جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5432

با رأي ديوان عدالت اداري؛
داوطلبان پزشکي مجاز به ادامه تحصيل مجدد در دوره‌هاي رايگان شدند


خبر


يادداشت


ميز خبر

اطلاعيه تکميلي سازمان سنجش فردا منتشر مي‌شود؛
آغاز ثبت‌نام آزمون دکتري 96 از هفته جاري


 با رأي ديوان عدالت اداري؛
 داوطلبان پزشکي مجاز به ادامه تحصيل مجدد در دوره‌هاي رايگان شدند 

 
رئيس سازمان سنجش درباره آراي ديوان عدالت اداري درباره 2 بند دفترچه کنکور گفت: با اين راي افرادي که يک بار از آموزش رايگان استفاده کردند، در مقطع ديگر هم مي‌توانند در دوره روزانه شرکت کنند.

دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براساس راي ديوان کساني که قبلا در دوره روزانه در مقطع ليسانس تحصيل کرده‌اند و اکنون در رشته‌هاي دکتري حرفه‌اي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي نيز در دوره روزانه قبول شده‌اند، مجازند در اين دوره قبولي تحصيل کنند.

پيش از اين اجبار بود که براي ادامه تحصيل به پرديسهاي شهريه‌اي بروند اما اکنون اين اجبار با راي ديوان برداشته شد.

وي گفت: ديوان عدالت اداري در واقع در راي جديد خود آراي سالهاي 92 و 94 خود را تثبيت کرده است و اين آرا بيشتر ناظر به رشته‌هاي علوم پزشکي است. در آن آرا تاکيد شده بود که نمي‌توان افراد را اجبار کرد که پس از قبولي دوباره در دوره روزانه، براي ادامه تحصيل به پرديس بروند و شهريه بدهند.

خدايي افزود: در انتهاي راي ديوان عدالت اداري تاکيد شده است که يک بار در سال 92 و يک بار در سال 94 آيين‌نامه‌هاي اجرايي مورد شکايت را ابطال کرده، در واقع در راي جديد مجددا آنها را ابطال کرده است.

وي خاطرنشان کرد: وقتي به آراي سال 92 و سال 94 برگرديم مشاهده مي‌کنيم که ديوان، مصوبه شوراي عالي برنامه‌ريزي وزارت بهداشت را ابطال کرده است.

البته موضوع تحصيل رايگان دانشگاههاي وابسته به وزارت علوم نيز در همان آراي سال 92 و سال 94 مطرح بود که ما در سازمان سنجش برداشت خودمان را اعلام کرديم.

رئيس سازمان سنجش با اشاره به اينکه تمامي شاکيان مربوط به رشته‌هاي پزشکي هستند، گفت: پيش از اين برخي که در دوره روزانه و در مقطع ليسانس تحصيل کرده بودند مجددا اقدام به شرکت در آزمون کرده و وقتي وارد رشته پزشکي روزانه شدند، وزارت بهداشت براساس مصوبه شوراي عالي برنامه‌ريزي به آنها اعلام کرده است که بايد در پرديس شهريه‌اي ادامه تحصيل دهند. اين داوطلبان نسبت به اين موضوع شکايت کردند.

وي اضافه کرد: دليل داوطلبان اين بود که اين دو تحصيل در دو مقطع جداگانه بوده است. ديوان عدالت اداري نيز سالهاي 92 و 94 نسبت به اين موضوع راي صادر کرد و ما نيز عينا راي ديوان را به وزارت بهداشت فرستاديم.

سازمان سنجش در بحث آيين‌نامه‌ها و قوانين در ارتباط با وزارتخانه‌ها به صورت مستقيم سياستگذاري نمي‌کند و تنها راي ديوان را ارسال مي‌کنيم و اين وزارتخانه‌ها هستند که بايد اعلام کنند چه موضوعي در دفترچه کنکور درج شود.

خدايي خاطرنشان کرد: در واقع آنچه در دفترچه کنکور درج شده است با نامه‌هاي رسمي وزارت بهداشت بوده است. اين موضوع امسال هم خواهد بود و راي ديوان در حکم قانون است و ما بايد آن را اجرا کنيم. هم ما به عنوان سازمان سنجش و هم وزارت بهداشت اين قانون را اجرا مي‌کنيم.

وي يادآور شد: آراي ديوان در اين موضوع در حوزه وزارت علوم چندان مصداق ندارد. چرا که در دانشگاههاي وابسته به وزارت علوم دو شکل برخورد مي‌شود. فردي که از آموزش رايگان دانشگاهها استفاده مي‌کند يک سري تعهدات دارد يا آن تعهدات را انجام مي‌دهد و يا پول آموزش رايگان خود را پرداخت مي‌کند و هر مقطعي که علاقمند است مي‌تواند ادامه تحصيل دهد. اگر فرد تعهد خود را به انجام نرساند در صورت قبولي در دوره روزانه بايد شهريه آن را پرداخت کند.

رئيس سازمان سنجش تاکيد کرد: شکايت داوطلبان و راي ديوان ناظر بر رشته‌هاي علوم پزشکي است و ما هم به عنوان سازمان سنجش موظف هستيم که آن را اجرا کنيم و اجرا خواهيم کرد.


 خبر 

 براي سال تحصيلي 95-96 اعلام شد؛

جزئيات دروس پايه اول حوزه‌هاي علميه

طبق آيين‌نامه آموزشي حوزه‌هاي علميه برادران جزئيات دروس پايه اول طلاب در مدارس علميه کشور اعلام شد که براساس آن طلاب در پايه اول بايد در دو نيمسال تحصيلي 705 ساعت آموزشي را بگذرانند.

به گزارش خبرنگار مهر، بنابراين جمع ساعات آموزشي طلاب در نيسمال اول تحصيلي 340 ساعت و در نيمسال دوم تحصيلي 365 ساعت اعلام شده است.

جدول دروس نيمسال اول پايه اول مدارس علميه

ضرورت تدريس صرف مقدماتي به تشخيص مدير مدرسه خواهد بود.

مدارسي که کتاب بدايه‌النحو را به صورت آزمايشي به جاي سه کتاب نحو مقدماتي، هدايه و صمديه تدريس مي‌کنند، حدود تدريس نيمسال اول اين کتاب تا «المقصد الاول المرفوعات» است و نيمسال دوم مابقي کتاب تدريس مي‌شود.

جدول دروس نيمسال دوم پايه اول مدارس علميه

هريک از درسهاي مطالعاتي تاريخ 1 و قرآن 1 معادل 30 ساعت درسي است که مديران مدارس علميه مي‌توانند از ساعات فوق‌العاده براي برگزاري اين دروس استفاده کنند و شرکت طلاب در اين کلاسها اختياري است.

با حضور وزير علوم؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاري بين دانشگاه علوم پزشکي ايران و دانشگاه لاساپينتزاي رم

با حضور محمد فرهادي؛ وزير علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران،تفاهم‌نامه همکاري ميان دانشگاه علوم پزشکي ايران و دانشگاه لاساپينتزا در رم امضا شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، اين تفاهم‌نامه همکاري در تمامي سطوح آموزشي، پژوهشي و درماني با حضور دكتر فرهادي، به امضاي ائوجنيو گائوديو رئيس دانشگاه لاساپينتزاي رم و دكتر سيد جواد ميراسماعيلي رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران رسيد که براساس آن، دانشجويان و استادان در دوره‌هاي مشترک آموزشي شرکت خواهند کرد.

همچنين دكتر فرهادي در سخناني دانشگاه علوم پزشکي ايران را يکي از دانشگاههاي موفق و پيشرو در زمينه برخي از رشته‌هاي پزشکي، به ويژه درخصوص قلب و عروق، کاشت حلزون و سوختگي خواند که مي‌تواند بستر مناسبي جهت افزايش همکاري ميان دو دانشگاه باشد.

رئيس دانشگاه لاسپينتزا نيز با ابراز خرسندي از امضاي اين تفاهم‌نامه تاکيد کرد :ايران پيشرفتهاي خوبي در زمينه بيوتکنولوژي، نانو و ليزر کرده است.دكترفرهادي که براي سفري چهار روزه در صدر هيئتي دانشگاهي به ايتاليا سفر کرده است از بخشهاي مختلف دانشگاه لاسپينتزا که از جمله قديميترين و بزرگترين دانشگاههاي اروپا محسوب مي‌شود بازديد و با رئيس اين دانشگاه ديدارو گفتگو کرد.

دانشگاه تهران فهرست نشريات معتبر بين‌المللي را منتشر کرد

دانشگاه تهران فهرست نشريات علمي بين‌المللي مورد تاييد اين دانشگاه در حوزه‌هاي مختلف را منتشر کرد.

به گزارش روابط‌ عمومي دانشگاه‌ تهران، حوزه معاونت پژوهشي اين دانشگاه، آخرين فهرست نشريات معتبر علمي بين‌المللي مورد تأييد دانشگاه‌ تهران را منتشر کرد.در اين فهرست دانشگاه تهران ليست 5 هزار 682 نشريه معتبر علمي بين‌المللي که مورد تاييد اين دانشگاه است را اعلام کرده است و دانشجويان و اعضاي هيات علمي مي‌توانند با استناد به اين فهرست مقالات خود را براي پذيرش ارسال کنند.فهرست نشريات غيرمعتبر نيز ‌به‌زودي از سوي حوزه معاونت پژوهشي دانشگاه تهران تهيه و براي اطلاع اعضاي هيات‌علمي و همکاران دانشگاهي و دانشجويان منتشر مي‌شود.


 يادداشت  

 چالش‌هاي پايان‌نامه‌نويسي در ايران (18)؛

نگارش پايان‌نامه خوب و اهميت کار جمعي

زهرا کيان بخت

پايان‌نامه‌نويسي قرار است چه چيزي را به دانشجويان ما اضافه کند؟ آيا در جلسه دفاع از پايان‌نامه آن اتفاقي که بايد بيفتد و هدفي که بايد با نوشتن پايان‌نامه محقق مي‌شد، تحقق مي‌يابد؟ به نظر مي‌رسد اگر اين دوره، نه به صورت ايده‌آل، بلکه اگر به صورت مطلوب و خوب هم پيش برود، بايد در جلسات دفاع، شاهد ارائه و دفاع پايان‌نامه‌هايي باشيم که دانشجويان خود، به خوبي اذعان دارند که آنچه در اين دوره فراگرفته‌اند، به هيچ عنوان قابل مقايسه با زماني که در ابتداي اين مسير بودند، نيست.

آنچه مي‌تواند اين دوره را به يک دوره استثنايي و خوب براي آموختن و کسب تجارب تبديل کند، اهميت دادن به کار گروهي و روحيه پژوهش جمعي است که لازم است در دانشگاههاي ما، جا بيفتد.

درواقع، درست است که مسئوليت واقعي و اصلي نگارش پايان‌نامه بر عهده دانشجو است، اما اگر در فضاي دانشگاههاي ما و در ميان اساتيد و دانشجويان، به پايان‌نامه به مثابه کاري گروهي که در جريان آن، اساتيد مي‌توانند تجارب خود را در اختيار دانشجويان قرار دهند و دانشجويان به عنوان دوره‌اي که مي‌توانند در آن از مشورت وتجربه‌هاي اساتيد بهره‌مند شوند، بنگرند، نتيجه کار به وضوح متفاوت خواهد ود.

نگارش يک پايان‌نامه خوب همچون پازلي است که درصورت فراهم شدن همه تکه‌هاي آن، کامل و بي‌نقص خواهد بود. ممکن است دانشجويي بدون اتکا بر اساتيد خود هم بتواند پايان‌نامه‌اي بسيار قوي به نگارش درآورد، اما بديهي است وقتي همه موارد لازم براي يک تحقيق واقعي، از جمله استاد راهنما و مشاوري که از ارائه راهنمايي و نکته نظرهاي ارزشمند، در جريان آن، دريغ نورزند، اين دوره بسيار بيشتر به يک دوره بي‌مانند يادگيري و ياددهي بدل خواهد شد.


 ميز خبر 

 امروز؛ آخرين فرصت ثبت‌نام در فراگير ارشد دانشگاه پيام نور

مشاور عالي سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت‌نام در آزمون کارشناسي ارشد فراگير پيام نور (نوبت 17) امروز؛ شنبه 13 آذرماه به پايان مي‌رسد.

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: داوطلبان مي‌توانند از طريق سايت سازمان سنجش نسبت به ثبت‌نام در اين آزمون اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد 10 هزار و 613 داوطلب در اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.وي افزود: متقاضيان ثبت‌نام مي‌توانند پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و تاييد مدارک و اطلاعات مورد نياز به سايت سازمان سنجش مراجعه کرده و در اين آزمون ثبت‌نام کنند.توکلي اظهار داشت: براساس برنامه زماني پيش‌بيني‌شده کارت شرکت در آزمون و برگ راهنماي مربوط به اين آزمون روز چهارشنبه 13 بهمن ماه 95 بر روي سايت سازمان قرار مي‌گيرد.

وي عنوان کرد: داوطلبان مي‌توانند از روز 13 تا 14 بهمن ماه نسبت به تهيه پرينت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنما اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد:ظرفيت پذيرش تعداد 33 هزار و 862 نفر است و آزمون کارشناسي ارشد فراگير پيام نور روز جمعه 15 بهمن ماه 95 برگزار مي‌شود.توکلي گفت: نتايج نهايي اين آزمون در دهه دوم اسفندماه 95 از طريق سايت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

16 آذر؛ آخرين مهلت ثبت‌نام در کارداني فني‌وحرفه‌اي

براساس اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تكميل ظرفيت پذيرش رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه فني و حرفه‌اي و موسسات آموزش عالي غيردولتي - غيرانتفاعي درآزمون دوره‌هاي كارداني نظام جديد (دانشگاه فني و حرفه‌اي و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي) سال 95، ثبت‌نام در اين دوره‌ها 16 آذرماه به اتمام مي‌رسد. در بخشي از اطلاعيه مزبور آمده است؛ با توجه به درخواست دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي مبني بر عدم تكميل ظرفيت پذيرش رشته‌هاي تحصيلي آزمون دوره‌هاي كارداني نظام جديد (دانشگاه فني و حرفه‌اي و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي) سال 1395، سازمان سنجش آموزش كشور بدين‌وسيله به اطلاع كليه داوطلبان علاقمند به تحصيل در رشته‌هاي تحصيلي موسسات فوق (اعم از داوطلباني كه در آزمون مذكورثبت‌نام نموده و يا ننموده‌اند) مي‌رساند كه براي ثبت‌نام در رشته‌هاي تحصيلي متناسب با نوع مدرك ديپلم خود در شاخه‌هاي فني و حرفه‌اي يا كاردانش، مي‌توانند با مراجعه به آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و يا موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي، از رشته‌هاي پذيرنده دانشجو در اين مرحله اطلاع حاصل نموده و با همراه داشتن مدارك ذيل و با توجه به موارد مربوط تا تاريخ 16 آذرماه 95 نسبت به ثبت‌نام خويش در رشته مورد تقاضا اقدام نمايند.

1-در اين مرحله، پذيرش دانشجو براي آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي منحصراً در رشته‌هاي تحصيلي پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل كل ديپلم) مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته و اطلاعيه هاي آزمون مربوط و براي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در كليه رشته‌هاي تحصيلي (پذيرش با آزمون و همچنين رشته‌هاي پذيرش براساس سوابق تحصيلي) مندرج در دفترچه راهنما و اطلاعيه‌هاي مربوط صورت مي‌پذيرد.

2-كليه متقاضيان مي‌بايست حداكثر تا تاريخ 31 شهريور 95 داراي مدرك ديپلم نظام قديم (چهارساله) هنرستان، و يا ديپلم نظام جديد در شاخه‌هاي فني و حرفه‌اي و يا كاردانش باشند. لازم است كنترل اين مدارك با دقت نظر بالا صورت گيرد.

در صورتي كه تشكيل كلاس براي نيمسال دوم سال تحصيلي 96-95 باشد ثبت‌نام از داوطلباني كه تا تاريخ 30 دي ماه 95 مدرك تحصيلي ديپلم خود را اخذ مي‌نمايند، به صورت مشروط و با شروع تحصيل از بهمن‌ماه 95 پس از ارائه مدرك مربوط بلامانع است.


 اطلاعيه تکميلي سازمان سنجش فردا منتشر مي‌شود؛
 آغاز ثبت‌نام آزمون دکتري 96 از هفته جاري 

مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش کشور گفت: ثبت‌نام براي آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 96 از روز سه‌شنبه 16 آذرماه در هفته جاري آغاز و تا روز دوشنبه 22 اين ماه ادامه دارد.

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون نيمه متمرکز دکتري تخصصي سال 96 از روز سه‌شنبه 16 آذرماه جاري از طريق سايت سازمان سنجش و آموزش کشور آغاز و تا روز دوشنبه 22 آذرماه جاري ادامه دارد.

وي در ادامه تصريح کرد: کليه متقاضيان ضرورت دارد در اين مدت در نظر گرفته شده، پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات موردنياز جهت ثبت‌نام به سايت اين سازمان به نشاني مراجعه و نسبت به ثبت‌نام براي شرکت در آزمون فوق اقدام کنند.

دکتر توکلي همچنين خاطرنشان کرد: اطلاعيه تکميلي سازمان سنجش و آموزش کشور در خصوص ثبت‌نام براي آزمون دکتري نيمه متمرکز 96 فردا يکشنبه 14 آذر سال جاري از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر مي‌شود.مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش کشور در پايان گفت: براساس برنامه زماني اعلام شده اين آزمون روز جمعه 6 اسفندماه جاري در حوزه‌هاي امتحاني مربوط برگزار خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته