جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5404

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رييس شوراي رياست‌جمهوري بوسني و هرزگوين:
ائتلاف نظامي غرب عليه تروريزم واقعي نيست


وزير دادگستري ترکيه: گولن براي ما مثل بن لادن براي آمريکاست


لاوروف: خلف وعده آمريکا براي تفکيک مخالفان ميانه‌رو سوري از تروريست‌ها


فالون:انگليس مربي نظامي به سوريه مي‌فرستد


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

دکتر روحاني در نشست مشترک هيات هاي عاليرتبه ايران و بوسني و هرزگوين:‏
صلح و ثبات در سايه توازن منافع ميان ملت ها ايجاد مي شود


هشدار مقام‌هاي اروپايي درباره بازگشت تکفيري‌ها پس از عمليات موصل


خبر


بازديد وزير محيط زيست هلند از تاسيسات تصفيه خانه تهران


حضور باراک اوباما در جمع حاميان خانم کلينتون در لاس وگاس


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رييس شوراي رياست‌جمهوري بوسني و هرزگوين:
 ائتلاف نظامي غرب عليه تروريزم واقعي نيست 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار آقاي باقر عزت بگوويچ رييس شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين با تأکيد بر لزوم مقابله با سياستهاي آتش‌افروزانه و تروريزم‌پرور برخي دولتهاي غربي، خاطرنشان کردند: کشورهاي مستقل بايد با تحکيم روابط و اثرنپذيرفتن از سياستهاي دولتهاي مستکبر، آتش اختلافات و درگيري‌ها را فرو بنشانند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ،حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به موج تکفير و تروريزم -که اکنون به اروپا نيز سرايت کرده و احتمالاً در آينده هم وضعيت بدتري را رقم خواهد زد- افزودند: زادگاه اين پديده در ظاهر منطقه عربي است اما در واقع، دولت امريکا و بعضي از دولتهاي اروپايي عامل اصلي پديد آمدن اين حوادث هستند.

رهبر انقلاب اسلامي، ائتلاف نظاميِ دولتهاي غربي عليه تروريزم را واقعي ندانستند و گفتند: اگرچه ممکن است اين ائتلافها در مواردي با تروريستها وارد جنگ نيز بشوند اما نه در عراق و نه در سوريه به‌دنبال ريشه‌کن کردن واقعي تروريزم نيستند و سياستهاي بد و شرارت‌آميز آنها، روز به‌روز مشکلات بشريت را افزايش مي‌دهد.

ايشان، علاج و درمان اين وضعيت را در گروي فهم و شناخت عوامل بروز اين مشکلات و وجود اراده براي حل آنها خواندند و در اشاره به يکي از عوامل بروز تروريزم افزودند: تحقير جوانان مسلمان در برخي کشورهاي ثروتمند و قدرتمند اروپايي، زمينه‌اي براي پيوستن آنان به گروههاي منحرف تروريستي همچون داعش ايجاد مي‌کند و اين جوانان تحقير شده در بازگشت به اروپا، دست به انفجار و کشتار مي‌زنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي همچنين با اشاره به سوابق روابط دوستانه ايران و بوسني هرزگوين و دوران تلخ و سخت جنگ تحميل شده بر مردم اين کشور، خاطرنشان کردند: آرامش و امنيت لازمه تحقق همه ارکان حياتي يک ملت و رشد و شکوفايي آن است.

رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري خاطره سفر به بوسني و هرزگوين در دوره رياست جمهوري و استقبال گرم و صميمي مردم از ايشان و همچنين با تجليل از شخصيت مرحوم علي عزت بگوويچ رئيس‌جمهور فقيد اين کشور، افزودند: دولت جمهوري اسلامي ايران براي افزايش همکاري و ارتباطات با دولت بوسني و هرزگوين در بخشهاي مختلف سياسي، اقتصادي و هماهنگي در مجامع جهاني، آمادگي کامل دارد.


 وزير دادگستري ترکيه: گولن براي ما مثل بن لادن براي آمريکاست 

 
تي‌.‌آر.تي: وزر دادگستري ترکيه گفت: تحويل ندادن فتح الله گولن به ترکيه يا طولاني کردن روند استرداد، مي‌تواند تاثيرات سوئي بر روابط ترکيه و آمريکا بگذارد.

به گزارش شبکه دولتي تي‌.‌آر.تي، بکر بوزداغ وزير دادگستري ترکيه پيش از سفر به آمريکا براي انجام مذاکرات درباره روند استرداد فتح الله گولن (روحاني در تبعيد و مخالف دولت ترکيه) گفت: ما مي‌خواهيم که روابط آمريکا و ترکيه به خاطر يک "تروريست" دچار چالش نشود. وي ادامه داد: "همانطور که اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده براي آمريکا يک تروريست محسوب مي‌شد، براي دولت ترکيه نيز فتح‌الله گولن بدين معناست."

به گفته او، اکنون در پرونده استرداد گولن، بيش از حد کافي دليل و مدارک ارائه شده است.


 لاوروف: خلف وعده آمريکا براي تفکيک مخالفان ميانه‌رو سوري از تروريست‌ها 

 
اسپوتنيک: وزير خارجه روسيه گفت: با گذشت يکسال آمريکا هنوز به وعده خود براي تفکيک مخالفان "ميانه‌رو" از تروريست‌ها در سوريه عمل نکرده است.

سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در سخنراني در انجمن تجارت‌هاي اروپايي در مسکو گفت:مهمترين شرط تفکيک فوري و کامل به اصطلاح مخالفان "ميانه‌روي" سوري از گروه‌هاي تروريستي داعش ، جبهه النصره و امثال آنها است.

وي ادامه داد: شرکاي آمريکايي ما هشت ماه پيش به ما قول اين کار را دادند اما تا به حال اتفاقي در اين خصوص نيفتاده است.

وزير خارجه روسيه در ادامه تصريح کرد، مسکو حامي راه حل صلح آميز سريعي براي جنگ در سوريه است.


 فالون:انگليس مربي نظامي به سوريه مي‌فرستد 

 
روزنامه اينديپندنت: نيروهاي انگليسي قرار است مخالفان سوري را آموزش دهند؛ اقدامي که به دنبال روي آوردن مخالفان ميانه‌رو سوري آموزش ديده و مسلح شده توسط غرب به سمت گروه‌هاي افراط گرا در گذشته احتمالا مناقشه‌آميز و جنجال‌آفرين خواهد شد. اين استقرار انگليس در زماني صورت مي‌گيرد که رقابت بين‌المللي براي نفوذ در جنگ داخلي خونين سوريه با داعش که با حمله قريب‌الوقوع به رقه مواجه مي‌شود، افزايش يافته و دولت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه در تلاش است تا با کمک روسيه و ايران کنترل حلب را مجدداً به دست بگيرد. مايکل فالون، وزير دفاع انگليس اعزام مربيان نظامي را در آغاز يک کنفرانس امنيتي در پاريس حول محور مبارزه با داعش اعلام خواهد کرد. ابتدا حدود 20 پرسنل نظامي اعزام خواهند شد اما انتظار مي‌رود تعداد آنها در آينده افزايش يابد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري سوم -238

کنفرانس هاي بين المللي: "ميراث کهن ترکي- يک منبع از فرهنگ مردم قزاق"؛" اور آسيا در چرخش قرن ها" ؛" قزاقستان- ملل متحد: دوسال همکاري"؛" يک وضعيت جديد از جغرافياي استراتژيک قزاقستان"؛" مسائل جديد رياضيات"؛" منطقه جرگه هاي بي آب وعلف اورآسيا"، و غيره.

همکاري درسطح بين المللي با مراکز پژوهشي مشهور مثل: دانشگاه اُلدِنبرگ( آلمان)، آکادمي ديپلماتيک اسپانيايي، دانشگاه ليون I (فرانسه)، دانشگاه فني برلين(آلمان)،مؤسسه جغرافياشناسي (ژاپن)، دانشگاه ميلان(ايتاليا)، دانشگاه دولتي مسکو بعداز اِم لومونوسوو ، مؤسسه رياضيات وي اِ اِستِکلُو ازآکادمي علوم روسيه، دانشگاه دولتي سن پترزبورگ، دانشگاه دولتي بلاروس، دانشگاه دولتي تومسک دانشگاه دولتي اُمسک ، مؤسسه متحد پژوهشگران هسته اي (روسيه)، دانشگاه دولتي مردم روسيه، آکادمي علوم طبيعي روسيه، وغيره.

بودجه:

- مجموع بودجه ساليانه 2,132,000 دلارآمريکا

- درصد تخصيص داده شده براي پژوهش 24,5 درصد

نظرات دريافت شده از نهادهاي ملي، منطقه اي، بين المللي:

توصيه هاي انجام شده توسط IAU:

- در پايگاه اطلاعات جهاني آموزش عالي(تحت مؤسسات عمومي)، توسط نهاد آموزش عالي با صلاحيت در قزاقستان (دانشگاه مذکور) به رسميت شناخته شده است.

1. اِم لومونوسو(Mikhail Lomonosov) دانشمند روسي در رشته هاي مختلف علوم متولد 1711 ودرگذشت 1765.

2. وي اِ اِستِکلُو(Vladimir Steklov) رياضي دان روسي متولد 1864 ودرگذشت1926.

3. دانشگاه دولتي تومسک (Tomsk State University) واقع در شهر تومسک يکي از شهرهاي قديمي سيريا با جمعيتي بيش از نيم ميليون نفر.

4. دانشگاه دولتي اُمسک(Omsk State university) واقع در شهر اُمسک يکي از شهرهاي روسيه به فاصله حدود 1400 مايلي مسکو با جمعيتي حدود 2/1 ميليون نفر.


 يك نكته از هزاران 

 "چتم هاوس" و خودنمايي بداخلاقي‌ها

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان به همراه جان کري همتاي آمريکايي‌اش جايزه بنياد "چتم هاوس" براي سال 2016 را دريافت مي‌کنند. بنياد چتم هاوس يک انديشکده بريتانيايي است که در سال 1920 تاسيس شده است. اين جايزه از جمله به اشخاص يا موسساتي اهدا مي‌شود که بتوانند مشکلات بين‌المللي را که ممکن است به جنگ منجر شوند، حل کنند.

اين درحالي است كه برخي سياسيون و گروه‌هاي افراطي اين موضوع را عاملي براي وابستگي و سرسپردگي وزارت خارجه به غرب معرفي كرده‌اند. نكته اينجاست كه که بنياد چتم هاوس از افراد سوال نمي‌کند که آيا مي‌خواهند اين جايزه را بگيرند يا نه و بدون سوال آنها را کانديد مي‌کند. ضمن اينكه وزيرخارجه براي رفتن به انگليس و دريافت اين جايزه هيچ برنامه‌اي نداشته و ابراز داشته است: « اين جايزه متعلق به ملت ايران به خاطر مقاومت‌هاي جانانه‌شان برابر فشارها و تحريم‌هاي چند سال اخير است».

آيا اين رويكرد وزارت خارجه مستحق واكنش‌هاي تحقير آميز و نارواست؟ پس اخلاق اسلامي كجا نمود پيدا مي‌كند؟!


 ميز خبر 

 آغاز بمباران مواضع داعش در داخل موصل

داعش پل‌هاي موصل را بمب‌گذاري کرده است

با ورود عمليات موصل به هفته دوم خود نيروهاي عراقي از آغاز هدف قرار دادن مواضع داعش در داخل شهر موصل خبر دادند، اين اقدام در پي طرد داعش از روستاهاي اطراف موصل صورت گرفته است. ناظران معتقدند، اين عمليات روند کندي گرفته و آن به دليل حفظ جان شهروندان در داخل شهر و عدم اعتماد به حملات هوايي ائتلاف است.

به گزارش سايت شبکه اسکاي نيوز عربي، نيروهاي عراقي مستقر در چند کيلومتري شهر موصل که از همه جهت به جز بخش غربي به سمت سوريه تحت محاصره است، از آغاز بمباران مواضع داعش در داخل شهر موصل خبر دادند. نيروهاي عراقي از پايگاه القياره توانستند ده‌ها روستا در جنوب موصل را از دست داعش آزاد کرده و از کرانه رود دجله به سمت شمال پيشروي کنند. يک منبع محلي در استان نينواي عراق نيز از اقدام داعش در بمب‌گذاري پل‌ها و جاده‌هاي ارتباطي اصلي موصل، همزمان با نزديک شدن نيروهاي عراقي خبر داد.

نشت راديواکتيو در يک راکتور تحقيقاتي نروژ

اداره حفاظت از تشعشعات نروژ اعلام کرده است که يکي از راکتورهاي تحقيقاتي اين کشور دچار نشت يد راديواکتيو شد.

به گزارش شبکه راشاتودي، اداره حفاظت از تشعشعات نروژ اضافه کرد که اين نشت کوچک بود و در حال حاضر تمرکز بر حل اين مشکل است.

اين اداره در بيانيه‌اي که آن را منتشر کرد مي‌افزايد: اين نشت راديواکتيو به دليل نقص فني در خلال پردازش سوخت در دهليز راکتور بود. اين نشت در راکتور هالدن واقع در بخش اوستفولد در جنوب شرقي نروژ رخ داد.

در افتتاحيه نشست ائتلاف ضد داعش؛

اولاند بر تبادل اطلاعاتي براي ممانعت از فرار داعش از موصل به رقه تاکيد کرد

رئيس جمهوري فرانسه تاکيد کرد که بايد تبادل اطلاعاتي براي ممانعت از فرار افراد مسلح داعش از موصل به رقه سوريه صورت بگيرد. به گزارش سايت اينترنتي النشره، فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري فرانسه در آغاز نشست وزيران دفاع عضو ائتلاف ضد داعش در پاريس که با هدف بررسي اوضاع موصل برگزار شده است، گفت، نيروهاي عراق و پيشمرگ‌ها با حمايت نيروهاي ائتلاف بين‌المللي توانسته‌اند چندين منطقه را از داعش در موصل پس بگيرند. اولاند گفت: هدف ماتنها آزادسازي موصل نيست بلکه بررسي و تدوين ديدگاهي براي مرحله پس از آزادسازي موصل از دست داعش است.

انفجار آنتالياي ترکيه را لرزاند

شبکه اسکاي نيوز از انفجاري جديد در ترکيه خبر داد.

در حالي که شبکه خبري اسکاي نيوز اعلام کرد، انفجار ناشي از خودروي بمب‌گذاري شده، بوده اما سي ان ان ترک گزارش داد که علت انفجار هنوز مشخص نيست.

اين انفجار در پارکينگي در نزديکي اتاق صنايع و بازرگاني ترکيه در آنتاليا واقع در جنوب ترکيه رخ داد. آمبولانس‌ها بلافاصله در محل انفجار حاضر شدند. سي ان ان ترک گزارش داد، خسارت زيادي به ساختمان اتاق صنايع و بازرگاني ترکيه در آنتاليا وارد شده است.

در سايه عادي‌ سازي روابط بين دو کشور؛

روسيه قصد دارد پروازهاي نظارتي در آسمان ترکيه انجام دهد

روسيه قصد دارد در چارچوب معاهده بين‌المللي "آسمان باز" در سايه عادي‌سازي روابط بين دو کشور، پروازهاي نظارتي بر فراز آسمان ترکيه انجام دهد. به گزارش خبرگزاري رسمي آناتولي، منابع ديپلماتيک ترکيه اعلام کردند، اين پرواز نظارتي در چارچوب معاهده مذکور که در سال 1992 بين 34 کشور از جمله ترکيه و روسيه امضا شد، انجام مي‌شود. اين معاهده در راستاي افزايش اطمينان و امنيت بين کشورهاي سازمان امنيت و همکاري اروپا است. منابع تاکيد کردند: کشورهاي مذکور پروازهاي نظارتي روتيني را در سال گذشته براساس معاهده مذکور در محدوده مشخصي از حريم‌ هوايي يکديگر انجام دادند.

اين منابع افزودند: ترکيه در سال جاري ميلادي سه پرواز نظارتي در آسمان روسيه فدرال انجام داده است که آخرين آن در اکتبر جاري بود.


 خبــــر 

 روسيه ترکيه را جايگزين آمريکا کرده است؛

تايمز: ترکيه به ائتلاف اطلاعاتي شامل ايران و سوريه پيوسته است

روزنامه انگليسي تايمز نوشت، روسيه و ترکيه درباره سوريه تبادل اطلاعات نظامي دارند به اين ترتيب آنکارا به صورت غيرمستقيم به عضويت ائتلاف اطلاعاتي شامل ايران، سوريه و عراق پيوست.

روزنامه تايمز نوشت، دو کشور روسيه و ترکيه پس از چند ماه تنش در روابط‌شان به دليل سرنگوني جنگنده‌ روسي در نوامبر گذشته توسط ترکيه در تابستان گذشته درخصوص تبادل اطلاعات نظامي با يکديگر به توافق رسيدند.

طبق اين توافق، مسکو گزارش‌هاي اطلاعاتي خود را جهت کمک به عمليات نظامي "سپر فرات" در سوريه عليه شبه نظاميان کرد و داعش در اختيار ترکيه قرار مي‌دهد.

به گفته تحليل‌گران روسيه با استفاده از تنش موجود در روابط آنکارا - واشنگتن به دنبال کودتاي ناکام عليه رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه از اين فرصت براي استفاده از نيروهاي ترکيه‌اي بهره برد.

روزنامه روسي ايزوستيا به نقل از معاون اول رئيس فراکسيون دفاعي پارلمان روسيه نوشت: ترکيه به شکل غيررسمي در ائتلاف اطلاعاتي که براي تبادل اطلاعات نظامي که ميان روسيه، سوريه، عراق و ايران شکل گرفت، شرکت دارد.

چرا اسرائيل تمايل به جذب زنان در ارتش دارد؟!

يک کارشناس نظامي فلسطيني مي‌گويد، ارتش اشغالگر اسرائيل ظرف چهار سال اخير تمايل به سربازگيري بيشتري از بين زنان داشته است تا بر مشکل کمبود سربازان مرد در ارتش فائق آيد.

پايگاه اسرائيلي "منبع" گزارش داد، خدمت نظامي سربازان زن در مناطق مرزي ميان فلسطين اشغالي و بين اردن و مصر که مرزهايي آرام‌تر هستند، متمرکز است و بيشتر آنها در گروه‌هاي مختلط از زن و مرد فعاليت مي‌کنند.

اين پايگاه نوشت که زنان تبديل به قدرت مهمي در حفظ امنيت در مرزهاي اسرائيل شده‌اند.

آموس هرئيل، تحليلگر سياسي روزنامه عبري زبان هاآرتص مي‌گويد که اسرائيل اخيرا سربازي مردان در ارتش اسرائيل را به مدت شش ماه کاهش داد.


  دکتر روحاني در نشست مشترک هيات هاي عاليرتبه ايران و بوسني و هرزگوين:‏
 صلح و ثبات در سايه توازن منافع ميان ملت ها ايجاد مي شود 

 
رييس جمهوري با اشاره به ظرفيت ها و فرصت هاي موجود در ايران و بوسني و هرزگوين، بر ضرورت تلاش در راستاي توسعه ‏همه جانبه مناسبات و همکاري هاي تهران – سارايوو در زمينه هاي مختلف تاکيد کرد.‏

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در نشست مشترک هيات هاي عاليرتبه ايران و بوسني و هرزگوين در تهران، ‏گفت: جمهوري اسلامي ايران جزو اولين کشورهايي بود که استقلال بوسني و هرزگوين را به رسميت شناخت و تهران همواره خواهان روابط دوستانه و صميمي با اين کشور است.‏

دکتر روحاني خاطرنشان کرد: اراده جدي جمهوري اسلامي ايران بر توسعه همه جانبه روابط و همکاري ها با بوسني و هرزگوين ‏است و امروز خرسنديم که اراده جدي براي ايجاد تحرک در روابط، ميان مسوولان ‏ارشد دو کشور وجود دارد.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه براي توسعه مناسبات اقتصادي و تجاري ميان دو کشور نياز به تدوين نقشه راه داريم تا بتواند اين ‏روابط را به طور پايدار حفظ کرده و روز به روز گسترش دهد، افزود: بايد در راستاي توسعه روابط تجاري، اقتصادي و ‏همکاري بخش هاي خصوصي دو کشور تلاش کنيم و در کنار آن زمينه ها را براي گسترش روابط در حوزه هاي مختلف علمي ، ‏فرهنگي و گردشگري فراهم نمائيم.

دکتر روحاني با اشاره به همزيستي مسالمت آميز اقوام و مذاهب مختلف در ايران و بوسني و هرزگوين اظهارداشت: توسعه و ‏پيشرفت زماني سريعتر محقق مي شود که ميان همه اقوام و مذاهب دوستي وجود داشته باشد و تهران از صلح و آرامش و همکاري اقوام و مذاهب مختلف در مسير توسعه و آباداني بوسني و هرزگوين حمايت مي کند.

رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه ايران همواره به سياست گفتگو و رويکرد برد – برد در همکاريها معتقد بوده است، گفت: زماني که در مناسبات، دو طرف ‏احساس کنند که منافع آنها تامين شده، آنگاه تا بلندمدت شاهد ثبات در روابط خواهيم بود چرا که امروز صلح و ثبات نه در سايه ‏توازن وحشت، بلکه در سايه توازن منافع ميان ملتها ايجاد مي شود.


 هشدار مقام‌هاي اروپايي درباره بازگشت تکفيري‌ها پس از عمليات موصل 

 همزمان با هشدار مقامات مقابله با تروريسم اروپا درباره بازگشت تعداد بيشتري از شبه نظاميان به خانه‌هايشان پس از عمليات‌هاي ضد ترور در عراق و سوريه، نگراني‌ها نسبت به تکرار حملات تروريستي همزمان با آغاز نبرد موصل افزايش يافته است.

به گزارش روزنامه نيويورک‌ تايمز، همزمان با پيشروي ارتش عراق در موصل، نگراني‌هاي امنيتي يکي از موضوعات مهم و اساسي مورد توجه آژانس‌هاي اطلاعاتي اروپا هستند چرا که حملات در پاريس و بروکسل در سال‌هاي اخير نيز توسط شبه نظاميان خارجي که نزد داعش در عراق و سوريه آموزش ديده و به خانه بازگشته بودند، صورت گرفت. اين تهديد بر دو راهي مهمي که رهبران کشورهاي آسيب ديده از حملات تروريستي داعش با آن مواجهند تاکيد دارد؛ اگر آنها از تلاش‌ها براي نابودي و شکست داعش حمايت کنند، اين خطر را به وجود مي‌آورند که طرفداران داعش به کشورهاي ديگر فرار کنند.


 خبر 

 واکنش ايران به اهداي جايزه «چتم هاوس »؛

ظريف: اين جايزه متعلق به ملت ايران است

سخنگوي وزارت امور خارجه، در واکنش به اهداي جايزه از سوي انديشکده بين‌المللي «چتم‌هاوس» به وزير خارجه ايران در ارتباط با فعاليت‌هاي وي جهت حل پرونده هسته‌اي کشور در سال 2015 تاکيد کرد : اقاي ظريف معتقد هستند که اين جايزه متعلق به ملت ايران است.

به گزارش ايسنا، انديشکده بين المللي چتم‌هاوس جايزه امسال خود را به محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران و جان کري، همتاي آمريکايي وي اهدا کرد. جايزه چتم‌هاوس هرساله به فرد، افراد يا سازمان‌هايي داده مي‌شود که از ديدگاه اين موسسه، مهم‌ترين تأثير را در پيشبرد روابط بين‌المللي در يک سال گذشته داشته باشند.

پارلمان اروپا قطعنامه عادي سازي روابط با ايران را تصويب کرد

پارلمان اروپا قطعنامه پيشنهادي براي عادي سازي و گسترش روابط را با جمهوري اسلامي ايران با 456 راي مثبت در برابر 174 راي منفي تصويب کرد.به گزارش يورو نيوز، اين قطعنامه رئوس کلي براي گسترش روابط ساختاري و راهبردي بين اتحاديه اروپا و جمهوري اسلامي ايران را در پي توافق هسته اي (برجام) مشخص مي کند.

اين سند علاوه بر درخواست گسترش روابط تجاري اتحاديه اروپا و ايران، خواستار شده است که اتحاديه اروپا براي کاهش تنش بين ايران و عربستان تلاش کند و همچنين در موضعي مداخله جويانه در مورد مجازات اعدام در ايران تقاضاي تعليق مجازات اعدام را کرده است. ريچارد هاويت (Richard Howitt) نماينده انگليسي پارلمان اروپا که از تهيه کنندگان اين قطعنامه بوده است، با اشاره به ارائه گزارشي به اين نهاد درباره استراتژي اروپا درباره ايران بعد از برجام، بر گسترش روابط تجاري اروپا با تهران تاکيد و اروپا را براي تنش زدايي بين ايران و رياض، صاحب نفوذ و مصمم توصيف کرد.

يک پايگاه خبري آمريکايي مدعي محکوميت يک فرد دوتابعيتي ديگر در ايران شد

يک پايگاه خبري آمريکايي به نقل از يک فرد دو تابعيتي ايراني- آمريکايي مدعي شد که وي به 18 سال حبس محکوم شده است. رضا (رابين) شاهيني، شهروند دوتابعيتي ايراني- آمريکايي در گفت‌وگو با پايگاه خبري وايس‌نيوز از زندان اوين در تهران از صدور حکم خود خبر داد و گفت که به 18 سال زندان محکوم شده است. بنا به گزارش آسوشيتدپرس، رابين شاهيني 46 ساله در ژوييه 2016، زماني که براي ديدار با مادرش به ايران آمده بود به اتهام جاسوسي و همکاري با يک دولت متخاصم بازداشت شد. وي اولين‌بار در سال 1998 ايران را ترک کرد و براي ادامه تحصيل به آمريکا رفت.


  بازديد وزير محيط زيست هلند از تاسيسات تصفيه خانه تهران 


 حضور باراک اوباما در جمع حاميان خانم کلينتون در لاس وگاس 


 سرمقاله 

زنانه شدن سالمندي

آذر فخري 

در بسياري از رسانه ها، مي خوانيم که سالمندي در کشور ما رو به افزايش است. اين افزايش سالمندي البته با مشکل ديگري نيز رو به روست و آن تغيير جنسيت است . جامعه ي سالمندي زنانه مي شود. اما ، با توجه به اين که بسياري از دختران ما اکنون از سن ازدواج عبور کرده اند و تمايلي هم به ازدواج ندارند و اکثر آنان تنها و مجرد زندگي مي کنند، اين سالمندي همانقدر که زنانه است ، دخترانه هم هست.

دخترانِ تنها، همراه با زنان سرپرست خانوار ، زنان مطلقه ، با هم رو به پيري مي روند واين معضلي است که در آينده اي نه چندان دور با آن مواجهيم.

ما از خانواده هاي گسترده کنده شده ايم. اکنون ، هنگام ازدواج ، آن چنان که کورت ونه گات گفته است : " فقط يک نفر به ديگري اضافه مي شود. داماد فقط يک رفيق پيدا مي کند ، آن هم يک زن. زن هم فقط يک نفر ديگر را براي حرف زدن از همه چيز پيدا مي کند ، آن هم يک مرد ... يک زن و شوهر و چند تا بچه که نشد خانواده. خانواده يک واحد بسيار آسيب پذير براي بقاست . "

حالا به اين خانواده هاي کوچکِ آسيب پذير و اغلب تک فرزند، اضافه کنيد ، رواج خانه هاي کوچک را با شعار اخير اين سالها : " کوچک زيباست" که بدون توجه به فرهنگ و تفکرات و انتظارات جامعه ي سنتي ما ، موجب کوچک شدن خانه ها ، و در نتيجه کوچک شدنِ خانواده هاشد. خانواده ي کوچکي که خود در يک آپارتمان 50 يا 60 متري، زندگي مي کند، در صورتي که بخواهد فرزندي داشته باشد، به يکي قناعت مي کند و با وجود اين يک فرزند و خانه ي کوچک ، ديگر از عهده ي نگهداري پدر يا مادر سالمند خود بر نمي آيد. و خواسته يا ناخواسته، آن ها را به خانه هاي سالمندان مي سپارد و اگر والدين خود خانه اي داشته باشند، تنها و منزوي مي شوند.

خانه ي کوچک ، کم شدن و يا نبودن فضاي خصوصي براي افراد خانواده ،جز اين که اغلب باعث افزايش تنش در بين افراد خانواده و زوجين شده و در نتيجه آنان را به سوي طلاق و جدايي سوق مي دهد، موجب مي شود تا جوانان واغلب دختران ، از خير ازدواج بگذرند و در همان آپارتمان کوچک خودشان به تنهايي زندگي کنند.

گذشته از آن که سن ازدواج در دختران هم بالا رفته و مردانِ در سن ازدواج نيز ترجيح مي دهند با دخترانِ تا حدودي خيلي کم سن و سال ازدواج کنند تا با توقعات دختران بزرگ سالِ تحصيل کرده مواجه نشوند. به همين دليل ، در سن خاصي ودر رده ي تحصيلات بالا ، دختران اغلب مجرد باقي مي مانند و در تنهايي به سوي پيري گام بر مي دارند.

اين در حالي است که جامعه ي ما آماده ي پذيرايي از اين سالمندانِ تحصيل کرده که طبعا توقعات و انتظارات خاصي هم دارند ، نيست. ما باشگاه هاي خاصي براي تجمع ، تفريح و وقت گذراني اين قشر که معمولا از سلامت نسبي نيز برخوردارند، نداريم.

آنان پس از بازنشستگي ( اگر شاغل باشند) و پس از تنها ماندن در نتيجه ي فوت والدين ، دچار انزوا و بي توجهي مي شوند. طبعا برادران و خواهران اين افراد نيز يا دچار همين مشکلات اند يا مشغول مشکلات و زندگي هاي خودشان هستند و فرصت وامکان رسيدگي به اين افراد فاميل را ندارند.

وزير تعاون ،کار ورفاه اجتماعي نيز با ابراز نگراني از اين پديده مي گويد: " سالمند آينده متوقع تر و نا اميد تر است . علاوه بر اين ، آسيب هاي سالمنديِ زنان ، بي رحمانه تر و خشن تر بروز مي کند. " زيرا که نياز زنان در سالمندي نسبت به مردان هم متفاوت است و هم شامل طيف وسيعي مي شود که به آن بيفزاييم محدوديت هاي بالقوه ي زن بودن در يک اجتماع معلق بين سنت و مدرنيته را.

1. "کورت ونه گات " نويسنده ي آمريکايي . ما او را در ايران با کتاب مشهور " سلاخ خانه شماره پنج " مي شناسيم.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته