جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5404


رابطه حالت اسيدي و الکلي بدن با انواع بيماري ها

معاون اداره بيماريهاي واگير وزارت بهداشت هشدار داد:
موج اول آنفلوآنزا از نيمه آبان


آلودگي هوا موجب پرفشاري خون مي شود


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 رابطه حالت اسيدي و الکلي بدن با انواع بيماري ها 

 
به طور کلي هنگامي که بدن به طرف ترشي و اسيدي از نظر خون و نسوج متمايل مي شود انواع ورم ها، يا سايندگي در مفاصل و پاها نمايان مي شود و زماني که خون و قلياييت حالت الکلي و قليايي به خود مي گيرند انواع مشکلات و عوارض در قسمت هاي فوقاني بدن و سر ظهور مي کند که با خنثي کردن حالت قليايي بدن اين مشکلات برطرف مي شود.

بنابراين توجه به حالت ترشي و تلخي بدن بسيار مهم بوده و بسياري از بيماري ها در اثر به هم خوردن حالت طبيعي و نرمال بدن به وجود مي آيند و با تنظيم PH بدن مقدار زيادي از امراض شفا مي يابند.

به طور کلي افراط در مصرف انواع غذاهاي حيواني حالت ترشي بدن را افزايش مي دهد و در صورتي که به مصرف غذاهاي گياهي بيشتر بپردازيم حالت الکلي بدن افزايش مي يابد.

به طور کلي زندگي در محيط هاي آلوده و اسيدي و فضاي شهرها باعث افزايش ترشي بدن و گذران زندگي در محيط هاي گرم و مصرف غذاهاي نباتي باعث فزوني حالت الکلي بدن و زماني که اين وضعيت به وجود مي آيد ممکن است اعمال آن دچار مشکلات گردد.توجه به ترشي و تلخي بسيار مهم و آناني که در شهر ها و محيط هاي آلوده و اسيدي زندگي مي کنند و بيشتر از غذاهاي حيواني بهره مي گيرند اغلب در جواني دچار مشکلات معده و روده و زمان هاي بعد از انواع دردهاي مفاصل و استخوان ها در رنج و عذابند.

تنظيم حالت هاي اسيدي و قليايي با انواع غذاهاي ترش و تلخ قابل انجام مي باشد و تقويت کبد و معده نيز با انواع محصولات تلخ و ترش امکان پذير مي باشد.

تغيير خلق و خوي و رفتار هم به ترشحات معده و کبد بستگي دارد و آناني که داراي کبد پرترشح مي باشند و اسيد معده آنان زيادتر است عصباني تر و آناني که داراي کبد فعال مي باشند داراي خلق و خوي گزيده تر و قوي تر مي باشند.

افراد پرتوان و با روحيه داراي کبد فعال و قوي مي باشند (کبد فعال به معناي دارا بودن ترشحات کافي مي باشد) و محصولات نباتي و روئيدني ها در انسان باعث روحيه قوي و دوست داشتني مي شود و گوشت خواري و به وجود آمدن حالت اسيدي در معده و اعضاي ديگر باعث توليد روحيه تهاجمي مي گردد.

محيط زندگي و آب و هوا و انواع محصولات مصرفي و انرژي هاي مواج در محيط و فرهنگ و خواسته ها در زندگي خوب و طولاني داراي تاُثير مي باشند و آناني که در موقعيت مناسب قرار مي گيرند داراي عمر طولاني و لذت بخش مي باشند و افرادي که به وسيله پدر و مادر ناسازگار از جهات مختلف پا به دنيا مي گذارند و از انواع غذاهاي نامناسب و محيط تنش زا بهره مي گيرند و عوامل ناسازگار ديگر نيز ممکن است در زندگي فرد مداخله کند و فرد ممکن است خطرناک شود و بر اين منوال همه عوامل بايد در نظر گرفته شود تا افراد بتوانند به خوبي در اين طبيعت زيبا زندگي کنند.

به تمامي عوامل بايد توجه شود و از تجربيات خود و ديگران بهره گرفته شود تا زندگي خوب عايد شود و عدم توجه به عوامل مختلف و به دنبال راحتي و رفاه گشتن ممکن است زيان آور باشد.

نيروي خورشيدي و انرژي ستارگان و ديگر اجسام سماوي و گذشت زمان در تغيير حالت اسيدي و قليايي قابل توجه مي باشند و بشر قادر است تا حدودي تغييرات محيطي را نيز پيش بيني کند و وضع زندگي و آينده خود را حدس بزند که کم شدن نور خورشيد و زندگي در زير انرژي ماه باعث افزايش حالت اسيدي محيط و بدن جانداران مي شود.

نور آفتاب خنثي کننده اثرات اسيدي نور ماه مي شود.نور نيز به انواع محصولات اثر کرده و در دراز مدت حالت الکلي و قليايي به وجود مي آيد و انرژي الکتريکي از اختلاف حالت اسيد و قليايي در انرژي و توانايي حاصل مي شود.تشخيص حالت هاي خنثي، اسيدي و الکلي از حرکات و رفتار خلق و خوي و فهم و درک و تشخيص و انجام کارها و اتخاذ انواع تصميم ها و به انجام رساندن آنها قابل انجام مي باشد.

افراد مي توانند شخصيت و افکار و اعمال خود را با تعويض رژيم غذايي تغيير دهند و آنان که به نقاط مختلف مسافرت مي کنند داراي اعمال و رفتار و افکار متفاوت مي باشند و گوشه گيري و عزلت افکار و رفتار را ثابت نگه مي دارد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 معاون اداره بيماريهاي واگير وزارت بهداشت هشدار داد:
 موج اول آنفلوآنزا از نيمه آبان 

 
معاون اداره کنترل بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت با بيان اينکه هنوز موجي از بيماري آنفلوآنزا در کشور نداريم، بايدها و نبايدهاي تزريق واکسن براي گروه‌هاي حساس و پرخطر را تشريح کرد.

دکتر محمود نبوي در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تاکيد بر اينکه هنوز موجي از آنفلوآنزا در کشور ايجاد نشده است، اظهار کرد: بيماري آنفلوآنزا هر سال در همه جاي دنيا و در فصل سرد شايع مي‌شود. در ايران نيز معمولا از نيمه دوم آبان تا اول آذر موج اول آنفلوآنزا آغاز مي‌شود. موج‌هاي دوم و سوم نيز تا اسفند و فروردين ممکن است ادامه پيدا کند.

وي افزود: واکسن آنفلوآنزا از نيمه دوم شهريور و تا اواخر مهر ماه بايد تزريق شود. چون تاثيرگذاري آن دو هفته زمان مي‌برد، بيمار مي‌تواند نسبت به آنفلوآنزايي که اواخر آبان شروع مي‌شود ايمن باشد. اما اگر کسي که ضعف ايمني دارد و تا اين زمان واکسن تزريق نکرده است، بعد از آن هم مي‌تواند از آن استفاده کند؛ چرا که سه موج آنفلوآنزا در کشور داريم و ممکن است در موج‌هاي بعدي به اين بيماري مبتلا شود. اما تزريق واکسن به افراد سالم و عادي ضرورتي ندارد.

معاون اداره بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، تزريق واکسن را به کساني که دچار بيماري‌هاي‌ ضعف ايمني مانند برونشيت مزمن، آسم و ديابت شديد هستند و همچنين مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، زنان باردار و همچنين سالمندان توصيه کرد.


  آلودگي هوا موجب پرفشاري خون مي شود 

 نتايج يک مطالعه نشان مي دهد که تنفس هواي آلوده همچون چاقي موجب افزايش فشار خون مي شود.

به گزارش ايرنا از روزنامه اينديپندنت، اين نتيجه حاصل بزرگترين مطالعه اي است که تاکنون در جهان در خصوص اثرات انتشار سوخت فسيلي بر سلامت انسان انجام شده است.

سازمان جهاني بهداشت هشدار داده است که آلودگي هوا در حال 'از بين بردن سلامت انسان' است و فعالان محيط زيست نيز دودهاي ديزلي را بزرگترين فاجعه بهداشت عمومي توصيف کرده اند.

در اين مطالعه جديد که به رياست محققان دانشگاه دوسلدورف المان انجام شد، اثرات آلودگي هوا و سر و صداي ترافيک بر 41 هزار نفر در پنج کشور اسپانيا، آلمان، نروژ، سوئد و دانمارک براي 9 سال بررسي شد.هيچ يک از اين افراد در زمان آغاز تحقيق پرفشاري خون نداشتند اما در طول اجراي اين مطالعه، بيش از شش هزار و 200 نفر اعلام کردند که به اين بيماري مبتلا شده اند و يا شروع به مصرف دارو براي پايين آوردن فشار خون خود کرده اند.

محققان با بررسي وضعيت شرکت کنندگان در مطالعه، متوجه شدند احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادي که در آلوده ترين قسمت هاي يک شهر زندگي مي کردند، در قياس با افرادي که در مناطق کمتر آلوده ساکن بودند، بيشتر است.به گفته محققان، اين خطر همانند اين است که فردي با شاخص عادي توده بدني دچار اضافه وزن شود.

علاوه بر اين، سر و صداي ناشي از ترافيک عامل ديگري براي ابتلا به فشار خون بالا است و اين مطالعه نشان داد ساکنان مناطقي که متوسط سطح سر و صداي شبانگاهي در آن مناطق 50 دسي بل است، در قياس با ساکنان مناطقي با سطح سر و صداي 40 دسي بل است، شش درصد بيشتر در معرض احتمال ابتلا به فشار خون بالا هستند.

به گفته محققان براساس يافته تازه ترين پژوهش، سر و صداي ناشي از ترافيک و آلودگي هوا هر يک به طور مستقل با پرفشاري خون ارتباط دارد و احتمال دارد هر يک از اين دو عامل به صورت متفاوت بر بدن تاثير بگذارند.

به عبارت ديگر، ممکن است تاثير آلودگي هوا بر قلب و رگ هاي خوني و از طريق ايجاد التهاب و مختل کردن سيستم عصبي باشد اما سر و صدا به سيستم هاي عصبي و هورموني آسيب بزند.


 خبرهاازعالم علم 

 معاون وزير بهداشت خبرداد:

تشکيل کميته هاي ملي درمان سکته هاي قلبي و مغزي

معاون درمان وزارت بهداشت با بيان اين که اولين و دومين عامل مرگ ايرانيان سکته هاي قلبي و مغزي است، از تشکيل کميته هاي ملي درمان سکته هاي قلبي و مغزي خبر داد.

به گزارش آفرينش ازوبدا، دکتر محمد آقاجاني معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در نشستي که با موضوع "درمان سکته هاي مغزي و قلبي" با حضور وزير بهداشت برگزار شد، گزارشي از اقدامات انجام شده طي يکسال و نيم گذشته در حوزه درمان بيماران سکته قلبي و مغزي ارائه کرد. دکتر محمد آقاجاني گفت: از آنجايي که اولين و دومين عامل مرگ ايرانيان سکته هاي قلبي و مغزي مي باشد لذا به منظور کنترل و درمان اين بيماران جلسات، هماهنگي ها و اقدامات بسياري صورت گرفت. وي از تشکيل کميته هاي ملي درمان سکته هاي قلبي و مغزي خبر داد و گفت: اين کميته ها با حضور صاحبنظران و نخبگان در اين حوزه برنامه ريزي و تشکيل شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت به تهيه شناسنامه خدمات درماني قلبي و مغزي اشاره کرد و گفت: از آنجايي که ثبت اين دو بيماري بسيار مهم است لذا در اين خصوص از سامانه ثبت اطلاعات استفاده کرديم و همچنين با کمک دانشگاه هاي علوم پزشکي نسبت به آموزش افراد در اورژانس هاي 115 و بيمارستاني و مراکز آموزشي اقدام کرديم.

وي گفت: آموزشها و اقدامات انجام شده براي سکته حاد قلبي ، در 54 بيمارستان در 32 شهر و براي سکته حاد مغزي نيز در 55 بيمارستان و در 49 شهر صورت مي گيرد که اين بيمارستان ها در 3 نوبت در جلساتي در سطح ملي دعوت شدند تا در بهتر انجام دادن فرآيند درمان بيماران اقدام کنند. معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با اجراي طرح تحول سلامت مشکل هزينه ترخيص و يا لوازم پزشکي بيماران "پرايمري پي سي آر" رفع شده است و همچنين کد متفاوت نيز در کتاب تعرفه سلامت براي اين بيماري در نظر گرفته شده است و در حال حاضر نيز در بيمارستان ها 2 دارو براي درمان سکته هاي حاد قلبي و مغزي وجود دارد که خوشبختانه تحت پوشش بيمه نيز قرار گرفته است.


 خبرپزشكي 

 دکتر علائي اعلام كرد:

سيگار و قليان عامل سرطان دهان

دبير مشاور علمي تخصصي بيماري هاي دهان و دندان يازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران گفت : دندانپزشکان عمومي در مطب ها و کلينيک ها بايد بيماران خود را از لحاظ علائم و نشانه هاي انواع سرطان هاي دهاني بررسي کنند تا در صورت لزوم به متخصصان ديگر ارجاع داده شوند. دکتر آرزو علائي افزود : به همين منظور دندانپزشکان عمومي بايد با علائم بيماري هاي دهان به خصوص سرطان هاي سر و گردن آشنايي داشته باشند. وي با بيان اينکه سرطان مي تواند به شکل هاي متعددي بروز يابد ، افزود : هر نوع زخم مزمني که به درمان هاي مختلف جواب نداده باشد، يا هرگونه تغيير رنگ يا قرمزي که بي دليل باشد، يا ضايع اي که بصورت يک چلاک سفيد در مخاط دهان باشد که اگر با گاز استريل آن را پاک کنيم پاک نشود، يا برچستگي در دهان که به درمان هاي مختلف پاسخ ندهد يا برعکس يک ضايعه فرو رفته در بافت نرم يا سخت باشد که حتي ممکن است دندانپزشکان ممکن است در لمس متوجه آن نشوند مي توانند نشانه اي از سرطان دهان باشد. علائي گفت : بنابراين دندانپزشکان موظفند تمام بيماران خود را در نور کافي از اين لحاظ بررسي کنند. وي افزود : متاسفانه در کشور ما سن بروز سرطان نسبت به کشورهاي ديگر پايين تر آمده که مقداري از آن به دليل تغييرات ژنتيکي و مقداري نيز به دليل استعمال دخانيات است . علائي به نقش دخانيات در بروز سرطان هاي دهاني اشاره کرد و گفت : مطالعات نشان مي دهد سيگار و قليان که متاسفانه در بين جوانان شيوع زيادي يافته ، تاثير زيادي در بروز سرطان ها به ويژه سرطان دهان دارد.

وي ادامه داد: بنابراين معاينه دوره اي بيماران توسط دندانپزشکاني که دوره کافي براي اين کار ديده باشند ، بسيار کمک کننده است تا بتوان غربالگري کنيم تا بيماران را در مراحل اوليه درمان کرده و يا به متخصصان بيماري هاي دهان ارجاع دهيم تا درمان بيماري در مراحل اوليه و بدون اتلاف وقت انجام شود.

علائي خاطرنشان کرد : بسياري از بيماران پس از متوجه شدن بيماري خود نمي دانند که بايد به چه تخصصي مراجعه کنند و دچار سردرگمي مي شوند و از مطبي به مطب ديگر مي روند و به همين دليل زمان طلائي براي درمان را از دست مي دهند. وي بر لزوم اطلاع رساني در مورد رشته تخصصي بيماري هاي دهان و دندان را در سطح رسانه ها اشاره کرد و گفت : علاوه بر عموم مردم برخي پزشکان نيز اطلاع کافي در مورد اين رشته و خدمات آن ندارند که بايد در اين زمينه اطلاع رساني شود . علائي در مورد شايعترين سرطان هاي دهان گفت : در افراد سيگاري شايعترين سرطان ها در لب و کف دهان بروز مي کند اما در افراد غيرسيگاري در گونه، مخاط زبان و کام نرم بيشتر شايع است. يازدهمين کنگره ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران از 21 تا 24 دي ماه در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته