جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5404


امين تارخ و شقايق فراهاني در «هست و نيست»


ساخت فيلم «پينوکيو»


نمايش «حكايت عاشقي» در يك جشنواره «تاريخي و نظامي»


ثبت قرارداد سه فيلم سينمايي


ساخت «تنهايي دريا» منتفي شد


«آپانديس»؛ متقاضي حضور در جشنواره فجر


"مهدکودک خانم زرافه" در شبكه پويا


خبر هنري


دريچه کتاب


ميز خبــر


 امين تارخ و شقايق فراهاني در «هست و نيست» 

 
امين تارخ، شقايق فراهاني و بهاره افشاري به عنوان نخستين بازيگران سريال تلويزيوني «هست و نيست» به کارگرداني محمدرضا آهنج انتخاب شدند.«محسن شايان‌فر»، تهيه کننده سريال هست و نيست به فارس گفت: از چندي پيش بازنويسي مجموعه «هست و نيست» به کارگرداني محمدرضا آهنج شروع شده است. در حال حاضر همه لوکيشن ها اين مجموعه انتخاب شده و در مرحله انتخاب بازيگران و ديگر عوامل مجموعه هستيم.

وي با اشاره به اينکه همه لوکيشن‌هاي مجموعه در تهران است، توضيح داد: تا کنون امين تارخ، شقايق فراهاني و بهاره افشاري به عنوان نخستين بازيگران پروژه انتخاب شدند و با آنها قرارداد بسته ايم و مشغول انتخاب ديگر بازيگران اين سريال هستيم.

اين مجموعه به سبک زندگي ايراني اسلامي مي‌پردازد و تصويرگر چند خانواده از طبقات اجتماعي مختلف است. علي حدادي، سرپرست نويسندگان اين سريال است. ساناز اسدي، علي اکبر حيدري و رافعه رستمي نويسندگان اين مجموعه هستند.

گرچه قصه در تهران مي‌گذرد، اما داستان در هر جاي ايران مي تواند رخ دهد. در اين مجموعه به دغدغه‌هاي اجتماعي و اقتصادي مردم پرداخت مي‌شود.

«هست و نيست» داستان احمد و ناصر را روايت مي‌کند که دوستي آن ها به سال‌هاي کودکي در محله‌ سرچشمه‌ تهران بازمي‌گردد و آنها بعداً به واسطه‌ ازدواج با دو خواهر با هم فاميل شده‌اند. اما کم‌کم راهشان از هم جدا شده؛ ناصر به دليل ميل سيري‌ناپذيرش به پيشرفت مالي، اکنون مرد ثروتمندي است که هر جا لازم بوده قانون و اخلاق را زير پا گذاشته است. احمد، اما برخلاف ناصر، زندگي معمولي و سالمي براي خود و خانواده‌اش ساخته است. هرچند از تفاوت سطح زندگي‌اش در مقايسه با رفاه زندگي ناصر، در درون شرمنده است و احساس شکست مي‌کند. اين احساس باعث وسوسه‌ احمد مي‌شود و احمد پا به راه جديدي مي‌گذارد که ...

مجموعه «هست و نيست» به تهيه‌کنندگي محسن شايانفر و کارگرداني محمدرضا آهنج در 26 قسمت 45 دقيقه اي در مرکز گسترش فيلمنامه نويسي رسانه ملي توليد مي‌شود.


 ساخت فيلم «پينوکيو»  

 «متئو گارونه» کارگردان ايتاليايي ساخت اقتباس سينمايي جديد از رمان «ماجراهاي پينوکيو» را بر عهده گرفت.

به گزارش ايسنا به نقل از ورايتي،‌ «متئو گارونه» کارگردان نام آشناي ايتاليايي، کارگرداني فيلم «پينوکيو» را با فيلمنامه‌اي اقتباسي به قلم خودش بر عهده خواهد داشت و قرار است ساخت اين فيلم از بهار سال آينده ميلادي در مناطق لاتزيو و توسکاني ايتاليا آغاز شود.

قرار است «توني سروليو» بازيگر مطرح ايتاليايي فيلم برنده اسکار «زيبايي بزرگ» در نقش پدر «پينوکيو» ايفاي نقش کند.

«سروليو» پيش از اين در سال 2008 براي بازي در فيلم «ستاره» از ساخته‌هاي «متئو گارونه» بهترين بازيگر مرد جوايز فيلم اروپا شد.

«گابـريله استــوارت» رئـيس کمپـــاني «HanWay Fiilm» که حق پخش جهاني فيلم «پينوکيو» را بر عهده خواهد داشت گفت: «گارونه» که يک فيلمساز رويا نگر است که تصويري جديد از يکي از معروف ترين داستان‌هاي جهان خواهد ساخت که پس از انيمشن کلاسيک محصول ديزني به ندرت به آن پرداخته شده است.

اين يک اقتباس سينمايي حقيقي با بازيگران ويژه و يک فانتزي منحصر به فرد از دنياي رمزآلود و شگفت‌انگيز «پينوکيو» است و حيوانات و موجودات خيالي دنياي پينوکيو با آميزه‌اي از جلوه‌هاي کامپيوتري و گريم‌هاي چند لايه بازيگران خلق مي‌شود.

«متئو گارونه» تا کنون دوبار در سال‌ 2008 با «گامورا» و 2011 با «واقعيت» جايزه بزرگ جشنواره کن را از آن خود کرده است و فيلم «داستان داستان‌ها» از او نيز درجشنواره کن 2015 رونمايي شد.

او درباره ساخت فيلم «پينوکيو» گفت:«ساخت اين فيلم روياي من بوده است و به زمان‌هاي دور و زماني که بچه بودم، بازمي‌گردد و با اين فيلم سفرم را که با فيلم «داستان داستان‌ها» شروع شده در دنياي افسانه‌ها تکميل خواهم کرد. اميدوارم با توجه به تجاربي که کسب کرده‌ام اين فيلم،يک تکامل باشد. عشق من به «پينوکيو» عشق در نگاه اول نيست و اين شخصيتي بوده است که همواره مرا به سوي خود کشانده و تاثيرات آن را در دو فيلم «گامورا» و «واقعيت» نيز مي‌توان ديد".


 نمايش «حكايت عاشقي» در يك جشنواره «تاريخي و نظامي»  

 فيلم سينمايي «حكايت عاشقي» به کارگرداني «احمد رمضان‌زاده» در بخش رقابتي هفتمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي «تاريخي و نظامي» در شهر ورشو در کشور لهستان به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اين فيلم، فيلم سينمايي «حكايت عاشقي» (چيروکي ئه‌وينداري) A Tale of Love به کارگرداني «احمد رمضان‌زاده» و به تهيه‌کنندگي «مسعود جعفري جوزاني» با بازي «بهرام رادان»، «قطب‌الدين صادقي»، مرحوم «بهمن زرين‌پور»، «شيلان رحماني» و «شوان عطوف» بازيگر سرشناس سينما و تلويزيون اقليم کردستان و عراق و با موضوع فاجعه دلخراش بمباران شيميايي حلبچه توسط رژيم بعث، در جديدترين حضور بين‌المللي خود در بخش رقابتي هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي «تاريخي و نظامي» Historical and Military در شهر ورشو در لهستان روي پرده مي‌رود.

اين جشنواره با هدف معرفي سينماگراني برگزار مي‌شود که در آثار خود به سينماي تاريخي اهميت مي‌دهند و به بهتربن شيوه آن را معرفي مي‌نمايند و در عين حال، به ديده‌شدن اين گونه آثار سينمايي به بينندگان و بخصوص جوانان تلاش مي‌کند.

هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي «تاريخي و نظامي» ورشو با نمايش 75 فيلم سينمايي و مستند از 18 کشور جهان در چندين بخش رقابتي و غيررقابتي، بخش «نمايش ويژه»، بخش «120 سالگي سينماي لهستان»، بخش «70 سالگي فيلمبرداري سينماي جنگي» و ... در روزهاي 3 تا 7 آبان ماه جاري (24 تا 28 اکتبر 2016) در شهر ورشو در کشور لهستان برگزار مي‌شود.


 ثبت قرارداد سه فيلم سينمايي  

 مهر: غلامرضا فرجي بيان کرد که در جلسه شوراي صنفي نمايش قرارداد سه فيلم سينمايي به ثبت رسيد.

غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش درباره جديدترين تصميمات اين شورا در جلسه شوراي صنفي نمايش گفت: «يتيم خانه ايران» به کارگرداني ابوالقاسم طالبي در گروه آزادي و «متولد 65» ساخته مجيد توکلي از فردا 5 آبان ماه در گروه آزاد اکران مي شوند.

وي افزود: همچنين قرارداد «پري دريايي» ساخته اميرمسعود آقاباباييان بعد از فيلم «مبارک» ساخته محمدرضا نجفي امامي در گروه آزادي به ثبت رسيد.


 ساخت «تنهايي دريا» منتفي شد 

 باشگاه خبرنگاران: «پايان روياها» و «تنهايي دريا» پروژه‌هاي محمدعلي طالبي است که به ترتيب آماده نمايش و لغو ساخت شده‌اند.

محمد علي طالبي کارگردان سينما با اشاره به آخرين وضعيت ساخت «تنهايي دريا» گفت: ساخت اين اثر به طور کامل منتفي شد و برنامه خاصي جهت ساخت آن نداريم.وي درباره آماده‌سازي نسخه نهايي «پايان روياها» بيان کرد: اين فيلم آماده نمايش شده و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برنامه‌ريزي‌هاي لازم جهت اکران را انجام مي‌دهد.اميرحسام رضايي، شيوا فرهادي، مجيد پتکي، نسرين بابايي و آوا درويشي از بازيگران اصلي «پايان روياها» هستند.


 «آپانديس»؛ متقاضي حضور در جشنواره فجر 

 فارس: تهيه‌کننده فيلم سينمايي «آپانديس» با دريافت پروانه نمايش از وزارت ارشاد، متقاضي حضور در جشنواره سي و پنجم فيلم فجر است.

مقصود جباري تهيه کننده فيلم سينمايي «آپانديس» درباره ارايه فيلم به جشنواره فيلم فجر يا اکران آن گفت: فيلم به تازگي موفق به دريافت پروانه نمايش از وزارت ارشاد اما با توجه به دارا بودن پروانه نمايش دايم قصد داريم اين فيلم در جشنواره فيلم فجر دوره سي و پنجم شرکت دهيم . در اين فيلم بازيگراني چون: آنا نعمتي، اميرعلي دانايي، رضا اکبرپور، محمدعلي کياني، مرجان مومني، پرديس منوچهري، مرتضي علي عباس ميرزايي، صحرا اسدالهي، سيمون سيمونيان و ... به ايفاي نقش مي پردازند.

 


 "مهدکودک خانم زرافه" در شبكه پويا 

آفرينش: در مهدکودک خانم زرافه، پنج حيوان کوچولو در يک کلاس هستند. فيلي و پنگو به همراه سه دوست ديگر، هر روز به مهدکودک مي‌آيند و تا زمانيکه بابا يا مامان به دنبال آنها بيايند به کمک مربي خود خانم زرافه چيزهاي جالبي ياد مي‌گيرند. آنها براي يادگيري چيزهاي جديد، همگي باهم تلاش مي‌کنند. گاهي اوقات يک اتفاق کوچک و بد، باعث مي‌شود اشک يکي از بچه‌هاي کلاس درآيد، اما آنها با فکرهاي جديد خود کمک مي‌کنند تا آن موضوعِ ناراحت کننده به يک اتفاق خوب و جالب تبديل شود و از اين اتفاقِ جديد لذت مي‌برند و دوباره باهم شاد مي‌شوند. به نقل از شبكه پويا، مجموع? «مهدکودک خانم زرافه» با نام اصلي Megaminimals در 260 قسمت 6 دقيقه‌اي براي گروه سني خردسال توليد شده که از اين تعداد، 50 قسمت آماده پخش است.


 خبر هنري 

 در مصلي حضرت امام خميني(ره)؛

آغاز به كار دهمين دوره نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال

مدير روابط عمومي مرکزفناوري اطلاعات ورسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي گفت:اين نمايشگاه تا هفتم آبان ماه 95 در مصلي حضرت امام خميني(ره) داير خواهد بود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اين نمايشگاه، محمدرضا کاوه افزود:اين نمايشگاه در بخش هايي همچون بخش نشر ديجيتال، پايگاه‌هاي اينترنتي، ر سانه‌هاي همراه هوشمند، فناوري هنرهاي ديجيتال، دانش ديجيتال، شبکه ملي فرهنگ، خانواده سبک زندگي ديجيتال، مسابقات و بازي‌هاي رايانه اي و فرصت‌ها و تهديدها فعاليت دارد.

کاوه با اشاره به اينکه هر کدام از بخشهاي نمايشگاه برنامه‌هاي متنوع و جذابي براي مخاطبان و علاقمندان در نظر دارد، گفت: کارگاه هاي متعددي براي آشنايي و آموزش مردم و علاقمندان تدارک ديده شده است و در هر روز برگزاري نمايشگاه که با حضور خيل عظيم مردم و جوانان همراه خواهد بود حدود 10 کارگاه و نشست تخصصي پيش بيني شده است.

وي ادامه داد: همچين آشنايي با شيوه‌هاي غني سازي اوقات فراغت بدون فضاي مجازي، آشنايي با ويروس هاي باجگير، بازاريابي حرفه‌اي در شبکه‌هاي اجتماعي، شيوه‌هاي کنترل والدين بر فعاليت‌هاي مجازي فرزندان، اينفوگرافيک و روش‌هاي نوين ارائه اطلاعات، آشنايي با آينده فضاي مجازي و فناوري‌هاي نوين، آشنايي با خط توليد انيميشن دو بعدي از ايده تا خروجي نهايي، شيوه هاي شناخت خيانت‌هاي اينترنتي و آشنايي با تاثيرات فضاي مجازي بر هويت فرهنگي ارکان خانواده از ديگر کارگاه ها و نشست‌هاي تخصصي است که از سوم تا هفتم آبان ماه در مصلي تهران، ارائه خواهد شد.

صدابردار قديمي سينماي ايران درگذشت

صدابردار پيشکسوت سينماي ايران که به علت عارضه شديد ريوي در بيمارستان بستري بود، از دنيا رفت.

به گزارش ايسنا ، فرامرز رسولي صدابردار، آهنگساز که در عرصه‌ي ميکس، امور فني صدا، برش نگاتيو، افکت، سينکرون، ضبط موسيقي، صداگذاري و.. فعال بوده است و 50 سال سابقه‌ي فعاليت هنري داشته است، در روزهاي گذشته بر اثر عارضه شديد ريوي در بيمارستان بستري شد که صبح روز گذشته 4 آبان ماه در بيمارستان «تيريتا» در تهران از دنيا رفت.

وي از سال 1338تا 1377 صدابرداري فيلمهاي مختلفي چون «گنج قارون»، «بوي گندم»، «ميرزاکوچک خان»، «شام آخر»، «سردار جنگل»، «زنگ اول»، «مدرک جرم»، «خانه ابري»، «ناخداخورشيد»، «آري چنين بود»، «ستاره و الماس»، «دام»، «مجروح جنگي» و... را برعهده داشته است.

فيلم‌هاي پذيرفته شده انجمن سينماي جوانان ايران در جشنواره بين المللي فيلم رشد

اسامي فيلم‌هاي کوتاه پذيرفته شده در بخش مسابقه چهل و ششمين جشنواره بين المللي فيلم رشد اعلام شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، دوازده فيلم کوتاه از محصولات انجمن سينماي جوانان ايران موفق به حضور در بخش مسابقه جشنواره فيلم رشد شدند:

«فيلم کوتاه صداي نرگس» به کارگرداني هادي رهبر محصول انجمن سينماي جوانان شيراز

«فيلم کوتاه رحيل» به کارگرداني حميد عزيزي محصول انجمن سينماي جوانان اردبيل

«فيلم کوتاه مکعب» به کارگرداني سيد فرهاد نجفي فرد محصول انجمن سينماي جوانان قزوين

«فيلم کوتاه زالزالک» به کارگرداني ايرج محمدي رزيني محصول انجمن سينماي جوانان تهران

«فيلم کوتاه کچ» به کارگرداني مهرداد حسني محصول انجمن سينماي جوانان رفسنجان

«فيلم کوتاه حالا ديگه باربي شدي» به کارگرداني ابوالفضل شکيبا محصول انجمن سينماي جوانان نيشابور

«فيلم کوتاه باران آهسته مي‌بارد» به کارگرداني سعيد نجاتي محصول انجمن سينماي جوانان قم

«فيلم کوتاه عيد عزيز» به کارگرداني داور اعلايي محصول انجمن سينماي جوانان اردبيل

«فيلم کوتاه من و بايسيکل» به کارگرداني لطيف فتاحي محصول انجمن سينماي جوانان کرمانشاه

«فيلم کوتاه پريه»به کارگرداني امير شکرگذار ناوي محصول انجمن سينماي جوانان تالش

«فيلم کوتاه ناک اوت» به کارگرداني کيوان شمشير بيگي محصول انجمن سينماي جوانان کرمانشاه

«فيلم کوتاه قارلي داملار» به کارگرداني هايده مرادي محصول انجمن سينماي جوانان اردبيل

جشنواره بين المللي فيلم رشد با هدف آموزشي، تربيتي از تاريخ 14 الي 21 آبان ماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود.


 دريچه کتاب 

 کورت وُنه گات ، مرد بي وطن

آذر فخري

براي خواندن کتابِ " مرد بي وطن " و فهميدنش ، سختي نمي کشيد، اگر چه در اين کتاب ، با شما درباره ي همه چيز صحبت مي شود؛ خانواده، اخلاق ، مذهب ، سياست، جنگ و ...

شما در اين کتاب رو به روي ونه گات مي نشينيد ، او با شما گپ مي زند و مي گذارد در حضورش راحت باشيد. حتي اگر مخالفش باشيد، آنقدر گرم و صميمي است که نمي توانيد از دستش عصباني بشويد. مهم اين است که او در لا به لاي کلماتش ، قصد تحميل هيچ چيزي را ندارد. فقط دارد با شما، مثل يک آدم معمولي حرف مي زند. همين.

ونه گات، يک " آلماني – آمريکايي " بود ، کهنه سربازي ، بازمانده از جنگ جهاني دوم . سربازي که در بمباران درسدن در پناهگاه بود و وقتي بيرون آمد، از آن چه که درسدن ، پيش از بمباران بود، ديگر خبري نبود. ونه گات به آمريکا رفت. در دانشگاه، زيست شيمي خواند ، سپس جامعه شناسي خواند وتا انتشار اولين کتابش، تبليغات چيِ شرکت جنرال الکتريک بود.

" مرد بي وطن " خودِ ونه گات است، او از اين منظر با خواننده اش حرف مي زند. انساني که با وجود شرکت به عنوان يک سرباز در جنگ، به شدت مخالف جنگ است و به خصوص ، مخالف جنگ و مداخله هاي نظامي آمريکا در هر کشور ديگري. ونه گات اين کتاب را در زمان حمله ي آمريکا به عراق نوشته است ، از اين کار ابلهانه و سبعانه دولت آمريکا و جورج بوش به شدت انتقاد مي کند و کلا معترض همه ي جنگ هاي آمريکاست. او آمريکا را کشوري مي داند که نيازمند بازسازيِ اخلاقيِ خود است.

مرد بي وطن ، براي آينده ي زمين هم نگران است و هم اميدوار. اما با ناخرسندي گله مي کند که " انسان زمين را به گند " کشيده است و دارد تمام نيروي حياتيِ آن را مي مکد.

ونه گات ، نه مانند يک نويسنده، بلکه همچون انساني فرهيخته، هنوز معتقد است که حقيقت فقط در لا به لاي کتاب ها وجود دارد و خوشحال است که هنوز کتابدارها ، سنگر کتابخانه ها را حفظ کرده اندو گرنه دولت آمريکا، همه ي آن ها را تعطيل مي کرد.

ونه گات با خواننده اش درد دل مي کند که از راه هنر نمي شود زندگي را گذراند و هنر وسيله ي خوبي براي امرار معاش نيست. اما ، در عين حال ، هنر را روشي بسيار انساني براي قابل تحمل تر زندگي و تعالي روح مي داند. او مي گويد که براي هنرمند بودن ، هيچ تخصصي لازم نيست. مي توانيد در حمام آواز بخوانيد ، مي توانيد براي بچه ها قصه بگوييد ، با اين کارها شما چيزي خلق مي کنيد.

ونه گات 85 سال زندگي کرد و اذعان داشت که از اين عمر طولاني اش خسته شده است.

سبک او در نوشتن ، هم تنه به طنز سياه مي زند و هم تنه به سبک علمي – تخيلي . قلم او در نوشتن، گرم ، صميمي و انساني است و شما هنگام خواندن کتاب هاي او احساس غربت نخواهيد کرد، در همه ي صفحات کتاب هايش ، او حضور دارد ، نشسته است و شما را تماشا مي کند و منتظر است او يا شما بالاخره سر صحبت را باز کنيد.

اين يادداشت را با جملاتِ خودِ وُنه گات ، از همين کتاب تمام مي کنم : " جوامع الکترونيکي ، هيچ ثمري ندارند. هيچ چنگي به دل نمي زنند. ما عروسک خيمه شب بازي شده ايم. چه قدر قشنگ است که آدم بلند شود و از خانه بزند بيرون و کاري انجام دهد. "


 ميز خبــر 

 آغاز اكران «آس و پاس» در فرهنگسراي بهمن

اکران جديدترين اثر سينمايي آرش معيريان با عنوان «آس و پاس» در سينما چاپلين فرهنگسراي بهمن آغاز شد.

به گزارش آفرينش به نقل از فرهنگسراي بهمن؛ فيلم سينمايي «آس و پاس» به تهيه‌کنندگي عبدالله عليخاني و حسين فرح بخش و نويسندگي اصغر نعيمي هر روز ساعت 11، 17 و 20:30 در اين سينما اکران مي شود.

در «آس و پاس» بازيگراني چون محمدرضا شريفي نيا، محمدرضا هدايتي، سحر قريشي، حسام نواب صفوي، ليلا بلوکات، ميثم رستگاري، شهرام تيموريان، بهاره رهنما و مهران غفوريان نقش آفريني مي‌کنند و ساميار محمدي به عنوان بازيگر خردسال نيز در اين فيلم حضور دارد.

در خلاصه داستان «آس و پاس» آمده است: مرز کمرنگي بين واقعيت و خيال است، حسن آس و پاس در مسير وصول طلب پدر مرحومش از ملک سلمان کلاهبردار، در فضايي فانتزي تبديل به شخصي رويايي مي‌شود، عشق به دختر ملک سلمان او را از ادامه ي ماموريتش باز مي‌دارد و...

همچنين فيلم هاي سينمايي «خشکسالي و دروغ» به کارگرداني «پدرام عليزاده» ساعت 13 و 19 و «ناردون» به کارگرداني «فريدون حسين پور» ساعت 15 در اين سينما درحال اکران است.

سينما چاپلين فرهنگسراي بهمن در انتهاي بزرگراه شهيد نواب صفوي، ميدان بهمن، خيابان شهيد وفائي واقع شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته