جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5404

رييس سازمان بهزيستي کشور:
از هر 2.2 ازدواج در شمال تهران يک مورد منجر به «طلاق» مي‌شود


خبرها


رهنموني از بزرگان


ياد‌د‌اشـت


ميز خبر


 رييس سازمان بهزيستي کشور:
 از هر 2.2 ازدواج در شمال تهران يک مورد منجر به «طلاق» مي‌شود 

 
رييس سازمان بهزيستي کشور با اشاره به اينکه از هر 2.2 ازدواج در شمال تهران يک مورد منجر به طلاق مي‌شود، اظهار کرد: فضاي مجازي باعث شده گفت‌وگوي بين خانواده‌ها کاهش يافته و جمع خانواده‌ها به سمت انزوا، افسردگي و تغيير سبک زندگي حرکت کند.

به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني‌بندپي در افتتاحيه «همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي با رويکرد پيشگيري و ارتقاي سلامت» اظهار کرد: در شمال تهران از هر 2.2 ازدواج، يک مورد به طلاق منجر مي‌شود. در روستاها نيز از هر 6 ازدواج يک طلاق صورت مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه سازمان بهزيستي اقدامات خوبي براي پيشگيري از معلوليت انجام داده است، گفت: سالانه 30 هزار معلول متولد مي‌شوند. در حال حاضر در دو استان يزد و کرمان غربالگري و مشاوره قبل ازدواج را بين زوجين انجام داده‌ايم.

رييس سازمان بهزيستي کشور افزود: در 29 استان ديگر از هر استان يک شهرستان را انتخاب کرده و 4000 زوج را مورد پايلوت و غربالگري قرار داده‌ايم. از ميان آنها 30 درصد مورد مشاوره ژنتيکي قرار گرفته‌اند، از بين 30 درصد نيز براي 20 درصد آنها نيز آزمايش ژنتيکي انجام داده‌ايم.

محسني‌بندپي با اشاره به اينکه سعي داريم تا 5 سال آينده معلول‌زدايي را به حداقل برسيم و آسيب‌هاي اجتماعي را هم کاهش دهيم، در مورد فضاي مجازي تاکيد کرد: استفاده از فضاي مجازي به نحوي شده که گفت‌وگوها بين اعضاي خانواده را کم کرده و جمع خانواده‌ها را به سمت انزوا، افسردگي، تغيير رفتار و تغيير سبک زندگي برده است.

رييس همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي اظهار کرد: به همين دليل بايد درخصوص کاهش اثرات منفي فضاي مجازي اقداماتي در زمينه تحول باورها، تدوين استراتژي و... انجام دهيم تا بتوانيم آسيب‌ها را کنترل و مهار کنيم. به همين دليل طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته با شوراي عالي فضاي مجازي يک دبيرخانه دائمي براي کاهش چالش‌هاي فضاي مجازي فراهم کرديم.

رييس سازمان بهزيستي کشور اظهار کرد: در اين دبيرخانه با تلفيقي از نهادهاي علمي، انجمن‌هاي مردم نهاد دستگاه‌هاي اجرايي سعي داريم تا بتوانيم براي برخورد با چالش‌هاي ناشي از استفاده از فضاي مجازي و افزايش فرصت‌ها اقداماتي انجام دهيم.

به گزارش ايسنا، مجيد رضازاده دبير علمي همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي و رييس مرکز توسعه پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور با اشاره به اينکه از زمان اعلام همايش از دستگاه‌هاي مختلف، دانشگاه‌ها و مراکز علمي درخواست کمک کرديم، گفت: بعد از اعلام عمومي همايش، 157 چکيده مقاله دريافت کرديم. اين چکيده‌ها مورد داوري قرار گرفت و از ميان آنها 70 چکيده پذيرفته شد.

وي افزود: بعد از پذيرش چکيده مقالات اصل 40 مقاله دريافت، پذيرفته و رتبه‌بندي شد. از اين تعداد 24 مقاله به صورت شفاهي طي 2 روز در همايش ارائه خواهد شد. مابقي مقالات نيز به صورت پوستر ارائه مي‌شود. مقالات در 10 محور شامل فضاي مجازي و نهاد خانواده، فضاي مجازي و تبعات رواني و اجتماعي، هويت‌يابي و فرهنگ‌پذيري و... بوده‌اند.

رييس مرکز توسعه پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور اظهار کرد: در همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي، کارگاه‌هايي براي جوانان و نوجوانان در مورد استفاده درست از فضاي مجازي در نظر گرفته شده است. همچنين کارگاه‌هايي با موضوع حريم خصوصي در فضاي مجازي و آموزش سواد رسانه‌اي در نظر گرفته شده است.

دبير علمي همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي افزود: کتابچه‌اي که شامل چکيده پنل‌ها است، چاپ شده و ارائه خواهد شد. همچنين کتاب مجموعه اصل مقالات بعد از ويرايش علمي و ادبي براي دستگاه‌ها ارسال خواهد شد. براي برگزاري اين همايش دانشگاه‌هاي مختلف و نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي همکاري لازم را داشته‌اند. دبيرخانه همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي از امروز آينده چهارشنبه 5 آبان‌ماه با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي شروع به کار خواهد کرد.


 خبرها 

 تريبون ها آماده شنيدن صداي فقرا نيستند

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از پوشش 11 ميليون نفر در بُعد فقر غذايي خبر داد و گفت: انواع فقر در کشور شناسايي شده که فقر درماني از مهم ترين موارد است .

به گزارش مهر ، علي ربيعي در همايش رفاه اجتماعي، نگاهي به گذشته و چشم انداز آينده با بيان اينکه شوراي عالي رفاه به عنوان نهاد مقابله با فقر ايجاد شده است، افزود: رابطه فقر کشورها و ناامني جهاني را بايد مورد توجه قرار داد، يک فرد و يک گروه مي‌تواند امنيت يک کشور را تهديد کنند.

وي ادامه داد: آسيب پذيري قدرت هاي بزرگ و سطح ناامني در جوامع آنها با يک فرد و گروه اجتماعي گره خورده است که حادثه 11 سپتامبر را مي توان به عنوان نمونه ذکر کرد. ربيعي گفت: براي کاهش فقر در کشور چند موضوع را در سه سال اخير دنبال کرديم که ايجاد تمهيدات ساختاري و نهادي براي شنيدن صداي فقرا اولين راهکار است. در جامعه اي که صداي فقرا شنيده نشود فقر روز به روز بيشتر مي شود. معمولا در جامعه مجالي براي شنيدن صداي فقرا نيست، تريبون ها آماده شنيدن صداي آنها نيستند و رسانه‌ها شيوه انتقال صداي فقرا را به درستي نمي دانند. وزير رفاه افزود: گام دوم براي کاهش فقر را سياستگذاري هاي مربوط به فقر است. معتقدم تغيير و دستکاري سياست هاي توسعه به مفهوم ارتقاي زندگي فقرا مورد نياز است و نيازمند توسعه به مثابه ايجاد فرصت هاي برابر براي همگان هستيم. ربيعي، ترويج گفتمان خير جمعي را يک استراتژي در برنامه هاي اين وزارتخانه عناون کرد و گفت: ايجاد انگاره‌اي بزرگ در جامعه که بر مبناي آن همه بايد براي محو فقر تلاش کنيم را مدنظر قرار داديم. خير جمعي را براي جوامع مشابه خود توصيه مي کنم.

وي از شناسايي انواع فقر خبر داد و افزود: فقر درمان را به عنوان مهمترين فقر در نظر گرفتيم. قبلا اگر کسي به سرطان مبتلا مي شد به راحتي دو دهک سقوط مي کرد. دولت همه مردم را بيمه کرد و اگر امروز طرح تحول سلامت مشکل دارد، ناشي از عملکرد بيمه ها نيست. تمرکز بر فقر آموزش و فقر مسکن را دنبال کرديم و امروز هيچ خانواده دو معلول به بالا ديگر بدون مسکن نيست و ما همچنان مسکن حمايتي را به صورت جهت‌دار دنبال مي کنيم.

4 هزار کودک بي‌سواد و فاقد هويت در تهران

مدير کل اجتماعي و فرهنگي استانداري تهران گفت: در حال حاضر 3 تا 4 هزار کودک بي‌سواد در تهران که فاقد هويت هستند، وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سياوش شهريور در همايش فرصت‌ها و چالش‌هاي فضاي مجازي، گفت: برخي از رويکردها در فضاي مجازي اين گونه است که اين فضا را محلي براي آسيب‌رساني مي‌دانند و برخي معتقدند که محلي براي بروز خلاقيت‌ها بوده و آسيب‌رسان نيست اما آنچه مدنظر بايد قرار گيرد، رويکرد مشروط رسانه‌هاست. وي ادامه داد: در کنار تمام سرمايه‌هايي که داريم بايد سرمايه جديدي به نام مجازي را وارد کنيم که حجمش در دنيا در حال پيشي گرفتن است؛ در کشور ما به دليل پيشي گرفتن فضاي مجازي جهش انساني را شاهد هستيم و يک نوجوان به دليل داشتن داده‌هاي فراوان در فضاي مجازي طبقه اجتماعي‌اش، در حال تغيير است. مدير کل اجتماعي و فرهنگي استانداري تهران، گفت: اين مهم است که نگاه به فضاي مجازي نبايد تحت‌تأثير کارکردهايي باشد که غيرانساني و غيراخلاقي است چرا که در غير اين صورت بحران معنا در بين کودکان و نوجوانان ايجاد مي‌شود. شهريور گفت: 11 ميليون جمعيت بي‌سواد و کم‌سواد وجود دارد که بايد ببينيم تا چه ميزان مي‌توان از طريق فضاي مجازي آنها را توانمند و باسواد کرد. امروزه مشکلي که داريم اين است که نتوانسته‌ايم از اين فضا به نفع پيشگيري از آسيب‌ها استفاده کنيم.

وي گفت: حتي يک سايت در استان تهران وجود ندارد که آسيب‌ها را رصد کند؛ در زمينه طلاق، اعتياد و کودکان کار آمارهايي وجود دارد اما داده‌هاي منظم و مستندي نيست در حالي که مي‌توانيم با استفاده از دانش روز در بحث پيشگيري ورود کنيم که اين همان معناي عدالت است.

مدير کل اجتماعي و فرهنگي استانداري تهران گفت: در حال حاضر 3 تا 4 هزار کودک بي‌سواد در سطح استان تهران فاقد هويت است که مي‌توانيم آموزش‌هاي لازم را به خانواده‌هاي آنها بدهيم يا مي‌توانيم زنان سرپرست خانوار را آموزش دهيم يا کودکان را توانمند کنيم تا بتوانند براي بازار اقتصادي آينده کارآفريني کنند.


 رهنموني از بزرگان  

 استقامت شكيبايي

رنجي كه واقعا شجاعانه تحمل شود حتي دل سنگ را نرم مي سازد.

گاندي

تحمل و بردباري بالاترين جرات و جسارت است.

پاستور

بي صبري شخص را از هيچ رنجي نمي رهاند بلكه درد جديدي از پاي درآوردن شخص به وجود مي آورد.

افلاطون

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ياد‌د‌اشـت 

 مقايسه كردن پيامدي جز تحقير ندارد

الهام فراهاني

يكي از رفتا رهاي مخربي كه مي تواند در تربيت و شخصيت كودكان تاثير بگذارد مقايسه كردن والدين با هم بازي ها ي آنان است . برخي والدين اين تصور را دارند كه با مقايسه كردن فرزندان خود با هم سن و سالهايش سعي در رشد و ترقي آنان دارند و فكر مي كنند با اين كار تلنگري به فرزند خود مي زنند تا تغييري در رفتار و نحوه درس خواندن و بسياري موارد ديگر را ارتقا بخشند اما درواقع اين مقايسه كردن پيامدي جز تحقير كردن كودك به همراه نخواهد داشت .

اين كه والدين بدانند هركس نقاط قوت و ضعفي دارد و ما نمي توانيم در همه موارد به بهترين وجه رفتار كنيم شايد بعضي از والدين دوست دارند فرزندشان در هر زمينه اي بهترين باشد و وقتي اينگونه نيست با اجبار مي خواهند فرزند خود را به اين مرتبه فكري با رفتاري برسانند اينكه ما بتوانيم درك كنيم هركس استعدادهاي خاص خودش را دارد و دليل نمي شود كسي كه رياضي خوبي دارد فرزند شما هم به همان مقدار رياضيش خوب باشد هوش ها و استعدا د آدم ها با يكديگر تفاوت دارد بهترين را ه اين است كه كودك خود رابا كسي مقايسه نكنيد و براي استعدادهايي كه در زمينه هاي مختلفي دارد او را تحسين و مورد حمايت خود قرار دهيد تا باعث رشد شخصيتي اجتماعي او شويد .

هنگامي که کودک خود را پايين تر از ديگران احساس مي کنيد او روحيه خود را مي بازد و دست از فعاليت مي کشد و هر چه تحقيرهاي فرد در دوران کودکي بيشتر باشد توانايي او براي مقابله با شکست و مشکلات کمتر خواهد بود.

پس يادبگيريم كه هركسي براي خود استعداد و هوشي دارد و دليل نمي شود كه اگر در زمينه اي فعالتيش كمتر است اورا مقايسه يا تحقير كنيم بلكه والدين مي تواند با حمايت و تشويق فرزند خود او را به درجات بالايي در جامعه اش برساند كه هم براي خود هم براي جامعه اش مفيد باشد و احساس رضايت كند پس لطفا از مقايسه كردن دوري كنيم .


 ميز خبر 

 آتش‌سوزي در بيمارستان مالزي 6 قرباني برجا گذاشت

مقامات داخلي مالزي از وقوع آتش‌سوزي در يک بيمارستان و مرگ دست‌کم شش تن بر اثر اين حادثه خبر دادند.

به گزارش ايسنا، بنابر اعلام مقامات محلي ايالت "جوهور" در اين آتش‌سوزي که روز گذشته در يک بيمارستان اتفاق افتاد شش تن جان خود را از دست دادند و صدها نفر ديگر از ساختمان تخليه شدند.

دپارتمان امداد و و آتش‌نشاني مالزي اعلام کرد: هفت نفر در طبقه دوم بيمارستان و در بخش مراقبت‌هاي ويژه گرفتار شده بودند که تنها يک نفر از آنان نجات پيدا کردند.

همچنين علت آتش سوزي هنوز مشخص نيست. قربانيان اين حادثه از بيماران يا پرسنل بيمارستان بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، بيماران اين بيمارستان پس از تخليه ساختمان به ديگر مراکز درماني منتقل شدند.

انفجار يک ساختمان در چين با 14 کشته و 150 زخمي

انفجار يک ساختمان در شمال غربي کشور چين 160 کشته و زخمي در پي داشت.

به گزارش تسنيم، انفجار يک ساختمان در چين به کشته و زخمي شدن 160 تن انجاميد.

بر اساس گزارش شين‌هوا، در اين حادثه که در شهر «فوگو» در شمال‌غربي چين رخ داد 14 نفر کشته شدند و بيش از 150 تن ديگر زخمي هستند.

اين انفجار که در يک خانه پيش‌ساخته در شهر فوگو در استان شاآنشي رخ داد به ده‌ها ساختمان از جمله ساختمان بيمارستان محلي آسيب رسانده است.

تحقيقات اوليه پليس چين نشان داد که اين حادثه به دليل انفجار مواد منفجره غيرقانوني ذخيره شده در اين ساختمان اتفاق افتاده است.

پليس در اين رابطه صاحب ساختمان را بازداشت کرده و جستجو براي يافتن مستاجر آغاز شده است.

به گفته رسانه‌هاي محلي حال 11 نفر از مجروحان اين حادثه وخيم است و به احتمال زياد بر شمار کشته‌شدگان اين حادثه افزوده
خواهد شد.

افزايش 9 درصدي مرگ براثر سوء مصرف مواد مخدر

سازمان پزشکي قانوني از افزايش 9درصدي مرگ براثر سوء مصرف مواد مخدر از ابتداي فروردين تا پايان شهريور ماه امسال درکشور خبر داد.به گزارش ايرنا از سازمان پزشکي قانوني، در نيمه اول سالجاري يکهزار و 605 تن به دليل سوءمصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست دادند، اين شمار در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته (1394)با تلفات اعتياد يکهزار و 471 تن 9.1 درصد بيشتر شده است.

در شش ماهه نخست سال جاري از کل تلفات اعتياد در کشور، يکهزار و 452 تن مرد و 153 تن زن بودند، اين در حالي است که شمار مردان فوت شده بر اثر اعتياد در مدت مشابه سال گذشته يکهزار و 309 و تعداد زنان 162 تن بود.

در ادامه اين گزارش آمده است ،در اين مدت استان هاي تهران با 393، فارس با 142 و اصفهان با 110 فوتي بيشترين و استان هاي ايلام با چهار، خراسان جنوبي با پنج و مازندران با هفت فوتي کمترين آمار تلفات اعتياد را داشته اند.

در شش ماهه اول امسال از کل تلفات سوءمصرف مواد مخدر، 959 تن به دليل مسموميت حاد، 431 تن به دليل مصرف طولاني مدت و 215 تن بر اثر مصرف روانگردان ها جان خود را از دست داده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته