جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5424


احتمالا نرخ دلار 3300 تومان در بودجه 96


ميز خبر


نهادهاي مالي


 احتمالا نرخ دلار 3300 تومان در بودجه 96 

تازه‌ترين خبرها از روند تدوين لايحه بودجه سال 1396 حاکي از آن است که هيات دولت در هفته آينده چند جلسه اختصاصي بودجه خواهد داشت تا ارقام و کليات آن را نهايي کند. اين در حالي است که بررسي‌ها براي تعيين نرخ دلار به عنوان يکي از شاخص‌هاي اصلي بودجه همچنان ادامه داشته و احتمالا نرخي تا 3300 تومان تعيين خواهد شد.
به گزارش ايسنا، کمتر از 20 روز ديگر تا مهلت قانوني تحويل لايحه بودجه به مجلس باقي‌مانده و اگر دولت به وعده خود براي زمان ارائه بودجه عمل کند تا 15 آذرماه رئيس جمهوري لايحه را به مجلس خواهد برد. چندي پيش بود که سازمان برنامه و بودجه تبصره‌هاي لايحه سال بعد را به هيئت دولت ارائه کرد تا در نتيجه بررسي کابينه مصوب و با برگشت به اين سازمان کليات و ارقام نهايي و لايحه آماده شود.
اطلاعات دريافتي از اين حکايت دارد که در روز يکشنبه هفته اخير لايحه بودجه در دولت مطرح و بررسي اما جمع‌بندي نشده است. با اين حال قرار است بعد از تعطيلات پيش رو دولت در روزهاي متوالي هفته آينده يعني از روز دوشنبه به بعد تشکيل جلسه داده و بررسي لايحه را تمام و نهايي کند.
گر چه تاکنون اعداد و ارقام بودجه جمع‌بندي نشده، اما ظاهرا چند سناريو براي کليات آن به ويژه سقف بودجه عمومي که مجموعه‌اي از درآمدهاي نفتي و مالياتي را تشکيل مي‌دهد مطرح است. اين در حالي است که قرار نيست سقف آن تفاوت چنداني با رقم حدود 260 هزار ميلياردي امسال داشته باشد.
از سوي ديگر در مورد تعيين نرخ دلار به عنوان شاخص اصلي در کنار قيمت هر بشکه نفت براي تعيين درآمدهاي نفتي هم هنوز جمع‌بندي نشده، ولي بحث درباره نرخي بين 3200 تا 3300 تومان است. با اين حال تاکيد بر نرخ 3300 توماني بوده و احتمالا تا همين حد مصوب خواهد شد.
نرخ دلار در بودجه مبناي تبديل درآمدهاي ارزي دولت به ويژه نفت به ريال بوده و مجموع درآمدهاي ناشي از اين بخش بر اين پايه تامين مي‌شود.
تا کنون نرخ دلار در بودجه‌ سال‌هاي گذشته از 3000 تومان فراتر نرفته است، حتي در سال جاري که نرخ مرکز مبادلات ارزي بيش از 3000 تومان بود، دولت دلار را 2997 تومان در بودجه تعيين کرد و جاي سوال براي سه تومان کسر شده تا نرخ 3000 تومان را باقي گذاشت. در عين حال که نرخ‌هاي ديگر دولت يازدهم در بودجه 1393 در حدود 2550 و سال 1394 حدود 2850 تومان بوده است.
اما در مورد تعيين قيمت نفت نيز بايد يادآور شد که باز هم رقم نهايي نيست، اما احتمال نرخي در حد 40 دلار براي هر بشکه از قوت ويژه‌اي برخوردار است. با اين حال رقم تعيين شده در برنامه ششم توسعه براي سال 1396 حدود 47.5 دلار بوده است، اما با توجه به روند موجود قيمت‌ها در بازار جهاني و متوسط نرخ 41 دلاري که دولت در نيمه اول سال جاري فروش داشته بعيد خواهد بود که قيمت فروش هر بشکه براي سال بعد در حد 47 دلار مدنظر در برنامه ششم باشد.


 ميز خبر  

شمارش معکوس براي آغاز جلسات تعيين حداقل دستمزد سال آينده کارگران
شمارش معکوس براي آغاز جلسات تعيين حداقل دستمزد سال آينده کارگران آغاز شده است و اين قشر از جامعه، به تعيين دستمزد نزديک به واقعيت اميدوارند.
به گزارش مهر، نيمه دوم هر سال، زمان مهمي براي کارگران به دليل تعيين حداقل دستمزد سال آينده تلقي مي‌شود. در همين راستا، در فاصله حدود 4 ماه مانده تا پايان سال بالاخره جلسات تعيين دستمزد سال آينده در آستانه برگزاري قرار گرفته است.
بر اين اساس حدود دو هفته پيش، معاونت روابط کار وزارت کار به صورت مکتوب از تشکل‌هاي کارگري و کارفرمايي درخواست کرده تا نمايندگان خود را براي شرکت در کارگروه ويژه تعيين مزد سال آينده معرفي کنند. با اين حال قرار است جلسات اين کارگروه از آذرماه در وزارت کار آغاز شود تا پيشنهادات مختلف دستمزد بين شرکاي اجتماعي به اشتراک و بررسي گذاشته شود.
در همين زمينه اولياء علي‌بيگي، رئيس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار ، با اشاره به آخرين وضعيت تشکيل جلسات تعيين حداقل دستمزد 96 کارگران گفت: بنا به درخواست معاونت روابط کار وزارت کار، سه تشکل کارگري نمايندگان خود را براي حضور در کارگروه تعيين حداقل مزد سال آينده به وزارتخانه معرفي کرده‌اند و جلسات اين کارگروه در آذرماه آغاز خواهد شد. وي افزود: در فرآيند بررسي حداقل دستمزد سال 96 نمايندگان تشکل‌هاي کارگري به همراه نمايندگان تشکل‌هاي کارفرمايي و دولت، در مدت حدود 3 ماه درباره تعيين حداقل مزد سال آينده کارگران تصميم‌گيري مي‌کنند.
علي‌بيگي تاکيد کرد: پيشنهادات اين کارگروه بايد در اواخر امسال در شوراي عالي کار مطرح و در نهايت از بين پيشنهادات، حداقل دستمزد سال آينده کارگران با موافقت اعضاي اين شورا تعيين شود.
رئيس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار با بيان اينکه طبق قانون کار، در تعيين حداقل دستمزد بايد دو شاخص تورم و سبد معيشت خانوار مورد توجه قرار گيرد، گفت: اميدواريم اين موضوعات در کارگروه تعيين حداقل دستمزد و پيش از طرح در شوراي عالي کار لحاظ شود.
اين فعال کارگري با اشاره به تورم تک‌رقمي گفت: هر چند بر اساس مراکز رسمي، نرخ تورم از 40 درصد به کمتر از 10 درصد رسيده و تک‌رقمي اعلام مي‌شود؛ اما اين تورم تک‌رقمي واقعا در زندگي مردم به ويژه جامعه کارگري احساس نمي‌شود.

سوخو به آسمان ايران نزديک شد
اگر مذاکرات ايرلاين‌هاي داخلي با روس ها که اخبار آن تاييد شده به نتيجه برسد، احتمالا سوخو قبل از بويينگ و ايرباسهاي نو خود را به آسمان ايران مي رساند.
به گزارش ايسنا، بحث خريد هواپيماي مسافربري سوپرجت سوخو روسيه توسط ايران از اواخر سال گذشته مطرح شد اما هيچگاه حالت جدي به خود نگرفت؛ چرا که با امضاي برجام گزينه هاي بهتري مثل بويينگ و ايرباس براي ايران تيک خوردند و با اينکه يکي از شرکتهاي خصوصي طي چند روز گذشته دو فروند ايرباس 321 مدل 2006 خريداري کرده، ايران اير هنوز نتوانسته هواپيماي نو ايرباس را وارد کشور کند.مذاکرات وزير راه و شهرسازي با دو غول هواپيماسازي جهان در هفته هاي اخير به روزهاي خوش پاياني نزديک مي شد که پيروزي ترامپ در انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده همه معادلات شرکتهاي هواپيمايي دولتي را در حالت استندباي قرار داد. در اين شرايط بعضي ها نسبت به لغو توافق نهايي ايران اير با ايرباس و بويينگ نگران هستند اما زمزمه هاي خوبي مبني بر ورود يک فروند ايرباس نو در روزهاي آينده شنيده مي شود؛ زمزمه هايي که هنوز مديرعامل ايران اير آن را تاييد نکرده است. به دنبال اين ترديدها يک بار ديگر احتمال خريد سوخو از روسيه مطرح شده و حالا معاون وزير راه و شهرسازي، مذاکره ايرلاينهاي داخلي با مسوولان شرکت هواپيمايي "سوخو" را بلااشکال مي داند.

رئيس اتاق ايران:
کالاي ايراني در کشورهاي هدف بدون مشتري است
رئيس اتاق ايران گفت: کالاي ايراني در کشورهاي هدف بدون مشتري است. به گزارش ايسنا، غلامحسين شافعي در آيين تجليل از صادرکنندگان نمونه استان مازندران در ساري با بيان اينکه صادرکنندگان در شرايط نابرابر توانسته اند موقعيت خود را حفظ کنند، اظهار کرد: بين قدرت اقتصادي و توان صادراتي رابطه مستقيم وجود دارد يعني صادراتي قوي پشتوانه يک توليد موفق را مي طلبد. رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران با اشاره به حجم صادراتي کشور بيان کرد: صادرات 31 ميليارد دلاري کشور در سال 2011 ، امروز به بيش از 37 ميليارد دلار رسيده است اما نظر کارشناسان و صاحب نظران بر اين است تا عدد واقعي بسيار فاصله داريم.
وي افزود: در مقايسه با ديگر کشورهاي همطراز متوجه مي شويم که در سطح قابل قبولي قرار نداريم به گونه اي که مالزي با 30 ميليون نفر جمعيت و منابع محدود طبيعي، بيش از 200 ميليارد دلار صادرات دارد اما ايران با اين پهنه ي وسيع، جايگاهي درخور توجهي کسب نکرده که نشان مي دهد جاي کاري زيادي داريم.
شافعي تاکيد کرد: صادرات ما بر اساس يک نقشه راه از پيش ترسيم شده حرکت نمي کند اما مسئوليت ترسيم اين نقشه راه برعهده اتاق نيست. رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران با بيان اينکه آينده درستي از وضعيت اقتصادي وجود ندارند و ما دورنمايي در اين خصوص نداريم گفت: وقتي توليدکننده از وضعيت اقتصادي آينده خبري ندارد روي شانس حرکت مي کند از اين رو اين معضل مي طلبد که نقشه راه جامع قابل اطمينان بلند مدت براي صادرات ترسيم شود.
وي کالاي ايراني را در کشورهاي هدف بدون مشتري دانست و خاطرنشان کرد: قيمت تمام شده و کيفيت عوامل اصلي موضوع هستند که بهبود اين دو مورد برعهده دولت و برنامه ريزان کشور است.
شافعي کشور را داري يک عقب ماندگي شديد در بهره مندي از تکنولوژي دانست و خاطرنشان کرد: اگر اين شکاف پر نشود در تقابل رقابتي حرفي براي گفتن نداريم و اين موضوع بايد در اولويت مسئولان تصميم گير و تصميم ساز قرار گيرد.


 نهادهاي مالي 

کاهش چشمگير مشکلات بانکي زائران کربلا با اقدامات بانک شهر
عضو کميسيون سلامت و خدمات شهري شوراي شهر تهران، با اشاره به خدمات بانک شهر در کربلا گفت: اقدامات اين بانک در ايام اربعين، مشکلات بانکي زائران حسيني را به طور چشمگيري کاهش مي‌دهد.
به گزارش آفرينش به نقل ازمرکزارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، عضو کميسيون سلامت و خدمات شهري شوراي شهر تهران با بيان اين‌که ورود بانک شهر به نظام بانکي کشور عراق همزمان با برگزاري مراسم پياده روي اربعين حسيني(ع) اتفاق خوشايند و مهمي است، گفت: با ورود بانک شهر شاهد کسادي بازار دلالان و سوءاستفاده گراني خواهيم بود که در اين ايام براي زائران ايراني مشکلات مالي ايجاد مي کردند.

به روز رساني نسخه IOS موبايل بانک تجارت
نسخه IOS موبايل بانک تجارت به روز رساني شد .
به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، نسخه IOS موبايل بانک تجارت به دليل تغيير سامانه هاي نرم افزاري و در راستاي بهبود عملکرد اين اپليکيشن به روز رساني شد . از کليه کاربران اين اپليکيشن دعوت مي شود تا بدون پاک کردن نسخه قبلي ، نسخه IOS موبايل بانک تجارت را مجددا از پايگاه اينترنتي اين بانک دريافت کنند .

آگهي بانک ملت، آگهي برتر تابستان 1395
آگهي چک برگشت ناپذير جام ملت، به عنوان آگهي برتر تابستان سال 1395 روزنامه هاي سراسري کشور انتخاب شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، مرکز توسعه ارتباطات و آگهي هاي روزنامه همشهري، پس از گردآوري و پايش روزنامه هاي سراسري کشور، آگهي هاي تجاري برتر فصل تابستان را انتخاب کرد که بر اين اساس، عنوان آگهي اول به آگهي تبليغات چک تاييد شده جام ملت رسيد.

اعطاي نشان مديريت برتر سمپوزيوم بين‌المللي به روابط‌عمومي بانك صادرات
روابط‌عمومي بانك صادرات ايران، در دوازدهمين دوره سمپوزيوم بين‌المللي روابط‌عمومي كه در روزهاي 25 و 26 آبان‌ماه در مركز همايش هاي كتابخانه ملي ايران برگزارگرديد، موفق به دريافت نشان مديريت برتر اين سمپوزيوم شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط بانک صادرات ،در اين دوره از سمپوزيوم، جمعي از اساتيد ايراني و خارجي در حوزه تخصصي روابط‌عمومي از جمله دكتر ماكزيم بهار استاد دانشگاه صوفيه بلغارستان و رئيس سازمان مشاوره بين‌المللي ارتباطات، پروفسور ساروخاني پدر علم جامعه‌شناسي ارتباطات، دكتر رضا واعظي، دكتر استوارت بروس استاد دانشگاه ليدز انگلستان، دكتر بارت دي‌وريس از هلند، دكتر جيسون مكنزي استاد دانشگاه لندن و جمع كثيري از اعضاي انجمن خانه روابط‌عمومي ايران، كارشناسان و مسئولان روابط‌عمومي سازمان‌ها، حضور داشتند.

بانک قوامين تمام قد در خدمت زائران اربعين
بانک قوامين همگام با نظام بانکي کشور با بهره گيري از حداکثر امکانات خود در حماسه بزرگ اربعين حضوري گسترده دارد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک قوامين ، استقرار دستگاه خودپرداز در مرزهاي مهران ، شلمچه و چزابه ،فعاليت شعبه مرزي مهران از ساعت 8صبح لغايت 19، پرداخت وجه نقد به متقاضيان از طريق دستگاه هاي کارتخوان درون شعبه يي در شهرهاي مرزي ، توزيع بروشورهاي حاوي پيام هاي مذهبي ، ترافيکي و توصيه هاي پليسي، مشارکت با فرماندهي مرزباني در خصوص نصب بيلبورد با محتواي توصيه هاي انتظامي ، برپايي موکب هايي جهت پذيرايي 24 ساعته از زائران اربعين در مرزهاي مهران ، چزابه ، شلمچه و نيز استان هاي کردستان و همدان و هم چنين ارائه سرويس خدمات رساني به زائران همکار که در اين حماسه حسيني حضور دارند، از جمله خدمات ارائه شده بانک قوامين در اين ايام است .

بهره برداري از پروژه آب رساني به 53 روستا با عامليت بانک کشاورزي و با حضور معاون اول رئيس جمهور
با عامليت بانک کشاورزي و مديريت شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور و با حضور دکتر اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در استان کرمان ، پروژه آب رساني به 53 روستاي کشور هم زمان در استان هاي کرمان، لرستان و يزد با اعتباري بالغ بر 180 ميليارد ريال از محل صندوق توسعه ملي به بهره برداري رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک کشاورزي، روز سه شنبه 25 آبان با حضور معاون اول رئيس جمهور، وزير نيرو، مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور ، مدير شعب بانک کشاورزي استان کرمان ، استاندار کرمان و جمعي از مديران استاني، پروژه آب رساني به 34 روستا در استان کرمان با اعتباري بالغ بر 121 ميليارد ريال با عامليت بانک کشاورزي و از محل اعتبار صندوق توسعه ملي به بهره برداري رسيد که به اين ترتيب 12450 نفر در 34 روستاي اين استان از نعمت آب آشاميدني بهره مند شدند.

امين مالي اسلامي از طريق انتشار بزرگترين اوراق صکوک بخش خصوصي با ضمانت بانک دي
در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي، حمايت از توليد ملي و رونق صنعت خودروسازي کشور، بانک دي ضمانت اوراق صکوک مرابحه شرکت سايپا را پذيرفت.به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک دي با تلاش معاونت سرمايه گذاري و امور شرکت‌هاي بانک و پس از اخذ مجوزهاي لازم از بانک مرکزي و سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک دي ضمانت اوراق صکوک مرابحه سايپا به ارزش 5000 ميليارد ريال را با مشارکت دو بانک تجارت و توسعه تعاون بر عهده گرفت تا بزرگترين تامين مالي بخش خصوصي از طريق انتشار اوراق صکوک در بازارسرمايه محقق شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
استانها
پزشكي
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته