جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5412


با کاهش قيمت نفت سرمايه گذاري نفتي 370 ميليارد دلار افت کرد

مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي:
تعامل ايران و عراق در اوپک نتيجه‌بخش نيست


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 با کاهش قيمت نفت سرمايه گذاري نفتي 370 ميليارد دلار افت کرد 

 موسسه وود مکنزي اعلام کرد، شرکت هاي نفتي بين المللي احتمالا امسال و سال آينده حدود370 ميليارد دلار از حجم سرمايه گذاري خود خواهند کاست.

به گزارش تسنيم به نقل از بلومبرگ، موسسه وود مکنزي اعلام کرد، شرکت هاي نفتي بين المللي احتمالا امسال و سال آينده حدود370 ميليارد دلار از حجم سرمايه گذاري خود خواهند کاست. اين در حالي است که دولت امارات نيز هشدار داده که تعداد «عظيمي» از پروژه هاي نفتي به دليل کاهش قيمت ها به تاخير افتاده اند و اين ممکن است در آينده موجب کمبود نفت شود.

جسيکا بروور، تحليلگر موسسه وود مکنزي در اين باره گفت، کاهش بيشتر سرمايه گذاري ها به معناي کاهش 3 درصدي توليد نفت و گاز معادل 5 ميليون بشکه نفت در سال جاري و کاهش 4 درصدي توليد نفت و گاز در سال 2017 معادل 6 ميليون بشکه نفت خواهد بود. سهيل المزروعي، وزير انرژي امارات نيز گفت، صنعت جهاني نفت تعدادي از پروژه ها را به تاخير انداخته و ريسک کاهش توليد و کمبود احتمالي عرضه را به وجود آورده است.

قيمت نفت برنت از بالاي 115 دلار در ژوئن 2014 به کمتر از 28 دلار در ژانويه امسال رسيده است. قيمت نفت برنت هم اکنون کمتر از 48 دلار است. اين کاهش قيمت شديد توليد کنندگان را وادار ساخته تا پروژه هاي خود را لغو کنند و ميلياردها دلار از حجم سرمايه گذاري هاي خود بکاهند. اين مسئله سبب از بين رفتن هزاران فرصت شغلي شده است. پاتريک پويان، مدير شرکت توتال فرانسه ماه گذشته گفت، کاهش سرمايه گذاري ها در اين صنعت ممکن است موجب کمبود نفت تا سال 2020 شود.

المزروعي افزود: «اين آن چيزي است که ما نگرانش هستيم... تعداد پروژه هاي به تعويق افتاده بسيار زياد است.» وي افزود، هرچند که بازار در حال حرکت به سمت توازن است، اما کاهش سرمايه گذاري در توليد نفت مي تواند به کمبود عرضه در آينده
منجر شود.

روساي شرکت هاي نفتي اکسون موبيل، توتال و اني قرار است هفته آينده در ابوظبي در بزرگترين کنفرانس نفتي امارات که با حضور وزير انرژي و رئيس شرکت ملي نفت ابوظبي برگزار خواهد شد شرکت کنند و در مورد عرضه و تقاضاي جهاني نفت و آينده صنعت انرژي به بحث و تبادل نظر بپردازند.

قيمت نفت باز هم کاهش يافت

بر اساس اين گزارش، افزايش حجم ذخاير نفت خام آمريکا، کاهش تقاضا و ترديدها در مورد توانايي توليد کنندگان براي اجرايي کردن طرح کاهش توليد موجب شد تا قيمت نفت براي ششمين جلسه متوالي کاهش يابد.

افزايش حجم ذخاير نفت خام آمريکا، کاهش تقاضا و ترديدها در مورد توانايي توليد کنندگان براي اجرايي کردن طرح کاهش توليد موجب شد تا قيمت نفت امروز براي ششمين جلسه متوالي کاهش يابد.

بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت با 14 سنت کاهش به 46 دلار و 21 سنت رسيد. قيمت نفت خام آمريکا نيز 9 سنت کاهش داشت و به 44 دلار و 57 سنت رسيد.

اين طولاني ترين دوره متوالي کاهش قيمت نفت خام از ماه ژوئن تاکنون و قبل از آن از ماه ژانويه تاکنون است. قيمت نفت برنت از زمان رسيدن به قيمت هاي بالا در اواسط ماه اکتبر تقريبا 14 درصد کاهش يافته است.


 مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي:
 تعامل ايران و عراق در اوپک نتيجه‌بخش نيست 

 
مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي با اشاره به پيشنهاداتي مبني بر اينکه ايران و عراق با همکاري يکديگر وزنه‌اي معادل عربستان در اوپک ايجاد کنند، اظهار کرد: اين فرايند در کوتاه‌مدت نتيجه‌اي ندارد.

مهدي اميرمعيني در گفت‌وگو با ايسنا با تأکيد بر اينکه هر کشوري با توجه به منابعي که در اختيار دارد مي‌تواند نفت توليد کند، توضيح داد: به اين صورت نيست که ايران در حال حاضر قادر باشد 10 ميليون بشکه نفت در روز توليد کند. شايد در آينده به اين توانايي دست پيدا کنيم اما در حال حاضر اين امکان وجود ندارد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر همه کشورها در بازار نفت به دنبال قيمت هستند، افزود: هيچ کشوري به دنبال افزايش سهم بازار نيست. حتي عربستان که سردمدار توليد نفت در جهان است به نوعي در زمينه توليد کوتاه آمده است.

مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي با اشاره به پيشنهادي مبني بر اينکه ايران و عراق با همکاري يکديگر وزنه‌اي معادل عربستان در اوپک ايجاد کنند، اظهار کرد: اگر اين همکاري شکل بگيرد چه اتفاقي مي‌افتد؟ آيا هميشه منافع ما با کشور عراق هم راستاست و عراق هميشه زيرمجموعه ما بوده و از ما دستور مي‌گيرد؟ اگر ايران يک کشور ابرقدرت بود شايد مي‌توانست به چنين هدفي برسد اما ايران و عراق دو کشور مستقل هستند و در برخي مواقع ثابت شده است که منافع اين دو کشور با يکديگر هم‌راستا نيست.

اميرمعيني ادامه داد: فرض کنيم که ايران و عراق با همکاري يکديگر وزنه‌اي معادل عربستان ايجاد کردند اما آيا ظرفيت توليد هميشه مي‌تواند عامل فشار باشد؟ اگر ايران و عراق اندازه عربستان ظرفيت داشته باشد چه کاري مي‌توانند در بازار انجام دهند؟

وي با اشاره به اينکه کشور عراق اعلام کرده است توانايي توليد نفت بيشتري دارد، گفت: عراق اعلام کرده است که مي‌خواهد بيشتر توليد کند در حالي که نظر ايران توليد کمتر است. زيرا ما بيش از دو سال تحريم بوديم و عقب افتاده‌ايم و با توجه به پافشاري عراق بر توليد بيشتر مشخص است که عراق چنين پيشنهادي را نمي‌پذيرد.

مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي با تأکيد بر اينکه کشورهاي زيادي در اوپک هم راستا با ايران هستند، گفت: حداقل چهار کشور با ايران هم راستا هستند و آيا با وجود اين کشورها توانستيم تأثيرگذار باشيم؟

اميرمعيني با تأکيد بر اينکه مازاد ظرفيت توليد در بازار جهاني نفت حرف اول را مي‌زند، بيان کرد: دارا بود مازاد ظرفيت توليد بدون هزينه امکان‌پذير نيست و نياز به سرمايه‌گذاري هنگفتي دارد و ايران و عراق تاکنون چنين اقدامي را در بازار انجام نداده‌اند. زماني که مي‌خواهيم به يک جنگ قيمتي وارد شويم بايد ظرفيت‌سازي کنيم اما در حال حاضر نه ايران و نه عراق به دنبال قيمت پايين نيستند. در صورتي که عربستان و کشورهاي حامي عربستان نشان داده‌اند که مي‌توانند وارد جنگ قيمتي شوند و با قيمت پايين هم خود را وفق دهند.

وي با تأکيد بر اينکه همکاري ايران و عراق در شرايط فعلي هيچ نتيجه‌اي ندارد، گفت: اينکه بتوانيم در بلندمدت ظرفيت‌سازي کنيم، خوب است اما شرايط فعلي ايجاب مي‌کند که شرايط بازار نفت را با تثبيت توليد تثبيت کنيم. مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي ادامه داد:‌ ايران سال‌هاست که قصد دارد به ظرفيت توليد پنج ميليون بشکه نفت در روز برسد اما هنوز نرسيده است بنابراين بايد به اندازه کافي ظرفيت داشته باشيم تا بتوانيم در مقابل عربستان حرفي براي زدن داشته باشيم. در حال حاضر نيز توليد کشور ايران و کشورهاي موافق با ايران کمتر از توليد عربستان و کشورهاي موافق با عربستان نيست.

اميرمعيني در پايان تأکيد کرد: من اعتقادي به نتيجه بخش بودن همکاري ايران و عراق در جهت ايجاد وزنه معادل عربستان ندارم.


 معادلات انرژي 

 ايران عضو باشگاه صادرکنندگان بنزين جهان مي‌شود

معاون وزير نفت با تشريح جزئيات راه اندازي 3 طرح جديد بنزين‌سازي ايران، اعلام کرد: سال آينده براي نخستين بار ايران عضو باشگاه صادرکنندگان بنزين جهان مي‌شود.

عباس کاظمي در گفتگو با مهر درباره برنامه جديد افزايش توليد بنزين با استاندارد يورو چهار، گفت: امسال دو طرح جديد بنزين‌سازي با هدف افزايش ظرفيت توليد بنزين کشور با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا در پالايشگاه‌هاي نفت لاوان و بندرعباس در مدار بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون آخرين مراحل راه اندازي طرح بهبود کيفيت و افزايش ظرفيت توليد بنزين در پالايشگاه نفت بندرعباس در حال اجرا است، تصريح کرد: با بهره‌برداري از اين مجتمع جديد بنزين‌سازي ظرفيت توليد بنزين کشور حدود 3.5 ميليون ليتر در روز افزايش مي‌يابد.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اينکه با اجراي اين پروژه علاوه بر افزايش توليد بنزين، ظرفيت توليد بنزين کشور با استاندارد يورو چهار هم حدود هشت ميليون ليتر در روز افزايش مي‌يابد، تصريح کرد: در شرايط فعلي واحد «ايزومريزاسيون» پالايشگاه نفت لاوان هم با ظرفيت توليد روزانه 800 هزار ليتر بنزين آماده راه‌اندازي شده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه در پالايشگاه نفت لاوان در کنار افزايش توليد بنزين، ظرفيت توليد بنزين با استاندارد يورو چهار هم حدود سه ميليون ليتر در روز افزايش مي‌يابد، اظهار داشت: در مجموع با بهره‌برداري از اين دو طرح تا پيش از پايان سال حدود 4.2 ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين و حدود 11 ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين يورو چهار ايران افزوده خواهد شد.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با يادآوري اينکه فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس هم حداکثر در طول سه ماهه نخست سال آينده با ظرفيت توليد روزانه 12 ميليون ليتر بنزين يورو چهار به بهره برداري مي‌رسد، تاکيد کرد: واحد سي سي آر اين پالايشگاه ميعانات گازي امسال به بهره برداري مي‌رسد.

کاظمي با اشاره به آغاز نصب کمپرسورهاي اين پالايشگاه توسط شرکت زيمنس آلمان، يادآور شد: در مجموع فقط با راه‌اندازي فاز اول اين پالايشگاه ايران از سال آينده نه تنها نيازي به واردات بنزين ندارد بلکه به جمع کشورهاي صادرکننده اين فرآورده نفتي تبديل خواهد شد.

معاون وزير نفت با بيان اينکه هم اکنون ايران يکي از بزرگترين صادرکنندگان انواع فرآورده‌هاي نفتي شامل گازوئيل، نفت سفيد، گاز مايع و نفت کوره است، خاطرنشان کرد: سال 96 براي نخستين بار بنزين هم به سبد صادرات فرآورده‌هاي نفتي کشور افزوده خواهد شد

چيني ها علاقه مند به اجرا و تکميل خط لوله گاز ايران-پاکستان

يک شرکت چيني که براي احداث خط لوله گاز از بندر گوادر تا نوابشاه پاکستان به طول بيش از 700 کيلومتر با اين کشور قرارداد امضا کرده، به تازگي براي مشارکت در ساخت خط لوله از بندر گوادر تا مرز ايران به طول حدود 80 کيلومتر نيز اعلام آمادگي کرده است.به گزارش ايرنا ،روزنامه انگليسي زبان 'اکسپرس تريبيون' پاکستان روز پنجشنبه به نقل از مقامات اين کشور نوشت: شرکت خط لوله نفت چين (CPPB) که براي اجراي طرح حدود يک و نيم ميليارد دلاري احداث ترمينال گاز مايع طبيعي (ال.ان.جي) و احداث خط لوله گاز از بندر گوادر به نوابشاه با پاکستان به توافق رسيده است، مشتاق به مشارکت در تکميل طرح خط لوله گاز ايران-پاکستان (قسمت مربوط به خاک پاکستان) است و براي مشارکت در احداث خط لوله گاز 'از بندر گوادر تا مرز ايران' ابراز تمايل و اعلام آمادگي کرده است. به گزارش اين روزنامه، يک مقام ارشد دولت پاکستان نيز اعلام کرد: اين کشور در حال کار بر روي طرح واردات گاز مايع طبيعي است اما در صورت برو جنگ، خط انتقال گاز مايع منبع امني براي تامين نياز هاي ما نخواهد بود. وي افزود: به همين دليل ما طرح انتقال گاز از ايران به پاکستان را يک پروژه ضروري و همچنين طرح راهبري براي کشور مي دانيم.

اين مقام دولت پاکستان تاکيد کرد: در صورت توقف در روند عرضه گاز مايع در کشور، پاکستان قادر به دريافت گاز از طريق طرح خط لوله انتقال گاز از ايران خواهد بود.

رشد 79 درصدي صادرات نفت ايران به ژاپن در شهريور امسال

واردات نفت ژاپن از ايران در سپتامبر 2016 برابر با شهريور امسال با رشد 79 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به 334 هزار بشکه در روز رسيد.

به گزارش تسنيم، وزارت اقتصاد و تجارت ژاپن در جديدترين گزارش خود از افزايش 79 درصدي واردات نفت اين کشور از ايران در سپتامبر 2016 خبر داد. بر اساس آمارهاي اين وزارتخانه، خريد نفت ژاپن از ايران در ماه سپتامبر 2016 به 1.492 ميليون کيلو ليتر برابر با 334 هزار بشکه در روز رسيد. اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 79 درصدي داشته است. واردات نفت ژاپن از ايران در سپتامبر سال گذشته ميلادي 829 هزار کيلو ليتر برابر با 185 هزار بشکه در روز اعلام شده بود.

واردات نفت اين کشور جنوب شرق آسيا از ايران در سپتامبر امسال نسبت به ماه قبل از آن نيز با رشد 28 درصدي روبرو شده است. ايران در ماه اوت امسال 260 هزار بشکه در روز نفت به ژاپن صادر کرده بود. افزايش قابل توجه واردات نفت ژاپن از ايران در سپتامبر امسال در حالي است که کل واردات نفت اين کشور در اين ماه با کاهش 1 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است. ايران با تامين 9.7 درصد نفت مورد نياز ژاپن چهارمين تامين کننده نفت وارداتي ژاپن در اين ماه شناخته شده است. عربستان، امارات و قطر به ترتيب در رتبه هاي اول تا سوم از اين نظر قرار گرفته اند.

همايش ملي اندازه‌گيري جريان سيالات در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي

سومين همايش ملي «اندازه‌گيري جريان سيالات در صنايع نفت، گاز، پالايش و پخش، پتروشيمي و آب»، 17 و 18 آذرماه امسال در دانشگاه علم و صنعت ايران برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، در اين همايش علاوه بر ارائه سخنراني در حوزه‌هاي مختلف، ميزگردهاي تخصصي با حضور مسؤولين دولتي و کارشناسان و همچنين کارگاه‌هاي آموزشي متعددي توسط کارشناسان و اساتيد منتخب برگزار مي‌شود.

برگزاري نمايشگاه تجهيزات صنعت اندازه‌گيري و کاليبراسيون با حضور شرکت­هاي داخلي و خارجي از ديگر فعاليت‌هاي اين همايش است. به دليل اختصاص غرفه‌اي در اين نمايشگاه تحت عنوان دستاوردهاي دانشگاهي صنعت ميترينگ، دانشگاه‌ها مي‌توانند دستاوردهاي مرتبط با صنعت ميترينگ را اعم از طرح‌هاي پژوهشي و پايان‌نامه‌­هاي مرتبط که احيانا منجر به توليد محصول شده‌­اند، براي عرضه در نمايشگاه جنبي همايش ارائه کنند.


 يادداشت 

 صنعت نفت، يک سال پس از برجام

توافق هسته اي ايران در حالي وارد دومين سال خود شد که بازار داغ بحث و بررسي پيرامون ماهيت اين توافق و تطابق آن شرايط و منافع ملي کشور همچنان ادامه دارد، سوالي مشترک بسياري از ناظران و کارشناسان را جداي از منتقدان برجام قاطع تر از گذشته به نقد پرداخته، اين است که برجام چه آثار مثبتي بر اقتصاد ايران داشته است و اين که کدام يک از بخش هاي اقتصادي بهره بيشتري از برجام برده اند؟

در پاسخ به اين پرسش ها در ابتدا بايد تاکيد کرد که نخستين و مهمترين تاثير اين توافق رفع تحريم ها عليه ايران بود. شدت و گستردگي تحريم هاي هوشمند اقتصادي ايران بي سابقه بود بنابراين لغو آنها زمينه جذب ايران در اقتصاد جهاني را دوباره فراهم کرد. البته نمي توان انتظار داشت بلافاصله پس از تحريم ها وضع عادي برقرار شود.

تحريم هاي اقتصادي ميزان قابل توجهي از دستاوردهاي اقتصادي ايران را از ميان برد و احياي بنيادهاي پيش از تحريم ها فرآيندي طولاني خواهد بود. در واقع، تحريم ها ساختمان اقتصاد ايران را در مدت کوتاهي تخريب کرد و بازسازي ساختمان جديد زمانبر خواهد بود. به لحاظ رواني با توجه به ادامه نگراني شرکت ها و بنگاه هاي خارجي نسبت به آينده مناسبات سياس و اقتصادي ايران با اقتصاد جهاني، طبيعي شدن روابط ايران با شرکت هاي مزبور نيازمند گذشت زمان است، زيرا عوامل اقتصادي به راحتي نمي تواند سابقه دوره تحريم را از ميان ببرد و اعتماد کامل به تجارت با ايران را احيا کند. برجام توانست شرايط و فرصت هاي جديدي را براي ايران ايجاد کند اما در عمل برخي موانع مانند بي اعتمادي بنگاه هاي اقتصادي به آينده، کارشکني هاي برخي جناح ها در آمريکا و اروپا و فضاسازي منفي در داخل کشور، بهره برداري واقعي اقتصاد ايران از دستاوردهاي برجام را سخت کرده است. در اين ميان اما، برخي بخش هاي اقتصادي، به خوبي توانسته اند از فضاي رفع تحريم استفاده کنند و دور از تصور به شرايط پيش از تحريم بازگردند، در راس اين بخش ها، صنعت نفت قرار دارد.

بايد اذعان کرد صنعت نفت توانست بيشترين بهره و استفاده از برجام را از آن خود سازد. در واقع تاکنون بزرگترين دستاورد برجام به اين صنعت بر مي گردد که افزايش سريع و غيرقابل پيش بيني توليد و صادرات نفت ايران شاخص آن است. ايران توليد نفت را طي حدود سه تا چهار ماه افزايش داد و صادراتش در همين دوره زماني 2 برابر شد. البته اين دستاورد به راحتي به دست نيامد. دست اندرکاران صنعت نفت از مدت ها پيش از برجام مقدمات و زمينه هاي افزايش سريع توليد پس از رفع تحريم ها را فراهم کردند ايران درماه هاي منتهي به توافق هسته اي به طور رسمي و آشکار اعلام کرد که با رفع تحريم ها توليد و صادرات خود را بدون هيچ گونه ملاحظه اي افزايش خواهد داد. اين اعلام آشکار با هدف آمادگي بازار نفت و عوامل آن براي پذيرش دوباره نفت ايران بود. در راستاي اين سياست راهبردي، زيرساخت هاي لازم براي افزايش توليد و همچنين بازاريابي و احياي مشتريان سابق آغاز شد که امري سخت و پرهزينه بود.

دکتر عليرضا سلطاني

تحريم ها صنعت نفت را با 2 چالش بزرگ روبرو کرد نخست مسئله تجهيز چاه هاي نفت بود. به دليل تحريم ها صادرات نفت ايران نصف يا کمتر از نصف شد و بسياري از چاه ها و ميدان هاي نفتي بدون استفاده شدند؛ احياي اين ميدان نيازمند سرمايه گذاري و برنامه ريزي جديد و گسترده بود. چالش دوم بازاريابي بود که مديريت آن بسيار مشکل است. به طور معمول پالايشگاه ها در سطح جهان فعاليت خود را با يک نوع نفت خاص تنظيم مي کنند. تحريم ها سبب تغيير اين رويه و از ميان رفتن ارتباط با پالايشگاه ها و مشتريان نفت ايران شد. با توجه به روند پيچيده فني، جذب دوباره مشتري کار بسيار سختي بود اما وزارت نفت توانست با برنامه ريزي دقيق در چهار ماه صادرات نفت خود را افزايش دهد و بسياري از مشتريان قديمي خود را جذب کند.

افزايش توليد و صادرات نفت در شرايطي انجام شد که کشورهاي نفتي منطقه بويژه عربستان و همپيمانانش عليه ايران موانع و چالش هاي زيادي ايجاد کردند. اين کشورها پي درپي به ايران فشار مي آوردند که براي حفظ قيمت نفت، نبايد يکباره توليدش را افزايش دهد. ايستادگي و مقاومت ايران بر موضع به حق خود براي بازگشت به بازار نفت، سبب شد همه نقشه هاي اين کشورها عقيم بماند و ايران از اين چالش پيروز بيرون بيايد.

ازاين رو نه فقط قيمت نفت کاهش نيافت بلکه ثبات بيشتري پيدا کرد. در واقع بازار جهاني نفت خود را با شرايط افزايش توليد نفت تطبيق داد. توضيح اينکه ايران کشوري است که داراي بيشترين منابع هيدروکربني است و از نظر ذخاير نفتي براي دنيا اهميت دارد. از اين جهت، بازار نفت دنيا در رويارويي با ايرانِ پسابرجام، عقلاني تر از کشورهايي عمل کرد که نسبت به ايران رويکرد سياسي داشتند. به معناي ديگر، بازار نفت هيچگاه نمي تواند ايران را ناديده بگيرد زيرا نبود نفت ايران خلايي براي بازار نفت به شمار مي رود. اين درحالي بود که کشورهاي توليدکننده نفت در منطقه و حتي غيرعضو اوپک همچون روسيه و مکزيک انتظار داشتند ايران خود را با شرايط بازار وفق بدهد زيرا به نظر آنها ورود سريع ايران به بازار سبب کاهش بيشتر قيمت ها مي شد.

اما مهمترين چالشي که صنعت نفت اکنون با آن روبروست، سرمايه گذاري و توسعه ميادين نفت و گاز با هدف حفظ و ماندگاري در نقشه جغرافياي انرژي جهان است.

در اين راستا ايران با دو چالش مواجه است. نخست اينکه خيلي از ميدان هاي نفتي کشور از فناوري هاي روز دنيا در بخش توليد و استخراج عقب هستند. ايران در مهندسي مخازن يا برداشت مناسب از مخازن نسبت به بقيه کشورهاي دنيا دچار عقب ماندگي است. چالش دوم، به ميدان هاي مشترک مربوط است. ما در خليج فارس و در مرز با عراق حوزه هايي نفتي وجود دارد که در دوره تحريم، برداشت ايران از آنها نسبت به همسايه ها کمتر بود. اين موارد بايد جبران شود که لازمه آن سرمايه گذاري کلان است. در زمينه فرسودگي تاسيسات در حوزه هاي داخلي نيز بايد چالشِ نداشتن فناوري هاي جديد جبران شود.

رفع تحريم ها اين فرصت را ايجاد کرده تا ايران بتواند از فناوري هاي جديد دنيا استفاده کرده و سرمايه گذاري هايي را جذب کند. براي اين کارتدبير لازم انديشيده شد و مدل جديد قراردادهاي نفتي تدوين گرديد. اين پيش بيني خردمندانه اي براي دوره پس از تحريم بود تا کشور آماده جذب سرمايه بويژه در ميدان هاي مشترک باشد. اين تدبير البته در ماه هاي اخير با چالش هايي از سوي منتقدان روبرو شد. برخي از اين انتقادها درست بود و در چارچوب روندهاي منطقي در حال بررسي و رفع است. البته اين نگراني وجود دارد که برخي از اين انتقادها مبناي فني نداشته و سويه هاي سياسي و شخصي آن بيشتر باشد. اين امر مي تواند خطر و چالش بزرگي نه تنها براي صنعت نفت بلکه براي کل اقتصاد کشور باشد و ممکن است باعث عقب ماندگي بيشتر ايران از رقيبان چه در ميدان هاي مشترک و چه در سهم از بازار جهاني شود. پس بايد شرايط کشور را مورد توجه قرار داد و جذابيت را براي جذب سرمايه هاي جديد ايجاد کرد. در اين صورت مي توان حضور و رقابت پرقدرتي را در بازار جهاني نفت داشته باشيم.

هم اکنون بسياري از بخش هاي اقتصادي کشور بويژه توليد، صنعت، بازار کار وابسته به حرکت صنعت نفت به عنوان پيشران توسعه اقتصادي کشور است. تعلل و تاخير در اجراي طرح هاي توسعه اي صنعت نفت در بخش هاي بالادستي، هزينه هاي سنگيني را به کشور وارد مي سازد. رفع تحريم ها فرصت بزرگي براي اقتصاد کشور و صنعت نفت براي گام گذاشتن در شرايط رونق و گشايش اقتصادي است.

دکتر عليرضا سلطاني


  ميز خبر 

 معاون شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران:

70 درصد تجهيزات پالايشگاه ستاره خليج فارس ساخت داخل است

معاون مدير عامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، گفت: 70 درصد از قطعات و تجهيزات پروژه احداث پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس در داخل کشور ساخته و تامين شد.

به گزارش وزارت نفت، شاهرخ خسرواني، اضافه کرد: در اين پروژه، بخش زيادي از تلمبه‌ها، برج‌ها، راکتورها، سيستم‌هاي کنترلي مربوطه و شيرآلات در داخل بومي شد.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: براي حمايت از ساخت داخل در شرکت‌هاي پالايشي از منظر حاکميتي با بخش خصوصي تعامل کرديم.

خسرواني ادامه داد: به عنوان نمونه در پروژه‌هاي در حال اجرا در پالايشگاه اصفهان سياست استفاده حداکثري از توانمندي ساخت داخل مورد تاييد و نظارت هيات مديره و مسئولان آن شرکت قرار گرفت.

وي اعلام کرد: بومي‌سازي کاتاليست‌ها دستاورد بزرگ توليدکنندگان داخلي است که وزارت نفت با ممنوعيت واردات از آن ها حمايت مي‌کند.

خسرواني به اقدامات انجام شده در سه سال گذشته در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و تقويت نگاه به درون اشاره و اظهار کرد: يکي از دستاوردهاي مستقيم شرکت پالايش و پخش، بومي‌سازي تعداد قابل توجهي از انواع و اقسام کاتاليست‌ها بوده است.

وي افزود: فرايند بومي‌سازي کاتاليست‌ها نه تنها در پالايش و پخش؛ بلکه در پتروشيمي‌ها هم در دستور کار بوده و انجام شده است.

خسرواني ادامه داد: در اين مدت با توجه به شرايط کشور تلاش شد واحدهاي کاتاليستي مختلف پالايشگاهي از داخل تامين شود که يکي از اين موارد، ساخت کاتاليست ايزومراسيون براي پالايشگاه اصفهان بوده که با مديريت و نظارت مستقيم پالايش و پخش و تعامل پالايشگاه اصفهان و سازنده داخلي اين فرايند محقق شد و در مهرماه پارسال در راکتورهاي اصفهان بارگيري و در سرويس قرار گرفت که از عملکرد بسيار مطلوبي برخوردار بوده است.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران اظهار کرد: در کاتاليست‌هاي مختلف ديگر مثل مرکاپتان زداها، گوگرد زداها، توليد هيدروژن، مولکولارسيو و... پيشرفت‌هاي خوبي داشته ايم و موفق شديم کاتاليست‌ها را در داخل بومي‌سازي کنيم.

به گفته وي، سياستي در ساخت داخل اتخاذ شد که بر اساس آن براي حمايت از ساخت داخل هر کاتاليستي که در داخل ساخته شد و مطلوبيت خودش را اثبات کرد و در واحدهاي فرايندي به صورت مطلوب مورد استفاده قرار گرفت، به طور هماهنگ از وارداتش جلوگيري شود که اين نقش مستقيم اقتصاد مقاومتي و حمايت از ساخت داخل را نشان مي‌دهد.

پالايشگاه 360 هزار بشکه اي ستاره خليج فارس به عنوان بزرگ ترين پالايشگاه در دست ساخت ميعانات گازي منطقه خليج فارس و حتي خاورميانه، از ظرفيت توليد روزانه 36 ميليون ليتر بنزين و 14 ميليون ليتر گازوييل با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا برخوردار بوده و در کنار اين دو فرآورده استراتژيک نفتي محصولات ديگري همچون دو هزار تن در روز گاز مايع، سه ميليون ليتر سوخت هواپيما و 130 تن گوگرد توليد وعرضه خواهد شد.

در شرايط کنوني، ساخت کل طرح پالايشگاه ستاره خليج فارس به ميزان 86 درصد کامل شده و پيشرفت ساخت و راه اندازي فاز نخست اين طرح پالايشگاهي ايران و خاورميانه از مرز 90 درصد عبور کرده است.

بر اساس برنامه زمان بندي، امسال واحد تقطير اين پالايشگاه ميعانات گازي و سال آينده ديگر واحدهاي فرآيندي پالايشگاه ستاره خليج فارس در مدار بهره برداري قرار مي گيرد که در اين صورت در مرحله نخست امکان توليد و عرضه روزانه 12 ميليون ليتر بنزين با استاندارد يورو4 فراهم مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته