جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5424

سرمقاله
عدم بروز رساني، ضعف اصلي فرهنگ جامعه

نوبخت خبر داد:
اختصاص پنج هزار ميليارد ريال اعتبار براي تکميل راه آهن رشت - قزوين


تصويب طرح منع فروش هواپيما به ايران توسط مجلس نمايندگان آمريکا


خبر


هشتمين نمايشگاه بين المللي هوايي و هوانوردي ايران


پياده روي زائران اربعين


شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU


امامي کاشاني: همه بايد از هوا مواظبت کنيم

تخت روانچي:
تشکيل کميسيون مشترک اقتصادي با فرانسه در تهران
بيانيه موگريني درباره برجام موضع اروپاست
جان کربي:
ايران گام‌هاي مثبتي براي کاهش ذخاير آب سنگينش برداشته‌ است

کانديداي وزارت خارجه آمريکا:
لغو کامل توافق هسته‌اي ايران امري نشدني است

شينزو آبه:
ترامپ قابل اعتماد است


باب کورکر: ترامپ برجام را حفظ خواهد کرد


آمانو: ايران ذخاير آب سنگينش را به زير حد معين کاهش دهد


اوباما در برلين: ترامپ در مقابل روسيه بايستد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 سرمقاله
 عدم بروز رساني، ضعف اصلي فرهنگ جامعه 
نويسنده : حميدرضا عسگري

عدم بروز رساني، ضعف اصلي فرهنگ جامعه

حميدرضا عسگري


انسان در طي قرون متمادي و در خلال رويارويي با حوادث گوناگون به تجربيات ارزشمندي دست يافته است. تاريخ مجموعه تمامي اين تجربيات است و عدم بهره مندي از اين دستاوردهاي گرانبها و سرمايه عظيم بشري مي تواند ضمن آن كه به تكرار خطاها و اشتباهات گذشته بيانجامد باعث گسستگي نسل امروز با نسل هاي پيشين شود.
لذا مي بايست اين تجارب به نسل حاضر منتقل و احوالات نسل امروز نيز براي آيندگان به ارث گذاشته شود. آينده‌اي که ما معتقديم ساختن آن، تنها با حفظ پيشينه‌هاي فرهنگي جامعه و بهاء دادن به اسنادي محقق مي‌شود که امروز مسئوليت حفظ و نگهداشت آن‌ها به ما سپرده شده است.
دراذهان عمومي آنچه از اسناد ملي رواج پيدا كرده، قراردادهاي بين المللي و تاريخي، توافقنامه‌‌هاي حدود وثغور، اسناد دولتي، قوانين مكتوب دوره‌هاي شاهنشاهي درايران و از اين قبيل تعاريف مي باشد . درحالي كه رسم و رسومات پيشينيان، فرهنگ‌‌ها و خرده هنجارهاي سنتي، منش‌ها و خلقيات گذشتگان، گفتارها و روايت ها، تصاوير وگل‌نبشته‌‌ها و...همگي درزمره اسنادملي كشورمان تجميع شده اند.
لذا اسناد ملي هر كشور به منزله گنجينه اي است كه به پل ارتباطي بين گذشته و آينده آن سرزمين مي ماند و مي بايست از آن محافظت به عمل آيد. اگر تاملي درمشكلات امروزي جامعه درعرصه‌هاي گوناگون داشته باشيم، و در آرشيو‌هاي اسنادملي كشور پويشي بكنيم، با اسنادي مواجه مي‌شويم كه مي‌توان از‌آنها به عنوان كليد معضلات امروز
استفاده كرد.
مسلماً باگذشت قرن‌ها از يك سند تاريخي و تحولي كه به طور مداوم در ساختار جوامع شكل مي‌گيرد، تجويز مستقيم راهكارهاي دوران‌ گذشته با نيازهاي امروز تطابق نخواهد داشت. اما واقعيت اين است كه بسياري از اين معظلات و نيازهاي بشر امروز براي گذشتگان نيز وجود داشته و آنها در آن زمان به تجاربي دست يافته‌اند كه مي‌تواند بستر مناسبي براي الگوگيري درحل مشكلات امروز باشد.
لذا اسنادملي مجموعه‌اي ازاين تجربيات است و عدم بهره مندي از اين اسناد گرانبها مي‌تواند ضمن آن كه به تكرار خطاها و اشتباهات گذشته بيانجامد باعث گسستگي نسل امروز با نسل هاي پيشين شود لذا مي بايست اين تجارب به نسل حاضر منتقل گردد.
امروز مسئله فرهنگ دغدغه اصلي كشور مي‌باشد به طوري كه معضلات ديگر جامعه را نيز تحت شعاع خود گرفته است. اما اين نگراني‌هاي فرهنگي براي كشوري كه داعيه فرهنگ و تمدن چندهزار ساله را با خود به يدك مي‌كشد، عقلاني به نظر نمي‌رسد. اينكه امروز ما مورد هجمه‌هاي فرهنگي قرار گرفته‌ايم و فضاي تنفس جامعه با برخي ناهنجاري‌ها مسموم گرديده، به علت فراموش كردن سنت‌هاي فرهنگي گذشتگانمان مي‌باشد. ما ميراث دار منشورهاي حقوق بشري چند هزارساله و گل‌نبشته‌هايي هستيم كه درآن ازاخلاق و حقوق شهروندي درجامعه بحث
شده است!.
پس چرا بايد امروز ازسوي برخي مجامع بين المللي به تضييع حقوق بشرمتهم شويم؟! جداي از بحث سياسي مسئله، بايد اذعان داشت كه ما فرهنگ غني ايراني و اسلامي خود را كه از روزگار گذشته به ارث برده‌ايم بروز رساني نكرده‌ايم!. اينكه پيشرفت علم و فناوري باعث انقضاي فرهنگ‌ها و رسومات سنتي مي‌گردد غيرقابل قبول است.
امروز شما مي‌توانيد كشورهايي همچون كره و ژاپن را مشاهده كنيد كه در اوج توسعه قرار دارند، اما سنت‌هاي فرهنگي، خانوادگي و اخلاقي خود را حفظ كرده‌اند.
مانيز بايد رجعتي به فرهنگ و سنن نياكان خود داشته باشيم و درصدد بروز رساني آنها براي نيازهاي امروز باشيم. و اين مهم ميسر نخواهد شد، مگر با زدودن غبار غربت از چهره آرشيوهاي اسناد ملي، با استمداد از مردمي که خود پديدآوران اسناد و نگهدارندگان و بهره‌برداران آن هستند.


 نوبخت خبر داد:
 اختصاص پنج هزار ميليارد ريال اعتبار براي تکميل راه آهن رشت - قزوين 

معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص پنج هزار ميليارد ريال اعتبار براي تکميل راه آهن رشت - قزوين خبر داد و گفت: ايران به کارگاه بزرگ سازندگي تبديل شده و اميدواريم آنچه در شأن ملت است، به انجام
برسد.
به گزارش ايرنا،محمدباقر نوبخت در حاشيه بازديد از ريل گذاري راه آهن رشت - قزوين در شهر منجيل در جمع خبرنگاران افزود: حداکثر تلاش ما آن است که اين پروژه در زمان تعيين شده، به بهره برداري
برسد.
وي اظهار کرد: با تامين اعتبار و تخصيص پنج هزار ميليارد ريال، بخشي از موانعي که پيش روي اين پروژه بود، برطرف مي شود.
نوبخت با بيان اينکه امروز به عنوان اولين مسافر به طور آزمايشي اولين قطعه 29 کيلومتري از قزوين تا کوهين را طي کردم،گفت: اين مسيري که امروز با استاندار قزوين طي کرديم،امکان سرعت 160 کيلومتر در ساعت را داشت و درحال حاضر ، در اين مسير 164 کيلومتري،بيش از 80 کيلومتر ريل گذاري شده و بقيه قسمت ها نيز با سرعت در حال
انجام است.
به گفته نوبخت، همه خواست ما اين است که در سال جاري، اين خط ريلي تحويل داده شود؛ هرچند بخش هايي از اين مسير، داراي مشکلاتي هست که در اين بازديد، درباره آنها تصميماتي
گرفته شد.


 تصويب طرح منع فروش هواپيما به ايران توسط مجلس نمايندگان آمريکا 

مجلس نمايندگان آمريکا طرح منع فروش هواپيماهاي مسافربري توسط شرکت ايرباس و بوئينگ به ايران که پيشتر مورد موافقت دولت اوباما قرار گرفته بود را تصويب کرد. به گزارش رويترز، اين طرح با طرح با 243 راي موافق نمايندگان جمهوري‌خواه در برابر 174 راي مخالف دموکرات‌ها به تصويب رسيد که در اين ميان 7 نماينده دموکرات نيز در موافقت با اين طرح به جمهوري خواهان پيوستند.
اين طرح از صدور مجوزهاي لازم توسط وزارت خزانه‌داري آمريکا براي بانک‌هاي آمريکايي جهت انجام تراکنش‌هاي مالي فروش اين هواپيماها جلوگيري خواهد کرد. تصويب اين طرح به دنبال تلاش‌هاي گسترده جمهوري‌خواهان براي بي‌اثر کردن توافق هسته‌اي برجام با ايران انجام شد.
دو شرکت هواپيمايي ايرباس و بوئينگ قرار است بيش از 200 هواپيماي مسافربري را به ايران بفروشند يا اجاره دهند. با وجود اينکه شرکت هواپيمايي ايرباس فرانسوي است بايد مجوز وزارت خزانه‌داري آمريکا براي فروش دريافت کند چراکه حدود 10 درصد از قطعات مورد نياز اين هواپيماها توسط آمريکا ساخته مي‌شود. تعدادي از دموکرات‌هاي کنگره اعلام نگراني کرده‌اند که لغو اين قرارداد باعث از بين رفتن فرصت‌هاي شغلي زيادي خواهد شد. در حالي که نمايندگان جمهوري‌خواه که مخالفان توافق هسته‌اي برجام هستند مدعي‌اند ايران مي‌تواند از اين هواپيماها براي اهداف نظامي مثل انتقال نيروي نظامي به روسيه براي مبارزه با نيروهاي آمريکايي به روسيه ارسال کند. اگرچه بعيد به نظر مي رسد که اين طرح به قانون تبديل شود چراکه در صورت موافقت مجلس سنا با اين طرح بايد به امضاي رئيس‌جمهور نيز برسد.
اوباما اعلام کرده است که هر طرحي مثل اين را که باعث به خطر افتادن برجام شود وتو خواهد کرد، چراکه بنابر اعلام کاخ سفيد تصويب اين طرح نقض صريح برجام محسوب مي‌شود.


 خبر 

سخنگوي ستاد اربعين:
پليس عراق افراد فاقد مجوز را به ايران بازگرداند
سخنگوي ستاد مرکزي اربعين حسيني گفت:تعدادي از افرادي که مدارک قانوني نداشتند و خارج از معابر رسمي به داخل خاک عراق وارد شده بودند ؛ توسط ماموران عراقي به ماموران انتظامي ايران تحويل داده شدند. حميدرضا گودرزي در گفت و گو باايرنا افزود: به رغم تمام تذکرات حضوري و رسانه اي مبني بر خروج قانوني و با مجوزهاي لازم از مرز وهمچنين تلاش نيروهاي امنيتي و انتظامي براي جلوگيري از خروج غيرقانوني، متاسفانه تعدادي از افراد، خارج از معابر رسمي به داخل خاک عراق وارد شدند که توسط نيروهاي عراقي به ماموران انتظامي ايران تحويل داده شدند. وي با تاکيد بر اينکه با متخلفان برخورد قانوني خواهد شد، افزود: از همه عزيزاني که مجوز قانوني دارند انتظار داريم تا مرز شلمچه و چذابه را براي خروج انتخاب کنند و از ساير هموطناني که مجوزهاي قانوني (گذرنامه و رواديد) ندارند نيز درخواست داريم زيارت خود را به سال آينده موکول کنند.
بر اساس گزارش هاي دريافتي به دليل ازدحام بيش از حد زايران اربعين و همچنين حضور هزاران نفر بدون داشتن مجوزهاي قانوني در مرز مهران؛ اين مرز به طور کامل بسته شده است.

لاوروف: براي جلوگيري از فرار داعشي‌ها، روسيه حمص و ادلب را هدف قرار مي‌دهد
وزير خارجه روسيه گفت، هواپيماهاي روسيه براي جلوگيري از فرار داعش از موصل به سوريه در حال انجام حملات هوايي در حمص و ادلب هستند. به گزارش خبرگزاري راشاتودي، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه پس از ديدار با جان کري، وزير خارجه آمريکا در ليما پرو و در جريان نشست اپک گفت: نيروي هوايي روسيه و سوريه در ادلب و حمص دست به حملات هوايي عليه داعش زده‌اند تا از فرار اين تروريست‌ها از موصل به سوريه جلوگيري کنند.
در حاليکه دو وزير خارجه درباره سوريه، يمن و اوکراين مذاکرات "سازنده‌اي" داشتند اما لاوروف صحبت‌هاي وزارت خارجه آمريکا درباره دست داشتن روسيه در حمله هوايي به پنج بيمارستان در حلب و ادلب را محکوم کرد. وزارت دفاع روسيه مکررا گفته که جنگنده‌هاي روسي در 30 روز گذشته در حلب پرواز نکرده‌اند و تنها ادلب و حمص را هدف حملات هوايي خود قرار داده‌اند تا انبارهاي تسليحاتي آنها را بمباران کنند. وزير خارجه روسيه در ادامه گفت: اظهارات وزارت خارجه آمريکا درباره هدف قرار گرفتن اين پنج بيمارستان در حلب و ادلب از سوي هواپيماهاي روسي مورد قبول نيست. من اميدوارم که اينها گفته‌هاي وزارت خارجه آمريکا نباشد.

ترکيه از روسيه اس 400 مي‌خرد
وزير دفاع ترکيه اعلام کرد اين کشور در حال مذاکره با روسيه براي خريد سامانه‌ موشکي اس 400 است.
به گزارش شبکه خبري روسيا اليوم، فکري ايشيک، وزير دفاع ترکيه گفت: ما در حال مذاکره با روسيه براي خريد سامانه موشکي اس400 هستيم اما با ديگر کشورها نيز در اين باره مذاکره مي‌کنيم. روسيه موضع مثبتي در اين باره دارد. سامانه‌هاي اس400 روسيه از کارآمدترين سامانه‌هاي موشکي در جهان محسوب مي‌شود. روسيه پيشتر اين سامانه را براي کمک به ارتش سوريه در اين کشور مستقر کرده است.


 هشتمين نمايشگاه بين المللي هوايي و هوانوردي ايران  


 پياده روي زائران اربعين  


 شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU 

د‌كتر عبد‌الله جاسبي
سري سوم -258


پژوهش:
توضيحات مربوط به تسهيلات پژوهشي وفعاليت هاي پژوهشي که توسط معاون رئيس دانشگاه علوم کاربردي و اجتماعي ارائه شده است:

هدف اصلي از حمايت پژوهشي که اخيراً به عمل آمده است جمعيت دانشجويي زير تحصيلات تکميلي دانشگاه کاربردي وعلوم اجتماعي (ASSU) است. ASSU روي اين بخش از سيکل يادگيري متمرکز شده است تا الف) قدرت انتقال ساعات تدريس به دست آمده توسط دانشجويان و ب) پي ريزي خوبي براي توسعه آينده دانشجويان تحصيلات تکميلي، در ASSU تأمين گردد. يمن يک کشور ثروتمندي نيست، اگرچه تعداد قابل توجهي از افراد کارا در کشور درساختن قشر مديريت بالا را دارا مي باشد.

يک فقدان قطعي از " طبقه متوسط" افرادآموزش ديده وجود دارد، استاد صنعتگر بعداز انقلاب صنعتي – کالج تحصيلات تکميلي( ديپلماي 2 ساله). براي تدارک اين گروه که فعال تر و فعال تر در يمن باشند، ASSU " مرکز مشاوره وتوسعه" به هزينه تقريبي 000/110 دلار آمريکا را تأسيس کرده اند.

آزمايشگاه هاي زيرتحصيلات تکميلي ASSU تنها براي تربيت پايه مي باشد. گرچه براي اينکه فهم ودرک علمي جمعيت دانشجويي زيرتحصيلات تکميلي افزايش پيدا کند، ASSU "تورهاي" دندانپزشکي و پزشکي درمدارس عالي را به سرزمين هاي دورافتاده حول صنعا اعزام مي کند. اين تورهاي تربيتي سلامت عمومي جمعيت دانشجويي و تأثيرروي بخش سلامت عمومي اقتصاد را ارزيابي ميکنند. بدين ترتيب، آنها داراي دو چنگک در راهبرد و درمتدلوژي پژوهشي هستند. اين تورها يک برچسب قيمت حدود000/30 دلار آمريکا را دارند. علاوه برآن، دانشکده دندان پزشکي به تنهايي چيزي حدود000/62 دلار آمريکابراي توسعه آزمايشگاههاي خودشناسايي کرده اند. دانشکده پزشکي چيزي حدود 000/265 دلارآمريکابراي آزمايشگاهها (اين مبلغ شامل دپارتمان داروسازي هم ميگردد) درخواست دارد.


  امامي کاشاني: همه بايد از هوا مواظبت کنيم 

خطيب جمعه تهران مراقبت از وضعيت هوا را وظيفه آحاد جامعه دانست و گفت: در شهرهاي بزرگ مانند تهران بر سالخوردگان، کودکان و بيماران ترحم کنيم و نبايد بي اعتناي به جامعه سوار بر خودروهايمان
باشيم.
به گزارش ايرنا، آيت الله محمد امامي کاشاني در خطبه دوم نماز جمعه تهران افزود: خودروها بايد سالم و داراي معاينه فني باشند، به آن رسيدگي کنيم. تردد خودروهاي تک سرنشين کمتر شود و با وسايل عمومي حرکت کنيم. وي با تاکيد بر اين که توجه به جامعه، حق مردم و ارزش دادن به انسان ها بايد هميشه مد نظر ما باشد، اظهار کرد: اين هوا را بايد همه مواظبت کنيم، وسايل و خودروها نيز بايد سالم باشند.
آمريکا حامي تروريسم در منطقه
وي در بخشي ديگر از خطبه دوم نماز جمعه تهران، آمريکا را مولد تروريسم خواند و گفت: يمن، سوريه، مرزهاي عراق، افغانستان و کشورهاي مختلف اسلامي گرفتار تروريسم هستند. (آمريکا) مادر و پدر تروريسم است؛ شما تروريسم را متولد کرديد و بودجه مي دهيد، آن وقت ايران را چنين متهم مي کنيد؟
امامي کاشاني افزود: الان اين جهان، چنين جهاني است و ما در اين زمان زندگي مي کنيم. در زماني به سر مي بريم که دنياي استکبار چنين حمله کرده است. وي ادامه داد: همانطوري که رهبر عزيزمان فرمودند، مساله رياست جمهوري(آمريکا) براي ما تفاوت ندارد؛ آنچه مهم است اين است که دشمن چه مي کند و تاکنون آمريکا به ايران و کشورهاي اسلامي چه کرده است؟ ملت آمريکا هم به بدبختي و گرفتاري اقتصادي و اخلاقي افتاده اند. اين وضعي است که دنياي امروز گرفتار آن شده و با اين شرايط روبه رو هستيم. خطيب جمعه تهران اضافه کرد: مي بينيد با تمام وقاحت مي ايستند و مي گويند ايران را تحريم کرديم و يا با وقاحت به سازمان ملل نامه مي نويسند و ايران را طرفدار تروريسم مي خوانند. خودشان در يمن بمب خوشه اي مي ريزند و کوچک و بزرگ را به خاک و خون مي کشند؛ آن گاه به ايران اين حرف ها را مي زنند.


  تخت روانچي:
 تشکيل کميسيون مشترک اقتصادي با فرانسه در تهران 
 بيانيه موگريني درباره برجام موضع اروپاست

معاون اروپا و آمريکاي وزير امور خارجه ايران از برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي با فرانسه در تهران در آينده نزديک خبر داد و گفت: سفرم به پاريس براي انجام مقدمات تشکيل اين کميسيون است.
به گزارش ايرنا، مجيد تخت روانچي که در پاريس به سر مي برد، در خصوص اهداف سفرش اظهار کرد: پس از سفر سال گذشته رئيس جمهوري به پاريس و ملاقات با رئيس جمهوري فرانسه، چند سند به امضا رسيد و همچنين توافق شد مشورت هاي سياسي منظمي بين دو طرف برگزار شود.
وي افزود: در اين فاصله، قائم مقام وزير خارجه فرانسه به تهران آمد که مذاکرات خوبي داشتيم. سفر بنده هم به پاريس در ادامه همين مسير است.
معاون وزير امور خارجه با بيان اينکه موضوعات مختلفي به خصوص در بخش هاي اقتصادي براي گفت و گو و رايزني با فرانسه وجود دارد، ادامه داد: بعد از توافق برجام، با فرانسوي ها تعاملات اقتصادي خوبي داشته ايم و زمينه هاي کاري متنوعي بين ايران و فرانسه در حوزه هاي مختلف اقتصادي از جمله سرمايه گذاري مشترک، انتقال فناوري و زمينه هاي ديگر وجود دارد که بايد هر چند وقت يکبار در سطح سياسي مرور شود.
تخت روانچي، تحولات نقاط بحراني در منطقه مانند يمن، سوريه، عراق، لبنان و افغانستان را ديگر محورهاي مورد گفت و گو با فرانسويان برشمرد و اضافه کرد: بخش ديگر صحبت هايمان نيز به مسائل منطقه اي،
تحولات خاورميانه و موضوع تروريسم و افراطي گري باز مي گردد که دو طرف علاقه مند به پيگيري آن تا حصول راه حل مشترک
هستند.
وي از برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي ايران و فرانسه در سطح وزراي امور خارجه به زودي در تهران خبر داد و گفت: سفر بنده به پاريس براي انجام مقدمات تشکيل اين کميسيون مشترک است.
معاون وزير امور خارجه همچنين درباره اجراي برجام اظهار کرد: اين موضوع يکي از موضوعاتي است که در اين سفر درباره آن صحبت خواهيم کرد.


 جان کربي:
 ايران گام‌هاي مثبتي براي کاهش ذخاير آب سنگينش برداشته‌ است 

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در واکنش به گزارش آژانس مبني بر تجاوز اندک ذخائر آب سنگين ايران از سقف مجاز گفت که مراتب نگراني خود را در اين باره به ايران منتقل کرده‌ايم و ايران نيز گام‌هاي مثبتي براي رفع اين مشکل انجام
داده است.
به گزارش ايسنا، جان کربي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در واکنش به تجاوز اندک ذخائر آب سنگين ايران از حد مجاز که توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام شد، گفت: ما قطعاً با آژانس موافقيم که ذخائر آب سنگين ايران اندکي از سقف مجاز يعني مقدار اضافي حدود يک‌دهم متريک تن، از 130 متريک تن مجاز فراتر رفته است و ايران بايد فوراً اقدامات لازم جهت رفع اين مشکل را در راستاي اجراي تعهداتش در برجام اتخاذ کند و ما متوجه شديم که ايران نيز در حال انجام اقداماتي سريع لازم
است.
او ادامه داد: براي ايران اين موضوع را شفاف کرده‌ايم که خواستار رفع سريع مشکل پيش آمده هستيم و ايران نيز گام‌هاي مثبتي در اين باره برداشته است.

 


 کانديداي وزارت خارجه آمريکا:
 لغو کامل توافق هسته‌اي ايران امري نشدني است 

وزير خارجه احتمالي آمريکا گفت:‌ لغو کامل توافق هسته‌اي ايران امري نشدني است و ممکن است فقط در بعضي از بندهاي اين توافق بازنگري شود. به گزارش خبرگزاري «مانشيت» رودي جولياني شهردار پيشين نيويورک و کانديداي وزارت خارجه آمريکا که از ميان کانديداها بيشترين شانس براي وزير خارجه شدن را دارد، گفت:‌ يکي از مهمترين اولويت‌هاي دولت ترامپ نابودي گروهک تروريستي داعش است و نابودي اين گروهک مهمتر از هر مشکل ديگر در خاورميانه است. وي با بيان اينکه اختلافات و تنش‌هاي موجود بين کشورهاي منطقه منجر به جنگ بزرگ منطقه اي خواهد شد، مدعي شد که دخالت‌هاي ايران در عراق و سوريه يکي از دلايل ايجاد تنش در منطقه است. جولياني در مورد توافق هسته اي ايران گفت: لغو کامل توافق هسته‌اي امري نشدني است و ممکن است فقط در آن بازنگري شود.وي در ادامه گفت : مساله توافق هسته‌اي ايران اولويت دوم دولت ترامپ است و مهمتر از آن مساله مبارزه با تروريست‌هاست.


 شينزو آبه:
 ترامپ قابل اعتماد است 

نخست وزير ژاپن در ديدار با رييس جمهوري منتخب آمريکا، او را "رهبري قابل اعتماد" خواند. به گزارش رويترز، شينزو آبه، نخست وزير ژاپن پس از ديدار 90 دقيقه‌اي با دونالد ترامپ، رييس جمهوري منتخب آمريکا در برج ترامپ در منهتن نيويورک به خبرنگاران گفت: اين گفت‌وگو براي من اطمينان خاطري است که ما مي‌توانيم به اعتمادسازي بپردازيم. اين اولين ديدار ترامپ با يک رهبر خارجي از زمان انتخابش به عنوان رييس جمهوري آمريکا بود. نخست وزير ژاپن همچنين نسبت به آينده ائتلاف ميان آمريکا و ساير متحدانش به ويژه ژاپن ابراز نگراني کرد، چون ترامپ در اظهارات انتخاباتي‌اش گفته بود درصورتي به متحدانش کمک مي‌کند که آنها نيز به آمريکا کمک کنند و از متحدانش خواسته است تا براي حفط نيروهاي آمريکايي در کشورهايشان پول پرداخت کنند؛ در غير اين صورت نيروهاي آمريکايي از اين کشورها خارج مي‌شوند. از طرف ديگر رييس جمهوري منتخب آمريکا با توافق تجارت آزاد آسيا – پاسيفيک مخالف است که 12 عضو دارد.


 باب کورکر: ترامپ برجام را حفظ خواهد کرد 

سي‌.ان.ان: سناتور ارشد جمهوري‌خواه و مخالف برجام با اعلام اين که ترامپ توافق هسته‌اي با ايران را حفظ خواهد کرد گفت: چنين اقدامي مي‌تواند باعث انحراف و پريشاني دولت ترامپ در روزهاي نخست آن شود.
باب کورکر، سناتور جمهوري‌خواه ايالت تنسي آمريکا پيشنهاد داد که دونالد ترامپ، رييس‌جمهور جديد آمريکا موضع نرم‌تري در رابطه با برجام اتخاذ کند و با جناح جمهوري‌خواه در کنگره براي بررسي توافق برجام در شکل کنوني آن همکاري کند.
رييس کميته روابط خارجي سناي آمريکا به شبکه سي‌.ان.ان گفت: من فکر نمي‌کنم ترامپ برجام را پاره کند و فکر مي‌کنم اين روش درستي براي آغاز کار نيست.
او افزود: من فکر مي‌کنم کاري که او بايد بکند آن است که با کشورهاي ديگر عضو برجام به اين اجماع نظر برسد که ايران در حال نقض توافق است.
آمانو: ايران ذخاير آب سنگينش را به زير حد معين کاهش دهد


 آمانو: ايران ذخاير آب سنگينش را به زير حد معين کاهش دهد 

وال استريت ژورنال: يوکيو آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (IAEA)اعلام کرد که ايران بايد به توافق برجام پايبند بماند و ذخاير آب سنگينش را به کم‌تر از 130 متريک تن کاهش دهد. آژانس پيش‌تر اعلام کرده بود که ذخاير آب سنگين ايران اندکي از حد مجاز 130 متريک تن فراتر رفته است. اگرچه يوکيو آمانو تاييد کرد که ايران متعهد شده است تا مقدار اضافي آب سنگين را تحت نظارت آژانس از کشور خارج کند.
او گفت: اين که در آينده از پيش آمدن چنين شرايطي اجتناب، تا اعتماد جامعه بين‌المللي به اجراي برجام حفظ شود بسيار حائز اهميت است. آمانو تصريح کرد که ايران در حال تهيه مقدمات انتقال مقاديري از آب سنگين خود به کشورهاي ديگر تحت نظارت آژانس است. پس از سخنان آمانو، رضا نجفي، نماينده دائم ايران در آژانس اعلام کرد که ايران با خريداران احتمالي آب سنگين خود در ارتباط است و هنوز اقداماتي بايد انجام شود.

 


 اوباما در برلين: ترامپ در مقابل روسيه بايستد 

خبرگزاري فرانسه: باراک اوباما در برلين گفت که اميدوار است رييس جمهوري منتخب آمريکا در مقابل روسيه بايستد و او "با احتياط" نسبت به حضور او در کاخ سفيد "خوشبين" است. باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا در جريان آخرين سفر اروپايي خود در اين سمت در برلين همچنين از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان يک شريک بين‌المللي خوب تشکر کرد و در جريان يک نشست خبري مشترک با وي بر موضع مشترک دو کشور در قبال ناتو، تجارت آزاد و اقدام براي مقابله با تغييرات جوي تاکيد کرد. اوباما بر اين مساله تاکيد کرد که اميدوار است دونالد ترامپ، رييس جمهوري منتخب آمريکا که ولاديمير پوتين، رييس جمهوري روسيه را مورد تحسين قرار مي‌دهد، در مقابل او بايستد چون روسيه بسياري از کشورهاي کوچک را مورد آزار و اذيت قرار داده است. رييس جمهور آمريکا جانشين خود ترامپ را ترغيب کرده در صورتي که روسيه از "ارزش‌هاي مورد قبول آمريکا و عرف بين‌المللي" منحرف شد در برابر اين کشور بايستد.

 


 يك نكته از هزاران 

انتخابات آمريكا برگزار شد و كابينه جديد ترامپ درحال شكل گيري است و حتي نارضايتي هاي مردم ايالات مختلف آمريكا در حال فروكش كردن است، اما همچنان بازار سياسي اين رويداد در ايران داغ است! گويا اين انتخابات بيش از مردم آمريكا براي برخي جريان هاي سياسي در داخل كشور اهميت داشته است.
مشخص نيست چرا برخي سياسيون اين انتخابات را وسيله‌اي براي تاختن بريكديگر كرده‌اند، اين همه زد و خورد سياسي كه اگر كلينتون راي مي‌اورد چه مي‌شد و حال كه ترامپ راي آورده است چه مي‌شود، همه اتلاف انرژي توان داخلي را در پي خواهد داشت.
نكته اصلي اينجاست كه سياست‌هاي آمريكا در قبال ايران و همچنين سياست‌هاي ايران نسبت به انتخابات آمريكا هيچ گاه تغيير نخواهد كرد. بهتر است به جاي اين جنگ رواني ميان سياسيون، كمي به فكر وضعيت مردم و مشكلاتشان باشيم.

 


 ميز خبر 

فرمانده پليس راه کشور: جاده مهران يکطرفه شد
فرمانده پليس راه کشور از يک طرفه شدن جاده مهران به سمت ايلام خبر داد و گفت زائراني که موفق به خروج از مرز مهران نشده بودند به سمت دو مرز شلمچه و چذابه هدايت شدند.
سردار محمدحسين حميدي که در شهر مهران حضور دارد در گفت‌وگو با ايسنا درباره وضعيت ترافيکي محورهاي منتهي به مهران اظهار کرد: خوشبختانه حجم زيادي از جمعيت حاضر در مرز مهران تخليه شده و زائران به وسيله اتوبوس و ديگر وسايل نقليه به سمت مرزهاي چذابه و شلمچه هدايت شدند. حميدي با بيان اينکه محور مهران به سمت ايلام يک طرفه شده است، گفت: در حال حاضر اجازه تردد به سمت مهران به هيچ يک از خودروها داده نمي‌شود و زائراني هم که در مرز مهران حضور داشتند و موفق به خروج از کشور نشده بودند توسط اتوبوس و وسايل نقليه به سمت مرز چذابه و شلمچه هدايت شدند.

ييلديريم: با آمريکا براي عقب‌نشيني نيروهاي کرد سوريه از منبج توافق کرديم
نخست‌وزير ترکيه تأکيد کرد: ما از همان آغاز با آمريکا درباره عقب‌نشيني حزب اتحاد دموکراتيک کرد سوريه از شهر منبج توافق کرده بوديم.
به گزارش سايت اينترنتي النشره، بنعالي ييلديريم، نخست وزير ترکيه در سخناني گفت: ما از همان آغاز با آمريکا درباره پايان حضور حزب اتحاد دموکراتيک کرد سوريه در منبج و عقب‌نشيني آن‌ها به شرق فرات توافق کرده بوديم و در هر ديداري که با آمريکايي‌ها داريم آن‌ها مي‌گويند به اين توافق پايبند هستند.
وي افزود: ما منتظر تحقق اين هدف هستيم. حزب اتحاد دموکراتيک کرد سوريه بايد در هر صورت از منبج عقب‌نشيني کند.

کشته و زخمي شدن 61 تن در حمله انتحاري به يک مراسم عروسي در فلوجه
منابع عراقي از کشته و زخمي شدن 61 تن در حمله انتحاري به يک مراسم عروسي در جنوب فلوجه خبر دادند. گروه تروريستي داعش مسئوليت اين حمله را بر عهده گرفت.
به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، يک خودروي بمب‌گذاري شده که يک عامل انتحاري سوار بر آن بود، در يک مراسم عروسي در شهرستان عامريه منفجر شد که به کشته و زخمي شدن 61 نظامي و غيرنظامي منجر شد. شاکر محمود، رئيس شوراي شهرستان عامريه در جنوب فلوجه اعلام کرد که تعداد کشته و زخمي شدگان در اين انفجار به 16 کشته و 45 زخمي رسيده است. اين حمله انتحاري همزمان با پيروزي‌هاي ارتش عراق در عمليات آزادي شهر موصل، آخرين مقر داعش در اين کشور صورت مي‌گيرد. گروه تروريستي داعش با انتشار بيانيه‌اي ضمن قبول مسئوليت اين حمله اعلام کرد که در حمله مذکور مسئولان محلي اهل تسنن شهرستان عامريه هدف قرار داشتند.

ترکيه: در سيستم رياست جمهوري، نخست وزير حذف مي‌شود
يک مقام ارشد ترکيه اعلام کرد، اين کشور بر اساس اصلاحات جديد قانون اساسي درباره دولت، ديگر نخست وزير نخواهد داشت.
به گزارش آسوشيتدپرس، ويسل اروغلو، وزير کار ترکيه اعلام کرد: بر اساس سيستم جديد رياست جمهوري، رييس‌جمهور يک يا چند معاون رييس‌جمهور خواهد داشت.
اروغلو اضافه کرد: بر اساس اين سيستم جديد، باز هم حوزه‌هاي قضايي و اجرايي ترکيه از يکديگر جدا خواهند بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
استانها
پزشكي
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته