جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5424


تمديد مهلت ثبت‌نام تكميل ظرفيت آزمون‌ سراسري


جزئيات برگزاري آزمون ارشد فراگير پيام نور اعلام شد


فراخوان جذب هيات علمي دانشگاه آزاد تا اواسط آذر اعلام مي‌شود

رئيس دانشگاه خبرداد؛
راه‌اندازي دو رشته دستياري در دانشگاه علوم پزشکي قم


انتصابات


خبر

چالش‌هاي پايان‌نامه‌نويسي در ايران (9)؛
آنچه دانشجويان در ترم پايان‌نامه‌ مي‌آموزند...


برگزاري دهمين دوره «جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي» کشور


 تمديد مهلت ثبت‌نام تكميل ظرفيت آزمون‌ سراسري  

به گزارش سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور، اطلاعيه‌ اين سازمان درخصوص تمديد مدت مهلت انتخاب رشته در مرحله تكميل ظرفيت برخي از رشته‌هاي آزمون‌ سراسري سال‌ 95 منتشر شد.
در بخشي از اين اطلاعيه آمده است؛ بدين‌وسيله‌ به ‌اطلاع‌ داوطلبان‌ شرکت‌کننده در آزمون سراسري سال 1395 مي‌رساند، با توجه به اعلام برخي اصلاحات و همچنين رشته محل‌هاي جديد توسط دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، علاوه بر رشته‌هاي تحصيلي مندرج در اطلاعيه مذكور و به منظور مساعدت براي انتخاب رشته در اين مرحله، مقرر گرديد به داوطلبان ذيربط اجازه داده شود تا پايان روز سه‌شنبه مورخ دوم آذر ماه 95 نسبت به انتخاب رشته اقدام نمايند.
لذا متقاضيان لازم است براساس ضوابط و شرايط و مندرجات اطلاعيه مورخ 23 آبان ماه و مفاد اين اطلاعيه، نسبت به انتخاب كدرشته محل‌هاي مورد علاقه خود تا تاريخ فوق منحصراً از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان اقدام نمايند.
ضمناً داوطلباني كه قبلاً انتخاب رشته نموده‌اند نيز، در صورت تمايل و با توجه به مندرجات اين اطلاعيه، مي‌توانند نسبت به ويرايش اولويت‌هاي انتخابي خود تا تاريخ فوق‌الذكر اقدام نمايند.
فايل برخي اصلاحات و همچنين رشته محلهاي جديد از طريق سايت سازمان سنجش قابل دريافت
است.


 جزئيات برگزاري آزمون ارشد فراگير پيام نور اعلام شد 

به گزارش روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، اطلاعيه اين سازمان درباره تاريخ ثبت‌‌نام نوبت هفدهم آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور بهمن ماه منتشر شد.
در بخشي از اين اطلاعيه آمده است؛
بدين وسيله به اطلاع كليه متقاضيان ثبت‌نام و شركت در آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام‌نور بهمن ماه سال 1395 مي‌رساند كه ثبت‌نام براي شركت در آزمون مذكور منحصراً به صورت اينترنتي از روز چهارشنبه مورخ 3 آذر ماه آغاز و در روز شنبه مورخ 13 آذر ماه پايان
مي‌پذيرد.
لذا كليه متقاضيان، ضرورت دارد در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات موردنياز ثبت‌نام به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش‌ آموزش كشور مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و شركت در آزمون مذكور اقدام نمايند.
با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آن‌ها فعال مي‌باشد، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و پرداخت مبلغ ششصد و پنجاه هزار ريال به عنوان وجه ثبت‌نام
اقدام نمايند.
لازم به توضيح است آزمون مذكور در روز جمعه مورخ 15 بهمن 95 برگزار خواهد شد.


 فراخوان جذب هيات علمي دانشگاه آزاد تا اواسط آذر اعلام مي‌شود 

دکتر عليرضا وحيدي، رئيس مرکز امور هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي از اعلام فراخوان جذب هيات علمي اين دانشگاه تا اواسط آذر خبر داد.
عليرضا وحيدي، رئيس مرکز امور هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا گفت: بررسي وضعيت اعلام نياز واحدها براي اولين فراخوان جذب اعضاي هيات علمي سال 95 در امور هيات علمي سازمان مرکزي شروع شده است و ما در حال جمع‌آوري اطلاعات لازم براي جذب هيات علمي در استان‌ها هستيم.
وحيدي گفت: با توجه به جذب حدود 3 هزار نفر عضو هيات علمي جديد در فراخوان‌هاي 941 و 942 اميدواريم بتوانيم به تعهدات دانشگاه مبني بر جذب سالانه 5 هزار نفر عضو هيات علمي عمل کنيم.
او افزود: بنابراين در نظر داريم تا اواسط آذر، سامانه جذب هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي فعال شود تا متقاضيان بتوانند در اين فراخوان ثبت‌نام کنند.
رئيس مرکز امور هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اين فراخوان قرار بود تا پايان آبان اعلام شود ولي به دليل درخواست اکثر واحدهاي دانشگاهي مبني بر تعويق در اعلام فراخوان براي بررسي دقيق تعداد هيات علمي موردنياز، اين امر با تاخير انجام مي‌شود.

 


 رئيس دانشگاه خبرداد؛
 راه‌اندازي دو رشته دستياري در دانشگاه علوم پزشکي قم 

رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم گفت: به زودي دو رشته دستياري طب اورژانس و بيهوشي در اين دانشگاه راه‌اندازي خواهد شد. ابوالفضل ايراني‌خواه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سياست و نگاه دانشگاه علوم پزشکي قم افزايش و توسعه کمي و کيفي تحصيلات تکميلي در اين دانشگاه است.
وي افزود: دانشگاه علوم پزشکي قم به دور از شأن اين شهر نسبت به ديگر دانشگاههاي علوم پزشکي کشور از نظر توسعه آموزشي عقب‌مانده است بنابراين درحال برنامه‌ريزي براي توسعه فعاليتهاي آموزشي اين دانشگاه هستيم.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم خاطرنشان کرد: طي سالهاي اخير رشته‌هاي تخصصي کودکان و داخلي در اين دانشگاه راه‌اندازي شده است و درحال برنامه‌ريزي براي راه‌اندازي دو رشته دستياري طب اورژانس و بيهوشي در اين دانشگاه هستيم.
ايراني‌خواه خاطرنشان کرد: با راه‌اندازي رشته‌هاي تخصصي جديد در اين دانشگاه مي‌توانيم روند توسعه کيفي دانشگاه را سرعت بخشيم.


 انتصابات 

با حکم وزير علوم؛
سرپرست دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار منصوب شد
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر محمد فرهادي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري با صدور حكمي دكتر محمود نصيري را به سمت سرپرست دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار منصوب كرد. همچنين وزير علوم در نامه جداگانه اي از خدمات دكتر امين بهزادمهر رئيس سابق دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار قدرداني كرد. گفتني است دكتر محمود نصيري عضو هيئت علمي و دانشيار گروه شيمي درياي دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار است و پيش از اين رياست دانشكده علوم درياي اين دانشگاه را برعهده داشته است.

مسئول راه‌اندازي مجتمع آموزش عالي گچساران منصوب شد
وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري با صدور حکمي، مسئول راه‌اندازي مجتمع آموزش عالي گچساران را منصوب کرد. به گزارش وزارت علوم، طي حکمي از سوي دکترمحمد فرهادي؛ وزير علوم، تحقيقات و فناوري، يونس شکاري را به عنوان مسئول راه‌اندازي مجتمع آموزش عالي گچساران منصوب شد.گفتني است دکتر شکاري عضو هيات علمي گروه مکانيک دانشگاه ياسوج است و پيش از اين سرپرستي دانشکده نفت و گاز گچساران را برعهده داشته است.


 خبر 

براساس آيين‌نامه جديد؛
شروط منع و انصراف از تحصيل طلاب اعلام شد
شرايط منع و انصراف از تحصيل طلاب در آيين‌نامه جديد آموزشي مدارس حوزه‌هاي علميه برادران پايه‌هاي اول تا دهم اعلام شد. به گزارش مهر، آيين‌نامه جديد آموزشي مدارس حوزه‌هاي علميه برادران پايه‌هاي اول تا دهم شامل 10 فصل متشکل از کليات، اختبار و تثبيت پذيرش، نظام آموزشي، انتخاب درس، کلاس و حضور و غياب، امتحانات، مرخصي، ميهمان، انتقالي، منع و انصراف از تحصيل و تکميل سطوح تحصيلي است. در فصل نهم اين آيين‌نامه موضوع منع و انصراف از تحصيل تشريح شده است که در ذيل مهمترين موضوعات اين فصل اشاره شده است.
شروط منع تحصيل طلاب
ترک تحصيل بيش از يک ماه، بدون اطلاع قبلي و بدون عذر موجه، عدم قبولي در هيچ يک از درسهاي انتخابي در دو نيمسال متوالي يا سه نيمسال غيرمتوالي و غيبت غيرموجه در همه امتحانهاي دروس انتخابي دو نيمسال موجب مي‌شود تا طلبه از ادامه تحصيل منع شود. همچنين حذف همه درسهاي يک نيمسال به دليل غيبت، عدم رشد تحصيلي در مدت مجاز مذکور در ماده 22 و تحصيل همزمان و بدون مجوز نيز موجب مي‌شود تا طلبه از ادامه تحصيل منع شود. چنانچه طلبه‌اي منع از تحصيل شود، ادامه تحصيل وي منوط به بررسي وضعيت آموزشي وي در مراجع ذيصلاح و بر طبق ضوابط است.
شرايط انصراف از تحصيل طلاب
طلبه‌اي که بخواهد از تحصيل انصراف دهد، بايد درخواست کتبي خود را به شوراي مدرسه ارائه دهد و پس از تاييد آن شورا و مديريت استان، انصراف وي قطعي خواهد شد. طلبه مي‌تواند حداکثر تا يک ماه پس از تاريخ درخواست، تقاضاي انصراف خود را پس بگيرد. مدت عدم حضور در جلسات درس، طبق ضوابط غيبت لحاظ مي‌شود و مرجع تصميم‌گيري براي حذف درس يا ادامه تحصيل، شوراي آموزش مدرسه است.

تجليل از اساتيد برجسته و مخترعان در اختتاميه کنگره دستاوردهاي پژوهشي
هم‌زمان با برگزاري اختتاميه هفتمين کنگره بين‌المللي تازه‌ترين دستاوردهاي پژوهشي در دانش پزشکي، عضو هيأت‌ علمي دانشگاه علوم پزشکي اهواز در محور اساتيد برجسته تجليل شد.
به گزارش ايسنا، در مراسم اختتاميه هفتمين کنگره بين‌المللي تازه‌ترين دستاوردهاي پژوهشي در دانش پزشکي که در تالار ابن‌سيناي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد، از برگزيدگان بنياد علمي جهاني، فرهيختگان علوم پزشکي، اساتيد برجسته، برگزيدگان حيطه مسؤوليت اجتماعي در پزشکي و بهداشت، مخترعان و نوآوران، محققان جوان و آموزگاران برجسته تقدير به عمل آمد.
در حيطه استاد برجسته از اساتيد دانشگاه‌هايي که داراي چهار شاخص رتبه استاد تمامي، رضايت دانشجويان و دستياران از نحوه تدريس و رفتار آن‌ها، رضايت دانشگاه از فعاليت علمي، آموزشي و پژوهشي و انجام فعاليت‌هاي علمي تحقيقاتي سودمند بودند، تقدير شد.
در اين حيطه دکتر محمد پدرام استاد انکولوژي کودکان دانشگاه علوم پزشکي جندي‌شاپور اهواز، دکتر مسعود موحدي فوق تخصص ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر عبدالمحمد کجباف‌زاده ارولوژيست کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر رضا نگارنده استاد دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي تهران و دکتر عباس ميرشفيعي متخصص ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران تجليل به عمل آمد.

دوره تربيت مدرس زبان‌هاي خارجي حوزه خواهران اصفهان برگزار مي‌شود
دوره تربيت مدرس زبان انگليسي و عربي ويژه مبلغان مستعد فعاليت در عرصه بين‌الملل اوايل آذر ماه از سوي مديريت حوزه علميه خواهران استان اصفهان برگزار مي‌شود. به نقل از مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران، صديقه بهشتي معاون فرهنگي مديريت حوزه علميه خواهران استان اصفهان گفت: اين مرکز با همکاري واحد زبان دفتر تبليغات اسلامي شعبه اصفهان اقدام به برگزاري دوره تربيت مدرس زبانهاي خارجي عربي و انگليسي به منظور تربيت نيروهاي فرهيخته و توانمند خواهر در عرصه بين‌الملل کرده است. وي تربيت مبلغان خواهر براي حضور در عرصه بين‌الملل را حائز اهميت عنوان کرد و افزود:از جمله ضرورت‌هاي حائز اهميت در تبليغ دين، جهاني نگريستن آن است که در سالهاي اخير مورد توجه فرهيختگان و عالمان دين قرار گرفته است.
معاون فرهنگي مديريت حوزه علميه خواهران اصفهان عنوان کرد: تعداد 32 طلبه خواهر در رشته زبان انگليسي و 12 طلبه خواهر در دوره زبان عربي پس از بررسي توانمندي علمي، سطح بندي اوليه و گذراندن دوره پيشرفته به دوره تربيت مدرس راه يافتند. بهشتي خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگان پس از اتمام دوره 6 ماهه براي تبليغ در فضاي مجازي و همچنين تدريس زبانهاي خارجي براي مبلغان در مدارس علميه استان به کار گرفته خواهند شد.


 چالش‌هاي پايان‌نامه‌نويسي در ايران (9)؛
 آنچه دانشجويان در ترم پايان‌نامه‌ مي‌آموزند... 

زهرا کيان‌بخت
يکي از موضوعاتي که مانند بسياري موارد ديگر، چندان در ارتباط با پايان‌نامه‌نويسي در دانشگاههاي ما جدي گرفته نمي‌شود، فلسفه و ضرورت وجودي اساتيد راهنما و در مرحله بعد، اساتيد مشاور است.
يکي از اولين انتظاراتي که در اين رابطه وجود دارد، فراهم شدن زمينه‌اي است که در آن، اساتيد، در جايگاه راهنما و مشاور، تجارب و دانش خويش را تا حد امکان به دانشجويان انتقال دهند و درواقع، اين دوره به مثابه دوره‌اي براي کسب تجربه و افزودن بر دانش براي دانشجويان باشد.
اما مشکلي که در اين رابطه در بسياري از دانشگاههاي ما وجود دارد، جدي گرفته نشدن اين مساله است. هم از جانب اساتيد و هم از سوي دانشجويان. درحقيقت، دانشجويان تلاش کافي براي تبديل اين دوره به يک دوره فشرده يادگيري را نمي‌کنند و از جهت ديگر، اساتيد هم به دلايل مختلف ازجمله نداشتن وقت کافي و داشتن مشغوليتهاي فراوان پژوهشي آموزشي، اجرايي و... فرصت کافي براي ارائه راهنمايي همه‌جانبه به دانشجويان را ندارند.
اين است که دوره پايان‌نامه، براي دانشجويان به دوره‌اي تبديل مي‌شود که در آن، اگر هم دانشجو چيزي بياموزد، نه حاصل برخورد روياروي و مستقيم با تجارب اساتيد، بلکه درنتيجه آزمون و خطاهاي بسيار حاصل مي‌شود. چه مي‌شد اگر پايان‌نامه‌نويسي و چرايي آن، يک بار ديگر و از نو، براي دانشجويان و اساتيد ما تعريف مي‌شد تا بدانيم اين برهه، زماني براي ورود واقعي به حيطه پژوهش، آن هم تحت هدايت و راهنمايي اساتيدي است که قبلا همين راه را طي کرده‌اند و لذا، تجارب و آموخته‌هاي خود را مي‌توانند در اين زمينه در اختيار دانشجويان قرار دهند.
چيزي که همانطور که گفته شد، مسائل بسيار و از جمله، دغدغه‌هاي مختلف اساتيد، مانع از تحقق آن مي‌شود. موضوعي هم که در همين ارتباط در جامعه ما جا افتاده است؛ اهميت پژوهش و بي‌توجهي‌اي است که در اثر آن به مقوله آموزش مي‌شود.
همين مساله موجب شده است بسياري از اساتيد ما ترجيح دهند به جاي آن که وقت خود را صرف آموزگار و استادي خوب بودن نمايند، آن را به کارهاي پژوهشي و تاليف کتاب و نگارش مقاله اختصاص دهند.
در حالي که موفقيت پژوهشي تنها يک سوي قضيه است. اساتيد توانا آنهايي هستند که اگر براي آموزش و نحوه تدريس به دانشجويان، بيشتر از فعاليتهاي پژوهشي، وقت صرف نمي‌کنند؛ يقينا کمتر نيز وقت نمي‌گذارند. به هر حال، اگر مي‌خواهيم کيفيت اين ترم را در دانشگاهها بالا ببريم، اولين قدم، اصلاح نگرشها در ميان اساتيد و دانشجويان در خصوص آن است.


 برگزاري دهمين دوره «جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي» کشور 


دهمين دوره جشنواره نشريات دانشجويي کشور با عنوان
«تيتر 10»، با ابلاغ آئين‌نامه برگزاري اين جشنواره کليد خورد. در اين دوره از جشنواره براي اولين‌بار بخشي با نام «فضاي مجازي» نيز به جشنواره نشريات دانشجويي اضافه شده است. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، دستورالعمل برگزاري دهمين دوره جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي با عنوان «تيتر 10» و با شعار مسئوليت اجتماعي دانشگاه، نقادي منصفانه و آزادانه از سوي دکتر محمدرضا فراهاني معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور ابلاغ شد.
در اين جشنواره که با هدف ظرفيت‌سازي در فعالان و علاقمندان نشريات دانشجويي براي ارتقاي روزنامه‌نگاري تخصصي از طريق معرفي چهره‌هاي مؤثر اين‌گونه نشريات به جامعه رسانه‌اي کشور و توسعه کمي و کيفي نشريات دانشجويي برگزار مي‌شود، همه دانشجويان شاغل به تحصيل کشور شامل دانشجويان دانشگاه‌هاي تابعه وزارتين بهداشت و علوم و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي، حضور خواهند داشت. البته در اين دور جشنواره فارغ‌التحصيلان دانشگاهي مشروط بر اين‌که بيش از يک سال از فارغ‌التحصيلي آنان نگذشته باشد، امکان شرکت در جشنواره تيتر 10 را خواهند داشت. دهمين دوره جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي سراسر کشور در سه بخش اصلي شامل آثار برگزيده، نشريات برگزيده و فضاي مجازي و همچنين شامل دو بخش ويژه و نويسندگان برتر برگزار خواهد شد. از مهمترين تغييرات اين جشنواره در مقايسه با ادوار گذشته، اضافه شدن بخش فضاي مجازي به اين جشنواره است که به نظر مي‌رسد به دليل اهميت فعاليت‌هاي رسانه‌اي و مطبوعات در فضاي مجازي اين بخش براي اولين بار به جشنواره نشريات دانشجويي اضافه شده است، البته جزييات و رشته‌هاي اين بخش هنوز اعلام نشده است.
در بخش آثار برگزيده دانشجويان مجاز هستند آثار توليدي خود که در بازه زماني تير 94 تا 15 دي‌ 95 در يکي از نشريات دانشجويي داراي مجوز انتشار، منتشرشده ‌است را شرکت دهند.
متقاضيان بخش آثار برگزيده مي‌توانند آثار خود را در رشته‌هاي تيتر، خبر، مصاحبه، گزارش، سرمقاله و يادداشت، مقاله سياسي، مقاله فرهنگي، مقاله اجتماعي، مقاله اقتصادي، مقاله صنفي، مقاله ادبي، مقاله هنري، مقاله ديني و قرآني، طرح، کاريکاتور، طنز، عکس، طرح جلد و گرافيک و صفحه‌آرايي ارائه دهند. در بخش نشريات برگزيده نيز نشريات دانشجويي با زمينه انتشار صنفي، سياسي، فرهنگي، هنري، اجتماعي، ديني و قرآني، ادبي، طنز و کاريکاتور، علمي تخصصي علوم انساني، علمي علوم پايه، علمي علوم پزشکي و علمي فني و مهندسي امکان حضور در جشنواره دوره دهم را خواهند داشت.
به علاوه نشريات دانشجويي با موضوعات ديگر در دوره رشته نشريات عمومي و ساير نشريات امکان حضور در جشنواره دارا هستند.
متقاضيان شرکت در جشنواره نشريات دانشجويي تيتر 10 فرصت دارند از 10 آذرجاري تا 15 دي‌، نسخه الکترونيکي آثار خود را از طريق وب‌سايت دبيرخانه دهمين دوره جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي بارگذاري کنند.
مرحله نهايي اين جشنواره از 26 بهمن‌ تا ششم اسفند سال جاري از سوي معاونت فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
استانها
پزشكي
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته