسته در روزهاي 20 و 25 آبان به ترتيب برابر برزيل و کلمبيا قرار خواهد گرفت.

در اين ليست نامي از مائورو ايکاردي ديده نمي‌شود. در مقابل، سرمربي آرژانتين دوباره سرخيو آگوئرو و گونسالو ايگواين را به تيم ملي دعوت کرد. ايکاردي که کاپيتان اينتر ايتالياست و در روزهاي اخير هم با مشکل‌هاي زيادي با هواداران اين تيم روبرو شده است، پيش از اين هم به خاطر مشکلاتي که با مکسي لوپس، ملي پوش پيشين آرژانتين داشت، دچار حاشيه‌هاي بسياري شده بود. گفته مي‌شود ايکاردي در جدا شدن مکسي از همسرش دست داشته و بعد از جدايي اين دو، خيلي زود با وندا (همسر مکسي لوپز) ازدواج کرده است.

مکسي لوپس نيز يکي از دوستان نزديک ليونل مسي است. دعوت نشدن‌هاي ايکاردي به تيم ملي آرژانتين نيز به اين موضوع نسبت داده مي‌شود اما به هيچ وجه اين امر توسط کسي تاييد و تکذيب نشده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته